I&E3H COURANT DE GEHEIME ZENDING. E TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS l/AN OINSDAQ 29 JANUARI 1929 Den Helder. Ingezonden Mededeeling. DE VROUW EN HET BOEK. A. G. 0.-AV0NR Lering over Schubert 5 Ja, maar maar, zeg eens!" pro testeerde de man van de Record verwezen. Ds. P. H. Borgers te Monnikendam b<ef het beroep naar de Herst. Evang. Lithirsciie gemeente alhier aangenomen. ^p de tentoonstelling van de Kon Pluiimiee- en Konijmenver. ,3redania" te Bieda1 behaalden onze plaatsgenooten, de heer H. Toes met 4 nummers WiOWyan Jofctes (triei) twee le, een 2e, een Z.E.V. en wee eeienpnijteeni, em de heer Joh, Dienaar nert 1 inrnmer Zwart-HolL WitJkuifkriel een len met eerepriis. SERENADE VICE-ADMIRAAL L. J. QUANT. Door het Stafmuziekkorps van de Kon. ifarine weid Zaterdagavond een serenade gebracht aan den dien dag tot Vice-Admi- aal bevorderden Schout bij Nacht L. J. Juant. Een groote menigte was hiervoor p de been gekomen en op de Buiten aven stond het zwart van de menschen. 'm kwart voor negen vertrok het korps, u-geven door fakkels, langs Weststraat, oofdgracht en Buitenhaven, naar die tning van den Vice-Admdraal. Hier werden eenige volksliederen ge speld en daarna eenige marschen. Z.Exc. rtam voor het directie-gebouw en hoorde e muziek staande aan. Na het brengen an de serenade trok het Stafmuziekkorps •;ngs Hoofdgracht en Weststraat naar de -arinewerf, waar ontbonden werd. Zooals we zeiden was er door het fraaie ^er een zeer groote belangstelling. De plitie zorgde ervoor dat het publiek niet »te opdringerig werd en op een behoor den afstand werd gehouden. JUBILEUM VAN DEN HEER A, H. P. KRAAN. ïen 2tien Januari j.1. herdacht de heer i H. P. Kraan, hoofd-conducteur bij de hterlandsche Spoorwegen alhier, den Gg waarop hij voor 25 jaren als leerling- Cilucteur bij de voormalige H.IJ.S.M. iidienst trad. liet onopgemerkt is die dag voor den juilaris voorbijgegaan. ^erried niet reeds het dundoek dat vrolijk wapperde van liet stationsgebouw, da ei iets bijzonders gaande was? llotke 11 uur werd de heer Kraan en dies echtgenoote door een deputatie, betaalde uit de heeren A. M. Wildschut en J. Rroonstuiver, met een auto, daartoe vewillend afgestaan door den heer Thjssen, van zijn woning gehaald en air het station heengeleid, alwaar het eisoneel der verschillende diensten, zich imiddels had verzameld. De heer Burgers, inspecteur van het irvoer ter inspectie Alkmaar, namens c directie der Nederlandscbe Spoor den, zich tot den jubilaris wendende, a-ak woorden van hartelijke sympathie vor de trouwe plichtbetrachting waar- nde de heer Kraan de hem opgedragen wkzaamheden met nauwgezetheid ver- vde, waarna deze hem de gebruikelijke eioloppe van de directie overhandigde. 'ervolgens complimenteerde de heer LJ. van Emmerik, stationschef alhier, naens het personeel den jubilaris, bracht hide aan zijn dienstverrichtingen. Spr. bod hem, namens het personeel, een prchtige lamp aan. .angenaam verrast door deze spontane huiiging, dankte de jubilaris. <bk ten huize van den heer Kraan, in wies woning talrijke bloemstukken en cadaux waren binnengeloodst, mocht hij nogmenigen gelukwensch in ontvangst nemn. door EDGAR FRANKLHJ. 33) Zü bleef hem voor toen de bejaarde dienstbode haar vriendelijk binnenleidde en mededeelde dat de dokter niemand bij fcich had en in zijn spreekkamer was; zij iep nog altijd voor hem toen zij riep: „Oom Johnl Z ij n vrouw is er met mijn Tark vandoor!" Dr. Oraig leunde achterover in zijn stoel i staarde haar aan zonder groote onstel- his. Hij was een forsche zestiger, met Eendelijke grijze oogen en een kort grijs tardje, met de schouders van een boot- Wrker en de kalmte van een monument V4 graniet. Hij was juist teruggekeerd va een lang en zegevierend gevecht met de dood en hij was heelemaal niet op dehoogte van de praatjes van Brand- bu?. Wat heeft hij gedaan?" zeide hij. „iela, Jim, Hela, Mabel, kind. Is Doris er iet Mark vandoor? Lariefarie. „leen, heusch niet! Ik zal u vertel len »h)u, vertel het dan kalm", zuchtte de doktr. „Het kan niet het heeft geen sin, naar blijkbaar is er het een of ander febeird. Ga zitten en vertel het mij. Hij luisterde zonder commentaar, ter- vyi Aabel haar hart luchtte. Hij knorde Wij hopen het den geachten jubilaris gegeven moge zilr, dat hij nog menig retourtje Heider-Amsterdam zonder stoor nis langs den ijzeren weg mag afleggen. J. VAN DE POL t. In den ouderdom van 67 jaar is Vrijdag alhier, overleden de heer J. van de Pol penningmeester der afdeeling van de b.L>.A.p. De overledene was een bekende H™* °P vergaderingen en bijeenkom sten. De ter-aarde-hestelling heeft heden morgen plaats, hierbij zullen verschillende corporaties vertegenwoordigd zijn. Ver trek van bet sterfhuis, Vlamingstraat, te NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. DttnonstraUe mot Sluis' biscuits. Maandagmiddag werd door de firma bluis op de bovenzaal van het Alg. Tehuis voor Militairen, Spoortraat, een demon stratie gegeven met haar producten, ter wijl betreffende de fabricatie dezer biscuits een film vertoond werd, een en ander op initiatief van de afdeeling Den Helder der Ned. Vereeniging van H i s- vrouwen. In zijn inleidend woord deelde de firmant, de heer Sluis, made, dat deze demonstraties, die op verschillende plaat sen gehouden worden, hun ontstaan te danken hebben aan den wensch der Huisvrouwen vei eeniging om de fabriek der firma eens te mogen bezichtigen. Om allerlei redenen is daar bezwaar tegen, maar men heeft nu gemeend op deze wijze aan den wensch der Vereeni ging tegemoet te komen, te meer, daar met de tot dusver gevolgde wijze van reclame niet die resultaten bereikt wer den, die men ervan hoopte. Hij wees er op, dat de biscuit een artikel is, dat zeer gevoelig is voor vocht. Men krijgt hier hedenmiddag het product, zooals het door de fabriek wordt afge leverd; mocht uw winkelier u een Sluis' biscuit verkoopen die niet even aroma tisch en bros is als die welke hier thans geserveerd wordt, dan is het zaak, aldus spr., hem daarop attent te maken. De firma Grunwald hier heeft een depot en kan dus aan den winkelier in elke ge- wenschte hoeveelheid leveren, zoodat men dus steeds versche waar kan ont vangen, De fabriek werd in 1923 opgericht te Deventer, aanvankelijk met een personeel van 20 man en een fabrieksruimte van 1000 M3. Op het oogenblik heeft de fabriek haar vijfde vergrooting voltooid, en er werken thans 250 man, die men in den loop van het jaar tot 300 hoopt te kunnen uitbreiden. Teneinde de aanwezige dames in de gelegenheid te stellen met de producten der firma te doen kennis maken, werd hierna thee met diverse soorten biscuits geserveerd, waarna een film werd ver toond, die een kijkje gaf van de ver schillende stadia der bewerking. We zagen het deeg zich vormen, waarna er door allerlei machinerieën de verschil lende vormen van gemaakt werden, die in den handel zijn. We zagen hoe de gebruikte blikken, alvorens opnieuw te worden gevuld, een grondig reinigings proces ondergingen, we zagen de bakkers in hun bedrijf, de paksters en plaksters met de zindelijke witte mutsjes op, bezig met rappe handen de waar voor de ver zending gereed te maken, enz. Nadat nogmaals thee was rondgediend, werd tot slot een grappige film vertoond, en kregen de aanwezigen ter kennis making een blikje biscuits mee naar huis. MAILVERZENDING AAN HR. MS. PANTSERSCHIP HERTOG HENDRIK naar Port Mahon: 31 Jan., 1, 4, 5, 6, 7 en 8 Febr. Laatste buslichting, zelfden dag Hoofdkantoor 15.50, stadsbussen lichting 2. naar Port Mahon: 3 en 10 Februari laatste buslichting vorigen dag. Hoofdkantoor 21.05, stads bussen lichting 3. naar Napels: 19, 20, 21, 22, 23 en 25 Felbr. laatste bus- lichting zelfden dag, Hoofdkantoor 9.37, stadsbussen lichting 1. vragend in de richting van James Henry, en James gaf een vrij wat samenhangen- der relaas. Daarna leunde de dokter, lich telijk verbaasd, nog meer achterover en rookte vreedzaam. „Een mooie herrie, zou ik zeggen," merkte hij op. „Hm natuurlijk is Doris een heetgebakerd juffie, zij is een en al kwikzilver en je kunt niet zeggen waar zij toe in staat is dat kun je trouwens toch nooit van een vrouw zeggen. Maar Mark kan zich niet beheerschen; zoo ver ik begrijp „Mijn Mark begon Mabel. „Nou, hij' moet degeen geweest zijn, die dien boel het eerst op stelten gezet heeft, hé?" vroeg dr. Craig. „Geen vrouw tje zooals Doris heeft ooit mededeelingen aan de Record gedaan en er dien ezel van een Kroner in gehaald, Mabel! Hm laat mij1 denken." Vijf minuten, die een eeuwigheid wa ren, Mies hij op zijn -gemak het een© rook kringetje na het andere naar het ouder- wetsche plafond van zijn spreekkamer, met zijn mollige cupido's en kransen van rose roosjes. „Ik heb je gezegd', vóór je miet dien ke rel ging trouwen, Mabel o, neem me niet kwalijk zeide de dokter plotse ling veelbetekenend en rookte voort. Na weer drie minuten verschoof hij: zijn stoel en stond hij1 op met een zucht van berusting. „Ik vermoed, dat ik zal' moeten doen wat ik kan", zeide hij. „Laten wij even naar je huis toegaan, Mabel en kijken of wij hem niet een beetje vers'and kunnen bijbrengen en deze zaak in het reine1 brengen." Alleenverkoop en Gros Ben Helder en Omstreken JAC. VERKA1LLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. Met verwijzing naar een desbetreffende advertentie in dit blad maken wij belangd stellenden' attent op de lezing van Mevrouw LeverBrouwer over ,jDe Vrouw eni bet Boek". Voor wie bet niet weten, kunnen wij mededeêlen, dat Mevr. LeverBrouwer zich voor deze stof [interesseert, getuige bet feit, dat zij medewerkt- aan- meer dan één blad, o. a. 'aan- ih-et Pri-esch Dagblad. De toe-gang tot deze vergadering is vrij. Ieder kan dus k oanen. Slechts weinigen- hadden gevolg gegeven aan ae uiitnooaiging van bet A.(LO.-bestuur ter bijwoning van eeni aan Franz Schubert gewijjiuen avond', waar de bóeren Frans V inik en Van den Elshoudt ons met dezen mees ter nader bekend zouden maken. De 'heer Vink hield een inleiding, waarin hij een kocie levensbeschrijving gaf van- Sch-u- bei\ Qie, zooais beken-u is, reeuft -op öl-jaiu- gen leeftijd ove-neea'. Hij1 verie.de -op zeer boeiende, beschaaf de w-ijze van Schubert; hoe hij in zijn korte, imaar rijke leven zich slechts geu-urenae tien- jaren! verheugen miocht in het vrije kunstenaarsbestaan. Des te verwonderlijker is het gawet-Qig omvang rijke -oeuvre, uat hiji ons na-liet. Hoewel hij meerdere trouwe wenaen hadi, bleef hij1 in- nehiijlk toch de eenzame, gel-uk qf vreugde heeft hij in zijn kone bestaan niet gekend'. Zijin karakter was diep ernstig, vooral een- innige goedheid kenm-e-rkie ihem, en een kinderlijke naï-eveieit. Hij vertegenwoordigt in de muziek deni romanticus van het zui verste water. Arm en eenzaam is hjj gestorven, ons nalatend een oeuvre, zóó rijk, dat wij het zeifs nu nog niet in al zaju omvang kennen. En -zijn oeuvre omvat alile gebieden der -toon kunst, al is bet opvallend, dat zijin drama tisch en episch werk geheel vergeten is (hij componeerde niet minder dan 17 opera's en karakteristiek -voor zijn n-aïeveteit is wei deze teikens weer herhaalde pogingen op een- gebied1, da-t het zijèe niet was). Da-t een uitgesproken lyricus ais Schubert op episch en dramatisch gebied misilukken meest, is achteraf beschouwd, alleszins bagrijipei-ijk. Maar zijn lyrische -ontboezemingen zijin in elk opzicht zóó volmaakt,, dat wij- het andere niet missen in hem. Die volkomenheid geldt, vooral voor zijn liederen; in het lied ligt zijn levenswerk be- SiOten, Évenals van d-e fuga's van Bach, de sonaten van Beethoven, ae muziekdrama's van Wagner, spreken wij van de liederen van Schubert. Zij- zijn- het begin- van even zoovele nieuwe perioden in de m-uzli-ek. Te recht heeft men- zij-n 600 liederen- een- ency- cl opaedie genoemd; de gan'sche -mensche- lijlke zied -weerklinkt er in, iedere zo-ek-er vindt er bevrediging. Hiermede is volstrekt niet gezegd, da-t elk Schubertdied ock een- meesterstuk ia. Na deze inleiding behandelt spr. enkele liederen. Uit deni rijken schat, dien- wij be zitten-, zijin enkele karakteristieke gekozen, waarmede d-e heer Vink ons de merkwaar digheden en geniale vondsten aantoont. Na een korte -karakteristiek w-erd-en ze door den heer Van den- -Elshoudt gezongen. Het eerste is ,JDes Madch-ens Klage", op lö-jairigen 'leeftijd gecomponeerd, geen- spe cifiek voorbeeld zijn-er lyriek, maar wel van de -tragiek, die Schubert kenmerkte. „Nacht und Treue" werd- in 1825 gecomponeerd. In „der T-o-d und- das Madchen" heeft' d-e com ponist een -poging gedaan tot dra-miatiiseering van d-en -tekst-, -Z-eer mo-o-i is- het- dualisme vertolkt van leven en -do-od: ©enerzijds het -nerveuse angstgeschrei van het stervende meisje, anderzijds de kalme-, bedarende stern- van den dood1, die zich een vriend- nioemif. „Maar zij -zijn daar niet!" riep Mabel. „Nu, Mark misschien wel," knorde de dokter grimmdjg, want juist een minuut vóór hun komst was hij1 op bet punt ge weest, naar zijïi bed te gaan voor een wel verdiende rust. „Kom mee. Mijn auto staat nog voor." TWAALFDE HOOFDSTUK. Olie op de wateren. De auto van de familie Dill reed bij het huis van Barrow voor. Vier leden van deze familie, die met hoffelijke kieseh- heid in hun donk-er gemaakt huis stonden, drukten hun neuzen plat tegen de ruiten van hun ramen, zich inspannende om te zien welke deelnemers aan het -drama van dien avond eruit kwamen rollen. Zij wa ren lichtelijk teleurgesteld toen zij alleen Mark -en Doris en haar vader ontwaarden. H-et hoopje menschen voor het huis van Barrow was nu tot twee geslonken. Een van hen, een landerig politie-agent, door de justitie op post gezet, haatte Kroner en was beducht voor zijn invloed in ze kere kringen'. De ander, een mannetje, dat eenigszins op den achtergrond was gebleven, stapte op den heer Phelps, Doris* vader, af en zeide: 99 ",Nou?'wat?" „Nou, ik hen van- de Evening Record en „O, zoo?" zeide Doris' vader en stapte op hem af. „Zeg eens „Nou, nou, mijnheer," protesteerde de ander. „Ik wilde alleen maar we Sehubert heeft dit Med omstrengeld met ♦en koraalmeiodie, die ln het eerste gedeelte in mineur, in het tweede in majeur is ge schreven, In de zangiiteratuur bescaat geen tweece voorbeeld van een zóó tragische ver- -to.king van een1 lied in zu,k eenlk,ein bestek. De heer Vink behandelt n-u den cycius ,yde schone Müherin," en brengt caaruit ce meest typeerenbe liederen naar voren. Dat in cezen cycius de componist ook zfjn zwakke zijce doet zien, is eigenlijk meer de schu.d van het zwakke genioht. In „Unge- dwldr Tinden we goed weergegeven de ner vositeit,, die den molenaarsknecht kenmerkt, prachtig typeert, Schubert hier den tekst Van H-eine compoueietrde Schubert o. a. „Der AitiaS" en „eer Doppel-ganger". Den eensten tekst behandelde Schubert declama torisch, waarbij- hij aan klavier een b-ege- lelidende rol -toebed edde; heit laatste is een bui-tenge-woon specimen van Schuberts plastisch- vermogen. In dó bas vinden we een telkens terugheerend motief dat een onheilspellende sfeer vertol-kit» De „lErlkönlg" is een ballade van Go the, door Schubert, den- lyricus, evenwel als lied gecomponeerd. Hierin vooral doet hij de verschillende stemmingen zoo goed uit komen. De „Winterreiise" is Schubert's zwanen zang. Nog meer dan in- de andere li deren vinden we hierin de poëtische gedachte weerge-geveni. In „FWihlingstraum" vinden we een warme, zonnige lyriek; in „die Post" worden met uiterst eenvoudige mid delen groote effecten berefikt, zon Ier dat Schubert in het banale vervalt; in „die Krfihe" treft ons het motiefje in de bege leiding van- het- fladderen van de-zen vogel-, en hi-erin vooral komt h-et declamatorische uit. Van elk woord heelt de componist- zich rekenschap gege-venL Letzte Hoffnun-g: de wijze waarop hier de laa-tste phrase is weer gegeven-, een -dur,accent- -op het woord „weimen", lis door -geen andere componist bereikt. iHe-t meest dtama-ti-sche van de „Win-ter- -re'isó" is Der We-gwei-ser; hier vinden We inderdaad -een doo-dsvisioen. -Schubeirt com poneerde dezen cyclus op zijn ziekbed, dat zijn doodsbed zou- w-orden. Uit een perma nente toonherhaling wordt een geweldig -dramatische krach-t bereikt. O-o-k „der Lei-er- man-n1", het- laatst© van dezen cyclus, w-o-rd-t door het doodsvisi-oen beheerscht. Al deze liederen die uit zangoogpunt voor den vertolker -niet -steeds dankbaar waren, daar ze gekozen waren nie-t om hel effect, maar om den componist te karakte- r'seeren-, werden door den heer Van den Elshoudt met een somoren, mooi en bariton, en met- accent en veel gevoel, vertolkt. Uit- teraard kom de zanger in een. 1'ied als ,yde Erikönig" -het -meest bereiken. Tol slot ver tolkte d-e zanger, steeds begeleid door d-en heer Vink, Ciarchen's Lied- uit Egm-o-nt. Z-ooals -men- weet, is dit door meer dan één com-ponist getoonzet; de heer Vinik deelde ■mede, dat de interpretatie van Schubert de beste w-as van- alle. Schubert's lyriek door loopt hier in d-en vol sten- .zin v-an fièt woord ■'e phrase „himmelhcch jauchzend1, zuim Tode b-etrüb-f" om -te culmin-e-eren in- de 'liefde: .„Glticklich aleimi ist -die Seele, die Hebt". -Het was een mooie en I-eerzame avond, waarvan een 60-tal menschen- hebben ge mot-en. Inderdaad een bescheiden- aantal- op een bevolking v-an, 30.000! Maar we hebb-en dan ook radio, dancing en ijisclub, nietwaar, en wat beb je nu aan zoö'-rr dooden compo nist? Arme Franzl! VERLOTING HOOP DER TOEKOMST, gehouden op Maandag 28 Januari 1928. w 3 ■g: i O 5 a: 16 103 17 431 18 588 19 494 20 136 1 367 6 44 11 144 2 133 7 676 12 415 3 656 8 221 13 525 4 78 9 80 14 526 5 253 10 691 15 25 Prijzen binn-en- 14 dagen niet afgehaald, Steengracht 22, vervallen aan de Vereenïv ging. DE „EUGENIA". Velen door een verkeerd be richt gedupeerd. Vele honderden menschen van buiten hebben Zaterdag een vergeefsche reis ge- ten, of u -al wist dat hij terecht is." „Wie?" „De auto van mijnheer Barrow, mijn heer." „Waar waar hebben ze die gevon den?" vroeg Mark zelf met een benepen, vreemde stern. 'Zij-n vroegere woede scheen stukgeslagen te zijn door zekere opmerkingen-, die Phelps in het laatste uur gemaakt had', vooral sedert hun ter- sluiksohe vlucht, met neergelaten gor dijntjes, uit de Hoofdstraat, na een korte inspectie van het bord met -het bulletin. „Nou, op het Terry-plein, hier vlak bij." „En zaten mevrouw Barrow en Folsom er niet in?" „Geen1 spoor van hen te bekennen, mijn heer. Iemand meende dat zij! noig een paar minuten daarvoor in die auto gezeten h-add-en ma-ar een half dozijn andere menschen waren er zeker van dat de wa gen er al een hee-len tijd zonder iemand erin gestaan had." Doris' schrandere vader glimlachte met een spott-enden, vermoeiden glimlach. „Wil je een mededeeling voor j-e krant een volkomen- juiste mededeeling?" „Ja, zeker!" „Nou, weet dan wel: mevrouw Barrow en mijnheer Folsom zijn vanavond naar de bioscoop geweest en wij ver wachten hen elk oogenblik thuis. -Daar heb je het begin en het eind van- het ge- heele geval!" „Maar maar dat is onmogelijk!" „Waarom?" „Omdat mijnheer Barrow zelf hier de auto als ges'olen gerapporteerd en gezegd heeft dat zij-n vrouw en Folsom „Dat is louter een ongelukkige vergis-1 maakt naar den Helder om daar de niet plaats gehad hebbende pogingen tot vlotbrengen van de „Eugenia" te zien. Het schijnt, dat Heldersche kooplieden op de Schager markt een bericht verspreid hebben, dat men Zaterdag opnieuw een poging zou doen om het schip vlot te krij gen, welk bericht daarna wereldkundig is geworden. Het was den geheelen morgen een geweldige drukte van auto's langB het Noordhollandscb kanaal, en op den dijk was bet zwart van mensciben. Wij ver namen van iemand, die uit Beverwijk was gekomen, er speciaal een dag verlof voor genomen bad, en zijn zoontje dien morgen van school bad laten verzuimen. Hij moest, eenmaal in den Helder, weder ongetroost weggaan. Door de in grooten getale toegestroomde jutters, die overal zijn waar wat te beleven is, werd bet ge val natuurlijk bevig bediscussieerd. Inmiddels zit de „Eugenia" nog boven op den djjk, even vast als vroeger. Men hoopt nu maar op een stormpje met een flink springtij. Misschien komt er dan leven in. Maar onze lezers van elders zul len goed doen voorloopig -maar af te wach ten en thuis te blijven. Zoodra bekend wordt, dat de pogingen, om het schip vlot te brengen, hervat worden, zullen vrij dat in onze krant mededeelen. JEUGDKOOR „KUNST A/H VOLK". Hedenavond geven de zangklassen A en B. en het strijkorkest Onderafd. v. d. Arb. zangver. „Kunst a. h. Volk" een uitvoe ring in Casino. Voor introducties raadplege men de ad vertentie in dit nummer. Grflnneger Veramen ,,'t Oetênde". In »Musis Sacrum» het Zoaterdag de de tooneelclub van »De Molleboonen* oet Alkmaar venr ons opvoerd »Onder ain dak« van Jan Fabricius Dit was 'n tegen prestatie veur 't opvoeren van »Dizzepie- Dizzepu« in Allernaar. De besturen van baide verainens binnen overainkomen om op dizze menaier soamen te waarken. Wie binnen nou denoviren weer op vezide west, en 't letzok aan/ain, dat wie nog 'n hail buld aan na d- r i ebben kinnen, 't Is Zoaterdag ain Van de mooiste oavends west, dei »'t Oetênde* totnogtou had het. Wat de »Molleboonen« ons geven hebben was, om de oetdrokken van 'n bekende Stads-Grönneger te gebruken »meraokpl spul!« Dit mooie tooneelstok aischt veul van de speulers, moar zai hebben zok in aale opzichten zunder oet- zundern kroaneg weerd, en 't applaus van de jammer genog nait hail volle zoal was den pok dubbel en dwaars verdaind. »Molleboonen«, wie fielsetaiern joe mit zoo'n tooneelclub. De afwezege leden van ons zeilen nou al wel waiten wat ze mist hebben en wie twieveln der nait aan, of as de Alkmaarders aankom winter hier weer veur 't voetlicht komen, dan zeilen aale Oetênders wel moaken dat ze der bie binnen, as 't ainegszins meugelk is. Dou 't speulen ofloopen was heb wie nog 'n haile zet gezellig mit de Alkmaar ders feest vierd, en wie haaien nog wel langer volliollen, maar zai wollen de »Eugenia« nog bekieken, en nou wazzen ze baange dat de moane onderging en 't duuster wör. »Molleboonen«, ie hebben ons 'n prachtege Grönneger oavend be- zörgd. en wie spitsen ons der nou al op, om joe hier aankom winter weer te zain. IJSGENOEGENS. Na veel dooi en vorst was het ijs dan eindelijk weer betrouwibaar en de schaat- senliefhebbers hebben niet lang gewacht met het onderbinden van de schaatsen. Reeds Zaterdagmiddag hebben er honder den gereden. Op de z.g. Balken-graoht krioelde het van menschen, ouden en jon gen. Op de Fortgracht was het een enket- ling die zich, op het nog -krakende ijsdek durfde wagen, op gevaar er doorheen te zakken. De ijsolub „Het Noorden" was in touw gekomen' en maakte de baan op een. gedeelte van deze gracht weer in orde voor den volgen-den dag. Want het was wel zoo goed als zeker dat, wanneer hefi 's nachts -zou vriezen, het ijs Zondag be trouwbaar zou zijn. En h-et heeft gevroren en -op den vroegen Zondagmorgen trok ken de schaatsenliefhebbers er reeds op sing van mijnheer Barrow geweest, die hij in overijling begaan heeft, toen hij zijn wagen niet meer voor de deur zag staan. Ruk nu in." „Ik heb alles gezegd!" snauwde Fhelps, terwijl zij het huis binnengingen. Mark keek onbenul-lig om zich heen, toen -hjj de lichten opgedraaid had; onbe nullig keek h-iji naar Doris' vader, die het meest het woord gevoerd had, er. teen keek hij een anderen kant uit. Doris liet zich met een treurigen zucht in een stoel vallen. „Waarom hebt u hem dat verteld, vader?" „Dat is precies wat zij -gedaan hebben dat of iets dergelijks 1" kraste haar va der. „Wat zou iemand anders kunnen doen dan een tijdje uit de richting blij ven, om den ander uit te laten razen?" „Hoor eens, mijnheer Phelps," begon Mark. ,,Ik moet uitdrukkelijk zeggen „Zanik niet. Je zoudt grappig zijn, als mijln dochter niet in dit zaakje gemoeid was. Nu is zij het, en- ik ben dwaas ge- noegi geweest, om mij een oogenblik uit mijn evenwicht te laten brengen en mij door jou het heele land rond te -laten kar ren, in spoorwegstations te gluren en vra gen te doen aan menschen, die dachten dat wij gek waren geworden! „Zjj zijn naar de bioscoop geweest of ergens anders hier geweest, en zij zullen terugkomen, wanneer zij vermoeden dat het tamelijk veilig is. Wat wou je zoo uit drukkelijk zeggen?" (Wordt varvalffd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5