TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Den Helder. DE FRIESCHE ELFSTEDEN TOCHT VAN 1929. VAN DONDERDAG 21 FEBRUAR11929 Onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. Franssen, slaagde op 18 Februari te den Haag voor 2de stuurman gxoote vaart. 3e ABONNEMENTSVOORSTELLING. Do 3e abonnements Tooneelvoorstelling wordt gegeven op Woensdag 6 Maart Het Vereenigd Tooneel, directie Eduard Verkade en Dirk Verbeek van den Stadsschouwburg te Amsterdam' zal dien datum hier een opvoering geven van het prachtvolle werk „Het Chineesche Land huis", waarin de groote acteur Albert van Dalaum de hoofdrol vervult. De Ohinee- sohe decors en de Indisoh-Chineesche costu meering worden voor dit stuk mede gebracht. ZANGVER. „MORGENROOD". (Dir. F. v. d. Meij.) Naar wij vernemen geven onderafdee- ling en kinderkoor van bovengenoemde vereeniging een gezamenlijke uitvoering in „Gaaino" op Dinsdag 2e Februari. Naast een 12-tal te zingen zangnum mers zal worden opgevoerd „De Sneeuw koningin", een kinderoperette in 6 be drijven. De pianobegeleiding berust in de handen van mej. Corry Dol, terwijl van de oostumeering heel veel werk is ge maakt. Gaarne verwijzen we naar de in dit blad voorkomende advertentie. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING ISR. TOONEELVEREENIGING. W'ij herinneren aan de liefdadigheid®- voorstelling, weiEke die Isr. TooneielvereentL- ging „Onder Onsf Maandag a.s. in „Musiis Sacmnü" geeft en welks baten ten goede zullen komen aan die kas van de Vereeni ging „jTot Steun". De plaatebespreking heeft plaats Vrijdag van 11 tot 2 uur In „M'Uisis Sacrumi", waar oolk kaarten voor deze voorstelling verikirtijgbaar zijn. 'WH kunnen d ze voorsteling sterk aan- 'bevetlen. Vooreerst natuurlijk oom het goedie doe®, maar ooik omdat trnen een uitstekend veraorgdei, op- hoog peil staande uitvoering verwachten kan, van eeni Interessant en boetiend stuk. („Als de kersen bloeien" van Dr. Jan van Epen). Wie van deize gelegen heid) gebruik wenscht te maken zorge tijidlijg ïn het bezit van kaarten te zijn. WINANDO IN CASINO. Wij herinneren aan deni experiment ene avond heden in „Casino", te gelven 'dloor den bliianlken fatktir Winanldo, waaibiij ook geheefe nieuwe op het programma staan. iDe Oostlersche koffer, waarin het be roemd, Parijsoh medium Karma haar levens gevaarlijk experiment demonstreert, is voorn belangstellenden needis te bez'ilchtiSgen aan den schouwiburg des namMdkgs vanaf half vier. Waar de heer Winandio reeds optrad met een ader groot suodes, en zjjin voorstelling door de bladen unaniem zeer gunstig be oordeeld werd!, zoo twijfelen wij niet of toot deze onherroepelijk laatste voorstel ling zal wedier een) groote belangstelllllihg Zijn. DE VORST EN DE GASLEIDINGEN. Nog dagelijks springen er gasleidingen en dringt gas ün die woningen Winnen, maar de gasfabriek verhelpt op de eerste aan vrage het euvel aanstonds. Alle klachten wonden direct afgewerkt, hoe laat op den dag dit ook wordt. Woensdagmiddag moest de L. van Beukstraat worden afgesloten van gastoevoen, voorts waren van verschillende inwoners in de Schagenstraat, op de Steen- gracht en in, de Jonkerstraat enz. mede- ideeTingen ontvangen!, voor iwelfce onmid dellijk maatregelen genomen! werden. In de „Revue der Sporten" vertelt een der deelnemers aan den Elfstedentocht, die onder zoo buitengewoon hevige koude, maar met des te grooter enthousiasme van de deelnemers, plaats had. Uit zijn verhaal nemen wij enkele aardige bizonderheden over. De regelingscommissie was, door de vele veranderingen, die telkens werden opgegeven, eerst Maandagnacht om twee uur gereed met haar werk. En te half vier was het alweer reveille. In geen der hotels van Leeuwarden was meer een bed te krijgen. Tusschen half vijf en vijf uur was het aantreden; de geroutineerde rij ders hadden overal zorg voor gedragen: vaseline op gezicht en handen, papier on der de trui en om de polsen, dikke oor kleppen, een electrisch zaklantaarntje kortom, allerlei kleinigheden, die bij zoo'n onderneming onvermijdelijk zijn. 't Was 17 graden vorst en pikdonkere nacht, toen men vertrok. Er zijn deel nemers uren ver komen loopen, een is er uit Lieve Vrouwen-Parochie komen fiet sen! Men zag allerlei soorten costuums: witte truien, motorjassen, pullovers en doodgewone colbertjes; puttees en sport- dUndan mor h—nhsriakking, zalft IJS WEDSTRIJDEN ADELBORSTEN. Dinsdagmiddag werden op de Fort- .W6dstrijden gehouden voor de adelborsten. De uitslagen laten wij hieronder volgen: Hardrijden adelborsten 415 M. 1. Zeegers Veeckens 46.7 sec. 2. Ohr 46.8 sec.; 3. Bussemaker 48.6 sec.; 4. v. htaveren 49.9 sec.; 5. v. Karnebeek 51.2 s. .Snelste tijd buiten mededinging Ohr 45.3 sec. Estafette adelborsten 4 X 100 M. Groep L v. d. Burg, Poortman, Labou- ohère, v. Staveren 53 sec. Groep 2. Ohr, Leertouwer, Schalkwijk en Deikker (159) 54 sec. Uhend ighcidswedstrijden adelborsten 415 M. 1. Hornsveld 68.2 sec.; 2. Ohr 59.6 sec.; 3. v. Frijtag Drafobe 65.6 sec.; 4. Reinierse 68.8 sec.; 6. Laman Trip 72 sec. Hardrijden o.off. op dezelfde baan. 1 serg. mar. Peetsolt 53.6 sec.; 2.-serg. mar. Bartholomeus 65.4 sec. Snelste tijd gemaakt buiten mededin ging door serg. bottelier Blom 49 sec. WEDSTRIJDEN IN HET HARD RIJDEN OP DE SPOORGRACHT. In het hartje van een van de meest volk rijke buurt van onze stad waren deze wed strijden in het hardrijden uitgeschreven en bij voorbaat was dus een groote deel name en nog grootere belangstelling ver zekerd. De haringtrekkers en andere vis- scherlieden, die vanwege de vorst tot werkloosheid gedoemd zijn, hebben het initiatief tot deze wedstrijden genomen. Bij verschillende winkeliers en particu lieren in de omgeving van de Nieuwstraat werden de prijzen gevraagd die aan de prijswinnaars ten deel zouden vallen. De organisatoren bleken zich niet vergist te hebben in de goedgeefsohheid van hun buurtbewoners. Er werd royaal en veel gegeven, waardoor de attractie voor de deelnemers te grooter werd. De namen van de goede gevers te noemen is niet doenlijk, omdat dit aantal zoo groot is, dat een halve kolom er zeker mee gevuld zou worden. Er hadden zich 22 rijders aange meld. Twee banen waren uitgezet. Een ter lengte van 160 M. en een van 100 M. Langs den kant stonden tal van toeschou wers, die met belangstelling de wedstrij den volgden. Er werd goed gereden en de prijzen werden gewonnen door: le pr. J. Kief te (10 gulden); 2e pr. KI. Gerssen (7.50); 3e pr. J. Nebbeling (5 gulden); 4e pr. D. Schenk (wollen deken); 6e pr. H. v. 't Hert (5 pond spek); 6e prijs P. Post (een zijden das, een pijp en tabak; 7e pr. C. Schenk idl. id.; 8e pr. M. Mastenmaker (6 kop en schotels). En gisterenmiddag hadden de organi satoren van dezen wedstrijd, een wed strijd uitgeschreven voor kinderen van 10 tot 12 en van 13 tot 15 jaar. De banen warten nu afgezet met touwen en feestelijk versierd met vlaggen. De deelname was overweldigend. Niet minder dan 140 kin deren hadden zich opgegeven en het was me tegen half twee een drukte en leven digheid op de baan dat hooren en zien je verging. De comitéleden hielden zioh ech ter kalm en lieten de deelnemertjes een voor een 'n lot trekken, dat 't volgnummer was voor het uitkomen in den wedstrijd. Om twee uur nam deze een aanvang en van den wal volgden honderden de presta ties van de kleinen op de gladde ijzers. En die waren in veel opzichten bewonde renswaardig. Een draaiorgel zorgde voor de vroolijke stemming, zoodat alles naar genoegen van deelnemers en toeschou wers verliep. Wij laten de prijswinnaars hieronder volgen. Hardrijden voor jongens. le prijs E. Stegers; 2e pr. H. Ottervan ger; 3e pr. O. Kok; 4e pr. O. de Kok. Voor meisjes. le prijs Kolster; 2e pr. W. Groen; 3e pr. E. Witte; 4e pr. R. Egberts; 5e pr. De Leest. En verder waren er tal van troostprij zen, die bestonden uit kleeding, versna peringen enz. Alle kinderen kregen wat, zoodat een ieder blij naar huis ging. was er, zooals ook de kranten al mede deelden, een brievenbesteller in volledig uniform. De deelnemers hadden Noorsche schaatsen, doorloopers en gewone Frie- sche, behalve de bezitters van Noorsche hadden allen een reservepaar bij*5:ich. Spookachtig was voor de deelnemers het begin als zij eenmaal de stad achter zich hebben en over de Dokkumer Ee optor nen tegen den vlijmscherpen wind. Het ij3 was daar bitter slecht; allemaal aan- eengevroren schotsen, door de meegeno men zaklantaarntjes slechts spaarzaam verlicht. Maar vol moed gingen ze voort indachtig aan het woord van den dichter: riid wy gledwei op ien dei Us filve stêdden roun, En binn, ho t waeye en wiskje mei, Wer thüs yn skimer joun. Langzaam werd het lichter en kon men de beenen van de voorrijders onderschei den. Geen sterveling is te zien in de dor pen, die in diepe rust liggen. Dicht bij Dokkum kwam de zon voor den dag. Daar vielen er al dadelijk eenigen uit. Terug naar Leeuwarden, waar men in het café 'n glas melk met een eitje zich liet smaken, naar Franeker over met zand bedekt ijs, naar Harlingen en vandaar dwars tegen den wind naar Bolsward. Koud, koud, koud, kouder dan ooit te voren. De wind snijdt door alles heen, de dorpen schijnen uitgestorven, al loopt hot tegen *lv*a, O ja, en weet u wat aardig was, dat de jongedame Kolster die met het winnen van den eersten prijs een mooie jurk kreeg, deze afstond aan een behoeftig kindje en een klein prijsje hiervoor in de plaats kreeg. De organisatoren hebben bij deze wed strijden hun organisatie-talent getoond. Het was een aardig idee van hen, voor hun buurtbewoners dit schaatsenfeest uit te schrijven en hun moeite is beloond door den dank van de deelnemers en de toe schouwers, die genoeglijke middagen heb ben gehad. Ook de schenkers van de prij zen past een woord van dank, want zon der hun goede gave was er toch niet veel van de wedstrijden terecht gekomen, want wie neemt nu deel aan een wedstrijd zon der prijzen? En dan, last not least, de politie, de inspecteur en agenten, die voor een goede afzetting van de baan hadden zorg gedragen. Morgenmiddag 2 uur zijn wedstrijden uitgeschreven voor mannen en vrouwen en Zaterdagmiddag 2 uur hardrijden voor schoolkinderen. Als u hiervoor soms iets over hebt, stuurt u het dan aan K. Stegers, Vijzel straat 70; A. Wilner, Vischmarkt 10 of H. Bakker, Achtergracht Z.Z. 31. Denkt u er om, het komt ten goede van behoeftige gezinnen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Een mooie filmavond. De kou, die nog altijd hoogtij viert, en de felle vorst, die de aarde nog ge vangen houdt in den ban des winters, hadden geen afbreuk, gedaan aan het be zoek, gisterenavond in de Scala bioscoop, al had de heer Visser, die bij ontstentenis zoo van voorzitter als van vioe-voorzitter. de honneurs waarnam, meer publiek ver wacht bij deze fllm-vertooning. Ons dunkt, men kan tevreden zijnde loge men frequenteert in de kringen der arbeiders ontwikkeling bij voorkeur de loge, hoewel daar de prijs 20 cent was, en in de zaal slechts twee dubbeltjes bedroeg de loge was vol, van een ietwat met koude voeten, neuzen en andere lichamelijke kou de uitsteeksels voorzien publiek. En heele- maal aan het begin, of aan het eind, zooals men het neemt, had het arbeiders strijkje plaats genomen, in de nabijheid van de fel-brandende kachel, en zorgde voor goede muziek vóór en tijdens de pauzen. Er werd een drietal films vertoond; de eerste gaf in een aantal bedrijven een beeld van het hedendaagsche Weenen, speciaal ten aanzien van den woningbouw. Wat daar onder de arbeiders-regeering en on danks de inflatie en debficle van het land, gewrocht is op dit gebied, grensF aan het ongelooflijke. De vroegere achterbuurt krotten zijn geleidelijk vervangen door moderne woning-oomplexen, die den be woners de hygiëne en het comfort bren gen, welke vroeger slechts voor beter gesitueerden mogelijk waren (die ze in- tusschen ook lang niet altijd hadden). Van gemeentewege zijn er geweldige complexen woningen verrezen, met ruime kamers, met speeltuinen, parken, plant soenen, badgelegenheden, zooals wij ze niet kennen en zooals Amstei^am of een andere onzer groote steden ze slechts sporadisch kan aanwijzen. En dit alles wordt voor uiterst lage prijzen verhuurd; de vroegere vorstelijke paleizen zijn inge richt voor tehuizen voor zwakke kinderen en aan den rand der enorme stad zijn tuindorpen verrezen van grooten omvang. Men leest er af en toe wel eens over, zij het dan in de socialistische pers, maar men kan den omvang en de beteekenis van dit enorme werk eerst door middel van de film naar waarde leeren kennen. De tweede film was van Russischen huizede Russen zijn op het oogenblik de beste film-regisseurs. Dit is niet eene meening van ons, maar het oordeel van deskundigen als Jordaan, e. a., die de film-rubriek in de Gr. Amsterdammer verzorgt. Vooral hun massa-regie is meesterlijkzij bereiken daarin sterke effecten. In deze film »de Drie Dieven*, als klucht aangekondigd, wordt een loopje genomen met de hedendaagsche recht spraak, die arme drommels veroordeelt, maar de handige en geraffineerde dieven laat loopen, ja, hen als weldoeners der menschheid beschouwt. Vooral aan het slot, op de gefingeerde rechtzitting waar de schooier veroordeeld zal worden voor Winterhanden) BI I E> I Wintervoeten 1» UlVUL want niemand waagt zich op straat. Bols ward, de baan keert zich naar het zuiden, men krijgt den wind mee naar Workum en Hindeloopen, maar van Stavoren af moeten de resteerende 60 a 70 K.M. we der recht tegen den wind in worden ge nomen. Ook hier weer ijverig gezoek in de spoorboekjes: een veeg teeken! O, dat moordende eind over de meren tusschen Stavoren en Sloten, aldus de cor respondent, ettelijke malen hebben we in de zomermaanden gezeild op die eenig mooie Friesche meren, maar nooit heb ben ze ons zoo uitgestrekt toegeschenen als thans: een poëtische ijswoestijn, maar helaas een ijswoestijn zonder oase, hier en daar slechts een plukje riet. Moeizaam slepen we ons tegen den wind in over de Fluessen en over het Slotermeer, waar hier en daar wegwijzers te vinden zijn; we komen nauwelijks vooruit, het lijkt ons of we zelfs blijven staan. Na Sloten over valt ons de duisternis; gelukkig, dat we de meren gepasseerd zijn, die in donker geweldig umheimisch zullen zijn. Sneek, nog 27 K.M. in de donkere avond uren; 'n smal maansikkeltje staat in de sterrenlucht en het parcours van aaneen- gedreven jjsschotsen over de trekvaart wordt flauwtjes beschenen, 't Is weer kou der, de wind doet zijn uiterste best om ons het rijden moeilijk te maken, maar na 90 afgelegd te hebben, willen we, met het einde in zicht, niet opgeven, al ia dit Uitat* de*l over d* a&meengevrerea tja- een diefstal, dien hq niet beging, worden sterke effecten bereikt. Want plotseling komt dief no. 2 gentleman-inbreker en kondigt zich aan als de dief. En hij strooit de drie millioen roebels in de rechtzaal in 't rond. Nu ontstaat een wilde jacht onder allen om zoo'n papiertje te bemachtigen. Prachtig, en schrijnend van sarcasme is dit weergegeven. Tot slot een opname van de opening van het Troelstra-oord te Beekbergen, onder stroomenden regen, en met por tretten van de voormannen der s.d.a.p. Zooals gezegd, luisterde het Strijk orkest de vertooning op en zorgde dit ook voor begeleidende muziek. Alles te zamen een mooie en leerzame avond. 12 Maart heeft in Casino een kunstavond plaats, uitgaande van het Instituut DE GEMEENTE DEN HELDER EN DE WERKLOOSHEID. iDe aanihoudlenide vorst -is oorzaak, dat alle werkzaamheden, welke ondeT die werkver schaffing valen, moesten worden stop gezet. Dientengevolge is htet aantal1 werke» Joozen) grooter dan anders, en dit getal wordlt nóg vermeerderd dioor vete werke- looiae arbeiders van. de Zuiderzeewerken en «'niileire groote werken. Wij hebben me degedeeld, dat de ulltkeeringen uit de w»r- kelioozenlkassen door de regeering met 12 dagen verlengd zijn. Van gemeentewege wordt daarenboven thans wekelijks n.og 2.50 extra toeslag uitgekeerd» terwijl de steuntrekkendeni, naast de reductie, die zij genieten o<p den cokesprijls, thans ook we- 'ke.lijikte een gratis mudi cokes extra krijgen. Er vallen opi het oogenbjik circa 450 wer- kelloozen onder deze regeling. Opvallend' is htet, dlat hieronder slechts weinig schilders zijn;, bif wie de. werkeloosheid dus gelukkig niet wo groot schijnt te izjjn Het getal war- foelooze schilders is niet grooter dan- andere jaren. BRANDSTOFVOORZIENING. Wij verwijzen onze lezers naar een mededeeling van de directie der Staats mijnen, op een andere plaats in dit blad opgenomen. De toestand in onze gemeente is zóó, ddt de voorraad brandstoffen voldoende is, mits men geen extra-voorraden gaat inslaan. De prijzen zijp bovendien niet verhoogd. DE VORST. In biet Advertentieblad' vermeldden wij' gisterern, dat de temperatuur dalende was. Des daags zet dta daling zich dikwijls niet voort, dank' zijl de kracht van de zon; daar entegen begint htet tegen den avond' weier te vriezen. Hedenimlorlgienl Circa 6 uur werd do laagste 'temperatuur bere'ikt» n.1. 11.2°, ojp het oogenlblik is zij: wederom iets rijzend. Hoewel die winidl iets meer Zuidelijk is geworden, is er bijl dezen barometerstand nog geen sprake van eenlige verandering Van weer. Het feit evenwel, dlat de wind gedraaid la, kan wijzen op 'iets minder vastheid'. Men raadplege diaarvoor het elders opgenomen weerbericht van de Bilt. WEDSTRIJDEN OP HET HELDERSCHE KANAAL. Naar wijl vernemen' en uit achterstaande advertentie blijkt, is het plan om Zaterdag n.m. half twee een wedstrijd te houden op het kanaal aan den Kanaalweg voor jongens van 1215 jaar en voor mannen, Voorts vernemen wij nog dat bij gunstig weer, dus ijs en weder dienende, het plan bij het Comité bestaat om Zondagavond ten geoostumeerden wedstrijd te houden. LANTAARNPAAL OMVER GEREDEN Gisterenmiddag te ongeveer 4 uur reed eten auto van) Amsterdam, op dent hoek OBreawaterstraatiSpoorstraat, de aldaar staande lantaarnpaal omver. De chauffeur nam zijn 'bocht te groot, met gevolg, dat bij op hiet trottoir terecht kwam. De paal knapte even hoven den grond af, de glazen kop lag natuurlijk in gruzelementen. Per soonlijke ongelukken kwamen er gelukkig niet hij voor. schotsen een schier wanhopige worsteling van vallen en opstaan. De lichtjes van Leeuwarden flikkeren in de verte, doch ze lijken maar niet dichterbij te komen, als we met 'n gangetje van nog geen 10 K.M. p. u. over de schotsen voortsukkelen. Er zijn eenige deelnemers, die volkomen uitgeput raken en 15 K.M. voor het eind den strijd moeten opgeven. Eindelijk, met 'n zucht van verlichting, bereiken we de finish, waar trainer Curtis van den N.V.B. eerste-klasser Leeuwarden met stevige massage ons bloed weer in circu latie brengt. De 200 K.M. liggen achter ons, het elfstedenkruis als loon voor de doorgestane ellende en moeite vóór ons. Ja, dat elfstedenkruis, 'n heel beschei den insigne, niet veel grooter dan een kwartje, maar toch voor den bezitter 'n eereteeken om later met trots te kunnen laten zien aan kinderen en kindskinderen: juist zooals de olijftak voor de Olympi sche winnaars in het oude Griekenland beduidt dit eenvoudige kruisje voor den waren sportman meer dan de kostbaarste zilveren beker, 'n Zware tocht is het ge weest, maar'n mooie sportieve tocht, die door mr. Hepkema c.s. voortreffelijk was georganiseerd. Ziehier tenslotte nog enkele grepen uit het verhaal van den automobilist, die den tocht langs de wegen van Friesland ge volgd heeft. Reeds bij de aankomst In Leeuwarden, zoo zegt hij, werd van het Moreel va» ■om.Bi.lga zijdara vaal gevergd GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 26 Febr. 1929, des namiddags 8 u, ten Raadhuize. Geloofsbrieven. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den Raad G. A. Minnes. Installatie. Installatie van den heer G. A. Minnes als lid van den Raad. Penslonneerlng wethouders. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om, in afwachting van de vaststelling eener nieuwe regeling voor de pension- neering van Wethouders, voorloopig te bepalen, dat de eventueel tot stand komen de nieuwe regeling zal gelden voor hen die na 1 Januari 1929 tot Wethouder» worden benoemd. Wethoudersverkiezing. Verkiezing van een wethouder in de plaats van den heer A. G. A. Verstegen. Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 17, 18 en 19 December (middag- en avondvergadering) 1928. Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 13 Febr. 1929, no. 65, tot goedkeuring van het raadsbesluit dd. 29 Januari 1929 tot onderhandsche verhuring van landerijen. b. Schrijven van mevr. M. J. Paap— Lavooi, houdende bericht van het aan nemen harer benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). c. Een adres van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", houden de het verzoek om te bepalen, dat in be paalde gedeelten der gemeenten geen sterke-drankvergunningen worden ver leend. (Burgemeester en Wethouders stellen voor dit adres in hunne handen te stellen om advies). Begrooting. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrootingen voor 1928 en 1929, in ver band met een door Gedeputeerde Staten ontvangen schrijven van 28 November 1928, no. 27. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de twetede wjjzigingsbegrooting dienst 1928. Salarisverordening. Voorstel tot wijziging van de salaris verordening 1920. Benoemingen Raadscommissies. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissies van Bijstand voor de Ge meente Reiniging en Plantsoenen en voor het Grondbedrijf in de vacature J. van der Veer; tot het benoemen van twee leden der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken in de Vacatures G. J. Eijlders en J. J. Schoeffelenberger; en tot het benoemen van een lid der Commissie van Bijstand voor de Finan ciën in de vacature Ir. C. van Dam, die volgens ingekomen schrijven zijn zetel ter beschikking stelt Benoeming. Voorstel tot het benoemen van leden der Commissie tot Wering van School verzuim. Aanbevolen worden: 1. Mevr. D. v. Dalen—Berg (aftr.) 2. Mevr. H. W. DokterSmit (ouders kinderen bijzondere school). 1. P. Th. Luyckx (aftr.) 2. R. J. M. Zoetlief (ouders kinderen bijzondere school). 1. B. Zondervan (aftr.) 2. J. Borkert 1. I. Valkhoff 2. A. Uithol 1. Mevr. C. A. J. WijkerSchoten 2. Mevr. M. de ZeeSlort (ouders kinderen openbare school). ten opzichte van het doorzettingsvermo gen. Een reus van een kerel, die aan den wedstrijd mededeed, werd begroet door zijn moeder, een klein tenger vrouwtje, met de vermaning: jongen, voorzichtig zijn, hoor!" Er waren rijders, die geen reserveschaatsen bij zich hadden, en die nu onderweg werden opgehouden doordat zij ze moesten bijslijpen. In Sloten loste de veldwachter, van louter vreugde, dat een Fries de leiding had, saluutschoten met zijn dienstrevolver. Leemburg had daar nog veertien minuten voor, maar in Sneek waren het er nog maar drie. De groote vraag was tenslotte:.Leemburg of Jongert. En toen de eerste tegen half 5 te Leeuwarden in zicht kwam, werd hij luide door zijn landgenooten begroet. Beide kanten van de Willemskade waren zwart van de menschen, en Leemburg, tot nu toe een onbekende Friesche jongen, is in eens de gevierde held. Nauwelijks is de winnaar de finish ge passeerd of Mr. Hepkema tilt hem de lucht in en onder donderend hoera gaat de „stedendwinger", triomfantelijk met zijn ijsmuts heen en weer zwaaiend, op de schouders; vóór alles echter wendt hij zich naar zijn „alde mêm" op den kant en dan gaat het in triomf naar het hotel. Acht minuten later komt Jongert als tweede. Leemburg was des anderen daags om 6 uur weer aan het kolensjouwen alsof hfl dn» vorigen dag niet* had uitgevoerd. ak

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5