BLBEHE COURANT UIT DE WIJDE WERELD TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 5 FEBRUARI 1929 Den Helder. Onze vroegere plaat sgenoote, Mej. St. O rimminck, slaagde te 'sHGravenhagie voor het den 17en Januari jl. gehouden examen machinesohrijven. VOOR HET DORUS RIJKERS- MONUMENT. Ofschoon in de zaak betreffende het Doruö Rjjkers-monument de laatste maan den niet veel nieuws is gemold, gaat de inzameling van gelden niettemin voort. Telkens komen nog uit verschillende streken van het land bedragen binnen. Zoodra weder eens een vergadering gehouden wordt, zal men hieromtrent wel meer vernemen. Aan ons adres werden uit Indië een tweetal postwissels gezonden tot een ge zamenlijk bedrag van 373.50. Het blijkt, dat de „jutters aan de Oostkust van Su- matra" een inzameling hebben gehoud'en voor dit dori en zich gehaast hebben dit bedrag, naar Holland over te maken.- Wij op onze beurt hebben ons gehaast de gel den af te dragen aan den volijverigen penningmeester van het oomité, den heer Bern. Meyer. WINANDO IN CASINO. De beroemde fascinateur Winando die a.s. Donderdag in Casino een seance zal geven van Hindoe-magie, fakirisme en talrijke wonderlijk^ experimenten, zal des middags een proef van bekwaamheid af- leggen voor een controlecommissie, ge vormd door eenige heeren uit onze stad. De proef geschiedt per auto en de afrit is bepaald te half 4 vanaf Casino. De heer Winando maakt met overgroot suc ces een tournee door geheel Europa en bezit meer dan 600 verklaringen voor zien van Rijks- en gemeentestempels, dat zijn werk juist is en wetenschappelijk. De pers schrijft er ov.er Nieuwe Hengelosche Courant: «Ondanks de concurrentie van Circus Strassburger en het zevendaagsch ver blijf van het revue-gezelschap Henri ter Halldemonstreerde de heer Winan do voor een volle zaal en voor een publiek, dat weldra gepakt werd door de wonder baarlijke verlichtingen van den Fascina teur». STOOMBOOTDIENST „ESONA". De Stoomboot-dienst .„Esona" heeft gedu rende de ij'speriode, die nu reeds een geheele maand duurt, den dienst op Amsterdam v.v regelmatig onderhouden, dank zij de h'sploeg, die opnieuw buitengewoon goede diensten heeft bewezen. Gisteren was het echter een 'kritieke dag, doch de boot, welke des mor gens van hier vertrok, is gisterenavond al daar toch' aangekomen, t-erwdjil die van Am sterdam hedennacht 'te 4 uur alhier arri veerde. Gezien hei- feit, dat uit tal van plaatsen 'berichten inkomen, dat diverse stoomboot- ondernemingen de diensten'hebben gestaakt, past hier een woord van hulde aan directie en bemanning van de .jEsona" voor hun praestatie. DE DIENSTEN VAN DE TEXELSCHE BOOT. De Texelsche boot heeft de laatste dagen zper veel last ondervonden van de groote massa's drijfijs, die den ingang van de haven van Oudeschild barrica- fe»,en' Gisteren j^on de boot de haven niet inkomen en heeft haar passagiers en lading afgezet bij 't Horntje. Van daag zal de overtooht eenmaal worden ondernomen, evenals gisteren, zoodat ook een groote vertraging is ontstaan in het postverkeer. Om 12 uur hedenmorgen zou de boot vertrekken en zou men nog eens trachten Oudeschild binnen te komen. BEGRAFENIS HOOFDOFFICIER VAN ADM. L. HOLLAAR. Onder zeer groote belangstelling van ue zyae der burgerij had Maandagmiddag j u 'ier^°T te Huisduinen de ter- aarde-bestelling plaats van wijlen den heer fr La.ar' hoofdofficier van admini stratie 2de kl. Op den doodenakker waren aanwezig de vice-admiraal, commandant der Marine, de heer L. J. Quant, met zjjn adjudant, den luit. ter zee 1ste kl. Hetterschij, de garnizoens-commandant, majoor Ridder van Rappard met zjjn adjudant, kapitein Kalkman, de burge meester van Den Helder, de heer Driessen, de commissaris van politie, de heer Gra tama, de hoofdingenieur der Marine, de heer Monhemius, de inspecteur der directe belastingen, de heer Zwart, de vlootpre- dikant, I)s. Warners, de vlootaalmoeze- nier, kapelaan Alink, benevens vele be langstellenden. De minister van defensie was vertegenwoordigd door zijn marine adjudant, luit. ter zee 1ste kl. Heijdt. De lange stoet, die precies te 1 uur het Marine-Hospitaal aan de Buitenhaven verlaten had, bereikte eerst te half drie het kerkhof. Voorafgegaan door het Staf muziekcorps, gii g het, na de gebruikelijke salvo's, onder bei spelen van treurmuziek naar de laatste rustplaats. Aldaar werd het woord gevoerd door den vice-admi raal, commandant der Marine. Spr. schetste den eenvoud, de plichts betrachting en de groote bescheidenheid van den ontslapen officier. Ware er sprake geweest van een ziekbed, zoo zeide hij, waar men den thans overledene nog had kunnen spreken, dan ben ik ervan over tuigd, dat hij dit eerbetoon niet gewild had en gezegd zou hebben: ik wensch heen te gaan, zooals ik geleefd heb. Daarom is de Marine de familie dankbaar, dat zij haar in de gelegenheid stelt hier nog een laatsten groet te brengen aan haar kameraad. Hij is plotseling van ons heengegaan, van den stoel waarop hij voor het laatst arbeidde; geen vijf mi nuten tevoren hadden wij hem nog levend gezien. Woorden van troost voor zoo plotseling en groot verlies kan spr. niet tot de familie zeggen; misschien kan het haar tot troost strekken, dat hij niet al leen in den familiekring, maar zeer zeker ook in de marine zal worden gemist. Zijn groote eenvoud was de oorzaak, dat velen hem niet kenden. Hij was iemand van hoogstaand karakter, wien de belangen van zijn ondergeschikten ter harte gingen. Namens het corps officieren van ad ministratie werd vervolgens het woord gevoerd door den hoofdoff. van administra tie van Dam. Een van de grootste rampen, welke ons kunnen overkomen, is het heen gaan van iemand dien wij liefhadden, aldus deze spr., en te grooter is deze ramp als dit heengaan niet wordt vooraf gegaan door een ziekbed. Dit sterven heeft de familie in diepe verslagenheid gebracht, en ook voor de marine was het een heele slag. Hij was een ernstig wer ker, een prettig kameraad. Namens het corps officieren van administratie, ook uit Amsterdam, brengt spr. een laatsten groet. De derde spreker was de adjudant schrijver Beversluis, die den overledene schetste als een goedhartig mensch, een welwillend chef. Dit sterven brengt ons de spreuk memento mori in de gedachte; even staan we stil aan dit graf, dan eischt het leven weer zijn plichten. Ook in breede lagen der marine zal met de familie mee geleefd worden in dit smartelijk verlies. Een zwager van den overledene dankte tenslotte voor de laatste eer den over ledene bewezen. Een groot aantal kransen dekte de baar. ORANJE HARMONIEKAPEL. In een advertenie in dit nummer wordt bekend gemaakt, d.at de heer v. Zweden niet meer aan bovengenoemde vereeni- rs* De Maglstratuurawlssellng van Den Helder en Koog aan de Zaan. Vrijdagmorgen deed de nieuwe Burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Verstegen zijn joyeuse entrée op Koogs grondgebied. De fotograaf wist het gezelschap op wandeling door de gemeente te snappen. Van links naar rechtsloco-Burgemeester J. Klut, Oud-Burgemeester W. F. G. L. Driessen, Burgemeester A. G. A. Verstegen, Gemeente-Secretaris Ph. Beernink, Wethouder Sj. Oosterbaan en de Oud-Wethouder A. Th. Tadey. ZACHTE STRAF VOOR BIGAMIE. Een kijfachtige vrouw is erger dan een lekkend dak in regentijd. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft Vrijdag een 52-jarig instrument maker, Engeler genaamd, wegens bigamie terecht gestaan. Het was een zeer onge woon geval, daar Engeler op verzoek zij ner eerste vrouw buiten zjjn weten dood verklaard was. Engeler deelde bij zijn verhoor mede, dat zijn eerste huwelijk zeer ongelukkig was, zoodat hij het als een verlossing be schouwde, toen hij bij het uitbreken van den oorlog onder de wapenen moest ko men. Hij had aan het front den dood ge zocht, om een einde te maken aan het leven met zijn vrouw, dat hem tot een hel was geworden. De rechtbank kon constateeren, dat Engeler inderdaad de eerste in zijn com pagnie was geweest, die wegens dapper heid aan het front het ijzeren kruis eerste klasse had gekregen. Na den oorlog was bekl. niet meer naar zjjn vrouw teruggekeerd. In 1919 was hij te Koningsbergen voor de tweede maal gehuwd. Hij verklaarde, dat het destijds niet in zijn hoofd was opgekomen, zich van zijn eerste vrouw te laten scheiden. Eerst toen hij in 1925 bij zijn terugkeer naar Berlijn vernam, dat zijn eerate vrouw hem dood had laten verklaren, vroeg hij echtscheiding aan en deze kwam dan ook tot stand. De gescheiden eerste vrouw was door he* proces echter te weten gekomen, dat Engeler een tweede huwelijk had ge sloten en deed hiervan aangifte. De rechtbank veroordeeld den beklaag de, die steeds van onbesproken levens wandel is geweest en met zijn tweede vrouw vrouw een gelukkig huwelijk heeft, wegens bigamie tot de minimum straf, zes maanden voorwaardelijk. EEN MAJESTEIT VOOR HET GERECHT. Nu dezer dagen hier te lande een „Miss Holland" is gekozen, die volgens bevoeg de mannen het mooiste Nederlandsche meisje zou zijn, interesseert het ons na tuurlijk te weten hoe het andere erkende schoonheden vergaat. Zoo lezen wij dat Mlle, Simone Gabard, de „Koningin van Parijs" (niet te verwar ren met „Miss France"), zich voor het ge recht heeft moeten verantwoorden we gens contractbreuk. Het is n.1. de gewoon te dat de schoonheidskoninginnen van Parijs, behalve de officieele functies, die zij hebben te vervullen, ook een contract sluiten met een of andere music hall om zich aan den volke te vertoonen. Mll. Gabard had tegen een hoog salaris zulk een oon'ract met de Folies-Bergère afgesloten, doch toen zij het costuum zag, waarin zij moest verschijnen, weigerde zij op te treden. Zü verklaart, dat haar ging is verbonden en dat alle correspon dentie moet worden gericht aan den secretaris, den heer J. Jongkees, Schagen- straat 38. DE HEER VERSTEGEN EN DE HEER MICHELS. Een stem uit Koog aan de Zaan. „De Zaanlander", het nieuwsblad voor Koog aan de Zaan, neemt het ingezonden stukje van den heer Michels en ons onder schrift uit ons nummer van Zaterdag j.1. over. Een en ander geeft het blad aanlei ding tot den volgenden commentaar: Wat „De Zaanlander" in het midden te brengen heeft: Het meest pijnlijke in deze polemiek is de hooghartigheid, welke zjjn Hoog Edel Gestrenge A. W. Michels, lid van Ged. Staten nog wel, hier demonstreert. De heer Michels ontziet zich niet Koog's raads- meerderheid als „allegaartje" in zijn klad boekje aan te teekenen. Want ook voor een Gedeputeerde moet hier schijnbaar nog eens nadrukkelijk worden vastgesteld, dat de partijen van 6 van de 11 Kooger raadsleden unaniem den betrokken autori teiten hebben verzocht geen S.D.A.P.'er als burgemeester te benoemen. Onder dat „allegaartje" behoort even eens de partij door wiens medewerking do S.D.A.P. alhier slechts een meerderheid kan vormen, n.1. de V.D.B. Waarlijk een klein beetje meer respect voor anders denkenden, welke Michels bovendien ge heel niet kent, zou Z.H.E.G. niet ontsieren en wij begrijpen niet, wat hem toch ge dreven kan hebben nog voor de nieuwe burgemeester geïnstalleerd is, de meer derheid van den Kooger Raad, waarmee de heer Verstegen toch ook moet samen werken, bij voorbaat te ontstemmen. Voor wat het zakelijke betreft, diene het olgende: Ook te Koog aan de Zaan en daar niet alleen is de meening van „the man in the street", dat de heer Driessen om meer dan een reden zijn medewerking aan de partij-1 benoeming verleend heeft. Op ons maakt het verder niet den min sten indruk, dat „een bevoegd Kamerlid'' op de hoogte is van datgene wat zich bij benoemingen achter de schermen afspeelt. Dat de heer Michels van tegenovergestel de 'geV'Oelenis is, mag wel erg nuchter ge noemd worden of geeft voor allerlei ver onderstellingen aanleiding. Wij zullen er ons echter niet in ver diepen. Gelukkig gaat een en ander over het hoofd van den heer Verstegen heen, al kunnen wij ons levendig voorstellen, dat deze het goedbedoelde ingezonden stukje van zijn vriend niet op prijs stelt. Om misverstanden te voorkomen 1 MARINEWERVEN. In verband1 met de interpellatie over het verslag van de Commissie Guepin, waarin o.a. wordt voorgesteld de werf te Hellevoetsluis op te heffen en de werk zaamheden aan die te Willemsoord uit sluitend tot die voor de marine te beper ken, bracht het Kamerlid Hiemstra op nieuw een bezoek aan de werf te Willems oord. De heer Hiemstra deelde ons mede, dat bedoelde interpellatie op de agenda van de werkzaamheden van de Tweede Kamer is gezet en vermoedelijk in de volgende week zal worden gehouden. Bij deze bespreking te Willemsoord wa ren tegenwoordig! de heeren Tiepen van het Hoofdbestuur en Minnes van het Afd.- bestuur van d'en Nederl. Bond van Perso neel in Overheidsdienst. DE IJSBANEN GESLOTEN. De ijsbanen op de Fortgracht zjjn hedenmiddag gesloten. verkiezing tot schoonheidskoningin niet medebrengt, dat zij haar waardigheid en fatsoen prijs moet geven. De directeur van de music-hall eischt 8000 francs schadevergoeding, doch „S. M. la Reine de Paris" heeft behalve het Comité des Fêtes, onder welker bescher ming zij staat, de openbare meening op haar hand. EEN ZONDERLING. Eén bezoeker in tien jaar tijds. Te Brixton is deze week een misanthro- pisch zonderling overleden, die, zooals vóór den lijkschouwer werd verklaard, gedurende 5 jaar zijn kamer niet had ver laten, in tien jaar tijd slechts één mensch op bezoek had gehad, en voor wie de maal tijden op de mat vóór zijn kamerdeur werden neergezet. Deze zonderling heette Albert Faulkner en bereikte den leeftijd van 76 jaar. Hij had genoeg geld om van te leven en deed den heelen dag niet an ders dan zich bezighouden met het lezen van romans en den Bijbel. Hij maakte er bezwaar tegen, dat wie ook zijn kamer binnenkwam. Iemand, die hetzelfde huis bewoonde, trachtte wel eens een praatje met Faulkner aan te knoopen, doch deze sloeg de deur gewoon voor den neus van den medebewoner dicht. Dezelfde mede bewoner bood door een reet van de deur Faulkner, toen deze ziek was, aan, een dokter voor hem te halen, doch Faulkner weigerde. Hij sloot de deur gewoonlijk lijk mat aan lat af an gaf van tijd tot tijd Langs de straat. Instantané'tje. Deze jongen had zich vast voorgenomen een keer op het ijs te vallen. Hij had verschillende pogingen daartoe aange wend, zonder nochtans in zijn voornemen te slagen. Hij bleek stevig ter been, en, hoewel het ijs glad was, hij was het ijs te glad af en behield zijn evenwicht, ondanks enkele verdachte bewegingen. Hij had het per schaats geprobeerd, maar was niet geslaagdhij sloeg een stevige schaats en hoewel zijn beéntjeover zeer eenzijdig was het rechterbeen wilde niet zooals het linker, en als het linker soms een overmoedige bui kreeg, wilde het rechter niet, hij had zich staande weten te houden op de ijzers. Nochtans zette hij hardnekkig zijn pogingen om te vallen voort. Ik mag dat wel; het bewijst een ontem bare wil, een ijzeren energie. Zoo moet Napoleon zich u*voeld hebben toen hij den tocht over de Beteuna waagde. De jongen probeerde het nu per flets. Hij had zich daarvoor met dit vervoer middel op het ijs geïnstalleerd, waar hij geen slecht figuur maakte. Hij trapte met routine, hield een kaarsrechte lijn en haalde zeker de twintig kilometer. Maar in het vallen had hij geen succes. Toen probeerde hij te spurten er waren kameraden aan den wal, niet zoo origineel als hij minder en fantastisch, maar even hongerig naar de vleeschpotten van Egypte. Maar ook met de spurt lukte het vallen niet; de fiets bleef kaarsrecht, vloog over het ijs, en de jongen trapte zoo hard hjj kon. Hij deed een nieuwe poging te vallen, en ging los op de flets zitten. Rechterhand los, linkerhand lo», spurtend. U zal me toe stemmen hèt middel om te slagen. Maar de fiets bleef rijden. Merkwaardig zoo raar het in 't leven gaat. U en ik doen alles om niet te vallen op het ijs, en ziet I nauwelijks hebben we den beganen grond verlaten of we liggen te spartelen tot ieders hilariteit. Deze jongen deed alles wat noodig was om te vallen en bleef op de been. Maar volharding wint en de voortge zette hardnekkige pogingen hadden ten leste het gewenschte resultaat. Het was misschien een peul- of een bananenschil letje. Uit de peuleschilletjes ontstaan de ingewikkeldste ruzies in de maatschappij, in de families. Hoe het zij, toen hij wilde afstappen, lag hij. Hij viel, goed en dege lijk, zooals dan ook, bij twintig kilometer vaart met losse handen op glad ijs niet anders te verwachten was. Z'n spatbord was gebroken, z'n stuur stond scheef, z'n achterlichtje rammelde. Hij stond op, bereikte den oever met zijn kapotte fiets en ging hinkend te voet verder; bet bleek z'n rechterachterlijf te zijn, dat in onzachte aanraking was ge weest met het ijs. Ik mag dat wel, die hardnekkigheid, die vastheid van wil. Menigeen heeft er geen gekwetste derrière voor over om in het leven te slagen, laat staan een reparabele flets. Deze jongen wordt stellig een Napoleon of een Mussolini. Maar hij zal koude hutspot hebben gehad dien middag, dat 's vast. een chèque voor zijn huur en eten, die hij op de mat neerlegde. Na Faulkner's dood vond men in zijn kamer ongeopend de brieven terug, die hij de laatste drie jaar van. zijn bankiers had ontvangen. BRIDGE ALS LEERVAK. In de hoogste klassen van sommige scholen te Oleveland (Amerika) wordt tegenwoordig les gegeven in bridge. Dai is niet zoo dwaas als het lijkt. Iedereen in de Vereenigde Staten: is dol op dit kaartspel, speciaal de dames, en het is in de society een veel grootere introduc tie, dat men goed kan bridgen, dan dat men bijvoorbeeld goed op de hoogte is van de algemeene geschiedenis. Partners aan de kaarttafel worden niet zelden partners voor het leven en menig gelukkig huwe lijk is te danken aan het feit, dat een heer en een dame in gezelschap gelegenheid hadden, samen een „sansa'out" te winnen. Dus leeren de Olevelandsohe schoolkin deren bridge. TWEE JAAR MET EEN GEBROKEN RUGGEGRAAT IN HET ZIEKENHUIS. Twee jaar geleden werd de 16-jarige Walter William Turner met een gebro ken ruggestreng in het ziekenhuis van Colchester opgenomen. Men wanhoopte aan zijn leven en dacht dat hij, zelfs als bij beter werd, «en hulpelooze invalide zou blijven. Nu is de jongen als achttien jarige naar zijn moeder thuis terugge keerd en kan hij weer een paar passen loopen. Men heeft op dit geval allerlei metho den toegepast, maar vooral electriciteit en massage, en de jongen werkte goed mee door geduldige standvastigheid. De dok ters venvachten dat hij nog verder zal op knappen. De gevallen waarin iemand met een go- broken ruggegraat er het leven afge bracht heeft, zijn zeer zeldzaam. NA RUIM TIEN JAREN. Twee duizend vroegere krijgs gevangenen zijn van Siberië op weg naar huis. Naar aan de Mayaorsèg gemeld wordt, is dezer dagen na 13-jarige gevangen schap onverwacht een barbier uit Ragusa, dien men al lang dood waande, naar huis teruggekeerd. Bij de politie verte!Ie hij, dat nog 36 Zuid-Slavische gevaneenen, die men over het algemeen als overleden be schouwde, zullen terugkeeren. Deze ma ken deel uit van een uit 2000 koppen be staand transport van alle nationaliteiten der vroegere monarchie, dat reeds een jaar op weg is naar huis. De terugkee renden zullen in vele families groote on aangenaamheden veroorzaken, aangezien verscheidene vrouwen, die zich voor we duwen hielden, sedert, dikwijls tot twes maal toe, zjjn getrouwd- Met een bravo voor d'e jutters van de Oostkust van Sumatra, in het bizonder voor onzen oud-plaatsgenoot, den heer C. Fluri te Medan, die hiervoor het ini'ia- tief nam, willen wij deze mededeling be sluiten. Mogen er meerdere zulke posi- wisseltjes volgen I

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5