HEIOEU COURANT MANTELS en COSTUMES MANTELCOSTUMES TWEEDE BLAD Nederlandsche Middenstandsbank Extra Aanbieding! i es.—. MANTELS J. J. H. KOOPMAN PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 7 MAART 1929 Den Helder. D®. J. D. v. d .Veen, Ned. Herv. pre dikant alhier, heeft het beroep naar Rijs wijk (Z.-H.) aangenomen. HUISVROUWEN-VEREENIGING. Wij herinneren aan die interessante lezing, welke hedenavond'zal worden ge houden. SPAARBANK JST. ANTONIUB VAN PADUA". Bovengenoemde Spaarbank' houdt Vrij dag 8 Maart a.s. haiax jaarvergadering iin1 het gebouw van den R.-K. Volksbond, 's avonds 8.80 uur. Naar wij' vernemen, zal over het boekjaar 1029 4 rente worden 'uitgekeerd. KINDERVOEDING. Bij den heer W. de Boer, Loodsgracht, nog ingekomen: veui Marine 26.van O. K. K. 2.50, van de Br. 5.—, van den heer Kooman een doos kleeren ter waar de van 26. Wie volgt? DE INDISCHE MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, met mail en passagiers van de „1'atrla", arriveert Vrijdagmiddag 2 uur te Den Haag. VEREENIGD TOONEEL. Het Chlneesche Landhuis. Dit stuk is vóór al es luguber en griezelig. Deze kwalificatie oienti naar onze meening voorop te maan. Maar dit beteekent niet, dat d'it stuk onbeduidend is of zelfs onlbe- iangrijk. Verre van dien. Maar de hoogere bebeekenis komit pas in tweede instantie. Hot stuk behandelt het principieel® onder scheid busschen het Oostersdhe en het WTes- tersche ras, en het doet dit op een boeiende en interessante wijze. De beide Engelische schrjjivers hebben zeer goed de psycne van het 'Uhineesch® volk gevoeld' en begrepen, een zielsgesteldheid, die lijnrecht tegenover d'ie van ce Europeanen, Uier de Engel1- achen, staat. Het is niet zeer vleiend voor den westerling, dat hij de Ohineesche logica en de consequenties ats iets minderwaar digs 'beschouwt en aan eiigen inzicht de suiperiiiori'teit toekent. Het is niet zeer ■vleiend, omdat de Europeaan zoo zeer ver stikt is in het web van conventie, waarin hij zijn maatschappij, heeft gehuld, dat hij deze conventie en deze moraal voor waar heden aanziet. En de verdienste van dit merkwaardige stuk is, dat het den toeschou w-er een spiegel voorhoudt, waarin hij' zijn beeltenis kdaar en heider ziet. Maar de meeaten van ons, die deni spiegel gebrui ken, zoeken daarin naar wat hen het voor- deeikgst doet uitkomen. Wie een slecht gebit heeft» zal bij voorkeur slechts achter zjjn zakdoek glimlachen, en de wratjes op hals en armen worden het 'liefst maar ge maskeerd of weggebrand. ■Merkwaardig, consequent is in- dit stuk de filguiur vam Yuan Sing, den rijken CM- neeschen edelman, die er de hoofdrol in vervult, geteebend enl merkwaardig con sequent ook werd hij door AËb. van Dalsum uitgebeeld. Slechts één of tweemaal verliest Sing zijn zelfbeheersohing; voor het overige is hlijl, 'in welke situatie ook, die volkomen beheerschte en beheerscher, zooals Lao Tse dat wilde. Rondom hlern gioepeereni zich de CM- neesche en Maleischle bedienden, voltmaakt ini hun mieerendeels stil spel, alsmede de Europeanen, die er niet de fraaiste ro! i spelen. Terwijl het geheel uitmunf'.e dooi keurigheid en voornaamheid van decor. Van bai.su/mte grime ais Ohinees was zeer natuurgetrouw,, Nell Knooip fungeerde voor- treffeiyik als Maleische bediende en Jan Lamers alb de mannelijke 'Mlaleische be diende, en ook lp hun „Indisch" Neder- landsch wareni izijl zeer natuurgetrouw. Ter wijl Van Dalsum, ofschoon voortreffelijk Hoiand'sch sprekend, nochtans den gan seden/ avond' de sfeer van China in zijn spel en mitmiek wist te handhaven. Daar de decorverwisseJing na 't le bedrijf geschiedde, was te eveni negen uur at pauze; zij duurde precies drie «kwartier), hetgeen het talri,|ke publiek toch' te machtig werd, aoodat een dringend getrap nood'iig was de opvoering te doen voortgaan. Maar door de spanning, die in het tweede bed/r ij f werd op gevoerd,, werden we schadeloos gesteld. Technisch was het een zeer knap stuk en de oplossing was voornaam en nobel. ■Onder het- publiek, zagen wijl ook weder veten van elders. BEGROETINGSAVOND IN HET TEHUIS VOOR MILITAIREN, KANAALWEG #1—95. Zooals het in den loop der tijden ge woonte ia geworden werd ook op 4 Maart 11. 's avonds 7.80 uur in het bovengenoemd Tehuis weer een begroetingsavond gehou den teneinde de nieuw-opgekomen zee miliciens met het Tehuis en het Tehuis leven in aanraking te brengen. Er was voor deze gelegenheid een leuk en zeer varieerend programma samengesteld, dat in hoofdzaak door de oudere bezoekers werd uitgevoerd en waarvoor verder nog medewerking verleenden mejuffr. Aafje Kamp (piano) en. de heeren Klooster (fluit) en v. Dorst (liedjes bij de lult). De leiding van den avond berustte hij den heer P. van Dalen, den vol-ijverigen voorzitter van het Tehuis-bestuur, die in den loop van dit jaar hoopt te herdenken, dat hij gedurende 25 jaren als bestuurs lid de belangen van het Tehuis voor Mili tairen, aan den Kanaalweg, behartigt. Nadat de voorzitter met gebed den avond had geopend zette de muziek het „Wilhelmus" in, spontaan door alle aan wezigen uit volle borst medegezongen, om daarna een vroolfjken marsch te doen hoo- ren. Hierna nam de voorzitter het woord, om allereerst zijn groote blijdschap uit te spreken over het groot aantal militairen, zoowel van land- als zeemacht (pijn. 160), die aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven dezen avond bij te wonen en om de medewerkers, hij voorbaat hartelijk te danken. Daarna richtte hij een kort ern stig woord tot hen, die sinds een paar da gen In onze stad' te evrtoeven, om hun va- derlandsche plicht te vervullen. Spreker schilderde hoe vader en moeder hen met angstig hart zagen vertrekken en hoe er in hen de vraag rees: „Hoe krijgen we on zen jongen terug?" En er ie grond voor zulk een vraag. Aan velerlei verleiding staat ge hier bloot, maar juist daarom staat hier sinds bijna 62 jaren ons Tehuis, wat de plaats in wil nemen van uw ouder lijk huis, en waar een vader en moeder u, met raad en daadi terzijde willen staan, waar het niet te doen Is om uw geld, maar waar men uw geestelijk en lichamelijk welzijn wil bevorderen en u wil behoeden voor de gevaren, die u aan alle zijden om ringen. Spreker sloot met op te wekken tot getrouw bezoek en met den wensch, dat God hen zou sterken in den strjjd te- £en het kwade. Inmiddels was kolonel auwers, Commandant der Mar.-Kazerne binnengekomen en werd door den voor zitter hartelijk welkom geheeten. Nu begonnen ln bonte volgorde de ver schillende nummers van het programma aan ons voorbij te trekken. De heer Kloos ter deed ons van zijn fluitspel, vriend de Ruijter (bezoeker van het Tehuis) van zijn prachtig vioolspel genieten, belden op uitnemende wijze begeleid door mej. Kamp op de piano. De heer v. Dorst ver gastte ons op liedjes van Speenhof, Clinge Doornbos e.a., terwijl hij zich tevens als aangenaam prater deed kennen, naar wien allen gaarne luisterden. De vrien den Lauwer en van Looij declameerden. Eerstgenoemde zorgde voor luim, laatst genoemde voor ernst met het fijn- gevoelde, keurig voorgedragen gedicht van Pol de Mont „De kurrasiers van Oan- robert", terwijl het droevig drama van de zee in drie bedrijven: „De arme visschers- dochter", tegen de gewoonte van drama's in, hevig op de lachspieren werkte, 't Zou te ver voeren alles wat gegeven werd de revue te laten passeeren. Alleen willen we nog even memoreeren, dat door een der oudere bezoekers, vriend Lauwer, een opwekkend woord werd gericht tot zijn nieuwe kameraden en hij hen aanspoor de het Tehuis geregeld te bezoeken, waar na hij den lof van het Tehuis, in een door hem zelf vervaardigd gedicht 'bezong; dat door de heeren Heijlsman en Storm nog goede woorden werden gesproken en dat het bestuur van het Tehuis zijn gasten tracteerde op sigaren en versnaperingen. Ongemerkt was 't weer tijd geworden om te eindigen en nadat dank gebracht was aan allen, die voor het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, sloot de voorzitter dit samenzijn, na dank gebed door den heer Storm. Bericht van verhindering was ingeko- komen van Z.Exc. Vice Adm. Quant, als ook van den Weled.Gestr. heer Ridder v. Rappaxd, Garn.O>mimandant, die daarbij tevens van zijn sympathie, voor het werk van het Tehuis getuigde en een goed ge slaagden avond toewenschte. Zooals reeds gemeld, woonde Kolonel Lauwers," Com mandant der Mar.-kazerme een groot ge deelte van den avond hij en gaf daardoor blijk van zijn waardeering voor hetgeen door het Tehuis voor militairen, Kanaal- weg 9195 voor de Militairen van Land en Zeemacht wordt gedaan. GEMEENTERAAD. Verschenen is een Vervolg-ageoda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Donderdag, 7 Maart 1929. Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 29 Januari 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan H. v. d. Poll. (Voorgesteld wordt dit stuk en de stuk ken genoemd onder punt H der eerste agenda voor kennisgeving aan te nemen). Vervanging burgemeester. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders omtrent de vervanging van den Burgemeester. W ethouderspensionneerlng. Mededeeling, dat Burgemeester en Wet houders te rekenen met ingang van 15 Februari 1929 aan den heer A. G. A. Ver- stegen een pensioen hebben toegekend van f 1667.per jaar. Burgerlijke Stand. a. Verzoek van den heer A. G. A. Ver stegen om ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met dankbetui ging). b. Voorstel om in de plaats van den heer Verstegen een anderen onbezoldig- den ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen. Aanbevolen worden de heeren: 1. D. C. A. de Zwart, Wethouder, 2. D. H. Grunwald, raadslid. KONINGSTRAAT 108a Handelscredieten - Girorekening Grondbedrijf. Voorstel tot verkoop van grond te Huis duinen aan P. J. Sleper. Grondbedrijf. Voorstel tot in- en afvoer van gronden van het Grondbedrijf. Grondbedrijf. In bijlage 81 (1920) der raademotulen is opgenomen een staat van in- en afge voerde gromden. B. en W. stellen voor aan P. J. Sleper te Huisduinen een stukje grond te ver- koopen, groot piLm. 21/, M.2 tegen 4 den M2. Vervanging Burgemeester. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij voor de vervanging van den Burge meester bij diens ontstentenis als diens plaatsvervanger hebben aangewezen in de eerste plaats den heer E J. Bok, in de tweede plaats den heer W. O. van Breda en in de derde plaat» den heer D. O. A. de Zwart. Pensioen oud-Wethouder A. G. A. Verstegen. B. en W. deelen den Raad mede, dat zjj ln hun vergadering van Dinsdag aan den heer A. G. A. Verstegen, naar aan leiding van diens verzoek, een jaarlijksch Eensioen als Wethouder hebben toege- end van 1667. KUNSTAVOND L V. A. Dinsdag 12 Maart geeft de afd. Den Helder van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling een kunstavond met een zeer gevarieerd programma. Mevrouw Sanders—Herzberg, die reeds meermalen op andere plaatsen voor het Instituut op trad, zal verschillende voordrachten ge ven, zoowel van ernstigen als voor vroo- lijken aard. Vijf leden van het Stafmuziekkorps der Marine, de heeren B. Steinroth (piano), D. Steinroth (viool), J. Strobel (alt), J. Wolters (cello) en P. van Zandwijk (contrabas) zullen ten gehoore brengen het z.g. „Forellen-kwintet" van Schubert. Het is de eerste maal, dat dit kwintet hier ter plaatse wordt uitgevoerd. Ter inlei ding zal iets over het leven van Schubert worden verteld, zoodat dit gedeelte van den avond aan de herdenking van Schu bert gewijd is. Verder zal de A. J. O. een bont programma uitvoeren, waarbij, be halve voordracht en zang, ook eenige nieuwe dansen zullen worden uitgevoerd. Er is hier dus zeker voor „elk wat wils". De toegangsprijs is zeer laag, zooals uit de advertentie blijkt ACCORDEON-CONCERT DOOR DE V.A.AA De in Nederland alombekende Ver- eenigde Amsterdamsche Accordeonspelers geven in Maart en April een reeks lief dadigheidsconcerten in verschillende ge meenten van ons land ten bate van de weduwen en weezen van de zoo noodlottig om het leven gekomen veldwachters te Grootegast. 20 procent der bruto ont vangst zal aan den Burgemeester te Grootegast, ten bate der slachtoffers, wor den afgedragen. A.s. Zondag wordt alhier een concert gegeven in Casino. Op gebied van acoordeonmuziek is dit concert iets bijzonders. De spelers beschikken over een buitengewone capaciteit op dit instru ment en hebben niet alleen in Holland, maar ook in het buitenland een zeer goe den naam verworven. Zelfs heeft één der spelers reeds een tournée in Amerika ge maakt. Ggenoemde heeren munten dan ook uit door een verbluffende techniek en een schitterend samenspel. Als attrac tie wordt een solonummer uitgevoerd dat een Imitatie voorstelt van een groot orgel „De groote Parade". Verder het bespelen van één Instrument, 4-handig, door 8 leden van het gezelschap, 't Overi ge programma, dat uit een keur van prachtvolle nummers bestaat, wordt a.s. Zaterdag per advertentie bekend ge maakt. DE SCHOONHEIDS. WEDSTRIJD IN MUSIS SACRUM. Om eenige afwisseling te brengen ln de verschillende soireé's, welke de direc tie van Musis Sacrum haren bezoekers, gedurende het seizoen biedt, is aan den feest-avond van Zaterdag ajs. een schoon heids-wedstrijd verbonden. Zooals men uit de verschillende adver tenties in ons blad reeds opmaken kan, zijn hieraan een aardige collectie „ca- deaux" voor de gelukkige winnares ver bonden. Door de jury zal niet in kleinigheden de schoonheid der dames worden na gegaan, dooh de algemeene indruk, welke men ontvangt (zooals men dat ook doet bij het passeeren op straat, of bij het bin nentreden in een gebouw). Geen bizondere kleederdracht wordt vereischt. Een gewoon bal-tolletje (zoo als een jonge dame het draagt op een soirée niet waar?) is voldoendel Een frisch gezichtje! Een aardig fi guurtje! Dat zijn de sleutels die kans ge ven op de uitgeloofde fraaiigheden. Behalve wat de jury beslist, zal sr ook door het publiek een keus worden ge daan natuurlijk ook om een prijs! Wij verwijzen verder naar de betref fende advertentiën. „VORSTTELIJKE „IJg"ELIJKHEDEN. Een nabetrachting. Het is nu meenens met den dooi. Ge lukkig, allen, zonder uitzondering, hebben we de laatste weken met verlan gen naar het einde van deze langdurige vorstperiode uitgezien. Men krijgt ook van het goede te veel, en zoo heel goed was dit alles niet eens. Maar dit is in ieder geval zeker, en de binnenkort hierom trent te publiceeren cijfers zullen dat wel uitwijzen: wij hebben onze ouders ge klopt, en de befaamde winter van '91 is verre overtroffen. Zoowel in strengheid van .vorst als in langdurigheid. Ja, de vorst ligt op sterven, en, als de teekenen thans niet bedriegen, zal het niet weder worden: de vorst is dood, leve de vorstl Want het dooit goed en regelmatig. Wjj zouden ondankbaar zijn als wij bij deze lijkrede niet de goede hoedanigheden van de(n) vorst releveerden: hij was mild en vrijgevig in het scheppen van ijspret, die wij konden genieten tot oververzadiging toe; hij heeft in onze gematigde streek ons Poollandschappen geschonken, schoo- ner wellicht dan ze aan de Pool zelve wa ren te zien, omdat wij hier tevens ook de lentezon er bij hadden. Hij loste alle brug- problemen over onze groote rivieren op, ja, zelfs wist hij, beter dan de beste inge nieurs, onze goede trouwe Zuiderzee te dempen en het mogelijk te maken de eilanden te bezoeken. Stroomen erwten soep en duizenden liters capucijners heeft hij doen bereiden en uitstorten over min der bedeelde landgenooten, kortom, h]j trad vorstelijk op en verschafte naast veel leed, ook veel vreugde en ijspret. Maar zijn rijk is thans uit; met onweer staanbare macht dringt het voorjaar zich aan ons op, en de natuur kan aan die roepstem niet langer weerstand bieden. Maar voorloopig, zoolang niet de laatste restanten van vorst en ijs zijn verdwenen, zal het nog wel koud blijven, want te lang heeft de aarde in den ban des winters ge legen. Voor die laatste maal op het Uk 't Was er nog druk, Zaterdag en Zon dag op de verschillende ijsbanen. Vooral Zaterdagmiddag hebben nog duizenden van het ijs geprofiteerd. Voor den opmer ker was het aardig te zien hoe zeer vele jongens en meisjes de ijsweken benut hebben voor ijverige studie van de sier lijke sohoonrijdkunst. Wie in 't begin van de ijsperiode zijn eerste, aarzelende schre den op dit gladde pad zette, toonde zich op dezen laatsten ijsdag een virtuoos in het beentje ovesr. Wij, zagen jongens en meis jes van dertien, veertien jaar, die sierlijke pirouetten maakten en die zelfs al de heele baan noodig hadden voor hun wen dingen en draaiingen. We zagen er twee, klaarblijkelijk zusjes, die voor de beste rijdsters niet onderdeden. Het was een genot er naar te zien. Maar er waren er ook, niet zoo spontaan en wat minder gedecideerd, die eerst op dezen laatsten dag hun eerste kennis making maakten met de schaatsen. Ach arme, zij zullen nooit rijders van betee- kenis worden. Toen het Zondagmiddag begon te dooien, was spoedig de aardig heid er af, en al heeft het des nachts nog wel weer wat opgevroren, de dooi bleef toch de overhand houden. De toestand onzer water leiding, enz. Voor onze waterleiding, die zulke bui tengewone drukke en spannende dagen achter den rug heeft, is nu ook het ergste leed geleden. Nu de dooi is ingevallen, openbaren zich op verschillende plaatsen de gesprongen leidingen, en natuurlijk heeft het personeel aan het herstel hier van de handen nog meer dan voL Maar de toestand aan het pompstation baart geen zorg meer, en daar ook de klachten betreffende gesprongen gasbuizen min der worden, mag men de verwachting uit spreken, dat welhaast de toestand weder normaal zal zijn. Al krijgen we dan de naweeën in den vorm van rekeningen voor de gesprongen zinkers en het vele extra-werk op de gemeentelijke begroo ting. Onze bootdiensten. Of eigenlijk is dit niet juist, omdat er alleen nog maar sprake kan zijn van don dienst, die door de T.EJ9.0. onderhouden wordt op Texel. Voor de Esona. Is er nog geen denken aan, dat zij haar vaart weer kan hervatten. Daar gaat zeker nog eenige dagen mee heen. De „Marsdiep" heeft gisteren, voor het het eerst na drie weken, de haven van Oudeschlld weer kunnen bereiken. Het was evenwel nog een heele worsteling om den havenmond zoover in te komen, dat de passagiers en goederen op den steiger gelost konden worden. Om 12 uur ging men gistermorgen van hier en om half een was men reeds voor de haven, doch eerst om half twee kon een plank naar den steiger worden uitgelegd. Vandaag zou de „Marsdiep" om 1 uur van hier vertrekken naar Oudeschlld. Voorloopig zal nog niet meer dan 1 maal per dag den overtocht kunnen worden ge maakt, men hoopt evenwel spoedig den dienst uit te kunnen breiden en straks den zomerdienst, die theoretisch op 1 Maart ls ingegaan, practlsch uit te kun nen voeren. Langs strand en zeedijk. Een wandeling, langs strand en dijk, gaf een goed denkbeeld van de hevigheid, waarmede de winter ook hier geregeerd heeft Op het strand lagen brokken zee ijs, ter dikte van verscheidene meters, soms tot aanzienlijke hoogte opgestapeld, en ln het begin der dooiperiode, zoo hard Vanaf heden t/m. 15 Maart f 40-. Wollen en Zijden STOFFEN per meter. als steen. Er valt hier heel wat op te rui men voor moeder natuur. Een mooi en interessant gezicht leverde de dijk op; te gen de houten paalbescherming aan lagen de schotsen opgetast, en op sommige plaatsen waren deze stevige en sollede palen als lucifershoutjes afgeknapt. De hongerige meeuwen zaten zielig in groep jes bijeengehurkt boven op deze schotsen; er was voor hen weinig of niets te vinden en de vele doode vogels, die men onder weg vindt, getuigen van het drama, dat deze felle winter in de vogelwereld heeft veroorzaakt De wekelijkscho medewer ker van „de Telegraaf', de heer Strijbos, !af er j.1. Zondag een droevig beeld van. >e nood onder onze gevederde vriendjes is wel ontzettend hoog gestegen; dat be wijst de felheid, waarmede ze op neerge worpen voedsel aanvallen, en alle natuur lijke schuwheid hebben afgelegd. Ja, hon ger is een sterke prikkel! Qpze tuingewassen. Hoe staat het met onze tuingewassen? Menig huisvrouw klaagt al steen en been over de duurte en de schaarschte; menig groentenhandelaar kan aan de vraag der huisvrouw niet voldoen, en wie het be talen kan, ziet zich al genoodzaakt som tijds busgroenten aan te schaffen. Wie het niet betalen kan?wel, die mag op een houtje bijten. Gelukkig is er onze voed selvoorziening nog voor de allerarmsten. Teneinde ons eens op de hoogte te stel len van den toestand ter plaatse, hebben wij ons tot een onzer grootste tuinders alhier gewend. De Heldersche bedrijven zijn niet voor export ingericht, doch uit sluitend voor consumptie voor de eigen bevolking. Maar veel komt ook nog van elders. Groote bedrijven, zooals we die kennen in het Westland enzoovoort, vindt men dan hier ook niet Alle kool, prei, en in 't algemeen de te velde staande groente is weg, doodge vroren. Wat in de bakken staat kan misschien ten deele nog gered worden, maar zeker gaan er 4 5 weken mee heen alvorens dit weer geschikt is voor de con sumptie. Ook zijn er veel aardappels be vroren, maar voor een tekort aan deze voor onze voedselvoorziening zoo nood zakelijke veldvrucht, behoeft men niet bevreesd te zijn. Er waren voor de vorst begon, geweldige hoeveelheden aardap pelen in ons land, en zelfs als daarvan de helft onbruikbaar zou worden, zouden er nog voldoende overblijven. Behalve na tuurlijk, wanneer het buitenland ze in massa's gaat vragen. Het is met die aardappels zóó gesteld: de tuinders in onze omgeving, in den Helder, Anna Paulowna, enzoovoort, telen ze in het klein. Wel worden ze bij den aanvang van den winter inge kuild, maar voor deze betrekkelijk kleine hoeveelheden wordt geen vorstvrije in- kuiiing gemaakt. De speciale bedrijven, de geweldige kweekerijen in Groningen enz., hebben deze laatste wel, en zoo behoeft men voor een te groot verlies door vorst niet al te bang te zijn al zal dan in onze omgeving het meeste wel bevroren zjjn. Zijn de wintergroenten, voor zoover ze dan niet speciaal in kassen worden ge kweekt (en dus uit den aard der zaak zeer duur zijn of worden) vrijwel weg, ook voor de bakgroenten staat de zaak er niet rooskleurig voor. De z.g. vóórteelt, die in normale omstandigheden nu al wel haast voor gebruik geschikt is, ls natuur lijk weg. Maar ten opzichte hiervan zijn er ook de speciale kweekers, die zich hier speciaal op toeleggen, en die nog vóór de vorst begon hebben gezaaid. Zij zullen vermoedelijk nog wel wat aan de markt brengen, maar alweer: dit zal erg duur zjjn. En wat nu de tweede teelt betreft, die dit jaar dan de eerste wordt: er gaan nog weken mee heen eer de grond ge schikt is voor het uitzaaien. Er staat tegenover, dat de zon nu meer en meer kraoht heeft gekregen, zoodat wellicht de groei buitengewoon snel gaat, maar ln ieder geval is alles laat. Dat staat vast. Niet voor ver in April kan men thans de jonge groenten tegemoetzien. Hoe diep de vorst wel in den grond zit? Onze zegsman sprak van wel 80 duim. Door den dool der laatste dagen ligt er een laagje modder op, waardoor de schijn gewekt wordt dat de grond weer week is. Men moet evenwel maar eens probeeren er met de schop in te gaan, dan stuit men op een nog keiharde massa. „Wat wij voor tiet land noodig hebben, is geen regen, maar wind; dat doolt snel". Maar op an dere plaatsen ln ons land men kan het hierboven lezen zit men in angst en vreeze over storm en ruw weer, omdat dan eerst recht hst riviertje gevaarlijk KANTOOR DEN HELDER bieden wij aan NAAR MAAT tegen verminderde prijzen. genre Tailleur, de groote mode voor het a.s. seizoen, gemaakt van prima atoffen, met zijde gevoerd ln eHen en fantaale atollen, half met zijde gevoerd, vanaf Moole Coupe en bewerking. DAMES-KLEEDERMAKER :-! WESTSTRAAT 17. :-i

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5