De ijssport in ons land. Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringer». Schagen. Texel. Burgerlijke stand van Callantsoog. Over Januari 1929. GEBOREN: Cornelis, z. v. S. Zwaan en A. Hollander; Thomas, z. v. W. L. Vis ser en G. Thomassen; Jan, z. v. T. Borst en H. M. Prin; Johan, z. v. J. de Visser en J. M. Schuljers. OVERLEDENWarner Raven, 75 jaar, wedn. v. G. IJkel; Margaretha Vries, 1 j., dochter van M. Vries en A. Rademaker. GEHUWD: J. Bakker en D. Mooij. HOLE MIJ. VAN LANDBOUW. De moeilijkheden in de suiker industrie. Dat de jongste vergadering van de af deeling „Anna Paulowna" der Holland- sche Maatschappij van Landbouw zoo flink bezocht was, lag ongetwijfeld aan de belangrijkheid van het onderwerp, dat besproken zou worden. Althans, ondanks de nog altijd slechte wegen, waren vele leden, niet alleen van onze eigen afdee- ling, maar ook verscheidene uit de afdee- llng „Waard en Groet" en „Wieringer waard" naar „Veerburg" gekomen, om te luisteren naar de uiteenzetting van de moeilijkheden der suiker-industrie, waar bij vrij wat landbouwers in het Noorden direct belang hebben. De voorzitter, de heer O. D. Rezelman, ging in zijn openingswoord, en terecht nog wat verder, door als zijn meening uit te spreken, dat de suikerindustrie niet al- leeen een landbouwbelang, maar een al gemeen Nederlandsch belang mocht hee- ten, en door de lezing van den heer J. M. van Bommelen van Vloten, die thans het woord kreeg, werd deze meening krachtig gesteund. Spr. begon met een stukje his torie, waarin herinnerd werd, hoe het zoe ken naar surogaten voor allerlei artikelen, die door Napoleon's continentaal stelsel verboden waren, de beetwortelsuiker, industrie heeft doen ontstaan, hoe na de Fransche overheersohing deze nieuwe in dustrie niet te loor ging gelijk met de omstandigheden, waaruit ze geboren werd, maar hoe zij integendeel nog voortdurend toenam, zoodat de bietsuikerfabricage in ons land thans een enormen omvang heeft. Spr. zet uiteen, hoe indertijd, door een eigenaardigen vorm van accijnsheffing, de suikerindustrie den steun der regee ring genoot, zoodat het denkbeeld van re- geeringssteun, waarom in dezen tijd ge roepen wordt, dan ook volstrekt geen nieuw idéé is. Na de Brusselsche Conven tie van 1902, alwaar door de verschillende suikerproduceerende landen overeenge komen werd de bescherming dezer indus trie op te heffen, heeft de Nederlandsche suikerindustrie tot 1914 het bewijs gele verd de concurrentie van het buitenland, zonder ook maar den geringsten regee- ringssteun, nochtans glansrijk het hoofd te kunnen bieden. De wereldoorlog bracht echter hierin verandering, veroorzaakte een suiker- tekort, in 1920 werd de Brusselsche Con ventie ontboden en sedert trof het buiten land beschermende maatregelen, die een groote uitbreiding der suikerproductie tengevolge hadden. Die uitbreiding hield allerminst gelijken tred met de behoefte en zoo zien wij weldra een overproductie ontstaan, die 1926'27 een aanmerkelijke prijsdaling tengevolge heeft. De door velen gekoesterde meening, dat de rietsuikerproductie oneindig goedkoo- per en daardoor noodlottig voor de biet- suikerindustrie is, wordt door spr. op zeer aanneembare gronden bestreden, die aan toont, dat deze meening op geheel ver keerde voorstellingen berust en dat, on der normale omstandigheden de concur rentie der Java-suiker volstrekt niet valt te vreezen. Neen de moeilijkheden in onze bietsuikerindustrie zijn hieraan te wijten, dat de suikerproductie in het buitenland alom bescherming ondervindt. Zelfs Enge land heeft zijn vrijhandelspolitiek prijs gegeven. Alleen Nederland en zijn Kolo niën hebben die bescherming niet. Het noodlottig gevolg daarvan, is, dat onze inheemsche suikerindustrie niet meer te gen de buitenlandsche is opgewassen en groot gevaar loopt, zoo niet tijdig door de regeering wordt ingegrepen dat zij haar productie zal moeten staken. Uitvoerig toont spr. aan, hoe een eventueel teniet gaan der suikerbietenteelt en der suiker industrie voor onze volkswelvaart hoogst ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Moge de regeering dus de helpende hand reiken, eer het te laat is. In de 2de Kamer werd door het Kamerlid Van den Heuvel gevraagd, of het er met de suikerfabricage in ons land inderdaad reeds zóó bedenke lijk voorstond, dat van een noodtoestand mocht worden gesproken, en zoo ja, wat de regeering in dat geval dacht te doen. Bij de beantwoording dezer vragen heeft helaas de regeering zich blijkbaar een zijdig en in hoofdzaak laten leiden door argumenten, welke de nlet-ooöperatieve suikerindustrie heeft aangevoerd. Spr. toont aan, dat die argumenten van de Cen trale Suikermaatschappij onjuist zijn en voortgekomen uit louter eigen belang, bo ven het algemeen belang en het boeren- belang. De heer Van den Heuvel meende, dat inkrimping der cultuur b.v. tot op de helft, verbetering in den toestand zou brengen, doch aangetoond wordt, dat daardoor de productiekosten enorm zouden stijgen. Bo vendien is vooral in het Zuiden de bleten- teelt van veel grooter omvang, dan dat die zoo opeens maar aanzienlijk zou kun nen ingekrompen worden. Bodem en kli maat in verband met nog allerlei andere omstandigheden hebben nu eenmaal over al een bepaald bedrijfstype doen ontstaan, dat maar niet als bij tooverslag kan wor den veranderd. Cultuur-inkrimping geeft dus geen uitkomst. De heer Van der Sluis verwachtte die uitkomst van een verede ling van het bietenzoet, wat tot nog toe, volgens zijn verklaring, schier uitsluitenc bij wijze van amateurschap is beproefd, nog niet op wetenschappelijken grondslag, een bewering die de vergadering, méér deskundig dan de heer Van der Sluis, onwillekeurig lachen doet. Nader wordt aangetoond, hoe de bestrij ding van den Bond van Coöperatieve suikerfabrieken door de Centrale Suiker maatschuppij, volkomen op onjuiste argu menten berust en slechts een versterking van eigen positie beoogt. Spr. besluit met de hoop uit te spreken, dat zijn uiteen zetting, hier als elders er toe zal bijdragen, dat d'e Bond van Coöperatieve suiker fabrieken meer steun moge ontvangen, dan tot nog toe het geval is. Na afloup dezer inleiding voerden ver schillende aanwezigen nog het woord, het zij om den spreker vragen te doen, hetzi, om hun meening omtrent deze kwestie uit een te zetten en allen werden uitvoerig door den inleider beantwoord. Organisato risch zou het natuurlijk zijn, wanneer de drie bovengenoemde afdeelingen niet op zichzelf adresseerden, maar zich tot het Hoofdbestuur der Maatschappij' wendden met het verzoek, dat dit de door den Bond gevoerde actie bij de regeering wilde steunen, doch daar het Hoofd bestuur niet enkel uit landbouwers, maar ook uit koeboeren bestaat, verwacht men daar weinig resultaat van. Tenslotte wordt het 't bestea geacht, dat de afdeelingen het hoofdbestuur zullen aansporen en elk afzonderlijke adviezen. Van de Spoedig te houden vergadering van bietenbouwers, waarvan liier velen aanwezig waren, zou. meende men, een dergelijk verzoek kun nen uitgaan. Wel een bewijs, hoezeer.de aanwezigen overtuigd waren van de wer kelijkheid, dat de regeering de argumen ten, aangevoerd door de niet-coöperatieve suikerindustrie, eens aan een ernstig onderzoek wilde onderwerpen om vervol gens nogmaals te overwegen, welke maat regelen tot het behoud der suikerindustrie in Nederland gewenscht en noodzakelijk zijn. DE V OLEND AMMERS. In vroeger dagen, en dait is nog heusch niet zoo lang getedien, gold de harmonica voor 'een minderwaardig instrument, hoog stens goed genoeg om door een verloopen straatmuzikant bespeeld' te worden, en geen mensoh, met eenig zelfrespect zou dan ook de minste moeite doen, er naar te luisteren. En toch, op zoo'n heerlijke zomeravond wandeling, wanneer heel de natuur als in lieflijken droom verzonken lag, dan konden soms, van een eenzame visssche rsschuit uit vage verte de tonen van een harmonica over het water tot ons komen op een wijze, dat wij eT geroerd' door werden en al luisterend ons eerlijk moesten bekennen, dat onder zulke omstandigheden zelfs hanmonicamu- ziek toch wel eens mooi kon zijin. Maar die ©ogenblikken waren zeldzaam en de harmonica als muzaekinstrument bleef dan ook als regel op het ondierste appreciatie- plankje staan. Sedert is er echter heel wat verandering in dit opzicht gekomen en waar we te voren slechts onbekende straatmuzi kanten met de harmonica zagen, daar hebben wjj thans zelfs vermaalde harmonica-virtuo zen. Zoo traden hier in de zaai van den heer Kossen Zaterdag en Zondag „De Volen- dammers"* op, en velen zajn komen luisteren en hebben, als wijzelf, hun knappe techniek bewonderd en genoten van hun voortreffe lijk. spel, hun mooie barmonica-muziek! De tijden veranderen én wijl veranderen mèt hen. FEESTAVOND R. K. VOLKSBOND. Door onze afd. van den R. K. Volks bond werd j.L Zaterdagavond op de boven zaal van het gebouw van den heer S. A. Veerdig te Hippolytushoef een feest avond', den wensch uitsprekende, dat het belangstellenden gevuld. Te ongeveer halfacht opende pastoor Kappert, de gees telijke adviseur der afdeeling, met een hartelijk woord .van welkom dezen feest avond, de wensch uitsprekende, dat het ten beste gegevene in den smaak zou val len en na afloop een ieder voldaan huis waarts zou keeren. Allereerst werd geza. menlijk het strijdlied gezongen. Dat bracht er al direct de goede stemming in. Daarna werd door een 10-tal heeren een tooneelstuk opgevoerd, getiteld „De Mexi caan sche Zilvermijn", vroolijk spel van speculatiekoorts in 8 bedrijven door Ge- rard Nlelen. Aandachtig volgden allen dit vroolijik© spel, dat d© lachspieren zoo nu en dan danig in beweging bracht. Een daverend applaus hadden de acteurs dan ook na ieder bedrijf in ontvangst te ne men, als bewijs dat het ten beste gege vene zeer in den smaak viel. De pauzen werden opgeluisterd door muziek van „De kleine Kapel". Na afloop bracht pastoor Koppert dank aan de tooneelclub voor haar prachtige spel en verder aan de kleine muziekkapel voor haar keurige muziek, waardoor deze avond is geworden een recht aangename en sloot daarna de bijeenkomst. Hierna bleef men nog eenige oogen- blik gezellig bijeen. HOLE MIJ VAN LANDBOUW. Lezing van dien heer Vel diers. Naar wij vernemen zal vanwege onze af deeling der Holl. Mij. van Landbouw op Vrijdag 8 Februari as. in het hotel Lont te Hippolytushoef, des avonds om 7.80 uur, een vergadering worden gehouden met als spreker de heer J. H. Velder, leeraar aan de Rijksland'bouwwlnterechool! te Schagen, welke zal behandelen „De Analyses van de opgezonden grondmonster^". Toegang vrij. WONINGBOUW. Naar wjj1 vernemen, zal' door den heer J. Geervliet uit Den Helder aan den Mekkens- tulnweg opnieuw een 'blok woningen ge bouwd worden), ditmaal' 'bestaande uit tien peroeelen. HERHALEN GSOEFENEV GEN. 'Voor herhalingsoefeningen zijn opgeroe pen: J. Klare op 18 Fehr. te Utrecht; F. N. Emmer op 12 Aug. te Naarden en M. Wes- ■terbeke op 26 Augustus te Deventer Burgerlijke Stand over Januari. over de maand Januari. GEBOREN: Jacob Jan, z.v. C. Duijin'ker en A. Lont. Johanna, d.v. H. J. A. Lucker en G. M. EngeL Margaretha Maria, djv. K. Mol en J. M. Kieft, Janna, d.v. H. Hooiveld en J. Hooiveld. Johan nes, z.v. J. Nieuwen- burg en G. Klieft. Berend; z.v. H. J. van Engelen en B. Bouwmeester. Bami, z.v. J. Komduur en J. Bloemberg. Rouke, z.v. J. Bakker en D. G. Timmerman. ONDERTROUWD: A. Pais en F. Leem berg. M. ten Bokkel en C. Tijsen. I. J. Krijt- ger en A. J. Fokker. P. Barendsen en J. W. Boersen.. GETROUWD: G. Bakx en O. van Genist. J. Oden en T. W. de Haan. J. Musters en C. J. de Greef. M. ten Bcfckel en O. Tijlsen. A. Pais en F. Leemiberg. OVERLEDEN: A. Keijlzer, oud' 68 jaren, echtgenoote van J. Engel. Voor den dienstplicht lichting 1930 zfjin alhier 30 personen ingeschreven. LOOP DER BEVOLKING OVER JANUARL Ingeschreven personen: K. Paijsen uit Duitsohiliand'; J. J. Roox uit België; E. G, Pagliarin uit Frankrijk; K. Wor en gezin van Sliedrecht; J. van den Berg van Den Helder; P. de Leeuwerk en gezin van Har- dinxveld; H. A. P. Zijlmans en gezin van Geertruidenberg; W. D. van Treuren van Delft; F. Schreuder van Winschoten; B. W. Kok van Barsangerhore; F. Lenssem van Vaals; A. van der Wie® en' gezin van Har- dinxveld; R. Eringa van Vlagtwedde; J. H. Duimering van Hopgezand'; Mw. M. Kuiper van Harenkanspelf H. T. Kroeze van Onst- wedde; J. H. O. Schoenmakers' van Maas triofit; Mw. T. van de Kreeke van Kloetlnge; D. Boon van Spanbroek; 'M. Glim, geb. Looij van Den Helder; P. van den Boogaard' en echtgen. van Beverwijk; I. Dattbijn van Groede; J. H. Bouman van Amsterdam; A. Faust en gezin van' Geleen; Mw. D. de Haan van Haarlemmermeer; J. Mulder van Gro ningen; J. H. Oaessens van Maastricht; L. M. J. Montulet van Maastricht; E. Niggen- dijker van 'Bellingwolder J. Roelofs van Anna Paulowna. Afgeschreven personen: Mw. N. A. M. Bergwerff naar Den Helder; P. A. van Stuijivenberg en' gezin naar 's-Gravenhage; G. L. van Proodj'en en gezin naar Dordrecht; W. Muller en gezin naar Dordrecht; K. G. Bakker en gezin naar Bansingerhorn; J. Stejjn naar Beverwijk; J. van der Schuur en gezin naar Zijtpe; O. J. 'Musters, geb. De Greef naar Ossendrecht; G. Bakx en eohtg. naar Anna Paulowna; Mw. J.'ten Bokkel naar Wleringerwaard'; Mw. G. 'Rietvink naar Anna Paulowna; A. Wlttebol naar Wierin- geiwaard'; Mw. T. A. Kuiper, geb. Kroon naar Den Helder; J. Neisingb en dochter naar Ned. O.-Indië. „SCHAGEPTS HARMONTEKAPEL" 60 JAAR. Feesteen eert. Den lOen Februari zal door „Sohagen's Harmoniekapel", ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum een feestooncert worden gegeven in het Noord-Hollandsch Koffiehuis aldaar, met medewerking van het trio-Speenhoff. Tevens zijn er plannen in voorbereiding tot het houden van een muziekfeest in Juli a.s. De Kapel hoopt op luisterrijke wijze haar 60-jarig bestaan te herdenken. WEST-FRIESOHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREKORPSEN. Het Bondsconcours. Het concours van bovengenoemden Bond wordt dit jaar te Winkel gehouden op Hemelvaartsdag en den daarop vol genden Zondag. De Vereenigiing tot ondersteuning bij ziekte, dokter en' apotheker, herkoos tot be stuursleden de heeren O. Burger, J. Burger en S. Overtoom en koos den heer O. Aaij. BOUW VAN BROEIKASSEN. Aan het Noord te Schagen werden In 1928 een paar groote 'broeikassen gebouwd. In dit voorjaar zullen er weder een paar groote hijkomeiy zg. warenhuizen. De eerste wa ren voor diruivencultuur, én de laatste zul len voor gemengde cultuur zijin. De kassen- teelt neemt in den polder Schagen geregeld toe. Op het drietal voor onderwijzeres te Scha gen komen voor: L j. KriekBaas te St. Maartensbrug, 2. C. M. van Heel te Nijmegen. 8. F» Themans te Arnhem. Alle wachtgelders. OUDESOHILD. POPPENKASTVERTOONING. Van de week heeft de heer Dumont uit Amsterdam de poppenkast vertoont voor de kinderen der Lagere sohool en voor de kleintjes der Bewaarschool. De heer Du mont, die hier al eens eerder optrad, heeft er slag van met het kleine publiek om te gaan. De stemming zat er al gauw in. Hij vertelde de geschiedenis van Jan Klaas- sen en Catrijn op nette besohaafde manier. ->e kinderen genoten en leefden mee. In de pauze werden aardige goocheltoeren verrioht, waar de kinderen gewoon ver- j baasd van waren. De heer Dumont heeft den kinderen bepaald een aangename middag bezorgd Oosterend, 1 Februari. De heer J. Vlaming Gz., van hier had een haan en een viertal hennen ingezon den naar de Pluimveetentoonstelling te Sassenheim. De inzender had het genoegen een haan en twee kippen (Exeqeur, Leghorn) be kroond te zien met oen len prijs en een eereprjjs, terwijl nog een kip een eersten en de volgende een tweeden prijs ver wierf. De heer VI. heeft de dieren voor goeden prjjs kunnen verkoopen. Burgerlijke Stand van Texel van 26 Jan. tm. 1 Febr. 1929. GEBOREN: Wilhelmus Catharina, z. v. S. Witte en F. Vegt; Hendricus, z. v. D. Witte en Hendrica Witte; Theodora The- resia, d. v. Carel Olemens Barhorst en HiHegonda Adriana Ghristina Zoetelief. OVERLEDEN: Annaatje Bruin, 81 jaar, weduwe van Simon Lap. GEVONDEN: 1 kinderkous, 1 zak kunst mest, 1 gouden speld, 2 handschoenen. OOSTEREND. PLUIMVEETEELTVEREENIGIN G „EENSGEZINDHEID". De aangekondigde vergadering van de Pluimveeteeltvereeniging „Eensgezind heid" werd Zaterdag gehoudbn in „Het Wapen van Amsterdam". Twee leden van het bestuur, de heeren S. R. Keijser en M. Koorn, waren aan wezig en een 20-tal belangstellende pluim veehouders hadden koude en gladheid getrotseerd om de vergadering te vormen. De voorzitter, de heer Keijser, was over de opkomst dan ook wel tevreden en heette hen bij de opening hartelijk welkom. Hij sprak den wensch uit, dat ieder heden wat zou meenemen. Spreker wenschte in het bijzonder het een en ander mede te deelen over de bedrijfsrassen voor de Texelsche pluimveeteelt en gaf een over zicht over de wording van de vereeni- gingen op dit gebied. In de mobilisatie waren het de land- en tuinbouwvereeni- glngen, die de aandacht vroegen, doch de tuinbouw kwam in de verdrukking en het pluimveeleven laaide op en het aantal kippen vermeerderde zeer sterk. Evenwel lette men meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit en zoo werd de pluim veestapel wel vermeerderd, maar niet verbeterd. Doordat er veel meer eieren kwamen, moesten er veilingen gehouden worden, en het kwijnende tuinbouwbedrijf wist deze veilingen aan zich te verbinden. Later spatten deze vereenigingen, ook op Texel, uiteen. Andere stemmen gingen op en men legde zich er weldra op toe voor verbetering van het pluimvee te zorgen. Men zag in, dat de veiling niet het voornaamste is. maar dat men moest hebben goede foktoomen, waardoor de productie beter tot haar recht zou komen en het bedrijf meer loonend zou worden. En die foktoomen moesten onder contróle staan, eierenstaten meesten aangelegd en bijgehouden worden, en fokmateriaal, dat geen voldoend aantal eieren gaf, moest opgeruimd worden' Een hen, die in een half jaar 150 eieren geèft kan men houden, doch minder mag het ook niet zijn. De kippenhouder en de fokker behooren zooveel mogelijk samen te werken, dus steeds laten broeden van gecontroleerde dieren. Men moet zich niet teveel richten naar de theorie, maar naar de practijk. En dan zal het blijken, dat men wel de rassen zal kunnen be- oordeelen, maar dat niet alle kippen de erfelijke eigenschappen van de moeders hebben. Door selectie kan de productie opgevoerd wordenzoo had spreker hier door weten te bereiken, dat hij van een soort, die eerst eieren gaf van 68 gram, deze later eieren legde van 67 gram bij een gemiddelde productie van 240 eieren per jaar. Nadat spreker nog duidelijk in het licht had gesteld, dat de concurrentie in Duitschland en vooral in Denemarken zeer groot zal worden, en verschillende wenken had gegeven, om deze het hoofd te bieden, werden eenige vragen beant woord, waarna gesloten werd met dank voor de belangstelling. Enkele nieuwe leden konden geboekt worden. Zonnige dagen, maar veel wlndl Honderden op de Ijsbanen. Wedstrijden van de Heldersche IJsclub. Het jjs overal betrouw baar. Groote koude In het buitenland. Profeten eten geen brood; ook de pro feet van de Heldersche Courant, die het had over de lengende dagen, die voor de ij spr et wel geen verdere perspectieven meer zouden opleveren, kan op een houtje bijten: de weergoden hebben het anders bepaald en de ijsliefhebbers hébben, dezen Zaterdag en Zondag, nog eens weer hun hart kunnen ophalen. En het schijnt, dat het ditmaal meenens is met den winter, want niet alleen uit ons land, maar ook uit tal van andere streken in Europa komen berichten van strenge vorst. Wij vermelden die hieronder. Wat onze stad betreft, was Zaterdag middag reeds het ijsvermaak in vollen gangt De banen van de ijsclub op de fort- gracht waren tengevolge van den ijzig- kouden wind, éeifsdeels, en anderdeels wegens het slechte ijs, vrijwel ongeniet baar; men stelde zich evenwel schadeloos op andere banen, o.a. bij' het woonwagen kamp aan het Noord-Holiandscüi kanaal, waar druk gereden werd. Zondagmiddag had op de baan van de ijsolub een ringrijderij plaats, waarvan men don uitslag hieronder vindt. Daar het ijs tengevolge van den plaats gehad heb benden dooi, gevolgd door nieuwe vorst, zeer ongelijk was en hobbelig, had! het bestuur der Jjsolub een gedeelte, dat het meeste bescherming bood voor den kou den wind', met de ijsscbaaf bewerkt; dit baantje, ofschoon niet zeer groot, had zeer mooi, hard en glad ijs. Het verdere ge deelte had men vrijgelaten, en wat het ge deelte betreft bij den eendenkooi, had men zich' daar een smal baantje geïmprovi seerd, waarvan vooral door het aankomend' geslacht gebruik werd gemaakt. Heele- maal ongemengd was het ijsgenot niet, want men stond hier bloot aan den scher pen wind, die overigens Zondag veel min der was dan Zaterdags. Op het afgezette en gereedgemaakte ge deelte waren reeds vroeg in den mlduag vele rijders, en toen de negenentwintig duizend porties erwtensoep, boerenkool met worst, hutspot met een klapstuk en wat het dagelijksoh menu nog meer op- evert voor den Nieuwedieper, naar bin nen waren gewerkt, en dientengevolge de negenentwintig duizend Heldersche magen net als een vulkacheltje een aan gename warmte mededeelden aan de legenentwintig duizend lichamen voor het gemak rekenen we den zuigeling ook maar een portie erwtensoep met een kluif <o© nam het aantal buitengewoon snel oe. Ondanks het feit, dat we geen win ters van beteekenls meer hebben, dat nie mand in staat is zidh behoorlijk te trai nen, levert zoo'n ijsbaan toch vele sierlijk voortglijdende rijders en rijdsters op. Het moet den Hollander wel In het bloed' zit- en: een soort hereditaire elgensohap, een nstinot, dat hem ondanks de weinige trai ning toch in staat stelt te rijden. Gooi een ïond In het water en het beest zal, ai heeft-ie nooit zwemles genomen, zich zwemmende weten te redden. Zet een jut ter op de sohaats, en hij mag al eens een paar rare capriolen maken en op een zeker lohaamsdeel terechtkomen: hij scharrelt wel verder en vindt zijn weg. Maar dé ouderwetsohe winters van on ze grootouders en zelfs nog van onze ouders, met de koek-en-zoopjea met saf- fraanmelk, en gloeiend heete anijs, met bakjes en gezellige stoeltjes op het lis met vlaggen, draaiorgels en lieve jonge mftlfllAu nrum /Mé m_ ook niet meer. Ik zal niet beweren, dat de dagen te lang worden, want daaraan stoort de winter zich blijkbaar niet, maar de rech te fut is er uit. Een mensch maakt andere plannen, er komt zoo'n voorjaarsachtige roes over hem. Niettemin leverde deze ijsbaan Zondag middag een aardig en levendig gezicht op. Kleine scharrelaartjes, die blij waren ais ze, na een slag gedaan te hebben, nog op hun vier pardon, twee beenen ston den, zwierige rijders, middelmatigheden, die wel wilden, maar niet durfden, die wel durfden maar niet konden, aristocraten op de sohaats, die sierlijke en elegante be wegingen maakten, alles krioelde door elkaar op dit betrekkelijk kleine baantje. Het bestuur had een gedeelte afgezet voor de hardrijderij en zoo moest ieder nog kruipdoor sluipdoor spelen, wilde hij de gansche baan afrijden. Op dit gedeelte was het waarlijk aangenaam te zijn, men had er geen last van den wind, met een kostbaar Februari-zonnetje in den rug. Langs den kant stonden de tentjes, wel ker eigenaars hoopten op dezen ijsmiddag nog een extratj© te kunnen verdienen. De met het insigne der club voorziene bezoekers waren zeer verbaasd, hij dq oontrole nog een gemeentelijk papiertje- in ontvangst te moeten nemen en daar voor 5 cents te moeten dokken. Het was de stedelijke belasting, die verschuldigd was wegens den wedstrijd. Wij laten den uitslag van dezen wed strijd hier volgen. Uitslag ringsteken voor paren. Aantal deelnemende paren 11. Ie prijs IMietj. Mies Lanser en de heer Van Brederode. 2e prijs Mej. Lanser en de heer Kegge. 3e prij's Mej. Joustra en die heer De Snajjier. 4e prijs Mevr. Ruijgentuin en de heer KeppeL En gisterenmiddag had de Ijsoluib weer gezorgd voor wedstrijden, die dank zij het „lenteweer" zich in een enorme belang stelling mochten verheugen. Want al had het gisterenmorgen ln de vroegte niet minder dan 9 graden Oelsius gevroren, tegen den middag gaf de zon zooveel warmte, dat de schaatsenrijders, met een winterjas aan, liepen te puffen en de zweetdruppels op hun gezicht parelden. Maar wat een menschen. De scholen had den vrij en dus was de lieve jeugd al zeer rijk vertegenwoordigd en de vaders en moeders, al of niet opgewarmd door hun spruiten, konden het thuis ook niet lan ger uithouden en waren ter ijsbaan ge togen. En zoo brak je, niet al te letterlijk opvutton s.v.p., je nek over de menschen. Daar waren er tientallen en meer die enthousiast waren over het Ijs en over de ijsbanen, dat waren de optimisten, die al leen al genoten van het feit dat ze hun schaatsen hadden ondergebonden, maar daar waren ooik anderen, die klaagden en jicretnieerdén dat het ij's zoo slecht was, vol scheuren en barsten, die een extra por tie oplettendheid1 van je edschten. En die klachten waren lang niet ongegrond', want er waren diepe groeven en waar de ijs- Daan lang niet schoon was, kou men deze niet zoo gauw zien, tengevolge waarvan menigeen 'n onaangename kennismaking imet het hard© ijs moest maken. Niet alleen op de Fortgraohten word er gereden. Op het Heldersche kanaal waren gisterenmiddag ook heel wat schaatsen-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6