11 VIJFDE EN LAATSTE BUID. STADS NIEUWS. VAN ZATERDAG 23 MAART 19! >9 moederschapcursus. c 1904 JUBILEUMJAAR HERMAN NYPELS' KLEEDINGMAGAZIJNEN. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 MAART. Herst Evans. Luih. Gent Onze stadgenoot, de heer L. Zw aan, slaagde gisteren aan de Vrije TJnivera iteit te Amsterdam voor het eandidaatsexa men Theologie. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. L. Werckhoven, werkzaam als electro-technisch-teekenaar bij de NV. Prov. Utr. Electr. Mij. te Utrecht, is tl aans als zoodanig benoemd, in vasten di enst bij de Ned. Spoorwegen, afd. Electr. i trac tie. Tevens ontving hij een benoeming als leeraar aan de Chr. Nijverheids-av ond- school te Utrecht, voor de vakken ele- efcro- techniek en vakteekenen. De heer Werckhoven is oud-lee r.ling der Heldersohe Ambachtsschool. Aan bovengenoemde cursus km cinen nog enkele dames deelnemen. Sch: rifte- lijke opgave tot Maandag q.s. bij I devr. Dekker of Mevr. v. Willigen.! STEDELIJK MUZIEKKORPS. Op pa®. 3 van het 2e blad komt eei ai ad- venteniie voor van het jSfcedleTJjk Mu giek- korps"., waarin aankondiging van repe 'tilde- avonden. Deze zöjiix foutief en men diene de advertentie aldius te lezen: Zondag geen repetitie. Woensdag 7 uur repetitie vo or ce .leerlingen, 8 uur aagemeene repetitie. (Maandag en Dinsdag vervalt dus. TREKKINGSLIJST van de toteriji van die Pluimveevereen Iging „den Helder en O.", gehouden 22 A [aart. O 09 CU O oc Ph O 09 P* co P* 1 514 2 100 8 1421 41630 E 1553 6 421 7 260 8 614 91127 ÏO 879 11 1248 12 924 13 1588 14 1949 lfii 1045 16 801 17 1645 18 515 191100 2C i 306 211559 22 251 23 358 24 283 2Ei 68 26 1656 27 860 28 1476 29 529 8(1406 81 82 82 842 83 1934 84 354 8E 1859 36 771 37 462 38 1587 89 1633 40 236 41 1078 42 1075 43 1765 44 1474 4E J 650 46 423 47 861 48 1301 49 1188 6(193 51 1225 62 689 53 70 54 1617 5188 56 1772 57 1769 Prijzen kunnen worden afgehaai ld bij Jb. Nieuwkoop, Nieuw straat 47, Zteilter- dag 23 Maart, van 2 uur tot 7 uur rutn. en van 24 tot 80 Maart van 6 uur tót 9 uur n.m. PROEFVLUCHTEN DORNIER WAL-VLIEGTUIGE N. Twee van de drie Dornier Wal-vlli sgtul- gen, die bestemd zijn voor de vlucht naar Indië, hebben Donderdagmiddag den tocht van Papendrecht naar het vliegkan xp de Mok gemaakt. Men ondervond veel moei lijkheden tengevolge van den mist. Het eerste vliegtuig was genoodzaakt eer i tus- scbenlanding te doen te Hoek van He eiland en een te IJmuiden; het tveeda wa s ge noodzaakt ter hoogte van Egmoj ad te dalen. FONDS TOT UITKEERING BI J OVERLIJDEN „ST. JOHANNES DE DEQ". Bovengenoemd fonds Meld Donde rdag- avond haar jaarvergadering in hc >t ge^ bouw van den Ned. RJL Volksboot I aan de Molengracht. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, de heer L. J. Wols, da ,t, of- sfhoon het ledental iets was terugj ?eloo- pen, de financieele uitkomsten over 1928 tot tevredenheid stemden. Thans, r lu de Verzekeringskamer had goiedgekeurt I, dat verhoogde uitkeerlng tegen vorhi oogde premiebetaling mocht worden Inge voerd van welke bepaling slechts doo r 64 leden Is gebruik gemaakt thans b oopte men op een grooteren toeloop van 1 .eden. In verband met deze nieuwe bep taling moest straks tot reglementswijz iigiog worden overgegaan, waarvoor binne nkort een vergadering zal worden uit ges «ihre- ven. Hierna werden de notulen vtwa de vorige vergadering gelezen en go t?dge keurd. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester stippen wij aan, dat het lodental op 31 Deo. 1927 bedroeg :L170, gedurende 1928 met 14 was achter uitge gaan, zoodat 31 Deo. 1928 het aantal leden was 1156. Het bezit was op die d lagen resp. 14787.en 16487.36, alzoo e,en vermeerdering van pl-m. 1700."i>eze gelden zijrx rentegewend belegd. D e re servekas was op 31 Dea 1928 155 41.89. De winst- ent verliesrekening bedroef j aan het einde van het boekjaar in ontvi xngst en uitgaaf 8041.66, met een batig i saldo van 87.07. De ontvangen contributie bedroeg 2540.69. De verslagen' weaden onder dankzegging goedgekeurd. Voor 2 bestuursleden wegens perioc lieke aftreding werden de beide aftrede nden herbenoemd, n.L de heeren L. J. A. Elock en J. Gras en voor commissaris de heer - F. Burgers (aftr.). Bij de rondvraag sprak de voorz itter v;>n den R.K. Volksbond woorden van dank tot het bestuur voor al hetgee:/ti zij ook dit jaar weder in het belang der loden had verricht. Na nog eenige opmerkingen wer d de vergadering gesloten. Bij het 25-jarig bestaan onzer firma zullen wij als afscheid aan het afgeloopen tijdperk en aanvang van het nieuwe, een belangrijke prijs verlaging toepassen. Bij de prijsbepaling van onze artikelen gebruiken wij vanaf heden een omzetsysteem, waardoor onze betere kleeding voor lagere prijsbe rekening in den handel komt, en de aanschaffing daarvan voor een ieder mogelijk is. Goede kleeding behoeft niet duur te zijn, wij zullen dit aan- toonen in onze étalages, terwijl de koopers dit kunnen beoordeelen in het gebruik. VOORAL IN 1929 SPECIALE JUBILEUM-AANBIEDINGEN. In alle afdeelingen belangrijke uitbreiding. Ook op het gebied van Heerenmodeartikelen als Hoeden, Overhemden, Zelfbinders, Hand schoenen, enz. stellen we extra lage prijzen, terwijl toch onze bekende degelijke qualiteiten behouden blijven. Als herinnering aan ons jubileumjaar 19041929 bieden wij aan de koopers in onze zaken, die vanaf 25 gld. contant besteden, een WAARDEVOL AANDENKEN. Daarmede hopen wij tevens een nog groo teren omzet van onze bekende Heeren- en Kinderkleeding te bevorderen. De Voorjaars-Sorteering is gereed. Wij noodigen U gaarne tot een bezoek uit. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen, Den Helder. HELDER'S BELANG. Wfi verwijzen naar de advertentie be treffende de algemeene vergadering, welke gehouden wordt a.s. Woensdag 27 Maart, 's avonds 8 uur, in Hótel „BeUevue" LAATSTE MARINEOONCERT. Wij hebben reeds medegedeeld, dat a.s. Woensdag 't laatste der reeks Marine concerten gegeven wordt, dat ditmaal een bizondere aantrekkelijkheid heeft. De medewerkende solist, de heer Carel van Leeuwen Boomkamp namelijk, ls solo cellist van het Amsterdamsche Concert gebouw-orkest. Daar het Amsterdamsche orkest onder de beste Europeesche ensem bles wordt gerangschikt, is de functie van solist daar een groote onderscheiding en worden daarvoor alleen de beste musici aangesteld. De beer Yan Leeuwen Boom kamp is dan ook in de Europeesche con certzalen een graag geziene gast en heeft in alle groote orkesten in binnen- en bui tenland medewerking als solist verleend. Nog onlangs heeft hij een eoneert gegeven voor het hof. Dat hij thans voor het Marine-orkest medewerkt, mag dan ook wel zeer worden geapprecieerd. Van de zijde van het corps waren groote financieele opofferingen hiervoor noodig, omdat men nu eenmaal zoo'n solist niet voor een kleinigheid kan krijgen. Maar het peil, waarop ons Marine orkest staat, wettigt wel een dergelijke daad. Als van de zijde van het Heldersche publiek nu maar getoond wordt dit te waardeeren. En na alles wat wij van de Marine-concerten hebben ondervonden, zal het aan waardeering niet ontbreken, gelooven wij. Do heer Van Leeuwen Boomkamp heeft zijnerzijds rekening gehouden met de financiën van het comité en de hand over zijn muzikale hart gestreken. Dat wil zeggen, dat hij tevens een groot deel van den avond voor zijn rekening heeft ge nomen en niet minder dan 2 volledige concertnummers zal uitvoeren. Vóór de pauze een van Haydn, na de pauze een van den Franschman Saint Saens. Zeer uiteenloopend dus van aard en soort. Het corps zelf vult den avond aan met de eerste Peer Gyntsuite van Grieg, „waar ze me", zooals de heer Leistikow het kernachtig uitdrukte, „den kop om gek- zeurden" en dat dus nu als „op verzoek" op het programma prijkt. Dit is de suite met de Morgenstemming, Ase's Tod, Ani- tra's Dans en het geestig-geheimzinnige „In der Halle des Bergkönigs". Alle welbekende en geliefde nummers dus. Verder krijgen we aan het slot de pracht- ouverture „Tannhëuser", een van de mooi ste orkestnummers, die bestaan. Wagner schetst hierin muzikaal den strijd van 2 machten, duisternis en licht. De harts tochtelijke, schelle muziek van de aardsche macht, die verleiding en verzoekiDg brengt, tenslotte overwonnen door het beroemae Pilgerchor, door de uit Rome huiswaarts keerende pelgrims ter eere van God aangeheven. In deze breede, statige ge dragen klanken eindigt de strijd van Tannhfiuser met de wereld en dit is in beknopten vorm in deze ouverture zeer fraai weergegeven. Met een ouverture van Beethoven wordt geopend. Het is dus een waardig besluit van het winterseizoen. CONCERT „KUNST AAN HET VOLK", Donderdagavond gaf de Arbeiders Zang- vereeniging „Kunst aan het Volk" een concert onder leiding van haren directeur, den heer C. W. Rusting. Hierbij werd medewerking verleend door de beide onderafdeelingen Zangklasse B. (directeur de heer A. Gravemaker) en Orkestklasse (directeur de heer E. S. Rooda). Indertijd is besloten in de afdeeling der s.d.a.p. om bij alle gelegenheden, waar vele men- schen bijeen waren, door een spreker een kort woord over de a.s. verkiezingen te doen hooren. Vandaar, dat ook dezen avond een spreker was aangezocht. De heer Verstegen, die aanvankelijk het woord zou voeren, kon, wegens zijn ziekte, daaraan geen gevolg geven en de heer Michels was in zijn plaats overgekomen om een en ander over den politieken toe stand te zeggen. Het concert zelf verliep vlot. Bij den aanvang deed de voorzitter, de heer Smit, een beroep op de welwillendheid van het publiek (en ook op de onze) ten opzichte van kritiek, daar men veel gesukkeld had met ziekte en dientengevolge absenteisme op repetities. Ook hedenavond ontbraken er velen op het appel. Wij houden hier gaarne rekening mee natuurlijk en vertellen alleen, dat geopend werd met de kinderklasse, die een 2-tal nummers frisch zong, namelijk „Lente", van A. Lensen en „Avond", van H. J. den Hertog. Deze zelfde kinderklasse kwam later nog met eea cantate van Bart Ver hallen, „Een vrije Dag", die eveneens vlot gezongen werd en door mejuffrouw Marie Levering schitterend begeleid. Jammer was het, dat hiervan de woorden niet op het programma waren afgedrukt, maar dit zal wel een afdoende oorzaak van auteursrechten en mogelijk te groote kosten hebben gehad. Deze cantate was voor 3-stemmig koor met pianobegeleiding. De zangvereeniging zelf kwam o. a. met een paar nummers, „Het Jonge Jaar", van H. Altink en „Ochtend", van I. J. 01- man, waarbij vooral in het laatste een fraaie climax het geheel bekroonde. Een en ander werd, gezien de omstandigheden, goed gezongen. Wij hoorden ook nog een werk van G. van der Linden, al eens meer gezongen op conoerten, „Harmonie". Het strijkorkest gaf vervolgens een zeer goede vertolking van Mendelssohn's Hoehzeltsmarseh en een 8-tal andere num mers; het gaf daarbij blijken van ijverige studie niet alleen, maar ook van goede muzikaliteit. Het was met dat al bijna 11 uur eer de spreker van den avond aan het woord kon komen. Van sijn rede vermeldden wij het volgende: „Wat is de beteekenis van den verkie zingsstrijd aldus vroeg de heer Michels. „Een zoo groot mogelijke machtsvorming is natuurlijk óók ons streven, maar de groote vraag voor ons is of wij met deze verkiezingen weer een stapje nader tot het socialisme komen. Daarnaast sta ook het streven om de maatschappij onder het socialisme zoo bewoonbaar mogelijk te maken. Van 1922 op 25 steeg de s.d.a.p. van 667.000 stemmen tot 706.000 waarvan eene vermeerdering van 20 op 24 zetels het gevolg was. Alle andere partijen (behalve de v.d.) daalden, vooral de r.k. partij. Wanneer de s.d.a.p. nog tweemaal een winst behaalt als in 1922, is zij de sterkste partij geworden in het land. Dat is van groote beteekenis voor ons. Er wordt nu scherpe kritiek uitgeoefend op het parlementarisme, dat gefaald heeft en men roept om een dictator. Maar wij leven in een overgangstoestandtoen de arb. kl. niets had, was het regeeren in een kapitalistische maatschappij zeer eenvoudig, groote sociale problemen wer den niet gesteld. Maar naarmate de arb. kl. sterker werd, ontstonden de proble men en geen enkele regeering kan meer onze verlangens naast zich neerleggen. En vandaar dat geen regeering in staat is aan de eischen toe te geven, omdat wij nu eenmaal in het kapitalisme leven, Vandaar dat wij op dood spoor zijn ge komen met sociale hervormingen. Alleen met een democratische meerderheid kun nen we wat bereiken. De tegenwoordige rechtsche meerderheid (een sterke meer derheid) is niet in staat te regeeren, om dat de diverse rechtsche partijen nu een maal ook arbeiders hebben met dezelfdé belangen als wij. Eerst als die arbeiders tegelijk met ons op de bres staan, zal de toestand verbeteren. Op bijna elk punt van geestelijken strijd, waar zij bijeenhooren zijn de rechtsche partijen het oneens, en de maatschappe lijke vraagstukken, zijn dezelfde, die ook wij hebben. Ons maatschappelijk productiestelsel is niet in staat aan de eischen te voldoen. Het kapitalisme is een der schakels van het ontwikkelingssysteem door organi- satie van het productiestelsel, maar het heeft nooit de armoede weg kunnen nemen. Men heeft veel gesproken over de „uiterste noodzaak" (woord van Nolens). Maar daar staat of valt de zaak niet mee, want als morgen de r.k. arbeiders het wenschen, moet Nolens met de s.d. meewerken. Maar de r.k. en andere ehr. arbeiders laten zich nog altijd wijsmaken, dat hun leiders hun wenschen kunnen inwilligen. Zeer sterk kwam dat twee dagen geleden in de Tweede Kamer uit, toen bij de Ziektewet de kath. Kuiper tegen de verlangens van de kath. arbei der» in optrad. Beter argument tegen de voosheid der rechtsche arbeidersbe weging is er niet te vinden. De oorlog heeft een ontzaglijke ver woesting gebracht, geweldige kapitalen zijn verwoest, en in 1920 kwam de groote inzinking. En het eerste wat de kapita listische regeering deed," was de nadeelen hiervan afschuiven op den kleinen man, en men ontzag zich zelfs niet met on juiste cijfers te werken. (Te hooge te korten, die tenslotte overschotten bleken). Al de maatregelen van anti-soc. aard waren onnoodig. En de volgende regee ring was al niet veel beter, ondanks de voortgezette gunstige uitkomsten werd niets gedaan. Noodzaak is er niet voor; men tracht ons wijs te maken dat het nationaal inkomen achteruit gegaan is; het is integendeel sterk gestegen. Wel is de welvaart van de arb.klasse gedaald, niet die der natie. Alleen een sterke overwinning van de s.d.a.p. kan daar verandering in brengen. Wanneer zij geljjk blijft in sterkte, zal men zeggenwij kunnen op den ouden voet doorgaan, de kiezers hebben er zich accoord mee verklaard. Alleen een sterke stijging is in staat een einde te maken aan het tegenwoordig bewind. Spr. wekt op met alle kracht en élan te werkenDen Helder is de laatste jaren in stijgende lijn. Laat ons die stijging behouden I 11 EB INNER ING SMED A ILLE8 N. EN Z.-HOLL. REDDING- MAATSCHAPPIJ. Donderdagmiddag had ten raadhuize van den Helder de uitreiking plaats van een door de N. en Z. Holl. Reddingmaat schappij aan de bemanning der „Dorus Rijkers" uitgekeerde herinneringsme daille. Deze medaille bedoelt te huldigen hetgeen door deze mannen in de storm periode van 16 tot 27 November 1928 werd verricht, toen in zeer korten tijd de reddingboot niet minder dan zeven maal uitvoer. Vier der acht opvarenden hebben alle zeven tochten meegemaakt, t.w. de Bchipper O. Bot, de machinist R. Eelman en de matrozen K. en O. Bijl de ijverige, zijnde J. van Veen, W. de Boer, J. de Boer en H. van Dok hebben drie, sommige vier dezer tochten meege maakt. De tochten, waarbij weliswaar geen menschenlevens behoefden te wor den gered, maar clie niettemin zeer inspannend en gevaarlijk waren, betrof fen de volgende strandingen: 16 en 17 November ging de Dorus Rijkers tweemaal uit naar aanleiding van stakellichten, die later bleken te zijn gegeven door een sleepboot en een Duitschen lichter „Senator". Hulp van de reddingboot bleek niet noodig. 21-24 November beleefden wij het drama van de „Bugenia", die door de eigenaardige omstandigheden, apeaiaal het hooge water en den vliegenden storm over de banken heen kwam en zoo hard liep, dat zij bijna niet bij te houden was, en een veilige ligplaats vond op den dijk achter het postkantoor (waar zij thans nog zit). 24 November werd tweemaal uitge varen, eenmaal zonder iets te vinden, de tweede maal op verzoek van de n bur gemeester van Texel voor een gestrand vaartuig, de „Garm", dat evenwel geen hulp wenschte. Slechts een opvarende ging met D.R. mee. 25 November werd uitgevaren op nood seinen, die later bleken afkomstig te zijn van een sleepboot, die binnenliep, doch waarbij tevergeefs gezocht werd naar den lichter Peter Schopp, die zonder lichten nabij Oallantsoog ten anker lag en niet gevonden werd. De laatste maal was de helaas ver- geefsche tocht op 26/27 November naar het wrak van de Salento, waar toen niets meer te redden viel. De uitreiking der medaille, vergezeld van oorkonde, geschiedde door den plaatselijken voorzitter der maatschappij, den heer H. J. Boldingh, in tegenwoor digheid van het Dagelijksch Bestuur der gemeente den Helder, den commandant van het Kon. Instituut, kap. luit. ter zee Heeres, den adjudant van den vice- admiraal, commandant der marine, terwijl voorts mede aanwezig waren vertegen woordigers van de studeerepden der koop vaardijvloot uit den Helder, van het corps adelborsten, van de Vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering", het plaatse lijk bestuur der maatschappij enz. Enkele der mannen, die zelf ter vischvangst waren, waren door hun vrouwen ver tegenwoordigd, die de onderscheiding in ontvangst namen; schipper Bot zelf, ternauwernood hersteld van zijn ernstige verwonding, was, met echtgenoote en zoon, en leunend op zijn stok, persoon lijk gekomen om de plechtigheid bij te wonen. De heer Boldingh dankte allereerst het gemeentebestuur voor de welwillend heid om het raadhnis voor deze plech tigheid af te staan. De abnormale weers omstandigheden, die zich in het tijdperk van 16-27 November hebben voorgedaan, het buitengewoon beroep, dat gedaan is op de bemanningen van het redding materiaal, heeft, zeide spr., de Maat schappij aanleiding gegeven aan al het personeel op de kust een herinnerings medaille te schenken. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, gaf de heer Boldingh in het kort een overzieht van de veranderingenten goede, welke het reddingwezen in de laatste tijden heeft ondergaan. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het materiaal, dat voor redding aan de kust ter be schikking stond, uitsluitend bestond uit roervaartuigen en lijnschietinrichtingen met het zoogenaamde wippertoestel. Door menschenkracht bewogen, waren de red dingbooten sterk gelocaliseerd in hun optreden, al werd dan gebruik gemaakt van sleepbooten om de bemannig zoo frisch mogelijk op de plaats der redding te brengen. Wel bestonden stoomredding- booten, maar deze waren sleehts gering in aantal en brachten hun bezwaren mede. Een verandering is daarin gekomen door de moderne techniek, in de eerste plaats door de draadlooze telegrafie, de motorboot en de vliegtuigen. Door de draadlooze telegrafie worden wij op de hoogte gebracht van den noodtoestand, waarin schepen verkeeren, ook op grooten afstand en welke hulp zij verlangen. Door de motorboot zijn wij in staat het reddings materiaal over grooten afstand aan te wenden, zoowel langs de kust als verder in zee. Deze nieuwe middelen brengen ontzaglijke voordeelen mede, maar ook nadeelen. De voordeelen liggen zoo voor de hand, dat het niet noodig is die te vermelden, maar onder de nadeelen wil spr. deze noemen: dat men door de groote kracht, die de motorbooten hebben, geneigd zou zijn, meer te wagen dan mogelijk is; in de tweede plaats gaat het publiek spoedig uit van het standpunt, dat alles nu moge lijk is, «a oefent het, wanaeer dan iets DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nw. Kerk (Weststraat), 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. van de Poel. Onderwerp: »De deur geopend» Bevestiging nieuwe leden. 's Avonds geen dienst. Gerei. Kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar, 's Avonds 6.30 uur, Ds. A. A. van der Leer, van Oosterend, Texel. Hulpkerkdienst (Militair Tehuis, Kanaalwsg). 's Morgens 10 uur, A. A. van der Leer. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Chr. Gerei. Kerk (Steengraeht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds B uur, Prof. P. J. M. de Bruin, van Apeldoorn Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Leesdienst. 's Morgens 10 uur, Ds. O. O. G» Visser, van Rotterdam. Bediening H. Avondmaal. Doopsgezinde Gen». 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidta. Doop. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, 's avonds 6JJQ uur, Ds. Th. J. W. Oieremans, van Princcnhage. Gebouw Middenstraat 117. Donderdagavond 8 uur, Ds. E. R. Damsté Evangelisatie-samenkomst. Chr. Gemeente (Breewaterstraat). '■Morgens 10 uur, Vrije Svangeliaatie- samenkomst. 's Avonds 8 uur, Vrije Bvangellsatie- samenkomst. Leger des Heiig, 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst en 's avonds 8 u. Verlossings-samenkomst. HUISDUINEN. NedL Herv. Gem. 's Middags 2.30 uur, Ds. E. R. Damstê. Onderwerp: Jezus' intocht*. JULIAN ADORP. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp:Jezus' intocht*. Zendingsgebouw „Ster der Hope", 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 nur, de heer Akse van Beverwijk. OALLANTSOOG. Ned. Herv. Gem. 'sMorgens 10 uur, Ds. van Beek. ANNA PAULOWNA. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman Bevestiging van lidmaten. Gerei. Kerk. 'sMorgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar, van Dod Helder. BREEZAND. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de Heer Boon. WEERINGEN. Oosterland. xed. Herv. Gem. 's Middags 2 uur, Ds. van Beek. Bevestiging nieuwe lidmaten. HIppolytushoel. Doopsgezinde Gem. 's Morgens 10 u„ Ds. O. L. van der Veen. Doop. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur, de heer Bosma. niet .geschiedt wat mogelijk werd ge acht, een kritiek uit, die misplaatst en meestal onjuist is. Zoo ergens, dan is hier een terrein van arbeid, waarvan niemand zich een juiste voorstelling kan maken van de bezwaren en moeilijkbeden en de gevaren, die zich voordoen. Alleen de volkomen ingewijden en die zijn hoogst zeldzaam zouden hun oordeel kunnen zeggen, maar die zullen het wel doen op bescheiden wijze. Laat de rest van de menschheld zieh tevreden stellen met de overtuiging, dat allen, die aan het reddingwerk deelnemen, dit doen met de grootste toewijding, ge bruik makende van hun ervaring en van die van anderen, en dat vooral het per soneel van de reddingbooten bij hun pogingen tot redding veeltijds het eigen leven waagt. En dat beseffende na afloop van de al of niet geslaagde poging, eer bied voelt voor dit streven en in stilte of openlijk daaraan hulde brengt. De laatste stormperiode heeft bewezen in welke mate en op welke wijze thans reddingspogingen kunnen worden onder nomen. In eeD zeer klein tijdvak ging de reddingsboot „Dorus Rijkers" 7 maal uit. Dat zooiets mogelijk was, bewijst wel de toewijding en het uithoudingsvermogen van het personeel, vooral van den gezag voerder, den motordrijver en de twee matrozen, Klaas en Kees Bijl, die alle tochten medemaakten. Spreker releveert thans de gemaakte tochten, en eindigt zijn réde met de volgende woorden: De kapitein van de „Dorus Rijkers" heeft bij al deze tochten niet de groote voldoening kunnen smaken een groot aantal menschen te redden. Wij hadden hem dit zoo gaarne gegund. Maar ook hierbij moeten wij bedenken „Men reken' d'uitslag niet, maar teil' het doel alleen", en dat doel, zoo edel en menschlievend, en de moeilijkheden, waren er niet min der om. Op verzoek van den spreker verhieven de aanwezigen zieh van hun zetels, om

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 17