DERDE EN LAATSTE BLAD Gemeenteraad van Wieringen VAN DINSDAG 9 APRIL 1929. COURANT gehouden op Zaterdagmiddag 2 uur. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer S. P. de Vries, die bericht van ver hindering heeft -ingezonden. Voorzitter, Burgemeester Kolff; Secre taris, de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen van de beide vo rige vergaderingen door den secretaris worden gelezen en onveranderd worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn: Van mej. E. F. de Wit en mej. M. G. Dekker bericht van aanneming hunner benoeming tot onderwijzeres aan de school te Oosterland; van mej. E. M. Mulders alsvoren voor de school te Hippolytus- hoef; van den heer C. J. Bosker bericht van aanneming van zijn benoeming tot lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs; van mevr. KaanLont bericht, dat zij voor de herbenoeming tot de vo rengenoemde commissie bedankt; van de Algemeene Noord-Hollandsche Pluimvee- houdersvereeniging een dankbetuiging voor het ten behoeve van den legwed- strijd verleend subsidie; het proces-ver baal van kasopneming bij den gemeente ontvanger en van den kassier der zeegras exploitatie, bij den gemeente-ontvanger was in kas 8986.77 en bij den kassier der zeegras-exploitatie J 586.91, hetgeen in orde was; van B. en W. het gemeente verslag, en het verslag van de Volkshuis vesting, waaruit door den Voorzi11 e r wordt gememoreerd dat de aanbouw, nieuwbouw en verbouw in 1928 respectie velijk hebben betroffen 70, 44 en 11 per- ceeïen; verder de maandstaten van de zee gras-exploitatie over Januari en Februari, in Januari zijn verkocht 630 en in Febr. 240 pak; van Gedep. Staten berichten van goedkeuring van het besluit tot aankoop van een rijpad van Armvoogden; Gedep. Staten berichten verder dat de nieuwe jaarwedderegeling voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers, ondanks de door eenige gemeentebesturen aangevoer de bezwaren, overeenkomstig het toege zonden ontwerp zal worden vastgesteld, het tijdstip van inwerkingtreding wordt echter verschoven tot 1 Januari 1930; op het verzoek om de motieven, welke heb ben geleid tot afwijzing van het adres om subsidie voor den schoolbouw te Hippoly- tushoef, mede te deelen, hebben Ged. Sta ten geantwoord, dat zij hiertoe geen vrij heid kunnen vinden. Volgens Ged. Sta ten is alleen de Minister van Onderwijs gerechtigd hiervan mededeelingen te doen; van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs het jaarverslag over 1928. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van deze Commis sie verder een verzoek om een vergoeding van 2.50 per persoon en bezoek toe te staan aan de leden, die ingevolge art. 10 van haar Reglement aangewezen worden om de scholen te bezoeken. Met betrekking tot dit verzoek deelen B. en W. mede, dat zij dit tot hun leed wezen niet kunnen steunen en wel met het oog op de consequentie, daaraan verbon den. In het toekennen van zoodanige ver goeding zou namelijk een reden gelegen zijn om ook de leden van andere Commis sies schadeloos te stellen. Met alle waar deering voor het werk, dat in het alge meen belangeloos wordt verricht, meenen zij, dat dergelijke functies eershalve wor den vervuld en schadeloosstelling wegens tijdverzuim hierbij minder op haar plaats is. Zij voegen hieraan toe, dat de leden der Commissie van toezicht eenig presentie geld genieten en de kosten van autohuur voor het schoolbezoek uiteraard steeds door de gemeente worden gedragen. B. en W. stellen dus voor aan de Com missie te berichten, dat om der gevolgen wille bezwaar bestaat aan haar verzoek te voldoen. Wordt goedgevonden. Wijziging en aanvulling der verordening op de keuring van waren. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is medegedeeld, dat het wenschelijk is, eenige bepalingen te her zien van de in 1921 vastgestelde verorde ning op de keuring van waren, bij welker vaststelling vrijwel geheel is gevolgd het destijds door zijn Departement verstrekt concept. Conform de aanwijzingen van den Mi nister gewijzigd. Verzoek der Vereeniging „Bouwat" om subsidie. Het Bestuur der Vereeniging ter bevor dering van bouw- en waterbouwkunde „Bouwat" heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek, den van haar uitgaan- den cursus financieel te steunen. B. en W. kunnen er zich wel mee ver eenigen, dat de cursus gesteund wordt, doch op zoodanige wijze, dat er een prik kel blijft om ook uit andere bronnen de noodige inkomsten te zoeken. Zij stellen daarom voor de vereeniging te subsidiee ren met een bedrag van 100.— en wel voor een tijdperk van één jaar, om te zien of de cursus voldoende levensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Bakker en Kaan, aange nomen. Verzoek van landeigenaren omi vergoeding voor hun bij den hoofdweg getrokken grond. Inzake het verzoekschrift van P. Veer- dig en 13 andere grondeigenaren, strek kende tot betaling aan hen van de koop som voor de van hunne landerijen afkom stige grondstrooken, die bij het in 1927 op de oudtijds bekende breedte brengen van de hoofdwegen aan den weg zijn toe gevoegd, deelen B. en W. mede, dat dit schrijven in handen is gesteld van den met de uitvoering van genoemde werken belaste opzichter, den heer O. J. Bosker, die heeft geantwoord, dat de wegscheiding indertijd is teruggebracht tot op de dol ven, dus waar ze behoort. Daar er op de zen grond dus geen aanleiding is om aan het verzoek te voldoen, stellen B. en W. voor de adressanten aldus in te lichten. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aanwijzing stemlokalen. In verband met de uitbreiding van het aantal stemdistricten stellen B. en W. voor een nieuwe verordening vast te stel len, tot aanwijzing van de stemlokalen. Voor de stemdistricten 1 en 2 worden aan gewezen lokalen in de openbare lagere school te Hippolytushoef; voor district 3 een lokaal in de school te Westerland en voor de districten 4 en 5 lokalen in de school te Oosterland. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Geldleenlng. Voorgesteld wordt een aantal buiten gewone uitgaven, ten bedrage van totaal 13269.67 te dekken uit een bij de Zee gras-Exploitatie te sluiten leening. Deze leening zal worden aangegaan tegen een rente van 4V2 met jaarlijk- sche aflossingen van tenminste 900.s voor het eerst op 1 April 1930. De posten betreffende verschillende werken, waar voor in het afgeloopen jaar machtiging werd verleend,, zooals grondaankoop ter verbreeding van wegen, aanleg van riolee- ringen, aankoop van terreinen, huizen, enz. Conform het voorstel besloten. Suppletolre begrooting. B. en W. stellen voor vast te stellen de 2e suppletoire begrooting dienst 1928, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Het totaalcijfer bedraagt, voor wat be treft de gewone dienst 1099,71 en voor wat betreft de kapitaaldienst 29783.17. Uitbreiding der school te Westerland. Evenals op de andere scholen beweegt het aantal leerlingen op de school te Wes- terland zich in steeds stijgende ljjn. In bijzonder sterke mate zal dat blijken het geval te zijn bij den aanvang van het nieuwe schooljaar op 1 April a.s., omdat ten gevolge van de invoering van het 7e leerjaar slechts zeer weinig leerlingen de school zullen verlaten, terwijl aan de schoolbevolking als het ware een nieuwe klas wordt toegevoegd. De noodzakelijkheid om tot uitbreiding van het schoolgebouw over te gaan is meermalen door B. en W. onder de oogen gezien. Tot nu toe hebben zij zich echter op het standpunt gesteld, dat, zoodra de uitvoering der Zuiderzeewerken nabij West-Wieringen een einde zou hebben genomen, de toeneming van het getal leer lingen zou ophouden of zelfs zou gevolgd worden door eene vermindering. Hoe dit zij, onder de tegenwoordige omstandig heden durven zij niet langer aan dit stand punt vast te houden. Spoedige voorziening met het oog op den huldigen toevloed van leerlingen is noodig, zooals de Inspecteur van het Lager Onderwijs mededeelde. B. en W. stellen dus voor te besluiten aan het school'gebouw te Westerland een vierde lokaal te doen aanbouwen. Dit lokaal kan worden geplaatst achter het zuidelijk lokaal. Tot hun leedwezen zijn zij wegens den korten beschikbaren tijd niet in staat eene begrooting van kosten over te leggen. Zij vertrouwen, dat ook zonder zoodanige begrootng de Raad met hun voorstel zal instemmen, teneinde te bereiken, dat de beoogde uitbreiding zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen- V ermenlgv uldlgin gscijfer voor heffing plaatselijke Inkomsten belasting dienst 19291930. B. en W. deelen den Raad mede, dat de opbrengst der plaatselijke inkomsten belasting op de begrooting voor het jaar 1929 geraamd is op 40.000. Het ver- menigvuldigingscijfer voor den dienst 19291930 zal nu moeten worden vast gesteld, zooals B. en W. uiteenzetten, op 0,6. De heer Oden heeft dit voorstel van B. en W. met vreugde gehoord, maar spr. zou nog meer verheugd geweest zijn, als zij ook hadden voorgesteld om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te ver-, hoogen, een verhooging, waardoor de meest behoeftigen zouden zijn gebaat, want een aftrek van 400 voor ongehuw- den én 600 voor gehuwden is veel te laag. Een boerenknecht, die 3 verdient, met kost, valt reeds in de belasting. Spr.. vindt het daarom tijd dat tot een hooge- ren aftrek wordt overgegaan en stelt voor deze te bepalen voor de ongehuwden op 600 en voor de gehuwden op 800. De Voorzitter zegt, dat de heer Oden dit voorstel wel kan indienen bij de rondvraag, want het staat met de vaststel- lang van het vermenigvuldigingscijfer niet in rechtstreeksch verband, doch dat men de beschikking over meer gegevens moet hebben en het dus eerst om prae-advies naar B. en W. moet. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Utbreldlng der school te Oos- tedandi In een vroegere voordracht, betreffende uitbreiding der school te Westerland, heb ben B. en W. er op gewezen, dat, voor namelijk ten gevolge der invoering van het 7e leerjaar, bij den aanvang van den nieuwen cursus in April a.s. een grooter toename van leerlingen op de scholen zou plaats vinden dan normaal het geval is. Voor de school te Oosterland komt daar nog bij, dat door de steeds voortgaande vestiging van personen in het Oostelijk deel der gemeente het getal schoolgaande kinderen een regelmatig accres vertoont. De schoolbevolking bedroeg op 16 Maart 1928, 166, begin April 1929 pl.m. 230. B. en W. stellen voor wederom tot uit breiding van dit schoolgebouw over te gaan door aanbouw van een 6e lokaal. Hoewel zij niet over gegevens beschikken omtrent eventueele kosten, meenden zij spoedshalve dit voorstel aanhangig te moeten maken. Aan de hand van de laat ste uitbreiding zullen die kosten vermoe delijk gesteld kunnen worden op circa 7500. Zij teekenen hierbij aan, dat een min derheid in het College den aanbouw van het nieuwe lokaal ontraadt, Omdat, waar vrij zeker binnenkort eene nieuwe aan vrage om gelden voor den bouw eener bij zondere school te Den Oever is te ver wachten, de behoefte aan zoodanig zesde lokaal bij de totstandkoming van bedoel de school vermoedelijk niet meer zal be staan. De heer Lub meent, dat de bedoeling van de minderheid' is nog eerr O. L. school te Den Oever te bouwen en mocht de aan vrage om gelden voor een bijzondere school doorgaan, daarvan de benoodigde lokalen beschikbaar te stellen. De Voorzitter bevestigt dit. De school te Oosterland gaat zoo langzamer hand gelijken op een legkaart; eiken keer wordt er een stuk aangebouwd. En toch zal er in de toekomst aan Den Oever mis schien gebouwd moeten worden, want dat wordt een centrum. Volgens de plannen voor de droogmaking van de Wieringer- meer komen er kanalen samen, de spoor weg komt er langs enz. Het lijkt spr. ratio- neeler een school aan Den Oever te stich ten. Wethouder Tysen is bang, dat, door aan Den Oever te bouwen, de stichting van een bijzondere school zal worden bevor derd. Ten slotte wordt besloten eerst inlichtin gen in te winnen of een bijzonder school bestuur met de beschikbaarstelling van 3 lokalen van een eventueel te Den Oever te bouwen openbare school genoegen moet nemen en dit punt zoolang aan te houden. Huur van hulplokalen voor te geven lager onderwijs. Door den aanwas der schoolbevolking is het noodzakelijk eenige maatregelen te nemen ten einde aan de daardoor ontstane moeilijkheden het hoofd1 te bieden. Aangezien in de eerste plaats voor de school te Oosterland behoefte aan plaats ruimte bestaat, verzoeken B. en W. den Raad machtiging te verleenen tijdelijk nog een tweetal hulplokalen voor deze school in gebruik te nemen. Het Kerkbestuur der Ned. Hervormde Gemeente te Oosterland c.a. heeft zich desgevraagd bereid ver klaard daartoe het kerkgebouw aldaar be schikbaar te stellen en wel tot 1 Juli a.s., voor eene som van 120. Het Kerkbe stuur heeft verder medegedeeld niet lan ger het catechisatielokaal tot het doel kosteloos te kunnen in gebruik geven. Vanaf 1 April meent het Bestuur daarvoor een huurprijs te moeten bedingen van 15 per week, terwijl het Gemeentebe stuur zich verplicht het gebouw zoo spoe dig mogelijk binnen en buiten te doen schilderen. Hoewel het betalen van eene vergoeding voor het gebruik hun alles billijk voorkomt, schijnt hun de eisch,d>at het gebouw ook aan de buitenzijde van gemeentewege moet worden geverfd minder juist. Niettemin zal men zich bij dezen eisch moeten neerleggen. B. en W. verzoeken voorts machtiging om als hulplokaal te huren de tooneelzaal met het tooneel van den heer H. Koster te Oosterland, die daartoe bereid is tegen een huurprijs van 20 per week. Het voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aanstelling van lijdelijk onder wijzend personeel. Mede op aandrang van den Inspecteur van het lager onderwijs, achten B. en W. het noodig aan de scholen te Oosterland en Westerland het onderwijzend personeel met enkele tijdelijke leerkrachten uit te breiden. Bij ingebruikneming van een tweetal hulplokalen is voor de school te Oosterland aanstelling van 2 tijdelijke on derwijzers noodzakelijk. Hiervan komt één reeds aanstonds voor Rijks rekening, ter wijl dit met den tweeden vanaf 1 Januari 1930 het geval zal zijn. In verband met het in dienst stellen van het kerkgebouw te Westerland als hulp- lokaal is het wenschelijk ook aldaar een F'rlelqk onderwijzer in dienst te nemen, wiens jaarwedde voor rekening der ge meente komt. B. en W. stellen den Raad voor hun tot aanstelling dezer leerkrachten machtiging te verleenen. Het ligt in hun bedoeling den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te verzoeken krachtens art. 56, tweede lid, der L. O.-wet 1920 te bepalen, dat de jaarwedden van de ten laste der gemeente aan te stellen per sonen reeds vanaf hunne infunctietreding door het Rijk zullen worden vergoed. Wordt goedgevonden. Samenstelling stembureaux voor de verkiezing der leden van dd Tweede Kamer. De in 1922 benoemde leden der stembu reaux voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten Generaal zijn, wegens afloop van hun vier jarigen zittingstijd, in 1926 periodiek afgetreden. Sedertdien is geen nieuwe benoeming ge schied, omdat vóór 1929 vermoedelijk geen Kamerverkiezing meer zal plaats hebben, Met het oog op de komende verkiezing voor genoemd Ooilege zal het thans noo dig zijn opnieuw tot samenstelling van de stembureaux over te gaan. Ter benoeming worden aanbevolen: in stemdistrict I: behalve de Burgemees ter, ambtshalve voorzitter; tot leden: de heeren W. F. Lub en Jb. Lont Dz.; tot plaatsvervangende leden: de heeren A. H. J. van 't Hof en B. Kat; in stemdistrict II: tot voorzitter: de heer J. Bosker; tot leden: de heer P. Kaan en S. P. de Vries; tot plaatsvervangende leden: de heeren N. Engel en N. J. Poel; in stemdistrict IH: tot voorzitter: de heer D. Oden; tot leden: de heeren M. Kooij Pz. en J. Koojj: Cz. tot plaatsvervangende leden: de heeren D. Koorn en D. Blaauboer; in stemdistrict TV: tot voorzitter: de heer M. Bakker Sz.; tot leden: de heeren Jn. Lont Cz. en D. Minnes; tot plaatsvervangende leden: de heeren C. Koorn Vz. en K. Maaskant; in stemdistrict V: tot voorzitter: de heer T. Tysen Jz.; tot leden: de heeren W. Hermans Jz. en L. Spaander; tot plaatsvervangende leden: de heeren J. Kuiper en C. Maars. Alle voorgedragenen worden met alge meene stemmen benoemd. Op een desbetreffende vraag nemen de benoemden, voor zoover aanwezig, hunne benoeming aan. Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Tengevolge van het niet-aannemen harer herbenoeming tot lid der Commissie van

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9