HOE ONAANGENAAM DAT KAN ANDERS. indien U Italiano Zenuwstillend Ingezonden Mededeellng. moet het wel voor II verkoadheid allerlei scherpe of bittere «itij xijn om bij verkoadheid a middelen te gebrnikea, waardoor de ongesteldheid ge en Verder ontving de etx-tkeizer ten1 ge schenke vele schilderijen) en wandteksten» Een 504al Nederlandsche families had een schaal van gedreven zilver aangeboden. HET BELGISCHE LOODSWEZEN TE VLISSINGEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De minister van zeewezen, de heer Liffeus, heeft naar verluidt zestien nieuwe rivierloodsen voor de Zeeschelde benoemd. De vorige week is het voorgekomen dat verscheidene schepen te Vlissingen, we gens gebrek aan loodsen, voor anker moesten gaan liggen en eerst veel later naar Antwerpen konden opstoomen. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Nog niet te zeggen, of de Indie ning van een wijzigingswet nog ln dit zittingjaar zal worden be vorderd Op een vraag van het Tweede Kamer lid Lovink: Is de minister bereid, mede te deelen, of het nader advies van de generale com missie betreffende een eventueele wijzi ging van de Zuidersteunwet (vergadering van de Tweede Kamer van 11 December j.1.) reeds is ingekomen en, zoo ja, of het advies den minister aanleiding geeft, de indiening van een voorstel tot wijziging van die wet nog in dit zittingjaar te be- bevorderen? Heeft de minister van waterstaat ge antwoord: Het nader advies van de generale com missie Zuiderzeesteunwet in zake herzie ning van die wet is in het begin dezer maand bij: den ondergeteekende ingeko men. Hij wint daarover thans het gevoe len in van den Zuiderzeeraad. Het is den ondergeteekende derhalve nog niet mogelijk, een antwoord te geven op de vraag, of het advies hem aanleiding zal geven om de indiening van een wijzi gingswet nog in dit zittingjaar te bevor deren. Blijkt hij daartoe echter wel in staat, dan zal hij zulks stellig niet nalaten. EEN NEDERLANDSCHE AUTOMOBIELFABRIEK? Het bestuur van de Kon. Nederl. Auto mobielclub heeft besloten, de mogelijk heid van de oprichting en de exploitatie van een Nederlandsche automobielfabriek grondig te laten onderzoeken door een commissie. Het bestuur zal trachten deze commissie uit vooraanstaande personen uit nijverheids- en handelskringen te doen bestaan. WIJZIGING VAN HET MOTOR- EN RLJWTELREGLEMENT. Rijden onder bebouwde kom. toezicht ln de Op het verzoek van den Commissaris, of de Raad zich bij de uitspraak dier com missie zou neerleggen werd' met vijf tegen één stem; bevestigend geantwoord. WETSONTWERP GEM. FINANCIEN Voor het einde van het zittingsjaar wet? iMMster De Geer heeft medegedeeld1, dat htf het hoogst wenscheljjk en ook alleszins mogelijk acht, dat het wetsontwerp inzake de gemeente-dinanciën nog in deze parle mentaire periode tot stand komt. Het uit voerig concept-IMemorie van Antwoord met de nota van wijzigingen ligt 'gereed en zal waarschijnlijk einde dezer week aan de com missie van voorbereiding worden toege zonden. Hoewel geen mededeeling Willende doen omtrent de aangebrachte wijzigingen, meen de de minister te moeten waarschuwen, dat van de zijde der gemeenten vooralsnog niet te veel behoort te worden afgegaan op. on derstelde uitkeeringen, die haar uit het ge meentefonds zuilen toekomen. De defini tieve staat dier uitkeeringen zal er op menig punt waarschijnlijk heel' anders uitzien, dan thans wel aangenomen) wordt. Luchtvaart. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Een officier gedood. heeft de inspeotie van de Centrale Boe renleenbank to Eindhoven, waarbij deze Barendrechtsche boerenleenbank ls aan gesloten. het tekort ontdekt. W. en juf frouw v. G. waren toen nog maar enkele dagen met voor het dorp ongewone chic ln net huwelijk getreden. De kassierster had een borgstelling maar tot een belangrijk lager bedrag dan het geld, dat nu verdwenen is. Die borg stelling schijnt van een Inwoner van Alphen aan den Rijn te zijn, een goede bekende van de familie der nu gearre steerde vrouw. De vorige week was het echtpaar plot seling uit Barendrecht verdwenen, het zou zich naar het had beweerd, ln Glas gouw gaan vestigen. Sedert Woensdag vertoefde het in een hotel in Den Haag, in afwachting van het vertrek naar den anderen kant van de Noordzee. Het be stuur van de Vereeniging Boerenleenbank heeft zich toen waarschijnlijk tot de Haag- sche politie gewend, die Zaterdag jl. man en vrouw heeft aangehouden. De man is door de politie naar Barendrecht over gebracht en moet voor den burgemeester, hulpofficier van justitie, bekend hebben zich aan heling van het verduisterde geld te hebben schuldig gemaakt. Vandaar is hij getransporteerd naar Dordrecht, waar hij is opgesloten. De vrouw ver keerde in zoo overspannen toestand, dat zij in Den Haag in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De boekhouding der leenbank is door de politie in beslag genomen. Het zal nog eenigen tijd duren voor men precies het bedrag van het verduisterde geld en de wijze, waarop de malversaties hebben plaats gehad zal kunnen bepalen. Alleen de borgstelling zal worden ge stort, de rest zal door de leden van de Vereeniging moeten worden gedragen. DE VERGIFTIGING OP GROOTE SCHAAL TE ROTTERDAM. De patiënten maken het allen vrij goed. Toen Zaterdagmorgen het kantoor van de Rotterdamsche Verzekeringssociëteit te Rotterdam werd geopend, is eerst een appèl-generaal gehouden. Daarbij bleek, dat er nog heel wat patiënten thuis zijn gebleven; een grooter contingent was wel naar kantoor gekomen, maar deze patiën ten zagen er nog allesbehalve opgewekt uit en velen klaagden over hun maag. Uit tal van plaatsen in ons land zijn op het kantoor berichten ingekomen, dat de hoofd-inspecteurs, inspecteurs en agenten van de R. V. S., die Vrijdag hebben aan gezeten aan den jaarlykschen feestmaal tijd, goed op de plaats van bestemming waren aangekomen. De geneeskundige dienst heeft Zater dagmorgen telefonisch bericht uit Velp ontvangen, dat ook daar leden van het Vrijdag zijn 2 legervliegtuigen niet ver van Stockholm neer gestort. De vliegtui- gen behoorden tot een Zweedsch eskader zich wegens vergiftl- van 5 vliegtuigen, die op weg waren naar Stockholm. De luitenant Thunström werd op slag gedood, terwijl zijn machine ge heel werd vernield. Het ander vliegtuig kwam in aanraking met een hoogspan ningsleiding en raakte in brand, waarbij de onderofficier Andersson zware brand wonden opliep. Een derde vliegmachine moest wegens mist en sneeuw een nood landing maken. ROODVONK TE EINDHOVEN. Gisterenochtend ls het r.k. pnnashun te Eindhoven wegens roodvonk gesloten. PLAGIATORS? Te Blaricum zijn uit een perceel da» dezer dagen zou worden betrokken door nieuwe bewoners, tweehonderd boeken ontvreemd. De Inbraak moet op klaarlich ten dag zijn geeahied en waarschijnlijk door letterkundig ontwikkelde inbrekers. DOOR HET IJS GEZAKT. En verdronken De 7-jarige S. uit de Paradijslaan te Rotterd'aan is Zaterdagmiddag op den Boezem achter het kerkhof aldaar door het ijs gezakt en verdronken. Buitenland. Mijnramp in Mantsjoerije. Honderd mijnwerkers „vermist". Reuter meldt d.d. Zondag uit Moekden dat een mijnontploffing heeft plaats ge vonden in een steenkolenmijn bij Jentei. Ongeveer honderd Chineesche mijnwer kers en drie Japanners worden vermist. Jentei is gelegen aan het eindpunt van de zijlijn naar het Oosten, die zich iets benoorden Liau-jang aftakt van de spoor lijn Liau-jang Moekden. De Japanners exploiteeren daar be langrijke kolenbeddingen. Het ontbreken van kolen- en ijzerertsen in Japan zelf behoort wel tot de redenen waarom voor Japan zijn oeconomische en politieke machtspositie in Mantsjoerije waar die ertsen wèl gevonden worden van zoo over wegend belang is. 30 dooden, 76 vermist Naar aanleiding van het mijnongeluk wordt nog gemeld, dat tot nu toe reeds 30 lijken zijn geborgen, zoodat er nog 76 ar beiders vermist worden. HET SUIKERSCHANDAAL. Naar het Jounal des Débats in verband met het suikerschandaal mededeelt, zijn de sohuldeischers van de Industrie Su- crière" voor 28 millioen frank en de So- ciété Fermière voor 15 millioen frank be nadeeld. Daarbij komen nog de 80 mil lioen ten nadeele van den staat en 725.000 frank onbetaalde omzetbelasting over 1927. EEN BERUCHT CORSICAANSCH BANDIET. VLIEGTUIGONGELUK. Twee dooden. De Tribuna verneemt uit Kofroe, dat een watervlieguig van den dienst Athene Brindisi, dat 's ochtends om 8 uur 20 uit den Pireus vertrokken was, omstreeks het middaguur door den storm gedwon gen was bij de klip van Macradas neer te dalen. Het toestel sloeg over den kop en de radiotelegrafist en d'e mecanicien kwa men daarbij om. De vlieger, die licht ge wond was, en alle passagiers, die onge deerd bleven, werden naar Korfoe ge bracht Doodgeschoten. Castelli, de meest beruchte der bandie ten op Corsica, is doodgeschoten. Men weet niet door wien Castelli is zijn „car- gingsverschijnselen onder geneeskundige j rière" in 1907 begonnen. Hij was toen behandeling hebben moeten stellen. Hundertig jaar oud en pleegde zijn eersten toestand was overigens redelijk wel. De directie van dê R. V. S. heeft zich bereid verklaard, alle schade aan het in terieur van den Tivoli Schouwburg toe gebracht, te vergoeden. Vrijdagavond op den Coolsingel heb ben wij schrijft de N. R. Crt. —al een paar keer slachtoffers gezien, die ondanks hun kwalen, van jas stonden te verwisse len. Men had n.1. in de verwarring van het oogenblik maar een jas genomen. moord, die hem vijf jaar in de gevangenis bracht Daarna heeft hij in het Corsicaansche kreupelbosch geleefd. Voor de sinsdien door hem gepleegde misdaden is Castelli zesmaal bij verstek ter dood veroordeeld en tweemaal tot levenslange gevangenis straf. Een van Castelli's meest geruchtmaken de misdaden is de moord geweest, dien hij op de dochter van een van zijn vijan- GEMENGD NIEUWS Staatsblad 403 bevat een Kon. besluit van 21 December tot wijziging van het Motor- en Rijiwielreglement. Daarbij 1» o.m. bepaald, dat het'Verbod van rijden onder toezicht in dé bebouwde kom eener gemeente wordt opgeheven. Tot nu toe was het besturen van een motorrijtuig onder onmiddellijk toezicht alleen toegestaan, indien buiten de be bouwde kom eener gemeente werd ge reden. TE VROEG UITSTAPPEN STRAFBAAR. In verband met het ongeluk van verle den week aan het Centraal-Statlon te Am sterdam, zijn vijf veldwachters op de per rons geplaatst, met de opdracht ieder, die tracht den trein te verlaten vóórdat deze geheel tot stilstand is gekomen, te be keuren. Zaterdag werden twee heeren, be- hooretnd tot het hooger kantoorpersoneel van de artillerie-Inrichting aan de Hem- brug, alsmede een dame op grond van genoemde overtreding bekeurd. „GA8CORRUPTIE" TE LANGENDUK. N.-Hollands commissaris zal een commissie benoemen. Bij de gemeentebesturen van Langen- dUjk en St. Pancras is van den Commis saris der Koningin in Noord-Holland be richt ingekomen, dat ZJD. voornemens ls een oommissie te benoemen, die een om dórzoek zal instellen naar de al- of niet ten onrechte genoten 5 pot. van uitbrei dingen der gasfabriek tot een bedrag van Binnenland. ongeveer Gasfabriek. Malversaties bij de Vereeniging Boerenleenbank te Barendrecht. Een bedrag van 60.000 k 70.000 gulden verdwenen. Zaterdagavond zijn de kassierster van de Vereeniging Boerenleenbank te Baren drecht en haar echtgenoot gearresteerd, op vermoeden van verduistering van gelden van de door de vrouw beheerde instelling. Men vermoedt, dat er een te kort van 60.000 70.000 gulden zal zijn. Deze kassierster is een vrouw van nu 28 jaar, ls een dochter van het in 1924 overleden hoofd van een bijzondere school in het plaatsje. De vader had de functie van kassier jarenlang waargenomen en bij zijn dood had het bestuur de dochter, die onder wijzeres aan de school van haar vader was, aangesteld. Waarschijnlijk is de boekhoudig van mei. J. v. G. tot ln het laatst van 1926 toe in orde geweest. Toen zijn, zoover men thans kan nagaan het onderzoek is nog maar in het beginsta dium de malversaties begonnen. Juffrouw v. G. was nl. ln kennis ge komen met zekeren W., een man, die plotseling zich in de gemeente gevestigd had als boekhouder bij een later ge failleerde molenaar en men houdt het er voor, dat deze het meisje heeft be wogen hem geld voor te schieten. Van het najaar 1826 af moet het met de geldleeningen aan W., Zaterdagmorgen bleken er nog heel wat den heeft gepleegd. De bandiet had toer. —v den menschen in het dorp, waar het meisje woonde, verboden het lijk te begraven. Vele dagen lang stond het dan ook boven den grond tot ten laatste gendarmen het tersluiks naar het kerkhof wisten te bren gen. KOUDE TE PARIJS. De nacht van Zaterdagop Zondag is te Parijs de koudste nacht van dezen win ter geweest. Het vroor zeven graden en 's avonds was er veel sneeuw gevallen. EEN HONGAARSCH OPLICHTER. Op handige wijze heeft een te Boekarest wonendó Hongaar, Kirchner, een paar kooplieden te Keulen voor belangrijke be dragen opgelicht. In 't geheel zijn 250.000 mark door hem buitgemaakt. Kirchner had te Keulen een onderneming opgericht, die den naam van Compendium droeg en die ten doel had huitenland'sche patenten te verwerven. Kirchner beweert den titel van exoellentie te mogen dragen en „grootmeester in de orde van het Heilige Gral" te zijn, verder eok was hij eerelid kleedingstukken zoek te zijn en er zal nog heel wat gecorrespondeerd moeten wor den, voordat de agent uit Goes bijv. de abusievelijk meegenomen jas heeft in geruild tegen zijn eigendom, dat mogelijk in de vergissing naar Groningen is mee genomen. In het hotel Coomans waren circa 200 patiënten ondergebracht. Na half drie Vrijdagnacht is het pas rustig geworden. Deze logé's hebben voor het overige een rustigen nacht gehad. Het personeel van de R.V.S. verheugt zirii ieder jaar zeer op dezen maaltijd waarbij menschen uit alle lagen der maatschappij aanzitten en uit het geheele land, van wie velen zooals vanzelf spreekt, een gezonden eetlust meebrengen. De directie der R.V.S. (een humorist heeft na het gebeurde, gelezen: Rotter damsche Vergiftigings Sociëteit) maakte zich hedenmorgen nog ongerust over de omstreeks 160 personen, die met den trein vertrokken zijn en die dus althans den eersten tijd verstoken zijn geweest van geneeskundige hulp. De Coll-bacteirle van het kwaad. de verwekker I tegen wien juffrouw G. meermulen op ernstige wijze gewaarschuwd was, doch voor wien ze .000 door den directeur derzelf, baar verloving afmaakte, steeds cres- I 'esndo «yn gegaan. In November Het bacteriologisch onderzoek in het laboratorium van den keuringsdienst van waren aan de IJzerstraat te Rotterdam heeft uitgemaakt, dat de oorzaak van de vergiftigingsverschijilselen de coli-bacte- rie is, welker Infectie, zooals gelukkig ook ln dit geval is gebleken, doorgaans van niet gevaarlijken en voorbijgaanden aard ls. Het bleek, dat de puree en de dop erwten hevig geïnfecteerd waren. De ooll-bacterie ls van faecalen oor sprong en ook melk kan coli's bevatten. De puree, en de doperwten moeten wel geruimen tijd op een temperatuur van omstreeks 40 graden zijn gehouden, an ders was deze bacterie niet zoo gegroeid, dat zij de bekende verschijnselen op zoo groote schaal had kunnen veroorzaken. Voorts kan deze coli bijzonder virulent zijn geweest, al heeft zij dan ook op een aantal der aanzlttenden geen invloed ge had, hetgeen een gewoon verschijnsel is. Juist is, dat de puree zuur rook. De coli leeft van een suikerachtige sub stantie en maakt daaruit melkzuur, azijn zuur en andere zuren. In gewone ge vallen bederft puree door de aardappel- baoterle (die bacillus-subtllls heet). Ook van de GriëGraahe Kamer van Koophandel en vioo-presid-ent van de Hongaarsch- Griekscbe Kamer v. Koophandel te Athe ne. Haj slaagde er in het vertrouwen te winnen van enkele Keulsche kooplieden, die hem belangrijke bedragen en groote voorraden goederen ter beschikking stel den. Hij betaalde met wissels. Toen deze moesten worden gehonoreerd, verdween de oplichter. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat hij ook in andere steden van Duitschland' met suoces knoeier»"" „.~.,jen van denzelfden aard heeft gepleegd. De man zou zich thans in een sanatorium te Wee- nen schuil houden. EEN MISLUKTE INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR. Zaterdagochtend vroeg hebben drie ban dieten, o.w. een nog drie jaar tuchthuis te goed1 heeft, in 't hoofdpostkantoor te Bot- trop ingebroken. Zij' hadden reeds twee brandkasten met behulp van dynamiet opengebroken en waren bezig de derde, waarin zich een groot bedrag aan geld be vond, te „kraken" toen de politie hen overviel. Een der roovers heeft uit een revolver verscheidene schoten op de poli tie gelost, die echter misten. Het gelukte den agenten dien ontsnap ten tuchthuisboef te vatten. De t«-Ao «j. DUWW1JO ilCCb^i uok ien tuchthuisboef te vatten. De twee ande- zijn onderzccht de aardappelballetjes, die ren zijn ontkomen, doch men is hen op bij de hors d'oeuvre gegeven zijn. Daar- het spoor, aan mankeerde niets; 1 tv- -•-» Ingezonden Mededocllnü- Mijnhardt's Z«nuwtabletten bende die ook in Opper-Slledë Inbraken in nostkantoren hoeft geploegd en nu haar Arbeidsveld naar het Roergebied heeft verplaatst. DE DUBBELE MOORD TE BERLIJN. Manasse Friedlfindesr, die Donderdag te Berlijn zijn broeder en diens vriend dood- ichoït is Zaterdag voor den rechter van instructie versohenen. Friedlönder verze- korde opnieuw uit zelfverdediging te heb ben gehandeld, maar na het eerste schot ziin verstand te hebben verloren. 1 oen hy het wapen aanschafte, had'hij geenszins aan de mogelijkheid gedacht, er ooit een strafbare daad mede te plegen. Na het verhoor besloot de rechter van instructie toch een bevel tot arrestatie te80u hen jeugdgen moordenaar uit te vaardigen, daar hij het niet uitgesloten achtte, dat deze de misdaad met voorbedachten rade heeft gepleegd. DE STRIJD TEGEN DEN GODSDIENST IN RUSLAND. Te Pskof, in West-Rusland, is het oude klooster van den heiligen Nikander geslo ten; de gebouwen zijn gedeeltelijk aan landbouwbedrijven, gedeeltelijk aan scho len toegewezen. Te Sjmerinka is het zelf de met twee synagogen gebeurd, waarin arbeidersclubs en hun raden gevestigd zullen worden. Volgens den wensch der bevolking, gelijk er in de berichten staat. EEN SPOORWEGONGELUK. Drie dooden. De sneltrein Madrid'Lissabon is bij San Vicente de Cantara ontspoord. Ver schillende wagens werden in elkaar ge drukt. Er zijn drie menschen omgeko men. MODERNE DIEVEGGE. Voor een millioen franc gestolen. Sedert maanden zocht de Parijsche poli tie een gewikste jonge vrouw, die, telkens onder een anderen naam, diefstallen pleeg de. Zij ging daarbij op de volgende ma nier te werk: Daar zij vlot vreemde talen sprak en een uitstekende verkoopster was, viel het haar nooit moeilijk een betrekking als winkeljuffrouw te krijgen. Bij haar sol licitatie legde zij bovendien uitstekende getuigschriften over en overal, waar zij werkte, was men over haar tevreden. Tot zij dan plotseling verdween en er na haar vertrek allerlei voorwerpen van waarde werden vermist: leerwerk, juweelen, zijde- stoffen, enz. Haar diefstallen gingen soms een bedrag van honderdduizend frank te boven. Er werden tal van aanklachten In gediend, maar de handige dievegge liet zich niet vangen. Eindelijk is zij tegen de lamp geloopen en gepakt. Zij heeft de diefstallen bekend en nu blijkt, dat de juf frouw, die dertig jaar oud is, in het bezit is van een diploma van de universiteit te Oxford. Op haar zeer elegante kamers is wel voor vijftigduizend frank gestolen goed gevonden, dat zij nog niet naar den heler had gebracht. Alles bij elkaar moet het juffertje wel voor een millioen heb ben gestolen. DE POSTDIEFSTAL TE BERLIJN. De waarde van de in de Franzësische Strasse te Berlijn ontvreemde postzegels is nog hooger dan eerst werd vermoed. Men schat dat voor ongeveer een millioen mark aan zegels in handen van de dieven zijn gevallen. De politie heeft Vrijdag in verband met deze diefstal op verschillen de plaatsen der stad huiszoekingen ge daan zonder echter een spoor van de da ders of den buit te kunnen ontdekken. MILLIOENENERFENIS VOOR KAMERVERHUURSTER. Een weduwe uit Brighton, mrs. Ste- venson, die kort geleden nog kamers verhuurde, en haar twee dochters van 28 en 25 jaar, die met typen een karig inkomen verdienden, zijn plotseling on verwacht in het bezit gekomen van een erfenis, waarvan de jaarlijksche opbrengst op 100.000 gulden wordt geschat. Het is een rijke oom, Sir William Maxwell, een bekend oorlogscorrespondent, die haar dit fortuin heeft nagelaten. Met derde-klas retourkaartjes begaven zij zich op uitnoodiging van de nota rissen een paar dagen geleden naar Londen. De retourkaartjes werden niet gebruikt. Zij keerden naar Brighton terug in een eigen auto met een eigen chauf feur in livrei. EEN ONGELUK IN EEN AMERIKAAN- SCHE MIJN. Vijftig delven vermist Kingston, (West-Vlrglnië), 26 Jan. De mijn van Peoahoulds is door een ontplof fing verwoest. Vijftig mijnwerkers wor den vermist. Een deel der mijnwerkers ont komen. Er wordt nog een twintig tal vermist Omtrent de ontploffing meldt Reuter nader, dat de ontploffing, die tot op een mijl afstands gehoord werd, verscheidene loodsen bij den ingang van de mijn ver nield heeft. Er is rf^en te verwachten, dat een erroot pnnt.ni' «jw..»..*-eeft een groot aantal' mijnwerkers heei» weten te ontsnappen door een anderen uit O. ari. «rao**» tol J SïfrSS'LSt&KV*?wT* ondraaglijk wordt. bruikt, hetwelk onmiddellijk verlichting geeft daarbij zóó lekker is, dat het de onaangenaamheden Uwer verkoadheid spoedig geheel doet vergeten. ITALIANO wordt verkocht in rollen 10 ct. en in speciale zakjes 20 ct. per ons. Voor enBros bi): Fa. JAC. VERFAILLE, Den Helder. JJ - hij vp uv uwuici v «ii ecu vau vyaii" /"i ~nv T7- 1628 en Zenuwsterkend Is de werking van Glazen Bui.je 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2