De Indringer S. A. KANNEWASSER ZN. GRIEP NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA \ïlV*n Eerste Blad. 5' MAVIE REEP .4 De gezondheid in - cenKwalinreep VITAMINEN BINNENLAND. Nr. 6625 ZATERDAG 10 MAART 1920 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: G. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 1 Telefoon: 6Q en 412 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart Z 17 M 18 D 19 W 20 D 21 V 22 Z 28 op: 8.18 8.48 9.81 10.80 11.45 18.07 14.32 ond.: 1.03 2.24 3.83 4.26 5.04 6.30 op: 6.13 6.10 6.09 6.07 6.05 6.03 6.59 oud: 18.04 18.06 18.07 18.09 18.11 18.13 18.15 v.m.: 0.19 1.06 2.04 3.29 6.14 6.39 7.39 n.m.: 0.42 1.33 2.43 4.22 6.— 7.12 8.01 Zaterdag 16 Maart 6.33 uur. Zondag 17 6.34 Maandag 18 6.36 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Nederland-België. De storm van verontwaardiging, losge broken bij de publicatie van het Fransch- Beigisch Militair verdrag, is geluwd en deze week is er zoo goed als niets meer over geschreven of gesproken, dat de moeite van het vermelden waard is. In ons vorig overzicht hebben we ge zegd, dat de publicatie van deze documen ten, valsch of niet, het eerste is voorals nog niet met doorslaande argumenten be wezen, de onderhandelingen tusschen Ne derland en België niet zou bevorderen, omdat er een geest van wantrouwen ge zaaid was, die nadeelig is voor een bevre digende oplossing van het Nederlandsch- Belgische vraagstuk. En dit vraagstuk is nog geenszins van de baan. Dat is b.v. weer eens ten duidelijkste gebleken bij de algemeene beschouwingen, van de be grooting van buitenlandsche zaken, in de Belgische Kamer, opgenomen in ons num mer van Donderdag. De minister van Staat, de heer Segers, heeft toen twee uur lang gesproken over de Nederlandsch-Belgische onderhande lingen. En bij die bespreking kwam weer eens naar voren, hoe België de vooruit gang van Rotterdam steekt, boe België nog niets van zijn eischen, ten opzichte van de Schelde en bet AntwerpenMoer dijkkanaal, heeft laten vallen en bet er niet voor terug zal deinzen, om, zoo noo- dig met geweld, deze Belgische eischen te doen zegevieren. Neen, gezuiverd is de lucht nog niet. Wij hopen evenwel van harte, dat men, tot een voor beide landen, bevredigende op lossing zal komen. De oprichting van een. Fordfabriek te Rotterdam zal door onze Zuiderburen ook wel niet met gejuich zijn begroet, om dat men gehoopt had, dat Antwerpen dit voordeeltje te beurt zou vallen. Waar schijnlijk is de keuze wel op Rotterdam gevallen, door haar gunstige ligging. Voor de Maasstad is de oprichting van deze fabrieken, met een kapitaal van vijf FEUILLETON 8i: Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSa Een paaar dagen diaama bracht hij Oöurthorne laat op den avond naar het station en hielp hem in den slaapwagen van den trein voor Chicago, die na even wachten. Ineens vaartminderend langs het kleine perron voorreed, 't Was of hem een last van de schouders werd genomen, toen hij een paar minuten daarna het roode licht stond na te kijken. Na een week van hard werken werd Witham's verlangen te machtig; op den terugrit naar huis reed hij op de Grangt aan en vond daar, toevallig, niemand dan Maud Barrington thuis. Het jonge meisje begroette hem onbevangen, maar toch met iets in haar manier van doen, dat een waarschuwing voor hem was, oru haar houding en haar woorden bij hun laatste ontmoeting te negeeren. „En hoe gaat het met je gast is hij weer beter?" vroeg ze na een poosje. „Ja ten minste in zooverre, dat hij heeft kunnen afreizen iets. waar ik niet bepaald rouwig om was", antwoordde Witham lachend, ,,'t Speet me genoeg, dat hh dien «vond hier zoo'n opschudding hseft". KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING millioen gulden, van niet geringe betee- kenis. Als Ford iets aanpakt doet hij het goed en het is waarschijnlijk de bedoeling, om vanuit de Fordfabriek te Rotterdam, wanneer deze op volle capaciteit werkt, geheel West-Europa te bedienen. Voor Rotterdam en voor ons land beteekent dit dus, een machtige industrie rijker te zijn. Of de Fordwagens nu ook nog goedkooper zullen worden? Het is ons niet bekend en als we van de kunsttentoonstelling over springen op De kunsttentoonstelling In Londen, die eenige weken heeft geduurd en waar op Nederlandsche kunstschatten waren tentoongesteld, schilderijen van Neder landsche meesters, uit alle deelen van Europa bij elkaar gebracht, is deze week gesloten. Tienduizenden hebben de ten toonstelling bezocht en daaronder waren duizenden Nederlanders, en onder dezen bevond zich ook H. M. de Koningin-Moe der, die de vorige week den tocht over het Kanaal maakte, om de bizondere ten toonstelling, met een bezoek te vereeren. Eenige uren lang heeft zij in de zalen ver toefd en gaf daarbij blijk van groote in teresse voor en kennis van de Nederland sche schilderkunst. Een Engelsch blad, de Daily Express, noemde haar „de liefste oude dame in Maud keek een paar oogenblikken lang nadenkend: voor zich uit. „Dat kon de man tooh eigenlijk niet helpen", zeide ze toen langzaam. „Niet? Hoezoo?" vroeg Witham. Ze sloeg do oogen naar hem op en keek hem aan, alsof ze zijn geheimste gedach ten wilde lezen, toen schudde ze het hoofd. „Neen," zeide ze, „de uitleg, dien oom van 't geval gaf, was heel knap govonden, maar erg overtuigend was hij niet. Ten minste niet voor mij, want ik had 't ge zicht van den man gezien." Witham wist niet dadelijk, wat te ant woorden; ontwijken zou niets baten, dat begreep hij wel, 't verstandigste was, om zijn houding door haar volgende woorden te laten bepalen. „En?" vroeg hij dus alleen, terwijl hjj haar rustig aankeek. Open en eerlijk beantwoordde ze zijn blik. „Ik wist dadelijk, dat ik dat gezicht meer gezien had, toen bij de brug, maar dat was niet alles. Het was zoo be kend, ik had een gewaarwording, dat ik het moest kennen." „Aan mij?" vroeg Witham laohend. „Neen. Jullie hadden wel iets van elkaar weg, maar die gelijkenis, als je 't gelijkenis noemen kunt, was al heel op pervlakkig. Iets in 't type en misschien den vorm van 't gezicht." „Ja, dat kan zijn. Niets ongewoons, zoo'n oppervlakkige gelijkenis," zeide Witham op een toon, die een snellen blik van het meisje ten gevolge had. Europa". Wel een zeer vriendelijk com_ pliment, waarbij het hart van een recht geaard vaderlander heel even van trotsch zwelt In een weekoverzicht kan men rare sprongen maken en dat doen we nu ook, als we van de Fordfabrieken oversprin gen op de griep, die in nog tamelijk hevige mate in ons land heerscht en die ook reeds tal van slachtoffers heeft gemaakt. Ook in onze plaats hebben de medici net zeer druk, door het groote aantal zieken, terwijl het beste bewijs, dat er zeer veel grieppatiën- ten zijn, de regeeringsmaatregel is, waar door aan semi-artsen, tijdelijk de bevoegd heid wordt verleend, practjjk uit te oefenen. Het weer van de laatste dagen werkt ook niet mee om een verandering ten goede te brengen en hertellende patiën ten spoediger op de been te helpen. Laat ons hopen, dat er gauw verbetering komt. Het losgaan onzer rivieren. Een ontzettend ongeluk. Met angst en vreeze wat; het kruien van het rivierijs tegemoet gezien en niet zon der oorzaak, omdat daarbij vaak menig schip kans liep in elkaar te worden ge drukt en verschillende rivierdijken in een hachelijke positie zouden komen te ver- keeren. Dit alles is heel érg meegevallen, wel zijn er enkele schepen slachtoffer ge worden van het kruiende ijs en heeft het zich op verschillende plaatsen tegen de dijken gevaarlijk hoog opgehoopt, doch dijkdoorbraken hebben niet plaats gehad, en nu is alle gevaar reeds geweken. Een droevig en ontzettend ongeluk heeft echter plaats gehad bij Varik (Geld.), waar een groot aantal menschen, op een der kribben in de rivier do Waal, stonden te kijken naar het breken van het ijs door een ijsbreker. Een zeer interessant schouw spel levert dit op, waarvoor tal van men- schen een reis naar onze rivieren maken. De belangstelling was dm,te begrijpen en het past ons niet te zeggen: „Wat deden ze er ook." Op een gegeven oogenblik be gon het ijs te werken en voor men goed en wel van den schrik bekomen was, scho ven zware schotsen over de krib, waarop de toeschouwers stonden. Velen wisten zich bijtijds te redden, doch een viertal werd als door het ijs bedolven en vond den dood onder de kruiende schotsen. Van deze vier waren er drie familieleden, n.L een moeder, een zoon en een dochter. Het is wel zeer droevig dat het ijs nog deze slachtoffers vroeg. En in ontroostbare smart blijft de vader van dit gezin en nog een dochter achter. Buitenland. Groote gebeurtenissen in het buiten land hebben er niet plaats gehad. Over de theoretische beschouwingen te Genève, betreffende de Washingtonsche conven tie, inzake den achturendag, kunnen we gevoegelijk zwijgen, aangezien geen be langrijke besluiten genomen zijn of eenige wijziging is aangebracht. De revolutionaire beweging In Mexico is nog niet onderdrukt en vraagt nog de aandacht van de wereldpers. De regee ring begint echter te winnen en het is mede te danken aan het feit dat de Ame- rikaansche regeering, aan de zijde van de Mexicaansche staat, dat de opstand wel spoedig onderdrukt zal zijn. De goede betrekkingen, die den vorigen president van Mexico, Galles, in het laatst van zijn presidentschap, met Amerika heeft aangeknoopt, blijken voor de tegen woordige regeering dus een kostbare hulp bij het snel den baas worden van den op stand. Terwijl deze revolutionaire beweging dus nog niet den kop is ingedrukt, komt er nu weer een bericht van een grensincident tusschen Brazilië en Paraguay. Braziliaansche troepen zouden een Pa- raguaysche garnizoensplaats hebben aan gevallen en bezet. De regeering heeft na tuurlijk onmiddellijk ontruiming geëischt. Het kan evenwel toch gebeuren dat dit muisje nog wel eens een staartje heeft en zoo blijft er onrust in de Midden- en Zuid- Amerikaansche staten, Uit Afganistan zijn ook weer berichten van troepenbewe gingen gekomen en successen van Aman- noelah. Verwacht mag dus worden, dat de strijd om den troon, vandaag of morgen weer met vernieuwde hevigheid zal wor den gevoerd. Het slot zal waarschijnlijk wel zijn dat Amannoelah weer op den troon komt, tenzij de rebellen hem op een of andere manier uit den weg kunnen rui men, want daarvoor deinzen ze in „hst verlichte"? Afganistan niet terug. Laat ons tenslotte nog een woorüi iwij- den aan de oppositie telgen Primo d!e RIvera, die nog lang niet onderdrukt is en het waarschijnlijk ook niet zai woiden. Wij hebben in het nummer van Donderdag reeds een en ander gemeld over de studen tenrelletjes te Madrid, die oorzaak zijn .van de ontevredenheid over het huidige bewind en al zijn deze nu ook zoo goed als geëindigd, dat is nog geenszins het bewijs dat men zich nu neerlegt bij het tegen woordige bewind. De leuze is: „een andere regeering" en men zal zeker niet rusten, voor men zijn zin heeft en Primo van zijn machtige po sitie ontheven is. doodgewone vraag: hoe staat 't met die tarwe?" „Gaat nog steeds de hoogte in," ant woordde Witham, hlijl roet die onver wachte afleiding; maar het volgende oogenblik, toen hij haar gezicht zag, be rouwde hem de al te groote gewilligheid waarmede hij op haar plotseling verande ren van onderwerp van gesprek was in gegaan. „t Is om rijk-worden te doen jij en ik en een paar anderen zijn er dit jaar niet slecht aan toe." Da.maar anderen zullen het daar door juist extra moeilijk hebben," zeid© ze. De hebt er één speciaal op het oog?" vroeg Witham. Het meisje knikte. Da» als je eens wist, hoe 't me voor hem spijt." „Dan zou ik er jou dus een genoegen mee doen, als ik probeerde hemi te hel pen? Het zou natuurlijk wel moeilijk zijn, maar tooh geloof ik, dat ik een weg zou weten." Maud Barrington keek hem dankbaar aan, maar tooh school er iets achter haar glimlach, dat Witham niet recht begrij pen kon. „Als je het zoudt willen probeerenl 'Ik krijg langzamerhand het gevoel, alsof je de wonderlamp in je bezit hebt." Witham keek haar met komische tinte ling in zijn oogen aan. „Laten we 't ho pen dan zijn we meteen- in de gelegen heid om al haar goede eigenschappen op de proef te stellen. En nu ik nog den moed heb, moest ik maar meteen van wal steken. Is Colonel Barrington thuis?" Maud liep met hem mee naar de deur, maar voordat hij de knop omdraaide, legde ze haar hand op zijn arm en keek naar hem op. „Lanoe", zeide ze met een eigenaarddgen klank in de stem, „als ons wantrouwen je vroeger werkelijk leed ge daan heeft, dan stapel je, door je houding voor me, gloeiende kolen op ons hoofd. In plaats van het standpunt oog om oog, tand om tand te heiligen, vergeldt je 't me door ongelooflijke edelmoedigheid." Witham had zijn stem niet genoeg in bedwang oan te durven antwoorden. Met heerscht VOLKENBOND. WAPENINGSBEPERKING. Op 15 April een conferentie. De commissie tot voorbereiding der in tern, ontwapeningsconferentie, waaraan ook de Ver. Staten en Sowjet Rusland deelnemen, komt op 15 April te Geneva bijeen onder leiding van jhr. Loudon. In verband met de meeningsverschillen die nog steeds tusschen de Ver. Staten en een kort knikje ging hij de kamer uit en üep de hall door naar de werkkamer van Oolonel Barrington. De deur stond wijd open; na even kloppen ging hij: dus met een naar binnen. De Silverdalesche leider zat voor zijn schrijftafel met een stapeltje papleren voor zich, het zachtgroene licht van de kleine studeerkamer verlichtte een ernstig, vermoeid gezicht. Maar toen hij opkeek en den jongen man zag, was 't of elk© lijn zich nog meer verstrakte. „Ga zitten, Lance," zeide hjj. „Ik had iederen dag van de vorige week al een bezoek van je verwacht, 't Zou beter en verstandiger geweest zijn, als je wat eer der gekomen was.'" Witham trok een stoel tot bij de schrijf tafel en ging zitten. „Ik begrijp, wat u bedoelt, sir, maar ik ben hier niet om over die quaestie te spreken. Trouwens, daar valt niet veel over te zeggen." ,,'t Spijt me, dat je dat standpunt in neemt," antwoordde Barrington. „Natuur lijk behoeven de menschen hier geen re kening en verantwoording van hun doen en laten bij mij af te leggen, maar als 't om iets gaat wat de gemeenschap raakt, wordt het een ander geval, en zoodis Je weet, hebben we hier verscheidene jonge lui, die door hun familie hier naar toa Ingezonden Mededeellng, Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 7O-jari gen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 60 jaar. Dit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met ©en jong gemoed behoor lijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urinesfcoornissen, ischias, spit, rheumati- Bche pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan- hulp. ZH behoeven de bij zondere versterkende hulp van Kosters Rugpijn Nieren Pillen (Door de opwekkende kracht van dit niermiddel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld-; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnse len der nieraandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Iet hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flaoon. gestuurd zijn, omdat hun gedrag in 't vaderland niét bepaald voorbeeldig was. En 't doel is niet alleen, da ik hun het boerenbedrijf zal leeren. Je begrijpt, dat ik een zoodanige verantwoordelijkheid niet licht kan opnemen, en dat ik van degenen hier in Silverdal'e, voor wie evengroote belangen als voor mij op het spel staan, medewerking verwacht." „Heeft u me ooit iets zien doen, dat die belangen in gevaar bracht?" vroeg Wit ham. „Neen," antwoordde Golonel Barring ton kort en bondig. „En na het gebeurde heeft Miss Bar rington me uit eigen, vrijen wil en u kent haar oordeel, dat bijna altijd juist is weer gevraagd, op de tfrange te komen". „Dat is waar, dat pleit voor je", zeide Barrington. „Hetgeen mijn zuster doet, is boven allen twijfel verheven". „Dan moesten we het daar voor het oogenblik bij laten misschien dat alles u naderhand duidelijker zal worden. En nu de eigenlijke reden van mijn bezoek ofschoon u dit nu waarschijnlijk dubbel aanmatigend zult vinden. U heeft tarwe op latere levering verkocht en nu heeft u moeilijkheden met inkoopen?" Met een grimmigen trek om den mond keek Barrington den jongen man aan. „In ■beide gevallen is je veronderstelling oor- reet". (Wordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant 11.50: voor Koegras, Anna Paulowna.Wieringen en Texel f 1.65; fr. p.p. binnenl. (2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f2.10, id. p. mail en overige landen f 3.2a Zondagsblad resp. fo.50, fo.70, fo.70, f I. Modeblad resp. fo.95, f 1.23, f 1.25, f 1.35. Losse noe. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Post-Girorekonlntf' No. 16066. ADVERTENTIENi 20 ct. p. rogol (galjard) Ingez. inedod. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke reigel meer 10 at. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Berwljsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: TOBRALCO Is hei meeat geschikte en Bollede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en iichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant „Neen, zeker niet," antwoordde ze luch tig. „En wat mijn andere gewaarwordin gen aangaat, zullen we maar denken, dat 1 't mijn fantasie geweest is. En nu een VW/ reeds ia vele gezinnen. De zieken boesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akker's Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- nanvallen verdrijft. Gebruikt: AKKER'» ABDIJSIROOP Zorg voor een genotvollen ouden dag!

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1