kannewasser De Indringer Eerste Blad. IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE 57ste JAARGANG Bureau: Koningstraat 29 Teleleon: 5# n 413 BUITENLAND. OOST-INDIË. BINNENLAND 61) Wi, Br Aller Fijnste Wollen K c Wrijf Uw pijnlijke spieren Verstopping Nr. 6605 DINSDir* :9 JANUARI 1929 HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 29 Jan5.07 uur. Woensdag 30 5.09 DUITSCHLAND. UIT DEN RIJKSDAG. De communistische ledien krij gen geen trlbunekaarten meer. De voorzitter van den Rijksdag heeft den leden der communistische groep het recht op tribunekaarten ontnomen, daar gebleken is, dat de betoogers op de pu blieke tribune tijdens de zitting van Don derdag, toen het communistische voorstel, om in de zitting van Vrijdag de werkloos heid ter sprake te brengen, is verworpen, in het bezit waren van kaarten der com munistische afgevaardigden. FRANKRIJK. NIEUWE LINIE-KRUISER? De Daily Telegraph verneemt, dat de Fransche marine-staf zal aandringen op den bouw van liniekruisers van een nieuw type. Het aanbevolen type is een schip van achttien- tot twintigduizend ton, loo- pende 32 knoopen, met een bewapening met kanonnen van een snel ladend model. Het Engelsche blad merkt op, dat dit de eerste zichtbare reactie is op de Duitsche verrassing van den aanbouw der „linie schepen in zak- formaat." ITALIË. HET VLOOTPROGRAMMA. Het vloofcprogramma voor het komende jaar, dat de ministerraad heeft goedge keurd, bevat naast de twee kruisers van 10.000 ton, waarvan reeds gewag is ge maakt, ook nog twee verkenningskruisers van elk 5000 ton en voorts 4 torpedojagers en 5 duikbooten. Hierbij zij opgemerkt, dat Italië reeds twee z.g. lichte kruisers van 10.000 ton op stapel heeft staan, benevens vier verken- ningskruisers van c.a. 6000 ton. In dienst zijn reeds 2 kruisers van 10.000 ton, d!e Trieste en de Trento. Voor het overige heeft Italië zich sinds den oorlog bepaald tot den bouw van drie flottieljeleiders (groote torpedoboo'jagers), een vijftigtal torpedbbootjagers en een vijf en twintig tal duikbooten. AFGANISTAN. van Kaboel tegen de Kargoe Hei-stem. De officieuze berichten voegen hieraan toe, dat dvze overwinnende stammen zich zou den hebben onderworpen aan Amanoella. Aman Oellah stelt éen ultima tum. De krijgskansen te zijnen gunste gekeerd. Officieus wordt medegedeeld, dat Aman Oellah een ultimatum aan Habib Oellah heeft gesteld, om binnen drie dagen den strijd tegen hem te staken en Kaboel aan zijn troepen over te geven. De toestand moet zich zeer ten gunste van Aman Oellah ontwikkelen. Hem is de steun van vele invloedrijke personen en stamhoofden beloofd. Aman Oellah heeft een oproep gericht tot de soldaten van Habib Oellah's leger, waarin hij hun, wanneer zij binnen drie dagen de wapenen tegen hem neder- leggen, volledige kwijtschelding van straf wegens landverraad belooft. De troepen van Aman Oellah zijn er in geslaagd, twee aanvoerders van het leger van Habib Oellah gevangen te nemen. Voorts heeft een eskader vliegtuigen van Aman Oellah met succes een aanval op de troepen van Habib Oellah gedaan. Te Bombay hebben reusachtige demon straties voor Aman Oellah plaats gevon den. Aan deze demonstraties namen alle Indische nationalisten deel en vertegen woordigers van verscheidene Mohamme- daansche partijen. Er werd een verga dering belegd, welke een telegram zond aan Aman Oellah, waarin Aman Oellah als koning van Afghanistan wordt erkend en hem alle mogelijke steun wordt toe gezegd. Voorts werd een telegram gezonden aan de Engelsche regeering, waarin verlangd wordt, dat de Engelsche regeering haar politiek ten opzichte van Aman Oellah zal wijzigen en geen verdere hulp meer za! bieden aan Habib Oellah in zijn strijd tegen Aman Oellah. De verbinding tusschen Amanoella en het Afgaansche gezantschap te Moskou is weer hersteld. In het gebied om Barka zouden hevige gevechten geleverd zijn, waarbij een zeon van Habiboella zou zijn gevangen genomen en door de troepen van Amanoella op staanden voet gefusil leerd. VEREENIGDE STATEN. DE STRIJD OM DE MACHT. De positie van Habiboella wordt zwakker. Naar Vaz Dias uit Moskou verneemt, wordt de positie van Habiboella zwakker. Ongeveer 17 K.M. van Kaboel zouden de troepen van Habiboella de nederlaag heb ben geleden; ook zou dit het geval zijn ge weest bij een gevecht op 40 K.M. afstand FEUILLETON BORAH EN DE VLOOTBOUW. Een voorvechter van de Amerikaansche vlootvoorstellen in den Senaat deed Zater dag een aanval op het voorstel van sena tor Borah, die gepleit had voor het bijeen roepen van een conferentie van zeemach ten. Tot het bijeenkomen van deze confe rentie verlangt Borah een pauze in den aanbouw volgens het vlootprogram. De aanhangers van een krachtige Amerikaan sche vloot verklaarden daarentegen, dat on wap mings-conf erenties e.d. doelloos waren. De Republikein Hale bepleitte het band haven der tijdsclausule waardoor de re geering wordt gemachtigd in de jaren 1929 tot 1931 jaarlijks 5 kruisers te bou wen. Senator Borah was hiertegen, aange zien hij onderhandelingen met Engeland over zijn voorstel wenschelijk acht. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. HOOFDSTUK XVII. Met dein stroom mee. t Was Wïthaim'a laatste dag op de Grange. 's Morgens was het al dadelijk onverdragelijk warm, een temperatuur om dein man, die neg niet geheel op krachten gekomen was, met luieren in de loggia en wat kijken naar 't doen en laten van zijn metgezellen, te verzoenen. Jarenlang had hij niets dan zorgen en armoede gekend, geen wonder dat zijn verblijf op de rusti ge Silverdale Grange, waar hij de weelde van twee zorgende vrouwen oim zich heen had leeren kennen, een openbaring voor hem gewerden was. Wel had hij' nog zyn oogenblikken van opstandigheid en zelf verwijt, maar meestal waren deze p'ficnis kort; hij genoot, van wat het oogenblik hem te genieten gaf en eiken twijfel aan de juistheid' van die opvatting suste hij met de overweging, dat deze tijd voor naderhand een herinnering om op voort te leven zou zijn. Maud Barrington zat tegenover hem aan n klein tafeltje. Voor zich had ze een atepel brieven en kranten, de post, die geen kwartier geleden door iemand uit de nederzetting afgegeven was. Met een kleur van genoegen zat ze onbevangen van dien rijkdom ie genieten, en' 't feit, dat zijn tegenwoordigheid1 haar zoo wei nig dwang oplegde, ondervond Witham als een voldo.ning. Maar juist, toen hij1 in 't beschouwen van dé wisselende uitdruk kingen op haar gezicht verdiept begon te raken, kwam er verandering. Bij 't door kijken van een van de kranten slaakte ze opeens een korten uitroep; het volgende oogeniblik stak ze hem het binnenblad toe. „J,e hebt wel een compliment verdiend", zeide ze, „maar hier heb je iets, dat je voor 't geduldig dragen van mijn onge zelligheid' schadeloos zal stellen". Withaim nam de krant aan, maar in plaats van dadelijk te gaan lezen, keek hij ondeugend-lachend naar het stapeltje brieven: „Gewichtig nieuws?" „Neen", antwoordde het meisje opge wekt. „Tenminste niets, dat jij gewichtig zou noemen, de beschrijving van een tuin feest van een groote receptie van het bezoek van een Oosterschen meneer en van 't nieuwste .model winterhoed. Maar zooals je weet voor ons wordt dat genoeg geacht". JDan heb ik hier iets, dat je wel mee- inter sseeren zal", antwoordde Witham. „Gisteren hebben de baissiers een bralta len aanval gedaan en dientengevolge is het koren opnieuw teruiggeloopen. Later op den dag was er een groote aandrang tot koopern en op 't oogenblik houden de prij zen zich bijna twee oents onder hun laag ste pariteit". „Ja, dat intereseert me zeker, aot- INDIE EN DE NEDERLANDSCHE HELDEN TER ZEE. Soerabaja, 25 Jan. Het Soer. Handels blad heelt heden 10.000 gulden geremit teerd aan den commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland voor de nabe staanden van de omgekomen bemanning van de reddingboot „Prins der Nederlan den". Dit bedrag is de eerste zending van het gefld, dat door het blad bijeen wordt gebracht. EEN QUASI REGEERINGS- TELEGRAM AAN DEN DIRECTEUR VAN EEN GEVANGENIS. Batavia, 26 Jan. Een tot dusver onbe kend gebleven persoon heeft een quasi regeeringstelegram aan den directeur van de strafgevangenis te Malang gezonden airt vermelding, dat vo.gens gourern-- mensbesiuit een bij name genoemde per soon, die te Malang zijn straftijd uitzat, uit de gevangenis moest worden ont slagen. De directeur heeft in goed vertrouwen aan de opdracht gevolg gegeven, omdat hij meende, dat deze van het departement van justitie afkomstig was. Later is geble ken, dat het departement van justitie geen telegram als bovenbedoeld verzonden had, zoodat de directeur van de gevangenis het slachtoffers is geworden van een list. De zaak wordt nader onderzocht. DE KRAKATAU. Batavia, 26 Jan. Van het noodstation op Lang-eiland wordt gemeld, dat de Kra- katau 2359 meestal zeer zwakke erupties te zien heeft gegeven. Slechts twee maakten een uitzondering en bereikten hoogten van 600 en 500 M. Er zijn 625 opwellin gen geregistreerd en 18 waterfonteinen. Het aantal geregistreerde bevingen was groot. (Aneta). NOODWEER. Elf Inlanders gedood. Solo, 26 Jan. Gistermiddag heeft een noodweer op de suikerfabriek Gondang- winangoeng tientallen boomen ontworteld. Elf inlanders werden gedood. De telefoon en de electrische leiding werden onbruik baar. G. J. WIJKERMAN. t Burgemeester van Soerabaja. Soerabaja, 28 Jan. De heer G. J. Wij- kerman, burgemeester van Soerabaja, heeft Vrijdag een blindedarmoperatie on dergaan. Gisterennacht is hij, te 2.45 uur overleden. Ingezonden mededeellng. i) ureien de Aller lijnste Wollen rvousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR Vuor nieuw werk zijn wij nummer eén. Tel. 251 DE HEER STENHUIS OPNIEUW ZIEK. 0 Geen candldaat vcor de Tweede Kamer. Naar, de Voorwaar*» verneemt, is de heer R. Stenhuis opnieuw ongesteld ge worden. Dit heeft hem aanleiding gegeven om te bedanken voor zijn candidatuur voor de Tweedie Kamer, als redacteur van De Nieuwe Weg en als Voorzitter van de Revolutionaire Socialistische Partij. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Een brief aan minister Kan. Ter gelegenheid van zijn 70sten ge boortedag heeft de voormalige Duitsche Keizer een brief gericht aan minister Kan, waarin bij uitdrukking geeft aan zijn innige erkentelijkheid jegens Hare Majesteit de Koningin en het Nederland- scbe volk voor de betoonde gastvrijheid. Daarin wordt herinnerd, hoe ons vader land' in: bewogen tijden zijn van ouds hei lig asylrecht heeft weten te handhaven. Dankbaar wordt voorts gewag gemaakt van de vriendschappelijke gezindheid van zoovelen onzer landgenootem om het den ex-keizer opgelegde lot te verzachten; in het bijzonder wordt een warm woord ge wijd aan graaf Bentinck van Amefongen, die allereerst zijn gastvrij huis voor hem opende. Ten slotte wordt de diepgevoelde wensch uitgesproken voor de welvaart en den bloei van het Nederiandsche volk. Familie-feest op „Huize Doorn". Er was buiten1 het Huis Doorn Zondag minder belangsteliling dan hij: vorige gele genheden, die voor den ex-keizer van Duitechland' bijzondere beteekenis hadden. Dit is wellicht hieraan toe te schrijven, dat de 7'Osle verjaardag van den vroegeren Duitschen monarch op imin of meer intieme wijze is gevierd. Nadat Zaterdag de burgerij van Doorn en. andere vrienden! uit de omgeving gelegeri- helidi hebben gehad den voornamen mede burger van Huize Doorn getok te wensch en, was aan den werkelijk en' herdenkingsdag vani den' 27sten Januari speciaal het karak ter van een familiefeest gegeven. De ochtend-ontvangst op huize Doorn. Reeds om 9 uur in den ochtend vertrok ken de familieleden van d'eni 70-jarige die zoowel ite Zeist en Driebergen ars te Ame rongen en Doorn logeerden, naar Huize Doorn, waar de ex-keizer,, die iin generaals uniform verscheen, de borst getooid met verschillende orde-teekenis, hen ontving. Nadat de ex-keizer de geiukwensehen van allen in ontvangst had genomen en men nog korteni tijd' in de gelegenheid was d'e hon derden bloemstukken, waarvan er verschil lende buitengewoon fraai waren, te bewon deren, ving om 10 uur de speciale gods dienstoefening aan. Ook bijl dezen kerkdienst waren hoofdza kelijk de verwanten van den jubilaris tegen woordig. Na eienige liturgische gezangen hield de vroegere hofprediker dr. Vogel, tuit- Pots dam, een predikatie naar aanleiding van Romeinen 116: „Ik schaam, mij het Evan gelie van Christus niet, want het- is een kracht Gods, die zalig maakt, allen die erin geioovenr. De hofprediker zette uiteen, „dat de we reldbeschouwing van' den keizer ten nauwste verhand houdt met: de Christelijke leer, den Christelijk en' godsdienst. Wanneer men zijn 70-jarig levenisbdek, woordde Maud Barrington, met een blik op zijn gezicht,dat plo seling strak ge worden was. „En wat jezelf betreft, is het geen ernstig nieuws voor jou?" ,Ja, maar voor jou evengoed! Zoo zie je alweer, wat ervan komt, als je mij ver trouwt. Ziek of gezond, morgen moet ik naar Winnipeg." Met een' eigenaardigen glimlach keek het meisje hem aam „We staan alleen jij en ik en dbie of vier anderen, maar ik heb je gezegd, dat jou geen schuld treffen zou, of we ver loren dan wel of we wonnen? Weet je wel, dat ik reden heb om dankbaar te zijn? Jij hebt me een geheel andere we reld binnengevoerd, door jou heb ik d'e werkelijke levensdingen, de dingen, die tellen, 'eeren kennen." Witham voelde zijn slapen kloppen; waarschijnlijk besefte ze zelf niet, hoeveel ze met deze naïeve bekentenis verried; maar zonder iels van zijn gevoelens te verraden keek hij haar ernstig aan. „En begrijp jij., wat je me voor d'at luttele beetje teruggegeven hebt? Wat Lms mijn b «staan voordat ik hier kwam? Niets dan een aaneenrijging van dagen, eenzame diagen, van gestadig hard werken. Hier heb ik geleerd, wal er, met wat hulp van anderen, van te maken is." „Met hulp van anderen?" herhaalde Maud verwonderd'. Witham knikte, 't Was of zijn gezicht, dat door haar woorden iets heel zachts gekregen had, opeens weer verstrakte. „De lastdieren van de maatschappij, de de menschen, die dsg-in dag-uit hard moeten werken, woerden langzamerhand blind voor alles, wat het leven waarde Ingezonden Mededeellng. en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu-1 L matiek en spit met de beroemde/ AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend^ snel. W,Geen go ad 200 goed" waar men ook wil, openslaat, zal men er s.eecs ais grondmotief in vinden: „Ik schaam mijl niet voor het evangelie van Christus". In tusschen was het half twaalf geworden. Onafgebroken werden bloemen en geschen ken b;i Huize Doorn bezorgd. Ook stapels telegrammen en vele honderden brieven werden door het post- en telegraafpersoneel afgeleverd. Onder de bloemstukken was er een van H. M. de KoninginMoeder, n.L een prachtige mand. met azalea's eni Aarons- kelken. De KoninginMoeder had' vervol gens ook evenals Prins Hendrik tele grafische gelukwenschen gezonden, 'Om één uur waren weer alle familieleden o.p Huize Doorn aanwezig voor het noen maal. 'Toen allen, een 70-tal personen, aan de twaalf met. zalmkleurige cyclamen' versierde tafels hadden plaats genomen, bracht d'e ex- koning van Saksen een toast uit op den exikeiizer van Duitschland,, hem, namens alle gasten, gezondheid! en sterkte toewen»- schende. Het noenmaal was reeds om twee uur geëindigd. Des middags om vijf uur verschenen allen weer ter receptie, waar de thee gebruikt werd. De feestmaaltijd Bijl den feestmaaltijd, die tot bespit var dezen herdenkingsdag op Huize Doorn ge houden' werd en om 8 uur aanving, waren de mannelijke gasten weer allen in groot militair tenne opgekomen. Na afloop van. den maaltijd hebber ce Kammersanger uit Berlijn, dr. Woid'emar Staegermano en de pianist Wolfram Zeiler, een waardig slot gemaakt aan dezen voor den ex-keizer onvergetelijken dag, Schitterende Illuminatie. Bleef het feest den geheelen dag een min of meer intiem: karakter dragon, tegen den avond' konden ook de bewoners van Doorn en' tal van belangstellenden uit de omgeving van de feestviering genieten. Huize Doorn toch, dat door schijnwerpers hel verlicht werd1, bood te midden der besneeuwde bos- schen een- fantastischen- aanblik. Van de vele geschenken, die de ex-keizer ter gelegenheid, van diens 70rten verjaardag zijn aangeboden, is n.1 bet belangrijkste een klokkenspel, waartoe hebben bijgedragen prinses Hermine, d'e familie van den ex- keizer en vele Duitsche vrienden. Ingezonden Mededeellng. geeft. Alleen het .allernoodzakelijkste zien ze nog. En als hun oogen dan geopend worden, is het veelal te laat. Tegen dien tijd' hebben ze alle contact verloren met de dingen, die niet onmiddellijk mot den harden strijd om het bestaan iets te ma ken hebben en alleen den weg terugvin den, zonder iemand om hen te helpen, kunnen ze niet. Maar kom, laat ik ophou den met dien sentimenteelen praat in Je hart lach je me natuurlijk uit en vind je me slap, zelfs als ik morgen in Winni peg revanche neem. En ten slotte kan je je geen gevoels-orgiën veroorloven, als de tarwe twee oent naar de laagte Is." Het kwam een oogenblik in Maud Bar rington op om zich verwonderd te toonen. Cf schoon zijn type, het type van een stoe- ren, w rklustigen man, die door zijn wijze van leven bewees een zekere neiging naar het ascetische te hebben, juist het tegen deel zou doen vermoeden, had hij haar reedls een paar maal doen voelen, dat hij met dit leven niet tevreden was, dat hij andere verlangens, andere aspiraties had. En ondanks het feit, dat hij haar nooit om medegevoel vroeg, vond ze hem toch een mensch om medelijden mee te hebben; hij scheen het zoo te weten, dat niets van alles, wat hij: wenschte, ooit zijn deel zou worden. Waarom hij dit zoo vast geloofde, kon ze niet zeggen; maar dat het niet door zijn eigen schuld was dat voelde ze met een zekerheid, die door niets aan 't wankelen gebracht kon i wordien. Door het licht-ironische van zijn laats'e woorden begreep ze, dat hij 't masker weer voor had gedaan, daarom, begon ze hijna bruusk over Iets andera. AU gl) last hebt van gedruktheid, schele hoofdpi)n. het zuur. prikkelbaarheid, enz., als gevolg van ver stopping, gebruik dan Posters Maagpillen, het ideale laxeermid del. Foste r's Maagpillen Alom verkrijgbaar I 0.65 per flacon „Ik ben bang, dat je nog niet sterk ge noeg ben*, om morgen al te gaan," zeide ze, „maar als je 't toch doet, zou je er dan geen kans toe zien, om Alfreton te hel pen? Ik geloof, dat hij gespeculeerd heeft d'e laatste paar weken ziet hij er on gelooflijk slecht uit". Wi'ham keek baar aan. ,,'t Schijnt wel, of ze met al hun moeilijkheden bij jou komen." Maud begon te lachen. „Dat is nog niet zoo verkeerd van ze gedacht gezien het feit, dat ik ze weer aan jou over draag." Als een warm rood steeg Witham het bloed naar het hoofd en toen Lij begon te spreken, was zijn stem opeens heesch. „Weet je wel, dat ik niets beters van het leven zou willen vragen, dan alle zorgen en alle moeilijkheden van je schouders te nemen?" Maud begon even te lachen. „Maar daar gaat het nu niet om, dus kan het gevoeg lijk buiten bespreking blijven." Witham sond op; zoo stijf ineen ge klemd, dat de knokkels zich wit afteeken- den, hing zijn linkerhand langs zijn zijde neer. Toen keerde hij zich om en staarde het raam uit, naar de prairie, waarboven de lucht hing te trillen van hitte. Maar hoe schijnbaar rustig hij: daar'ook s'ond, zijn houding was te strak om natuurlijk te zijn en toen hij na een paar oogenblik ken zijn hoofd weer naar haar toekeerde, had zijn gezicht opeens een vermoeiden, zorgelijken trek gekregen. (Wordt vsrvoigd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1