GEMENGD NIEUWS. den heer van der Vaart is een schrijven ingekomen, waarin deze, wegens zijn be noeming in andere commissies, mededeelt voor de Publieke Werken te bedanken. Hierdoor zijn dus, in plaats van twee, drie vacatures te vervullen. De heer Biersteker vraagt eenige oogenblikken schorsing van de vergade ring, opdat de raadsleden zich hierover kunnen beraden. Ook wenscht spr. eenige vragen te stellen. Na heropening komt dus allereerst aan de orde de benoeming van drie leden der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken (vacatures Eijlders, Schoeffelen berger en van der Vaart). Bij eerste stemming verkrijgen de heeren Minnes 18 en Schoeffelenberger 15 stemmen, zoo dat deze benoemd zijn. Desgevraagd ver klaart de heer Schoeffelenberger niet van standpunt te zijn veranderd, doch uit sluitend ter wille van het gemeentebelang deze herbenoeming te zullen aanvaarden. In deze commissie van bijstand hoort een deskundige als spr. is thuis, dat is in de afgeloopen maanden wel gebleken. Een tweede vrije stemming brengt de volgende stemverdeeling: Smits 7, van Dam 5, Woud 5, Eylders 1, Monhemius 1. De burgemeester wil nu, teneinde te doen beslissen wie voor herstemming met den heer Smits in aanmerking komt, een tusschenherstemming houden voor de heeren van Dam en Woud, maar de heer van Dam zegt niet voor benoeming in aanmerking te willen komen, zoodat deze tusschenstemming overbodig is. Alsnu komen in herstemming de heeren Woud en Smits, welke verkrijgen 14 en 5 stem men, zoodat eerstgenoemde als derde lid gekozen is. Voor de Financiën moeten worden be noemd twee leden in de vacatures de Zwart en ir. van Dam. Gekozen worden de heer van Dam met 15, de heer van der Vaart met 14 stemmen. Grondbedrijf (vacature van der Veer en de Zwart). Gekozen de heeren van dei- Vaart (12 st.) en Monhemius (16 stemmen). Reiniging en Plantsoenen (vac. van der Veer). De heer van Os legt de ver klaring af, dat hij, na de toelichting, die de heer Schoeffelenberger gaf omtrent zijn benoeming, dat n.1. het gemeentebe lang bij hem vooropstond, geen be zwaar heeft dien heer in de Commissie van Bijstand te verkiezen. De heer Mon hemius verklaart namens zijn fractie iets dergelijks. De heer Schoeffelenberger wordt vervolgens metlOstemmen benoemd. Hiermede is de agenda afgehandeld en wordt de Rondvraag gehouden. De heer Monhemius vestigt de aan dacht op de Mem. van Antwoord betref fende hoofdstuk VIII (Defensie), waarin de minister mededeelt, d{it zijn streven er op gericht is, dèn aanmaak van oor- i logsmateriaal door particulieren te zullen bevorderen. Het komt spr. voor, dat dit een groot gevaar oplevert voor de rijks werven, en spr. meent goed te doen er de aandacht van den Raad op te vestigen. De minister is blijkbaar van meening, dat ook in vredestijd door particulieren aan den aanmaak van oorlogsmateriaal moet worden verdiend. Waar in de Kamer hier omtrent een strijd op politiek terrein heeft geheerscht, hoopt spr., dat thans nu de politiek eens zwijgen zal en dat de hier bedoelde alinea van den Minister geen grootere ellende over Den Helder zal brengen. Spr. hoopt, dat het gemeente bestuur de aandacht gevestigd wil houden op deze voornemens van de Minister van Defensie. De heer Biersteker geeft in over weging het Reglement van Orde te wjj zigen zoodat de voor de rondvraag be stemde opmerkingen voortaan tijdig aan B. en W. worden medegedeeld, opdat daarop kan worden geantwoord. De heer Eylders verzoekt maatrege len tegen de ontsiering van schuttingen enz. bij de a.s. verkiezingen. Kan de ge meente niet evenals dat te Arnhem ge schied is, samenwerking zoeken met de verschillende kiesbesturen en hun be paalde plaatsen aanwijzen waar zij kunnen plakken De Voorzitter zal dit overwegen. De vergadering wordt daarna gesloten. voerlg mede, dat een verhooging van in voerrechten op groenten uit Nederland in Amerika onafwijsbaar moet worden ge acht maar dat dit niet als een ramp be hoeft te worden beschouwd. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR N.-H. NOORDERKWARTIER. In de Woensdagavond ten stadhuize ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwar tier werd naai- aanleiding van een adres van de K. v. K. te Tilburg besloten aan de Nederlandsche Spoorwegen te vragen om invoering van vijf-daagsche abonne- ments-kaarten. Bij de bespreking van de verslagen van de zittingen van den Spoorwegraad werd o.m. de opmerking gemaakt, dat op de lijn Amsterdam—Den Helder slecht materiaal gebruikt wordt, oude, erg stootende en slecht verlichte wagens. De heer Kolster, lid van den Spoorwegraad, zegde toe, daar nog eens op te zullen wijzen. Besloten werd om den minister van waterstaat te verzoeken zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot het aanleggen van de in het kanalisatleplan van West friesland voorkomende kanalen van Alk maar over Oudkarspel naar Kolhorn en Kolhorn—Sohagen—Stolpen. De heer Blaauboer betuigde zijn teleur stelling over de houding van verschillende burgemeesters in dit district ten aanzien van de bestrijding van mond- en klauw zeer. Thans, nu het nog staltijd is, kon die ziekte het best bestreden worden en daarom wou spr. den minister in kennis stellen met de lauwheid dier burgemees ters, die de ministerieele voorschriften niet opvolgen. Op advies van den heer Nobel werd be sloten deze klacht te doen vergezeld gaen van een verzoek om 'n flink bedrag toe te staan voor de wetenschappelijke bestrij ding van het mond- en klauwzeer. Als resultaat van een studiereis naar Amerika deelde de heer Wagenaar uit- Onze strenge winter. In het tijdschrift «Hemel en Dampkring», het orgaan voor de wetenschappelijke weer- en sterrenkunde, vinden wij in liet Maart-nummer van de hand van prof. dr. E. van Everdingen te De Bilt een en ander betreffende den thans afgeloopen winter. Reeds in de tweede dekade van Februari (een dekade is een tijdstip van 10 dagen) werden hier te lande allerlei records gebroken, zoo zegt prof. van Everdingen, en in Midden-Europa werden pooltemperaturen of Siberische koude aangetroffen. Wat voor het groote publiek de verrassing nog sterker maakte, is dat allerlei verschijnselen herhaaldelijk op een spoedig einde van den winter schenen te .wijzen. Het vroor eiken dag van dezen winter; slechts twee etmalen, in Januari, n.1. 22 en 23, en 24 Februari niet. De abnormale koude begon: 6 Februari in Finland met temperatureh beneden 30°; op den lOden 's ochtends regent het op den Noord Hinder en sneeuwt het flink te Vlissingen. Deze depressie trekt naar het zuiden en lokt de zeer koude, in Duitschland reeds aanwezige lucht naar ons land en de strenge periode begint. De koude en buitengewoon droge lucht moet, blijkens de weerkaarten, af komstig zijn geweest uit Nova Zetnbla en ruim een week hebben doorgebracht boven het met sneeuw bedekte vasteland. Dit, met nog andere oorzaken, veroor zaakte, de verschijnselen, die alleen in poolstreken geregeld voorkomen, zooals bijv. het sneeuwen uit heldere lucht, dat ook hier te lande werd waargenomen. De hoogleeraar geeft tenslotte eenige cijfers betreffende de koude. Men moet hierbij evenwel in het oog houden, dat de in den handel zijnde thermometers, die dikwijls lage standen aanwezen, niet juist zijn; de schaalverdeeling onder het vriespunt geschiedt meestal slechts schat» tenderwijs. Bovendien zijn de wetenschap pelijke instrumenten zoodanig opgesteld, dat zij wind- en zonvrij staan, omdat slechts op die manier een zuivere meting kan worden verkregen. De laagste gemiddelde temperatuur, hier te lande opgetèekend, was -13.6° O., n.1. op 14 Februari; slechts drie periodes van drie dagen, in Jan, 1881, Deo. 1908 en Febr. 1855 hebben de koude vau deze Februarimaand overtroffen. Voor tijd vakken van 4 tot 6 dagen kan geen der vroegere jaren het record van 1929 halen. De koudste reeksen zijn die van Dec. 1908. De absolute minima Voor Februari en voor den geheelen winter waren hier ter plaatse tot nu toe —.12.0 en 15.8; dit jaar bedroeg het minimum .16.1. En nu is het in den Helder nooit het koudst van ons land; want deze cijfers zijn voor de andere stations lager. In Vlissingen was het minimum tot nu toe (voor Febr. en voor den geheelen wihter) .13.6 en .14 2; thans bedroeg dat .15.7. Voor deze beide plaatsen werd dus het absolute minimum in dezen winter overtroffen. Wat den duur van dezen winter betreft, slechts twee dagen in Januari en 1 in Februari waren vrij van vorst, zeiden we, zoodat het dus van 1 Januari tot 3 Maart 62 dagen'gevroren heeft. Dat is langer aan één stuk dan vroegere winters. In 1885/86 duurde de ijswinter 73 dagen, doch was niet zoo streng. Naardestren- heid gerangschikt, is deze winter de 4de sinds 1849. Die van 1891 staat bovenaan, dan volgt die van 1855, daarna 1861 en als no. 4 1929. De winter van 1895, die nog versch in menige herinnering ligt, heeft rangnummer 6, die van 1917 no. 6. Dr. Easton, de bekende weer- en ster- rekundige, heeft in een studie uiteenge zet, dat het tijdvak 1917-1938 tenminste een tweetal strenge winters zou opleveren. Hij grondde deze bewering op den door hem gevonden regel, dat de gemiddelde wintertemperaturen der 22-jarige tijds vakken afwisselend hooger en lager zijn, op welken regel na het jaar 1450 geen afwijking is gevonden. Deze twee voor- spelfe strenge winters hebben We inder daad gehad. In hetzelfde, hierboven ge noemde tijdschrift, betoogt dr. M. Pinkhof, dat het gemiddelde voor de 13 winters 1917-29 thans reeds is gedaald tot 2.7°, doch dat het, om het voor de 22 jaren zoo laag te krijgen als uit dr. Easton's onderzoekingen waarschijnlijk wordt, n.1. 2.6 of lager noodzakelijk zal zfjn, dat de negen winters na 1929 gemiddeld aan den kouden kant moeten zijn. Elke zachte winter verhoogt de kans op een strengen. Als dr. Easton dus gelijk krijgt, is er vóór 1938 nog wel meer koude voor ons weggelegd, dan wij in de laatste jaren vóór 1929 gewoon waren. Wij zeiden reeds, dat Februari buiten gewoon droog was. Het heeft geen zin hier de wetenschappelijke cijferreeks af te drukken, maar het is toch wel aardig te vermelden, dat die groote droogte ook bij de afkoeling der lucht, des avonds en des nachts bleef bestaan. Zondagmid dag 8 Febr. bijv. doolde het te Amsterdam 0.8, maar denatte thermometer wees —.8.7 aan. Maar Zaterdagmiddag was het veel warmer geweest, n.1. 3.8, terwijl de. natte thermometer 1.8 aanwees. Geen wonder, dat de meeste menschen niet wilden gelooven, dat het dooide 1 Door de armoede aan waterdamp van deze lucht deed de zonneschijn de tempe ratuur overdag flink stijgen, maar was ook de .afkoeling des nachts dóór uit straling zeer groot. Trouwens de bosch- en heidebranden, die «anders slechts in droge zomers plaatsvinden, wijzen wel op een abnormale droogte. En nu hebben we, naar we zullen hopen, voor goed afscheid genomen van dezen merkwaardigen en buitengewonen winter, die ons nog lang ih het geheugen zal bfljveu 1 De toestand aan onze rivieren. De toestand aan onze rivieren blijft gunstig, dank zij het achterwege blijven van ruw weer. Maar in Emmerik istocb een Hollandsch schip, dat daar lag, door de opschuivende schotsen gekraakt, wij vermeldden het reeds in ons vorig num mer. Het blijkt, dat bij Wesel, een eind verder' in het Duitsche, een ijsdam zit van zes meter en de schippers, die daar werkeloos en machteloos toezien en maar afwachten moeten, zijn allesbehalve op timistisch gestemd. Geruischloos, stil en sluipend, komen de schotsen opzetten, en zonder dat men er erg In heeft, druk ken zij de scheepjes in. Het is wel een geniepige vijand daar, die van den Rijn komt afzetten. Enkele schepen hadden zich met sterke kabels vastgelegd aan de boomen. Maar de boomen worden netjes middendoor gesneden door de kracht van het ijs. En op het oogenblik is er nog maar het dunne ijshet dikke, zooals bij Wesel, moet nog komen. De heele kade is afgezet, niemand, behalve de schippers, mag er op. Men hoopt, dat de ijsbrekers in Holland, bij Gorinchem voornamelijk, erin slagen een vaargeul te maken en opwaarts brekende, Emme rik kunnen bereiken. De te Nijmegen gestationneerde hoofd ingenieur van den rijkswaterstaat, ir. dr. Lely, is optimistischer gestemd. Gevaar lijke ijsdammen zijn er in ons land niet en, wat het voornaamste is, de waterstaat is geruststellend. In Lobith en Nijmegen was val gemeld. Bij een zoo lagen water stand gaat het ijs niet gemakkelijk los en dat is eenerzjjds wel goed. Intusschen is voor Arnhem de Rijn In beweging gekomen, heel de massa stroom opwaarts van de gasfabriek tot in de richting Lobith. Onmiddellijk werd de brugwaoht gealarmeerder was open water voor Arnhem én de pont, die juist zou afvaren, werd afgeladen en onmid dellijk zijdelings tegen den hoogen oever gelegd. De pontons worden afgebroken Arnhem heeft een pontonbrug, waar van het middenstuk kan worden losge draaid en haastig naar de haven ge sleept; 'de vaste oprljbrug wordt extra bevestigd. Zoo kan men den vijand rustig afwachten. Reeds schuiven de eerste massa's geheimzinnig en stil voorbij. Onder groote consternatie rijdt een ko* los'sale vrachtauto, waarvan de remmen blijkbaar onvoldoende waren vastgezet, den Rijn in. Van heinde en ver waren de Arnhem mers komen aanloopen om naar het los gaan der rivier te zien. Te Lobith ls de Rijn Donderdagmiddag gaan kruien, maar is na enkele minuten weer gaan vastzitten. Nabij Hardinxveld is het ijsveld door een convooi ijsbrekers geforceerd. Dit convooi tret, zooals wij zelden, stroom opwaarts om de Waal verder -open te breken. In de havens bevindt zich nog zeer veel ijs, al is dat los; het is uiterst moeilijk voor de schepen daar dóórheen te komen. De IJsel is open geweest, maar weer vast gaan zitten, en ditzelfde zou men eigenlijk van alle rivieren kunnen ver tellen. Want ieder oogenblik komen er van die oogenblikken, waarop de men schen denkennou raakt hij los. Maar even later zit het ijs dan weer vast. De Lek is altijd een eigenwijze rivier ge weest; als er maar een beetje winter is, zit-ie vast en ook nu, nu zijn zusjes al over losgaan denken, is er in de buurt van Vianen en Wijk bij Duurstede nog geen sprake van. Ook op deze rivier is een ijsbreker bezig. Maar dit alles wat wij hier schrijven, dateert al van Donderdag. En inmiddels zet de dooi door. Misschien kunnen wij dus nog wel een bevredigend slot maken aan dit „ijs"elijke verhaal. iHet gerucht, dat de rivier los was, ver Binnenland. NOG OVER HET WADDEN-IJS NAAR AMELAND. Ondanks den dooi hebben Donderdag middag nog twee Amelander zeelieden H. de Boer en J. Kienstra, binnen twee uur behouden den tocht van Halwerd naar Ameland over het waddenijs volbracht. Om halftwee Donderdagmiddag is een vliegtuig van de K L. M. vlot op het Wee ter strand1 bij Hollum geland met de post van drie dagen. OVERVAL MET ROOF TE OOSTZAAN. Donderdagnacht zijn twee gemaskerde bandieten de woning van het bejaarde echtpaar Taams in de buurtschap de Haal te Oostzaan binnengedrongen. On der bedreiging met een revolver eischten zij de plaats aan te wijzen waar het geld lag. De vrouw overhandigde de bandieten een portefeuille met 120 gulden aan bank papier, waarpp de mannen zich wendden tot den man, dien zij eveneens onder bedreiging met een vuurwapen gelastten, de plaats aan te wijzen waar het overige geld geborgen was. De oude man zei hierop liever te willen sterven dan dat te doen, waarop de kerels zonder uitvoe ring aan hun bedreiging te geven de woning verlieten. Als verdacht van dezen overval heeft de Zaandamsche politie gisteravond aan gehouden twee nog jeugdige Zaandam mers, T. K. en J. M. Beiden zijn reeds met het echtpaar geconfronteerd. Taams meent stellig in de aangehoudenen de daders te herkennen. MOEDIGE REDDING. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is de 6-jarige A. Bikker uit de Tideman- straat te Rotterdam in een bijt geraakt van het ijs aan den Heemraadsingel al daar. De 16-jarige timmermansleerling A. J. van Well uit de Palmdwarsstraat, die aan de overzijde liep, was de eenige die het ongeval opmerkte. Zonder zich te bedenken liep hij over het ijs, dat onder rijn voeten begon te scheuren, naar de plaats des onheiis, sprong in de bijt en wist met groote moeite het meisje te red den. Deze werd in een woning in de na bijheid van droge kleeren voorzien, ter wijl de redder in den politiepost aan de Duivenvoordestraat werd geholpen. EEN, DIE VEEL OP ZIJN KERFSTOK HEEFT. Men schrijft uit Venlo: Na langdurige ondervraging van den hier onlangs gearresteerden inbreker, is thans komen vast te staan, dat een ge vaarlijk inbreker onschadelijk is gemaakt Dagen lang heeft hij de justitie door het opgeven van een valschen naam opge houden, totdat hij in arren moede een volledige bekentenis heeft afgelegd Zijn naam is F. W. S. S., geboren te Storkrade (Dld.). Hy is 42 jaar oud. Op zijn tocht dooa: Limburg hééft hy alvorens in Venlo te.opereeren, twee inbraken ge pleegd te Echt, vier in Geleen en Lutte- rade, vier in Sittard, tweemaal ln Maas- niel, eenmaal in Tegelen, tweemaal te Blerlck, zesmaal te Venlo. Ry de zevende inbraak is hij nachts in de Hendrlka- straat betrapt en gearresteerd zooals wy reeds hebben gemeld. Zeer veel gestolen goederen zyn teruggevonden, maar geen geld. Van eenige in zyn bezit aangetrof fen goederen kan hy de herkomst niet meer nagaan. DE PSEÜDO-JHR. VAN RIJ OKEVORSEL. Dezer dagen stond voor de rechtbank te 's-Hertogenbosoh terecht de electro- technious P. K. te Bussum, die zich jhr. v. Rijckevorsed noemde, rich nu eéns voor dokter, dan weer voor overste of inge nieur uitgaf. Op deze wyize heeft hy ver schillende personen in het land opgelicht Dr. Casparie werd belast met een psy chiatrisch onderzoek. Zyn conclusie luid de, dat verdachte een psychisch gedege nereerde was, van wien in de maatsohap- py geen beterschap te verwachten ia Overeenkomstig den eisoh heeft de recht bank thans verdachte zonder toepassing van straf ter verpleging ter beschikking der regeering gesteld. AUTO GESTOLEN. Opsporing verzocht Donderdagochtend te 10 uur reedde heer C. E. uit Westmaas met zyn auto, geladen met aardappelen, naar de Schie- haven te Rotterdam. In de buürt geko men, wist hy niet precies den weg, vroeg inlichtingen aan een voorbijganger, maar toeh deze hem gegeven waren, weigerde zyn nlotor. Na enkele oogenblikken ge tracht te hebben het euvel te verhelpen, stapte E. van zyn auto af en ging naar de Hudsonstraat, om daar een reparateur te zoeken. Toen hy na twintig minuten te rug kwam, was de auto met inhoud ver dwenen. In den wagen bevonden zloh 85 onge merkte z.g. ïynmeelzakken, inhoudende ieder 50 k.g. Eigenheimers poolers, een zwart dekzeil en een kelderwinch. VERDUISTERING. Voor de rechtbank te Breda heeft te recht gestaan, de kantoorbediende J. O.' B., uit Prinöenhage, verdacht van verduis tering ten nadeele van het bykantoor Breda, der Assurantle-maatschappy De Nederlanden van 1845, tot een bedrag van 8986. De verdachte bekende. De officier van justitie eischte ll/« jaar gevangenis straf. De verdediger vroeg voorwaarde- ïyke veroordeeling. MEISJE OVERREDEN. RU het oversteken van de rails door de „tram naar Zandvoort" gegrepen. Donderdagmiddag is een zevenjarig meisje op den Adm. de Ruyterweg ter hoogte van de Van Galenstraat te Amster dam onder een passeerende „tram naaï Zandvoort" geraakt. Toen men door op- vy'zeling van den wagen het kind bevrij den kon bleken de levensgeesten reeds geweken. Het ïykje is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, DE CULEMBORGSCHE MOORDZ4AK. Voor het Arnhemsche Gerechtshof stond Donderdag in hooger beroep te recht J. O., wonende te Culemborg, we gens het afleggen van een valsche ver klaring als getuige in de bekende moord zaak. Hij liet verstek gaan. De procureur- generaal vroeg bevestiging van het Tiel- sche vonnis, dat hem tot 6 maanden had veroordeeld. Voor hetzelfde feit stond terecht A. O., te Baarn. De procureur-generaal wees er op, dat deze beide zaken geen verband houden met de moordzaak. Ook in deze zaak werd bevestiging van het vonnis ln eerste instantie gevraagd. De derde verdachte, die wegens meineed tereoht stond was de bekende de Smale, wierrn verklaringen des tyds aanleiding waren de onschuldig veroordeelden, die reeds geruimen tyd in hechtenis zaten, te ontslaan. Wel eigenaardig is, wat de ver dediger hem vraagt. De verdediger, mr. Den Hollander, vroeg of het juist is, dat de verdachte, voor hy zyn geruchtmakende verklaring, die geleid heeft tot het ontstaan van de wegens moord verdachten uit de voor- loopige hechtenis, had afgelegd, getrao- teerd is door den rechercheur, die hem ondervroeg. Verdachte bevestigde dit Verder vroeg hy of het juist is, dat de substituut-officier van justitie hem later gezegd heeft dat hy, wanneer hy als ge tuige voor de rechtbank kwam, niets be hoefde te zeggen, doch dat de officier hem wel de vragen zou stellen, welke hy een voudig kon beantwoorden. Ook deze vraag beantwoordde verdachte bevestigend. Ook voor dezen verdachte werd beves tiging van het eerste vonnis gevraagd met last tot onmiddeliyke inhechtenisneming wegens vrees voor ontvluchting. Tenslotte stond de weduwe van den re chercheur Haveman, die in de cel zelf moord pleegde, terecht, eveneens wegens meineed. Zij is in Tiel daarvan vrijge sproken. Deze vrouw is by de verhooren verschrlkkeiyk gekweld en was zoo van streek, dat zij geruimen tyd zenuwziek is geweest. Voor haar wordt thans gerequi- reerd 8 maanden gevangenisstraf voor- waardeiyk met een proeftyd van 8 jaar. Haar verdediger schildert het fljden van deze vrouw gedurende de laatste jaren uitvoerig. In al deze zaken werd de uitspraak be paald op 21 Maart ajs. Buitenland. VLIEGONGELUK. Een Belgisch militair vliegtuig is van eeni hoogte van 800 M. neergestort en ge heel vernield De bestuurder, een offlmer, waa op slag dood. Gelukkig] bllijikt het verder verloop alles zins geruststellend. In Zwitserland liggen de rivieren) nog vast en (zoodoende bunnen hier de ijsmassa's afvloeien naar zee. Ge weldige hoeveelheden komen van Lobith eflzakkenen pasaeeren Arnhem. De in den Rijm gevallen auto veroorzaakte mo|g stag natie, doordat het nood/pontje, waarmee ae auto's worden overgeset voetgangers gaan met de oomcordia'booten over lek stootte. Het auto- en rijlverkeer met die Be tuwe is nu gestremd, en dat zal1 misschien nog wel even zoo bflijtvenu De waterstamden gaan op en meer, maar dit levert geen ge varen op. Het schijnt, dat het gevaar voor de vele te Emmerik) liggende schepen niet zoo groot meer is. Boven Lobith, dus op Duitsch gebied, zit ailes nog vast, en de dooi in Nederland imaatot het ijs week, zoo dat het eiken dag gemakkelijker loslaat en wegdrijft. Ook de jJsel is bezig zich van zijn ijs t» ontdoen. Het convooi ijsbrekers, dat de Waal bewerkt, is Vrijdag goed op geschoten; ook op de Merwede vlot heit werk. Op de Lek vond omen nalb'ij Ameide een dikken ijs-dam. In de Rotterdamsohe havens doet zich het merkwaardige feit voor, dat ondanks den dooi, 'het ijs toe neemt. De oorzaak is dg, veranderlijke wind richting. Donderdagavond laait was hlet op de Waai kade tj© Njjlmegen zwart van de mienschen, die wachtten op het losgaan der rivier. Het water steeg snel» maar er kwam dien- nacht nog geen beweging in het ijsdek. In'deh loop van gisteren geschiedde dat wel, te ongeveer half een zette het Ijs zich in be weging. Eerst langzaam, daarna al sneller, om zich ten slotte in geMjtkmattgen stroom lanigs de kadenrivoort te spoeden. Het was een majestueuzen aanblik, die door hen, die dit gadesloegen, niet licht vergeten zal wordeni Aan beide oevers der rivier vorm den! zich' ijsbergen van enkele mieters hoogte, terwfjl het water in een korte spanne tijids een meter steeg. Vrijdagmiddag te half twee was de toe stand ndet verontrustend en algemeen hoopt men, dat deze ijsgang geen nadeeËge gevolgen) aaf hebben, hetgeen ndet onimo- gèlijik Is, dank zljj den nog, steeds lagen waterstand. spreidde zich' als een toepend vuurtje door de stad en vooral op het traditioneel' geroep: ,4"er uut, d"er uut, de Waal die kruut spoedden zich dbizenden naar de Waa- kade. Wij overdrijven niet, wanneer wij zeggen, dat bijna de gansche stad uitliep en het was dan ook een enorme jnenschen- menigte, dlie zich op dlit middaguur aan den Waal'kamt bevond, om hiet schouwspel gade te slaan. De nieuwsgierigen stonden dicht opeeni gepakt van de spoorbrug tot aan den Voorweg, een afstand van ongeveer zeven honderd metier, terwijl ook velen zich op den aanlegsteiger van het veer en op de uiterwaarden te Lent bevonden. Men hing uit de ramen van de woningen aan de kade en zelfs op de daken hadden, sommigen staanplaats gezocht. Een tragi-komische aanblik leverde een zwarte hond, die op een of andere manier op het ij's verdwaald was geraakt en. nu op de schollen den stroom- affdreef. Ook op tal van vaarten en kleinere rivie ren is men vanwege polderbesturen énz. met ijsbrekers bezig. Vrjjidag in den toop van den. dag is het gelukt de schepen te Emmerik uit het ijs te bevrijder». In den nacht is het ijs be ginnen tos te gaan en dit duurde tot den morgen. Met- geweld perste het ijs zich een doorgang door het rivierbed'; de schepen lagen te trillen tegen elkaar als honden, die een> bad, hebben gehad. Steeds maar kwam- mieer ijs aandrijven, maar de gewel dig -zware kabels waarmede de schippers hun vaartuigen voorzien hadden, hielden bet en het ijs verbrokkelde tegen de wan den. En langzamerhand maken, nui de rivier nteer on, meer open raakt, de schepen zich los. En de vele sleepbooten helpen een bandje mee om het ijs verder „klein te krijgen". Het groote gevaar is voor Em merik voorbij. Ér rijn een tweetal! schepen afgedreven^ welker kabels niet hielden; deze worden nu door de sleepbooten- geborgen.- Heel' de stad1 staat ln spanning de werk zaamheden aan te zien. Nu het gevaar voor kruien geweken is, ds het publiek weer op dert Rhelnufer toegelaten. Het gelukte ook deze schepen, twee zware Hoilandsche aken, in veiligheid te brengen. De Nederlandsche genietroepen, die bij Lobith arbeidden, zijn inmiddels reeds te ruggeroepen, daar de Rijn hier ijsvrij is. En zoo is deze zware lisgang gelukkig zon den al te groote ongelukken weer afgeloopen en zal over enkelle dagen ook het laatste scholietje in de Noordzee rijn roemloozen dood gevonden hebbent

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14