S. A. KANKEWASSER ZN. HEERENBAAI BON voor een GRATIS X ons NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. 50dperVzpond ECHTE FRIESCHB BUITENLAND. PAAPS-ZEGEL Jnplaats van gerntts iabaU Spierpijn- Kloosterbalsem t Nr. 6622 ZATERDAG 9 MAART 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: G. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: EO en 412 Post-Girorekening No. 16066. Wintertijd. Maart Z 10 M 11 D 12 W 18 D 14 V 15 Z 16 Maan opond. f 7.24 20.45 7.39 22.09 7.56 23.36 Zon Hoogwater op: 6.28 6.25 6.23 6.21 6.19 6.17 6.15 oud: 17.52 17.54 17.56 17.58 18.00 18.02 18.03 v.m.: n.m.: 8.32 8.49 9.05 9.20 9.35 9.51 10.08 10.25 10.43 11. 1 11.19 11.39 11.59 Zaterdag 9 Maart 6.20 uur. Zondag 10 6.22 Maandag 11 6.24 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De opzienbarende onthulling. Na hetgeen wij de vorige week schreven, over de opzienbarende publicatie van het militair-verdrag tusschen België en Frankrijk, is er in de afgeloopen week een sensationeele wending gekomen in deze geschiedenis. België heeft niet stil gezeten om de zaak op te helderen en er dient beslist een woord van hulde ge bracht te worden aan zekere regeerings- personen, die alles gedaan hebben, om de duistere historie in het reine te brengen en het verloren vertrouwen te herwinnen. Want wij mogen nu wel gelooven, dat het document, dat in het Utrechtsch Dagblad gepubliceerd werd, vervalscht is en dat een groot deel van de Belgische regee- ring onbekend was met dit z.g. verdrag. De vervalscher is een zekere Frank Heine, een laag sujet, die zich voor alle mogelijke diensten laat gebruiken, als hem dit maar geld in het laad.ie brengt; of hij nu spionneert voor België of Duitschland, of voor beide landen tege lijk, daarvan maakt hij geen gewetens bezwaar. Deze Heine werd de vorige week reeds genoemd als de vervalscher van het document, hij bevond zich toen in Nederland, doch ging desniettegen staande Zaterdag met den trein naar Brus sel, terwijl hij wel zoo goed als zeker wist, dat hij gearresteerd zou worden. Dit heeft begrijpelijkerwijze wel eenige verwondering gewekt en men heeft zich afgevraagd, waar Heine de brutaliteit vandaan haalde, zich op een dergelijke wijze bloot te geven. Hij. is dan ook ge arresteerd en heeft oogenblikkeliik be kend, dat hij1 de vervalscher was. Hij ver telde hoe hij het document gemaakt had, naar het voorbeeld van een oud verdrag. Veel waarde heeft men niet gehecht aan zijn verklaringen, even min aan het interview, dat een correspon dent van de „Solr", een Brusselsch blad, met hem in Amsterdam gehad zou heb ben en dat later ook is gebleken, een product van eigen fantasie te zijn geweest De zaak was hiermee dus niet afgeloo pen en al vleide men zich in zekere Bel gische kringen reeds, dat de goede trouw van België en de kwade geest van Neder land, door deze historie nu wel overduide lijk gebleken was, er zou een wending in het geval komen, die voor België min der aangenaam zou zijn. Frank Heine, die eenige dagen opgesloten werd, is Woensdagavond plotseling vrijgelaten, omdat in het Belgisch wetboek van straf recht geen enkel artikel gevonden wordt, dat kan worden toegepast op de vervaar diging van het valsohe document, gepu bliceerd door het „Utrechtsch Dagblad". Deze onverwachte invrijheidsstelling heeft niet alleen in België, maar ook in het buitenland de grootste verwondering gewekt, maar wat nog meer de aandacht heeft getrokken is, dat Frank Heine het bewuste document niet alleen heeft ver valscht, maar dat hij is geholpen door den spionnagedienst van het Belgische departement van Landsverdediging. Dit maakt ook begrijpelijk dat Heine Zater dag naar België durfde te reizen, hij wist zloh gedekt door „hooge oom es", die in eigen belang er wel voor zouden zorgen, dat hij vrij uitging. 4 Het einde van deze geschiedenis is dus voorloopig nog niet in zicht. Een onder zoek in deze richting zal nu ongetwijfeld worden ingesteld; en reeds zouden eenige «genten van den militairen veiligheids dienst worden afgezet. Een hoogere offi cieer, een der ohefs van dezen dienst, zou reeds zijn afgezet en nog wordt het on derzoek voortgezet, er wordt reeds ge- rken over een mogelijk aftreden van minister van Landsverdediging, De Brooquevüle. En nu vraagt men zich natuurlijk af, ■Mt walk doel haaft da Belgische militaire KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING spionnagedienst Frank Heine in de ver vaardiging van het document geholpen? Daarover valt eigenlijk nog niets te zeg gen, zoolang het onderzoek niet is geëin digd, maar aanvaardbaar lijkt ons de ver onderstelling, van een Brusselschen cor respondent van „Het Volk", die o.m, zegt: „Alles laat onderstellen, dat men ten dienste van Heine een' 'belangrijk docu ment heeft willen opstellen om hem toe te laten van den Duitschen spionnage dienst een ander document in handen te krijgen. Dat zijn in zulke kringen heel gewone methoden. Doch Heine, die in alles wat slecht en gemeen is, een geniale kerel blijkt te zijn, zag terstond de be- teekenis van zulk een document in, daar hij er voor alles geld wilde uitslaan, ten bate van zichzelf. Zoo is het document in handen gekomen van zekere kringen in Nederland!." We moeten volledigheidshalve hier nog bij vermelden dat Heine niet zelf het do cument naar Nederland heeft gebracht, maar dit is geschied door zekere Ward Harmans, een medewerker aan het Vlaam- sche blad „de Schelde" te Antwerpen. Hermans is sedert de onthulling spoor loos verdwenen. Men denkt dat hij de wijk heeft genomen naar Nederland. Deze veronderstelling lijkt aannemelijk en nu wachten we maar weer af wat ons de komende dagen zullen brengen. Laat ons na deze onverkwikkelijke ge schiedenis allereerst mogen meiden, dat de Tweede Kamer de vorige week, zonder hoofdelijke stemming, het Kellogg pact heeft aangenomen, dat bedoelt, uitban-, ning van den oorlog. Theoretisch is dit wel aardig en het kan ons ook niet anders dan verheugen, dat Nederland, ondanks het toen nog voor echt gehouden Fransch- Belgisch verdrag, zonder h.s. het pact aannam, daarmee toonend aanvaarding van de beginselen van het pact. En ook praotlsch kan het niet anders dan voor deelen voor Nederland hebben, alleen al om het feit, dat degeen die het verdrag schendt, als misdadiger zal' staan aange schreven en de voordeelen ervan zal mis sen, dus aüe andere onderteekenaren als vijand tegenover zich krijgt. En waar Nederland, nooit of te nimmer tot een aanvalsoorlog zal overgaan, kan het on derteekenen voor ons land dan ook niet anders dan voordeelen hebben. Wij willen dit binnenlandsch-overzicht besluiten met de vermelding van het feit, dat het voorstel van den heer Braat, tot afschaffing van dien zomertijd, in de Tweede Kamerzitting van de vorige week Vrijdag, met een stem voor (dien van den heer Braat) is verworpen, zoodat we niet meer bang behoeven te zijn dat we den, door de stedeling zoo hoog ge prezen, zomertijd spoedig zullen kwijt raken. En nu de weersverandering dezen zomertijd schijntbaar dichterbij heeft ge bracht, zien wij met verlangen uit naar den 15en Mei, waarop we de klok weer eau uur vooruit zullen zetten. Buitenland. De nieuwe president van die Ver. Staten. Deze week heeft president zijn zetel af gestaan aan den nieuwen bestuurder van de Ver. Staten, Herbert Hoover, die te Washington zijn ambt heeft aanvaard. In zijn hierbij gehouden redevoering heeft Hoover in het kort zijn regeeringsprogram ontwikkeld en daarin nog een betoogd, dat er geen sprake kan zijn voor de Ver. Staten van aansluiting bij den Volken bond, omdat de Ver. Staten vrij moeten zijn van alle politieke verbintenis, daar deze vrijheid hen in staat zal stellen, diensten te bewijzen op elk terrein van menschelijken vooruitgang, in veel hooger mate dan dit anders het geval zou zijn, Men was in de Ver. Staten volkomen overtuigd, dat voorspoed en vrede en vooruitgang in het eigen land volkomen samenhangen met den voorspoed, den vrede en den vooruitgang elders en zoo wilde men allen steun verleenen aan alle nuttig internationaal streven, aan de po gingen tot handhaving van den vrede en uitbreiding van middelen, ter bylegging van geschillen. „Met groote waardeering zal men hier van kennis nemen, schrijft het Hbl., al zal het velen niet volkomen duidelijk zijn, waarom de Ver. Staten zich niet bij den Volkenbond zouden kunnen aansluiten en in dien bond zouden kunnen werken voor de schoone bedoelingen, die de heer Hoo ver nu nog eens weer bevestigde." Revolutionaire beweginfi ln Mexico. Om aan den overkant van den Oceaan te blijven, kunnen we ons meteen bezig houden met de revolutionaire beweging in Mexico, die een ernstig karakter heeft aangenomen. Het centrum van de opstan dige beweging was de staat Sonora, in het noord-oosten van het land. Naar het heette wilde het noorden zich vrij maken en de godsdienstvrijheid herstene,»> en, het is te begrijpen dat de regeering zich niet erg op haar gemak gevoelde. Het proces en de terechtstelling van Toral, die beschuldigd werd van den moord op Obregon, had on der de katholieken een geweldige sensatie verwekt, die nog verhoogd werd door de vervolging van de, van medeplichtigheid beschuldigde, moeder-overste. Aanvankelijk zag het er voor de regee ring niet gunstig uit, daar de opstande lingen groote successen oogstten en de op stand zich steeds meer uitbreidde. Het blijkt wel, dat een groot aantal bewoners van den Mexicaanschen staat het lang niet eens is met de regeering van presi dent Portes Gil. De laatste berichten, die over de grens zijn gekomen, maken weer melding van heroveringen van de regee- ringstroepen. Aan dezen kant van den Oceaan valt er weinig belangrijk nieuws uit het buiten land te vermelden, alleen wordt er den laatsten tijd veel gesproken over een aan staand aftreden van den Franschen minister-president, Poincaré en een feit is het dat er een po litieke crisis in Frankrijk is, die wel eens tot een ministerieele crisis zou kunnen leiden. DUITSOHLAND» DE POLITIEKE CRISI& Opnieuw besprekingen met het centrum. Naar de Börsenkurier meldt zijn "Woens dag opnieuw niet-officieele besprekingen gehouden over een hervorming van het rijkskabinet. Er zijn enkele leiders van het centrum gepolst over deelneming aan de regeering. Ofschoon er omtrent den uitslag van het overleg nog niets is uitgelekt, verluidt toch dat het centrum niet voornemens is het de regeering moeilijk te maken bij de behandeling van de nood-begrooting. 'S PAUSEN JUBELJAAR. Ter gelegenheid van 's Pausen priester jubileum zal Rome dit jaar meer dan hon- vanaf 20dperonslOd.per'Aons kant U een DE Heeren-Baai Jcu/aliteir rocken* Probeert maar eensa D-E HEEREN-BAAI Paars-zegel of een ons D-E HEEREN-BAAI- Paars-zegel tegen beuling -van jro ct. of een halfpond D-E HEEREN-BAAI Paars-zegel tegen betaling van 40 ct. Deze bon is geldig tot en met 16 Maart 1020 en kan bij de meeste winkelitrs worden ingewisseld IUHIJJMW WUWlMMNIIi! IIIMIIWIIl stijve spieren oCeen goud zoo goed derd pelgrimstochten binnen zijn muren zien, afkomstig uit alle oordon de* we reld. MEXICO. De opstand in Mexico. Uit Elpaso in Texas wordt gemeld, dat 6000 Yaqui-Indianen zich bij de opstande lingen zouden hebben aangesloten. Vol gens deze berichten zouden de opstande lingen nog meer successen hebben be haald. In Noord-Mexioo zouden de regee- ringstroepen in de bergen zijn gevlucht en zouden de opstandelingen Mazathlan, de voornaamste havenplaats van den staat Sonora aan de kust van den Stillen Oce aan hebben bezet, terwijl de leider van den opstand, generaal Manso, met zijn troepen langs de Oost-kust zou opmar- cheeren. Uit New-York daarentegen worden suc cessen der regeeringstroepen gemeld. Het klaarblijke doel der regeering is om eerst Vera Oruz te heroveren om daar een groot fourage- en munitie-centrum in te richten en dan pas den opmarsch naar het Noorden te beginnen. Het bericht, dat te Vera Oruz een deel der opstandelingen tegen hun leiders in verzet is gekomen, schijnt juist te zijn. Van de 7000 man ster ke bezetting van de stad» zouden 8000 man gemuit hebben. De Mexicaansche regee ring deelt verder officieel mede, dat re geeringstroepen Cordoba weer bezet heb ben, dat ook Orizaba zich weer definitief in handen van de regeering bevindt. Het Mexicaansche gezantschap te Lon den publiceert een telegram van de Mexi caansche regeering, volgens hetwelk deze van alle troepen betuigingen van trouw heeft ontvangen. Allerlei militaire en ci viele organisaties veroordeelen den op stand en hebben de regeering vrijwillig hun steun aangeboden. In politieke krin gen te Londen ontvangt men de berichten inzake de successen der opstandelingen met zeer veel voorbehoud. Aan de Golf van Callfornië. Mexico (stad), 7 Maart. De opstandelin gen hebben in het Noordwesten nog eeni ge plaatsen ingenomen, o.a. Guyamas aan de Golf van Californië, waar hen ook eenige oorlogsschepen in handen geval len zijn. De verspreide regeeringstroepen in Oostelijk Sonora zijn naar de bergen gevlucht. Toch misschien een verbod van wapenultvoer ln die Ver. Staten. Parijs, 7 Maart. Naar uit Washington wordt gemeld, zal het dept. van Staat waarschijnlijk den wapenultvoer uit de Ver. Staten naar Mexico verbieden, zulks in verband met den opstand in Mexico. Aguirre vertrokken? Wolff meldt uit Mexioo (stad): Het einde van de revolutie te Vera Ingezonden Mededeeltng. Bevrijd nw lichaam van urinezuur! Bij verzwakte nieren brengen urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom lu het zoo gevaarlijk om waarschuwende ver schijnselen te verwaarloozen zooala rug pijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheu- matisohe pijnen^ stijve en gezwollen ge wrichten, gruis of neerslag in de urine), ischias en spit, gerommel in de oorei\ hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig- held. Gij dient de behoorlijke werMng umet nieren te herateillen, waardoos rij de vergiften uit uw bloed filtreeren. Het la onverantwoordelijk om die kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheu- matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chroni sche nierziekten ontwikkelen. Duidelijk Ja, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer. Gebruik Fosterifl Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddei, in geheel Nederland om zijn succes be kend. Duizende dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Fosteris Pijlen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook O gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking mdl geel etiket let hier vooral op) bij «po- thafraa en rimogiarfenn. L75 par HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BU VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland 12.Ned. O. en W. Indlë p. zeepoet f 2.10, dd. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0 60. f 0.70, f 0.70,11.—. Modeblad resp. 10.95, f 1.25,11.25, 11.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p, regel ftraliard) Ingea. meded. (kolombreedte eds redactton. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 6.23 15.23 6.42 16.43 6.57 18.02 7.11 19.23 Licht op voor Auto's en Fietsen: TQBRALCO is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op den zelfkant ITALIË. ^/^OUVV^N, DE dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw «pieren doordringt en U .""i weer lenig maaktAkker t

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7