T Goede kleeding Herman Mypels' TWEEDE EN LAATSTE BLAD STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 26 MAART 1929 Naam wtö) vernemen zal morgen (Woens dag) go stoomlbootdlienist EnkhuizenSta voren wecler volte-du® wocrctor hervat. VERBETERDE TREKKINGSLIJST. -a as 3: co a; azj 3: MAGGI-DEMONSTRATIE. „Stedelijk". CONCERT HELDERS' MANNENKOOR. behoeft niet duur te zijn. Gemaakt of naar maat, U kunt bij ons voor- deelig slagen. ZIE DE ETALAGES. Kleedingmagazijn - Den Helder DE HARINGVISSCHERIJ BIJ DEN .nu:hl Ongekende vangsten. Hooge prijzen. De toekomst van Den Helder als vlsschersplaata. GEVAARLIJKE SNUISTERIJ. „Reorganisatie of Opheffing van '8 Rijkswerven" Bij bet te 's-Gravenihagie gehouden; exainieni s.aaga-en) voor jtdien «tuunman onze ttiauigenooteni, oe beereni Joh, W. Lotgerink en W. F. O. Adtodi ENKHUIZENSTAVOREN. GEWET£NSGELD. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij den Inspecteur der Directe Belastin gen te Den Helder de navolgende bedra gen aan gewetensgeld ontvangen: 200.— onder de letters B. L.; 180 R. N.; 2500.— K. S.; 800.— P. V.; 600.- B. X.; 900.— W. F.; 600 VV. M.; 200.— K. Q.; 600.— W. S.; 200.— K. X.; 100.— Z. EJ140.— S. G.; 200.— Z. O.; 126.— P. P. „STEDELIJK MUZIEKCORPS". Het bestuur van bovengenoemd korps roept alle leden op Woensdagavond tegen woordig te wiilen zijn op de algemeene re petitie. Niet alleen voor de instudeering der werken voor bet oonoours te Naarden, maar ook daar het bestuur den leden nog eenige mededeelingen te doen heelt. van de loterij van de Plulmveevemeeniging „den Helder en O.", gehouden 22 Maart. oo o •V 2 7 12 O *0 00 O 18! o ca 1 514 2 100 8 1421 4 1630 6 421 7 260 8 614 91127 11 1248 12 924 13 1588 14 1949 16 801 17 1645 18 515 19 1100 21 1659 22 251 23 368 24 283 261656 27 860 281476 29 629 81 82 82 842 88 1934 34 854 86 771 37 462 88 1687 89 1633 41 1078 42 1076 48 1765 44 1474 46 423 47 861 48 1801 49 1188 61 1225 62 689 63 70 641617 56 1772 57 1769 Prijzen kunnen worden afgehaald Jb. Nieuwkamp, Nieuwstraat 47, van tot 80 Maart van 6 uur tot 9 uur mm. 5 1553 10 879 18 1045 20 306 25 80 1406 881859 40 236 45 650 193 88 60 65 bij 24 De bekende Maggi-fabriek, die hier al meerdere malen haar demonstraties hield voor de door haar in den handel gebrachte soeptabletten, gaf Zaterdagmiddag op de confectiefabriek der firma Gebr. Meyer een demonstratie voor het personeel. On geveer 300 meisjes profiteerden van de ge legenheid om de rijst- en juliennesoepen te proeven. KINDERFEEST IN CASINO. Morgenmiddag (Woensdag) te half drie wordt in „Casino" door „Het Nieeteri Ge nootschap tot veredeling v. h. Jeugdl-Amu- semjent", evenals 't vorig jaar een kinder feest gegeven, waarbij; optreden de beroem de toovenaars Prof. Bemgos-Demgodini en Oompi met hun wonderlijke toovertoeren. Verder „Clowntje Jantje", het kleinste clowntje ter wereld, die met alle kinderen schoolliedjes zal zingen'. Het is een zeu amusante en beschaafde voorstelling, die nfet alleen de kinderen! maar ook de ver gezellende ouders een paar prettige uren verschaft. Vooral voor de kleinen, die te vens zelf mee mogen tooveren, zal het. een onvergetelijke .middag zijn. Zie voor ver dere gegevens de advertentie in dit nummer. SOLISTENCONCOURS TE ZANDVOORT. Een mooi succss van het Het solistenconcours te Zandvoort, dat Zondag zijn beslag heeft gekregen, is voor de vertegenwoordigers van muzikaal Den Helder- een ongedacht fraai succes gewor den. Niet omdat we bang waren dat het een fiasco zou worden; er was „iets" ver wacht, maar wat het in werkelijkheid is geworden, toch niet. Laten we beginnen met te verklaren, dat de beoordeeling zwaar en nauwgezet was; „gegooid" is er allerminst met de prijzen, wie op deze dagen een prijs ge wonnen heeft, kan zeggen hem ver diend te hebben. Dat zeide trouwens ook de heer Vlessing. Vanzelf spreekt dan ook dat voor een len prijs een heele prestatie gevergd werd; dat van de 7 of 8 eerste prijzen, die Zondag gevallen zijn, er 4 aan Den Helder kwamen, zegt meer dan wij in woorden kunnen uiten. Het is een bewijs te meer dat met Holland's Noord punt, ook uit muzikaal oogpunt nog altijd rekening gehouden moet worden, wat het „Stedelijk" wederom op schitterende wijze bevestigd heeft. De heer Dirk Makelaar, een der clarinet- solisten, sloeg het beste figuur van allen; hij blies zijn moeilijke nummer („Erwinn", van Meister) op volmaakt zuivere wijze, zonder eenige misgreep. De geheel ge vulde zaal was vol aandacht en zelfs de juryleden waren onder den indruk! Dat wij niet overdrijven, getuigt de uitspraak van de 2 juryleden, die hun oordeel aldus velden: „....een schitterende uitvoering; uitsluitend luisteren en genieten.oen HolL Redding-Mij. was veaaonden. Ook de volgzame muzikale begeleiding", Sam. Vlessing. „Af! bravo!", Van 't Hoff. De jeugdige solist, die een leerling is van den heer Haanstra, leverde door deze uitvoering een eenige prestatie, want hij kreeg voor alle rubrieken een 10 uit muntend) en verwierf daardoor het maxi mum-aantal punten (120) en een zilveren beker voor dien clarinet-solist, die het hoogst aantal punten over het geheele concours )4 dagen) behaalde. Hij kan met trots op dien dag terugzien en heeft bewezen dat door ijverige studie en volharding nog wel wat te bereiken is. Het bleef niet bij dit eene succes: de heer Uijleman, de bekende cornet-solist, die in de hoogste afdeeling uitkwam„ leg de eveneens beslag op een len prijs; de jury maakte terecht de opmerking, dat zijn nummer „zeer hooge eischen stelt aan het uithoudingsvermogen, evenwel muzikaal voorgedragen werd en alleen aan het slot met de hooge noten eenige moeite had". De heer Ooms, de zeer ambitieuze le trombone, krijgt een pluim voor „zijn mooie toon en goede voordracht". Het koper-kwartet vertolkte een der mooie arrangementen van James Brier, nl, „Quartett no. I", en wist met 104 punten zich onder de le prijswinnaars te rang schikken. De jury was in haar oordeel vol lof over de vertolking, doch was het niet eens omtrent de opvatting van een der tempi. Maar dat is tenslotte een kwestie van smaak. Er waren ook eenige debutanten; het concours werd n.1. geopend door het optre den van den 19-jarigen O. Verschoor en den 12-jarigen L. Doppegieter, evenals hunne vaders zeer trouwe leden van het „Sted. Muziekoorps". Het publiek en ook de jury hadden er schik in hoe deze dreumesen, nauwelijks boven den lesse naar uitkomende, zoo vrij en ongedwon gen mogelijk, alsof de wereld voor hen niet bestond, hun nummers speelden. Een 3e prijs voor ieder, waarover zij niet wei nig verheugd waren, was de welverdiende belooning voor dit eerste optreden. Van wie de jury ook met veel lof ge waagde, was de accompagnatrice, mejufl. Jetty Boon, die zeer zeker een groote steun is geweest voor de solisten en wier spel bij de mannen van het vak veel waar deering vond. Het compliment, haar na af loop, door den heer Ter Hall gebracht, was dan ook wel op zjjn plaats; zeer zeker komt ook haar een deel van het succes toe Wat de andere prijswinnaars betreft, ontging den trompetist Bruin een le prijs door een van1 die ongelukjes, welke juist op zulke beslissende «ogenblikken moe ten gebeuren, terwijl de althoornist, die op de repetities zijn partij zoo magnifiek ver tolkte, juist nu op geduchte wijze derail leerde, waardoor de kans weg was. Het geheel is echter, zooals uit boven staande blijkt, zeer bevredigend en méér dan algemeen verwacht werd. Het was een mooie dag voor het „Sted. Muziekcorps" welks annalen weer met een bladzijde vermeerderd zijn, getuigende van den ijver en het kunnen harer leden. Tenslotte hierbij de uitslagen: Tweede Afdeeling: C. Verschoor (clar.), 8e pr, 76 p.; L. Doppegieter (clar.), 8e pr., 76 p. Eerste Afdeeling: S. Bruin (clar.), 3e pr., 7j3 p.; E. J. Bruin (trompet), 2e pr., 92 p. Afd. Uitmuntendheid: D. Makelaar (clar.), le pr., 120 p. (max.) met bijzonder compliment van de jury; J, G. Ooms (trombone), le pr., 100 p; Kwar tet (Uijleman, cornet; Bruin, trompet; Vla ming, alto; Ooms, trombone), le pr., 104 p, Ee re-a f deeling: J. G. Uijleman (cornet), le pr., 108 p. De directeur, de heer Ter Hall, wensch- te na afloop de deelnemers geluk met hun verworven onderscheiding en zeide aan het adres der jongeren dat zij op den inge slagen weg moeten voortgaan, het voor beeld door de oudere leden gegeven, steeds voor oogen moeten houden, en trachten later hetzelfde te bereiken. - Zou het geen aanbeveling verdienen, ge zien de mooie verrichtingen te Zandvoort, een extra-concert te geven, waarin eenige der solisten zullen optreden, opdat ook de plaatsgenooten een idee kunnen krijgen, waaraan de onderscheidingen verdiend zijn? Het korps zelf zou dan aanvullende muziek kunnen geven. UITVOEREND OOMITE OPRICHTING MONUMENT VOOR HET NEDERL. REDDINGWEZEN. Bovengenoemd' ooimiiCé vergaderde giste renavond in de kleine zaal van „Casino". Aan de orde was de benoeming van een voorzitter,. De secretaris, die heer Bands ma, •opendie die vergadering en heette de aanwe zigen welkom. De heer Bandsma verzocht d'en aanwezi gen leden der versiöhilïende vereendgi'ngen hun candidaafi voor het voorzitterschap te willen opgeven. De heer Van Loo stelt voor onizenl (burgemeester,, den heer Dries- sent, tou voorzitter, te benoemen, welk voor stel onder applaus wordt aangenomen. Nadat' de heer Bandsma voorgesteld had onizenl oud-burgemees ter, den heer Houwing, en dien! heer A. G. A. Verstegen tot eere-Ieden te benoemen, gaf hij een uit eenzetting van het werk in de afgeloopen maanden. Toen imien begonnen was met gelden in te zamelen voor de oprichting van het- mo nument, bemerkte men, dat de zegeUkostien voor de te verstrekken 'kwitanties tamelijk opliepen'; op een desbetreffend verzoek aan de Koningin- werd' echter ontheffing van de zegetkosten verleend'. Tot verschillende maatschappijen werd een vieirzoeb tot bijdrage gericht en die gif ten! vloeiden vrjj 'goed toe. Door de recente stormen is de aotie een weinig in de war geraakt. Wanneer een verzoek werd gedaan- voor een- bijdrage, bleek het in sommige ge- vaJeat dat d*ae aaa d« Noord- eru Zuid ramp bij den Hoek van Holland, waar direobe steunverleen'ing meer noodlg was, vertraagde het inkomen) van giften, terwijl ook de strenge winter belette veel te kun nen doen. Tot op heden) beschikt bet comité over pi.-m. 2600; hiervan is 200 geschonken door verschillende gezanten en- Nederlan ders van hunne legaties, 375 is uit IndiS binnengekomen en 1976 van versohilenlde maatschappijen, terwijl nog van verscheiden kanten geld te wachten ia. Ook circuleeren er nog 9 lijsten in Zwitserland^ waarvan er reeds één is hinneng Aomeni O.ize gezant in Berlijn heeft -toezegging gedaan een inzameling te zuüen houdjen onder de in Duiischiand' wonende Nederlan ders; in Dortmunldt is bereids 180 gecol lecteerd. Gok van vemschiüenld-e uitvoeringen wordt geld afgestaan* zoo van Rika Hopper met Sjef van- Dongen); 26 van deze op brengst wordt aan het comité afgedrajgen. De tijd is nu aangebroken om met een groote actie te beginnen; reeds werd gecon fereerd met de redacties van de voornaamste bladen en niet het Persbureau Vaz Dias. Hier in onze gemeente hleeft men ook niet stil' gezeten. De commissie voor ver makelijkheden heeft eenige plannen ont worpen, die nog nadter in overweging zullen -worden genomen. De tooneieillvereeniging „Excelsior" heeft aangeboden een -tooneel- avond te geven, voetbalwedstrijden' zullen georganiseerd1 wonden, verschillende -turn- vereeniigingefl izuiffieni worden, aangezocht om vóór de algemeene vacantie turndemon- sGratie® te houden op één den sportterreinen met tot slot een voetbalmatch tusschen die twee plaatselijke clubs. De heer Polak, directeur van „Casino", zal in het begin van den winiter een ke-r- miesse d'-été organiseeren, -ook zou een col lecte of vlaggetjesdag gehouden kunnen wonden, waaraan vertoonden een tocht met een zilverauio dóór de gemeente. Verder nog een avond te geven dloon de marine- sportveneenuginlg, tenwjjï men er ook nog veel voor voelt een tooneelaivond te geven. Eén der aanwezigen stelt voor miet een reddingboot door de staarten) te gaan en daarbij te ooheoteerea, men zou dit ook kunnen- -ui-tistaekkien tot Anna Paulowna, Wieringerwaard eni zoo b.v. tot Alkmaar. Omdat er nog wel een) jaar zal verstrijken voordat met de uitvoering dier plannen kan worden begonnen! wondt het raadzaam ge acht de Nederlanders iin In-dië op te wekken propaganda te maken en) ook om de Indi sche pers te -bewerken. Sommigen d,er aanwezigen achten hert niet goed', dat alleen de neutrale bladen -be werkt worden, Zit zjjtn- van oordeel, dat wan neer anderen -bladlen rechtstreeks wordt ver zocht een aotie In te stellen, zij) dit met meer animo zuilen doen), dan wanneer zij deze actie overnemen van de andere bladen) of van het Persbureau Vaz Dias. De secretaris deelt imiedle, dat tmen hiertoe nog niet was overgegaan, omdat in ons land nogal wat partijbladen zijp enJ -men er licht een kon- vergeten, waardoor het overgesla gen,' blad zich- licht -gepasseerd zou kunnen- voelen, hetgeen absoluut nliet de bedoeling geweest zou zijn. Daarom wordt het-' raadzaam geacht een- persbericht op -te mak-en en dit aan- alle pro- vi raciale Madeni -te zenidem. Wanneer in a-le provincies een/ actie wordt gevoerd zal het idéé berter post vatten dat het hier een na tionale zaak: geldt, n.L het huldigen van het geheele Nederl-andsche Reddd-ngwezen en niet zooals vaak wordt gemeenid van- D-orus Rijkers alleen. Dat Den) Helder voor het monument wordifi uitgekozen1,, behoeft niemand1 te ver wonderen-. Den Helder iS toch -een brand punt van ons reddingwezen. Het verkeerde idéé, dat het -monument alleen voor Dorua Rijkers -bestemd zou we zen. weerhield aanvankelijk sommige per sonen!, vooral in- Zuid-Holland!, om zitting te n-emen in het) comité. In verband hi-ermedle is da-ra ook de oorspronkelijke naam ge- wijWgd. Be-treffendé hert) rond te zenden) persbe richt wordt er op aa-ngedlronigen deze alleen- als brief te venzenidleni, daa-r gedrukte circu laires e. d. minder aandacht krijgen dan af zonderlijke ibrieveni D» circulaires laat men al gauw naar de pirulenmand verhuizen. Er wordt verder nog op gewezen, dat het nu het goede momenltl is om de actie weer met nieuwe 'kracht te 'beginnen, daar de tijd van stormen en rampen voorbij' ia Vooral de radio ,enl de pers kunnen hierin uitstekende dienstenl bewijzen! Zooais men' uit het bovenstaande zal be merken, zijto de giften wij .bevredigend! Voor het- doel, dat mert zich, voor oogen heeft gesteld!, 1s echter nog veel meer noo dlg. Wij hopen dan ook d'at wanneer de plannen in dit stukje beschreven vasten vorm hebben aangeitomieni de Heldersche bevolking -niet achter zal Wijven,, maar door eem gift haar belangstelling fn ons Redding- wezen zal foonert. Dat deze belangstelling wel aanwezig is. heeft men kunnen- bemer ken bij de laatste tochten van- de ,J>orus Rijkers". Directeur: A. J. Leewena. Het voorjaarsoonoert van bovengenoemd koor zal worden gegeven op Dinsdag 9 April a& in „Casino". Ais solist heeft het bestuur zich de medewerking verzekerd' van den beer Marcus Plooyer, tenor, Laren. Hoewel voor de eerste anaal -te Den Helder, heeft deze heer reeds eenige malen met groot succes voor de radio gezongen. Voorts zal de heer C. Abberues, lid van het) koor, de bariton-solo zal -vertolken in „iSanctus" van Verbeij en in het prachtige koorwerk „Te Deumi Laudaimius" van Verhulst, waar van de tenor-solo door den heer Plooyer wordt vervuild), terwijl' onze eveneens van vroegere concerten w-eflbefcende stadgenoo- ten, de dames L. en! T. Sok, eenige duetten voor sopraan enl alt zullen) uitvoeren. De >ianobegeleiding is weer in handen van Vletj. Regiena Beuning, die op het vorig concert nvt zooveel succes debuteerde. Het geheel belooft een avond van hoog staande vocale kunst) te worden, aangezien het rijk afwisselende programma eenige groote koorwerken bevat, terwijl' vooral de heer Plooyer en de dames Sok mooie lie deren) zullen voordragen. Mem zal daarom goed doen -zich -tijdig als kunstlievend- lid der Vereenliging op te geven aan het secre tariaat Westgracbt 77, wil men verzekerd zijn van diezen' avond te kunnen profiteeren. Naar het klassieke woord van- Thomas de Brabander, hij kan ook anders heeuen, zjj'o „de bossen)" na 21 Maart gekomen. De ha ring heeft anders wei lang o-p zich laten wachten -eni de -viaschera -to-t werkloosheid) gedoemd. Behoudens -een korte periode in Januari van dit jaar, -toen bijna 1600 tal gevangen werd, moest door de strenge vorst de visschierij geheel -worden stopgezet en niet voor de tweede helft -van deze maand kon ziji weer ter hand worden genomen. Nu de ha-ring echter is gaan loop-en ko men er zulke geweldige scholen het Mars diep binnen, dat men de viscb, in' den le-t- teriijlken zin de® woord!s(, voor het opschep pen heeft. Daanbjji komt, dat de kwaliteit, in tegenstelling met het vorige jaar, uit stekend is. Voor Den Helder waren er dit jaar bo vendien wel bizon-der gunstige omstandig heden. Door het vete drjjfjj® in de Zuiderzee kon men daar tot nog -toe niet visscben, met gevoeg dat het binmendanid! vanuit onze plaats -moest wordien voorzien. De vraag was, ten gevolge van de Vasten), groot' en de prijzen bleven dan ook, niettegenstaande d'en enor- m-eni aanvoer, stabiel. Door deze hooge prij zen was er uit het buitenland echter weinig vraag naar -de Holandsche haring, waarbij' k-omt dat Duitschiand van Noorwegen uit rtvordt voorzien en België en Frankrijk nog voldoende vangsten maakten, om- aan de vraag in eigen land' te voldoen. In de afgeloopen week, van 17 tot 23 Maart, werd e-r aan den Visohafslag alhier niet minder dan 18356 tal haring verhan deld, voor een totaal' 'bedrag van 63.330.95. De hoogste prijs, die genoteerd' wierd, was 7.55 per tal (220 stuks), de -Laagste prijs 3.06. Het vorige jaar werd er in dezelfde week nog geen 2000 tal aan de markt ge bracht en war,en de prijzen respectievelijk 2.56 en. 0.23. Zaterdag, Zondag -en gisteren was de aanvoer -vooral overweldigend. Tot gisteren morgen werd' alleen) reeds in- deze 2xl3 d'ag 12.638 tal aangevoerd. De -hoeveelheden wa ren zoo enorm, dat men ge-en tijd had de visch op de tel taf els te brengen, -maar deze op deni steiger werd neergeworpen), opdat de menschen weer zoo spoedig mogelijk naar zee konden vertrekken. Het was een heele drukte op de Buiten haven, ter hoogte van de Tex-elsche boot, waar de 'haring afgeslagen wordt. Tal van vrachtauto's reden af en aan. Opkoopers waren gekomen- uitHuizen, Monnikendam, Volendam, Spakenburg, Elburg, Enkhuizen en andere -plaatsen langs de Zuiderzee. Voor de visschers is het een- go-ede tijd, zij het dan ook dat ziji dag en nacht in de weer zijn. 'Met in totaal 23 vletten) wordt de hari-ngfcrekke-rii beoefend-, terwijl er nog een zevental' kommen! zijin 'uitgezet! Bovendien heeft men dit jaar goedte resultaten bereikt met de z.g. touilvisscherijl, eeni oude -methode, die in die Zuiderzee al jarenlang wordt uit geoefend,, doch die tot nog -toe hier geen- succes had. De kuiMsacberijjl is het -stoepen van een net tusschen ttw-e© motorhotters in. Waarschijnlijk ia bet te danken aan den' minderen stroom), reeds merkbaar dkjor de afsluiting van de Zuiderzee, -dat -men bier oob resultaten heeftl bereikt met deze vis- scberjj! Deze „tijdelijke afsluiting van de Zuider zee/" heeft tevens doen zien de geschiktheid van Den Helder als vlsscherspllaats der toe komst. Den Helder biedt, met zijn prach tige, uitstekend' geoutilleerde ha-ven, een bizonder gunstige gelegenheid voor die vis schers om hun bedrijf er uit te oef-enen en- deze laatste dagen1 hebben bewezen, dat hier voor tal van menschen nog een rijke boter ham te verdienen is. Daarbij komt, wanneer de Zuiderzeevisschers zich hier zullen ves tigen, er tal van Dievenbedrijven zullen ont staan, die tientallen vani menschen aan- werk zullen helpen. Het lijkt ons nu de geschikte tijdl er voor, dat de bevoegde autoriteiten, in casu het Gemeentebestuur, er werk van maken, dat de Zuiderzeevisschers naar hier ver plaatst- worden, zoo ris oob andere gemeen ten, Oost-Mahom! Hoek van Holland, ge tracht hebben dat gedaan te krijgen van de regeering. Voor Den Helder openen zich hier pers pectieven. Het is nu wenschellijfc, dat men de zaak warm houdt Men moet het ijzer smeden als het heet is. Jaren geleden kocht een stadgenoot bij een uitdrager hier ter stede een tweetal granaatjes van klein kaliber. Hij plaatste ze op een kastje, doch gaf in den loop der jaren een ervan aan een kennis cadeau. Dezer dagen wilde hij een opening in de granaat maken, waarbij hem bleek, dat het gevaarlijke ding geladen was en met een geweldigen knal ontplofte, gelukkig zon der onheil aan te richten. Bedoelde stad genoot vemockt om na anderen U willen waarschuwen, die mogelijk ook in het be zit zjjjn van dergelijke voorwerpen. Laai men voorzichtig zijn en zich eerst over tuigen of ze onschadelijk zijn. Dat was de titel van een rede, die het Kamerlid, de heer P. Hiemstra, gisteren avond in Casino hield, op uitnoodiging en initiatief van de afdeelingen van den Centr. Ambtenaarsbond en den Bond van Personeel in Overheidsdienst. De verga dering was tamelijk druk bezochteenige hoofdambtenaren van 's Rijkswerf, het Dag. Bestuur der Gemeente en der af deeling van de S.D.A.P., waren mede aanwezig. »Kunst aan 't Volk* verleende hare medewerking. De vergadering werd geopend door den heer Minnes, die in het kort de vóórgeschiedenis releveerde en er zijn voldoening over uitsprak, dat de offlei- eele autoriteiten belangstelling voor de zaak toonden. Van de zijde der bonden is de s.d.-Kamerfractie in de zaak be trokken en de interpellatie-Hiemstra was er het gevolg van. Hierdoor werd althans bereikt, dat de minister geen stappen zou doen buiten de Kamer om. De zaak is nu 2 jaar sleepend gehouden en nu tenslotte deze interpellatie plaats had, werden door den Minister allerlei min derwaardige motieven aangevoerd. Een woord van dank aan de directeuren van de beide rijkswerven, alsmede den broe der van een hunner, is hier op zijn plaats. Zij hebben ons alle mogelijke medewer king gegeven, zonder welke onze inter- pellant zich niet op de hoogte had kun nen stellen. De heer Hiemstra gaat allereerst het ontstaan der commissie Guépin Ha. Toen het rapport verscheen, werd door de beide besturen eontaot gezocht met de S.D.A.P. om na te gaaa wat gebeuren moest. De Minister heeft twee mogelijk heden geschapen: opheffing van Helle- voetsluis en concentratie op Willemsoord, of reorganisatie der beide werven. Dat is de offleieele lezing, maar duidelijk was het, dat het den Minister aangenaam zou zijn indien de comm. adviseerde tot op- heffiing van Hellevoetslais. Spr. kreeg uit het rapport den indruk, dat de argu menten niet sterk waren voor de ophef fing van Hellevoetsluis. Voor deze ge meente zou het een groote achteruitgang zijn, de gemeente is toch al geen Zon dagskind. Het aanvaarden van het rap port dor eomm.-Guépin zou vrijwel de ondergang der gemeente beteckenen. Men heeft gezegd dat spr.'s interpel latie te voorbarig zou zijn geweestspr. gelooft dat niet, omdat de Minister de bevoegdheid heeft om buiten de Kamer om te beslissen. De interpellatie-aanvraag heeft dit verhinderd. De Minister heeft zich bereid verklaard de gedupeerde werklieden elders te plaat sen (Hembrug), maar dienzelfden dag waren aan de Hembrug 300 arbeiders ontslagen. By particulieren kunnen ze worden geplaatst, 't Is gebeurd in Ara- sterdam, maar korten tijd later werden ze ontslagen. Op de vraag betreffende de rechtszekerheid kon dan ook niet worden geantwoord. Er is gezegd in het rapport, dat de zaak voor den Helder van minder belang is, maar men ver- gisse zich hier niet mee. Het doorgaan der voorstellen zou ongetwijfeld geleid hebben tot inkrimping. Het heeft spr. verwonderd, dat de Min. van Defensie zich over het personeel heeft durven uitlaten als hij deed. De Minister citeerde een onbekende meneer X, beging daarmede een groote onbillijk- heid. Spr. heeft op de werf alhier niet den indruk gekregen dat er geluierd werd. Bovendien moet het bedrijf toch ook eoneurreeren. Dat een Minister in het openbaar zich aldus uitlaat, is onoir- baar, en zonder nadere bewijzen mag men dit niet uitspreken. En spr. heeft groote bewondering voor den hoofd ingenieur Monhemius, (ter vergadering aanwezig, verslagg.) die 's anderen daags telegrafisch daartegen protesteerde. Wij hebben voortdurend bij den Min. aangedrongen dat ook personeel en een of twee directeuren in Cie. werden op genomen. De Min. wens<?hte het niet, en nam er alleen particuliere scheepsbouwers in op; mannen dus, die in zekeren zin concurrenten zjjn. Wie vraagt nu aan concurrenten om advies omtrent opheffing van een concurreerend bedrijf 1 Deze samenstelling kan alleen verklaard worden als men een rapport wensehte, dat in de richting van inkrimping ging. Wij hebben den Minister ook gebrek aan goeden smaak verweten. Een parti culiere maatschappij had f660.000.— te veel van den staat gevraagd (en bij proces verloren), en de directeur hiervan wordt als adviseur benoemd. De Oomm. had een bezuiniging be rekend van f 460.000.— per jaar maar men berekende o.a. het overgroote deel van het arbeidersloon als bezuiniging, men had de fout gemaakt, dat veel te weinig werk werd verondersteld. Spr. heeft een andere berekening ge maakt. De minister heeft over deze en andere ejjler® evenwel nooit met een

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5