S. 1 IBSi» SZH. Stoomwasscherij „De Lelie", Schagen Op 2den Paaschdag NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Schoonmaaktijd Eerste Blad. BUITENLAND. OOST-INDIË. GEMENGD NIEUWS. ZATERDAG 30 MAART 1920 67ste JAARGANG WEEKOVERZICHT. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Alléén gedurende de maand April berekenen wij voor Wollen Dekens. 80 ct Beddenzakken 30 99 Peluw sloopen. 10 91 Sloopen Molton Dekens. 1 gemangeld 6 25 30 Spreien, gehaakt 50 en 60 20 d 3O°/0 verlaagd Tegenwoordige eigenaar: W. VAN LEUVEN De hernieuwde burgeroorlog. 's namiddags van 3 tot 6 uur HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f I.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wierineen f 1 6c- binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p, zeepost f 2.10, id. p mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70 f 1 Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p'. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorokening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. rogel (galjard) Ingoz. medod. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine adtvert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 cl Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart opT'ond.f op: ond: v.m.: n.m.: Z 81 7.36 5.89 18.28 0.15 M 1 0.45 8.05 5.37 18.30 0.33 0.53 D 2 1.50 8.43 5.35 18.31 1.16 1.42 W 8 2.43 9.33 5.33 18.33 2.14 2.55 D 4 8.29 10.34 5.30 18.34 3.42 4.32 V 5 4.03 11.44 5.28 18.36 5.19 5.58 Z 6 427 13.— 5.26 18.38 6.31 6.59 voor Licht op Auto's en Fietsen: Zaterdag 30 Maart 6.56 uur. Zondag 31 6.58 Maandag 1 7.00 Binnenland, TOBRALCO De Feestdagen. Er is in deze -week voor de feestdagen, weinig belangrijk nieuws uit het binnen land te vermeiden. De vacantie-stemming zit er bij de meesten al in en de leden van Eerste en Tweede Kamer hebben de hui selijke haard alweer opgezocht, om daar de Paaschdagen te vieren. Gisteren zijn ook alle rijksambtenaren en -werklieden met verlof gegaan, (tot Dinsdag a.s. Het rijk geeft zijn personeel op den Goeden Vrijdag vrij. En deze dag is dan ook voor de Christenheid van meer beteekenis, als gedenkdag, dan b.v. den tweeden Paaschdag. Al eerder is er daar om over gesproken, dezen dag tot een al gemeen erkendi Chr. feestdag te maken, een besluit, dat in Chr. kringen zeker groote waardeering zou vinden. Het Paaschfeest is natuurlijk voor hen, die het in zijn eigenlijke beteekenis vieren, in de eerste plaats „het feest van de Op standing", van de overwinning van het Leven over den dood, van het Licht over de duisternis. Christus die den dood over wonnen heeft, de straf voor de zonde be taald, de toegang tot den Heihei ontsloten. Doch ook voor de natuur is het het feest van vernieuwing, van licht, van leven. Zie, hoe in dezen tijd het nieuwe leven overal uit de dorre, donkere aarde op bloeit, hoe daar overal is de blijdschap over deze wondere schoonheid. Lente-teekenen. En nu komen we dan vanzelf op een lente-praatje, dat door den langen winter nog niet gewijd kan zijn aan groenende boomen, bloeiende bloemen en andere heerlijkheden, die ons in voorgaande jaren zoo volop geschonken werden. Doch ook nu zijn er de teekenen, die heenwij- zen naar dit feest van licht en blijdschap, die de hoop verlevendigen op het schoone dat komen naat, ontwijfelbaar. Daar is al zon, die zoo vroeg al schijnt, daar zijn de sneeuwklokjes, die hier en daar al schuchter boven den grond komen kijken, daar zijn de elzen- en wilgenkatjes, die al menige kamer sieren, daar zijn ten Blotte de vogels, die in hun blijde lied, de lente aankondigen. iEn daar ishet eerste kievitsei, dat deze week aan H. M. de Koningin werd aangeboden/ De lente komt en wjj zijn de kou ver geten. Beloonde ijver. (Wie deze kou niet vergeten was, was de directie van de Nederlandsche Spoor wegen, die dieze week het personeel, dat met zooveel ijver en toewijding den zwaren dienst in de koude periode ver richt heeft, met een gratificatie heeft ver blijd. Wij hebben er indertijd op gewezen hoe moeilijk en zwaar de diensten voor 't personeel der Spoorwegen waren, daar het verkeer in alle opzichten overbelast was en er bovendien veel zieken waren. Dat alles nog zoo zonder stagnatie verliep ia het meest geschikte en «oliede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant tijd voor het herstellen van de rust. Reeds zijn tal van rebelsche generaals gefusi- leerd. De verkiezingen In Italië hebben Mussolini's ideaal verwerkelijkt, dat de Kamer voor 100 pet. fascistisch moest worden. Deze week is de verkiezing gehouden, waarbij de kiezers geen gele genheid hadden, hun voorkeur voor can- didaten van de oppositie te laten blijken, daar zij slechts „ja" of „neen" te stemmen hadden over de lijst, met de 400 zorgvul dig door den Grooten Raad geschifte can- didaten, van onbesproken fascistische re putatie. Het geheele land werd als één district behandeld en de kiezer stemde dus een voudig voor of tegen de geheele lijst met de 400 candidaten „en bloc". Wel nimmer in de historie zal er op een dergelijke wijze een stemming hebben plaats gehad en dat er 8 millioen vóór en slechts 150 duizend tegen het 400-tal stemden, is wel een bewijs hoe de Italianen onder de plak van Mussolini zitten. Toch ook weer dwingt het bewondering af voor de genia liteit van dezen dictator, die zooveel groo- ter is dan zijn Spaansche collega Primo de Rlvera, 1 die deze week te kennen heeft gegeven, ..wegens zwakheid van gezondheid" af te willen treden, daar hij zich niet meer in staat voelde, een nieuwe periode van 5 jaar de leiding en do verantwoordelijk heid van het bestuur te dragen. Men be grijpt wel, dat dit een doekje voor het bloeden is en dat de werklijke reden van Primo's aftreden is, dat hij geen voldoen de steun meer heeft van het leger, dat de dictatuur in Spanje heeft afgedaan, zooals als aan alle dictatuur eenmaal een einde zal komen, waar het volk vrijheid verkiest boven dwang. „Primo's verdiensten blijven" zoo schrijft de N. R. Crt. „dat hij het bur gerlijke bestuur heeft gezuiverd met af danking van een aantal nalatige en sla- bakkende ambtenaren en dat hij aan den uiteending, werd er reeds telegrafisch be-!oorlo in Marokko v. einde heeft ge richt uitAustralië ontvangen, dat de maakt". ontvangst aldaar zeer duidelijk was en dat men praotisch ieder woord had kunnen verstaan. Voorwaar, een prachtig resultaat, waarop de betrokken ingenieurs trots kun nen zijn. Buitenland. CHINA. Zoo rustig als het' in het binnenland was, zoo onrustig was het deze week nog in het buitenland, al was deze onrust nu ook niet direct naast de deur. Daar is dan in de eerste plaats de burgeroorlog ln China die deze week een feit is geworden door de officieele oorlogsverklaring van de na tionalistische regeering te Nanking aan Hankou. Hankou is de ze.tel van de Woe- hansche groep, een voornaam onderdeel van militaristische Kwangsi-groep, die het 1 gezag van Nanking den laatsten tijd ge tart heeft en zich niet aan deze regeering wilde onderwerpen, maar duidelijk te ken- nan gaf, de autonome regeering te ver kiezen. Gedaan is het weer met de rust in China, dat na een burgeroorlog van 17 jaar, in October van het vorige jaar den vrede herwon en de nieuwe grondwet afkondig de, waarmee de regeering zich voorgoed dacht te oonstitueeren. Helaas, het heeft zoo niet mogen zijn. Nu de oorlog tusschen Nanking en' Han kou verklaard is, zal de strijd niet alleen blijven tusschen deze rechtsohe en link- sche groepen van de Koeomintang. In het Noorden is ook de strijd' begonnen. Het aantal generaals in China is legio, en de meesten streven naar de militaire macht. De communisten profiteeren van deze, voor hen zoo "schoone gelegenheid^ om eenige steden te plunderen. Zoo is de toestand in het millioenenrijk weer uiterst gecompliceerd. Een belangrijk besluit is gisteren geno men door den z.g. christen-generaal Feng, die zich aan de zijde van Hankou ge schaard heeft met zijn troepen en die een grooten invloed heeft. De oorzaak van dezen nieuwen strijd is het feit, dat de te Woehan het bewind 99 91 99 99 gesteld, niettegenstaande drie van de j uitnoodiging gezonden voor mejuffrouw voornaamste leden van de regeering, Koopman, Miss Holland, om zich, verge- onder wie Tsjiang Kai-sjek, zelf zijn vei- i zeld van één der naaste familieleden op ligheid hadden gewaarborgd. kosten van het comité naar Amerika te Het is te verwachten, dat deze terecht stelling nieuwe tegenkanting tegen Tsjiang Kai-sjek zal tengevolge hebben. Tsjang Kai-sjek benoemd tot begeven en deel te nemen aan het groote internationale tournool te Galveston. De overtocht geschiedt le klass, met een der groote mailschepen van de cie. Transat- lantique Frangaise en Miss Holland zal zoowel op de reis als in Amerika gast zijn voorzitter van het centraal bestuur.^ hetPcomité De reis zai 5 a 6 weken der Kwo Min Tang. duren. Op het Kwo Min Tang-congres te Nan-J M¥iss F0H£n<* za* in eersto van king werd Woensdag overgegaan tot Het iJvlei vcrtreRKcri. verkiezen van een centraal bestuur. Tot voorzitter werd gekozen Tsjiang Kai-sjek, terwijl in het bestuur bijna alle leidende TALENKENNIS VAN HOLLANDERS. personen uit de regeering gekozen wer den, waardoor het groote overwicht van den rechtervleugel verzekerd werd. Waar deer ende bewondering van een Engelschman. In „The Daily Telegraph" troffen wij dezer dagen een ingezonden stukje aan, dat wanhopige taalieeraars hier t6 lande misschien een hart onder den riem kan steken. De inzender schrijft o.a.: Wie zal ontkennen, dat de kennis van ook maar één vreemde taal tegenwoordig zeldzaam De krijgsraad te Tjïmahi heeft kapitein I is onder de (Engelsche) handelaren? Of VERDUISTERING. De toestand te Honkong. Het Indo-pacifique-agentschap deelt mede', dat te Hongkong de staat van beleg is afgekondigd. Patrouilles trekken door de stad. De openbare gebouwen worden streng bewaakt. De bureaux der centrale bank worden door duizenden Chineezen belegerd, die hun bankpapier voor zilver willen inwisselen. Het vierde leger onder commando van generaal Sün-Soi-tong is Kengsiwakoeng binnengerukt. Feng kiest de zijde van Nanking. Een N.T.A.-bericht uit Sjanghai meldt, dat in het militaire conflict tusschen Nan king en Hankau een belangrijke beslis sing is gevallen door het feit, dat gene raal Feng officieel verklaard heeft, dat hij de onderwerping der generaals in de provincies Hoenan en Kiangsi gerecht- vaard acht, zoodat hij zich met zijn troe pen ter beschikking heeft gesteld van, de regeering te Nanking. V Een terechtstelling' te Nanking. Nanking, 23 Maart. Maarschalk Li Tsjaisoen, wien een groot deel van de verdienste toekomt, dat het geschil tus schen' Engeland en China, in Zuid-China, was bijgelegd, is hedenochtend terecht- der artillerie W. L., wegens verduistering van 15,000 en nadeele van den topogra- fischen dienst te Weltevreden, welk be drag intusschen geheel is teruggestort, veroordeeld tot een jaar militaire detentie en vervallenverklaring uit den militairen stand. Binnenland. is te danken aan het feit, dat de mannen voerende Raad den gouverneur van Hoe die daarvoor stonden, zich bovenmate heb- P®h, die door Tgjang Kai Sjek was be ben ingespannen en dat was dan ook noemd, uit zijn ambt 'zette. Nanking zeker een belooning waard. eischte het recht op voor de centrale re- Het is waar, dat men van zjjn personeel geering om uitsluitend zulke ambtenaren mag verwachten, dat het met toewijding te benoemen en te ontslaan, zijn zaak dient, maar een bewijs van waar- In Mexico deering is toch wat graag gewild en zet aan tot nog grootere activiteit en dat 18 ^qd ook nog in vollen gang en nu heeft de directie van de Ned. Spoorwegen eens T11?11®11 d®. rebellen weer veld, dan ook begrepen, toen zij deze belooning toe- weer d® regeenngstroepen suc- kende ces- Tot een beslissing is het nog niet De Volkenbondsuitzendingen gekomen en zal het waarschqnlqk in de 0 eerste dagen ook nog wel niet komen, die bij wijze van proef, via den kortegolf- Het terrein van den strijd is daar, even- telefoniezender van de Rijkstelegraaf te als in Afganistan, zeer moeilijk, door de Kootwijk, sedert eenigen tijd, tijdens de bergen, zittingen van den Volkenbond gesohleden, Er wordt echter niet aan getwijfeld, dat hebben ook nu weer plaats gehad en wel de regeerlngstroepen de overhand zullen met groot succes. Want daags na de eerste 1 behalen en het is dan ook een kwestie van COnCERT EEN MISLUKTE ONTSNAPPING. Donderdagmiddag omstreeks half drie is het Stationsplein te Amsterdam in op schudding geweest. De rijksveldwacht bracht met een arrestantenwegen twee ge vangenen naar het Centraal Station; de zen moesten per trein naar Haarlem wor den vervoerd om daar hun straf uit te zitten. Bij het uitstappen uit den wagen slaagde een der beide mannen erin aan zjjn bewakers te ontsnappen en in een ren vloog hij het Stationsplein af, in de richting van het Bamrak, achtervolgd door een rijksveldwachter. Aan de achter volging namen spoedig ook eenige Am- sterdamsohe politieagenten deel. Toen de ongeveer 25-jarige vluchteling niet wilde blijven staan op de daartoe door de politie gegeven bevelen, loste de Rijksveldwach ter eenige schoten in de lucht. De man, die intusschenu ter Hoogte van het Victoriahotel op het Damrak was geko men, viel toen van schrik neer. Hij werd onmiddellijk gegrepen. DOODELIJK ONGELUK. Toen de 88-jarige landbouwer Cocs te Oploo Donderdagmorgen met een wagen met varkens reed, is plotseling het paard op hol geslagen. Cocs kwam ie vallen en geraakte onder paard en wagen. Deerlijk verminkt vond men hom liggen. Hij is aan zijn verwondingen bezweken. BEROOVING TE ROTTERDAM. Woensdagnacht is een buitenman be roofd van 65 in pand no. 16 aan de Breedestraat te Rotterdam. De politie heeft het gestolen geld opgespoord, onder een losliggende plank in de zoldervloer. Een beruchte publieke vrouw, die in dit pand woont, is in verband met deze zaak aangehouden en1 opgesloten. MISS HOLLAND NAAR AMERIKA. Het Amerikaansche comité voor de ver kiezing van Miss Universe (de schoonste der wereld) heeft aan de redactie van het weekblad Het Leven, dat de verkiezing van Miss Holland georganiseerd had, een dat in tegenstelling hiermee de meeste Fransche zakenmenschen ten minste twee talen spreken, of dat een groot aantal Duitschers of Oostenrijkers drie talen vlot spreekt? Een klein volk echter, spant de kroon. Alle Hollanders, die ik ken en ik heb er velen ontmoet spreken er vier. Kort geleden vertoefde ik twee maan den op minder bekende eilanden in Ned. Oost-Indië. Ik reisde met drie verschillen de schepen, verbleef in tal van hotels aan den vasten wal, en was meestal de eenige Engelsche passagier of bezoeker. Zoowel ter zee als te land werd ik vriendelijk en gastvrij behandeld, welke behandeling een opvallenden trek had. Nergens werd ik door een Europeaan aangesproken in een andere taal dan Engelsch. Ik vroeg mijn Hollandsche vrienden dikwijls hoe het kwam, dat zij zoo vlot Engelsch spra ken, terwijl de handel in deze streken dit toch niet scheen te vorderen. Hun im mer gelijkluidend antwoord was: „Wij leerden het op school; in Holland leert iedereen vier talen". De inzender vraagt zich hierna af, waarom dat in Engeland onmogelijk is en concludeert dat de methoden om vreemde talen te leeren in zijn vaderland stellig verkeerd is. (Telegr.) Ingezonden Medodeellng. Bevrijd n van die rugpijnl Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan ook, dat gij1 een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze heilzame levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel! Begin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzui- vering, en rugpijn, blaasstoornissen, wa terzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, duizeligheid en urinestoor- nissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit speci fieke imiddel is rechtstreeks op de nieren gericht en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rug pijn Nieren Pillen dan ook algemeen aan bevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevol gen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten L35 per flacon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1