3 f 3 3 3 6 OPENBARE T.PÏRS7.A AL A.VJLOt-PETTTTION!VEHENT. Wjj verwijden! naar de advertentie in dit nummer betreffende onderteeikening van het A.VJLO.-petüjtionnemienit'. Dit heeft, zooala men weet, ten doel die meening der radio-luisteraar® te brengen otp de plaats waatr, straks over dien' vormi van dein Neder- ianjdschen radio-omroep zal worden beslist, ai. hij de üegeerimg. N. V, „HET 8CHOUWTOONEEL". Zooais gezegd, hebben Ezerman en Sam de Vries twee hoofdrollen In dit koddige stuk, namelijk van de twee lustige vage bonden Gilly en Muggs. Verdere rollen worden vervuld aa. door Jaoq. de Haas, Ko van Dijk, OarelRijken, Oo Balfoort, HelD Harms, Hesje Rijkenvan Rijk, Ro llen Numan, Jettie Kremer, e.a. Alle wel bekend ook op de Heldersche planken. Voor plaatsbespreking enz. verwijzen wij' naar d!e advertentie in het nummer van heden. In de vorige advertentie stonden de uren hiervoor abusief vermeld, in het nummer van heden is dit verbeterd. Men raadplege dus vooral deze opgave. Ook moet niet 46 oent, maar slechte 40 worden betaald voor stedelijke belasting, enz. 00 O os 248 9 37 697 26 876 5 18 16 254 2 621 18 707 31 903 10 8b 24 278 23 631 29 749 22 910 21 68 84 284 4 642 15 799 33 912 12 86 27 308 25 647 39 823 36 956 40 137 7 840 6 648 32 824 28 957 20 169 17 424 41 683 3 853 35 979 11 217 8 610 19 687 30 864 38 985 13 240 14 De prijzen kunnen worder afgehaald Oorspronkelijke roman uit de New- Yorksche vliegindustrie. Dat is de titel van 'sheeren Levy Grunwald's nieuwe roman, welke in het nieuw Israëlitisch weekblad van heden aanvangt. En even als alle groote geesten Multatuli bij voorbeeld wist nooit wat hij een volgend oogenblik zou schrijven en wachtte maar af wat de Muze hem zou ingeven is ook onze Heldersche auteur dit nieuwe werk aangevangen zonder voorgaand schema of i concept. Het begin is al dadelijk pakkend en vlot-gesohreven en wel geschikt om het publiek te boeien. Donderdagmiddag heeft een tamelijk ernstige duinbrand gewoed bij den z.g. „Streepjesberg". De brand is ontstaan door onvoorzichtigheid van vuurtjes- stokende jongens, die waarschijnlijk de plaat hebben gepoetst, toen zij zagen i welk onheil zij hadden gesticht, i De brandmeester R. de Kloe, van Huis duinen, was spoedig ter plaatse en met hem een drietal inwoners van Huisduinen. De brand deed zich ernstig aanzien. Oogenblikkelijk namen de mannen de blussching ter hand, daarbij geholpen door een aantal jongens. Met zand werd bet vuur bestreden en na eenigen tijd van ingespanneu arbeid gelukte het, den vernieler meester te worden. Toen waren echter reeds eenige duizenden vierkante meters duin kaal gebrand. Wij doen dus het dringend verzoek aan de ouders hun kinderen vooral op het hart te drukken niet met vuur om te gaan in duin en wij verzoeken tevens den ouderen een oogje in het zeil te houden, wanneer zij in de duinen zijn. Datum der terpostbezor ging Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant. Her zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. via Marseille Per Eng. mail via Marseille 17 April 11 en 25 April Eiken Donderdag 6.80 'sav. 6.80 'sav. 6.30 'sav. 6.30 'sm. 6.30 's m. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Geen groene", ook geen „groenende" en zelfs geen „Paaseh met een groen waasje", hadden we dan ditmaal, 't Scheel de zelfs weinig of we waren met een witte Paaseh behept geweest. Wèl togen er op den eersten 1'aaschdag en op den Za terdag daarvoor, velen voor 't eerst in het nieuwe jaar weer op uit, stonden voor de loketten aan het Centraal-Station files tot buiten de deuren, maar 't was reeds zoo, oppervlakkig bezien, duidelijk, dat we dit jaar in dezen allerminst een record zouden slaan een kijk die weldra ook met de nuchtere en duideljjk-sprekende vervoer-cijfers bewezen kon worden. Die cijfers ik noem b.v. die van onze Ge meentetram bleven een heel stuk ach ter bij die van verleden jaar. Een bui tenkansje overigens deze bijna-witte Paaseh voor onze bioscoop-, revue- en an dere vermakelijksheids-directeuren, die met hun speciale feest-programma's, waar de diverse Oostersche tafereelen, die daar in (was 't wel toeval?) dit keer veelvuldig te pas kwamen, in ruil voor wat de reali teit niet schonk, tenminste een illusie van warmte gaven het gedwongen stads arrest dragelijk maakten 1 Een buitenkansje daarentegen niet voor onzen burgervader, die juist enkele da gen geleden van 'n „flying visit" aan onze Oost was teruggekeerd en die, al mocht hij dan verklaren dat 't hem deugd deed weer in „zijn" stad terug te zijn, wel niet zal hebben nagelaten enkele minder vriendelijke woorden te zeggen, zjj 't dan misschien alleen maar binnsmonds, over het Hollandsche klimaat en deze Holland- sche „Paaseh" Die terugkeer van het „hoofd der gemeente" heeft overigens met een vrij stille trom plaats gehad. „Jaur- nalistlek" gesproken om eens uit de kranten-keuken te klappenl had men zich daarvan nogal een en ander voorge steld. Men sprak op 't ééne redactie- bureau van het tegenmoet-zenden van een specialen verslaggever, die den heer De Vlugt reeds in den trein zou moeten interviewen over zijn indrukken van „grooter-Nederland"; op het andere stelde men zich voor dat men hem direct na aan komst wel flink aan' den praat zou kun nen krijgen; op nog een derde inspecteer de men extra-goed het fotografisch arse naal -met 't oog op de verwachting dat er bjj de aankomst aan' het station wel veel werk voor de Journalistieke lens zou te verrichten vallen, enz. enz. Er kwam van al dit schoons niet veel: 's ochtends in de vroegte arriveerde onze eerste burger met de Genua-éxpress aan het Weesperpoort-station, werd daar op gewacht door familie-leden, enkele wet houders en hoofdambtenaren en een plukje nieuwsgierigen en stapte ver volgens, na een paar schaarsche opmer kingen over zijn „mooie" reis en de nieuwe werklust die hem bezielde, heen, om en kele uren later weer, gewoon, alsof er niets gebeurd was, naar het Prinsenhof te tijgen en daar den even onderbroken arbeid weer op te vatten. Gemoedelijk en nuchter en doodgewoon was 't alles, zooals dit dan ook past bij de figuur van dezen burgemeester, die allerminst aanleg heeft om „op het effect" te werkenl Wat dan in bovengenoemde keuken wel eens tot desillusies aanleiding geeft zooals ook nu weert Iemandi die daarentegen wat „tooneel- effecten" betreft wel diametraal aan de andere zijde stond, is de j.L Woensdag 80 jaar geworden mr. M. G. L. v. Loghem, die, vroeger zeer bekend Amsterdammer, een half leven lang juist met „tooneel- effecten" gewerkt heeft als „letterkundig adviseur" van de Ver. Het Ned. Tooneel. De jongste generatie kent hem niet eens meer, althans zeker niet van uiterlijk, want hij woont 's winters in Florence en komt alle zomers in zoover wat dichter bij huis, dat hij dan in.München verblijf houdt. En in onze hoofdstad komt hij maar zelden. Toch was hij in zijn tijd, wat men toen noemde, een „algemeen bekend en zeer geacht stadgenoot" en een publieke per soonlijkheid, die in de allereerste plaats belang stelde in alles wat letteren of kunst betrof (men maakte in zijn jaren nog dit, wat zonderlinge, onderscheid I). Hij had. in de letteren gestudeerd, was een tijd lang 1 eeraar in 't Fransoh geweest, vervol gens redacteur van het maandblad1 „Ne derland", terwijl hij mede behoorde tot de opriohters van 't weekblad de (groene) Am sterdammer. Ook zoo direct mogelijk, namelijk door het schrijven van romans, tot romans in verzen toe! heeft hij aan het letterkundig leven van zijn tijd en van de hoofdstad deelgenomen en zijn bekend ste werk „Een liefde in het Zuiden" zul len velen zich ongetwijfeld nog wel her inneren. Maar zijn voornaamste verdiensten lig gen op het gebied der „planken" „diese Bretter, die die Welt bedeuten", en die hij naar zijn beste weten meer dan 40 jaren achtereen gediend' heeft in zijn bo vengenoemde functie „op het Leidsche plein". Gaat men na wie de voorganger geweest is van iemand die den leeftijd van den heer van Loghem bereikt heeft, dan krijgt men het gevoel (het is ook wel weer eens een teeken van de snelheid waar mede wij leven!) ineens in oontact te ko men met de vaderlandsche historie! In zijn geval was die voorganger.... Hen drik Jan Schimmel, schrijver van het „Kind van Staat" en andere voor het mee- rendeel thans geheel en al vergeten wer ken. Mr. van Loghem heeft tot 1910 zijn verantwoordelijke tooneel-positie be kleed, die niet altijd een aangename moet geweest zijn. Want alle klappen die voor den „Raad van Beheer" bestemd waren, kwamen geregeld op 't geduldig hoofd van den letterkundigen adviseur neer. Dat hij dit alles verdroeg, boswel hij bet jm bet geld niet hoefde te doen", vond ongetwij feld zijn verklaring in het feit, dat hij geloofde in zichzelf en in zijn taak. Ibsen en Shakespeare heeft hij den Am sterdammers van toen geschonken in voortreffelijke opvoeringen en uitsteken de vertalingen en ook Vondel werd weer door hem ten tooneele gebracht en de men- schen, omgekeerd, tevens tot Vondel. En niet 't minst daarvoor zijn wij dezen ouden oud-Arnsterdammer dank verschul digd en mede daarom mooht hij, bij zijn 80-jarig feest, ook hier wei even herdacht worden. We hebben echter in dit jaargetij geen mr. van Loghem of welk ander letterkun dig of andersoortig „adviseur" noodig om tot Vondel gebracht te worden. Er is daar toe, als tenminste dit jaargetij maar doet wat het eigenlijk doen moet!, - een veel eenvoudiger weg. De weg die leidt naar en door het.... Vondelpark, het stukje na tuur waarheen nu de hoofdstedelijke be langstelling weer met den dag meer en meer uitgaat. Als de lentezon maar even vriendelijk belieft te kijken, zoeken wij al len, die hier de lange wintermaanden ons angstvallig in de „binnenstad" schuil hielden, het „opene", de „natuur", die we nergens dichtbij huis hebben, behalve dan juist in ons „park" waarover onze dichter vorst als peetoom staat De peetoom zelf zong destijds, met een kleine variant die in de kou besloten Zoo menigh maand' geen licht noch vrijdom heeft genoten, En haeckende vergeefs naar zon en adem tocht Nu eerst een open ziet en vint hetgeen hij zocht" En in deze of althans de eerstkomen de dagen kunnen wij hiermede, in ver band met het Vondelpark, van harte In stemmen. Maar behalve dan het jaargetij is er thans nog wel een reden om de aandacht te bepalen bij dit „park".. April a.s. toch „herdenkt" het, of liever: herdenkt de „Vereeniging tot aanleg van een Rij- en Wandelpark" haar 65-jarig bestaan. Zelfs vele Amsterdammers zijn niet op de hoogte van het feit, dat wij hier niet met een stads-park, van gemeentewege beheerd, te doen hebben, maar met een „particuliere instelling", die destijds in het leven werd geroepen door een aantal „bekende Amsterdammers", die de zaak opzetten en bestierden met „typisch Am- sterdamsche auto- en aristocratie", zooals een vroegere geschiedschrijver van het Park het eens uitdrukte. Nog altijd kan men zegden, dat de instelling op een der gelijke wijze bestuurd wordt; in het be stuur zitten nog de Van Eeghen's, de Den Texen en de Sixen, die het oude regen- tenbloed nog in de aderen hebben en het liefst de eigen zaakjes, al beheeren zij die zaakjes dan ook „ten algemeene nutte" onder-ons opknappen zonder eenige inmenging van de huns inziens véél te democratische of roode „Gemeen schap". Zooiets is „uit den tijd" kan men zeg gen. En tegen het „principe" van particu lier beheer van een dergelijk „openbaar belang" als het Vondelpark voor onze stad geworden ia, kan men zich heftig kanten. Wij zullen daarover dit keer niet in debat treden en geen stelling „pro" of „contra" nemen. Alleen zij even gereleveerd als merkwaardig bewijs voor het feit dat waarlijk niet alléén onze „moderne" tijd het monopolie heeft van verschil in de op vatting over de sfeer die het „particulier initiatief mag (of moet) bestrijken dat ook reeds in 1864 toen de eerste circulaire van de Park-initiatiefnemers in zee ging, een hevig twist-geschrijf ontbrandde over dit probleem. Het „principe" dan ditmaal terzijde la tende mag wel geoonstateerd worden, dat de weldra 66-jarige vereeniging met de haar uit donateurs-gelden en legaten toe vloeiende, zeer zeker niet al te ruime mid delen ten behoeve van het Amsterdamsch publiek gewoekerd heeft en nog woekert op een wijze, die alleszins lof verdient Het heeft, wat de geldmiddelen betreft, wel eens gespannen; eenige jaren ge leden, in 1920 en '21, zelfs zóó, dat het Bestuur, waar het nu eenmaal elke, door de Gemeente uitgestoken subsidie hand bleef weigeren, omdat men de eigen „regentenhand" in den „eigen" tuin ge heel en al vrij wilde houden, gedwon gen was tot „noodmaatregelen" zijn toe vlucht te nemen, die dan bestonden (o! humoristische speling der.... noodzake lijkheid!) in het organiseeren van wieler wedstrijden tegen entrée! Maar thans kan men er weer, met een zuinig huishou den, komen! En de rust zal dezen zomer, naar wij uit den mond van den penning meester, Jhr. Jan Six, die wij ten dezen „interviewden", mochten vernemen, niet door dergelijke of andere noodmaatrege len verstoord worden. Het zuinige huis houden beteekent echter gelukkig niet, dat „ons" park verwaarlodsd wordt, dat het niet op peil zou gehouden worden en de rijke, zeer gevarieerde fauna en flora niet aangevuld en versterkt zou worden. Integendeel. Dit alles vindt ge regeld voortgang. Weer nieuwe soorten boomen en bloemen zal men er dit jaar aantreffen; weer nieuwe soorten water- en andere vogels zal men er kunnen bewon deren..De wegen werden verbeterd en verhard; nieuwe tennisbanen en speel plaatsen aangelegd, nieuwe banken, dit keer zelfs „onder architectuur ge bouwd", werden en worden nog ge plaatst. Er mogen dan menschen zijn die, hier min of meer sarcastisch van „regen tje-spelen" gewagen, zeker ls dat dit „spelletje" (willen wij aldus wat smalend door blijven spreken) in dezen geen kwaad kan; dat men veeleer blij mag zijn dat er menaohen rijn die er pleirier in hebben. Wij profiteeren er immers allen van,en wij, belastingbetalers, zeker ook! Want dit staat wel, zonder of met „principe", vast: de Gemeente zou het, stel dat' zij het evengoed zou doen, zeker ni^ „goedkooper" doen. En daarom! heil de 66-jarige „Veree niging tot aanleg van.enz. enz." afwachting van de uitvoering van het „groote boschplan" bil de Nieuwe Meer dat dan op „gemeentelijke" wijze ons „de natuur" wat naderbij zal brengen, mogen we voorloopig nog wel dezen jubi laris, die het op „particuliere" wijze doet, in eere houden! Om van deze „natuur-lofrede" dan maar weer met een kunst-dito te eindigen, nog even een „primeur". Een plan dat dezen zomer, mede in verband met het h.t.s. te houden Intern. Congres van Kamers van Koophandel tot uitvoering zal komen door de samenwerking van het „particu lier" en het „gemeentelijk" initiatief! Er zal n.1. in enkele zalen van ons Stede lijk Museum, daartoe door de Gemeente ter beschikking gesteld een groote en grootsche tentoonstelling van „oude (voor namelijk oud-vaderlandsche) kunst" ge arrangeerd worden bijeen te brengen door de „Vereeniging van Handelaren in Oude Kunst". De lof van onze oude kunst hoopt men daarmede, vooral onder onze buitenland- sche gasten, nog weer eens extra te ver kondigen. Maar ook, handelsstad en handelsnatie zijn en blijven wij nu een maal door alles heen, den lof van onze hoofdstedelijke „kunstmarkt" die, vooral ook gedurende de laatste jaren, steeds meer aan belangrijkheid won en nog wint en zich gerust kan meten met de aller grootste Internationale „markten" op gebied1, die van Londen en New-York. Marlneberlchten. Legerberichten. vnttnvtx4[tf. Maar dat is toch onvoldoende? We lijden ook armoede, meneer. Maar we zijn goddank zonder een oent schuld. Ik heb er altijd voor gezorgd wat achter de hand te houden om m'n schul den te betalen, en m'n spulletjes zijn ook nog goed. Kijkt u maar." Open gaat het muurkastje en de inhoud: kopjes en schoteltjes, bordjes en wat dies meer zij, is het bewijs van de waarheid dezer woorden. Keurig netjes ziet alles er uit De kachel Is een geschenk van den heer Zoetelief, en meneer pastoor heeft Don derdag ©en tafelkleed gezonden. Want: en nu komen we waar we wezen wilden: opa Hoogeveen is dezer dagen 80 jaar ge worden. Het feit heeft weliswaar al Don derdag plaats' gehad, maar wij vernamen het eerst thans. En daar de beide oudjes vele vrienden hier onder de bevolking hebben, dachten wij, dat dezen het mis schien wel aardig zouden vinden als we hen eens in de krant zetten. Temeer, om dat een stoffelijk souvenir aan dezen dag maar al te zeer van pas komt. Opoe wilde er eerst niets van weten om in de krant te komen, 't Is al weer voorbij, en om daar nou nog mee te komen, von den ze wat gek. In Januari zijn ze, bij le ven en welzijn, 50 jaar getrouwd. „Doet u het dan". Maar Januari is nog zoo ver weg, en er kan nog zooveel gebeuren in acht maanden tijd, dat we besloten hier maar niet op in te gaan. En zoo komt het, dat u dit nu betreffen de opa Hoogeveen, den bloemenkoopman, in de krant leest. En misschien wilt u wel eens gaan kijken daar in dat huisje in do Oaliforniestraat, waar de oudjes zich trachten door den winter heen te slaan? Want t is nog koud en guur, en in den tuin is het niets meer gedaan. Het algemeen bestuur der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" ver gadert a.s. Dinsdag in het gebouw der Leeszaal, Breewaterstraat. Op deze ver gadering zullen de verschillende begroo tingen en jaarverslagen worden bespro ken, welke binnenkort in de openbare ledenvergadering aan de orde komen, Voor de leden van het algemeen bestuur liggen concept-verslagen ter beschikking <*nn de leeszaal. HELDER'9 MANNENKOOR. Directeur A. J. Leewens. Op het door bovengenoemde liedertafel Ce geven 2e concert Dinsdag as. zal als solist op treden de tenorzanger Marcus Plooy vr te Laren. Betreffende zijn kwaliteit als concert- Banger schrijft o.a.: „Het Rofterdamsch Nieuwsblad" Élk hernieuwd optreden van dezen vocalen voordrachtskunstenaar verschaft weer de pret tige zekerheid dat het bestaan van den oratorium-tenor in Nederland niet uitsluitend afhangt van Louis van Tulder, waarvan het dikwijls heel veel weg heeft. Plooyer draagt in zijn stem de bewuste belofte een eigen plaats te zullen innemen in bet Nederlandsche Oratoriumwezen. „Nieuwsblad v. h. Noorden": Met bijzonder veel genoegen heb ik Plooyer in de groote en zware tenor-partij gehoord: zijn stem klonk heel mooi en zijn werk stond ook in technisch opzicht hoog. „Gecombineerde Gooische Bladen": Een waardig partner had de sopraan san Marcus Plooyer, die zich snel tot een zanger van respectabel kunnen blijkt te ontwikkelen. Hij heeft in zijn Admetos-partij momenten van groote zangkunst gehad. Tegen het slot van de derde acte bracht hij een climax, welke van een dramatische expressie was, die bewees, hoe ook deze zanger dramatische accenten in zijn zingen kan leggen. Vermelden wij ten slotte nog, dat de dames L. en T. Sok een drietal duetten suilen zingen, terwijl de piano- en orgel partij Is toevertrouwd aan mej. R. Beu- nlng en den beer G. Veenstra (een nieuw groot harmonium is door den heer TieL rooy, piano- en orgel-magazijn, West- straat, welwillend afgestaan), dan belooft het concert den bezoekers wel iets moois te kunnen bieden. Samen alt. WJJ laten hier nog eenige kritieken vol gen aangaande het blijspel Hamen uit", dat (Donderdag a.a. als vierde abonne- mentavoorstelling door het „Sohouwfcoo- nel" zal worden opgevoerd. Het is van Amerikaansohen huize en eenige sensatie Is er al zoo niet vreemd aan. Daarenboven Is het een zuiver amusementsstuk, dat den gaheelen avond op de lachspieren van het publiek werkt. Zoo schrijft: N. Rott. Courant: Het talrijke publiek In den Groot en Schouw burg heeft gisteravond veel en uitbundig ge lachen om dit blijspel.... een avond van amu sement. Zoo kon het publiek dank zij de goede regie, zich kostelijk vermaloen. Er Is grappig gespeeld. Het publiek, voor amusement ge komen, toonde zich uiterst tevreden. De Telegraaf: Een blijspel, dat men met genoegen ziet, een genoegen, dat niet weinig verhoogd wordt door de goede vertolking van dit stuk. De Tijd: Wie eens hartelijk en gul lachen wil ga naar het Grand Theatre waar het Schouwtooneel •en aardig goed gespeeld blijspel opvoert. Men Ml zich best sffiuiMiaa en •nutosljjh Uehea. UITSLAG VERLOTING K. N. B. VAN ONDEROFFICIEREN. 0 0 0 0 0 p a 0 0 c os :c? PD p PD a 4 OS 4 a -4» 4 a 00 PD a 1 549 VUll U V«U1« AM w 7 bij Mevr. v. VlietWickel, Hoogstr. 121. „DE SCHOONHEIDSKONINGIN". ERNSTIGE DUINBRAND. Het is wel een slechte inzet van het seizoen en w]j zien er van komen, als een dergelijke brand nog eens voorkomt, dat de duinen gesloten worden voor vrije wandeling. Dit is geen ijdel dreigement, maar ernst, want onlaDgs hebben wij reeds een publicatie van den burgemeester opgenomen, waarin ZEd. Achtb. mede deelde, dat, als de vele klachten over vernieling aanhouden, aan de bevoegde autoriteiten in overweging zal worden gegeven de duinen voor het publiek te sluiten. Tijdstippen van verzanding der brievenmalen Naar Ned. Oost-!ndl8. Verzendlngs- weg 8 en 22 April 16 en 80 April Naar Nad. West-IndiB. Geen groene Paasch. De terugkeer van den burgemeester. Een 65-Jarlge. Een „primeur". Naar Suriname: Per zeepost via A'dam 25 April Per mail via St. Nazaire 9 April 6.80 'sav. 6.80 'sav. Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via A'dam (Zd. Paciflc- Hjn) 8 April 6.80 's av. Per mail over Engeland 8April 6.30 'sav. Naar Aruba, Bonaire en Ouragao per zeepost via A'dam (Zd. Paoiflc- lijn) 8 April 6.80 's av. Per zeepost te verzenden stukken behooren te zijn voorzien van de aan wijzing „zeepost". Aan Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Wil- lebrord Snellius" te Padang: 11 April, 6.80 m.; 17 April, 6.10 'sav. HR MS. „WTLLEBRORD SNELLIUS". Hr. Ms. opnemingsvaartuig Willebrord Snellius ls gistermorgen te Alexandrlë aangekomen. Onder bevel van de lult. ter zee J. W H. Vogelzang der ie en J. Ruitenschild der ae kl. zijn de opnemingsvaartuigen Zeemeeuw en Eilerts de Haan, resp. te Hellevoetsluis en te Nieuwediep in dienst gesteld. Lult. ter zee ie kl. jhr. W. Boreel, die ont heven ls van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, is 20 Maart aan boord van het motorschip P. C. Hooft uit Tandjong-Priok naar Nederland vertrokken. Luit. ter zee 3e kl. jhr. C. J. P. van Mühlen, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, is per particuliere gelegenheid daarheen ver trokken. De off.-vlieger 2e kl. J. Benrus, dienende bij het vliegkamp de Kooij, wordt den 3oen dezer ter beschikking gesteld. 28 Maart per s.s. Slamat uit O.-I. in Neder land teruggekeerd: Macht.-maj. C. Blok, serg.-macht. A» Mis sen, macht-majoor A. J. Opmeer, serg.-macht L. Valster, korp.-macht. P. T. H. Ri.ismus, S. Wijdenes en J. de Ridder, stoker-olieman P. A. Heiligers, stoker ie ld. H. Haasdijk, W. Overeem, W. Bruul, G. J. Oostling, G. M. Monstna, D. C. Gravenmaker, H. J. Verblaauw, F. van Zwienen, serg.-monteur H. de Vries, H. Koning en W. A. van Thienen, Berg.-kok K. Wassenaar, marinier J. Koster, J. Spruijt, C. J. Blessing, J. T. van Meerten, L. Cremers, F. Hazeleger, P. N. A van der Spek, T. C. A. van Gerven en P. Stout, korp. der mars. A. Elbertsen. Aan den hoofdoff. van adm. der ie kl. H. B. van Dam is met ingang van den len April op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eer vol ontslag uit den zeedienst verleend. De off. M.S.D. ie kl. F. B. Crane, thans ter beschikking, wordt den 8en April tijdelijk ge plaatst aan boord Wachtschip Vlissingen. De luit. ter zee 2e kl. P. A. de Boer, dienen de aan boord Wachtschip Willemsoord, wordt den i5en April tijdelijk geplaatst te R'dan» teneinde tegenwoordig te zijn bjj de gereed making van Hr. Ms. van Galen. De luit. ter zee 2e ld. C. Roldanut, N. Gtri- lonard en de id. 3e kl. Mar.res. A. F. Copën» worden den sen April overgeplaatst van de Kooij naar de Mok. Bevordering. 31 Maart: matroos ae kl. G. Besemer tot matroos ie kl. Ondervolgende schepelingen worden den 8ea April a.s. geplaatst bjj de opleiding tot standwaarnemer: Kwartiermeester C. A. Haffert, matroos 3* kl. P. Zwakman, ld. H. J. van Horik, mar. i* k. C. van den Broek, id. A. Sijbea, id. 2e ju li. F. Lam, id. 3e kl. E. Propsma, id. A. M. van der Weiden. De sergeant-torpedomaker E. A. Herlsar wondt den 6ea April geplaatst aan boord Hf- Ms. Z 6. De dienstplichtigen van het reg. kust-art. io opleiding bij de school reserve-officieren on bereden art. T. Block, A. I de Bruijne, A. v. Dijk en R. Reijers zijn met Ingang van 27 Maart j.1. bevorderd tot serg.-titulslr. Aan1 den ie luit. Ir. C. M. J. A. F. Nicolas van het reg. kust-art. is met ingang va®» April 1929 op een door hem daartoe ged verzoek eervol ontslag uit den militairen dien verleend. Adj.o.o.1. R. v. d. Graaf, s.m.1. J Thijsen serg. J. Groote van het reg. kust-art."J" ingang van 2 April j.1. ontheven van hun chieering bij het korps motorafdeeling Haarlem. De sergeanten J. Boogaard en fi.J- Klerk van (het reg. kust-art. hebben voldas^ aan het examen voor serg.-maj.-lnatr. De serg. H. Alberts bestemd voor wachter op het fort Pampus zal met ingang van dezer zijn bestemming volgen. De serg.-vuurwerker G. H. Dorren plaatst op de candid staal ijst voor serg-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14