Gemeenteraad van Texel HEDENDAAGSCHE WONDEREN. In Dresden Is een proces aanhangig gemaakt over de vraag of iemand wien om vuur gevraagd wordt, verplicht is dit te geven. De eerste instantie veroordeelde den weigeraar; de tweede sprak hem vrij. Dat is wel jammer! Tengevolge van het feit, dat er in Zuid- Afrika vakbonden zijn van inboorlingen (negers), die den klassenstrijd in hun vaandel hebben geschreven, kan men dus thans van „roode negers" spreken. Doordat Ameland en Schiermonnikoog geïsoleerd zijn tengevolge van de vorst, kan op die eilanden thans niet worden gedagvaard'. Omtrent het vervoer van deurwaarders door de lucht zwijgt de wet. Eventueele zondaars zullen dus .goed doen tijdig een onderkomen daar trachten te vinden. Op een diner te Bordeaux is een gebra den kip levend geworden en de stukken zijn van de diverse borden naar den scho tel gewandeld en hebben zich daar tot een kip vereenigd. Een Hindoe fakir heeft dit wonder door collectieve hallu cinatie bewerkstelligd. In Amsterdam was een man, die dolblij was op zijn twintigje een niet te hebben gekregen. De verklaring van zijn zonder linge houding is, dat de man zijn lot ver loren had en nu erg in den put zat dat-ie een prijs zou hebben gewonnen. Te Rotterdam zijn gemeentelijke baan vegers aangesteld. De mariniers oftewel „zee-soldaten" te Rotterdam hielden hun oefeningen voor de variatie op het ijs van de Krallngsche plassen. In Dordrecht is een nieuwe autoweg over het ijs in verkeer genomien; de oude was.versleten. De tilrrna Zwaan en Van (ter Mollen biedt gelegenheid tot het aangaan v&ni een' col lectief contract voor spïnatóüeteellt, wat heel wat gunstiger zou kunnen zijn dan per soonlijk. Er -schijnt echter weinig animo voor te zijn. Medegedeeld' wordt-, dat op 1 Maart te Kernbom een vergadering zal' woirdieni ge houden, -uitgaande ■van de afdi aldlaar» en dat de Weer Vofcerte, directeur (of ieoraar) van de Tuinbouwschool te Lisse, alsdan een inleiding aal- Wouden over Bóhenlteeli. Voorts zal de mogelijkheid! vani eeni nieu wen cursu-s-IZu'iderVfHieit worden onderzocht. Met de nnededeieling^ dat 1 Mei aanbeste ding CMHi zal' gehouden worden., willeni wij ons verslag eindliigien. Breezand. Naar wij vernemen zal door den Jeugd bond! voor onthouding, afdeeling Anna Paulöwna, Zaterdagavond bij Borst een openbare bijeenkomst worden gehouden. Wij twijfelen, niet of vele jongeren, doch ook vele ouderen zullen door hun opkomst blijk geven van belangstelling voor het werk van de jeugd'. WEDSTRIJDEN IN PRIKKEN EN ESTAFETTE-RIJDEN. Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Het is wel merkwaardig en toch is het zoo, dat een land, dat er een eskader snelvarende kruisers op na houdt, om in een oorlog het vleeschconvooi te bescher men, dat in dien oorlog den vleeschinvoer voor zijn volk moet veiligstellen, Enge land, bij de grootst denkbare behoefte nog vleesch uitvoert. Wij lazen omtrent dien uitvoer over '28 de volgende opgaven: verleden jaar be droeg die uitvoer 250.000 cnts. 52V2 pond versch vleesch, ruim 47.000 cnts. bacon, gerookte en gezouten varkens- producten, 68.000 cents slachtpaarden, 12.600 runderen, 12.000 schapen, 8600 var- kiens. Dit zijn alle producten van eigen ■voortbrengselen. Van geïmporteerde ar tikelen bedroeg de uitvoer 17.250 cents ge- koeld vleesdh, 180.000 cnts. bevroren rundvleesch, 16.000 cnts. bevroren scha- penvleesch, 860.000 cnts. baoon, 1500 cnts. bevroren varkensvleesch. Ook de uitvoer van levend vee was zeer belangrijk: 8173 runderen, 6718 schapen en lammeren, 610 varkens. Deze uitvoer ging bijna geheel naar Engelsche bezittingen en dominions, bezittingen met zelfbestuur. Hoe of die uitroer bdj! de groote eigen behoefte mo gelijk is? zult gij vragen. Wel omdat die uitvoer winst gaf. De Engelsohman is voor alles koopman, dlat heeft hij met den Hollander gemeen, die leverde in den Spaanschen oorlog krult en lood aan den vijand om er zelf mee beschoten- te worden. WEDSTRIJD IN SOHOONBIJDEN. Aan den wedstrijd in schoontijden te Schagen namen 22 paren deel. De uitslag was: le prijs, verguld zilve ren medaille, de heer A. Capeurs, Alk maar, en mej. N. Kooi}, Bergen; 2e prijs, zilveren medaille, de heer Bakker, Bus- sum en mevr, Koeman-Leegwater, Wog- num; 3e prijs, kleine zilveren medaille, de heer D. Kaan, Wieringerwaard! en mevr. Schoorl-Keetman, Barsing erhorn BOUW VAN DE NOODSLACHT- PLAATS MET VERWERKINGS- INRICHTING. MARKTO VERZICHT STEU NVERLEENTN' G. SCHAGER MARKTFONDS OVER 1928. VOOR DE WERKLOOZEN. DE PAASCHTENTOON8TELLING. Op de Schager Paasohtentoonstelling werden voor de volgende afdeelingen en nos. bekroningen uitgeloofd. A. Vet vee. No. 1. os, 6 breede tanden; 2. 2 breedte tanden; 8. koe, 8 breede tanden; 4. zwaar ste koe, 8 breede tanden; 5 beste, fijnste, zwaarste koe, 8 breede tanden; 6. idem, 6 breede tanden; Idem, 4 breede tanden; 7. idem dlkbil niét afgewisseld; 8. vaars, twee breede tanden boven 000 KG.. 0. idem vaars tot en met 600 KG.: 10 boe nog melkgevend. Het beste der eerste prijswinners van de rubrieken 1 tot 10 gouden kamploensmedaillo; meeste stuks vetvee prijs 25.1L beste kalf. B. Wolvee. 1. Oonschapen, Texelaars; 2. overhou- ders, 10 stuks; 8. ram, Texelsch, geboren 1927 of vroeger; 4. jarige ram, Texelsch. O. Varkens. Vette varkens, 2; 2 vette varkens tot 100 kilo; 8. fokzeug met of zonder biggen. D. Pluimgedierte 11 nos.; krielen 6 nos.; watervogels 4 nos.; konijnen 6 nos. Buitengewone nos.: collectieve inzen ding voorwerpen voor landbouw; no. 2. afzonderlijke inzending voorwerpen voor landbouw; no. 3. afzonderlijke voorwerpen, vrije inzending; 4 hoornen en heesters; 5. bloedende planten en bladplanten. Burgerlijke Stand van Schagen OVERLEDEN: K Raven, 26 jaar; A. Roggeveen, 71 jaar; A. Struijf, 81 jaar; H. Blok, 71 jaar. Politie. Verloren: een ring een handschoen. Gevonden: een sjaal, een pakje met manufacturen, een doos met koffie. gehouden op Woensdag 20 Febr. 1929, ten raadhuize. Tegenwoordig zijn 12 leden. Door afwezigheid van Burgemeester Oort, die in het buitenland vertoeft, en door een plotseling sterfgeval ln de familie van den loco-burgemeester, wethouder Keijser, is wethouder Vlaming voorzitter der vergadering. - Nadat de Voorzitter de medewerking der raadsleden verzocht heeft, om deze voor hem ongewone taak, naar behooren te vervullen, deelt de Voorzitter mede, dat de notulen der vorige vergadering, door de spoed, waarmede deze vergadering is bijeengeroepen, in de volgende worden voorgelezen. Hierna komt aan de orde: Ingekomen stukken, ëhz. Een schrijven van mej. A. Vermeulen, te Oosterend, houdende aanneming be noeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken, te Oost. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Steunverleenlng aan werkloozen. In verband1 met den langen duur van de vorst, waardoor vele arbeiders en vis- schers niet kunnen werken, heeft de loco burgemeester Vrijdag telegrammen ge zonden aan den Minister en aan den Com missaris der Koningin in N.-Holl. Den Minister is gevraagd of 't Rijk bereid is bijdragen te verleenen in, uitkeeringen aan bovengenoemde personen, indien zij kostwinner zijn, uitgetrokkenen en onge organiseerden. B. en W. stellen zich voor 8.per week uit te keeren en 80 ct. per kind. Aan ongeorganiseerden 1. per week minder. Aan den Oommmissaris der Koningin is gevraagd of Ged. Staten bezwaren ma ken tegen rechtstreeksche uitkeering aan genoemde personen door de gemeente. Minister Kan zond telegrafisch bericht, dat indien de gemeente onmachtig is de uitgaven voor de werklooze arbeiders al leen te dragen. De Minister bereid is na der vast te stellen redelijke bijdragen te verleenen. De Commissaris der Koningin van N.- Holland' deelde mede, dat hij eerst na af loop der vergadering van Ged. Staten deze vraag beantwoorden kon. Heden (Woensdag) zond de Commissa ris een telegram dat Ged. Staten geen be zwaar maken tegen rechtstreeksche uit keering door de gemeente. B. en W. stellen daarom den raad voor, de uitkeeringen te doen geschieden, zoo als in het telegram aan den Minister was gemeld, op voorwaarde dat deze bedragen worden verminderd, indien het gezin in week andere inkomsten heeft genoten of indien een der overige gezinsleden meer dan 500 inkomen heeft. Voor de uitkeering komen in aanmer king personen, die ten gevolge van de vorst minstens 3 weken werkloos zijn. Niet in aanmerking komen gezinnen die be halve in dezen noodtoestand, reeds be deeld worden, 't Ligt in de bedoeling, de uitkeeringen zooveel mogelijk als loon voor arbeid te doen geschieden. B. en W. stellen zich voor, de uitkeerin gen te doen geschieden van 17 Februari tot 16 Maart. Het aantal uitkeeringen wordt geraamd op 200. B. en W. stellen voor onder voorzitter schap van een der raadsleden in elke wijk een commissie te benoemen, om te beoordeelen, wie voor uitkeering in aan merking komt, in deze commissie zullen tevens leden van burgerlijke en kerkelijke armbesturen zitting hebben. In het prae-advies brengen B. en W. naar voren, dat deze uitkeeringen geschie den, als gevolg van den nood-toestand door de vorst-periode ontstaan, zooals dit b.v. bij een stormramp het geval is, en dat ze niet beschouwd moeten worden als een bedeeling. De heer Henkes (Soc.-Dem.) is er tegen, dat leden van armbesturen en diakenen in deze commissie zitting nemen, omdat het dan voor velen nog 't denkbeeld geeft van armenzorg. De heer Boon (Soa-Dem.) kan ln het prae-advies van B. en W. ^let lezen, dat er van armenzorg sprake ls. Wfl moeten, aldus spr., In de goede bedoeling geloo- ven en geen bij-factoren zoeken. De heer H. Henkes zet ln een uitvoerig betoog nogmaals uiteen, dat de diaoonie ln deze oommissie niet thuis behoort De Voorzitter zegt: we willen er geen kerkelijk chaohet aan geven, dooh we be- Bchouwen deze personen als deskundigen, die ons kunnen inlichten, welke personen al reeds van armenzorg genieten. De heer Lap geeft, als de Henkes weer het woord, vraagt, in overweging de dls- cussiën te sluiten. Spr. had gedacht, dat dit punt wel zonder eenige bespreking aangenomen zou worden. Eerst zuilen de overige raadsleden over deze zaak het woord voeren, en dan komt de heer Henkes weer aan de beurt De heer Leber (R.-K.) geeft ln over weging bij de steunverleenlng, voor kin deren ook boven de 4 jaar toeslag te geven. De heer Epe, oordeelt, dat een tijd van 3 a 4 weken voor dat tot uitkeering over wordt gegaan, te lang ls, voor sommigen. De Voorzitter zegt ln bijzondere geval len kan de commissie voor uitkeering ad vies geven. De heer Henkes geeft in overweging arbeiders die voor de uitkeering arbeid verrichten, een loon gelijk aan dat ln den zomer uit te betalen. De Voorzitter zegt, dat zal wel niet gaan. Zonder stemming wordt volgens voor stel besloten en het gevraagd crediet ad 6500 verleend. De uitgaven zullen be streden worden uit de plaatselijke Inkom stenbelasting, die hiertoe verhoogd wordt. De begrooting wordt hiertoe gewijzigd. Rondlvraag. De heer Kikkert verzoekt de voorzitter er aandacht aan te willen schenkon, dat de gemeentereiniging den ophaaldienst van faecallën-emmers door de vorst ge staakt heeft, zooals spr. in de Nieuwe Tex. Ort. las. Dit kan groot ongerief veroor zaken. De Voorzitter zal de zaak onder oogen zien. De heer Epe Informeert naar de opber ging van het gemeente-archief. Spr. is bevreesd, dat bij brand dit evenals te Lei den, verloren zal gaan. De gemeente-secretaris zegt dat hiertoe groote kans bestaat De heer Kikkert zegt, het raadhuis te Leiden heeft 600 jaren gestaan, hier zijn wij daar nog lang niet aan toe. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring met dank aan de leden voor hunne medewerking. LEDENVERGADERING BEGRAFENISFONDSEN. Texel (Oosterend), 22 Februari. Gisteren vergaderden de leden van het begrafenisfonds »P. J. Bouma« en die van de vereeniging «Dorpsbelang*. De opkomst was klein, hoewel het be stuur vrijwel voltallig was. De voorzitter van het begrafenisfonds, de heer M. Kikkert, sprak het welkom uit en wilde de kleine opkomst aan koude en andere omstandigheden toekennen. Met de mededeeling, dat bet fonds in het verloopen boekjaar goed heeft ge werkt, werd geopend. De secretaris, de heer O. Timmer Pz., las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 9 was toegenomen en nu 682 bedroeg. Voorgelezen werd een schrijven van prof. Keesom, als dankbetuiging op een felicitatie bij zijn zilveren jubileum. Mede was ingekomen een schrijven van den penningmeester, den heer K. Geus, dat hij zijn functie zou neerleggen, we gens vertrek naar Den Burg. De voorz. noemde dit een groote teleurstelling en Erees deD heer Geus als Iemand, die ekwaam en actief was en veel met het fonds ophad. Namens bestuur en leden ontving de heer Geus den dank des voorzitters voor alles wat hij voor het fonds heeft gepresteerd. Hierna deed de penningmeester reke ning en verantwoording, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 1.686.29, waaronder f 1.419.86 aan con- tributiën en f 259.94 van het vorig saldo. De uitgaven bedroegen f 1.358.58, waar onder aan uitkeeringen f 660, voor de Boerenleenbank f 701.50 en aan bodeloon f 80.—, zoodat de bezittingen stegen met f 935.30 en op 1 Januari beliepen f 6.582.75. De penningmeester ontving decharge en dank voor zijn goed beheer. Het bestuur had al eens rondgekeken naar een opvolger voor den heer Geus, en van den heer O. Timmer Az. de toe zegging kregen, dat hij het voor een jaar zou willen probeeren. Op voorstel van een der leden wordt de heer Timmer bij acclamatie voor een jaar benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Vonk en O. Timmer Pz., worden mede bij acclamatie herbenoemd. De heer Timmer neemt zijn herbenoeming aan, terwijl de heer Vonk, die niet aanwezig was, er mede in kennis zal worden ge steld. Na het wenschelijke te hebben betoogd van jaarlijks twee rekenlngopnemers te benoemen, worden voor het loopende jaar aangewezen de heeren Jb. Drijver Tz. en A. Bakker Jbz., die accepteeren. Nadat de voorzitter er op heeft gewe zen, dat de kosten in het loopende jaar hooger zullen zijn dan nu, daar er weder een wiskunstig verslag, op te maken door prof. Keesom, moet zijn, dat f 100 moet kosten, wordt het woord gegeven aan den heer Jb. Burger, voorzitter van Dorps belang. Dsze wflst ar op, dat Dorpsbelang alleen nog beataat voor da melkzaak en geeft daarom het woord aan den boekhouder, den heer 8. KeiJzer, die. rekening doet. Er wbb verhandeld 26491 liter melk, die opgebracht heeft f 2968.71. Dit gevoegd b(j het aaldo vorig laar, groot f 140.04'/, •n een rente van i 2.64, geeft een ont' vanget van f 8111.89' De uitgaven be droegen f 2978.78, waaronder f 2008.68 aan melkgeld, f 198.68 voor de aliltater en f 70 aan gratificatiën. In kaa waa dus gebleven f 188.661/,. Er wsB Ingekomen een aohrtyven van de melkalijtater, dat zij de taak niet lan* Sar kon waarnemen en derhalve bedankte. i haar plaats werd als slijtter benoemd de eenige aollioltant, de heer W. de Haaa. Aan den boekhouder werd wederom een gratificatie verleend van f 60 en aan de melkslijtster een van f 20. Met dank voor de opkomst werd de vergadering gesloten. Ten slotte aeelde de voorzitter van het Begrafenisfonds nog mede, dat het jaar verslag gedurende de laatste week van Maart bij den aeoretarls ter Inzage ligt. OUDE8GHILD. HARDRIJDERIJ VOOR MANNEN. Woensdagmiddag had de ijsclub een hardrijderij uitgesohreven voor mannen. Een zestiental personen nam eraan deel. Door het mooie weer was er veel publiek aanwezig, om getuige te zijn van den spannenden wedstrijd. Het bestuur had prijzen uitgeloofd van f 15, f 10 en f 6. De eerste prijs werd behaald door den heer J. v. d. Vis, van Oost, de tweede door den heer P. Boon, van den Hoorn, en de derde door den heer Looi, van de Waal, terwijl de heer O. Bakker, van de Waal, een troostprijs kreeg van f 8. Er bestaan plannen ook nog een wedstrijd voor dames te organiseeren. HARDRIJDERIJ OP SCHAATSEN. Op do mooie Ijsbaan bij Oeres ln den Prins-Hendrikpoïder ls ©en hurdijderJJ op schaatsen gehouden, waaraan 16 perso nen deelnamen. Na hardnekklgen strijd werden die prij zen, in contanten bestaande, gewonnen door de heeren Jan van der Vis, P. Boon en A. Looy. Het was zeer goed! weer en het bezoek was zeer talrijk. Wieringen. DUBBELE UITKÉERING AAN STEUNTREKKERS. In verband met dien langldurigen winter zal aan alle steuntrekkers der Zuiderzee- steunwet over de week van 1728 Febr. een dubbele uitkeering worden gegeven. POLITIE. Gevondlen: een huisdeur sleutel en een lange schroevendraaier. Inlichtingen op het politiebureau te Hippolytushoef. DE OUDE ZEUG ONTVOLKT. Met alle hebben en houden over het ijs naar Den Oever. In verband met de kans, dat de dooi spoedig zal invallen en het daardoor on mogelijk zal zijn te voet of per slede naar de Oude Zeug te gaan, heeft de directie der M.U.Z. besloten de nog aanwezige gezinnen naar Den Oever over te brengen Bovendien zal bij ingetreden dooi ook per boot geen verbinding tot stand! kun nen worden gebracht, zoodat de voedsel voorziening zou moeten worden gestaakt en eventueel© zieken van geneeskundig© hulp verstoken zouden zijn. Vrijdagmorgen om 8 uur vertrok een aantal mannen, die bij het transport be hulpzaam zouden zijn, van Den Oever en zaten om half elf ln de oantine op de Oude Zeug aan een lekker kopje koffie. Met twee groote sleden, bepakt en be laden, werd ae terugtocht aanvaard. Lang niet allen wttren er mode ingenomen, dat ze moesten vertrekken. De menschen schijnen er zich dan ook bijzonder thuis te gevoelen te midden van het uitgestrekte ijsveld. ,tMannen, vrouwen en kinderen trokken achter de sleden aan, voorzien van beddegoed; kleeren, enz. In een van de sleden zat een oud vrouwtje, terwijl ook een ziek kindje werd medegebracht. Te ongeveer half vier kwam de troep over de ijswoestijn behouden in den Oever aan, alwaar ze zich eerst eens te goed deden aan een kopje thee. Daarna werden de gezinnen verdeeld. Twee werden er ondergebracht in een ark te Den Oever; de anderen vondlen onderdak te Oosterland, terwijl van te voren reeds een gedeelte per autobus na-ar Medemblik was vertrokken. De heer Verkerk, die de tocht mee maakte, nam enkele foto's van het trans port. Slechts dtri© personen zijn voor wachtdienst op de Oude Zeug achter gebleven. WEDSTRIJD IN RINGSTEKEN. Donderdagmiddag had de ljselub „Voor waarts" te Den Oever een wedstrijd ln ringsteken uitgeschreven, waaraan door 82 personen werd deelgenomen. De wedstrijd had wederom plaats op de Zuiderzee, waar het Ijs prachtig was en bovendien een vriendelijk zonnetje voor een aangename stemming zorgde. Veel publiek was op de baan aanwezig. De uitslag luidde: le prijs f 10.O. Zomerdijk; 2e prijs f 8.Corn. Bakker Nd.; 8e prijs f 6. M. Hegeman Wz. en 4e prijs f 4.— Jac. Bakker. De prijsuitreiking vindt Zondag a.s. in het café van den Heer H, Koster te Oosterland plaats. Het begint blijkbaar meer en meer be kend te worden, welk prachtig ijs bet Nieuwe Kanaal heeft. Althans de belang stelling van het publiek neemt, wanneer daar wedstrijden worden gehouden, voort durend toe. Misschien ook, dat het schit terend winterweer van de laatste dagen daartoe het zijne bijdraagt, doch in elk geval was Donderdag al zeer veel be langstelling, toen de ijsvereeniging „Een dracht maakt Macht II" er 's middags 2 wedstrijden hield. Allereerst werd een wedstrijd in het hardprikken gehouden, om prijzen van 8, 6, 2.50 en 1 gulden, waaraan niet minder dan 82 personen deelnamen. Het was uitsluitend voor in gezetenen en de uitslag bleek: le prijs: A. Huiberts, Anna Paulöwna; 2e prijs: P. Sohiiderman, Breezand; 8e prijs: A. Schilderman, Breezand, en 4e prijs: D. Keppel, Breezand. De tweede wedstrijd bestond in esta fette-rijden voor heer en dame, om prijzen van 12,8,6,4 en 2 gulden. Hieraan namen 18 paren deel en de uitslag was: le prijs: P. van Genderen, Breezand, en mej. Corrie van Eeten, Breezand 2e prijs: G. Janson en mej. G. de Groot, Anna Paulöwna; 3e prijs: Jb. Klerk en mej. F. van der Linden, Breezand; 4e prijs: O. Huiberts en mej. Nel Blaauboer; 5e prijs: H. van der Werker en mej. A. Pijnakker. De Alkmaarsche Courant'weet mede te deelen, dat de plannen voor den bouw en installatie dier noodsl a chtpla ats met ver werkingsinrichting enz. te Schagen zijn opgedragen aan 't Techn. bureau J. yan Dorp te 's-Gravenhage in samenwerking met de heeren Huurman en Stok, archi tecten aldaar. van Donderdag 21 Februari 1926. De toestand op de gebruiksveemarkt is dezelfde als voorgaande week. Wij schreven toen dat met het oog op het dichte vaarwater, de toestand van het land dat tusschen twee haakjes niet gauw klaar zal zijn, immers andere jaren zouden half Maart, begin Maart al wat hokkelingen overdag uitgejaagd worden. Eenerzijds de hooge transportkosten, vooral wat de slaohtkoeien betreft, ander zijds de toestand van het land doen nog geen neiging ontstaan om gebruiks- vee te koopen. Zooals vorige week is de handel in gebruiksvee alleen meest onder de kooplui, de boeren kijken de kat eerst uit de boom. Prijzen voor gebruiksvee tot f 400. Voor de slacht koeien was de handel stug en zelfs iets lager, begrijpelijkerwijze doet Koning Winter ook hier z'n invloed gelden, want door de vele werkeloosheid, ontstaan door de vorst, spaart men al gauw een stukje vleesch uit, om de kachel brandende te houden. Prijzen tot f 400. De stierenhan- del prijshoudend, tot f 325. Nuchtere kal veren waren er heel wat aangevoerd, echter de prijzen zijn laag, men kan er eigenlijk geen behoorlijke prijs voor ma ken er zullen er dan ook wel zijn, die de kalveren maar houden of zelf opeten, voor de huid krijgt men ook gauw f 2.50, prijzen tot f 15. Schapen waren er wel aangevoerd, echter de kooplieden die ge regeld de slachtschapen koopen ontbraken, zoodat men het met deze markt niet trof, exporteurs waren er niet, omdat met de alom heerschende vorst men groote moei lijkheden heeft met het transport, prijzen tot f 30. Paarden waren niet aanwezig, bepaald op schaatsen. De vette varkens handhaafden hun prijs 31 ct. per pond, de handel was wel vlug. De biggen zijn schaarsch, vandaar dat men ook wel een goede prijs wil betalen, de varkensbaby's brachten tot f 20 op, een hinderpaal is de prijs van het voer, dat nu zich weer in stijgende lijn bevindt, maar wat bij open vaarwater enz. wel weer op het zelfde niveau van voorheen zal komen. Op initiatief van die aidleeTing „Het Roode Kruis" te Schagen, werd.' Donder dagavond een vergadering gehouden, waartoe verschillende personen waren uitgenoodigd, met het döel om aan do be- hoeftigen (stille armen) in dezen harren winter steun te verleenen. De gelden daarvoor benoodigd zuilen door een inzameling bij de burgerij wor den bijeengebracht. Achttien personen (heeren en dames) gaven zich daarvoor op, terwijl een commissie van zeven per sonen werd samengesteld, die die gelden zullen uitreiken. Het Sohager marktfonds, ter verzeke ring van afgekeurd slachtvee, verzekerde in 1928 4079 koeien, waarvan 9 geheel en 786 gedeeltelijk werden afgekeurd. Het grootste aantal verzekerde dieren kwam op naam van Gebr. Baars, Schagen, en wel 257 stuks, daarop volgden de Gebr. Oonstant, Zjjpe, met 245 koeien. De Raad van Soh'agen stelde in eene spoedeischende vergadering 1000 ter beschikking van B. en W. voor werklooze ingezetenen. Een der heeren, die zeker niet begrijpt wat werkloosheid beteekent voor een gezin bij, 20 graden boude, stelde voor een gezin 3 gulden en voor elk kind 25 cent bovendien te geven. Een ander wist raad voor werkver schaffing: Er moest in het Heerenbosch te Schagen een nieuwe straat worden ge maakt. Hij meende, dat dit goed werk voor werkloosheid was. Hij meende zeker, dat 20 graden vorst geen invloed hadden gehad op de structuur van de straat.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 15