De Indringer GRIEP AKKERs ABDIJSIROOP irin- NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S ALTIJD Eerste Blad. OOK VOOR „Voor de Borst" BUITENLAND. tabletten Nr. 6616 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Febr. op: ond.op: oud: v.m.: n.m.: Z 24 v 16.55 n 7.26 6.5917.26 9.17 9.37 M 26 18.19 D 26 19.39 W 27 20.56 D 28 22.12 28.25 V Z 1 7.44 6.57 17.28 9.56 10.15 7.59 6.55 17.29 10.33 10.51 8.12 6.52 17.30 11.09 11.26 8.25 6.49 17.32 11.43 8.39 6.47 17.34 0. 0 0.17 8.54 6.45 17.36 0.84 0.52 WEEKOVERZICHT. Binnenland De koude In ons land. Het leed is nog niet geleden, de bittere ellende, door de koude van de laatste maanden, over duizenden gezinnen ge bracht, is nog niet voorbij, maar toch zijn er teekenen, dat er zachter weer op komst is, dat de lente zijn voorboden heeft uit gezonden. En gelukkig, zeggen we, uit den grond van ons hart. Want het is wel heel prettig, voor de vele schaatsenrijders, dat zij zoolang op de gladde ijzers kunnen rondzwieren, maar voor de armen en be- hoeftigen zijn deze weken zeer donkere geweest, die moeilijk waren door te ko men. Er zullen, ook wanneer de dooi straks in zfcl vallen, evenwel nog dagen voorbij gaan, voordat de scheepvaart weer ge opend zal kunnen worden. En daar zullen nog heel wat benauwde uurtjes voor velen aan voorafgaan, want vooral de ingevro ren schepen, midden in rivieren zullen het straks zwaar te verantwoorden krij gen, als het kruiende ijs, in zware massa's komt opzetten. En wat zal er gebeuren, als straks de enorme hoeveelheden sneeuw zullen dooien, die vooral in het buiten land zijn gevallen? Zullen de rivieren het water op kunnen nemen, of zijn er ern stige overstroomingen te wachten? Niet zonder ongerustheid wordt dit tegemoet gezien. Hopen we intusschen dat de dooi ons geen grooter ellende zal brengen, dan de vorst zoovelen heeft gebracht. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 72) Naast de haver, die voor oogsten het eerst aan de beurt zou komen, steeg hij af; met een eigenaardig gevoel van op winding bleef hij naar het zachte, wel luidende gekletter staan luisteren. Het was niet bet zware, forsch-rhytmische lied van de tarwe, maar juist het lichter ge luid en sneller tempo was het bewijs, dat elke sierlijk omgebogen aar haar belofte vervullen zou. En al die onaf zienlijk rijk- dragende velden om hem heen waren, volgens het recht van den bewerker, den producent, zijn eigendom. En hij zou ze kunnen houden, zijn kracht en onderne mingsgeest gaven hem recht op een ge bied als dit om zijn gaven tot volle ont wikkeling te doen komen tot dat besef, het besef van eigen kunnen, bad dit jaar in Silverdale hem gebracht. Maar tegen over dit zekere weten stond dat niet na der te omschrijven1 iets, dat in de wijze van kijken van een paar meisjesoogen en in de woorden van een oude vrouw tot uitdrukking was gekomen, iets dat hem ■prak va® da graas, vaaraohUr '1 m*a- De griep. is ook ons land binnengekomen en de dood heeft haar op den voet gevolgd. Ge lukkig zijn er tot nu toe niet veel slacht offers, al heeft de ziekte, vooral in Arn hem toch verscheidene menschenlevens geëischt. Over het geheel draagt de griep geen kwaadaardig karakter. Wel zijn er zeer veel patiënten, doch de meesten zijn na een dag of acht, weer op de been. In onze plaats heeft de ziekte nog maar wei nig slachtoffers gemaakt, ook het aantal zieken is niet overmatig groot. Wanneer er straks verandering in het weer komt, zal de griep waarschijnlijk ook wel afne men, zoodat we mogen hopen, dat ons land niet in ernstige mate geteisterd zal worden door de zoo gevreesde ziekte. Offerend Nederland. De inzamelingen, voor de nagelaten betrekkingen van de ramp bij Hoek van Holland en die van het drmaa te Groote- gast, zijn deze week beëindigd. Wij kun nen dus nu de balans opmaken en komen dan voor Grootegast tot een batig saldo van 28.500 gulden. Ongetwijfeld is dit een prachtig resultaat, temeer waar het voldoende blijkt te zijn, om aan de rijks weduwen en weezenpensioenen, een be hoorlijken bijslag toe te voegen. Voor Hoek van Holland is het totaal bedrag verbluffend. Men weet, dat aan vankelijk gevraagd werd, een som van 100.000 gulden, toen het geld echter bleef binnenstroomen en dit bedrag reeds in enkele dagen ver overschreden was, is men besloten, een fonds op te richten, dat bij eventueele rampen van denzelfden aard, ondersteuning zou kunnen verlee- nen. Dat de Nederlandsche bevolking met dit doel sympathiseerde, werd het beste bewezen door het enorme aantal groote en kleine gaven, die binnen bleven stroo men, zoodat aan het comité een bedrag van ruim 460.000 gulden kon worden af gedragen. De grootte van dit bedrag komt temeer uit, als men weet, dat de millioenenbe- volking van Engeland, na de ramp bij Rye, waarbij ook de geheele bemanning van de reddingsboot, bestaande uit 16 koppen, het leven verloor, een som op bracht, die 40.000 gulden beneden die voor de slachtoffers van Hoek van Hol- landi bleef. Werkloosheid ln de vlsscher]]. Na het verslag over de werkloosheid' in den landbouw, waaraan wij de vorige week eenige regels wijdden, willen wij thans iets zeggen van de werkloosheid in de visscherij, waarover de sub-Commissie uit de Commissie voor de Economische Poli tiek eveneens een rapport heeft uitge bracht. Onderscheiden worden: de zee- visscherij, de kustvisscherij en de binnen- visscherij. Wat deze laatste betreft, is het aantal personen, dat er aan deel neemt, zeer groot. Men mag echter aannemen, dat slechts ruim 3000 van de 40.000 akte houders de visscherij als hoofdberoep uit oefenen. Algemeene werkloosheid komt daarbij niet voor, hetgeen trouwens ook schen eerzucht niet doordringen mag en een recht, waarvoor het recht van den sterkste moet buigen. De les van al die jaren, zoowel van de vele slechte als van dit «ene goede, was, dat een mensch hij zijn streven als hij wil slagen een andere kracht boven de zijne tot hulp noodig heeft, en terwijl hij daar in de schemering, te midden van zijn koren stond, begreep hij, wel vaag, maar toch als iets dat hij, heiden die hij was, als waarheid voelde, dat er aan de schijn baar chaotische levenskansen een onver anderlijk schema van recht en billijkheid ten grondslag lag, waaraan de aanmati gende mensch, die zichzelf den alleen- heerscher zou achten, te zijner tijd leer geld voor het verkrijgen van een beschei dener levensopvatting zou moeten beta len. Berouw hebben of in verzet komen hleip niets, belde waren het slechts fu tiele, energie-verkwistende gevoelens, het het eenige was Silverdale te verlaten voordat de vergelding voor hem ging be ginnen. Hij had' verkeerd gedaan en al had hij getracht zijn fout zoo veel moge lijk te herstellen, zijn straf zou hij overal moeten meedragen. Toen Witham dien avond thuis kwam, viel het hem op, hoe somber en verlaten de hoeve er uit zag met al haar vensters donker en niémand op 't erf voor het huis; maar toen hij de achterdeur binnen ging wenkte zijn kok hem. „Er zit binnen een man op u te wachten," kondigde hij aan. „Geen vriendschappelijk bezoek, zou Je zeggen, te oardealen but zijn ma nlui van kükaa.'' praktisch niet goed mogelijk is, omdat de meeste visschers eigen baasjes zijn en in den slappen tijd hun vischtuig onderhou den, of los werk verrichten. Bij de kustvisscherij komt meer loon dienst voor. De visschers zijn in den regel zelf schippers en hebben één of meer knechts aan boord. Veel sterker is dit nog het geval bij de zeevisscherij, waarbij men, zooals bekend, verschillende reederijen heeft met meerdere visschersschepen. In het algemeen kan men van de vis scherij zeggen, dat in het bijzonder bij de Noordzee-, haring- en beugvisscherij, bij de visscherij in de toom der Zuiderzee en de Zeeuwsche schelpdierenteelt minder personen werkzaam zijn dan vóór den oorlog, hetgeen deels ligt 'aan den min der gunstigen toestand van de markt voor de producten, gedeeltelijk, n.1 voor do beugvisscherij, aan den achteruitgang der vangsten en voor de Zuiderzee-visseherij reeds in verband staat met de droogleg ging. Deze achteruitgang van het bedrijf heeft echter niet tot noemenswaardige werkloosheid' in de betreffende visscherij- en of aanverwante bedrijven aanleiding gegeven, omdat hij geleidelijk is gekomen en de overtollige werkkrachten vrij spoe dig een ander beroep vonden, waarin zij versterkt werden door het feit, dat ver schillende visschers steeds een gedeelte van het jaar in een ander beroep werk zaam waren. De loonen zijn, ook al neemt men de stijging van de prijzen van de kosten van het levensonderhoud in aanmerking, niet lager en soms zelfs hooger dan vóór den oorlog, In het bijzonder voor de Noord- zee-haringvisscherij zijn echter de loo nen niet zooveel gestegen als de waarde van het geld is gedaald. Al is dus de werkloosheid in de vis scherij, niet toegsencpon, dan is het toch uit een algemeen economisch oogpunt)te betreuren, dat de ontwikkeling geen ge lijken tred heeft gehouden met de toe neming der bevolking en dat voor deze toeneming onder de visschers in andere bedrijven werkgelegenheid gevonden is moeten worden. BaltenlaiuL De strijd in Afganistan. Over den burgeroorlog in Afganistan, waarover we in ons overzicht van de vo rige week geen woord gerept hebben, om dat er ook waarlijk niets anders te ver melden was, dan dat de strijd nog voort duurde, is deze week weer wat nieuws te schrijven. Ali Achmed Chan, een van de troonpretendenten, Is gevangen genomen en dus voorgoed van het tooneel van den strijd verdwenen. Momenteel wordt de strijd dus gevoerd tusschen Amannoelah en Habiboelah. In den winter kunnen echter geen ernstige operaties worden ondernomen en het zal dus wel lente zijn, voordat beslissende slagen kunnen wor den geleverd en wie weet hoe de toestand dan weer veranderd is. Men verwacht nog meerdere troonpretendenten. Een van dezen zou zijn, de vroegere Afgaansche gezant te Parijs, Nadir Chan, die een dag of veertien geleden, uit Europa „op ver zoek van zijn land", naar Afganistan is vertrokken. Men schrijft hem grooten in vloed toe op een gedeelte van de bevol king en veronderstelt, dat hij zal trachten op den troon te komen, of zich aan de zijde van Amanoellah zal schaden. Bet einde van den burgeroorlog is dus nog niet in zicht Na dien Spaanschen opstand. Primo de Rivera, de Spaansche dicta tor, voor zoolang het nog duurt, houdt niet van halve maatregelen; in dit opzicht heeft hij iets gemeen met zijn Italiaan- schen collega MussolinL Hij: mist echter sedert lang diens populariteit, bovendien kan hij ook niet in de schaduw staan van „den grootsten man van Italië". Dat Primo's macht aan het tanen is, hebben we eenige weken geleden reeds verteld, toen wij op deze plaats schreven over den militairen opstand in Spanje. De dictator heeft nu deze week alle ar tillerie-corpsen ontbonden en de opstan dige officieren, die zich tegen zijn dic tatuur verzetten, tot gewone burgers ge degradeerd. De maatregel is van ingrijpenden aard en de weermacht is er zeker een half jaar door ontredderd, doch Primo hoopt van den zomer de corpsen, onder betrouwbare officieren, te herstellen. Of hem dit zal gelukken. De tijd zal het leeren. De Spaansche dictator heeft de afgedankte officieren natuurlijk voorgped tegen zijn persoon in het harnas gejaagd en zijn da gen konden dan ook wel eens geteld zijn. Een pijnlijke keel, een kuchje I Past op, in eens hebt gij het Verlies geen tijd, maar neem dadelijk de krachtig ingrij pende Akker's Abdijsiroop, samengesteld uit kruidenextracten, met bijzondere ge neeskrachtige werking. Doodt de ziekte kiemen, verwijdert de slijm, stilt merk waardig snel den hoest, zuivert de adem halingsorganen en versterkt de borst. Bevat geen verdoovende of schadelijke bestanddeelen en heeft géén nadeeligen invloed op de eetlust of de maagl Dit is bet geheim van de snelle werking bij griep, influenza en keelaandoeningen van de van ouds bekende SPANJE. DE TOESTAND. De ontbinding van het ofttriert- korpa bU de artillerie. Madrid, 21 Februari. De ontbinding van het officierskorps der artillerie is tot dusver zonder incidenten verloopen. Er zijn 1984 officieren van alle graden bij betrokken. Aan de Spaansche grens gaan geruch ten omtrent incidenten te Vigo, die ge- Ingezonden Mededeellng. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. Voor het eerst geloopen. Officieel werd Donderdagmorgen uit Craigweil House te Bognor gemeld, dat de koning een goeden nacht had gehad. De koning heeft voor het eerst met behulp van een stok en met een verpleegster naast zich zijn slaapkamer rond geloopen. Ingezonden Mededeellng. (786) iMIJNHARDT'S® bij Griep en Influenzd Witham knikte even en liep door; met een gevoel van grimmige verbazing vroeg hij zich af, of Courtborne nu werkelijk voor den derden keer teruggekomen zou zijn. Hij voelde zich juist in een stemming om hem eens duchtig de waarheid te zeg gen: misschien had dit bezoek dus wel zijn goeden kant. Maar dadelijk bij zijn terugkomen zag Witham, dat zijn bezoe ker niet Courtborne was; het groote, massieve lichaam, dat bij zijn verschij nen van den stoel bij de tafel oprees, leek in niets op de slanke figuur van zijn dubbelganger. „Ik weet niet met wien ik het genoegen heb maar als u even wacht, zal ik licht halen," zeide hij. „Als ik u was, zou ik geen moeite doen," gaf de ander ten antwoord. „We kunnen even goed praten, al is het d'onker en het laatste bedrijf zal zich wel buiten afspe len. Ik kan niet zeggen, dat u gemakke lijk te vinden geweest bent, Mr. Guyler." „En naar uw woorden te oordeelen, bent u ten slotte nog bij den verkeerden aangeland," antwoordde Witham droog. De man begon spottend te laohen. Dacht ik wel, dat je 't over dien boeg gooien zou, maar mij bluf je daar niet mee, verbeeldt je dat maar niet. Maar laten we niet langer liggen te kletsen, kerel ik ben hier gekomen om je voor 't gooien van die karaf met half om half op je.te geven; dat andere is begrij pelijk, daar hou ik mijn mond over". Witham waa zoo verbaasd, dat hij stokstijf bij de deur staan bleef. En blijk- baas ondervond de man iets van de g*- DUITSCHLAND, SPIONNAGE. De grenspolitie te Stolp is erin geslaagd in verscheidene dorpen van het grensdis trict Buetow acht lieden te arresteeren, die in Duitschland ten gunste van Polen spi onneerden. Men beweert, dat het hier een wijdvertakte spionnagezaak betreft, waar bij nog vele andere personen zijn betrok ken. Nierkwalen maken n spoedig oud! {Het komt in den middelbaren leeftijd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon- lijk een gevolg van overspanning de» nieren het rijn waarschuwingen van da nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heel© leven, dag en nacht, werken de nieren ocm de vergiften uit uw ibloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur-zouten hoopen zich dan ifi het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken; of wel wordt een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaasstoornissen, niersteen, züergruis, blaas ontsteking, ischias, spit, vermage ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling deze» ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk ze met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke nlermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urinefkanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Fosterifl Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. waarwordingen van zijn tegenstander, want zonder zijn dreigement te volvoe ren leunde hij besluiteloos tegen de taf ei Maar toen Witham begon te spreken, maakte hij door zijn Engelsch accent, het zelfde van Oourthorne, alle wantrouwen weer wakker.- „Voor zoover ik me herinneren kan, heb ik nooit in mijn leven het buitenge woon twijfelachtige genoegen gehad, u te ontmoeten," zeide hij. „En zeer zeker heb ik nooit een karaf of zoo iets dergelijks naar uw hoofd gegooid, ofsohoon ik me wel zou kunnen begrijpen, dat iemand een soortgelijke aanvechting ten opzichte van u zou kunnen krijgen." De man richtte zich uit zijn half-zit- tende houding op en kwam op Witham af; bij 't doorloopen van de kamer toekende zich zijn lichaam een oogenblik lang als een groote dreigende figuur tegen den iets lichteren achterhoek van hot raam achter hem af. „Schei maar uit, dat 's voor mij ge- noegl" zeide hij. „Waar deugen jullie Engelschen eigenlijk voor, dat is wat ik me steeds afvraag eerst eet je je zat en laat andere mensahen voor je werken, en als 't te bar wordt, wor-je door de kerels, die ten minste nog iets waard zijn, er uit gesmaktl Maar waarom ver zuipen ze jullie niet liever, in plaats van ons met jullie en jullie lamlendigheid op te knappen? Maar komaan, ik ben nou tenminste in de gelegenheid om te doen, waar ik al jaren-Tang op heb zitten vlas sen' een van jullie kerels erts het be wijs te geven, dat juli* met As vrouwe* hier je handen thuis moet houden." „Van de bedoeling van die prachtige toespraak snap ik niets," zeide Witham nog steeds verwonderd. „Doet u niet be ter met morgen terug te komen, dan Is uw hoofd allicht wat helderder." „Vooruit, naar buiten," zeide de man opeens fel.„Hier hebben we geen ruimte. Wat niet! J© zin zal je hebben, ongeluk dat je bent, leelijke bedrieger, vrouwengek!" ,Dahk je," antwoordde Witham nu ook driftig en toen de ander op hem afsprong, bukte hij zidh even en sloeg zijn armen, onder de okselholten door, om het lichaam van den ander heen. Een oogenblik was hij misselijk en dui zelig, want door zijn taktlek had hij niet aan afweren gedacht en de eerste slag van zijn tegenstander was raak geweest. Maar hij had zich voorgenomen, nu vech ten onvermijdelijk bleek, om de klop partij zoo vlug mogelijk te doen p floepen. Zijn gespierde armen sloten zich als sta len klemmen om den romp van den grooten man heen en een paar seconden later smakten ze tegen de tafel Als een onhoudbaren druk voelde de Amerikaan de rand ln zijn lendenen, hijgend sloot hij de oogen het volgende oogenblik werd zijn lichaam achterover gebogen, en hoorde hij met heesche stem zeggen: „Als je dien voet niet thuishoudt, gaat je dijbeen d*r aan. Stil, zeg ik jel Kom asjeblieft erin, Tom." (Wordt verval*]). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Hcldu-ache Courant 11.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. 0. en W. Indiö p. aeepoet 12.10, ld. p. mail en overige landen 18.20. Zondtucablad reap. 10 60. f 0.70,10.70,11.—. Modeblad reap. 10.95,11125, f lj>ö, 1185 Loaae nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Poat-Girorekeninc No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 2 Licht op voor Auto's en Fletsem Zaterdag 28 Febr. 5.54 uur. Zondag 24 6.66 Maandag 255.68 J/fflvn&n. vefowerul» tavht* Alleenverkoopen Gro» Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regel» 40 ct., elke regel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extTa). Bewijtno. 4 ct Ln vooral op den naam Sanaplrtn daar dexe tabletten «tttlg beschermd Hl» tegen namaai^ «rval.ching

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1