Eerste Blad. S. i KANNEWASSER ZN. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De Indringer 'Been -wonden Kloosterbalsem Nr. 6623 DINSDAG 12 MAART 1620 67ate JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever; C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Konir xraat 29 Telefoon: 60 en 412 Dinsdag 12 Maart 6.26 uur. Woensdag 13 6.28 BUITENLAND. VOLKENBOND DE SLOTZITTING VAN DEN RAAD. Geen Hoi. De 64ste Raadszitting is Zaterdag ge sloten. De slotzitting was voornamelijk gewijd aan een aantal petities, afkomstig van Duitsche minderheden in Poolsch- Opper-Silezië en Poolsche minderheden in Duitsch-Opper-Silezië. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Voor het eerst bulten. De koning is gisteren, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, voor het eerst sedert 4 maanden buitenshuis geweest. Het was pAchtig weer, de zon scheen helder en er was geen wind. Men heeft Z.M. toen in een rolstoel door den tuin van Oraigwell Housse gereden. De ko ning bleef een uur buiten en werd verge zeld door de koningin en Sir Stanley Hewett, den lijfarts. DE KWESTIE VAN EEN REGENT- SCHAP. Volgens de Daily Etxpress, houdt de re geering zich op het oogenblik bezig met den toestand die het gevolg kan zijn van de algemeene verkiezing, indien de Ko ning te dier tijde nog niet bij machte zal zijn, aandacht aan de zaken van staat te schenken. De rechtskundige raadslieden bestu- deeren den constitutioneelen toestand en op grond van hun verslag zal uitgemaakt worden, óf er een wetsontwerp tot instel ling van een regentschap ingediend zal worden dan wel of de bestaande Raad van State handelend kan optreden, wanneer de regeering bij de verkiezing verslagen mocht worden. DE BEGROOTING VAN MARINE. Blijkens den gisteren verschenen staat van de Admiraliteit worden de uitgaven voor de vloot in het nieuwe financieele dienstjaar op 61.674.715 geraamd. DE ENGELSCHE ZEEMACHT. De nieuwe ramingen. In een witboek deelt Bridgeman, de Eerste Lord der Admiraliteit, de credie- ten, welke zijn departement voor het nieuwe dienstjaar vraagt, mede en geeft er een toelichting bij. De credieten die voor 1929/30 gevraagd KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING worden, bedragen in totaal 55,865,000 of 1,435,000 minder dan in 1928/29. Deze vermindering is verkregen zonder dat de strijdkrachten ter zee en de lucht macht van de marine erdoor verzwakt zijn. Voor het bouwen van nieuwe schepen in 1929 wordt 8,621,626 gevraagd of 1,008,231 minder dlan in het vorig» jaar. Voor de maritieme luchtstrijdkrachten is 220,000 meer uitgetrokken. Bij het samenstellen van de nieuwe be grooting is het ontbreken van alle ver ontrustende factoren in den algemeenen maritiemen toestand hem te stade geko men. Volgens het nieuwe program voor 1929 zullen drie nieuwe kruisers, ©en flotielje- leider, acht torpedojagers, zes duikbooten en zes adviesjachten op stapel gezet worden. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 79) ,)Ja", antwoordde Witham gelaten. „Ge vaar. Ik heb hier nog heel veel te doen, dat Ik liever zou willen afmaken, voordat het einde komt, maar aan den anderen kant heb Ik moer dan genoeg van het heel© gedoe als 't moet wli ik me ook morgen bij de politie gaan aangeven". Oourthorne begon te lachen. „Van mij hoef je niet en buitendien zou 't ook niet verstandig zijn. Zelfs al zou je je onschuld kunnen bewij'zen iets, wat je tussohen twee haakjes niet kunt dan nog zou je je schuldig aan medeplichtigheid gemaakt hebben, doordat je, na onze eerste ont moeting, de politie niet dadelijk gewaar schuwd hebt. Beter en prettiger voor ons allebei, als we 't eens zien te worden". „Prettiger zeker, maar niet verstandi ger", antwoordde Witharn. „De moeilijk heid zit 'm daar, dat 't eens worden met iemand, die nooit zijn woord houdt, feite lijk een onbegonnen werk ie". „Wel", antwoordde Oourthorne droog jes, „of we mekaar nu al allerlei vriende lijkheden naar het hoofd gooien, daar winnen we geen steek mee en of je 't ge looft of niet, dezen keer was mijn komen op de Gratige niet een onderdeel van een vooraf beraamd plan. De kwam ergens uit BELGIE. DE TUNNEL ONDER DE SCHELDE BIJ ANTWERPEN. En het kanaal AntwerpenGent Zaterdag zijn in het kabinet van minis ter-president Jaspar twee overeenkomsten onderteekend betreffende het aanleggen van den tunnel onder de Schelde te Ant werpen en het kanaal Antwerpen—Gent. De overeenkomst betreffende den Schel- detunnel voorziet de oprichting van een maatschappij met een kapitaal van fr. 10 de buurt van de nederzetting vandaan en was op weg hierheen als je je de moeite geeft om me goed op te nemen, kun je voor jezelf zien, dat ik ziek geweest ben. De had een te hoogen dunk van mijn krachten en op de hofsteden hier In de buurt durfde ik me niet vertoonen om iets te eten te vragen d'e rest heb ik waarschijnlijk aan den meer dan ge- meenen brandewijn, dien ik bij me had, te danken. In elk geval is het eënige dat ik me weet te herinneren, dit mijn paard heeft me afgeworpen en is er vandoor gegaan, het grootste gedeelte van den dag heb ik onder een paar wilgenboomen gelegen en toen 't avond werd, heb ik me naar het eerste 't beste huis, dat ik zag, toegesleept". „Dat is alles heel onplezierig voor je ge weest, maar de zaak raakt 't niet", ant woordde Witham rustig. „Je bent hier heen gekomen om mij. Wat wou je van me? Geld waarschijnlijk. Wel, je kunt lang wachten, voordat je nog iets van mij los krijgt". „Ik weet niet, of het vertrouwd is, om jou alleen hier achter te laten," zeide Witham droogjes. Met een ironischen glimlach keek Oour thorne naar hem op. „Gebruik je oogen, waarde heer. Denk je, dat ik op 't oogen- mdllioen, waarvan het Rijk, de helft zal dragen en de andere helft géstort zal wor den door de provincie en de stad Antwer pen, alsmede door eenlge gemeenten uit dezelfde provincie. De maatschappij wordt gemachtigd voor fr. 600 millioen obliga ties uit te geven. Deze leening wordt ge waarborgd door den Belgisohen staat, de stad Antwerpen en de provincies Ant werpen en Oost-Vlaanderen. Verder zorgt d'e Belgische staat nog voor 1000 hectaren terrein. Onmiddellijk na de goedkeuring der overeenkomst door het parlement zullen de werken in aanbeste ding worden gegeven. De tunnel zelf zal ongeveer 250 millioen franc kosten. De tweede overeenkomst werd gesloten tusschen den Belgischen staat en de pro vincie Oost-Vlaanderen. De staat ver bindt zich daarbij tot het verzekeren bin nen den kortsfcmogeljjken tijd van de ver- eischte onteigeningen met het oog op het graven van het kanaal AntwerpenGent. Dit jaar zal nog een credlet van verschei dene millioenen francs aan dit werk wor den besteed. DUITSCHLAND. GEHEIM WAPENDEPOT ONTDEKT. Volgens het Eschweyer Tageblatt heb ben gendarmen bij: een huiszoeking nabij Reiobensacbsen Vrijdag een groote hoe veelheid ammunitie, geweren en andere wapenen gevonden. NOORWEGEN. EEN MISLUKTE BOMAANSLAG OP DEN KROONPRINS. Uit Oslo wordt gemeld, dat voor het paleis van kroonprins Oscar een bom werd gevonden. De lont was reeds aange stoken, maar door de vochtigheid weder gedoofd. Van den dader ontbreekt elk spoor. ITALIË. CONGRES VAN FASCLSTENLEIDERS. Redle van Mussolini. Rome, 10 Maart. Mussolini heeft Zon dagmiddag in de koninklijke opera het congres geopend ter gelegenheid van den vijfden jaardag der organisatie van fas cistenleiders in Italië. Bij deze plechtig heid waren de geheele regeering, de groo te fascistische raad, zoomede alle autori teiten van leger, staat en gemeente ver schenen, Ook waren alle groote organisa ties in den lande vertegenwoordigd. In totaal waren 4000 personen aanwezig. Mussolini hield een zeer toegejuichte rede, waarin hij de karakteristiek van het fas cisme vastlegde tegenover het socialisme zoowel als tegenover het liberalisme. VEREENIGDE STATEN. DROOGLEGGING DER GEZANT SCHAPPEN. Blijkens een draadloos bericht heeft het departement van buitenlandsche zaken besloten om het den gezantschappen in den vreemde voortaan niet meer mogelijk te maken zich van alcoholische dranken te voorzien. blik lust voel om op te staan en den een of anderen nonsensstreek uit te halen? Laat me wat whisky brengen ik heb het noodig en ga met een gerust hart aan 't werk. Bij je thuiskomst vanavond vindt je me hier, wees maar niet bang." Met een blik op het bleeke gezicht op het witte kussen, dat in zijn volkomen uit putting het beste bewijs van de juistheid van die laatste bewering was, stond Witham op. Maar voordat hij wegging, zocht hij den man op, die de functie van kok pp de boerderij vervulde, een vroege- ren stalknecht van den Colonel, die vol komen betrouwbaar was en zeide tegen hem: „De man in die kamer daar is vrij ernstig ziek geef hem whisky als hij erom vraagt en tegen den middag wat voedsel. Maar denk er om, dat je de ka raf er niet laat staan en dat je telkens, wanneer je de kamer uitgaat, de deur ach ter je afsluit." De man knikte met een blik van ver standhouding. Witham ging de kamer aan den voorkant van het huis binnen en ont beet daar vlug, want hij had dien dag op een vijftal van de meest afgelegen boerde rjjen zaken te doen. De geheele dag werd in beslag genomen door zijn werk en toen hij tegen den avond weer thuis kwam, vond hij Oourthorne op een rieten rust stoel voor het open raam liggen. Zijn kleeding was weer tot in de puntjes ver zorgd. Hij was keurig geschoren en hij had een half opgerookte sigaar in zijn hand, maar toch was 't duidelijk te zien, dat hij ziek was. Zijn gezicht had een eigenaardige, wasbleeke tint en zijn oogen stonden dof, ofschoon de sarcastische schittering van vroeger zelfs nu nog niet geheel en al ontbrak. Witham liep om het huis heem en ging de achterdeur binnen. Het verluidt dat het diplomatieke corps voornemens is te protesteeren. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA. De opstand in Mexico. Aan de Mexieaansch-Amerl- fcaanschc" grens. Reuter meldt uit El Paso, de grens plaats in Texas, dat in het Fort Bliss, daar in de buurt, driehonderd man Mexi- caansche regeeringstroepen, die over de grens waren gekomen, zijn geïnterneerd. Zij kwamen over de grens ingevolge een overeenkomst die zij waren aangegaan met de opstandelingen en waarbij Ciudad Juarez aan dezen werd prijsgegeven. Ciudad Juarez, ligt aan den Mexicaan- schen kant van de grens. De geïnterneerde soldaten hadden vrouw en kinderen mee mogen brengen. In El Paso is een meisje, dat op het grasveld voor haar vaders huis speelde, door een verdwaalden kogel gedood. Wolff meldt uit Mexico (stad): De Mexicaansche regeering heeft be kend gemaakt, dat een leger, het sterkste sedert 1915 op de been gebracht, gereed is om uit te trekken. De vroegere president Calles is van Irapuato in den s.taat Guanajuato naar Mexico vertrokken om het bevel over het leger op zich te nemen. In Ciudad Juarez. Talrijke Amerikanen zijn naar El Paso gevlucht. Lijken en gewonden werden door roode kruiszusters uit de straten van Ciudad Juarez weggehaald, waar bloedige barricade-gevechtën zijn gele verd. Het hevigst was de strijd rondom het hotel waar de commandant der re geeringstroepen zich verschanst had. Toen deze eindelijk verdreven werd, was het lot van de regeeringstroepen bezegeld. Amtrikaanscho hulp. Zaterdag heeft de Amerikaansche re- geering er in toegestemd, 10.000 geweren, 10 millioen patronen, machinegeweren en bommen voor vliegtuigen te verkoopen, die in de arsenalen te New Orleans en andere steden waren opgeslagen. Zoo noodig zullen nog meer wapens ter be schikking van de Mexicaansche regeering worden gesteld. Tezelfder tijd heeft de regeering den uitvoer van| vliegtuigen verboden, om te verhinderen, dat Ame rikaansche vliegtuigen aan de Mexicaan sche opstandelingen worden verkocht. Washington heeft bovendien te kennen gegeven, dat het waarschijnlijk gunstig zal beslissen op een verzoek om het ver voer van Mexicaansche federale soldaten over Amerikaansch grondgebied toe te laten. Evenmin zal waarschijnlijk belet „Geen goud zoo goed" Ingezonden MededeelIng, De meest hinderlijke kwaal worden, dat de 300 federale soldaten, die na de verovering van Juarez door de opstandelingen zich op Amerikaansch gebied in veiligheid hebben gebracht, weer naar Mexico terugkeeren, zoodra dit detachement zich weer bij het Mexi caansche federale léger zal kunnen aan sluiten. De opstand In Vera Cruz onderdrukt Mexico, 11 Maart. Naar officieel wordt meegedeeld, is de opstand in Yera Gruz volkomen onderdrukt De laatste troepen van generaal Aguirre, die uit resten van 2 regiment en' een ba taljon Indianen bestonden, hebben zich overgegeven. Aguirre zelf is met zijn broer, in de t>ergen gevlucht. In Noord Texas is de toestand onveran derd. Het hoofdkwartier van Galles her vindt zich nog te Oanitas. Als de spoorweg hersteld is, zal Galles naar Durango en Torreon kunnen op trekken, Amerikaansche vliegtuigen voor die Mexicaansche rogeerlng. De fabriek van vliegtuigen op Long Is- landi werkt naoht en dag omi de bestelling te kunnen uitvoeren, gedaan door de Mexi caansche regeering). De eerste leverantie zal tegen het einde van de loopende week van het Mitchill-vliegiveM vertrekken, de tweede leverantie een week later. De vliegtuigen zulten 'bewapend! zijn met machinegeweren en bommen. De Mexicaansche vliegers, die de vliegtuigen moet-eni bedienen, worden zeer grondig gedrild op het m/arineviliegiveilid bh Hamipton Roada. Een beslissende slag? Naar uit Mexico (stad) gemeld wordt, ver wacht, men daar, nadat de regeeringstroepen Oanitas ingenomen hebben, in de nabijheid van Torreon den beslissenten slag. Hier staan ongeveer tienduizend opstandelingen. Genleraal Galles trekt op met tienduizend man uit het 'Zuiden tegen Torreon. Gene raal- Almia-zan imlet zesduizend man uit het Oosten. Van Sinaloa trachten afdeelingen van de opstandelingen de troepen -van Galles in den rug aan te vallen. Een succes voor de regeetrfng. Blijkens een officieel bericht, uit Mexico (stad) is bliji Oanitas, in den staat Zacatecas, een afdeeling opstandelingen, onder gene raal Urbalejo,, verslagen. Volgens een regeeringsbericht kwamen de opstandelingen in verzet tegen hun aan voerder;, toen zijl vernamen dat deze tegen de regeering streed. Er is maar een bericht dat voor de op standelingen gunstig luidt, ni. dat een ge deelte van Beneden-Galifarnië zich toy den opstand heeft aangestoten. „Kijk, voordat u naar binnen gaat, eens naar de karaf," zeide de man, die met een pas gevulde petroleumlamp in zijn hand met Witham meegegaan was. „Den heelen dag door heeft hij whisky gedronken, maar hjj, is er niet eens suf door gewor den." Witham zette de lamp op een tafeltje in den hoek en trok een stoel tot naast de zitplaats van Oourthorne. „En zei hjj. Oourthorne begon te lachen. „Ik maak je m'n compliment over je gedachtenlezen van vanmorgen. Je veronderstelling was volkomen juist. Ik moet geld van je heb ben." „Je weet mijn antwoord." „Ja. Maar ten eerste heb ik niet veel noodig en ten tweede weet je niet, hoe 't komt, dat ik zonder geld zit en waarom ik weer juist bij jou gekomen ben. Blijk baar ben je er niet bepaald nieuwsgierig naar, maar toch zal ik 't je vertellen. Den vorigen keer, na onze ontmoeting bij de brug, ben ik weggegaan met het vaste plan, om me in den eersten tijd niet meer te laten zien. Maar geen dag daarna ben ik nogal erg ziek geworden; op een armoe dige boerderij, een paar uur gaans van de nederzetting, hebben ze me toen zoo goed en zoo kwaad als 't ging verpleegd, maar 't was er verschrikkelijk. Gloeiend- heet, een oven, een atmosfeer, wazig door het alkali-stof, niets te drinken dan wat ongelooflijk-sleohte whisky en bitter wei-water om 't verdunnen. Een dag of drie heb ik daar gelegen, smachtend van dorst met legers vliegen, wandelend over me heen. Ik wist, dat 't einde voor me zou beteekenen, als ik daar bleef gelukkig kwam er toen een betrekkelijk koele dag dadelijk, toen ik dat 's-ochtends merk te ben ik opgekrabbeld, heb me in 't zadel Aller Fijnste Wollen K c Wij Breien de Hiler Tijnste Wollen housen geheschen en ben hiernaartoe gekomen. Iloe ik 't hem geleverd heb, weet ik niet; het grootste gedeelte van den tijd was alles zoo'n beetje schemerig om me heen, zag ik geen prairie of iets van mijn om geving, maar ik wist, dat ik veilig zóu zijn, wanneer het me gelukte, jou te be reiken jij zou 't ais een soort verplich ting voelen om iets voor me te doen. Na tuurlijk waren er ook nog andere factoren, die je ertoe zouden noodzaken, maar daar heb ik, op mijn woord, niet aan gedacht." Witham's sympathie voor den man, die nooit bijster groot geweest was, was er door de ondervinding van de laatste zes maanden niet sterker op geworden maar hij herinnerde zich Oouthorne's handelwijze, toen hij anderhalf jaar gele den in het kleine onaanzienlijke blokhuis, dat al die jaren zijn woning geweest was, ziek gelegen had. En ook herinnerde hij zich, dat alles, wat hij op het oogenblik bezat, feitelijk het eigendom van den man op den ruststoel was. „Jij hebt zelf de voorwaarden gesteld," zeide hij, iets minder zeker dan eerst. Oourthorne knikte. „Ja, maar ondanks dat zou ik nu toch graag zien, dat een er van minder streng gemaakt werd. Help me met kleine bedragen, tot je den oogst verkocht hebt als je dan met een flink bod komt, wie weet, of je dan niet het geen je op 't oogenblik in Silverdale be zit kunt behouden! Om je de waarheid te zeggen, geloof ik, dat de tijd, die mij nog hier op het ondermaansche overblijft, vrij beperkt is, en voordat ik voorgoed opstap, wil ik nog eens ter dege genieten van alles, wat de wereld een man van mijn type te genieten geeft. Dood kun je nog lang genoeg zijn, wat jij!" (Woadib vwvoiacL) Lloht op voor Auto's en Fietsen: TOBRALCO Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant „Hoor eens op 't oogenblik ben ik nog niet tot een behoorlijk gesprek in staat", antwoordde Oourthorne. „Elk woord veroorzaakt me pijn en ik kan niet zeggen dat jouw stemming, zoo agressief en onverdraagzaam mogelijk, op een ziek iemand bepaald kalmeerend werkt. Wacht tot vanavond nadat je dan gehoord hebt wat ik je te zeggen heb, kun je nog altijd naar het dichtstbijgelegen politie' posthuis rijden." r Deuk niet gering over beenwonden. Bij den last komt bet gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld. Akker'* Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pl)n, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akker's voor menschep op leeftijd Is verstopping. Posters Maagpiilen geven baat vanaf de eerste dosis. Een Ide aal laxeermiddel toot ouden van dagen. tgplll«n Alom verkrijgbaar t 0.6S per Bacot» zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1