KAN NEW ASSER De Indringer IS ALTIJD QOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONPECTIE BINNENLAND. OOST-INDIË. Hoest, Keelpijn Het verzoek om toelating officieel bevestigd. AFGANI9TAN. SPANJE. NA HET JONGSTE COMPLOT. Ingrijpen van den Koning? De Parijsche editie van de Chicago Tri bune meldt, dat Koning Alfons besloten schijnt een wisseling in de regeering door te zetten. De Koning heeft eerst gene raal Berenguer, den chef van zijn militair kabinet, de post van minister-president aangeboden, maar deze heeft bedankt Ook de jonge graaf Mauran, de zoon van den minister van financiën achtte het oogenblik nog niet gekomen om Primo te doen vervangen, waarop de Koning zich tot markies Magraz, gezant bij het Vati- caan gewend heeft die onmiddellijk naar Madrid vertrokken is. De artillerie ontbonden. DE STRIJD OM DE MACHT. De positie van Amanoella slechter, VEREENIGDE STATEN. Ingezonden mededeeling, Mó yUap dha.ótfti 0V£ean,4t\.cto«m\if34*65é6 FEUILLETON Bereid tot toetreding. MEXICO. Uitbreiding der opstandige beweging. door DE KON. LUCHTVAABTMIJ GAAT HULP YERLEENEN IN DENEMARKEN. De kolenproductle. TWEEDE KAMER. Wijziging invaliditeitswet m m m LUCHTVAART. FRANKRIJK—INDO-CHINA. EEN NIEUWE VLIEGTOCHT OVER DEN OCEAAN. Aanvulling van brandstof ln de lucht (Woxtt wnMapdopK Ui HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Uoht op voor Auto's en Fietsen: Donderdag 21 Febr. 6.60 uur. Vrijdag 22 6.52 DU1TSCHLAND. TROTSKL Het departement van buitenlandsche zaken heeft gisteren van den consul té Pera de mededeeling ontvangen, dat Trotski officieel een verzoek heeft inge diend zich in Duitschland te mogen ves tigen. Het blad meldt verder dat het ingrijpen van den Koning zijn oorzaak vindt in nieu we onlusten die allerwegen ontstaan zijn wegens den val van de peseta die van 6.30 op 6.60 in de dollar gevallen is. Volgens het Journal heeft Primo de Rivera verklaard' dat de koning in den Dinsdag gehouden ministerraad een de creet onderteekend heeft, waardoor de artillerie voor de tweede maal wordt ont bonden. Ook andere voorstellen van den eersten minister, o.a. betreffende de maat regelen welke naar aanleiding van den jongsten opstand genomen moeten wor den, heeft de koning goedgekeurd. Het Staatsblad publiceert het decreet, waarin de tijdelijke ontbinding wordt be volen van het artillerie-corps. Alle com mandanten en officieren van dat corps zullen voorloopig als burgers worden be schouwd, die geen recht hebben op soldij of het dragen van uniform tot hun even- tueele nieuwe aanstelling. Naar uit Moskou gemeld wordt, is volgens berichten uit Kaboel de gou verneur van een noordelijke provincie AMmoera Ohan, die een deel der troepen van Amanoella aanvoerde, naar Habi- boella overgeloopen. Door dit verraad wordt die politieke situatie voor Ama- noella veel slechter, daar met Akimoera Chan 10,000 soldaten naar Habifboella zou den zijn overgeloopen. Men houdt geen rekening meer met een herovering van Kaboel door Amanoella. DE VEREENIGDE STATEN EN HET INTERNATIONALE GERECHTSHOF. Kellogg heeft Dinsdag aan de ver tegenwoordigers van alle mogendheden, die bij het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn aangesloten, een nota doen toekomen, waarin de houding van de Ver. Staten ten aanzien van dit Hof wordt vastgesteld; De nota stelt vast, dat d© Ver. Staten bereid zijn om tot het Hof toe te treden, op voorwaarde, dat een formule gevon den wordt, die terwijl ze de belangen van de Ver. Staten verzekert, het struikelblok zal overwinnen, dat gevormd wordt dóór de Amerikaansche reserve, waarin vast gesteld werd, dat het Hof niet zonder toe stemming van de Ver. Staten zal over gaan tot het uitbrengen van advies in een geschil, waarbij1 die Ver. Staten be trokken zijn. stopte. Gisteravond 8 uur ontsnapten er alleen lichte stoomwolken. VERDUISTERINGEN OP 8INAGAB. Het voorloopig onderzoek naar de var- duisteringen op Sinagar heeft uitge- bracht, dat er een tekort is van f 110,000, terwijl de vorderingen van derden op den administrateur J. ongeveer 03,000 be- loopen. Het onderzoek wordt nog voort gezet. DE VLOEDGOLF VAN VERDUISTERINGEN. Naar de »Loeomotief« verneemt, staat het vertrek van den officier van justitie van Makassar naar Ambon mede in ver band met de verdenking, die gerezen is tegen een commies van het perceptie kantoor van de afdeeling. Hij zou door middel van aanslagen en dwangbevelen in enkele jaren f 30.000 verduisterd hebben. De verdachte is onder toezicht van de politie gesteld. Soerabaja, 19 Febr. De kassier van het station Kotta verdobbelde 1200 gulden kasgeld. Hij werd gearresteerd en ver- gers de loopende contracten tegen on De opstandige beweging, welke uit gaat van den' vroegeren Mexicaanschen gezant te Londen, Valenzuela, heeft vol gens berichten uit de hoofdstad Mexico, een ernstiger karakter dan voorheen aan genomen. Zij wordt door 20 generaals gesteund, waarvan Manzo, militair gou verneur van den staat Sonora, het opper bevel voert en die naar verluidt zijn hoofdkwartier in de Ver. Staten heeft opgeslagen. De beweging strijdt onder de leuze van godsdienstvrijheid. DE KRAKATAU. Bandoeng, 19 Februari Uit Lang- Eiland wordt gemeld, dat de Kraka- tau, nadat gisteren 846 erupties gere gistreerd waren, plotseling met werken Uit het Engeisch HAROLD BINDLOS3. 71) In dien tussohentijd was de marechaus see, die het pakketje, voor Witham be stemd, aan Courthorne afgegeven had', ln het posthuis teruggekeerd. Bij zijn bin nenkomen keek brigadier Stimson, die aan de kleine, vierkante tafel had zitten schrijven, verwonderd op, „Courthorne vlak bij de boerderij tegen gekomen en hem daar het pakje gegeven, brigadier," meldde hij, ()Hè, wat?" zeide brigadier Stimson verwonderd. „Dat is eigenaardig hij moest bij de brug zijn." jk kon me niet vergist hebben, bri gadier," antwoordde de man, „het was Courthorne hij heeft heit pakje aange nomen en ervoor geteekend." „Op een grooten vos?" „Neen, brigadier, een bronco en een ouwie knol, als ik zoo vrij mag zijn." ,JHm! Geef je boek maar hier," ant woordde Stimson nadenkend. „Als Fayne terugkomt, zeg hem dan, dat ik hem heb ben moet." De marechaussée ging do kamer uit, Ben poosje bleef het stil in het warme, kleins vertrekje; toen ging die deur open Fajrae binnen IflaHin» «ui ut boek en legde het open voor den jongen man' neer. „Jij kent het schrift van Courthorne, zeide hij, „Is dit het of lijkt het er op." „Neen, brigadier. Geen van tweeën," was het antwoord. Stimson knikte. „Neem een' versch paard en rijd met een omweg naar de brug. Als Courthorne daar is, wat waar schijnlijk wel het geval zal zijn, rijd dan maar naar de nederzetting en zie of je daar iemand vinden kan, die veel op hem lijkt. Als je niet slaagt, doe dan navraag naar zoo iemand, maar zorg, dat je de menschen voorzichtig polst niemand mag een vermoeden krijgen van 't doel van die vragen; daarna kom je terug en alleen bij mij je verslag uitbrengen." Na een minuut of tien reed Payne weg. Het duurde drie dagen voordat hij terug kwam en wat hij toen te vertellen had, leek brigadier Stinnes zoo bleangrijk toe, dat hij nog dienzelfden avond op reis ging om de zaak zijn onmiddellijkien superieur voor te leggen. Het was een jonge man, die den hoogen rang, welke hij nu be kleedde, in> een betrekkelijk klein aantal jaren bereikt had Zonder hem1 met een woord in de rede te vallen liet hij Stim son uitvertellen. To ende grijze brigadier zweeg, drukte hij op het sohelknopje naast zijn bureau. Een kort bevel aan den dienstdoenden marechaussée en een oogenblik later had hij een bundeltje pa pieren voor zich, dat hij vlug begon door te bladeren. Na een minuut of tien keek hij op. ,jk heb hier het verslag van het geval Shannon," zeide hij1. „Welken indruk heb je toentertijd van de zaak gekregen?" 1 Wftliraërw «Mhtto «ma, uaout hg aat- klaarde de verduistering te hebben ge pleegd, omdat hij gedroomd had met het geld 76.000 gulden te zullen winnen. CAneta). De in bovengenoemd telegram ge noemde bedragen brengen het totaalbe drag der verduisteringen, door ambte naren in ons Indië gepleegd sinds 1 Jan. j.1., op precies 1.175.200 gulden. Én natuurlijk maakt de door ons bij gehouden »zwarte lijst* geen aanspraak op volledigheid; wij stelden ze in haast samen, tusschen het werk door, aan de hand van telegrammen. Er kunnen frau des zijn, die op den huidigen dag nog niet werden ontdekt, en andere waarmede een som was gemoeid, die de kosten van een draadbericht niet »loonden«. Boven dien: onze statistiek heeft uitsluitend betrekking op. niet-inlandsche ambte naren Maar het kan meevallen ook; misschien was in sommige gevallen de eerste raming te hoog. In elk geval echter: ruim anderhalf millioen gulden in één-en-veertig dagen!... Het geeft te denken, al mag het dan eigenlijk niet aan een vloedgolf zijn. En wij beginnen te vreezen voor een recordjaar op dit sombere gebied. Voor bet geheele jaar 1928 boekten wij —het woord .afschrijven* is hier meer opzijn plaats, omdat het altijd gaat om door de gemeenschap opgebrachte belastingpen ningen: f 524.000. Een bedrag echter, dat veel te. laag is, omdat eraan uitbre ken o.a. de resultaten der stations-dief stallen te Bandoeng, terwijl nu nog de juiste bedragen van sommige zeer be langrijke fraudes niet bekend zijn. Maar één of twee ton meer of minder leggen geen gewicht in de schaal. Doel was slechts een globaal overzicht te geven. Dat reeds moet een buiten gewoon pijnlijken indruk maken. (Handelsblad). Vanmorgen kwart voor tien is het vlieg tuig P H - A D M van de Kon. Luchtvaart- mij. van het vliegveld Waalhaven naar Kopenhagen vertrokken. De K.L.M. zendt dit vliegtuig naar de Deensche hoofdstad op verzoek van de autoriteiten aldaar om hulp te verleenen. Kopenhagen, op een eiland gelegen, is door het ijs geheel ge ïsoleerd en de P H - A D M zal thans post vluchten onderhouden tusschen Kopen hagen en Oedensee. Het vliegtuig wordt bestuurd1 door Smirnoff; een mecanicien gaat mee. Voorloopig zal het vliegtuig ongeveer tien dagen in Denemarken blijven. Men meldt uit Heerlen In sommige bladen is de vrees geuit, dat de Nederlaudsche mijnen of haar plaatselijke vertegenwoordigers het con tract voor levering van kolen zouden annuleeren en de tegenwoordige moei lijkheden zouden gebruiken om de prijzen van de huisbrandkolen te verhoogen. De mijndirecties stellen er prijs op te ver klaren, dat zij en haar vertegenwoordi- Mljnhardt's Hoasttablatten. Doos 30 ct. Mljnhardt'sKeelpijntabletten,60 en 30 et. Bij Apoth. en Drogisten verhoogden prijs blijven uitvoeren, voor zoover dit bij de huidige omstandigheden mogelijk is. De afnemers dienen evenwel te bedenken dat het niet mogelijk is aan de grootere vraag overal prompt te vol doen en dat het in het belang van de gemeenschap noodzakelijk is, dat men geen voorraden tracht te maken en dus niet meer bestelt dan men dlreot noodig heeft. Brandstoffennood is naar de mee ning van de directies op het oogenblik niet te vreezen, vooropgesteld, dat de mijnen in staat zijn haar produoties re gelmatig te verzenden, hetgeen thans veel te wensohen overlaat. De onvoldoende aanvoer van leege kolenwagens en de moeilijkneden, die het spoorwegverkeer ondervindt, heeft tengevolge gehad, dat men reeds aanzienlijke hoeveelheden steenkolen bij de mijnen moest opslaan. Vergadering van Dinsdag. Het wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet is in de vergadering van Dinsdag aan d© orde gekomen. Dit ontwerp bestaat uit ettelijke belang rijke artikelen, waarvan verreweg het voornaamste dat van de verhooging van de loongrens ia Artikel 4 der Invaliditeitswet, dat reeds vóór deni wereldoorlog in het Staatsblad belandde, luidt aldus: „Onder arbeider wordt in deze wet verstaan ieder, die den leeftijd van 14 jaar heeft bereikt, niet in werkelijken militairen dienst is en in loondienstarbeid! verricht binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 1200 gul den per jaar". Weliswaar duurt sinds 1922 (wet van 24 December 1921) de verzeke ringsplicht voort totdat het loon meer dan 3000 bedraagt (de oorspronkelijke wet gewaagde van 2000), maar dit helpt natuurlijk hem niet, die aanstonds met een salaris van meer dan 1200 dn dienst betrekking treedt en tot een categorie behoort, wier sociale positie opneming in den kring der verzekerden krachtens de Invaliditeitswet wenschelijk maakt Hiertoe rekent het voorloopig verslag b.v. tljdlelijike opzichters bij de uitvoering van werken, ja, volgens sommige leden zouden dezen zelfs soms met meer dan 2000 aanvangen en toch tot bedoelde categorie behooren. Er was dan ook zelfs een aantal leden, wien het regeerings voorstel verhoo ging van de loongrens tot 2000 nog niet ver genoeg ging. Mr. Boon mocht met minister Slotemaker de Bruine betoogen, dlat men het daarbij moest la ten, dat loonarbeiders van 16 tot 18 jaar (het normale geval) ondanks de daling der geldswaarde sinds 1913 toch niet met meer dan 2000 plegen aan te van gen, dat men de Invaliditeitswet niet moest denatureeren en slechts overeen komstig de gewijzigde tijdsomstandig heden veranderen, de heeren Loerak ker en Snoeck Henkemans zouden er gaar ne 8000 van gemaakt hebben en mr. Dnys wilde zelfs de gansche loongrens doen vervallen. Hfj beriep zich hierbij op de Ongevallenwet, die echter de uit- keeringen (welke daar trouwens een gansch ander karakter dragen) wel be neden een zeker maximum laat Het amendement van den sociaal-democrati- schen afgevaardigde is echter verworpen. Alleen de sociaal-democraten en de com munist L. de Visser hebben daaraan hun stem gegeven. Andere desiderata golden een andere verdeeling van de loonklassen (bij een loon van 2000 of 8000 maakt een premie van 60 cent slechts circa l1/* of 1 pet. uit terwijl indertijd veeleer 8 pet in de bedoeling lag, meende de heer Snoeck Benkemans) en de verhooging van de leeftijdsgrens. Gelijk men weet blijven personen, die na hun 85ste levensjaar voor iet eerst ln loondienst treden, onver zekerd. Hiervan wilden verschillende eden (o.a. de heeren Loerakker, Smeenk en Snoeck Henkemans) het 46ste levens jaar maken. Daartegen rijst echter o.a. dit bezwaar, dat na een dergelijke wijzi ging hetzij de rentebedragen voor hen, die pas op middelbaren leeftijd verzekerings- plichtig werden, teleurstellend klein zou den blijken, hetzij het rijk nog meer zou moeten bijpassen dan thans reeds krach tens de Invaliditeitswet het geval is. Zonder hoofdelijke stemming is gisteren wèl de wijziging van de Invaliditeitswet erdoor gegaan. Ingrijpende wijzigingen zijn niet aan gebracht. De heer Van Gijn heeft pleizier gehad van zijn verzet tegen de achter stelling van hypotheken bij de premies; rech.1 van voorrang boven hypotheken wordt in de definitieve redactie aan deze laatste niet verleend. Ook de heeren Duys en Smeenk konden successen boeken, al bleven ook tegenslagen den eerste niet gespaard. woord gaf. „Dat er eigenaardige factoren biji waren, sir," zeide hij Ifcoen voorzichtig!. „We hebben overal daar in de buurt in lichtingen naar Witham genomen iedereen kende hem, en op één punt stemden ze allen overeen: hij was niet het type man, om zoo iets te doen. En daarbij waren er een of twee dingen van onder geschikt belang, die mijns inziens ook niet klopten." „En Withaim is bij die gelegenheid ver dronken?" vroeg de inspecteur. „Wel," antwoordde Stimson aarzelend, „de marechaussée, die hem achterna zat, heeft hem door 't ijs hooren zakken, maar hij is niiefc gevonden, zijn paard wel, maanden daarna, ©en eind verder stroom afwaarts." De inspecteur kndkfte. „Dan geloof Uf, dat je gelijk hebt dus dan wordt het geval zoo: er zijn twee mannen, die eenigszins op elkaar lijken en die allebei bij dezelfde onderneming, whisky-smok kelen, betrokken zijn; de een'begaat een misdaad, waartoe niemand hem in staat geacht zou hebben, die, de wijze, waarop de ander bekend staat, ln aanmerking genomen, beter door dien bedreven had kunnen zijn; dan krijgt nummero twee met den slechten naam een erffenis en die leidt in zijn nieuwe bestaan een leven, zoo voorbeeldig, dat iedereen, die hem kent, er versteld over staat. En nu dilt heb je die twee mannen wel eens bijeen gezien, zoodat je ze zoudt kunnen ver gelijken?" „Neen, sir", antwoordde Stimson. „Oourthorne liep ons in Alberta zooveel mogelijk uit den weg: ik geloof niet, dato ik of een van de jongens hem' ooit langer dan een paar minuten achtereen gezien hebbenuitga irauiaiirt KIuuab Bituoi* lijk. En wat Witham betreft Ja, in t voorbijrijden wel op de prairie of anders in de nederzetting als hij daar om voor raden was.maar ik ben de eenige, die ooit met hem gesproken heeft." „Wel," antwoordde de inspecteur, „het beste lijkt mij, dat ik zorg voor terugzen ding naar je vorige standplaats als deze quaestie weer opgerakeld moet wor den, lijkt het me van daar uit het gemak kelijkste. En wat de marechaussée betreft over wi©n je het zooeven had: zou die geschikt zijn om ondertusschen ln Sil- verdale een oogje inl 't zeil te houden?" „Uitstekend u zoudt geen beteren kunnen vinden," antwoordde de grijze brigadier. „Goed, dan> zal ik 1 zoo zien te schik ken," antwoordde de inspecteur. „En hoe meer onder de roos de zaak blijft, hoe beter." Faiüard en Lebrix, de befceade vliegers, zijn Maandag te Istres (in het departe ment der Rhóne-mondingen) opgestegen om een postverbinding tusschen Frank rijk en Indo-China tot stand te breugen. De Iersche vlieger Fltzmaurloe, die uit den militairen dienst is getreden, om zich Op een avond, een paar weken later, keerde Witham van de brug, die haar voltooiing begon te naderen, naar zijn hoeve terug. Grauw en zwaar lag de schemering al over bet land, maar toen hij stapvoets den heuvel afreed, was bet toch nog niet te donker om de traag- golvende tarwevelden in hun glooiende ligging, heuvelafwaarts en weer togen de volgende op, te overzien. Het zware, rhytmische ruischen gewaagde van volle aren en boven, tegen de heffing aan, waar het laatste snel-doovende rood van den Noord-Westelijken hemel nog een lichtschijnsel wierp, verrieden de meer dan een meter hoog© halmen hun lang zaam rijp-worden door een weelde van warm-gouden en bronzen tinten. Meer het vrij diepe dal oppermachtig heersch- ten, was bet een deinend veld van indigo en groen, maar die een© warm-gouden streep boven op den heuvel kondigde den tijd aan, waarop er geoogst zou kunnen worden. Niet één keer in die echt Jaar, dat Witham nu in de Dominions woonde, had' hij het te veld staande koren in zulk een conditie gezien. Het was een buiten gewoon gunstig jaar geweest, zonde» teisterende droogte of bagel en nu de westelijke winden, zwaar van vocht en warmte, waardoor de prachtige aren eiken dag zwaarder enl voller werden, bleven aanhouden, begon hij langzamer hand zijn kwellende angst voor de nacht vorsten, die juist in dat jaargetijde met één bitteikouden nacht alle mooie voor uitzichten don bodem 'kunnen inslaan, te verliezen. Het noodlot, dat hem al die jaren slecht gezind geweest was, dat het pa> ontkiemende zaad de groeikracht ont nomen had, door het den zoo noodigen regen te onthouden, dat zoo veestapel en paarden door sneeuwstorm op sneeuw storm gemaakt had tot iels dat alleen in de verbeelding bestaan had; dat zijn ko ren, veld naast veld van lange groen© aren, door alles-verwoestenden hagel neergeslagen had nu het te laat was, begon dlat lot hem met gunsten te over laden. Maar ofschoon hij de ironie daar van diep voelde, om' der wille van ande ren, die zijn voorbeeld gevolgd hadden, verheugde hij zich hadden de magere jaren de Silverdalesóhe kolonisten bijna tot den bedelstaf gebracht, bet jaar dat nu komen ging zou ieder, die moed en vertrouwen genoeg gehad' had om ta zaaien, ongekende rijkdommen wnbanirea.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1