NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Huiduitslag S. A. KAHNEWASSER ZN. De Indringer Eerste Blad. Nr. 6635 DINSDAG 9 APRIL 1929 57ste JAARGANG Amerikaansche belangstelling. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Bommen in de wetgevende vergadering. FEUILLETON Een schokkend familie-drama te Batavia. Staaf alles U tegen? fWordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldernche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65- binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost i 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1 Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p'. p. 6 ct. Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ DEN HET,DER Bureau: Koningstraat 29 «Telefoon: BO en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. rogel (galjard) Ingoz. meded. (kolombreedte als redact! on. tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 crt. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. en met br. onder do. 10 ct. Pl adv, extra). Bewijsno. 4 cl Licht op voor Auto's en Fietsen Dinsdag 9 April 7.14 uur. Woensdag 10 7.16 TOBRALCO BUITENLAND. POLEN. PILSOEDSKI EISCHT DE LEIDING. Warschau, 7 ApriL Heden publiceeren verscheidene bladen, die de regeering na staan, een artikel/ van maarschalk Pil- soedski, dat critiek oefent op de houding, welke de Landdag tijdens de bespreking van de jongste begrooting heeft aangeno men. Pilsoedski verklaart, dat het hem spijt, dat een kortstondige ziekte hem belette, actief deel te nemen aan de debatten, maar hij legt er den nadruk op, dat hij, nu hij zich de laatste dagen veel beter heeft ge voeld, den president der republiek in ken nis heeft gesteld van zijn verlangen de leiding der Poolsche regeering op zich te nemen ten einde Polen te beschermen te gen de dwaze gevolgen, welke voort vloeien uit de houding van den Landdag in den loop van de jongste begrootings- zitting. Als voorbeeld van deze „nonsens" wijst de maarschalk op de onlogische hou ding van den Landdag, die ©enerzijds den minister van Financiën in staat van be schuldiging stelde, en anderzijds de be grooting aanvaardde. (Telgr.) DE AANSLAG TE BARANOWICZE. De dader, Apanasjewltsj, gestorven. Naar het Poolsch telegr. agentschap uit Warschau meldt, is te Apanasjewltsj, de dader van den aanslag te Baranowicze, waarvan wij dezer dagen melding hebben gemaakt, aan een beroerte overleden. De Rus is gestorven in het stedelijk zieken huis te Baranowicze, waar hij: sinds zijn arrestatie was opgenomen. MEXICO. DE OPSTAND. Naco (Arizona), 6 ApriL De opstandelin gen hebben het Mexicaansche deel van de stad Naco aangevallen. Daar het waar schijnlijk is, dat ook luchtgevechten zul len voorkomen, waardoor het Amerikaan- sohe deel der stad getroffen zou kunnen worden, zullen 12 Amerikaansche ge vechtsvliegtuigen en 6 waarnemingsvlieg tuigen naar Naco gezonden worden. Naco, 6 ApriL Er is weer een bom uit een vliegtuig der opstandelingen op Ame- rikaansch gebied gevallen en ontploft in een gebouw van de Western Unioh Tele- Is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant waren vrijgelaten en ter beschikking van den Mexicaanschen consul t4 El Paso wa ren gesteld en door dezen naar het be dreigde Naco waren gezonden. Ook deze tweede aanval werd met süoces door de federalen afgeslagen. In totaal zijn thans vier personen op Amerikaansoh grondgebied gewond. In de eerste plaats de soldaat, die bij de schermutseling tusschen dq opstandelin gen en de Amerikaansche cavalerie in de borst werd getroffen, verder een vrouw en een kind van Mexicaansche afkomst, die in Amerikaansch Naco Wonen, en een man, die zich in het gebouw van de Western Union Telegraph Üompany be vond, op de binnenplaats van welk ge bouw eveneens een bom is qntploft De stad Naco, die voor de helft in den Amerikaanschen staat Arizona, voor de helft in Mexico ligt, is Zaterdagmorgen om 3 uur door een ontzettende ontploffing geteisterd, ten gevolge waarvan de inwo ners uit hun bedden werden geslingerd. Tengevolge van de ontploffing raakte de electriciteitsvoorziening def ect, zoodat de stad volkomen in 't duister kwam te lig gen. De oorzaak van de ontploffing was het in de lucht laten vliegen van een locomo tief door het garnizoen van Naco. BEITSCH-INDIE. graph. Niemand is gedood. Overal in het Amerikaansche deel der stad staan de menschen achter muren en op de daken op den uitkijk om den strijd te volgen. Mexico, 6 ApriL De regeeringsgeneraal Cardenas meldt, dat hij de door de opstan delingen ontruimde hoofdstad van den staat Sinaloa, Culiacar, bezet heeft. Calles meldt, dat de bondstroepen onder bevel van generaal Almazan de steden Santa Rosalia en Paral zonder strijd heb ben ingenomen. WEDER EEN AANVAL OP NACO. De rebellen opnieuw terug geslagen. Amerika's indirecte steun aan de federalen. De rebellen hebben, nadat de eerste aanval op Naco door de federale troepen was afgeslagen, waarbij zij zeer ernstige verliezen hebben geleden, Zondagmiddag een tweeden aanval ondernomen op de door de bondstroepen bezette loopgraven rond Naco. Deze laatste waren inmiddels versterkt door 120 man federale soldaten, die door de Vereenigde Staten waren ge ïnterneerd op fort Bliss, doch later weder Een telegram uit Delhi meldt, dat daar gisteren in de Wetgevende Vergaderin gen twee bommen geworpen zijn, op het oogenblik, dat de voorzitter Patel opstond om het woord te nemen. Er was een talrijk publiek aanwezig. Een van de bommen viel dicht bij de plaats van Sir George Schulster, den mi nister van financiën, neer* Er werden ©enige ledeii gekwetst en er volgde een paniek. Twee mannen zijn in hechtenis geno men. In hun bezit vond men bommen en revolvers. Afschuwelijke toonoelcn. Na den bomaanslag zijn Sir George Schulster, de minister van Financiën, en anderen in het ziekenhuis opgenomen. De politie sloot onmiddellijk het ge- heele gebouw en verhinderde het publiek zijn plaatsen te verlaten. De vergaderzaal bood een afschuwe lijken aanblik. Een aantal leden bloedden overvloedig. Drie van de regeeringsbanken waren geheel vernield. Een rood vliegend blaadje met het op schrift: Hindostantsch Socialistisch Repu- blikeinsoh Leger en onderteekend „Balzaj, chef", werd tegelijk met de bommen in de vergaderzaal geworpen. De namen van de twee personen, die in1 hechtenis genomen zijn, luiden: Butuke Swara, die zegt, dat hij uit Bengalen komt, en Bgagtsingh uit Punjab. Naar verluidt hebben zij bekend, den aanslag gepleegd te hebben. Het tijdstip van de ontploffing. iEen nader beriteht over den bomaanslag in bet parlement te New 'Delhi meldt, dat bahlafltv© d'e mi uister, van Financiën, sir George Stebuster, vier Indische leden ge wond zijn, van wie een waar. Sir John Siimon, de voorzitter van' de bekende com missie van onderzoek, bevond zich in de loge van den voorzitter en bif was een der weinige aanwezigen, die zijin kalmte niet verloor, maar onmiddellijk d© politie liet waarschuwen. De iboantoën werden geworpen na de aan neming van de wet op dë inidlusfcriaeile con-. Uiteten, toen de voorzitter Paital heit delbat over de weit op de publieke veiligheid1 wilde inMdeni Over deze wet heersebt oneenighiaid tus schen de regeeringi en den Kamervoorzitter. Deze laatste wensebte behandeling volgens de agenda, waarop züj; reeids 8 maanden gier leden is aangebracht, maar de regeeiriing wiilde wachten tot na het proces tegen de onlangs gearresteerde oommiunMen, omdat zij van een behandeling oingpnstigen invloed vreesde op de deize dagen dienende proces sen tegen de cam/miuniilsiteni. Waarschijnlijk zat de kwestie niu dloor den onderkoning zelf beslist worden. (De bedde gearresteerde verdachten hebben volmondig bekenid en in bun bezit werden nog twee hommen1 en eenige pistolen ge vonden. 23ij verklaarden diepe bommen süëchts in reserve te hebben gehouden, voor geval de geworpen© niet zouden rijm ont ploft. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. OHINA. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 91) Ondanks den balf-versuften toestand waarin hij verkeerde, was Oourthorne nog vlug genoeg. In een oogwenk wei hij de gang door en do achterdeur uit en geen minuut later -hoorden degenen, die de kamer al uit geweest waren, voordat Dane de deur had kunnen dichtdoen, hem zacht wegrijden, de binnenplaats over en het berkenbosch opzij van de boerderij in. Een paar minuten nadat ze weer naar bln nen gegaan waren en zich bij de overige gasten gevoegd hadden, waarvan een ge deelte nog aan de lange tafel zat, terwijl de anderen in groepjes stonden te praten, kwam marechaussee Payne binnen. Zijn uiterlijk getuigd» van haast, zijn kleeren waren wit-bestoven en zijn rijbroek en hooee kaplaarzen zaten vol met vlokken witschuim. Toen hij Colonel Barrington zag, die met een strak gezicht aan t hoofd van de tafel zat, bleef hij staan. „*t Spijt me, dat ik u storen moet, mijn heer, maar ik heb het bevel om Lance Oourthorne in hechtenis te nemen zei hij. „Je hebt een bevelschrift, marechaus sée?'' vroeg Barrington. «Ja, mijnheer!" Een paar oogenblikken bleef het be klemmend stil. Toen hief Barrington het hoofd op en keek den marecnaussée aam HANKOU IN STAAT VAN BELEG. Naar officieel gemeld wordt, Is In dé stad Hankou de staat van beleg afgekon digd, naar aanleiding van voorgevallen plunderingen in de Fransche concessie. Hierdoor waren Fransche en Japansehe troepen verplicht in te grijpen. Wegens deze plunderingen zijn in Han kou 46 Ohineesche soldaten gefusilleerd. OOST-INDlE. De Bataviasche bladen bevatten uitvoe rige bijzonderheden over den telegrafisch gemelden moord op mevrouw Alting Si- berg. Mevrouw E. R. Alting Siberg, een 84- jarige dame, die gescheiden was van haar echtgenoot, W. A. E Fubrmann, werkte reeds eenige jaren op de afdeeling ar chief van den Dienst der Volksgezond heid. Haar beide kinderen, die haar toe gewezen zijn, woonden eveneens te Bata via. Na de scheiding is Fubrmann naar Mid- den-Java vertrokken, vanwaar hij eenige maanden geleden teruggekeerd ia Hij kwam weer met zijn gewezen vrouw op goeden voet en het echtpaar glnig weder samenwonen. Fubrmann stelde zijn vrouw een reparatie-huwelijk in het vooruitzicht. Het duurde evenwel niet lang, of mishan delingen die vroeger tot de scheiding ge leid hadden begonnen weer. Toen de vrouw bovendien te weten kwam, dat Fubrmann in Midden-Java her trouwd was, liep de maat over en liet zij haar gewezen man weder in den steek. Fubrmann, hierover gebelgd, trachtte haar telkens te spreken te krijgen, doch zij ontliep hem, zooveel zij kon. Tot zij op den bewusten morgen samen in een autobus zaten. Fubrmann vertelde, dat hij weer een betrekking gekregen had en hernieuwde daarop zijn voorstel, we derom in het huwelijk te treden. Mevr. Alting Siberg weigerde echter. In de auto bus mishandelde hij zijn vrouw toen weer, waardoor zij gedwongen was, bij de Har monie uit te stappen. Op het politiekan toor te Passar Baroe deed zij haar beklag en sprak tevens de vrees uit, dat F. haar niet met rust zou laten. Aan haar kantoor telefoneerde zij, dat zij iets later binnen zou komen. De moordaanslag. Toen mevrouw Alting Siberg in de ar chiefkamer van haar kantoor gekomen was, vertelde zij aan haar collega's het ge beurde. Tusschen 9 en 10 uur kwam Fubr mann de archiefkamer plotseling binnen loopen en liep regelrecht af op de tafel, waaraan een dame gebukt te werken zat. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen Ki zeer netjes voor U aan. JAAP SB Tel. 251 ousen aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Payne keek den ouden man ernstig aan. „We weten dat hij hierheen gegaan is", zeide hij, met een gebaar, dat als veront schuldiging voor den twijfel aan de woor den van den Colonel dienen moest. „Het is mijn plicht erop te wijzen dat ieder, die hem verbergt of onderdak geeft, zich aan medeplichtigheid schuldig maakt". Het gezicht van Barrington werd grauw bleek. Langzaam stond hij op, een paar maal gingen zijn lippen vaneen alsof hij iets wilde zeggen, maar er kwam geen en kel woord. Met een paar stappen stond Dane voor den jongen marechaussée. „Doe dan je plicht, maar ga in je ijver niet te ver", zeide hij scherp.Je bent vrü te zoeken, als je denkt, dat hij hier is, wij zullen je geen moeilijkheden in den weg leggen". Payne keerde zich om en riep zijn ka meraad, die buiten was blijven wachten een jonge man, die pas tot 't corps toe gelaten was binnen. Samen doorzoch ten ze het huis en toen dit geen resultaat opleverde deden ze den dienstboden en kele vragen. Toen ze na afloop daarvan de groote zitkamer binnengingen, keek de nieuweling Payne neerslachtig aan. ,J>an is hjj zeker weg even voordat we het huis ingingen meende ik hoef slagen van den kant van het boschje te hooren," zeide hij. Payne draaide zich met een ruk om en keek den man met een feilen blik aan. „Had het gezegd, nu is hij ontsnapt Naar buiten met je.... zeg Jaekson in t boschje naar een spoor te zoeken.8* Het volgende oogenblik waren de beide mannen verdwenen. Als een beklemming viel de stilte weer in de kamer neer. hoofdeinde, de overige gasten zaten zwij gend aan de twee of drie kleine tafeltjes bij den haard of stonden in groepjes door de kamer verspreid. Geen van allen voelde op dat oogenblik nog iets anders dan verbazing of verslagenheid. DESERTIEBERICHT TEGEN GESPROKEN. Bandoeng. Naar aanleiding van het be richt van de Locomotief, dat in het garni zoen te Poerworedjo 48 militairen gede serteerd zouden zijn, waaronder 2 ser geants en een sergeant-majoor, deelt het Legerbestuur mede, dat dit geheel uit de lucht is gegrepen. Slechts'2 onderoffi cieren zijn gedrost en wel om particuliere redenen. Zij zijn reeds in hun garnizoen teruggekeerd. HOOFDSTUK XXIV. Oourthorne betaalt riln schuld af. Juist toen de stilte in de kamer ondra gelijk begon te worden, hief Barrington het hoofd op en ging rechtop zitten. „Wat zooeven gebeurd is is een harde slag voor me geweest en daar de stem ming van dezen avond er door bedorven is, stel ik voor maar rustig uit elkaar te gaan," zeide hij. „Maar ik zou graag zien, dat een paar van de ouderen, bijvoorbeeld Dane en Maodonald en nog twee of drie anderen een paar oogenblikken bleven. Volgens mij hebben we nog heel wat te doen." Zwijgend, met een eerbiedigen groet voor hun leider, gingen de aanwezigen naar de deur. Maar toen ze Witham, die met gebogen hoofd was blijven zitten, voorbijgingen, bleef Miss Barrington staan en legde haar hand op zijn schou der. Bij die zachte aanraking keek hij op, eerst zag hij de oude vrouw, toen schuin achter haar de slanke gedistingeerde figuur van haar nichtje. „Ziedaar dus het einde van het blijspel, mevrouw," zeide hij schor, terwijl hij Maud in de oogen keek.„Wel, in elk geval had ik u beiden een verklaring be loofd; zult u niet te hard over me denken, nu u allee weet? Ik vraag u niet me te keerde zich om en wees op de tarwe-aren, die in het warme schijnsel van de laanp goud-bruin stonden te glanzen. „Dat zal het makkelijker voor ons ma ken," zeide ze eenvoudig. Maud zeide niets, maar met een warmen blos op haar wangen en een rustigen ver trouwenden blik in haar oogen, bleef ze, zoo, dat iedereen het kon zien, naast hem staan. Het was maar heel even, bijna on middellijk liep ze weer door, maar hoe kort ze ook geduurd had, toch was die handeling van groote beteekenis geweest Ze had alle aanwezigen getoond, dat, welk besluit de oudere kolonisten ook mochten nemen, zij beiden, de vrouwen van Sil- verdale, wier opinie een richtsnoer voor de anderen was, den indringer vergiffe nis geschonken hadden. Ingezonden Medodoellng. Gebrek aan eetlust Verstopping Slecht* tpljsverterlng en elk voedingsstoornissen moeten spoedig rwlchten voo*- Foiter's MaagpU- len, die mr geheel» or- gm»tmns verkwikken. Fosteris Maagplller- Alom v-erXrttgbnsi 6 f 0.65 per flacon woord te geven langzaam1 door; Juist op dat oogenblik ontstond er eenige bewe ging onder de menschen, die he dichtst bij de deur waren; sommigen aarzelden om verder te gaan, anderen gingen een paar schreden terug. Buiten tegen den deurpost met een karabijn, glinsterend in 't licht, dat bij het openen van de deur juist er op gevallen was, voor zich, stond een marechaussée en door de open voor deur zag men de silhouet van een tweede, die midden op het erf onbeweeglijk in het zadel zat. JDe marechaussées zijn er nogi," zeide een van de vrouwen beklemd. Onder de scberp-monsterende blikken van den man gingen een voor een de deur uit, maar buiten duurde het nog vrij lang voordat ze allen vertrokken waren, want door het ongewoon vroege uur, waar- 't Was Maud niet mogelijk om haar ge- op er het feest een einde gekomen voelens te analyseeren, maar ondanks was, moesten ze het inspannen en zade- veel tegenstrijdigs was ze zich wel be- len zelf doen. Juist toen het eerste lichte wust, dat een groote verlichting den bo- karretje wegreed, hoorden ze weer dreu- ventoon voerde. Want, daargelaten wie nende hoefslagen en het welbekende rin- Wiham zat nog seeds aan het onder-1 vergeven, dat verlang ik niet" -,Hjj jj nj*et hier", zeide hij heel rustig. I einde van de tafel en Barrington aan het I De kleine vrouw met het zilveren haar hij was, ten slotte had deze man zich slechts aan één onrechmatlge daad schul dig gemaakt, oen daad, waarbij moed en uithoudingsvermogen noodig waren en die heel wat gemakkelijker te vergeven was dan de vele oneerlijke misslagen uit het verleden van Oourthorne. Plotseling merkte ze, dat die kleine vrouw haar stond aan te kijken. „t Is zoo plotseling, tantetje, dat ik niet weet wat ik er van denken moet," zeide ze met een stem, die ze niet geheel in haar macht had. „En toch, ik heb al dien tijd instinctmatig gevoeld, dat alles wat deze man gedaan heeft, nooit door Lance Oourthorne tot stand gebracht kon zijn. Met een bezorgden trek op haar ge zicht liep Miss Barrington zonder ant kelen van staaL Maud rilde even; snel sloeg ze een doek om en ging naar buiten, naar 't bordes, waar haar tante stond om de gasten een voor een vaarwel te zeggen. Onderwijl was er in de situatie Si de groote eetkamer niet veel verandering gekomen. De paar oude kolonisten die achtergebleven waren, hadden aan weers zijden van den Oolonel plaats genomen; Witham zat nog steeds aan het andere einde van de tafel. Toen de deur zich achter de gasten geSloten had en het in huis weer rustig geworden was, hief Oo lonel Barrington, die al dien tijd voor zich uit had zitten staren, langzaam het hoofd op en keek ham «élM

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1