KINKHOEST ABW/SIROOP De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KAN NE WASSER ALTIJD GOEDKOOFER PUROL sloopt het gestel Eerste Blad. OOK VOOR DASVIES-CONFECTIE N r. 6607 ZATERD'a 2 FEBRUARI 1929 57ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. AKKER* Voordt Borst. BUITENLAND. FEUILLETON Pijnlijke Kloven Warii vorvnlgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant 11.50; Ir. p. p. binnenland 12.Ned. O. en W. Indië p. zeepost 12.10. id. p. mail en overige landen 1 3.20. Zondagsblad reup. f 0 K>, 10.70,10.70, II.—Modeblad reap. 10.96,11.26,11.26, 11.3S Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Glroreleaing No. 160C6. AD VERTENTIEN: 20 st. p. reeel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redacties tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 «t Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Febr. Z 3 v M D W D V Z Maan opond. 1.43 n 10.52 2.55 11.22 4.05 11.39 5.10 12.15 6.08 13.02 6.55 14.02 7.31 15.11 Zon Hoogwater opond: v.m.: n.m.: 7.37 16.47 2.51 3.23 7.36 16.49 7.35 16.51 7.33 16.53 7.3116.55 7.30 16.57 7.28 16.59 4. 1 5.24 6.38 7.36 8.18 8.54 4.42 6.03 7. 9 7.59 8.36 9.11 Ingezonden Mededeeling. Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 2 Febr5.15 uur. Zondag 8 5.17 Maandag 4 5.19 Binnenland. De uitvoering van de Zuiderzeesteunwet is niet tot bevrediging van de betrokke nen en dat is wei eenigszins te begrijpen als men de klachten leest, waaruit blijkt, dat de ondersteuning tamelijk willekeurig is. De droogmaking van de Zuiderzee moge dan voor ons land een zegen zijn, voor de visschers, die hun bedrijf er door zien opgeheven, zonder dat hun een goede bestaansmogelijkheid wordt verzekerd, is zij, het zeker niet. En nu is er wel kans dat deze steun wet zal verbe leren, al zal dit vermoedelijk dit jaar n-o-g niet zijn, doch voor de visschers blijft toch de moeilijkheid om „een voor hen passende betrekking te vinden". De verplaatsing van de visschers naar een andere vissdhersplaats is overwogen. Er is reclame gemaakt voor het dorpje Oostmahorn, aan de Frie-sche kust. Veel bezwaren zijn hiertegen echter ingebracht en in ons nummer van Zaterdag heeft men kunnen lezen wat het Hbl. over deze zaak schreef. De Zuid-erzeevisschers schij nen er weinig voor te voelen om op de Noordzee te gaan visschen. De outillage van het dorpje aan de Lauwerzee zou natuurlijk een behoorlijk bedrag vragen en dan is de kans dus groot dat de vis- Buitenland. schers er zich toch niet zullen vestigen. Zij, die op de Noordzee willen visschen, zouden als standplaats b.v. Den Helder of IJimuiden kunnen kiezen. Wij hebben vroeger al eens gewezen op het feit, dat de droogmaking van de Zuiderzee voor 0p den Afgaanschen troon gezet had, be- onze plaats als visschersplaats nog wel gint snel af te nemen. Ainannoelah trekt op naar Kaboel en er zijn al verscheidene De burgeroorlog ln Afganlstan. De macht van Batsja Saquao, die zich eens van beteekenis kon zijn en de aan dacht van de autoriteiten dient daarop dan ook gevestigd te blijven. Op z'n Amerlkaansch. De eerste maand van het nieuwe jaar heeft al aanstonds twee belangrijke ju bilea in ons nationale bedrijfsleven ge bracht: de herdenking van het vijf en zeventig jarig beslaan van het machtige Wilton-bedrijf te Roierdam, en van het vijftigjarig bestaan van onze grootste ko loniale onderneming: „de Handelsver- eeniging Amsterdam", waarover wij voor een drietal weken schreven. Wilton is een echt familie-bedrijf ge bleven, en de geschiedenis van het ont staan, de opkomst en de ontawikkeling van dit bedrijf is de geschiedenis van den stichter, Bartel Wilton, en van diens zoons. Bartel Wilton heeft slechts de lagere school kunnen bezoeken; op zijn dertiende jaar ging hij zijn ambt bij een smidsbaas leeren, en als hij 's morgens om vijf uur të werk kwam, s'uurde de smidsvrouw hem eerst met haar stoof naar de water- en vuurvrouw om „een stammen, die zich aan zijn kant hebben geschaard en den strijd tegen den op standelingenleider mee aan zullen binden. Het kabinet, door Batsja Saquo gevormd, is Woensdag afgetreden en aan alle kan ten valt men hem dus af. Het is dan ook nu reeds te voorspellen, dat hij zijn macht niet lang meer zal kunnen handhaven en dat hij spoedig van het tooneel zal moeten verdwijnen, ais hem zijn leven nog lief is. Of Amannoalah dan weer heerscher zal worden? Dat staat nog te bezien. Al is het waar dat verscheidene s'aiamen, die hem afgevallen waren, zich weer aan zijn zijde scharen, het is wel onwaarschijnlijk, dat het wantrouwen tegen zijn hervormingen zoo spoedig af zal nemen, dat hij' opnieuw veilig bezit kan nemen van den troon. Ondertusschen wordt de naam van een nieuwen troonpretendent (genoemd, ml. Ali Ahmed Clan, den vroegeren gouver neur van Kaboel. Hij zou op de hoofd stad aanrukken om Habiboella (Batsja Saquo) te verdrijven. Lat de buitenlandsche delegaties nog een tijd van groote troebelen verwachten, cent samen". Teneinde zijn verlangen blijkt uit het feit, dat zij besloten behben uit Kaboel te vertrekken. Erg duidelijk teekent de toestand zich dus nog niet af en alle mogelijke compli caties kunnen nog verwacht worden. naar een teekendoos te bevredigen, ging de jonge Bart bosjes kachelhout maken, en uit den verkoop daarvan schafte hij zich zijn eers'e teekenkoker aan. Later ging hij naar Engeland om zich verder in het smidsvak te bekwamen; hij- zag voor een smederij een knecht aan het tob-1 ben om een plaat te strekken; fluks trok is deze week ook weer eens een opstand hij zijn jas uit en had in vijf minuten de uitgebroken en onderdrukt. Hier geldt plaat vlak. Hij werd me een in dienst het parool: „Weest op uw hoede" en dat genomen wat hoog noodig was, want Primo de Rivera dat is, is gebleken uit In Spanje Ingezonden Mededeeling. Moeders, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijfmaanden lang de verzwakte lichaampje' van Uw kinderen moet teisteren. Al vertelt men U. dat de ..ervaring'' de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akker's Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker'» Abdijsiroop lost het vastzittende slijm op, zoodat dit gemakkelijk wordt op- gege en en tempert den hoest) zl) versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert het alqemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk Per koker: MhO.IZ75.f4JO ENGELAND. zijn bedrijfskapitaal nies inge'eerdl was tot enkele pen de ©ogenblikkelijke onderdrukking van den opstand. Het was niet de eerste keer Ingezonden Mededeeling. Toen Bartel te Rotterdam terugkwam, Over de oorzaak ervan lezen we in het begon hij in 3854 een huis- en scheeps- Hbl.: smederij. Geleidelijk werd het bedrijfje „Gelijk dat ook bij vorige oproerige ao- grooter; zijn leider wist mee te gaan met ties tegen het bewind van Primo de Ri- de veranderingen in den scheepsbouw Vera het geval was, ging hef hier om een gebracht door den overgang van zeil- tot militaire beweging. Steeds weer is het de stoomvaart. Van de groote voltooiing van artillerie, wier ontevredenheid tot mui- Alleenverkoop en Gros Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE. Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. Uit het Engelscb door HAROLD BINDLOSS. zijn levenswerk heeft Bar el Wilton niet veel meer mogen zien: hij overleed in 3898, toen hij zeventig jaar oud was ge worden. De geschiedenis van het machtige Wil ton-bedrijf leert ons, hoeveel taaie volhar ding en stoere werkkracht no-odig zijn om een onderneming te doen slagen. Onze tijd bes f' niet altijd in voldoende mate de beteekenis van den particulieren on dernemer; welnu, een jubileum als dit herinnert er weer eens aan, dat de on dernemer van aanleig moet zijn een stoere persoonlijkheid, gevormd in de harde leerschool van het leven, en beschikkende over leiders-eigenschappen en organisa tie-talent terjj leidt. Deze officieren nJ. achten zich te kor';, g daan, de oude voorrechten die ze vroeger genoten, zijn hun ontnomen en dat heeft reeds eenige jaren geleden, in 3926, tot een opstand van de artilleris ten geleid." Ingezqnden mededeeling. (494) verzacht en geneest men met telt u me eers' eens, wat u het verstandig ste zou lijken." „Kan ik niet," antwoordde Graham Dit ©onflict is niet bijgelegd en vandaar het uitbreken van deze muiterij, die zich tot een enkele garnizoensplaats beperkte. „DL alles gaat zoo zegt het Hbl. ver der buiten bet volk om, En men moet zich dus wel wachten om deze opstandige beweging in verband te brengen met de ontevredenheid over het bestaande regi me. Hier gaat het ui "sluitend om persoon lijke belangen en persoonlijke machts begeerten." Een andere militaire samenzwering werd deze week ontdekt ln Lithauen en wel tegen de dictatuur van minister- presiden" Woldemaras. De berichten die hiervan over de grens kwamen, waren I wel eenigszins zonderling. Volgens deze n.1. zou ook de pr:-sident van Lithauen, Smebna, in het complot betrokken zijn geweest. Deze zou zich echter ten halve gekeerd hebben, zoodat zijn medeplichti gen nu alleen aan de wraak van Wolde maras zullen bloots'aan en hij zich achter de schermen houdt. Hoe de vork echter precies in de steel zit zal moeten worden afgewacht tot er nadere berichten om trent de samenzwering bekend zullen worden. Dat het evenwel niet zuiver is in Li thauen en men gaarne onder de macht van Woldamaras vandaan wil, is wel zoo goed als zeker. anders vanavond, als u tenminste niet de Silverdalesche opvatting deelt, dat het niet b 'hoorlijk is om aan één tafel te zi'.ten met HET KANAAL-TUNNEL-PLAN. De kosten op 30 millioen ge raamd. Vele parlementsleden hebben, Woens dag een besloten vergadering in het La gerhuis bijgewoond waarin baron Emile Derlanges, president-commissaris van de Kanaal-tunnel-maatschappij, vragen be antwoordde. Hij schatte de kosten van den aanleg van de tunnel op 30 mi'.lioen. De helft van dit kapitaal zou van Fransche zijde, de andere helft van Britsche zijde komen. Er zouden drie tunnels gegraven worden, namelijk een tunnel voor waterafvoer, die 5 millioen zou kosten, en twee tun nels voor het spoorwegverkeer waarvoor de overige 25 millioen moeten dienen. Hij vertrouwde, dat dit geld, zonder hulp van de regeeringen, bij elkaar zou komen Langs de eene lijn zou het ver keer naar Engeland, langs de andere dat uit Engeland gaan. De middellijn van de tunnel voor drai neering is op 4 M. berekend, de twee groote tunnels zouden ongeveer 7 M. breed worden, met een spoorbreedte van 2'/a M. Als bouwtijd nam men voor de drai- neertunnel twee en een half jaar. voor de andere twee tunnels vier jaar aan. De afstand zou 38.5 K.M. bedragen. Derlanges zeide verder dat, als men berekende dat er jaarlijks vier millioen passagiers door de tunnel vervoerd zou- Ingezonden Mededeeling. Versterk uw nierent Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, ze nuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word fl.'.ik en gezond door het gebruik van Foster'a Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit specifieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebhen en deze or ganen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiyeren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Fosfcer's Pillen kwellende nierverschijnselen als rheuma- tiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen, en blaasontsteking verlichten en voor komen. Duizenden in Holland danken hun tegenwoordige goede gezondheid aan de genezende eigenschappen van dit nier middel. Begin nog heden met het gebruik en zie hoe snel gij een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. schouderophalend. „Zooals ik u getelegra- oen man, die zijn geld niet van zijn familie ■Pr\Y\-r>rl V» rvV» TiJ 1t 1 - 1 68) feerd heb, hebben do haussiers dë tarwe opgeheschen, maar toen is de andere kant gekomen en die heeft de zaak weer naar beneden gedrukt. Je verliest er je kop cadeau gekregen heeft, maar het op de beurs verdient." Witharn stak lachend zijn bruine, ge spierde rechterband in de hoogte: „Alles, bij. Tarwe wordt gelijkijdig gevraagd eii wat ik tot voor ongeveer een jaar geleden aangeboden hoe zou ik iemand ondei bezeten heb, heb ik hiermee verdiend. Dus die omstandigheden in vredesnaam raad wat mij betreft, ga ik aoooord. Tot van- kunnen geven. Maar wat praat ik, u had avond dan!" De man schudde 't hoofd. „Waarachtig na'uurlijk al besloten, wat te doen, voordat Vergezeld van Alfreton liep hij de trap niet, mijnheer. Ik zou wachten, terwijl ik aldoor aan 't verkoopen en nog eens ver- koopen geweest ben. Nu op dit oogenblik moet je voor nm handelen tioin je make laar in de marlet, om elkeu verkoop voor me te dekken." Graham gat zijn bediende een teelten; juist toen het telefoon-belletje rinkelde, bracht een jongen in uniform een tele gram binnen. De makelaar .ritste het open en las: „Laatste uur New York twee maal teruggeloopen en weer ingehaald. Op het oogenblik een paar punten beter. Liver- pool koopt gestadig door „En nu mag je zeggen, wat je wil,zei- de de andere man, terwijl hij naar (ie d.-ur u hierheen kwam." af en de hall door; aan den overkant van „Witharn knikte. „Op 't oogenblik zijn de straat was een groot restaurant, waar we in 't hee'st van den strijd. Echter af- ze besloten te gaan lunchen. Maar of- doende geslagen z(jn de baissiers-nog niet, schoon het eten ui'imuntend was, was maar over een week of twee, drie, mis- j 't duid. lijk te zien, dat de jonge man niet sohien ook ec-rder, krijgen we het keeren met graagte at. Witharn wachte echter van het getij. Als ze er dan niet uit zijn miet iets te zeggen, tot de maalij-d afgeloo- blijft er geen stukje van hen heel." 1 pen was, en toen stak hij1 een sigaar op en „Naar uw woorden te oordeel-en. schijnt keek zijn me gezel door den ijlen rook u geen oogenblik -aan den afloop te twjj- glimlachend aan. felen heeft u zooveel vertrouwen in de „Als ik jou was, zou ik mijn hart maar haussiers?" j eens uitstorten," raadde hij hem gemoe- Witham glimlachte fijntjes. „Ik geloof, delijk. dat ik beter dan eenig statisticus van den „Ja, ik zou den hemel danken, als ik er ring weet, hoe 't Wes ersche koren dit eens mvt iemand over kon praten," zeide jaar gezaaid is maar ondanks dat geef de jonge man verlicht, „en daarbij ik ik om de haussiers niet de Europeesche weet, dat ik u vertrouwen kan. Maar al honger, dat is de basis van mijn opinie, i denk ik er nu zoo over in 't begin was Niet uit New York of Chicago, maar uit he anders; 't is niet meer dan billijk dat Het volgende oogenblik was hij verdwe-1Liverpool moet de grootste stoot komen."; u dat vooraf weet. Ik dacht dat ik alleen nen; met een komischen glimlach keerde „Eerlijk gezegd, is dat ook mijn opini,",de wijsheid in pacht had." Graham zich tot Witharn. „Van d'at slagzei Graham, „maar nu zult u me moetenWitharn -begon te lachen. „Op jouw staat er nog een half dozijntje of moer jn ©xcuseeren, heeren," ging hij opeens zake- leeftijd denken we dat allemaal, en nu de gang," zeide hij. „En wat komt u doen lijk door, „alleen voor zaken-doen is er vooruit steek van wal." koopen of verkoopen?" op 't oogenblik tijd, 't praten komt later. „De zaak zit zoo," 'begon de Jonge man, Witharn begon hartelijk te lachen. „Ver-1 Bijvoorbeeld na afloop van beurstljd of i „een poosje geleden sat ik er erg krap b# en daarbij had ik een hoop verbeelding van mezelf en toen de tarwe maar aldoor bleef zakken en iedereen beweerde dat zij zou blijven zakken, dacht ik, dat het een goede gelegenheid was om- m'n slag te sl'-a-a En nu ik hoop-en en hoop-en graan moet afleveren, heb ik de markt tegen. Als-ie nog vas er wordt, ga ik eraan en dat is niet alles. De toestand thuis ia niet bepaald rooskleurig en toen ik naar Sil- v-ërdale ging, hebben ze mij- 't geld', dat m'n- zusters eigenlijk toekwam, meegege ven. 't was de eenige kans, die ik had en later zou ik alles terugbetalen." „Hm," zeide Witham. „Je vertellen dat je dom en onverantwoordelijk gehandeld hebt, geeft geen zier, ten eerste komen we daar niet verder mee en ten tweede kan de eerste de beste dat doen. Wat de man in den put wieten wil is de snelste manier om eruit te komen." Diep neerslachtig haalde Alfreton zijn schouders op. ,Jk zL er te diep ln dan dat eruit komen no-g moge-lijk zou zijn. Als ik mijn oogst verkoo-p, zou ik o-p de prijzen van den dag liep, „maar dat is voor mij meer dan ge noeg. Stuur me de oontractci zoo gauw ze Waar zijn." „Bent u daar zeker, heel zeker van?" vroeg de jonge man, met een stem, schor van onrust en angst. „U moet er aan den ken, als 't niet zoo loopt, ben ik ge ruïneerd." Witham le-gd© hem, kalmeerend. de hand op den schouder. „Als ik 't bij het verkeerde eind heb, zal ik alles wat je verliest voor je betalen." Dat was h-et laatste, wat er over h-et onderwerp gez'-gd werd, maar naarmate de middag meer vorderde, werd Alfre- ton's gezicht hoe langer hoe bleeker en nerveuscir. En geen wonder; ze konden niemand ontmoeten, of hij sprak over tarwe en nog eens tarwe, hetgeen feitelijk geheel normaal was, als men bedenkt dat de stad zelve en de beide provincies ten West enervan van den handel in en het produceeren van koren moesten leven. Tegen het einde van den middag kr gen ze op 't kantoor van Graham, waar ze zich om informatie vervoegden, te hooren, dat er een aanhoudende stijging geweest w.as. Ondanks het vertrouwen dat Altre ten in den man naast hem stelde, werden juist kunnen dekken, maar dan zou all s zyn onrust en zijn spanning nu zoo groot, ook schoon op zijn - ik mu mets hebben dat hy ze slechts mFet m0Site bedwingen om mee door te gaan en de volgende stij- kc>n. Wi ham bemerkte de stemming van gipg zou de boerderij opslokken.» I den jongen man wel, en toen ze n! een n nu ,-le m!-l" raad? yjoeg korte wandeling door d-e stad tegen e'ens- Witham. „Vandaag met koopen. Eerst tijd in 't hotel terugkwamen, keek hij hem krijgen w-e een stijging, waar we met ons glimlachend aan allen van zullen staan, te kijken, maar die, „Zit je in de benauwdheid?" vroeg hij. toestand blijft met. Je zult zien, dat de „Maak je maar niet ongerust, je zult"zien prijzen morgen of overmorgen weer zul- dat h-et goed komt" len terugvallen en dan is 't de tijd, om Je verkoopen tot den ltaita^n schepel te dek ken."

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1