KANNEWASSER De Indringer ABDÜ5IR00P NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CO NFECTIE BUITENLAND. Nr. 0013 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1920 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O, DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. op: ond.: Z 17 v 9.51 n 0.22 M 18 10.15 1.48 D 19 10.49 3.13 W 20 11.37 4.32 D 21 12.43 6.38 V 22 14.04 6.27 Z 28 16.29 7.01 opondv.m.: n.m.: 7.1317.13 1.30 1.66 7.1117.15 7.09 17.16 7.07 17.18 7.05 17.20 7.03 17.22 7.0117.24 7.48 8.13 8.36 8.67 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Ingezonden Mededeellng. Ingezonden mededeellng. de Zomertijd FEUILLETON Ingezonden Mededeellng. De werkloosheid: In den landbouw. Buitenland. De Romeinsehe kwestie. „Je bent bruikbaar genoeg, zoolang je ie kalm houdt, maar soo nu en dan laat je je masker vallen en komt Je ware gezicht AKKER'* Voorde Borst Ingezonden Mededeellng. Voor allen die Sukkelen Mijnhardt's Laxeertabletten BRITSCH-INDIE. DE ONLUSTEN TE BOMBAY. Het aantal slachtoffer*. AFGANISTAN. DE STRIJD OM DE MACHT. Dzjellalabad verwoest? „Ja, maar pas toen je je paard achter uit dwong en het begon ts steigeren." „Maar hö heeft twaa of drls maal ga- Ingezonden Mededeellng. MÊÊ HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BU VOORUITBETALING Helderach* Courant 11.60; Ir. p. jj. binnenland 12.—, Ned O en W Indlö p. zeepoet 12.10, ld. p. mail en overige landen 13.20. Zondagsblad reap. 11) 60.10.70,10.70,11.—Modeblad reep. 10.95,11.25,11.25, 11.35 Logee nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. Post-GirorekenüJg No. 16006. ADVERTENTIEN: 20 el p. reeel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tariel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: BuTeau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 2.26 3.39 6.16 6.41 2.68 4.26 6. 0 7.17 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 16 Febr. 6.41 uur. Zondag 17 5.43 Maandag 18 6.46 Voor het grootste gedeelte zijn de krantenkolommen deze weeik gevuld ge weest met berichten over de hevige koude, in binnen- en buitenland, en wij zou den tekort schieten, als ook wij, in dit week-overzicht, niet eenige regels wijd den aan deze Siberische koude, die bij een langeren duur een ramp dreigt te worden. Wij, die op kantoor of werkplaats, achter de heerlijk warme kachel ons werk ver richten, en die bij' de thuiskomst direct weer in de gezeligheid van de huiskamer worden opgenomen, voelen weinig van de ellende, die deze ontzettende vorst-periode over duizenden mensehen breng'. En dan denken we nog niet eens aan hen, die hun werk langs den weg hebben en zwaar te lijden hebben van de temperatuur van zooveel graden onder nul, maar die bij hun thuiskomst weer door een voedzaam maal en door verwarmde kamers, als tot het leven worden teruggebracht. Maar wij denken aan de werkloozen, aan de armen, aan de behoeftigen, die niet weten hoe zij van den eenen dag in den anderen zullen komen, hoe zij hun ondoorvoedde lichaam voldoende tegen de koude zullen bescher men, hoe zij in hun huisjes beschutting zullen vinden voor de venijnigheid van den Noord-ooster. Daar wordt onnoemelijk veel geleden in dezen tijd èn geen ondersteuning van overheidswege kan voldoende zijn, om aan dib leed een einde te maken, hoog stens om het iets te verlichten, te vermin deren de hevigheid van de ellende. Laat daarom ieder trachten, te verzachten, he'. leed dat hij van dichtbij ziet of weet 'Een ramp kan deze vorst-periode wor den. Voor den tuinbouw en voor den landbouw. Het scheepvaartverkeer ligt al voor een groot deel, sinds weken stil en steeds meer schepen worden opgelegd, omdat ook de rivieren niet meer bevaar baar zijn. De aanvoer van materiaal wordt moeilijk en duur, zood'at noodgedwongen de kostprijs zal moeten stijgen. En zoo zouden we nog wel kunnen doorgaan, met aan te toonen, dat bij een nog lang duriger vorst een ramp te vreezen is, door de ontwrichting van het maatschap pelijk leven. En laat ons nu, W afwisseling van dit „koude praatje" eens vertellen ég* op 16 Mei van dit jaar in zal gaan, on danks Braat en de zijnen. Het eindigen van deze „lange-dagen-periode" is be paald op 6 October. Doch daaraan den ken we voorioopig niet en vergis u ook niet, door b.v. nu reeds de klok een uur vooruit te zetten, zoodat u uw half be vroren neus, inplaats van 8 uur morgen ochtend, om 7 uur boven het warme dek uit zult staken. Doch daar zijn we eigen lijk niet zoo bang voor. De afsluitdijk een jaar vroeger klaar? Deze week is bij de Tweede Kamer in gediend de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor 1929, en daaruit blijkt dat men zal trachten, door een versnelde uit voering van de werken voor den afsluit dijk, dezen een jaar vroeger klaar te krij gen. Men rekende er aanvankelijk op den dijk in 1934 gereed te hebben, dit zou dus nu 1933 worden. Ook andere wer ken, o.m. de indijking van de Wierin- germeer, hoopt men vroeger klaar te krijgen, dan den tijd waarop men ge rekend had. Verschillende omstandig heden hebben daartoe meegewerkt en natuurlijk is het weer een van de gun stige factoren geweest. Hopen we dus nu maar, dat we na dezen, geen al te strenge winters meer krijgen, want dan zouden de goede voornemens van de directie van de M.U.Z. wel eens in duigen kunnen vallen. Als het werk, zooals nu, bijna twee maanden stilgelegd moet worden, wordt het inhalen van dezen achterstand zoo groot, dat van een vroeger gereed komen wei geen srpake zal zijn. De Schuttevaer, die met serieuse voornemens eenige we ken geleden vanuit Engeland den Oceaan- tocht is begonnen, is 8 Februari jj. uit de haven van Lissabon vertrokken, om te trachten, via de Azoren, New-York te bereiken. Na het ongelukkige begin van dezen tocht in het vorig jaar, is er weinig ophef gemaakt van het vertrek uit En geland' en ook over het verdere deel van den tocht is, tot nu toe, weinig in de kran ten geschreven. Een en ander neemt na- Alleenverkoopen Gros Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. tuurlijk niet weg, dat het verloop ervan,, door velen met belangstelling zal worden gevolgd en wij, die zoo nauw bij het red- dingwezen betrokken zijn, zien met span ning uit naar berichten en we hopen van langen tijd de behouden overkomst kun- langen 'ajd, de behoudden overkomst kun nen melden. Dezer dagen is door de sub-commissie uit d'e Oommissie voor de Economische Politiek, welke tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar d'e omstandighe den, welke verschülendë takken van ons volksbestaan ongunstig beïnvloeden en daarbij na te gaan in welke mate deze de bestaande werkloosheid aantasten of uit breiding daarvan tegenhouden, een rap port uitgebracht over den stand der werkloosheid in den landbouw. Na een uitvoerig onderzoek wordt de conclusie getrokken, dat men eigenlijk in de stre ken met betrekkelijk groote bedrijven, waarin akkerbouw op de zeeklei een be langrijke rol speelt, niet van werkeloos heid kan spreken, behalve dan de seizoen werkloosheid in den winter. Ook in de weidestreken op de zeeklei, op de rivier- klei en in den tuinbouw komt zeer weinig werkloosheid voor. De laatste is door de toeneming der glasculturen sedert 1914 nog sterk afgenomen. In de zandstreken ontbreekt een eigenlek gezegde land- arbeidersstand. Intusschen is in de streken, waar werk loosheid voorkomt, deze sedert 1914 wel toegenomen. Daarvoor zijn verschillen de oorzaken, bijvoorbeeld de slechte be drijfsuitkomsten en de betrekkelijk hoog* loonei», waardoor dfe «werkgevers zoovee! mogelijk op arbeidsloon willen bezuini gen, Verder het gebruik van machines, vooral van de dorschmachme, terwijl het tewerkstellen van Belgische arbeiders in Noord-Holland ongunstig beoordeeld wordt. Daarnaast staat, dat de uitbreiding en de intensiveering van den tuinbouw en de gelegenheid om buiten den land bouw werk te vinden, bijvoorbeeld' in de indus rie, in d'e havens en in mijnen, da werkloosheid in den landbouw verminde ren. Ook worden ten deze nog genoemd de hooge landprijzen, die aanzetten tot ontginning. De welvaart der landarbeiders is sedert 1914 ongetwijfeld toegenomen. Het buitenland stond, evenals ons land, deze week in het teeken van de kou. De meest belangrijke gebeurtenis, die er over de grenzen van ons vaderland heeft piaats gehad, is de efinitieve oplossing van d!e Romeinsehe kwestie. Het voor naamste van de overeenkomst) tussohen Italië en den Heiligen Stoel hebben wij in onze nummers van Dinsdag en Don derdag reeds vermeld'. Mussolini heeft hiermee zijn naam, als hij dit niet reeds was, onsterfelijk gemaakt. Een belangrijke uitbreiding van het Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 69) „Je hebt me het brandmerk van een misdaad, die ik nooit begaan heb, overge daan", antwoordde Witham scherp, „maar 't is waar, daarom gaat 't op 't oogenblik niet. Niet één dollar krijg je meer van me, voor den afgesproken datum. En waarom ben je hier in1 de kleeding van een gewonen prairie-boer?" Met een voldaan gezicht streek Oourt- horne met zijn hand over zijn bruin lee- ren tuniek. Toen trok hij zijn knieën wat de hoogte in, ging overdreven rechtop zitten en keek Wijham met opgetrokken wenkbrauwen aan. Witham begreep hem; wat hij daar voor zich zag was een carica- tuur van zijn eigen houding te paard. „Als ik zoo m'n beenen en zoo mijn rug houd, lijken we heusch wel op elkaar en ik heb ervoor gezorgd, dat een paar man nen in de nederzetting me in die houding goed geilen hebben", relde Courthorne net een veel bet eekenend hoofdknikken. .Ik ducht wel, det je eea klein* tempo- ring noodig zou hebben, voordat je d'e wenschelykheid van een goede verstand houding met mij zou willen inzien". „Ik houd' me aan onze afspraak; voor stel en voorwaarden zijn oorspronkelijk van jouw kant gekomen". „Wel", antwoordde Courthorne glim lachend, „zelfs een contract kan veran derd worden, als heide partijen daartoe genegen zijn". „Maar in dit geval is de eene partij on willig", antwoordde Witham kalm. „Je kent de voorwaarden; niets wat je zegt of doet zal me ertoe brengen om daar een haarbreedte van af te wijken". Courthorne keek hem aan met een blik, dien menigeen hinderlijk gevonden zou hebben, zoo wreed en hard waren de blau we oogen achter die half-gesloten oog leden. Maar Witham werd er niet door ge ïntimideerd; groot en rustig hielden de grijze oogen don blik van de blauwe uit; eindelijk keerde Courthorne met een licht schouderophalen zijn hoofd af. „Dan zullen we er niet verder op door gaan", zeide hij, „en nu, als jij het paard by den teugel neemt, behoef ik zeker niet af te stijgen?" Maar toen ze halverwege waren, hield hij opnieuw zijn paard in en toen Witham het hoofd omwendde keek hij hem weer op dezelfde eigenaardige manier van zoo even aan. Juist omdat verkoudhei rich zoo onschuldig voordoet, is zi) zo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden. de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevo g-n van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en uurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoploisende Per koker: 11.50, f 2.75, f 4.50 Vatikaan is d'oor de overeenkomst niet verkregen. Winst is voor het Vatikaan de regeling van <ie kerkelijke wetgeving en d'e erkenning van de gosdienstige orden als rechtspersoon. Ten aanzien van het huwelijksrecht worden zuiver kerkelijke huwelijken er kend ook in de gevolgen die zj) voor d'e partijen meebrengen. De Italiaansche regeering verklaart, dat zij alle rechter lijke vonnissen van het geestelijke ge rechtshof zal erkennen, zoowel wat nie tigverklaring als dispensatie betreft. Een andere winst voor de kerk is d'at het godsdienstonderwijs van de lagere tot de middelbare scholen wordt uitge breid'. De financieeTe regeling bestaat in de overdracht van 750 millioen lire en een milliard in den vorm van Italiaansche staatsrente. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6o ct vernield zijn. Reizigers, die aan de Indisch Afgaansche grens arriveeren deelen mede, dat waarschijnlijk benden uit het gebergte de stad geplunderd hebben en het fort in brand hebben gestoken. Daarbij is een kruitmagazijn door het vuur aangetast en in de lucht gevlogen. Tengevolge van de hevige explosie en van de gevechten in de stad zou deze geheel verwoest zijn. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld, dat de troonpretendent Ali Achmed Chan in de nabijheid van Jagdalak een zware nederlaag heeft geleden tegen de stam men der Koehiana's en Sjinwari's. De verliezen aan beide zijden zijn zeer groot, maar voor Ali Achmed Chan zou de laat ste kans op succes voor goed verdwenen zijn. Hij zou in gezelschap van eenige Moliammedaansche vrienden naar Langh- inan zijn gevlucht. Bombay, 13 Febr. Onder degenen, die tijdens de jongste onlusten zijn gedood, behooren volgens officieele opgave 7 Eu ropeanen. Het totaal aantal dooden be draagt thans 138. In de stad zelf was het heden rustig; ook in de spoorwegwerk- plaatsen en in 70 katoenspinnerijen werd hot werk hervat. te voorschijn. Ik zal je je gang laten gaan, maar denk erom, één ding duld ik niet". „En dat is?" Courthorne lachte valsch. „Je wilt, dat ik nog duidelijker ben. Hier dan. Maud Barrington is verduiveld knap, maar van een huwelijk met haar is geen sprake, is dat duidelijk genoeg?" Met een doodsbleek gezicht en oogen donker van drift keerde Witham zich ge heel naar hem. „Gesteld dat het zoo is ben jij dan degeen, die me dat zeggen mot t?" Courthorne knikte een paar maal sar- rend-langzaam. „Ik ben wel een afge dwaald schaap van de kudde, maar daar om ben ik toch niet geheel en al een quantité négligable. Dus onthoud dit: als ik zou merken, dat m'n nichtje te veel om een gewonen kalen boer zou gaan geven, dan zou ik wel een middel weten, om aan dat minriekoozen een einde te maken. In deze behoef je me tenminste niet met ver wijten van niet eerlijk en niet vooruit ge waarschuwd aan te komen, Witham!" Maar Witham had den laatsten tijd te veel moeten verdragen. Bij die tartende woorden van den man, die hem zulk een groot onrecht gedaan had, vlamde zijn haat hoog op. Zonder een bepaalde be doeling deed hij dreigend een stap naar hem toe. Courthorne reageerde erop door zijn paard even met zijn hiel aan te ra ken. Hij ging een stap achteruit, toen, plotseling bevreesd voor de duisternis om hsa hssn, stelgsrds hst, ssn.. tws* as* Volgens te Nieuw-Delhi ontvangen be richten zou de stad Dzjellalabad geheel len achtereen. Op hetzelfde oogenblik zag Witham, dat er zich tusschen de los-op- getimmerde planken geen halve meter er achter, een vrij breede opening be vond. Een paar stappen achteruit of nog één keer steigeren., en paard en ruiter zouden naar omlaag storten. Met ingehouden adem bleef hij staan toekijken. Maar toen het dier het volgen de oogenblik, ondanks alle pogingen van zijn berijder, weer een stap achteruit ging, sprong hij toe en greep het bij den teugel. „Geef hem de sporen. Vooruit met 'em anders zijn jullie er allebei geweest!" riep hij. Gedurende een paar kritieke oogen- blikken bleef de strijd op de vochtige, slipperige planken onbeslist toen, bij na toen het te laat was, nog slechts een paar duim en de achterste hoeven zouden over den gevaarlijken kant naar beneden gezakt zijn lukte het Witham het paard weg te trekken. Met zijn hand dicht bi, het bit dwong hij het dier tot stilstaan terwijl Courthorne vlug uit het zadel sprong en dadelijk, toen hij de planken onder zijn voeten voelde, zich omdraaide, om naar de opening te kijken. Toen keer de hij zich langzaam weer naar Witham toe en keek hem strak aan. Witham's ge zicht zoowel als 't zijne waren grauw bleek onder de bronstint. „Zag je het?" vroeg Courthorne. Stop die rheiunatlek! Verwaarloos nimmer de geringste aan val van i'heumatiek. Die kan u maanden- lng pijn en ongemak kosten. Cfsohoon weinig anenschen 'bij vochtig of koud weer geheel bevrijd blijven, behoeft deze kwaal niet meer die kwelling te zijn ais het ge val is. De oorzaak is gewoonlijk urine zuur, en zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schade lijke bestanddeelen uit het bloed' te fil- treerén. Men kan derhalve in het alge meen zeggen, dat men bevrijd kan blijven van rheumatiek, als de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige vei lige weg om de werking dezer allerbelang rijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middel sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want tenzij de nieren gezond zijn en goéd' wer ken, hebt gij kans niet van rheumathiek versoboond te blijven. Verzuim geen kost bare tijd'. Neeim Foster's Pillen zoodra gij de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en be vrijd u zoodoende van nierverschijnseleia als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking inet geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten 1.75 per flacon. steigerd voordat je de teugels greep." „Ja," antwoordde Witham rustig. Courthorne begon te lachen. „Een eigenaardige vent ben je. Had me laten gaan dan hadt jij den weg vry gehad." „Neen," antwoordde Witham droogjes, „ik geloof niet, dat je me daarin begry- pen kunt, maar 't zou den weg voor my niet vry gemaakt hebben. En daarge laten, of ik wel of niet verkeerd gehan deld heb met hier te komen, heb ik op 't oogenblik al zooveel te dragen, dat ik d'en last niet graag nog wat zwaarder zou willen maken." Zonder iets te antwoorden nam Cour thorne de teugels van hem over en bracht zyn paard over de brug naar den over kant van het ravyn. Daar steeg hy weer op, maar voordat hy wegreed keek hij ge durende een paar oogenblikken zwygend neer op den jongen man, die onbeweeg- lyk naast zyn paard stond. „Zoo nu en dan onthoud ik, wat ik ondervind, ofschoon ik myn herinnerin gen nooit toesta, om me in myn nadeel te beinfluenceeren," zei hy. „Ik ga nu te rug naar de nederzetting en vandaaruit met den trein naar het Westen; precies waar ik heen ga weet ik nog niet, dus ik kan je ook niet vertellen, wanneer je het genoegen zult hebben me terug te zien." Met zyn koele gryze oogen keek Witham hem rustig aan. „Ik zou je aanraden niet terug te komen, voordat ik je bericht stuur." (Wesdi —talal

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1