Marineberichten. Stoomvaartberichten. GEMENGD NIEUWS ftfl - wordt. Moeder natuur heeft heel wat op haar kerfstok en ze zal haar beste beentje moeten voorzetten om het weer eenigszins in het reine te brengen. In ieder geval staat dit vast: het wordt voor de huismoeder een duur voorjaar. Wellicht dat er niet direct van een tekort kan worden gesproken, maar zeker zal menig huishouden meer voor de middag- pot moeten besteden dan met het gewone inkomen overeenkomt. En het liefelijke voorjaar zal de naweeën ondervinden van den buitengewoon strengen winter, dien wij nu achter den rug hebben. PER SCHAATS EN TE VOET OVER DE ZUIDERZEE NAAR FRIESLAND Wij hebben in ons nummer van Zater dag vermeld, dat een drietal stadgenooten dien dag per schaats naar Friesland waren vertrokken en dat zij des Maandags op dezelfde wijze zouden terugkeeren. Het eerste gedeelte van den tocht is naar behooren volbracht; helaas kon evenwel aan het tweede deel, den terugtooht op dezelfde wijze, geen gevolg worden ge geven wegens den inmiddels ingevallen dooi, die het ijs onbetrouwbaar maakte. Daar het geen alledaagsch feit betreft, dat men per schaats over de Zuiderzee naar de Friesche ku3t rijdt, en daar er zich ook wel niet weer een tweede gele genheid zal voor doen, meenden wij onze lezers een genoegen te doen hieronder het verhaal van de drie mannen, n.1. A. Zwierstra, 52 jaar, H. terBrauk, 37 jaar en H. Wijnia, 20 jaar, allen inwoners van Den Helder, weer te geven zooals wij dat uit hun mond opteekenden. Hoewel de drie mannen Zaterdagmor gen om 6 uur reeds bij het Westplein de schaatsen onderbonden, bleek het bij de Bassingracht, dat zij tot de Kooy zouden moeten looperi tengevolge van den slechten toestand van het ijs. Even wel, het geluk diende hen, en zij vonden een vrachtauto, welks chauffeur hen meedenam naar de Kooy. Hier werd weder ondergebonden en in flinke streken ging het naar van Ewijcksluis, dat men om 7 uur bereikte. Aldaar gingen de mannen over op het zeeijs, datf hen naar Medem- blik zou brengen. Na tien minuten gereden .te hebben, bleek evenwel de toestand van het ijs zoo slecht, dat verder rijden ondoenlijk was en wederom moest een gedeelte te voet worden afgelegd. Bij den Oosthoek kwa men zij zelfs plotseling voor water te staan en moesten zij een grooten omweg maken en een „omtrekkende beweging". Zij moed, doorzettingsvermogen en volhar ding, ook toen de omstandigheden van het ijs een onderbreking van den tocht noodzakelijk maakten. En dat hieraan een man van 52 jaar deelnam, mag ook wel eens worden vermeld. Het is waarlijk geen kleinigheid en wij hebben er respect voorl Dat men in de archieven van het oude stadje Stavoren de- namen van deze drie mannen heeft genoteerd, is een aardige hulde aan hun onderneming gebracht I De kinderen en kindskinderen van ons geslacht zullen nog van dezen tocht ver halen als de Zuiderzee allang droogge maakt is en zij in snelle vaart langs de wegen van dezen nieuwen polder voort snellen! ETAT-MAJOR HR. MS. „KORTENAER". Etat-Major van Hr. Ms. Kortenaer, welke bodem een dezer dagen van zijn reis naar West-Indië in Nederland wordt terugverwacht. Luit. ter zee ie kl. J. Lagaaij, commandant; id. 2e ki. H. F. Hofmann, oudste officier; id. A. de Booij, id. J. E. A. Post Uiterweer, id. 3e kl. J. F. van Duim, off. M.S.D. ie kl. C van Leijden, id. 2e kl. G. W. J. Massa, id. 3e kl. L. Stam, off. van adm. 2e kl. L. A. van- Haute, off. van gez. 2e kl. W. H. H. Krul. De torpedobooten' Z 5 en Z 6 hebben giste ren 's Rijks werf alhier verlaten en zijn naar IJinuiden vertrokken. Off. van gez. ie kl. der zeemacht P. de Mooij, die ontheven is van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, is 20 Februari aan boord van het stoomschip Johan de Witt uit Tandjong-Priok naar Nederland vertrokken. Off. van den M.S.D. 21e kl. B. W. Vinke is overgplaatst van het vliegkamp de Kooij naar het vliegkamp de Mok op Texel. Den luit. ter zee 2e kl. H. Witte is vergund te repatrieeren. De Commandant der Marine te Willemsoord heeft bepaald dat met ingang van den nen Maart het uur van overal gesteld wordt op uur. 7 Maart: schipper J. Lievcnse van Wacht schip Willemsoord naar Mar.kaz. Willems oord. 1 Maart per s.s. Tjerimai uit O.-I. in Neder land teruggekeerd: Bootsman S. G. Zijp. Bevordering. Met 1 Maart '29: Konstabel-majoor L. Greiner tot opperkon- stabel. trokken op een zich op een grooten Met December ,<v,8. afstand bevindenden ijsberg af en van-| Scrg.-macht. J. P. Bastiaanse tot machinist- daar zetten zjj de wandeling naar Medem- majoor, blik voort. De drie hadden geen enkel orienteeringsmiddel bij zich, geen kom pas, geen kijker; rondom hen strekte zich een onafzienbare ijsmassa uit. De mist, die was opgekomen, belette eveneens de kust te zien, Na een wandeling van vier uur bereikte men Medemblik om 11 uur des morgens. Men raadde hen daar af de Zuiderzee rechtstreeks over te steken naar Stavoren, zoodat de tocht per schaats binnendoor werd voortgezet naar Enkhuizen. Aldaar arriveerde men om half twee. Na een korte rust ging het van hier over zee naar Stavoren. Weldra zagen onze drie avonturiers op zee een groepje van 7 man, die even eens in de richting Stavoren reden. Een flinke spurt bracht hen spoedig in hun nabijheid, en zij vernamen van deze 7 mannen, dat zij van de Lemmer kwamen, en dien morgen via Urk naar Enkhuizen waren gereden. Zij wilden nu over Stavoren weer terug naar Lemmer. Gezamenlijk ging men nu verder. Het ijs werd evenwel slecht zoo slecht dat men besloot liever te loopen. Te voet ging het nu verder, over de Zuiderzee, tot op ongeveer een uur afstand van Stavoren. De drie Heldersche mannen waren in de voorhoede, en besloten, toen ze Stavoren zagen liggen, te trachten daar weer per schaats te komen, zoodat weer werd opgebonden. Het ijs was bitter slecht; tot het hout zakte de schaats er in weg. Nochtans gelukte het hen eerder dan de Friezen in Stavoren aan te komen. Het eerste doel der drie was een tele gram te verzenden naar den Helderten einde hun aankomst te berichten. Maar de bevolking van dit plaatsje, die hen had zien aankomen, vroeg belangstellend waar ze vandaan kwamen, en toen zij antwoordden van den Helder te komen, moesten ze eerst naar het raadhuis. Het was namelijk voor het eerst, dat er rijders uit onze stad heelemaal tot Stavoren waren gekomen en op het raadhuis werd den mannen vriendelijk gevraagd hun namen op te geven, aan welk verzoek natuurlijk gaarne voldaan werd. Op dit oogenblik van ons verhaal be gon de honger de drie mannen geducht te kwellen, en hét is dan ook geen won der, dat zij dit opónthoud maar half goedkeurden. Want dadelijk toen zij van het raadhuis kwamen ging het „in looppas naar den bakker". En die had heerlijke Friesche koeken, die zij zioh uitstekend lieten smaken. Maar al te lang mocht ook dit opont houd niet duren; verder moesten ze,- naar Sneek en Bolsward. De schaatsen gingen dus weer onder en het ging weer verder, naar Warns, over de Galama dammen en bet meer naar Heeg en vandaar naar de Nleuwezijl. Hier gingen twee der drie den weg op naar Snoek; de oene kwam des avonds te 9 uur te Offlugawier aan, de andere een half uur later In Oude Haske, terwijl nummer drie des avonds te half negen in Bolsward arriveerde. Zooals wij al boven zeiden, kon de terugtocht, jammer genoeg, wegens den dooi niet op dezelfde manier plaats vin den, maar ook de heenreis alleen is uit een oogpunt van sport merkwaardig ge noeg om vereeuwigd te worden. Wij willen dan ook ons verslag niet eindigen zonder een woord van oprechte hulde te brengen aan deze drie stadgenooten voor hun waarlijk niet geringe prestatie, hun Met 1 Februari 1929: Korp.-torpedomaker T. van Arkel tot serg.- torpedomaker; korp.-vliegtuigmaker D. Jacobs tot sèrg.^vliegtuigmaker. Met 28 Februari 1929: Stoker-olieman C. Krijgsman tot korp.- machinist 2e kl. Met 1 Maart 1929: Korp.-konstabel C. B. Booden tot serg.-kon stabel; korp.-vtgitmr. W. van der Tweel tot serg.-vliegtuigmaker; serg.-timmerman J. Schreuder tot timmerman-majoor; marinier ie kl. T. tyeert tot korp. der mariniers. Met 10 Maart '29: Korp.-kok A. Looij tot serg.-kok. De 2e ploeg der zeemilitie van de Fchting 1926 en wel de zeemiliciens-matrozeit niet aan gewezen voor een mijnenlegger, komt 2 April bij de landmacht te Dordrecht of te Gorin- chem, voor den tijd van 5 weken, voor her halingsoefeningen onder de wapenen Stoomvaart Mij. Nederland. Enggano, u., 5 Maart te Bahia. J. PCoen, u., 5 Maart v. Algiers. Saleier, u., pass. 3 Maart Dungeness. Moena, t., pass. 3 Maart Gibraltar. Christiaan Huygens, 6 Maart te A'dam. Manoeran, t., 4 Maart v. Padang. Krakatau, t., 6 Maart v. Marseille. Prinses Juliana, 6 Maart v. Batavia. Riouw, t., pass. 6 Maart Perim. Salabangka, 5 Maart v. Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Am-stelland, t., 1 Maart v. St. Vincent. Orania, u., 4 Maart v. Lissabon. Rijnland, 4 -Maart v. A'dam. Zeelandia, u., 5 Maart v. Santos. F-landria, t., 5 Maart v. Rio Janeiro. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Eos, 4 Maart v. Catania. Euterpé, 4 Maart v. A'dam. Hermes, 4 Maart v. Algiers. Medea, 3 Maart te New-York. Notos, S Maart te Malaga. Orestes, t., 5 Maart te Duinkerken'. Petworth, 5 Maart v. Tarragona. Saturnus, 5 Maart te Piraeus. Tellus, 4 Maart v. Napels. Venezuela, wordt 6 Maart te A'dam verwacht. Breda; 3 Maart v. Cristobal. Pluto, 6 Maart te A'dam. Protus, 5 Maart v. A'dam. Euterpe, 5 Maart te R'dam. Venus, 5 Maart te Cavalla. Berenice, 5 Maart v. Lissabon. Boskoop, u., 4 Maart v. Cristobal. Clio, 5 Maart v. Algiers. Ethiopian, 5 Maart v. Curacao. Flora, 4 Maart v. Trinidad. I-los, s Maart v. Triëst. Irene, 4 Maart v. Gibraltar. Pollux, 5 Maart v. Constantinopel. Zeus, pass. 5 Maart Gibraltar. Amsterdam, 4 Maart v. Mollendo. Bennekom, t., 2 Maart v. Antofagasta. Lrato, 5 Maart te Santander. Jason, 2 Maart v. Houston. Vesta, 6 Maart te R'dam. Kon. Paketvaartmaatschappij. Sibolga, 24 Febr. v. Belawan. Mampawa, pass. 6 Maart Gibraltar. HollandAfrika Lijn. Aagtekerk, 5 Maart v. R'dam. Grijpskerk, t., 5 Maart Dar-es-Salaam. Klipfontein, t., 4 Maart v. Genua. Nijkerk, u., pass. 4 Maart Dover. Springfontein, u., 4 Maart v. Walvischbaai. Sumatra, 4 Maart v. R'dam. Waaldijk, 3 Maart te R'dam. Meliskerk, t„ pass. 4 Maart Dungeness. Heemskerk, u., 4 Maart te Delagoabaai. Is-leworth, t., 4 Maart v. Kifindinl. Rijperkerk, u., pas*. 4 Maart Perim. Billiton, u., 5 Maart te Delagoabaai. Meliskerk, t., 4 Maart te Duinkerken. Rietfontein, u., 5 Maart v. Mozambique. HollandAmerika Lijn. Andijk, 4 Maart te Hamburg. Spaarndam, 3 Maart te Tampico. Volendain, 4 Maart te New-York. Drechtdijk, 3 Maart te San Francisco. Gaasterdijk, 4 Maart te San Francisco. Eemdijk, 6 Maart te Curacao. Lochgoil, 2 Maart te Colon. Ncbraska, 4 Maart v. Londen. Vechtdijk, S Maart v. New-York. Grootendijk, 3 Maart te Astorta. Kinderdijk, 4 Maart te Panaima. Leerdam, pass. 6 Maart Azoren. Veendam, 4 Maart te Barbados. HollandBritsch-Indië Lijn. Meerkerk, u., 5 Maart Gibraltar. Stadsdijk, u., 4 Maart v. Suez. IJselkerk, u., 6 Maart te Antwerpen. Bovenkerk, S Maart te R'dam. Streefkerk, 5 Maart te Calcutta. Kieldrècht, t., pass. 6 Maart Malta. Vecn'dijk, u., 6 Maart te Madras. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, u., 3 Maart v. Singapore. Gemma, u., 4 Maart v. Genua. HollandWest-Afrika Lijn. Regigestroom, 4 Maart v. R'dam. Eemstroom, 5 Maart v. R'dam. Grotius, 6 Maart te A'dam. Kil stroom, t., 2 Maart v. Dakar. Scheldestroom, t., 4 Maart te Havre. Vondel, t., 4 Maart v. Lagos. Rijnland, 6 Maart te Breinen. Albireo, t., 4 Maart v. Buguma. Vuicanus, 6 Maart v. Hamburg. JavaNew-York Lijn. Blitar, pass. 4 Maart Point de Galle. Breedijk, pass. 4 Maart Azoren. ICarimoen, 5 Maart v. Suez. Palcmbang, pass-, s Maart Pantellaria. Agapenor, 5 Maart te Manilla. Sitoebondo, 3 Maart v. Philadelphia. Java Pacific Lijn. Modjokerto, 2 Maart v. Los Angeles. Siantar, 5 Maart te Singapore. Bintang, 3 Maart v. Belawan. JavaChinaJapan Lijn. Tjisaroea, 4 Maart v. Batavia. Tjileboet, 2 Maart v. Manilla. Tjikembang, 2 Maart v. Hongkong. Tjikarong, 5 Maart te Shanghai. Tjimanoek, 4 Maart v. Shanghai. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, S Maart te Batavia. Gorontalo, t., 5 Maart v. Tjilatjap. Kota Baroe, u., pass. 4 Maart Gibraltar. Kota Inten, t., 5 Maart v. Belawan. Kota Radja, t., 6 Maart te Londen. Soekaboemi, u., 5 Maart v. Suez. Tosari, t., 5 Maart v. Singapore. Medan, t., S Maart Kaap del Armi. Tabanan, u., pass. 4 Maart Perim. Djember, u., pass. 6 Maart Dover. Menado, u., 5 Maart te Catania. Toba, t., pass, 5 Maart Point de Galle. Indrapoera, u., 6 Maart te Sabang. Sibajak, 6 Maart v. R'dam. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Achilles, 5 Maart v. Hongkong. Phemius, 2 Maart te Cebu. -Philoctetes, 4 Maart v. P. Said. Atreus, pass. 4 Maart Perim. Euryades, 5 Maart v. Shanghai. Melampus, pass. 4 Maart Perim. Polydorus, pass. 5 Maart Gibraltar. Automedon, 6 Maart te Belawan. Jason, 6 Maart v. A'dam. Myrmidon, 5 Maart te Li-verpool. 1 aan de Anjelierstraat te hebben zien bin- nengaan en verlaten, maar geen van bei- dm zagen verdachte Veldhuyzen uit het perceel komen. Veldhuyzen bleef zijn verhaal volhou den. Hij genoot 10 van den buit, 1500, en steeds heeft hij voor Kikkert betaald. Dat deze geweten heeft waarvan het geld afkomstig was, durft hij niet zeggen. Kikkert zei er niet veel van af te weten Toen hij op'verzoek van Veldhuyzen mee ging, heeft deze hem niet verteld waar het geld vandaan was. Adv.-gen. mr. baron Van Harinxma thoe Slooten zei van meening te zijn, dat de bekentenis van Veldhuyzen door niets wordt bevestigd. Spr. persisteerde bij zijn vroeger genomen requisitoir, met dien verstande, dat zes maanden preventieve hechtenis zal worden afgetrokken. Mr. Stokvis betoogde, dat, ontdaan van alle bijkomstigheden, er geen getuige is, behalve den meubelmaker Boonstra, die verklaart, dat Kikkert bij de zaak is be trokken. Het is gebleken, dat er op de uitgaanspartij door Veldhuyzen en Kik kert slechts 8 a 900 is stukgeslagen. Hadden zjj den banklooper voor 15.000 beroofd, dan zouden ze wel meer hebben verteerd. Kikkert werd door Veldhuyzen alleen meegenomen, omdat hij in gezel schap aardig is, maar van de herkomst van het geld heeft hy niet geweten. Plei ter drong daarom aan op vrijspraak van de berooving en bij eventueele veroor deeling wegens opzettelijke of schuld heling oplegging van een straf, gelijk staande met de reeds ondergane preven tieve hechtenis. Mr. De Vrieze, verdediger van Veld huyzen vroeg eveneens vrijspraak voor zyn cliënt of een nader getuigenverhoor. De berooving was volgens verdediger niet bewezen. Adv.-gen. mr. Van Harinxma verzette zich tegen invrijheidstelling en na raad kamer verklaarde het Hof in dezen stand van het geding geen termen tot invrij heidstelling aanwezig te achten. Uitspraak 19 Maart a.s. passagiers. Het vliegtuig vertrok weer n 0.2(1 uur met drie zakken post en o- passagier. DIEFSTAL TIJDENS DEN LEIDSCHEN BRAND. Een koopman uit Leiden, thans gedeti neerd, werd ten'laste gelegd, dat hy op 12 Februari J.I., by gelegenheid van den brand in het Stadhuis in Leiden, toen verschillende straten waren afgezet, uit een winkel, gevestigd in het perceel Vischmarkt 15, eenige paren sokken en kousen en een onderbroek heeft ont vreemd. Een agent van politie heeft den ver dachte 's avonds omstreeks 11 uur uit don winkel zien komen en hem daarop aan getroffen in het bezit van een aantal pa ren sokken enz. Hy had een en ander gewoon los onder zyn jas. Verdachte beweerde de goederen van onbekende in bewaring te hebben Binnenland. DE BEROOVING OP DEN SINGEL TE AMSTERDAM. Een strafzaak met hindernissen. Zooals bekend is, werd op 16 Februari 1928, 'svoorrn. 10 uur, op den Singel by de Treeffsteeg te Amsterdam, aan den 78-jarigen banklooper der firma J. A. Matthes Co. een tasch met 15.000 aan bankpapier en ongeveer 20.000 aan ef fecten ontrukt. Drie dagen later werden als vermoedeiyke daders gearresteerd Hendrik Nan Kikkert, thans 27 jaar oud, en de nu 31-jarige Pieter Veldhuyzen. Op 5 Juni 1928 uitspraak doende, ver klaarde do Vierde Kamer der Ainster- damsche Rechtbank de beide verdachten schuldig aan diefstal in vereeniging en veroordeelde zy Kikkert tot drie jaren en negen maanden en Veldhuyzen tot vier jaren gevangenisstraf. Het O.M. had te gen ieder drie jaar gevorderd. Van dit vonnis kwamen zoowel de ver dachten, die ontkenden, als het O.M. in hooger beroep. Op 4 October 1.L diende dit appèl voor het Gerechtshof te Amsterdam. De ver dachten bleven volhouden onschuldig te zyn. Door ziekte van den verdediger werd de zaak uitgesield tot 12 October en toen werd de zaak niet afgehandeld, omdat nog een tweetal getuigen moesten worden gehoord, welk getuigenverhoor plaats had op 22 Nov. en niet uitviel ten gunste van Kikkert. Veldhuyzen verklaarde zich niet aan diefstal, doch evenals K., aan heling te hebben schuldig gemaakt. Een en an der was aanleiding een nader Onderzoek te doen plaats hebben en Dinsdag kwam de zaak opnieuw voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling. Verdachte Veldhuyzen bleek tegenover den rechter-commissaris te hebben be kend, dat hy 15 a 1700 uit de beroo ving had genoten, maar aan de beroo ving zelve ontkende hy te hebben deel genomen, evenmin als Kikkert. De beroo ving was gepleegd door twee met name door hem genoemde personen. Een dezer personen was „Zwarte Willem". Met een pet op het hoofd en een jas aan, waar onder hy iets verborg en een fiets aan de hand, was „Zwarte Willem" na de daad gegaan naar een woning aan de Anje lierstraat. Daar was hij binnengegaan en daar had verdachte Veldhuyzen zitten wachten op de verdeeling van den „poed". Korten tyd daarna verlieten eerst ver dachte en daarna „Zwarte Willem" het perceel. Verdachte begaf zich vervolgens naar het café van Kikkert, waarna hij met Kikkert op stap ging, terwyi „Zwarte Willem met den bewoner van het perceel aan de Anjelierstraat, dien hy ontmoette, zich naar een ander adres begaf. Een politie-agent en een andere getuige verklaarden .Zwarte Willem" het perceel DE GRIEP IN ONS LAND. Wegens de vele griepgevallen is de school aan de Stationsstraat te Valthe (Dr.) gesloten. Wegens de vele griepgevallen in de plaatsen Nes en Buren zyn met ingang van Dinsdag de openbare scholen aldaar gesloten. 101-JARIGE OVERLEDEN. Te Terwolde is Maandagmiddag over leden, 101 jaar en 7 maanden oud, de heer H. L. Boogoed, de oudste Inwoner van de gemeente Voorst. BRANDSTICHTING. Maandagavond laat kwam de 22-jarige schilder F. F. A. S., zich om onderdak melden op het politiebureau aan den Bergsingei te Rotterdam. Hy werd naar het nachtasyl aan den Boschhoek ver wezen. De man ging weg en kort daarna werd brand ontdekt in den kiosk, welke staat op den hoek van den Noordsingel en den Bergweg. Enkele boeken en tyd- schriften zyn verloren gegaan. Vlak by de kiosk stond S., die terstond bekende den brand te hebben gesticht, door een kam aan te steken en deze in de brieven bus te werpen. Hy is opgesloten. De brand was spoedig gebluscht. HET AANNEMEN VAN RETOURCOMMISSIES. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag voortgezet de behandeling van de zaak tegen den diretcur der gemeente werken ,van Noordwyk, J. V„ die terecht moest staan in verband met het aannemen van z.g. retouroomissies en voorts wegens het niet verantwoorden van deze gelden by zyn aangifte voor de inkomstenbelas ting. Als getuige werd nog gehoord de heer Wilson, directeur van de Wilson's gas- meterfabrieken, die verklaarde, dat aan den verdachte meermalen „douceurtjes" zyjn gegeven. Dit gebeurde dan om de aangename zakenrelaties te onderhouden en mede in de hoop, dat aan de fabriek by volgende leveranties de voorkeur zou worden gegeven. Verdachte zeide, dat hy. het nooit als zoodanig beschouwd had. Het O.M., waargenomen door mr. Rij kers, achtte beide tenlastélegde feiten bewezen en eischte deswege 300 'boete, subs. 1 maand hechtenis tegen den ver dachte. Uitspraak 19 dezer. AAN KINDEREN ONDERWIJS ONTHOUDEN. Wederom stond Dingdag voor d'en Krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht S. Z. uit Franekeradeel, 40 jaar, adjudant-on derofficier-instructeur veld-art. te Leiden. Verdachte gaat voort in zyn eenmaal ingenomen standpunt te blijven volhar den en onthoudt aan zyn drie zoontjes het onderwys, dat hy. als vader verplicht is die kinderen te doen volgen aan de bij zondere lagere school te Leiden. Verd. concludeerde dati n een Cirste- Ujk land met een Christelijke vorstin niet moest gevorderd worden dat een vader zoo onchristeiyk zou zyn om zijn eigen kinderen te verlaten en die over te leveren aan het onderwijs van vreemden. iDe aud. mil. mr. Aghina eischte drie maal 25 boete, subs. driemaal 10 dagen hechtenis. De Krijgsraad veroordeelde verdachte conform den eisch. POST WEER PER VLIEGTUIG NAAR EN VAN URK. Een vliegtuig van de K. L. M. is Dins dag om 10 uur te Urk geland met zeetien zakken post, wegende 800 K.G. en twee1 een gekregen. Eisch: drie maanden gevangenisstraf. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisterenmorgen kwam te IJmuiden binnen de stoomtreiler „Gelria" Y. 4, waarvan de 38-jarige gehuwde matroos J. van Duyn, uit Kafcwyk, Dingdagmiddag te halfvyf overboord gevallen en ver dronken is. Het was tydens het ongeval heel stil weer. Men vermoedt dat het droe vige ongeval een gevolg was van de gladheid van het dek. CORRUPTIE BIJ PUBLIEKE WERKEN TE AMSTERDAM? Thans reeds vijf personen gearresteerd. Naar de Telegr. verneemt heeft het on derzoek, dat vanwege de Centrale Re cherche werd ingesteld naar de hande lingen van den gearresteerden adjunct- hoofdopzichter ten stadhuize van de afdeeling Publieke Werken te Amster dam aan het lloht gebracht, dat vermoe- deiyk nog meer ambtsmisdryven door personeel aldaar zyn gepleegd. Er zyn eenige andere gevallen bekend geworden, waarby bleek, dat ambtenaren in dienst der gemeente een onrechtmatig en onder- handsch aoooord troffen met maatschap- py'en of vertegenwoordigers daarvan, die voor de gemeente werken verrichtten. In verband daarmede, zoo verneemt het blad voorts, is de Centrale Recherche Maandagavond laat nog overgegaan tot aanhouding van den directeur van een groote asfalt-maatschappy hier ter stede. Deze wordt er van verdacht zioh te heb ben schuldig gemaakt aan omkooplng van den bewusten adjunct-hoofdopzich ter. De politie vermoedt, dat dit tweetal onregelmatigheden heeft gepleegd, wat betreft de opgave van aangelegde wegbe- dekking. Eveneens is de boekhouder dier maat- schappy in arrest gesteld, verdacht van medeplichtigheid. Van het een komt het ander en zoo rezen ook vermoedens tegen twee andere ambtenaren ten stadhuize, echter omtrent andere gevallen van de zelfde strekking. Dit tweetal is eveneens gearresteerd, zoodat zich momenteel aan het hoofdbureau vqf arrestanten bevin den te zake ambtsmisdrijf of omkooping. Tot dusverre gaat het om een gezamen- Ujk bedrag van een paar duizend gulden. Verdachten naar het Huls van Bewaring gebracht De drie ambtenaren van Publieke Wer ken, de directeur van de Asfalt Maat- schappy en diens boekhouder zyn giste ren naar het Huis van Bewaring over gebracht Eenigen hunner hebben een be kentenis afgelegd. DE „BEROOVING" TE DEVENTER. De jeugdige S., uit Deventer, die on langs in het Nieuwe Plantsoen aldaar aan een boom vastgebonden en „beroofd" was van circa 16.000 en in hechtenis werd gehouden, verdacht van onder één hoedje te hebben gespeeld met een of meer „beroovers", is thans door de justi tie voorioopig op vrye voeten gesteld. Thans biyven nog in voorloopige hechte nis J. D. en H. F. v. S., die door een broer van 8. zyn aangewezen als de daders der berooving. VERDUISTERING POGING TOT MOORD. Wdgens verduistering één Jaar gevangenisstraf; wegens poging tot moord acht Jaar daarenboven. Dinsdag heeft het Gerechtehof te Am- sterdam bevestigd het vonnis van de Vierde Kamer der Amsterdamsche Recht bank, waarbij oen 48-jarig bewoner uit Diemen.op 20 December LI. veroordeeld werd tot één jaar gevangenisstraf ter zake van verduistering van een bankbil jet van 1000, dat een 46-jarige vrouw hem had toevertrouwd om er een obliga tie mee te betalen. Het Hof vernietigde het vonnis van de zelfde Rechtbank, waarbij d.d. 16 Octo ber l.l. dezelfde verdaohte vrijgesproken werd van de hem ten laste gelegde poging tot moord (in den naoht van 11 op 12 Mei 1.1. had hy, volgens de telastelegging, ge poogd de 46-jarige vrouw, die hem het bankbiljet van 1000 ter hand stelde, in de Weespertrekvaart by den Omval van het leven te berooven). Het Hof, opnieuw rechtdoende, ver klaarde verdachte schuldig aan poging tot moord en legde hemi acht jaren gevan genisstraf op met last tot gevangen neming. Het Hof nam aan, dat verdachte het feit klaarbUjkeiyk gepleegd heeft om zich het veilig bezit der 1000 te ver zekeren. 'W I vïi1 ri/d el roa us

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8