VOOS DE KINDEREN VOOR DE VROUWEN, 'li Greep van dit en dat LIEDJE UIT DE OUDE DOOS. EEN OVERPEINZING Die op niets uitloopt te breken. Ale men bedenkt, dat een mensch gemiddeld, mits hij nlot al te knal- hoofdig is 80.000 haren heeft, kan men het gewicht berekenen dat hij zou kunnen dragen mits de hoofdhuid dit zou toelaten. Er zijn uit het variété menschen bekend, die als „Samson" optreden en met het hoofd naar beneden hangend, vier of vijf menschen aan hun haar kunnen dragen. Het bekendste zijn de Chineesche acro baten, die alleen aan hun vlecht hangend, buitengewone kunsttoeren uitvoeren. Overigens verschilt de sterkte van het haar, naar gelang van de kleur. Donker haar is altijd sterker dan blond. BABBELUURTJE OVER MODE. Vesten van kant, georgette, enz. 'k Ben toch naar mijn jaren Nog al taamlijk kras! Juist als ik vóór dertig- Veertig jaren was! Wat de menschen zeggen, 't Raakt me niet met al! t Weet best bij me-zelven, Wat ik wagen zal. Als ik voor den spiegel Mij zoo gadesla, Ben ik nog zoo min niet, Zelfs een ferm papa! 't Is warempel jammer! Ieder die me kent, Zegt vast in zich-zelven: Zonde van zoo'n vent! Maar wie zal het wezen?.... Truitjen Knippeschaar? 't Kon wel gekker vallen; 't Past wel bij mekaar. Maar die scheele zuster Staat mij in den weg Dus een andere keuze: Rijke Keetjen Keg! Rijke Kegge's Keetjen? Man, waar denkt ge aan? Laat dat Keurig boutjen Vrij voor anderen staan; Want hoe menig jonge, Knappe en ferme vent Liep op haar een blauwtjen; 't Is te goed bekend. Neen, die laat ik varen, Hoe het mij ook spijt; Knap en vrij wat moppen! 't Kost mijn hart veel strijd! Maar 'k heb in mijn leven Zóóveel doorgestaan: 't Komt op een schermutseling Meer bij mij niet aan. Doch daar valt me jets beters Plotseling in den zin: Laurens Koertens weeuwtjen Warmpjes zit ze er in. 'k Hoorde laatste nog zeggen, Dat ze, hoe vol rouw, 't Gaat zoo in de wereld Graag weer trouwen zou. Maar dat krom perceeltjen, Dat ze overwon Uit haar vorig huwelijk, Kaapt een halve ton! Nog slechts weinig jaren, En hij heeft het recht; 'k Ben dan weer als vroeger De oude, kale knecht. Bah!.... Misschien nog erger; Want getrouwd, en ja, Loopen kleine schreeuwers Mooglijk me achterna. En zoo 't lieve vrouwtjen, Dat mij thans bekoort, Is er een (ik sidder) Van 't Xantippe-soort. Zie zoo, iets bestierf ik!. Liever nog alléén Kuier ik eentonig, Maar door 't leven heen. Hoor eens goed bekeken, Trouwen is niet 't al. 'k Blijf maar weer bij 't oude. 'k Raak niet in den val. 'k Dank je, Truitjen Knipscheer, Rijke Keetjen Keg. Laurens Koertens weeuwtjen! De animo is weg. 'k Blijf dus, 'k zie het duidelijk, Weer dezelfde soes. 'k Amuseer me, als vroeger, Met mijn trouwe poes. HYGIENE EN GENOT. Er bestaat een zeer merkwaardige te genstelling tusschen zekere eischen der hygiëne en eenige van onze genotmidde len. Daar het tot de eischen dor welle vendheid behoort oude wijn of port op te dienen in flesschen die bedekt zijn met spinrag, stof en modder, kan men zich gevoegelijk afvragen waarom de men schen niet wijzer zijn. Eveneens gebruikt men met voorliefde oude doorgerookte meerschuimpijpen, omdat het genot van het rooken, door het gebruiken van een oude pijp, waaruit, tegelijk met de rook, oude, prettige her inneringen opstijgen, eerst dan zijn hoog tepunt zou bereiken. Moeilijker om op te volgen is het reeds, om alle gordijnen, gobelins, en vloerkleeden uit onze kamers te verwijderen. Indien men zich absoluut maar alte voorschriften der hygiëne zou willen schikken, dan zou men de vloer en de wanden van onze vertrekken zoo moe ten maken als in onze moderne melkin richtingen. Ook het gezellige open haard vuur in de huiskamer moest men in de ban doen. De hygiëne zou voorts jam van onze tafel verbannen, daar het uitsteken de voedingsbodems zijn voor bacteriën en vele andere spijzen zouden ook niet meer op onze tafels verschijnen. Steriliseeren en wasschen, dat is de eisch der hygiëne, wat gelijk staat met volkomen afstand doen van de meeste gemakken des levens. Maar juist die gemakken maken, dat het de moeite waard is om te leven. «HET HAAR. De sterkte van het haar is buitenge woon. Een haar van 15 cM. lengte kan een gewicht van 180 gram dragen, zonder De oude Romeinen draaiden uit de haren van hun slaven koorden voor hun katapulten, die reusachtige slingerwerk tuigen, die zij bij belegeringen gebruik ten, en de Karthaagsche vrouwen offer den voor hetzelfde doel hun haar in den tweeden Punischen oorlog. Op alle Ja- pansche schepen is één zeil het heilige zeil uit vrouwenhaar gevlochten. VORSTELIJKE KINDEROPVOEDING, Uit het leven van Prins Albert, de ge maal van Koningin Victoria van Enge land, wordt het volgende verhaald. De kleine Prins van Wales stond op ze keren dag in zijn leerkamer, voor één der glaz <n deuren, die op den tuin van het paleis uitkwamen. Hy moest een les lee- ren, maar had daarin niet veel zin en trommelde op de ruiten, zyn gouvernante, Miss Hillyard, bemerkte dat en verzocht den prins zijn les te leeren. De kleine prins echter sprak: „Ik heb geen zin." „Dan moet ik u in den hoek zetten," sprak de gouvernante. „Ik wil niet leeren, en ik wil ook niet in den hoek staan!" sprak de kleine trotsch. „Want ik ben de Prins van Wales," en terwijl hy dat zei, stiet hy met den voet een ruit in. Toen belde de gouvernante, de kamer stoel en herhaalde: „Sire, gy moet uw les leeren, of ik moet u in den hoek zetten." „Ik wil niet,", riep de kleine koppig, en stiet een tweede ruit in. Toen belede de gouvernante, de kamer dienaar kwam en door dezen liet zij den vader van den kleinen prins, Prins Albsrt, vragen of zyne koninklyke hoogheid even in de leerkamer kon komen, daar zy dringende aangelegenheden betreffende zyn zoon met hem moest bespreken. Prins Albert kwam dadelyk en liet zich het voorgevallene vertellen. Hy wendde zich daarop tot zyn zoontje, wees hem een bankje en sprak: „Ga daar zitten tot ik terug kom." Daarop ging de Prins naar zyn kamer, haalde zich een bybel. „Hoor nu," sprak hij tot den prins van Wales, „wat de apostel Paulus tot u en tot an dere kinderen zegt: „Ik zeg echter, zoolang de erfgenaam een kind is, zoo is er tusschen hem en den k necht geen onderscheid en al is hij erfgenaam van vele goederen, dan zal hij toch onder zyn voogden en opvoeders staan tot aan zijn meerderjarigheid." Het is waar," zoo vervolgde de Prins, „gy zyt de Prins van Wales en als gy goed oppast zult g;j een voornaam man, ja na den dood uwer moeder moge de hemel haar nog lang behouden Koning van Engeland worden. Nu echter zyt gy nog een kleine jongen, die zyn ouders en opvoeders moet gehoorzamen. Overigens moet ik u nog op een andere spreuk wy zen, die de wijze Salomo zegt: „Die de roede spaart, haat zyn zoon, die hem bemint die tuchtige hem." Daarop haalde de vader een roede te voorschyn en gaf den toekomstigen erf genaam van het grootste Christelijke rijk, een flinke portie slaag, zet'e hem in den hoek en sprak: „Hier blyft ge zoolang staan en en leert uw les, totdat Miss Hillyard u veroorlooft uit den hoek te ko men. Gy moogt er gerust aan denken, dat gy eenmaal koning zult zyn, maar denk dan ook aan de spreuk van Sa lomo." Met de lange wintermaanden, vooral wanneer het guur en koud is, en dus geen enkel motief ons naar buiten kan lokken, heeft men allicht eens een uurtje over, waarin men graag eens 't een of andere knutsel-werkje zou willen doen. Jongens of meisjes zoeken hun heil in figuurzagen, teekenén, schilderen, borduren, haken, breien of iets dergelyks. Maar als mama wat knutselen wil, dan dit is tenminste in de meeste gevallen zoo wil zy van 't resultaat graag nuttig pleizier hebben. Als zy dus borduurt dan zal dit bfl voor keur zyn op een lap die voor japon zal dienst doen of op een reeds bestaande blouse, of een van de nieuwe jurken van zus etc. een geweldig peuterwerkje is, kan dat een uitstekend handwerkje in winter avond-uren zyn. Ze zyn natuurlyk op ver schalend© wyzen en uit verschillend mate riaal saam te stellen. Onze modellen laten er eenige zien welke in hoofdzaak uit kant en als byzaak uit crêpe de chine en crêpe georgette bestaan, 't Is een fyn peuter- werk deze kanten en entredeux met een open naad of overhandschnaadje aan de crêpe te verwerken, maar het resultaat is zeer bevredigend en overigens brengt het werk niet veel zwarigheden. Iets moeilyker wordt het wanneer men voor een toekomstige nieuwe japon een elegant plastron zou willen maken. Deze vraagt nauwkeuriger pasvorm om de hals en wat fynere bewerking voor het front. OUD-HOLLANDSCHE WIJSHEID VOOR NIEUWE TIJDEN. Berouw komt na het proces-verbaal. Laat u geen knollen voor chronometers verkoopen. Goede wyn behoeft geen aftreksel van Campeche-hout. Als uw oog zich ergert, kyk dan een anderen kant uit. Ons leven is als gras laat ons hopen dat de hooityd verre is. Leerlingen strekken voorbeelden zyn niet meer te ontdekken. Er is een tyd van komen en ook een tyd dat men U liever ziet weggaan. Een goede buur met een aardige doch ter is beter dan een verre vriend met een leelyke vrouw. Stapel geen kolen vuur op iemands hoofd hy heeft ze liever in de kachel. Daarmee was hy ook tevreden. De verlegen jongeman verzamelde al zyn moed. Ik wou wel gaarne dat u wat minder vormelijk tegenover my was en my bij myn voornaam noemde, zei hy. Dat doe ik liever niet, zei de jonge dame onmiddellyk, uw achternaam bevalt my heel goed. Toen verdween zijn verlegenheid plotseling geheel. Zoo wordt de tyd aangenaam gepas seerd en tegelijkertijd nuttig besteed. Een heel prettige en ook nuttige tijd- passeering is het maken van een gilette, een vest dat zoodra het voorjaar daar is, prachtig te pas komt bij het nieuwe tail leur-pak of de lange soepele jas. Deze ver gen altyd een uiterst keurig verzorgd front-gedeelte van japon of blouse. Niet altijd kan men daarvoor zorgen en daar om heeft vrouwe Mode een zeer practisch ding uitgevonden n.1. het kanten, batisten of crêpe de chine vest. Dit kan men over blouse of japon heen onder den mantel dragen. Omdat het maken van zoo'n vest nu, JAAP EN DE BOONENSTOKKEN. Heel lang geleden woonde er in een klein dorpje een arme weduwe met haar eenigen zoon Jaap. Jaap was een nadenkende, wat droo- merige jongen, maar heel vriendelyk en goedhartig. In een strenge winter ge beurde het, dat Jaap een tydlang geen werk kon vinden by de boeren. Boven dien werd zyn moeder ziek en moest versterkende middelen gebruiken. Toen het lente werd, was er geen geld en zoo goed als geen voedsel meer in huis en cle arme vrouw begreep, dat er maar één middel was om Jaap en zichzelf van den hongerdood te reddenze zou haar koe moeten verkoopen, haar eenige koe, die grootendeels haar broodwinning betee- kende. Daarom zei ze op zekeren morgen tegen haar zoon: »Jaap, ik voel me zelf te zwak om te gaan, ga jy met de koe naar de markt in de stad en verkoop haar. Dan kunnen we tenminste nog een poosje leven eri misschien vind je dun wel weer werk op een boerderij.» »Best Moeder», antwoordde Jaap, die het wel gewichtig vond, alleen naar de markt te gaan. Hij bond de koe een touw om de hals en voerde haar vroolyk flui tend over den landweg in de richting van de stad. Hy had nog niet lang ge- loopen, toen hij eeil slager tegenkwam, die aandachtig liep te kyken naai- iets dat hy in zyn hand droeg. By Jaap ge komen stond hy stil zeggend.:Kyk eens jongen wat ik hier heb»! Jaap keek en zag eenige mooie wit ge spikkelde paarse boonen en de slager Men kan van ouderwetsche kantkragen heel mooie plastrons maken als men maar z'n fantasie laat werken. De onderste figuur vertoont zoo'n ver werking. Dit was een puntkraag waarvan de punt nu vóór in de japon onder in de uitsnyding geplaatst wordt. De halsein den worden langs den kant gelegd en de halsopening der kraag wordt ingevuld met fyn geplooide crêpe georgette, waar van ook het dubbele kraagje gemaakt wordt, 't Is een tameiyir kunststukje, maar eenmaal klaar, maakt het de eenvoudigste japon tot een prachtstuk. Corry Brens. vertelde: »Het iykt niet veel byzonders, maar het zyn wonderboonen van groote waarde, van veel grooter waarde dan jouw koe. Willen we ruilen Even aarzelde Jaap, maar de slager keek zóó eerlyk dat Jaap hem vertrouw de. inderdaad zyn koe ruilde voor de boonen en daarmee opgetogen huiswaarts stapte. Zyn moeder keek heel verbaasd op, toen ze Jaap zoo gauw terug zag, maar toen ze de reden van die spoedige terug komst vernam, werd ze boos en erg ver drietig. »Jongen«, zei ze: »Hoe kun je zóó dom zyn. Wat hebben we nu aan zoo'n paar. onnoözele pronkboonen. Van het geld voor de koe hadden we nog wel een paar maanden kunnen leven en al zyn deze boonen ook werkelyk wonder boonen, dan zyn wy al lang gestorven van honger, eer het wonder gebeuren kan Jaap schreide bittere tranen van be rouw, maar zyn moeder troostte hem en zei: »Kom, stop je boonen maar in den grond en ga dan nog eens kyken of geen boerin hetdorp je hulp gebruiken kan». Jaap deed wat zyn moeder hem zei en dwaalde den heelen dag rond, overal zyn hulp aanbiedend, maar alle boeren zeiden hem, dat ze eerst over twee of drie weken knechts aan konden nemen. Moe en hon gerig kwam hy 's avonds thuis, waar een karig maal hem wachtte van de laatse aardappels, die moeder in huis had. Met een half leege maag begaven beide zich ter ruste. Den volgenden ochtend was Jaap al voor dag en dauw op. Hy besloot vóór moeder wakker werd op stap te gna naar het naburige dorp om te trachten zich daar als knechtje te verhuren. Heel zacht kleedde hy zich en zonder de laatste boterham aan te raken, sloop hy de deur Hoe groot was echter zyn verbazinJ toen hy buitenkwam en daar zag, dat de wonderboonen niet alleen in den nacht1 waren op gekomen, maar ze gegroeid waren tot|dikke stengels, veel en veel dik- ker dart boonestengels gewoonlijk zyn en hoog! Jaap keek omhoog. De stengels waren hooger dan het huisje, hooger dan de pereboom, hooger dan de berg, waar het dorp bylag, hooger dan de wolken zelfs. En de stengels waren zóó dooreen gegroeid, dat ze een stevige ladder sche nen te vormen, die naar den hemel voerde, »Ik zou er best eens op willen klimmen, om te zien waar het einde is,« dacht Jaap, »maar ik zal wachten tot moeder wakker is, om iet haar te kunnen vra gen. Het zyn dan toch werkelyk wel wonderboonen geweest. En als ik aan het eind niets byzonders vind, nu dan zullen de stengels by het verkoopen wel heel wat geld opbrengen.» (Wordt vervolgd.) RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. I 1. Schoenmaker. 2. Horlogemaker. 8. Meubelmaker. n Ledigheid is des duivels oorkussen. Den Helder, Indië, gissen, individu, kous, lessen. Nieuwe raadsels. I Welk spreekwoord staat hier? O O G i 6 n Ingezonden door D. J. II Maak uit onderstaande letters de namen van 4 dingen, die by elkaar behooren. uuuuuuieeoschrrrddd d n n 1 v g h. Ingezonden door D. R. I. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: E. en E. B.; F. A. de B.; H. B.; T. v. B.; J. v. E. G.; W. C. v. D.; J. H.; P. K.; O. K.: O. K.; T. W. K.; J. de M.; L. J. v. d. M.; J. P. M.; I. v. d. P.; J. J. P.; D. R.; J. C. S.; S. T.; J. en P. W.; M. on S. v. Z. De pryzen zyn na loting ten deel geval len aun: Elsje en Plet Beukema, Weststraat 68. Tim van Brederode, Bothastraat 45. Willy van Dam, Koningstraat 48. Piot Keyzer, Govers raat 26. Corry Kikkert, van Galenstraat 85. Tini W. Klok, Sluisdyks raat 35. Johan de Man, Koningstraat. J. J. Pootjes, van Galenstraat 106. Jansje en Piet Willemse, Nieuws r. 34. Mary en S. v. Zoenen, Torenstraat 1. J. J. Pootjes. Je werdt bedankt voor je raadsel, maar is het erg veel moeite, om in het vervolg wat netter te schrijven? Het doet natuurlyk aan de pryzen niets toe of af, maar als wy zoo'n 40 of 60 raad sels moeten nazien, zou het te las ig wor den, als wy ze allemaal zouden moeten ontcyferen. CLara K. Je hebt niet goed gelezen hoor. Je naam stond er wel by. Voortaan beter kyken. M. de Man. Harteiyk bedankt voor je ngezonden raadsels. Ze zyn ernr aardig. Probeer het nog maar eens. Jopie M. Je hoeft er geen zwaar hoofd n te hebben, om de raadsels in te zen den. Als je ze toch oplost, schrijf je ze even op en brengt ze naar het kantoor. Je verveelt je toch niet zóó gauw? Hoe oud ben je? Je mag met potlood schryven, als het maar duidelyk is. Beste meisjes en jongens! Nu nog even iets voor jullie allemaal. De maand is weer om en de pryzen zyn verloot. De jongens en meisjes, die gewonnen hebben geluk gewenscht. En nu maar weer opnieuw begonnen. Zy, die geen prijs hebiben, moeten maar weer op de volgende maand hopen. Nietwaar? Allemaal een prys kan natuurlyk niet. En willen de nieuwelingen er nu even aan denken, dat de oplossingen altyd vóór Woensdagavond 6 uur op het kan- 'oor in Koningstraat ingeleverd moeten zy'n. Succes allemaal! N.B. Het gebeurt meermalen, dat er in één week meer dan twee raadsels worden In gezonden, we doen dan een keus en be- wuren de niet geplaatste raadsels voor later, behalve als ze te moeilijk, te ce- makkelyk of fout zyn. Daar was het hem juist om te doen. Toen lommy een mooien rooden appel by de tuinpoort legde, dacht hy dat onge merkt te doen. Maar een oude heer had het gezien en begon hem de les te lezen: „Beste jongen, weet je niet, dat, door dien appel daar te leggen, een arme jongen in de verleiding kan komen, hem weg te nemen?" „Dat is juist de bedoeling," zei Tommy. „Waarom vroeg de oude heer. ij''" zei Tommy, „omdat ik hem uit gehold heb en met mosterd gevyld." Baas boven baas. Ik vertel altyd alles wat er gebeurt aan myn vrouw! Ach man, dat is de moeite niet waard! Ik vertel haar bovendien nog een massa dingen die niet gebeuren.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8