T Derde Blad WEET U HET FRANSCH-BELGISCH MILITAIR VERDRAG. BINNENLAND VAN ZATERDAG 9 MAART 1929 TWEEDE KAMER. lat de Bomerdienstregeling van de relsche boot de vorige week la Inge- ••./in, tat de dienst, gezien de eigenaardige weet u voorts, weet u voorts, weet u, DE KAMERVERKIEZINGEN. De algemeene stemming over de can- didatenlijsten en de daarop voorkomende candidaten voor de a.s. verkiezing van leden der Tweede Kamer is door den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw bepaald op "Woensdag 3 Juli. HERZIENING BEZOLDIGINGS BESLUIT. De Koningin beeft gisteren het besluit in zake de technische herziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksamb tenaren onderteekend. Betalingen met deze herziening ver band houdende hebben reeds gisteren plaats gehad en zullen ook heden plaats hebben. Met den meesten spoed worden de salaris-berekeningen volgens het nieu we besluit voltooid. DE RADIO OP DEN JAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Aan den iqinister van waterstaat is het volgende adres gezonden: Het Verbond van Nationalisten, be staande uit nationalistische vrouwen en mannen uit alle rangen en standen in Ne derland, met verbazing kennis genomen hebbende van 't feit, dat op den geboorte dag van H. K. H. Prinses Juliana ander maal een revolutionnair program door de S. D. A. P. zal ten gehoore gebracht wor den, en oordeelende, dat dit een slag in het aangezicht zal zijn van alle oprechte Vaderlanders, verzoekt Uwe Excellentie beleefd doch dringend, een dergelijke uit zending niet toe te laten, mede om betreu renswaardige incidenten als in 1928 dit maal te voorkomen. KONINGIN EMMA OP DE NEDERL. TENTOONSTELLING TE LONDEN. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Londen meldt: Temidden van een buitengewone drukte bezocht Koningin Emma Donderdag de groote Nederlandsche schilderijententoon stelling te Londen, Als bij het bezoek van Prins Hendrik, had de Koning Lord Air- lie naar den trein gezonden om Koningin Emma te verwelkomen, die van het stati on regelrecht naar het Burlington House gereden is. Gedurende haar verblijf al daar werd haar ook een welkomsttele gram van de Britsche Koningin overhan digd. Tijdens het bezoek, zoo kwam men mij vertellen, passeerde de 200.000ste bezoe-, ker den ingang der tentoonstelling. Nu het zachter weer geworden is, zijn zooveel Nederlanders de zee overgestoken, dat wel bijna de helft der bezoekers Neder landers waren. DE MUSEUM-SCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Voordracht door den Raad ver- verworpen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Donderdagavond met 24 tegen 21 stemmen de voordracht van B. en W. tot stichting van den Museum-Schouwburg verworpen. VERLENGING VAN DEN UIT- KEERINGSDUUR VOOR WERKLOOZEN. De regeering heeft besloten om, onder nader te bepalen voorwaarden, nog voor een aantal werkloozenkassen den verleng den uitkeeringsduur voor leden, die uit getrokken waren van 18 dagen op 24 da gen te brengen. FORD TE ROTTERDAM. Oprichting van ©en naamL ven nootschap Nederlandsche Ford- Automoblel-Fabriek. Naar de »N. Rott. Ot.« uit goede bron verneemt, wordt eerstdaags opgericht de N. V. Nederlandsche Ford-Automobiel- Fabriek, met een kapitaal van f 5 millioen De bedoeling Is, op de terreinen te Rotterdam langzamerhand met de fabri cage^ van Fordwagens te beginnen en die geleidelijk uit te breiden, totdat hier in Nederland een behoorlijke Ford-automo biel-industrie is gevestigd. SEMI-ARTSEN TIJDELIJK BEVOEGD VERKLAARD TOT HET UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Een regeerlngsmaatregel verband met de griep. in Naar de Telegraaf verneemt, heeft de regeering maatregelen genomen om te voorzien in een zekere mate van gebrek aan geneeskundige hulp in den lande, als gevolg van de omstandigheid, dat ook ver scheidene doktoren door de griep, welke nog in sterke mate heerscht, zijn aange tast. Bij K. B. van 4 Maart j.L is bepaald, dat zij, die het eerste gedeelte van het arts-examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, zoolang niet anders is bepaald, bevoegd worden verklaard tot het uitoefenen der geneeskunde. Dit K. B. heeft dus betrekking op de semi-artsen. JUBILEUM DR. ALETTA JACOBS. Zeer groot -aantal gelukwenschen. Het was gisteren een halve eeuw gele den, dat dr. Aletta Jacobs, de eerste vrou- lijke arts in Nederland, te Groningen pro moveerde tot doctor in de medicijnen. Dr. Aletta Jacobs was ook vele tientallen van jaren een strijdende figuur in de vrouwen beweging. Zij mocht reeds in den vroegen ochtend ontelbare gelukwenschen ontvan- van oud-patiënten en anderen. Vergadering van Donderdag 7 Maart De moties-L. de Visser (comm.), inzake vaste aanstelling van personeel, dat één jaar of langer werkzaam is op arbeidscon tract, en een achturendag voor het lagere personeel -der P.T.T., worden verworpen met ond. 53 en 54 tegen 18 stemmen. De motie-van den Heuvel (a.r.) in zake Zondagsluiting van hulpkantoren voor telefoon en telegraaf, wordt verworpen met 49 tegen 23 stemmen. Behandeling van die Ziektewet De Tweede Kamer is Donderdag be gonnen met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de Ziektewet. De behandeling hiervan zaljvermoedelijk verscheiden dagen duren. De vragen, welke bij het debat in hoofdzaak ter sprake zullen komen, betreffen de volgende punten Zal de wet gelden voor arbeiders in ondernemingen, of voor allen? Moet een loongrens worden opgenomen "Wie moet de premie betalen? Moeten de particuliere ziekenkassen als uitvoerend orgaan in de wet worden op genomen of niet? Aan welke eischen moeten bedrijfsver- eenigingfen voldoen, om als uitvoerend orgaan te worden erkend? Zullen do verzekerden, die bij de Raden van Arbeid zijn verzekerd, individueel worden geregistreerd of kunnen zij col lectief worden geboekt? Moet zwangerschap als ziekte worden behandeld en zoo ja, moet ook voor de ongehuwde a.s. moeder de voor de gehuw den ontworpen regeling gelden Hoe hoog moet het ziekengeld zijn enz. Dat dit ontwerp van groote beteekenis is voor ons volk, behoeft geen nader be toog. Niettemin was de belangstelling op dezen eersten dag niet bijster groot. De amendementen zijn ten deele van zeer ingrijpenden aard. Dat de uitkeering wel op 80°/0 zal blijven, zooals de regeering conform de proeve-PosthumaKupers voorstelt, mag men wel aannemen. "De voornaamste bezwaren, op dezen eersten dag tegen het wetsontwerp ge opperd, betroffen de gelijkstelling van de ongehuwde met de gehuwde moeder, en de opname van ziekenkassen in de wet. De c.h. heer Bakker critiseert scherp de schrapping van de bijzondere kassen en keurt het af, dat los-vaste landarbei ders grootendeelsin de u'itkeeringsperiode niet verzekerd zullen zijn. Aan de mede zeggenschap der arbeiders in de bedrijfs- vereenigingen hecht hij absoluut geen waarde. Daarentegen vindt de r.k. heer Veraart het ontwerp in hoofdtrekken aantrekkelijk, maar constateert, dat men nog lang niet is waar men wezen moet, daar er nog velen buiten de wet vallen. De heer Smeenk (a.r.) kan zich met het ontwerp vereenigen, omdat het hem bo venal om de ziekteverzekering zelf te doen is en hij de kwestie der organisatie onder geschikt vindt. Hij zou de loongrens nog wel wat uitgebreid willen zien. Prof. van Gijn (vrijheidsbond) zal voor het ontwerp stemmen, indien eenige amendementen daarvoor geen beletsel zullen zijn. De ziekenkassen waren sym pathiek, maar we moeten er wel afstand van doen thans. De katholiek Kuiper beschouwt de in laatste instantie aange brachte wijzigingen als verbeteringen, maar dat werkgever en arbeider ieder de helft betalen acht hij een achteruitgang. Groote groepen arbeiders worden aldus te zwaar belast. De c.h. heer dr. de Visser betreurt zeer de schrapping der particu liere kassen, die voor het platteland zeer voordeelig zijn voor de arbeiders. Baron van Voorst (r.k.) vindt het ook beter, dat de werkgever alleen de premie betaalt. Tenslotte de communist de Visser, die een uitkeering van 100% van het loon wil geveD. Vele particuliere werkgevers doen dit en nemen dan nog de premie voor hun rekening. Ook de loongrens van f 8000.G- moet er uit. Hij behoudt zich zijn stem nog voor. De heer Snoeck Henk-emans gieeft een) weiniigi gunstig oordeel over het ont werp, al kan hij zich de houding des minis ters verklaren. Mr. Marchant bestreed de voorgestelde beperking tot degenen, die in loondienst zijn. Een zoodanige verzeke ring schiet te kort,, omdat er onder de millioen arbeiders velen! zij®, die econo misch sterk genoeg zijn om zich te redden, terwijl er onder de 1 millioen middenstan ders daarentegen) veel economisch zwakken zijn. Mr. Marchant meende, dat aan de thans voorgestelde voorziening een regeling om trent de ziekenverzorging had vooraf die nen te gaan. Verder betreurde de heer Marchant het over boord gooien der parti culiere kassen, hetjgeen hij ondemocratisch noemde. Hliji zal niet teigenstemmen, daar in ieder geval dit ontwerp een stap vooruit is 'Mn. Duys stelde, onder interrupties en gejoel van dien kant, er de rechterzijde voor verantwoordelijk, dat -tot nu toe niets van een ziekteverzekering is gekomen. De- s.-d. fractie aanvaardt dit ontwerp, al gaan haar eigen verlangens verder. De oppositie van de chr.-hist. tegen dezen minister noemde bij) niet fair. iDe heer Kor-tenhorst (r.-k.) veróe digde uitvoerig het in heit ontwerp gehul digde systeem van gedeelde premiebetaling. Hi) stemde er mee ln, dat de .particuliere Kassen zijn uitgeschakeld, maan hjj be keurde overigens den gebeelen gang van zakeni. Een goede ziekteverzorgingswet, althans voor de industrie, achtte hij beter dan oen ziektewet en hjj zou het toejuichen als er een soort compromis zou kunnen -tot stand komenj, waardoor ook een finantieele grondslag zou kunnen worden gelegd daar voor. Verschillende andere sprekers motiveer den nog hun stem; ds. Kersten natuur lijk op prlncipd- ele gronden- tegen verzeke ring, de reohtsohe fracties -pilnoipieel tegen j de gelijkstelling van gehuwde en ongehuwde moeders, enz. (Minister Slotemaker de Bruine heeft nog een paar zinnen gesproken, dobh- zijn eigenlijke verdediging vangt D aan. De medeplichtigen van Frank Heine. „Men weet niet, hoe hoog de verantwoordelijken zitten", en „men Is blijkbaar bevreesd nieuwe verklaringen te hooren uit den mond van den spion". (De Brusselschle correspondent van ^Het VoIfkT meldt d.d. 6 dezer: (Het belangrijkste feit is het volgende. Frank Heine heeft het bewuste d-ocument niet alleen vervalsclht. Hij werd in deze zaak geholpen door den spionnagedienst van het Belgische departement van Landsverde diging. En dat brengt- heel wat klaarte in de tot nu toe zeer geheimzinnige bekentenis van den gearresteerden Heine en an wat sedert Zondag -mtet Heine is gebeurd. Dit laatste b.v. verduidelijkt, waarom de man, die rechtstreeks verantwoordelijk was voor de noodlottige verwijdering tusschen de twee volken, met zooveel vertrouwen naar Brus sel is teruggekeerd, na aan een Belgisch journalist alles te hebben verteld. Maar waarom werd hij dan gearresteerd, zal men vragen. lOmdat de regeering, die -niet wist, dat ook de Belgische spionnagedienst in de zaak was betrokken, het parket bevel -had gege ven1 handelend op- te treden. Hbt eerste licht werd op deze vuilte zaak geworpen door Heine zelf, -toen hij bij zij® arrestatie zij® vrouw t-oeri'eip de twee agenten van den geheimen veiligheidsdienst tte waarschuwen en toen hij enkele oogenblifcken later den agent, die hem arresteerde, op- het gevaar wees van diens optreden), daar h'ij in dienst was van den militairen- veffigiheidisd i-enst. (Sedert dien zit men- natuurlijk in de (Bru-sstelsche offibieedie kri®geni met d-e^e zaak verlegen. Niet, dat men de zaak In den doofpot zou willen- stoppen. Wij weten-, dat zekere ministers, althans, het- géheele schan daal in het openbaar wijlen behandelen en de -gelegenheid te bakt willen nemen een- groote schoonmaak te houden. Anderen daarentegen, en men -begrijpt onmiddellijk wie, zouden de zaak maar liever op- haar beloop laten. Men- kent alle schuldigen- n-og niet. Men1 weel niet hoe hoog de verant woordelijken zitten en -men maakt zich on gerust oven de gevolgen van 'het incident. Over de gevolgen, voorall, op politiek gebi-ed. Hoe bet ook Zijl, het onderzoek in dte richting van Heine en Hormatte over Hermans spreekt bijraa niemand mleer is voorlteoplig gestaakt. Men is -blijkbaar be vreesd nieuwe verklaringen te boorer. uit één- m-on-d1 va-rf d'enl s-oio-n, die het schandaal n-og grooter zouden kunnen- -maken. Dit laatste verklaart de vrijlating van Heine. Wij meenen te weten, dat de regeering op het punt staat hardhandig in te grijpen. Agenten van den militairen veiligheids dienst zouden worden afgezet Een- hooger officier, een- der chefs va®i dezen dlen3t, zou reeds zijn afgezet, indien- wij het avond blad, dat dit bericht- publiceert, mogen ge- toeven. Ond-ankis velte pogingen beb ik tot het late avondluur van dliti bericht geen be vestiging kunnen ikrijgen. Doch zal- men hoog genoeg durven gaan? Dat is de groote vraag, die ik hier stel-. Ik weet, dat door alle politieke parijen drang op de regeerin-g wordt geoefend om niemand-, hij- moge nog -zoo hoog zij® geze ten, -tte -sparen. Iki -herhaal!, dat wil iniet zeg gen, -dat de regeering van p-lan zou izjjn nie mand te sparen. Doch men kan zich gemak kelijk voorstelen, dat -men aan den anderen dachte, het valsche stuk te fabriceeren. Zoo kwam hij in betrekking met Hermans, die een exemplaar kreeg met bestemming voor Nederland, Uit het onderzoek is verder gebleken dat agenten van den Belgischen Inlich tingendienst van het valsche document kennis hadden buiten medeweten van hun chefs. Het requisitoir van den Procureur des Konings luidt, dat de geinerimineerde stukken grove vervalschingen zijn, die den Belgischen agenten van den Inlich tingendienst medegedeeld werden, doch die slechts gebruikt moesten worden voor de controle-spionage. Het delictueus karakter der feiten geldt alleen Hermans en het was niet ernstig genoeg om de vervolging tegen Frank te wettigen. De ordonnantie van den rechter van Instructie bevestigt de ver klaringen van de regeering en van den chef van den Belgischen staf. Geconstateerd is dus, dat het stuk een grove vervalsching is. Dat is hoofdzaak. Ook wordt geconstateerd, dat Frank de vervalscher is en bovendien wordt vast gesteld, dat de vervalsching buiten we tenschap van den chef van den Generalen Staf geschiedde en daarenboven, dat de regeering er niet de hand in heeft ge had. Dus hebben agenten van den In lichtingendienst wel buiten medeweten hunner meerderen gehandeld, wat een ernstige fout is. Ook is een administra tief onderzoek gelast en er werden reeds sancties genomen. Het hoofd van den dienst werd uit zijn functie ontsla wegens gebrek aan waakzaamheid, tegenover agenten zal worden opgetreden en er zullen maatregelen worden geno men opdat dergelijke feiten zich niet meer zouden voordoen. De heer Jaspar zeide ten slotte, dat de hoofdzaak is dat men wete dat het docu ment jalsch is en dat België geen enkele overeenkomst heeft gesloten, die een agressie organiseert, dat het geen oor logspolitiek voert, dat de Belgische re geering van zulke politiek niets wil weten en dat haar geweten zuiver is en dat zij de Justitie gevraagd heeft licht in de zaak te brengen. België is vredelievend en voert een vriendschapspolitiek tegen- zijn Noorderburen. (Instemming van vele leden). Met de verklaring van Jaspar ver klaarde Van de Vijvere zijn instemming namens de Katholieke rechterzijde, en evenals uit naam van de Liberalen de heer Devèze, die hoopte dat Nederland zal begrijpen dat België's bedoelingen zuiver zijn. Van der Velde sloot zich eveneens bij deze verklaring aan doch hij meende dat sommige zaken bekend waren geworden die te denken geven weshalve de socialististen wenschen de regeering te interpelleeren, hetgeen DinB- dag over acht dagen zal gebeuren. V. D. meldt nog, dat de heer Brunet (Soc.) een motie indiende waarin de Kamer zich met de regeeringsverklaring accoord verklaart. Deze motie werd met alge- bant ook niet stil1 zit. De socialisten steunenmeene stemmen goedgekeurd. m'et al-Ie fcracbt alen-, die klaarheid- in- den toestand wili-enl brengen. De socialistische ..Peupie" brenigt vanavond -een artikel van De Brouokère onder, hlet h-oofd: Klaarheid. De socialistisch© leider vraagd, dat niet al leen opheldering Sn den- toestand wordt ge bracht dteor dte Nederlandsche socialisten in zake de -houding van hun regeerln-g met be trekicing -tot de publicatie der documen-te^, -maar dat ook de Belgische socialisten alles zulten dteen- om den oorsprong der stukken vast te steilten-. Het artikel eindigt: indüen men in Nederland) vreest medeplichtigen bekend! te maken, indien men in- België vreest ©enige spionnen), imdnl of imeer hoog geplaatst, aan -het gerecht ovter te tevoren, dan -zaïl de eenige mogelijkheid olm de be trekkingen tusschen Nederland! en ons te verbeteren verloren gaan. Aan bedde kanten van den Moerdijk zri! men zulk een zwak heid duur betalen. Doch het is ondenkbaar, hot is onmogelijk, dat zulk een zwakheid wordt betoond) boven en beneden den Moerdijk. VERKLARING VAN MINISTER JASPAR. Er was veel belangstelling voor do ver klaring, die de eerste Minister-president in de Kamer zou afleggen in zake het geknoei van agenten van den dienst der militaire veiligheid met Frank Heine. Maar wie sensationeel nieuws verwachtte is bedrogen uitgekomen. De heer Jaspar heeft niet veel nieuws verteld. Hij begon met te zeggen, dat Van Oauwelaert de aandacht der regee ring had gevestigd op het feit, dat een onderzoek naar den vervalscher van het Utrechtsche docutnent gewenscht was, waarop Frank werd gearresteerd. Uit de instructie is gebleken, dat Frank in dienst stond van de spionagedienst in een naburig land en dat hij opdracht gekregen hebbende om in België docu menten op te sporen, hij had voorgesteld van dobbelspel te spelen. (Onder die niet zeer duidelijke woorden zal elke lezer verstaan, dat Frank zoowel in dienst stond van den Belgischen als van den Duitschen spionagedienst). Frank kwam op de ge- Ward Hermans te Amsterdam? De (Belgische) »Standaard« bericht, dat Ward Hermans zich te Amsterdam zou ophouden. Het oordeel van de N-w. Rott Crt over die verklaring van minister Paspar. De JS. Rotit Ort." schrijft: Wij wenschen- hiermede de droevige veertien dagen, die achiter ons liggen, te besluiten. Allereerst daartoe de feiten. Het te Utrecht gepubliceerde strik is, .naar de herhaalde verzekering van minister Jaspar, valsch). En hij! heeft zij® verklaring ver sterkt met de mediedeeling, dat de Belgische magistratuur hem zij® oordeel bevestigd luid. Deze rechterlijke zekerheid is verwor ven, zonder nader onderzoek van de stuk ken, waarvan in de Nederlandsche regee ringsverklaring is melding gemaakt, en die veilig en wel 1® de kiluls van den heer Van Beun-inge® zijn gebleven. Ofschoo® de wensch, de0e stukken aan een nade-r des kundig onderzoek te onderwerpen, het eers van Belgische zijde wprd gelanceerd, en daarbij) de verwachting werd te kennen ge geven, dat de Nederlandsche regeering hier toe hare medewerking zoude verleenen, is zelfs geen poging gedaan, om tot- zulk een onderzoek, waartoe de heer Van Benningen zichi aanstonds bereid verklaarde, te gera ken. De rechter heeft dteze stukken niet ge-zienl, weet niet eens, welke stukken- de heer Van Beuningen die zich daarover niet wensch-te uit te laten onder zich hteeft. De vervalscher gaat vrij' uit. Onder een van de stukken staat de naam van een kolonel van het Belgische leger; onder een ander die van den chef van den Belgischen generale® staf (wat dit laatste stuk bevat is onbekend gebleven). De vervalscher of de Belgische militairen, die hem behulpzaam zij® geweest, moeten) dus tertainste twee handteebeningen nagemaakt hebben, -maar zulke handelingen zijn- volgens het geldende Belgisch© strafrecht niet strafbaar. Op wel ke stukken de hand-teekeningen staan, wie de vervalscher geweest is, is ook- blijkbaar niet interessqni De heer Van Beuningen kan de stukken vertoonen, en er zal geen omstandigheden, die zich in en nabij de haven Texel hebben voorgedaan, de eer- ste dagen evenwel uitsluitind theoretisch kon worden uitgevoerd en men al blij was, als het gelukte eenmaal daags het Horntje te bereiken, dat de directie evenwel, vol goeden moed voor de toekomst, en in de hoop, dat de omstandigheden zich nog vóór het einde van den zomerdienst-op-papier zóó danig zouden wijzigen, dat het inderdaad mogelijk zou zijn den dienst ook werke lijk te varen, t dat inmiddels de vraag gerezen ls, welke aanleiding heeft gegeven tot een geschilpunt, dat nog niet ia kunnen wor den opgelost, of men in verband hier mede moet spreken van een zomerdienst, die te vroeg kwam dan wel een winter, die zich verlaat had, dat de Texelaars desniettegenstaande toch met een enkele uitzondering regel matig dagelijks contact met den vasten wal hebben gehad, dank zij de energieke pogingen van de directie om den dienst althans eenmaal daags te handhaven, dat de directie hiervoor zeer zeker een ïartelijk woord van erkentelijkheid toe komt; en dat deze volharding en ijver ten slotte beloond zijn geworden, zoodat heden voor het eerst een regelmatige dienst kon worden onderhouden, tot vreugde van alle inwoners, die hun krantje en versche ca det j es weer op tijd zullen ontvangen? dat de volgende week in onze stad een consultatiebureau voor zuigelingen zal worden geopend; dat hiertoe, blijkens het bericht in de Heldersche Courant, uitsluitend toegang hebben zuigelingen beneden den leeftijd van 18 maanden; dat dientengevolge vaders, moeders, ooms, tantes, oudere broers en zusters, oaboes, kindermeisjes, bakers en opoes hardnekkig zullen worden geweerd; dat evenwel, gezien het feit, dat niet edere zuigeling een Nurmi ls, maatrege len zijn genomen om het mogelijk te ma ken, dat voornoemde zuigelingen ook in derdaad alleen zullen kunnen worden toegelaten, dat de volgende regeling daarvoor ls ontworpen: bovengenoemde vaders, enz. zullen ze mogen begeleiden tot aan de stoep van voormeld bureau; daar geko men, zullen hun begeleiders ze voorzien van een looprek en eventueel, zoo noo- dig, van schoone luiers, waarna de wich ten moeten zien voort te scharrelen tot voor den dokter; de heele kleintjes mo gen kruipen; dat eèn aantal verpleegsters in de gang ls opgesteld met ratels, teddy-beertjes en ander speelgoed teneinde de jongelui daarmede verder en verder te lokken op het pad huns heil»; dat ter wille van de heeren doktoren, welke bezwaar maakten tegen mogelijke anarchistische of communistische nelgin gen der zuigelingen, in de kliniek nog meerdere aantrekkelijkheden zullen zijn opgesteld, o.a. een vader-vrijwllliger, spe cialiteit 1® het trekken van grimassen; dat men, gezien de tamelijk groote uit gaven welke met het bovenstaande ge moeid zijn zoo zal het corps verpleeg sters allee® al met haar salaris- en pen sioenregeling een vrij groote uitgave vor deren overwogen wordt om dan toch maar die hand over het hart te strijken en mèfc den zuigeling ook tevens diens natuurlijke verzorger toe te laten; dat een onzer stadgenooten, zoozeer door de komende lente gedrongen, niet heeft kunnen wachten op de openstelling van onze goede, trouwe Noordzee, maar al dadelijk de kleerenballast heeft uitge worpen en te water is gegaan, dat het water van de Noordzee dezer dagen, voor zoover het geen ijs is, een goede 6n eon slechte eigenschap bezit, dat de goede eigenschap is, dat het, ook na de periode van vorst en buiten gewone droogte, nat is gebleven, maar dat het de slechte eigenschap heeft ook koud te zijn dat onzen stadgenoot evenwel zijn eerste bad uitstekend bekomen is, en hij het water als »fijn« kwalificeerde, dat een oude, wijze meeuw intusschen, die domicilie had gekozen op een ijsschots, in de nabijheid van den zwemmer, zijn hoofd schudde, en tegen zijn medemeeu wen sprak van de roekeloosheid der jeugd, dat we zullen hopen.dat onze stadgenoot van zijn vrijwillige koude bad geen na- deelige gevolgen zal ondervinden, doch dat de meesten onzer wel een verblijf onder de warme dekens zullen prefereeren boven dat tusschen de ijsiohotsen in de Noordzee. verdtere aandacht aan, worden geschonken-. Zoo zijn op het oogenblik de feiten. (Wijl zullen ons in deze -Belgische aange legenheden, en in de methoden van de Bel gische magistratuur, niet mengen. Dat zijn onze zaken niet. Maar wij hebben, onder den vasten, en allengs nog versterkten, in druk, dat de heer Van Beuningen over echte stukken -beschikte, een> en a-nder ge schreven, dat bij overtuigend blijk van valschtoid niet is te handhaven. Wij be tuigen daarover ons 1-eedtwezen, dat tot zoo ver oprecht kan zijn-, als de stukken valsch zijn hetgeen onderzocht worden kan. Wij moeten daarom hieraan iets toevoe gen. in de eerste plaats wel dit, dat de op winding, die 'hier te lande verwekt te, ae

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9