de „Pekingees" een hond is, die op een al lerleukste manier een rol hierin vervult Dit stuk had te Amsterdam een zeer groot succes en is meer dan 100 maal in het Centr.-TTieater opgevoerd. Bovengenoem de spelers geven een opvoering die in alle deelen „al" is. Trouwens garandeeren reeds hun namen een avond van kunst genot. De persbeoordeelingen der groote bladen zijn eenparig in hun lol over stuk en spel. Dit eenig leuke stuk opgevoerd door dit kranige gezelschap beloold iets goeds. Voor de goedkoope toegangsprijzen ver wijzen we naar de advertentie in dit blad. MET EEN LADDER GEVALLEN. Gistermiddag was de glazenwasscher Harry Anchelon, de glazen aan het schoonmaken van het bovenhuiB, West straat 12, toen door de gladheid de ladder 'onder hem uitschoot en hij met ladder en al naar beneden viel. In den val werd de bloemenbak, voor den erker van het bovenhuis meegenomen. Anchelon kwam er wonder boven wonder goed al. Door den schrik was hij eenigszins versuft, doch hij bleek zich, behoudens aan zijn voet, verder niet bezeerd te hebben. RECTIFICATIE. In ons nummer van de vorige week Donderdag, namen wij onder het verslag „Voor den politierechter" een drietal zaken op tegen zekere Gerrit K., dit moest zijn Gerrit C. Deze C. was, zooals wij ver meldden, vermoedelijk in het buitenland, waarschijnlijk vaart hij op een Duitsche trawler. Callantsoog. Tot plaatsvervangend kantonrechter in het Kanton Schagen is benoemd mr. D. Bneebaart, burgemeester dezer gemeente. Anna Paulowna. LOOP DER BEVOLKING VAN 1—15 JANUARI. Ingekomen: J. Landman en gezin uit Wieringerwaard; J. Moeliker en gezin uit Den Helder; G. de Vries uit Barsinger- horn; E. A. Kos uit Winkel; T. de Vries uit Winkel. Vertrokken: P. Wijn naar Beemster; J. Geerligs naar Wijk aan Zee en Duin; C. H. Biegstraaten naar Den Helder; A. M. Wolll naar Haarlem; G. Hordijk en Wed. Boshart naar Den Helder; J. Buis man en gezin naar Zijpe; H. C. Janson naar Haarlem; J. E. Moerel naar 's-Her- togenbosch; L. M. Rijnvis naar Bever wijk; J. Doel naar Andijk; S. A. Bos kamp naar Katwijk en J. F. Leenknegt naar Velsen. DERDE VOORDRACHT VAN PASTOOR VINCK. Wat dunkt u van den Christus? Voor een zeer groot getal toehoorders, katholieken en niet-ke.fholieken, vervolg de pastoor Vinck in een derde voor dracht zijn behandeling van het onder werp: „Wat dunkt u van den Christus?" Spr. begon, nadat de voorz. van den R.-K. Volksbond geopend had, met in en kele woorden samen te vatten, hetgeen tot nog toe reeds door hem was uiteengezet, n.1.: Hoe ongeveer 20 eeuwen geleden vooral onder het Joodsche volk een Mes- siasverwachting leelde; hoe Jezus van Nazareth bij zijn optreden verklaarde, dat Hij die langverbeide Messias was en door God gezonden, om de menschen te onder wijzen in hetgeen zij moeten weten en doen, teneinde de Hemelsche zaligheid deelachtig te worden; hoe Zijn leer, uit naam van God verkondigd, Goddelijke waarheid was, niet vatbaar voor tegen spraak, hoe Hij op Zijn beurt andere man nen had uitgezonden om zijn woord te prediken over heel de wereld, waardoor ook hun leer eveneens Goddelijke waar heid was. Vervolgens zegt spr., werd door mij in het licht gesteld, welke waarborgen wij hebben, dat Jezus van Nazareth waar heid sprak, toen hij zich voor Godsgezant ultgal en dat bood mij aanleiding tot een nadere beschouwing van Zijn karakter en leven, om te zien of wij met een betrouw baar persoon te doen hadden. Die be trouwbaarheid nu bleek ons uit Zijn in alle opzichten éénig en bovenmenschelijk heilig leven, geleid in het openbaar, onder het oog van vriend en vijand. Zelfs zijn bitterste vijanden waren niet bij machte, Hem van zonde te overtuigen. Zijn onge repte heiligheid alzoo bleek ons een waarborg, dat Jezus de waarheid sprak toen hij verklaarde, dat Hij de Messias, de Christus, de Godsgezant was. Nog sterker waarborgen echter voor die geloofwaardigheid, zegt spr., vinden wij lrï. wonderen, door Jezus gedurende Zijn driejarig openbaar leven verricht. Velen beweren, wonderen zijn niet mo gelijk, vroeger zoo min als thans, en die wonderverhalen in de Evangeliën zijn er maar bijgemaakt. En tot de menschen die zoo spreken behooren dikwijls de knapste, de meest geleerde mannen. Verkeerd doen we echter, met die bewering voorop te zetten als onomstootelijk en op grond daarvan ons niet willen laten overtui gen. Neen, laat ons onbevangen onder zoeken en oordeelen en thans allereerst de vraag beantwoorden: Wat is een won der? Een wonder, zegt spr. is een handeling, buiten de geschapen krachten verrioht en tevens waarneembaar. Spr. licht deze de finitie in al haar onderdeelen toe en dan blijkt, dat in de Evangeliën tal van ver richtingen aan Jezus worden toegeschre ven, die minstens wonderen 1 ij k e n, dat er andere uitvoerig worden verhaald, die zeer zeker wonderen genoemd moeten wor den, zooals de opwekking van Lazarus. Ze aj&n door ooggetuigen geboekt en zelXe niet door zijn felste haters onder de Jood sche priesters weerlegd of weersproken. Krachtens God was Jezus bij machte, wonderen te verrichten. Met welk doel nu maakte Hij van die macht gebruik? Om het de menschen volslagen onmogelijk te maken, nog langer aan zijn Goddelijke zending te twijfelen. Met de mededeeling, dat in Februari nog een vierde voordracht zou volgen, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Door toet bedanikeni en zicto niet meer her kiesbar stellen van den voorzitter en een secretaris van den Nei. R.-K. Volksbond, zal op de jaarvergadering van Dinsdag 29 Jam. a.s. een verkiezing voor deze functies moeten plaats hebben. Van Ewijcksluis. IJS. Eigenaardig is wel, dat, waar op het land de winter steeds voortduurt, daar van in zee thans vrijwel niets te bespeu ren valt. Behalve een strook ijs ter breedte van plm. 100 200 Meter, welke in de richting van De Kooij op het droog- liggende wad is achtergebleven, is nergens eenig ijs meer te bekennen. Ook het Boezemmeer is geheel ijsvrij. Waar ook de vaart vanaf het Noord-Hollandsche Kanaal naar hier geregeld wordt onder houden. ondervindt het transport, voor zoover dit bij den tegenwoordig kalmen gang van zaken nog noodig is, vrijwel geen vertraging. Een groot bezwaar is echter, dat het afdrijvende ijs in het Boezemmeer de bebakening hopeloos in de war heeft gestuurd, wijl sommige bakens thans liggen op plaatsen, waar zij heel niét thuis hooren. Zulks brengt, vooral voor vreemdelingen, nogal eens onaangenaamheden mee. SCHAATSENRIJDEN. Het ijs betrouwbaar. Hoewel de winter ditmaal wel langdurig, maar toch' zeer ongeregeld1 is eni de tempe ratuur zich vrylwel vooritdurend nu eens even boven, dan weer even benedien het vriespunt beweegt, wat voor tal van plaatsen het bezwaar heeft meegebracht, dat van be hoorlijk ijs geen sprake is, hebben die miim- naars van schaatsenrijden in deze omgeving daarover niiet te klagen, want reeds veertien dagen achtereen, een enkele maal onder broken door een dag van zwaarderen dooi, hebben zijl hier hun hart aan deze reeds zoo oude, maar daarom niet minder geliefde en bovendien gezonde sport kunnen ophalen. Telkens afwisselend, nu eens over de ge- heele vlakte van het ijs kunnende beschik ken, dan weer na sneeuwval genood zaakt zich op door rappe handen geheel vrij. willig gereed' gemaakte bannen' te bewegen, om- s.1' eene korte periode van dooi zich weer over d'e geheeie breedte te kunnen versprei den, hebbenl de lefhebbers zdoh volop kun nen vermaken en vermaken zij: zich thans nog. Moeit men) „haantje rijden", dan worden even een' paar flinke banen gemaakt op het Oude Veer tusschen de trambaan en den Amsteldyik. Is het ijs vrij van sneeuw, dan ligt daar het geheeie Oude Veer .tot aan de Kleine Sluis, een mooie gladde baanvlakte. voor hen open. Heit ijs, dat een dikte heeft van ongeveer 10 12 centimeter, is zeer goed betrouwbaar, mits de rijders zich niet al te sterk samenpakken, wat hier echter, gezien de wijde ruimte, totaal onnoodig is. Het voortdurend) mooie, bijna steeds wind stille weer, geeft aan d'ilt echt Ouü-Holland- scbe vermaak natuurlijk nog des te greoter bekoring. Wieringen. ARBEIDSBEMIDDELING. Gedurende de maand December J.1. zijn bij het Correspondentschap der Ar beidsbemiddeling ingekomen 11 aanvra gen van werkgevers en 78 werknemers. Door bemiddeling van het Correspondent schap zijn geplaatst 6 grondwerkers en 5 betontimmerlieden. Op 31 Dec. stonden ingeschreven 68 werknemers. BOUWVERGUNNINGEN. Burg. en Weth. hebben bouwvergun ning verleend aan J. D. Kooij Mz. voor een timmerwerkplaats aan den Poelweg; aan J. Dekker Sz. en Gebr. Boersen voor een woonhuis aan den Oosterklieverweg; aan Jb. de Haan voor een woonhuis aan de Hofstraat. DE HEER KAT GAAT PARLEVINKEN Door den heer J. Kat Mz. te Den Oever is een nieuw motorschip gekocht te Rot terdam en alhier aangekomen. Het schip, dat er zeer soliede uitziet en zeewaardig is, zal door den heer Kat wor den gebruikt om er mee bij baggermolens, sleepbooten enz. te parlevinken, d.w.z. het verkoopen van brood, vleesch, bier, krui denierswaren enz. Ook zal getracht wor den de bevolking, welke op de Oude Zeug werkt en aldaar in keeten verblijft, van al het noodige te voorzien. RECTIFICATIE. WONINGBOUW. Door Mej. M. Poel is aan de Beltstraat te H.-Hoef een bouwterrein verkocht aan den heer Schouwvlieger te Anna-Pau- lowna voor den bouw van een burger woonhuis. RADIO-MUZIEK. Men deelt ons mede, dat de netten van de Radiocentrale, alsmede de Radiocen trale zelve van den heer J. Bosker, te H.-Hoef en Den Oever zijn goedgekeurd. In verband hiermede is door den heer Dir. der Posterijen en Telegrafie te Den Haag toestemming verleend tot het geven van eigen tooneel en muziek, uitvoerin gen, grammofoonplatenmuziek enz., zoodat abonné's a.s. zomer bij groote luchtsto- ring ongestoord van goede muziek kunnen genieten. EEN GEVAARLIJKE HOEK. Een gevaarlijke hoek is die bij het huisje in de Pompsteeg van Mej. Geertje Dekker te H.-Hoef. Een vrachtauto van den heer B., bestuurd door den heer K., botste er tegen aan, met het gevolg, dat er een heel stuk uit den hoek van den muur werd meegenomen. De heer B. liet direct de opening dichten. DEN OEVER OP DE SCHAATS! Ja,, geachte lezer, de tijd, dat we „om de slikken,1" gingen eni ,jtuut" dronken is lang voorbijhelaas. Het jongere geslacht kent deze woorden niet anders dan bij over levering en) dat is jammer. 'Want wie herinnert) zich nog die heer lijke dageni, de Maandag en Donderdag, de Vrijdag en de Zondag, waarop we met de „maidjes" gingen schaatsenrijden? Reeds heel vroeg van te voren werden de clubjes geformeerd1 van acht tien perso nen (natuurlijk „half om half") om, wanneeT da vorst zijln intrede op ons eiland gedaan had', naar hartelust van de Ij&pret te genie ten en chocolademelk te drinken. Want „tuut op ijs" smaakt in den winter even lekker als „bier op ijs" 'in deni zomer, ook bij ons op Wieringen. En dan die gezellige avonden, diie we beurtelings bij de meisjes doorbrachten met pandoeren) en klaverjassen. Maar wat klaag ik toch, die tijid is niet voorbij! Want wist ge/ d'an niet, lezer, dat Woens dag j.1. te Den Oever, In de vergaderzaal van Jurrie Lont een vergadering is gehou den van het bestuur der IJsclub „Voor' waartö" en enkele landeigenaren)? Zoo, neen? Maar zeker weet ge toch wek dat we dezeil winter groote behoefte hadden aan een behoorlijke ijsbaan op Den Oever. De M.U.Z. heeft dan ook getracht om haar tennisbaan onder water te zetteni, hetgeen jammer genoeg mislukt is. Op initiatief van enkele burgers, die ge voelden, d'at Den Oever in den winter ge brek had! aan een goede ijsbaan, is, in sa menwerking met het bestuur van „Voor waarts" in bovengenoemde vergadering de vraag besproken, hoe men tot het ge- wenschte doel zou kunnen geraken. Het oog werd hierbij gericht op enkele stukken land, gelegen un, de „Oeversche Koog", de zoogenaamde .„Kaap Venne". 'De stukken land, die steeds reeds gedeel telijk onder water staan,, zouden bij afgra ving prachtig voor dit doel kunnen dienen, terwijl de afgegraven grond gebruikt zou kunnen worden1 om aan den Oostkant een beschutting te vormen tegen den wind. De kwestie was nu maar of de landeige naars den grond zouden willen verkoopen. Dit zal echter ook geen bezwaar zijn, want voor een matige prijs is de grond- ver krijgbaar.... en 'het 'geld komt er na tuurlijk! Dit machtige middel ontbreekt thans nog, maar een spoedig uit te schrijven ledenver gadering zal wel in staat zijn te beslissen op we'ke wijze de kas gevuld zal worden. Elke Wieringer stelle zich dus deze leus: „De baan moet er komen, dit jaar nog!" Slijp alvast de schaatsen! In ons blad van j.1. Zaterdag stond, dat a.s. Zondag de muzdekver. „Apollo" 6n „Oost-Wieringen" gezamenlijk een uitvoe ring te den Oever zouden geven bij den heer Jr. Lont. Dit is een abuis en moet zyn dat die uitvoering in zijn geheel door „Apollo is uitgeschreven en wordt ge geven. DE TWEE WEEZEN. „Het Amsterdamsche Tooneel" geeft Zondag 27 Januari a.s. in de Concertzaal £oncordaa van den heer Jb. Bruul te Hippolytusboef een opvoering van het tooneelstuk „De Twee Weezen", drama in 8 bedrijven. Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Als wij zoo eens nagaan, wat er in ons land' ter bestrijding van het mond:- en klauw zeer zooal is gedaan, en wij- gaan dan de veikregen resultaten na,, dan komen wy tot de treurige gevolgtrekking, dat wyi nog even ver zijn. Wat er zooal is gedaan-, is met wei nige woorden' te zeggen. Afmaken, opstal len, trekken van' kringen, verbod van in- of uitvoer in en uit verschillende provinciën, militaire afzettingen, het zy'n alle misluk kingen geblekenl, goed' beschouwd is men geen stap nader by het einddoel: d© vernie tiging van de gevaarlijke bacil', gekomen'. Ja, al zoekende naar middelen ter bestryöing, is men tot de ontdekking gekomen, dat er onder de bacillen verschillende stammen •be staan, waartusschem belangrijke soortver schillen voorkomen. Men' is tot de ontdek king gekomen, dat de smetstof,, die in Hol land voorkomt1, tevens wordt gevonden in Duitsch'landi, Engeland, Denemarken, Frank- ryik, Italië, Zwitserland: en NoordMSlavië. Een andere stam huist in Duitsohland, En geland en) Frankrijk. Men is in Duitschland, Italië, Zwitserland., Zweden en NoordMSlavië nog een derde stam' op het spoor. Zoo wordt de toestand al ingewikkelder. Het is haast eene moedelöoze taak, omi den vijand te vim- den, die te zooveel vormen voorkomt. De strijd' van onze moderne energie In al hare krachten tegen dezen onzichtbaren vernie tiger van onzen veestapel' is wel merkwaar dig en zou zelfs bewonderenswaardig zbn, als hyi niet zoo schadeiyk. was. MARKTOVERZICHT. De handel in kalfkoefen was, gezien de geringe aanvoer, niet belangrijk, alleen in sommige stallen, waar de beesten voor de koude waren ondergebracht, werd nog e«n goede prijjr gemaakt. Met da slacht koeien Is de toestand vrijwel als vorige week, alleen le soort is best te plaatsen, 2e en 3e kwa.iteit moet men goedkoop van de hand doen, als men nog handel wil doen. Voor kalfkoeien werd tot f 3.50.— en voor vette koeien tot 4.25.betaa d; slachtkoeien waren flink aangevoerd, zij beginnen langzamerhand klaar te komen. De nuchtere kalveren beginnen in prijs wat te zakken, waarschijnlijk d'oor de gr ote aanvoeren; pryzen tot 24. De handel in schapen bracht een iets mindere prijs, wat aan den grooten aanvoer te wyten is, daar toch nog veel voor export weggaan naar Frankrijk en Duitschland; prijzen werden besteed tot 35.—. De vette varkens konden tot 0.367a per pond opbrengen, zy waren flink aan gevoerd; hoewel het spek in prijs daalt bleef d'e prijs hier toch aanmerkelijk sta biel. Veel biggen waren' aangevoerd', die ware animo ontbreekt echter nog, zoo dat de handel nog niet vlot van stapel liep; prijzen werden besteed tot 20. Schrammen maakten het al niet beter, rij brachten tot 37.op. Stieren waren' niet aangevoerd. Er waren aanmerkelyk meer paarden aangevoerd dan wy de laatste weken ge woon zijn, hetgeen z'n oorzaak vindt in een opleving naar de vraag voor paarden, en men voor de diverse landwerkzaam heden in het voorjaar een goed gebruiks- paard niet kan missen. In die plaats van wijlen dien heer G. Groo- 'tes, secretaris-penningmeester van den Sliiicvenpolder,, is gekozen de heer A. Wie- djjlk -te Barsingerhorru De Banne Haringbuizen koos tot secre taris in de plaats van wyien den heer G. Grootes, deni heer H. O. Koojj te Haren- oarspel. Met ingang van 1 Februari wordt van het Postkantoor Schagen: de ambtenaar J. Stlns overgeplaatst naar Beverwijk. Het 'tweetal voor secretaris en ontvanger van de gemeente Barsingerhorn bestaat uit: 1. G. G. Loggers, secretaris van de gemeente Beusichem, Gelderland; 2. J. Th. Kunnen, secretaris van de gemeente Zuid'-Schar- woude, vroeger te Schagen. Donderdagmorgen zyin de eerste snybloe- men uit Breezand' oer vliegtuig van Schip hol naar Londen verzonden. Burgerlijke Stand van Schagen 'GEBOREN: Divera Theresia, d. v. Jaoob Huyberts en van Catharlrua Agnes Geer •truida Entius. Elisabetih Jannetje, d. v. Pie ter Bramtenaar en van Lena Snaas. Geertje Manie, d. v. Cornelis Dekker en van Jannetje Boon. Johannes Petrus, z.v. Pieter Beeren- poot en van Agatha Oathardne Schilder. ONDERTROUWD: Pieter Spaans, oud 26 jaar. korporaal-machinist te Den Helder, en A'Mda Elisabeth Schager, oud 22 jaar, zonder beroep, te Schagen. GETROUWD: Jan Harme te Pasken en Trijntje Raven. OVVERLEDEN: Ariaantje Blom, oud 76 jaren, echtgenoot© van Christiaan Broek huizen. Politie. Gevonden: een ketting, een vülpotr lood, een paar handschoenten, een kind er- wantje, een handschoen, een horloge.. Verloren: een armband, een pakje inhoudende manufacturen, een kettinkje, een bankbiljet. Texel. Deze week werden van hier verzonden: 38 schapen, 5 koeien, 12 kalveren, 20 varkens. Burgerlijke Stand van Texel van 10 t/m 25 Januari 1929. GEBOREN: Elisabeth, d'. v. O. Goenga en J. Vellinga; Klaas, z. v. B. J, Vlaming en M. Druif; Oornelis, z. v. G. Vlaming en E. Riemens; Anna, d. v. J. Eelman en A. Smit; Anna Catharina, d. v. G. Bakker en J. H. de Waard. GEVONDEN: 1 pertemonnade en 1 gouden oorknopje. 8IMULTAAN-AVOND DAMMEN. Donderdag gaf de Damclub van- Den Burg een simultaan-avond, waarby de heer C. Roeper 'Mz. als simultaanspeler optrad. 'De heer Standaard), voorzitter van de club, wees er op, dat er meer en meer liefheb- bery voor de Vereenlging ontwaakt en reeds in dit winterseizoen heeft! mem avon den gegeven op verschillende dorpen en wel te Den Hoorn, te Waal en te OudeschiM en nu wilde men ook voor Oosterend niet ach terblijven). Hij wees op de zware taak, die de heer Roeper hier zou hebben eni dankte den heer Koppen voor het beschikbaar stel len van de zaaL En nu ving de strijd aan tegen niet min der dan 22 spelers, zoodat dit oogenschyn- ïyk wel een! zware taak mocht heetem. Doch de krachtige persoonlijkheid' van den heer R. en de gemakkelijkheid, waarmede hy eikenl speter wist te beantwoorden), vermoei den hem niet want ©en voorstel van den voorzitter, om een pauze te hoitfden, werd door den) heer R, ruiterlijk' afgewezen. Hy sloeg er zich dan ook best door, al duurde de Strijd' vier uren en wist hy 13 partyen w!,nnen(' er 3 remise en 6 verloren wera-en:. De heer Standaard' verzocht geen namen in de couranten te noemen!' zoodat met deze opgave volstaan moet worden. De heer S- sprak den wensch uit, dat deze avond een spoorslag .mocht zyini tot toetreding als lid te Den Burg. De contributie, slechts 2 per ?nt ^en! ^letsel zijn em verzekerd werd, dat meni .met enthousiasme de verga deringen des Vrijdagsavonds meemaakt Met dank voor de belanestelofl voor dazen avond wond gaalotem. Breezand. BLOEMBOLLENCULTUUR. Door een combinatie, bestaande uit de heeren A. vani den Berg Uz., J. van den Berg Oz., M. van den Berg Qz. en H. Tim mer is een bedrijf, groot 47 H.A., aange kocht voor IOOjOOO. Het bedrijf is geiegen aan 'de Doggersvaart, gem. Den Helder. Het Ligt in de bedoeling, dit terrein te bestemmen voor bloembollencultuur. Na de benoeming, van den heer Kossen aan een kaasfabriek elders, was bereids voor d'e fabriek „Nooit Gedacht" oproep voor een nieuwen kaasmaker gedaan. By nader inzien echter werd het beter geacht de kaas- fabriek maar liever op te heffen. WINKELNIEUWa De heer P. Borst alhier is voornemens, een woon- en winkelhuis te doen bouwen, met de bedoeling, daarin een zaak te drijven in kaas, boter, melk en eieren. TULPEN PER VLIEGTUIG NAAR ENGELAND. Na de verzending door Gebr. Van den. Berg van 12 kisten CoDland-tulpen per KL.M.-vliegtuig naar Londen, is door de zelfde firma reeds een tweede zending, dit maal bestaande uit 27 kisten Oopland- tulipen, vanuit Schljptool verzonden1. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. PAARDENFOKKERIJ IN NOORD HOLLAND. Invoerpremle voor hengsten. Naar het Hdbl. verneemt, heeft de pro vinciale regelingscommissie voor de paar denfokkerij voor Noord-Holland besloten, een bedrag van 1200 ter beschikking te stellen voor den invoer van een warm- en een koudbloedhengst. Twee premiën, leder groot 600, kunnen worden uitgereikt aan den eigenaar van een ingevoerden hengst, mits die hengst by de premiekeu ring dit voorjaar aan het hoofd der ge primeerde dieren komt te staan en tevens naar het oordeel der commissie van vol doende qualiteit ls. Mocht dit laatste niet geheel het geval zyn, dan is de commissie bevoegd, de uitgeloofde premiën te ver- deelen. UITVOER VAN ZUIVELPRODUCTEN IN 1928. De uitgevoerde hoeveelheden boter en kaas kleiner dan ln 1927, maar de uitvoerwaarde hooger. De uitvoer van boter bedroeg ln Decem ber '28 3678 ton ter waarde van 7.741.000, tegen 8147 ton ter waarde van 6.192.000 in December 1927. In het geheeie jaar 1928 ls uitgevoerd 46.941 ton boter ter waarde v. 88.015.000, tegen 47.952 ton ter waarde van 85.809.000 ln 1927. De uitvoer van kaas bedroeg In Decem ber 6986 ton ter waarde van 1.165.000, tegen 6518 ton ter waarde van 6.661.000 in December 1927. In het geheeie jaar 1928 la uitgevoerd 92080 ton kaas ter waarde van 80.251.000, tegen 97326 ton ter waarde v. 76.782.000, in 1927. BESTRIJDING VAN DEN HANDEL IN AFGESNEDEN BLOEMEN. Biykens het jaarverslag over 1928 van de commissie van toezicht op de con tracten ter bestrijding van den handel in afgesneden bloemen, met uitzondering van vroege tulpen, steeg het aantal con traeten voor tulpen van 4146 einde 1927 tot 4858 einde 1928. In totaal tellen de drie contracten voor tulpen, gladiolen en hyacinthen 6191 leden. Wegens overtre ding van het tulpen- snycontract werden in 1928 slechts 15 personen beboet, tegen 21 in 1927in totaal werden wegens over tredingen der contracten 180 contractan ten opgeroepen, van wie 116 beboet wer den. De overtredingen waren voor het meerendeel van onschuldigen aard, al komen elk jaar nog wel gevallen voor van frauduleus bloemen snyden. De meeste overtredingen betrefTen het zakendoen met niet-contractanten. Dergeiyke over tredingen, vaak zonder opzetbegaan.be- emmeren intusschen de ontwikkeling der contracten. UITVOER VAN EIEREN. In 1928 voor ruim 54 mlllloen feuldten aan verscfae eieren uit gevoerd en voor bijna 8 mlllloen gulden aan koelhui»- en kalk- eieren. GOn Deoember zijn 1795 ton eiereni uitge voerd ter waarde van 2.091.000, tegen 1163 terT waarde van 11.602.000 in' December ivüi* In deze maand gingen de meeste eie- n^L^L naar D^titórhland, nJ. 997 ton; GrooteBriittannië nam 791 ton af. iDe uitvoer van; versche eieren in het ge- neeie jaar 1928 bedroeg 66.762 ton ter waar- e van 64.217.000, tegen 63.904 ton ter waarde van 60.915.000 in 1927. 'Ook de uitvoer van koelhuis- en kalkeie- ren naim toe. Van koelhüiseiiereni werd ito December 1939 ton uitgevoerd (992); in het geheeie jaar 1928 6032 ton ter waarde van J 6.565.000, tegen 8880 torn ter waarde van 3.845.000 ln 1927.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14