Penslonneering Wethouders. de ijswedstrijden op de spoorgracht. Langs de straat. Anna Paulowna. te Voorschoten en de Stichting „Het R.-K. Onderwijs" zijn verzoeken ingekomen om een voorschot op de vergoeding van de kosten van instandhouding der onder hun Bestuur staande scholen krachtens art. 101 der L. O.-wet 1920, voor het dienst jaar 1929. Deze zijn voor: a. het Bestuur der Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" 1087.14, voor de school aan den Kanaal weg (U.L.O.-school) 1227.58, voor de school aan de Achtergracht W.Z. 2119.24; b. het Bestuur der Protestantsche ver eeniging tot stichting en instandhouding van een School met den Bijbel te Koe gras 595.80; c. het Bestuur der Vereeniging van de H. Catharina van Senen te Voorschoten 2553.10; dl het Bestuur van de Stichting „Het R.-K. Onderwijs": voor de school aan den Polderweg (ge wone lagere school) 2250.26, voor de school aan d'en Polderweg (U.L.O.-school) 2446.23. B. en W. stellen voor bovengenoemde bedragen toe te kennen. Een en ander uitvoeriger omschreven in Bijlage 18 van den Raad. GROND IN ERFPACHT. B. en W. stellen voor aan Gebr. Boot erfpacht te verleenen voor een terrein aan de Beukenkampstraat, voor den bouw van 4 woningen. Het terrein is groot circa 660 M2. en zal in erfpacht worden uitgegeven tegen een jaarlijkschen canon van 25 ct. den M2. B. en W. Schrijven aan den Raad: In verband met het in uwe vergadering van 29 Januari j.1. aangehouden en in onze handen om prae-advies gestelde rapport van de raadscommissie, belast met de herziening der verordening, rege lende de pensionneering der wethouders en hunne weduwen en (of) weezen, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Naar aanleiding van de in vorenbe doelde vergadering gedane verzoeken, is door ons een berekening gemaakt van hetgeen vanaf 1917 (het jaar waarin de eerste verordening is tot stand gekomen) aan wethouderspensioen zou [zijn uitbe taald geworden indien de thans geldende verordening steeds had gegolden en het geen zou betaald zijn als de door de com missie in overweging gegeven verorde ning vanaf genoemd tijdstip zou hebben gewerkt. Uit deze bij de stukken ge voegde berekening moge U blijken, dat deze bedragen op resp. f 11406.77 en f 12533.99 moeten worden bepaald. Waar het ontwerp der commissie dus geen bezuiniging oplevert is door ons, nu men toch haast algemeen van gevoelen is, dat de tegenwoordige regeling in de toe komst te groote flnancieele offers van de gemeente zal vragen, getracht nog een andere regeling te vinden. Indien de door ons gedachte regeling in hoofdzaak hierop neerkomende, dat het pensioen eerst zal ingaan op 60-jarigen leeftijd, doch dat aan den wethouder die vóór het. bereiken daarvan aftreedt het eerste jaar 60 en het tweede jaar 25% der jaar wedde als schadeloosstelling wordt be taald van 1917 af zou hebben gegolden, zou toch nog uitbetaald zijn geworden een bedrag van f 10627.42. Een verschil dus van vrij geringe beteekenis. Geen enkele regeling schenkt ons daarom nog de noodige bevrediging. Tech is het, met het oog op de benoeming van een nieuwen wethouder in de plaats van den heer Verstegen, gewenscht dat de onderwerpelijke aangelegenheid onder de oogen wordt gezien. Wil men n.1. zoo spoedig mogelijk bezuiniging verkrijgen, dan is het noodig dat de eventueele nieuwe regeling direct op den nieuw te benoemen wethouder van toepassing zal zijn. In verband echter met de ingewik keldheid van deze materie, en waar wij, zooals door ons hierboven reeds is aan gehaald, momenteel nog geen bevredi gende oplossing hebben gevonden, is het ons thans nog niet mogelijk met afge ronde voorstellen te komen. Wij stellen U daarom thans alleen voor te besluiten, dat, indien een nieuwe ver ordening in het leven zal worden geroe pen dan wel een wijziging van de be staande zal plaats hebben, deze zal gelden voor hen die na 1 Januari 1929 tot wet houder worden benoemd. Borgstelling bij Gen». Werken enz. Een uitvoerig prae-advies is verschenen inzake het bekende adresder Aannemers bonden betreffende borgstelling voor de uitvoering van werken. Zij geven daarin in overweging om voortaan ook voor werken, uit te voeren voor deze gemeente, de verplichte borgstelling te laten ver vallen. B. en W. meenden aanvankelijk geheel afwijzend tegenover het voorstel van de aannemersbonden te moeten staan. Toen evenwel, door een uitgevaardigd verbod aan de georganiseerde aannemers, van de zijde der aannemersbonden, aan de publiekrechtelijke lichamen een ulti matum werd gesteld, begon de zaak de onmiddellijke aandacht van de Ver eeniging van Nederlandsohe Gemeenten te krijgen. Deze vereeniging gaf een omstandige uiteenzetting van haar meening, zonder nochtans een positieven raad te geven. Deze vereeniging zag daarentegen in inwilliging van den derden eisch der aannemers n.1. dat force majeur verlenging van den opleveringstermijn tengevolge zal hebben, geen overwegende bezwaren. In October ontvingen B. en W. nog maals een aans( hrijving van de aannemeï*- bonden, waarbij deze thans mededeelden, dat de drie door hen gestelde eischen vóór 1 Januari 1929 moesten worden ingewilligd, omdat anders onherroepelijk de publiekrechtelijke lichamen, die daar toe niet mochten zijn overgegaan, de inschrijving van hun leden moeten missen. Intusschen hadden verschillende groote gemeenten geheel of gedeeltelijk de eischen van de bonden ingewilligd, terwijl het Rijk, in afwachting van een definitieve regeling ten| opzichte van de borgstelling bepaling in het aanbestedingsreglement 1919 heeft opgenomen. Stonden B. en W. aanvankelijk geheel afwijzend tegenover den eiscli van de afschaffing der borgstelling, thans mee- nen zij daaromtrent, mede als gevolg van een bespreking, welke zij op4Febr. j.1. hadden met de plaatselijke besturen van de 'aannemersbonden, een eenigszins toegeeflijker houding te moeten aanne men. Toch meenen B. en W. voorloopig om trent de borgstelling ook niet verder te moeten gaan dan het Rijk. Ten aanzien van de beide andere pun ten, welke door de aannemersbonden in het geding gebracht zijn, deelen B. en W. mede, dat sinds geruimen tijd in de aan bestedingsvoorwaarden dezer gemeente een bspaling, waarbij arbitrage in alle geschillen wordt geregeld, is opgenomen, terwijl een bepaling met betrekking tot verlenging van den opleveringstermijn bij werkstaking of uitsluiting daarin -ontbreekt, zoodat ook ten aanzien van dit punt, naar zij meenen, aan den eisch van de bonden is tegemoet gekomen. Van de besturen van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Ne derland en den Nederlandsohen Federa tieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst, is een schrijven ingekomen. De organisaties deelen daarin mede, dat zij tegen de regeling van de algeheele ar- britage geen bezwaar kunnen hebben, omdat die aangelegenheid geen deel uit- raaaktvan de belangen sfeer,welke zij heb ben te behartigen. Anders is het evenwel gesteld met betrekking tot de beide an dere eischen, door de aaqnemersbonden gesteld. De arbeidersorganisaties kanten zich het felst tegen den eisch om staking als force majeur te beschouwen met betrek king tot verlenging van den opleverings termijn. Immers, wanneer deze eisch zou worden ingewilligd, dan toch zou de overheid, aldus adressanten, ingrijpen in eventueele stakingen, ten nade6le van de arbeiders. Wanneer voor deze gemeente in de aanbestedingsvoorwaarden een bepaling voorkwam, dat staking of uitsluiting geen recht gaf op verlenging van den opleveringstermijn, dan zouden B. en W. kunnen gevoelen voor het aangevoerde bezwaar van de ovengenoemde organi saties. Nu dit niet het geval is, meetien B. en W., dat het bezwaar der organi saties ten opzichte van deze gemeente niet geldt. Integendeel, zij zijn van oor deel, dat, tengevolge van het ontbreken van een dergelijke bepaling in onze aan bestedingsvoorwaarden, de belangen van de aannemers, zoowel als die van de ar beiders, zeer goed zijn gewaarborgd, om dat de gemeente thans in ieder geval zal kunnen overwegen of een staking of uitsluiting voor den aannemer als force majeur is te beschouwen. Het bezwaar, dat beide arbeidersorga nisaties hebben tegen afschaffing der borgstelling, meenen B. en W., in ver band met het bovenstaande, omtrent de borgstelling medegedeeld, voorloopig bui ten beschouwing te kunnen laten. Zij stellen zich voor dit bezwaar, dat trou wens ook reeds werd geuit in een advies van één der leden van de commissie van bijstand voor publieke werken, mede onder oogen te zien, wanneer het boven bedoelde overleg tusschen den Minister van Waterstaat en de aannemersbonden zal zijn geëindigd. Ten slotte deelen B. eri W. nog mede, dat de directeur van gemeentewerken op een desbetreffende gestelde vraag heeft geantwoord, dat db dienst van gemeente werken zoo noodig alle voorkomende wer ken in eigen beheer zal kunnen uitvoeren. Voor dien vorm van eigen beheer zal echter alsdan niet, zooals adressanten dat wenschen, de »centrale werkplaats* worden gekozen, omdat die veel te on economisch voor deze gemeente zou zijn. Resumeerende stellen B. en W. voor: le. met betrekking tot de borgstelling voorloopig hetzelfde standpunt in te ne men als het Rijk, zoodat de nieuwe be paling van het Rijksaanbestedingsregle- ment 1919 van toepassing zal zijn op de aanbestedingsvoorwaarden dezer gemeen te, een en ander in afwachting van de beëindiging van het overleg tusschen het Rijk en de aannemersbonden 2e. het adres van de beide arbeiders organisaties, voor zooverre dat betreft de eischen omtrent de arbitrage, den opleveringstermijn en de uitvoering van werken in eigen beheer, voor kennisge ving aan te nemen 3e. van een en ander mededeeling te doen aan genoemde aannemersbonden en arbeidersorganisaties. Verkoop en erfpacht van grond. Ingekomen zijn de volgende verzoe ken voor koop, etc. van bouwterrein: 1. L. J. A. Bock, alhier, koop van een stuk grond aan de Krugerstraat, groot 240 Ma, voorden bouw van één woning (187'/a M. 2e kl. grond f6.—, 62'/a Ma 3e kl. grond f4.— per Ma). 2. Firma Minneboo en Walboom, voor erfpacht van een terrein Krugerstraat, groot 230 Ma en 210 Ma voor den bouw van vier woningen. (2e kl. grond f 0.45 per Ma). 8. Mevr. Wed. E. H. Heldde Roos, alhier, koop van een stuk grond aan de Krugerstraat, groot 115 Ma, voor den bouw van één woning (2e kl. grond f6.— den Ma). 4. J. Burger, Spborstraat 23, alhier, koop van een stukje grond ten behoeve van een koffie- en kegelhuis, zijnde een strookje ter breedte van 83 c.M. en lang 5'/a M., gelegen in de Prins Hendriklaan. Voorgesteld wordt dit strookje ter grootte van circa 6 Ma te verkoopen 110.— den Ma. 5. F. Dekker, alhier, om overdracht van het erfpachtsrecht van een gedeelte dui nen, groot 900 Ma, voor den bouw van een garage. Prijs f0.26 per Ma. Vaststelling rooilijn. Verschenen is een voorstel tot vast stelling van een rooilijn voor een aan de P. H.laan te stichten gebouw. Het hier bedoelde gebouw is het te bouwen kegel buis, waarvoor een speciale regeling is ontworpen. Belangstellenden zullen de betreffende raadsbijlage (no. 23) alsmede de daarbij behoorende kaart moeten raad plegen. Gisterenmiddag van 2 tot 5 uur hebben op de Spoorgracht- de wedstrijden plaats gehad voor mannen en vrouwen. De deelname, zoowel als de belangstelling, was zeer groot. Dat alles een ordelijk en geregeld verloop had pleit voor hen, die deze wedstrijden georganiseerd hebben. Wij hebben in ons vorig nummer al gewezen op het sympatieke doel van deze wedstrijden. In de koude-periode van de laatste weken is er in de buurten achter de Nieuwstr. veel geleden. Het werk lag al dientyd stil en daarmee hadden de verdiensten opgehouden. Dat toen door verschillende bewoners het initiatief ge nomen werd, voor het organiseeren van ijswedstrijden, voor kinderen en ouderen, waarbij cadeaux als kleeren en levensmiddelen aan de deelnemers wer den uitgedeeld, verdient toejuiching en wij brengen van deze plaats af een woord van hulde aan de dames, die hun tijd gaven om geld en goed bij elkaar te brengen en aan de heeren organisa toren, voor hun moeite, om deze wed strijden een zoo goed verloop te doen hebben en bovenal natuurlijk dank aan de royale gevers van de prijzen in geld en goed. Held. Fanfarecorps was mede op het terrein van dezen vriendschappelijken strijd aanwezig. Hulde daarvoor muzikan ten 1 De opgewekte stemming bleef er door de vrooüjke klanken, die de Fan- farekorpers aan hun instrumenten wisten te ontlokken, dubbel in. De wedstrijd, dien we zelf niet konden bijwonen, werd door het publiek met groote belangstelling gevolgd. Het komi sche element ontbrak er niet aan, door dat de comitéleden op het idéé waren gekomen, de niet-schaatsenrijders (sters) tegen elkaar te laten hardloopen op sokken. U kunt u indenken hoe dit de lachlust van de toeschouwers opwekte. Dus genoten is er. Alle deelnemers aan don wedstrijd konden een hartversterking halen in het Géh. Onthouders koffiehuis op de Spoor gracht, bestaande uit een kop chocolade melk en een jodenkoek. Wij laten hieronder de prijswinners volgen, doch deelen tevens mede, dat buiten deze prijzen, nog een groot aantal troostprijzen werd uitgereikt. Het totaal aantal deelnemers bedroeg voor het hard rijden op schaatsen 60 mannen en 12 vrouwen en voor het hardloopen op sokken 40 mannen en 10 vrouwen. Hardrijden voor mannen van 3040 j. le pr. P. Plooij f10 en een horloge; 2e pr. J. Veen f7.50; 3e pr.J. Waterman f 54e pr. P. Bais, een rollade en 1 H.L. eierkolen. Voor mannen van 4050 jaar: le pr. v. d. Wijk f10. Deze reed voor Arie Smit; 2e pr. W. de Boer f7.50; 3e pr. H. Selderbeek f5, afgestaan aan H. de Boer; 4e pr. C. Schenk, 1 rollade en 1 H.L. eierkolen; 6e pr. C. Biersteker 1 H.L. eierkolen, afgestaan aan Hennekamp. Hardrijden voor vrouwen: le pr. A. de Ruijter f10; 2e pr. O. Dekker f 7.603e pr. A. v. Dok f 5, af gestaan aan mej. Pudding; 4e. pr. Wed. de Ruyter, 1 krentenbrood en 1 H.L. eierkolen5e pr. R. Mulder, 1 H.L. eier kolen, afgestaan aan Wed. Bakker. Hardrijden voor veteranen: le pr. G. Post 100 K.G. briketten; 2e pr. J. Beekman 1 zak aardappelen en 1 worst; 3e pr. j. Boogaard 1 zak aard appelen. Hardloopen op sokken voor mannen le pr. j. Ham 1 H.L. eierkolen, 2 p. vleesch en p. vet2e pr. A. Riedeman 100 turven, 2 p. vleesch en '/a P- vet3e pr. D. Bijl 60 K.G. bruinkoolbriketten; 4e pr. A. de Bruin 1 zak aardappelen; 5e pr. R. Tol 5 pond worst. Hardloopen voor vrouwen le pr. R. de Ruyter, 5 p. boter; 2e pr. R. Mulder, 5 p. boter; 3e pr. H. Post, 2 3 p. vet. Tenslotte nog een woord van dank aan de politie, die ook nu weer voor een goede afzetting zorg droeg. WEDSTRIJDEN OP HET HELDERSCHE KANAAL. Onder groote belangstelling worden gisterenmiddag op het Heldersohe Kanaal aan den Kanaalweg, de wedstrijden ge houden in hardrijden voor kinderen. Er hadden zich 106 deelnemers aangemeld. De prijswinners latenl wijl hieronder volgen: le pr. O. Mols 6— en een boek; 2e pr. H. Mol 6,en een vulpen; 3e pr. O. Kersberger 4.en een boek; 4e pr. J. Sok 8.en een boek; 5e pr. R. Dijk stra 2.en een vulpotlood; 6e pr. J. Groot 2.en een vulpotloodl; 7e pr. de Wit 1.en een doos speelgoed. Aan B. Fransen, I. de Jóng, j. Dekker, H. Gast, T. Zeegers en N. Vuik werd1 een prijs van 1.— toegekend. Hadenmiddag l1/, u. heeft de wedstrijd in hardrijden voor mannen plaats. Onaangename kennismaking. Ze stond daar, waar het bleeke maan licht, over lage huizendaken, op de baan gluurde. Een klein tenger vrouwtje was ze, verloren in de drukte van racende schaatsenmaniakken, die zwierend en zwaaiend langs haar schoten, als 'Zwarte schimmen. Zóó, van achter gezien, was ze een lief-kind-vrouwtje, die haar broos fi guurtje niet wagen durfde, tusschen die groot-ruwe menschenmassa. Ze werd daar ook nauwelijks opgemerkt aan den kant van de Kanaalweg-ijsbaan en die haar zag, ontweek haar, niet wil lend storen, naar men meende, de teedere gang van haar gedachten. Maar.... die gedachten waren niet zoo lief. Haar hartje was boos en nukkig, omdat ze al leen hier stond, terwijl h ij thuis was. „Echte egoisten, die mannen," peinsde ze, „je alleen naar de ijsbaan laten gaan, terwijl ze weten, dat je je bijna niet voort durft bewegen. Allemaal mispunten zijn het, geen enkele uitgezonderd. Bahl" en in haar oogen was bittere haat en om haar mondje was een trek van min achting. Toen kwam hij diaar aan. Hij was een lange, slanke jongeling, als wijlen Absa- lon, met zwier-zwaaiende haren, niet ge dekt door eenig hoofddeksel. Hij reed een mooie schaats, vast en schoon, met stevige streken. Hij schoot als de wind langs de baan; toen zag hij haar, zijn oogen streelden haar teeder figuurtje, hij zag haar alleenheid, haar eenzaamheid, temidden van al die menschen en werd tot diep in zijn jongenshart bewogen. Op het ijs mag alles en hij zou het wagen, haar vragen om een baantje, haar stevig lei den over het gladde ijs en haar blij ma ken door zijn groote vroolijkheid. De maan glimlachte begrijpend en kroop gauw wat hooger den hemel in, om goed te kunnen zien. Rrrrssst kraste zijn schaatspunt over het ijs, toen schoot ie, door onoplettend heid in een scheur, zwaaide met lange ar men, greep en viel languit, met een dof fen slag op t ijs. Hij bleef versuft zitten kijken, of ie 'n slag van den molen te pak ken had. Eén ding was gelukkig, hij had haar niet meegenomen in zijn val, slechts even haar mantel beroerd, wat nog als een geluksrilling door zijn pijnlijke bo dy huiverde. Zij had hem niet hooren aankomen, wèl den slag gehoord en het glijden van een hand langs haar mantel gevoeld. Maar. als door den bliksem getroffen, had ze zich omgekeerd en daar zag ze zijn zielige figuur, languit op het ijs. „Een man," vloog het door haar hoofd, „een egoist, een salamander, een stuk akeligheid" en meteen ging ze tot den aanval over. „Wel jou leelijke rekel, jou kwajongen, wou je mij tegen den grond rijden hè, hier: een vinnige klets op zijn wang volgde, daar, nog een pats en nog een en nog een en dan een ruk aan zijn zwierige krullen, een klap op zijn oog, een haal over zijn neus en er zou waarlijk niet veel van hem overgebleven zijn, als hij niet gansch en al ontnuchterd nu, met een basstem ge schreeuwd had: „nou is het mooi hè; als je niet ophoudt dan zal ik." Haar woede was weg, kapot na de emotie, ze gleed tusschen de menschen voort; een slagersjongen lachte scham per; „ik wou dat ik met jou getrouwd was." De maan gierde het uit, ver boven de boomen. James Burgerlijke stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Govert, z. v. A. van Zand wijk en van E. de Smit; J'acob Albert, z. v. P. Kooiman en van N. Moojj. ONDERTROUWD: K. Groet en V. Swart. GETROUWD: O. Heerschap en G. Zee man. Politie Anna Panlowna. Verloren: autogereedsohap en een rijwielplaatje. Gevonden: een rijwielplaatje op beugel, een mof en een paar hand schoenen. Het ligt In de bedoeling van1 den heer J. Stammes, alhier, een villa te laten bouwen aan den Kneesweg. Het werk zal worden aanbesteed. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW. (Vergadering der AfdL „Anna Paulowna" van de Holïandsche Maatschappij van Land bouw",, op Donderdag 21 Februari, in „Veerborg1". Na opening door den voorzitter, den heer O. D. RezeJmam, feest dé secretaris, de lieer N. Raap, de .motulent welke onveranderd worden -vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Verslag eener proef- nenünlg miet het drogen van gras en erw ten. Blijft voor de leden ter 'inzage. Ih. Een aanbieding der Ned. Zuid-Afri- kaanschie Vereeniging voor films en voor drachten. Aangezien voor -le afdejLing reeds een! dergelijke firn werd vertoond, met toe lichting, zal van iet aanbod geen gebruik worden gemaakt. c. Een circulaire van het Oorrnté tot op richting van een gedenkzeeken voor wijlen Dr. Ritscma 'Bos. Meit 'het oog op dén be rooiden toestand der kas stelt het Best/uur voor, dlaart-oe 10 gulden bij te dragen. De heer W. Komen brengt in herinne ring, hoevetell men dn landbouw Kringen aar. Dn. Ritsema Bos verschuldigd is en meent, dat de afdeeling den omvang van haar bij drage niet moet laten afhangen -< sn den toestand, waarin imomentce. nas ver keert. Hij zou daarom willen voorstellen 25 gulden -bij tte dragen, te meer» wijl hij meent gemerkt te hébben, dat het van par ticuliere rijde in detzen ook dl niet zoo vlot gaat. Zijn voorstel wordt door het bestuur overgenomen en aangenomen met 8 stem men tegen. d. Van het Landbouw Proefstation te Groningen lis ingekomen een brochure: „De -beteekenis van1 kali-bemesting op kia- ver". Het rapport luidt- heel gunstig. e. Het accountantsbureau Verhulst zond een Hjist in van onderwerpen voor een .eri'ng op Q» afdeeiingsvergaaeringen. Te zijner tijd zaii hierüit wellicht een keuze woixien gedaan. 1. Voorts is ingekomen een brochure: „De iüVJOed van kali-lbeimesting op het voorkomen van biadluis bij aardappelen", door ir. J- J- Jansen te Wageningen. g. Van het Boekhoudbureau der HolL Mij. van Landbouw kwam in: „Bedrijfsresulta ten over 1 Med 19271 Mei 1928. Reeds in het Landbouwoigaam verschenen. In de onlangs gehoudlen gecombineerde vergadering der aideelingen Waard en Groet, Wkringerwaard en Anna Paulowna, was met algemeen» stemmen besloten, een motlie te zenden aan het Hoofdbestuur der HoÜ. Mij. van Landbouw miet het verzoek, naar aanleiding dezer motie de 'behandeling van het vraagstuk „Regeeringssteun aan de Bee cwor bels udkerinid-u-stri 0" op haar agenda te plaatsen. Deze motie, die door het afdeelingsbe- stuur nader geformuleerd zou worden-, wordt thans voorgelezen en luidt ais volgt: „De afdeeling Anna Paulowna, in gecom bineerde vergadering hijeen met de afdee lingen Waard en Groet en Wieringerwaard ini hotel „Veerburg" te Anna Paulowna, op 1 Febr. 1929, Gehoord de inleiding van den heer Van Bomii ï-elen van Vloten te Goes over „Moei lijkheden in de Suikerindustrie" en de daarop gevolgde besprekingen, is van oordeel: dat beschermende rechten 'in vrijwel alle suikerproduceerende landen eenerztjds, en hooge suikeraccijns anderzijds, een over productie van siïiker heeft doen ontstaan, waardoor de suikerprijs 'is gedaald tot 14 16 gulden per 100 KG.; dat binnen afzlenbaren tijd niet is te ver wachten, dat andere landen hun suikerpro ductie-beschermende handelspolitiek zullen laten varen, gezien ook de door Dultsch- land weer verhoogde invoerrechten!; dat vermindering der productie, en dlem tengevolge een böogere suikerprijs, daar om voor ons nog niet ds te verwachten; dat d'e toestand voor den suikeaprodu- cent -hier te lande dlaardoor over het alge meen onhoudbaar zal Zijn; dat Inkrimping der 'bietenteelt In ons lanidl voor den landbouw, die suikert ndus^- tr'ilet, het transportbedrijf eri die .plattelands- arbeider s tiln Nederland, fatale gevolgen zal hebben; dat het om bovengenoemde redenen drin gend noodig lis, dat onze Regeering aan de Nederiandschle beefiwonteisuikerindustrie zoodamijgen steun verleent, dat ze de con currentie van andere Europeesche beetr wortelsuiker produceerenide landen het hoofd zal kunnenl bieden); -besluit met algemeene sfiemimen: deze motie te zenden aan het Hoofdbe stuur der Hoi. Miju van Landbouw, en verzoekt uw bestuur, de behandeling van biet vraagstuk „Regeeringösteuin' aan de Beetwortèlsuikerindustrie" op zijn agenda te plaatsen^ zoodat de H. M. v. L. haar oor deel over de kwestie zal kunnen uat- sprekent!" Uit de rekening en verantwoording van den penningm. der afdeeling, den heer Van Balen Blarten, blijkt, diat de ontvangsten hebben bedragen 48L50, de Uitgaven 473.74, zoodat er een saldo ds -van 7.76. Het vorig saldo bedroeg 17.49, dus het totaal' saldo ÏS 25.25. De beschelidfen wor den nagezien door de heeren P. Kooiman en D. Rezeiman e*1' wolkomen in orde be vonden. De-heer W. Komen houdt daarop een in leiding, waarin hjj maatregelen -bepleit tegen wrateielkte bij de aardappelen. De heer Komen zou wallen, dat van afflfe soorten, die dloor het Centraal' Comité van Keuring uitgesloten worden, ook de verbouw ver boden werdl De tegenwoordige wet iaat een dergelijk bouwv-erbodi nog niet toe, wèl het nemen van maatregelen, als de riekte reeds is -ingetreden. Voor den export dezer streek zou het een ramp worden, wanneer hier wratriekte moest worden geconsta teerd, vooral voor de bl'oembolenkweekers. Immers, ook de gronidl "kan de besmetting overbrengen, die aan de bollen! achterblijft. En er zijn landen, als ixv. Denemarken, die invoer weigeren van producten, afkomstig uit een gewied, dat beschreven wordt door een straal' van 5 KjM. uit het besmette ge deelte. Het is dus van het grootste bellang, dat d besmetting worde voorkomen door wering van de voor ziekt» hoogst vatbar» soorten. Het beschikbaar stellen van goed pootgoed voor arbedderspemoeelen blijft dus allfesrins gewenscht, maar vóór alles dient de verbouw van züekteva-tfoare soorten ver- doden te kunnen -worden, pet voorstel van spr., dat de afd. rich tot het Hoofdbestuur zal richten miet het verzoek, om daartoe alle pogingen aan te wenden, wordt aangeno men. Voorts zal men de medewerking trachten te verkrijgen- vara botentoweefcera De heer Veenstra, waarnemend directeur der Rijks-Lamdbouwwiinterschool te Schfi- geri, brengt vervolgens verslag uit van een negental Mi'-proefvaldert De aanleiding tot hlet nemen van die proeven was hiet feit, dat de gedragingen van/ bepaalde gewassen hiet meer van dien- aard waren als voorheen. Kon dit mogelijk door te wejindjg -kali! veroorzaakt worden? Na bespreking miet den heer Smeding en in samenwerking rnlet de kahmaatisohaippdt werden 'dfearop «proefvelden door de a# neeïingi aangelegd. -Dit uitvoerig gedocu menteerde rapport, komt tot de conclusie, dat kali-aanwendlilng «een of weinig effeot voor deze streek sorteert en in geen geval rendabel 'is. De verfaregien resultaten loopen echter slechts over één jaaT en overeen- coimstlig den, wensch van den) hleer Veenstra zullen ziji dan ook voortgezet wordleni Uit het rapport over dep toestand van het Mussohenfónds 'Wijkt, dat dit nog 145.83 in kas heeft Het plaatsen» »vbii musschenmaintiien wordt aanbevolen, van November tot einde 'Mei, Daarna vangt men niets mleer, wjjl dam het koren rijpt. Al» lok/voedert llteflst tarwe, want dat I» -voor da musschon een lekkernij.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14