HELDERSEHECOURANT DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 11 APRIL 1929 VEREENIGING PENSIOENBEL ANG TE DEN HET .TVEïp GEMEENTERAAD Grondbedrfjf. Itenoemlng. Valsch beschuldigd" DE MAIL. De speciale trein, die met post en pas sagiers in aansluiting op het ms. „P. O. Hooft" van Genua vertrekt, zal Vrijdag morgen 12 April om 10.38 uur van daar vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 13 April 9.53 uur te Amsterdam (C.S.). OPENBARE VERKOOPINGEN. Door notaris Engelmaan werd gisteren avond in het gebouw „Musis Sacrum" pu bliek verkocht: Het huis en erf aan de Hoogstraat no. 63, groot 77 c.A. Kooper de heer J. A. Steenman q.q. voor 1705. Het huis en erf aan de Koningdwars straat no. 40, groot 95 c.A. Kooper de heer B. Noordergraaf q.q. voor 2225. Door notaris J. W. J. Sehlreuder werd gisterenavond in „jMusis 'SaicrumJ"', publiek gisteren avond 7.30 uur, in „Musis Sa Het woon- eni winkelhuis en erf aan de Hoogstraat No. 44 groot 76 oA. Kooper de lieer D. Balkker q.q. voor 2120. Het buds en erf aan de Koningidlwarsstraat No. 50, grpüi 56 oA. Kooper de beer J. Bre- mier voor J u Het huis en erf aan ce KuiparuwarsSbraai No... 4, groot 77 oA.. Kooper de heer J. A Steenman q.q. voor 1001. Het hui® en erf aan de L. van Berkstraat No. 5, groot 57 cA. Kooper de heer P. Th Luiydkx q.q. voor 600. Het huis en erf.aan de Brouwerstraat No 41, groot 62 cA. Kooper die heer O. Tayüor q.q. voor 1660. „HELDER'S MANNENKOOR". ,;Helder's Mannenkoor" gaf Dinsdag avond in Casino oen goed geslaugd oom eert. De dames Sok en de heer Abbenes gaven hun welwillende medewerking, ter wijl als solist de heer Marcus Plooyer <tenor) optrad. De muzikale begeleiding der koren was in handen van mej. Beu ning (piano) en den heer Veenstra (orgel) De heer Peters heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder onzen burge meester; hij hoopte, dat deze een aange namen avond mocht hebben, hetwelk ook zonder twijfel wel het geval zal zijn ge weest, evenals voor alle toehoorders. Na het eerste nummer van het pro gramma „Vrede des gemoeds", gezongen door het koor, trad de solist, de heer Mar cus Plooyer op. Door hem werd „Walthers Preislied" uit „Die Meistersinger von Nürnberg" zeer goed gezongen» Nadat het koor weer een tweetal liede ren had gezongen, kregen wij de dames Sok (sopraan en alt) te hooren. De door hen gezongen nummers oogstten een dankbaar applaus en de bloemen, die hen overhandigd werden, waren dan ook wel verdiend. Hierna kwamen de twee mooiste num mers van het programma, „Sanctus" voor koor met bariton-solo en „Te Deum Lau- darnus" voor koor met tenor- en bariton solo. In deze nummers komen de goede kwa liteiten van het Mannenkoor eerst goed tot hun recht, ook de solo's van de heeren Abbenes en Plooyer waren het aanhooren ten volle waard. Deze- nummers werden door mej. Beu- ning en den heer Veenstra op zeer goede wijze begeleid. Na de pauze trad hoofdzakelijk de heer Plooyer met eenige oud-Hollandsehe me- lodiën op terwijl het laatste nummer „Stuurlui" gezongen door het .koor een attentie aan den heer Leewens was die de componist van dit lied is. Het Mannenkoor en de directeur kun nen met voldoening op dezen avond terug zien. DE „EUGENIA". Door den Oostenwind toon dk voorgenomen poging, tot vlot brengen, niet doorgaan. Zooals wij gisterenmiddag voor ons kantoor berichtten, zouden hedenmorgen wederom pogingen worden gedaan om de „Eugenia" vlot te brengen. Een drie tal sleepbooten zou daarvoor van Vlaar- dingen komen, terwijl de „Drente" van hier, eveneens zou vastmaken. Door den Noordenwind van de laatste dagen was de kans zeer groot dat er veel water zou komen en de mogelijkheid dat het schip vlot gebracht zou worden, was dus niet uitgesloten. Edochhet heeft zoo niet mogen zijn. De wind draaide gisterenavond reeds naar het Oosten en vanmorgen was hij pal oogst. Er was dan ook geen schijn van kans dat er hoog water zou komen, niettegenstaande den springvloed. De „Friesland", de „Zeeland' en de „Utrecht", die gisterenavond om half zes hier reeds wareh gekomen, bleven met de „Drente" binnen. Voor onze lezers, die hedenmorgen wederom een vergeef- sche wandeling naar den dijk maakten en meenden dat wij ze weer te pakken hadden genomen, zijn de sleepbooten in de haven het bewijs, dat men waarlijk van plan was, een serieuse poging te ondernemen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu vanavond, op hetzelfde uur (dus te ongeveer half acht) nog een poging worden gedaan, mits er. geen sterke Oostenwind staat. Wij hopen vanmiddag nog voor ons bu Men schrijft ons: In verband met het antwoord gegeven door Z.E. den Minister van Financiën aan den heer K. ter Laan, naar aanleiding van diens verzoek aan de oud-gepeusion- neerden en aan de weduwen van hen die vóór 1909 waren gepensionneerd, in ver band met den barren winter, een duurte- toeslag te verleenen: »dat door het steun- comité deze zaak onder de oogen zou worden gezien., werd door Pensioenbelang Z.E. den Minister verzocht, nu vooral de weduwen van vóór 1909 gepensionneerden met buiten te sluiten, daar aan Z.E. be kend moet zijn, dat het steuncomité voor deze categorie geen bevoegdheden bezit, doch alleen mag beschikken in het belang van werkelijk oud-gepensionneerden zoo wel vrouwen als mannen en de weduwen van vóór 1909 gepensionneerden geen pensioen, doch slechts een kleine grati ficatie genieten. Ook de heer K. ter Laan werd met het bovenstaande in kennis gesteld. OPENBARE t.EESZA at, EN BIBLIOTHEEK. In de maand Maart werd de Leeszaal bezocht door 1308 mannen en 112 vrou wen, totaal 1420 personen. Uitgeleend weiden: 759 studieboeken, 2106 romans en 2558 kinderboeken, totaal 5418 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Boddaert: Naar lichte hoogten; Gibbs: Het kruis in de branding, 2 dln.; Jessen: Museum van beroemde schilderijen; Kal las: Doodende liefde; Mann: De tóover- berg, 2 dln.; Van Maurik Boekman: De vrijzinnige Godsidee; Poort: Opstellen en lezingen; Schmitz: Het groote heimwee; Schweitzer: Verval en weder-opbouw der cultuur; Wittop Koning Reng-ers Hora Siccama en H. Poort: De bloeiende bon gerd, bloemlezing, 2 dln.; Wood: Een mis stap uit jajouzle, 2 dln. Ten geschenke ontvangen: Elink Schuurman: Het Kellogg-ver- drag van 27 Aug. 1928, met een schets van de voorgeschiedenis; Jaarboek voor de re- classeering van volwassenen en kinderen 1929; Maeterllnck: L'oiseau bleu; Mall- itiannDavld: Porzellan-A. B. O. ffir Sammler und Freund; Mededeelingen van de Ned. Mycologische vereeniging; Natio nale Bankvereeniging, verslag 1928; On derzoek naar den stand der werkeloosheid Statistiek v. d. scheepvaart over het jaar 1928; Verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, 1928. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag, 16 April 1929, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize Notulen. Vaststelling der notulen van de verga deringen van 26 Februari en 7 Maart 1929. (In de notulen van 7 Maart 1929 staat op bladzijden 103 en 105 de naam „P. J. Slijper". Deze moet veranderd worden in „P. J. Sleper"). Ingekomen stukken. Aanbieding van het sohattingsrapport der gronden, opgenomen in het gemeente lijk Grondbedrijf, naar den toestand op 1 Januari 1927 met voorstel om de waarde der eigendommen en een nieuwe Veror- ^emeen*e^ Grondbedrijf j zaamheden overbodig zijn geworden, geen ^ast te stellen; en een oorstel tot uitgifte npnsiinpn -wnnrif. tnAorAtAnH MAt. hp.t a. Bericht van aanneming der benoe ming tot regent van het Algemeen Wees huis van P. J. Michels; b. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 29 Januari 1929 tot vaststelling van de Verordening tot wijziging der Verordening overeen komstig artikel 6 der Warenwet S. 1919, no. 581; c. Idem op het Raadsbesluit van 26 Fe bruari 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan de firma Minneboo. en Wal- boom; d. Idem op bet Raadsbesluit van 26 Fe bruari 1929 tot uitgifte van grond in erf pacht aan de firma Gebr. Boot; e. Idem op het Raadsbesluit van 26 Fe bruari 1929 tot verkoop van grond aan J. Burger; f. Idem op het Raadsbesluit van 26 Februari 1929 tot verkoop van grond aan de Wed. E. H. Heldde Roos; g. Idem op het Raadsbesluit van 26 Februari 1929 tot verkoop van grond aan L. A. J. Bock; h. Idem op hét Raadsbesluit van 7 Maart 1929 tot verkoop van grond aan P. J. Sleper; i. Dankbetuiging van de vereeniging v. voorbereidend lager onderwijs „Jachin" voor bet haar toegekende subsidie over 1929; j. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op de Raadsbesluiten tot vaststelling van de tweede wijzigingsbegrooting 1928; k. Idem op het Raadsbesluit van 26 Fe bruari 1929 tot verkoop van erfpachtsrecht aan F. Dekker; (Voorgesteld wordt de stukken genoemd onder a. tot en met k. voor kennisgeving aan te nemen). 1. Verzoek om ontslag als leeraar en onderwijzer in de lichamelijke oefening van J. Biere. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een nader door Burgemeester en Wet houders te bepalen datum.) m. Verzoek om ontslag als onderwijzer aan de U.L.O. School van J. G. Reitsma. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een nader door Burgemeester en Wethou ders te bepalen datum). uitgifte van grond in erfpacht aan J. Bais en J. P. van Os. Voorstel tot het benoemen van een lid en een plaatsvervangend lid der Oommis sie van Advies voor den Dienst der Ar. beidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering. Aanbevolen worden resp. A. J. H van Haaren en J. A. Zoetelief. Onderwijs. Voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan school no. 8. De voordracht luidt: 1. Mej. E. W. Visser te Schagen; 2.' Mej. H J. A. Lunshof te Anna Paulowna; 3. Mej. S. van Es te Koedijk. Idem aan school no. L De voordracht luidt: 1. Mej. D. van Mansum te Den Helder; 2. Mej. T. Bakker te Texel; 3. Mej. A. J. de Snaijer te Den Helder. Idem aan school no. 6. De voordracht luidt: 1. Mej. M. M. Moorman te Anna Paulowna; 2. Mej. D. van Mansum te Den Helder; 8. Mej. S. van Es te Koedijk. Benoeming. Voorstel om den Burgemeester te be noemen tot gedelegeerde in het Bestuur van de Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken en In dat van de Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Om streken. Grondbedrijf, enz. Voorstellen tot verkoop van grond aan M. G. Gillesse; tot uitgifte van grond in erfpacht aan F. M. F. Fels; tot het on dershands verhuren van een pakhuis aan den Dijkweg aan K. Blom; tot uitgifte van grond in erfpacht aan J. Geurts en Chr. van de Poll. Verkiezingen. Voorstel tot samenstelling der stem- bureaux voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en tot wijziging der verordening voor de aan wijzing der stemlokalen. V ermakeltlkhelds belasting. Voorstel om afwijzend te beslissen op het verzoek der IJsclub „Het Noorden" om ontheffing voor de betaling van ver makelijkheidsbelasting. Wachtgeldverordening. Voorstel tot vaststelling van een wacht geldverordening voor het Gemeenteperso- neel. pensioen %eer wordt toegekend. Met het oog daarop zou er dus thans geen bezwaar meer bestaan artikel 36 A. R. en artikel 37 W.R. weder in hun oorspronkelijke redactie terug te brengen. B. en W. meenen hiervoor evénwel geen voorstellen te moeten doen, omdat het hen niet langer wenschelijk voorkomt, dat voor elk bijzonder geval of elke groep van bijzondere gevallen een afzonderlijke wachtgeldregeling in bet leven wordt ge roepen. Zij geven boven een dergelijke re geling de voorkeur aan een permanente wachtgeldregeling, en stellen een oonoept hiervoor ter goedkeuring aan den Raad voor. Onschuldig veroordeeld? Door de politie en justitie tot een valsche verklaring gedwongen. Sensationeels bekentenis van de hoofdgetuige Marrigje Koppelaar. Revisie ln de moordzaak. In een onderhoud, dat te Rotterdam heeft plaats gehad tusschen de twee hoofdgetuigen (een echtpaar) in de moord zaak te Giessen-Nieuwkerk (Augustus 1923), den advocaat dér beide veroordeel den, mr. H. H. Roobol, en een redacteur van „Het Volk", hebben de beide eerst- genoemden, naar „Het Volk" meldt, ver klaard: le. dat zij beidén gelogen hebben ter terechtzitting, waarin deze zaak behan deld werd, 2e. dat zij beiden hun verklaringen heb ben afgelegd onder pressie van politie en justitie, die hun, hetgeen zij hebben ge tuigd, hebben voorgezegd en hun be dreigd met gevangenisstraf, indien zij anders (de waarheid) zouden verklaren, 8e. dat de beide veroordeelden, Klunder en Teunissen, onmogelijk den moord op den seinhuiswachter Jaoob de Jong kun nen- hebben gepleegd, daar zij slechts tien minuten zijn weggeweest van het „gezel- de 28 K.M„ konden hebben afgelegd. Na langen tijd hun verklaringen hard nekkig te hebben volgehouden kwamen plotseling echter de K»'s hierop 'terug, ge tuigden' dat de bewuste hamer wel degelijk hun eigendom' was eni dat Teunissen en Klunder niet gedurende slechts een kwar tier, maar ongeveer twee uur» van elf tot kwart voor eert, afwezig wareni geweest. Hieraan voegden zdji nog verschillende andere zeer bezwarende getuigenissen toe, o. a. dat Teunissen en Klunder na hun terugkomst zouden hebben gezegd den spoorwegwachtier te hebben vermoord en slechts vljlf gulden te hebben tonnen stelen, en hoewel Vermeer bleef volharden bij rijin vroegere getuigenis en beweerde, dat de K.'s onwaarheid; spraken, werden op deze gronden Teunissen en Klunder veroordeeld tot vüjtfjlen jaar gevangenisstraf. Thans volgt) het geschreven verhaal van vrouw K., dat „Het Volk" zegt- alleen van taal- en1 stijlfouten te hebben gezuiverd en in leesbaren) vorm gegoten, zonder dat er iets aan den inhoud of bedoeling is ge- lige avondje", dat op den bewusten dag ten huize van de beide hoofdgetuigen te Sliedrecht was georganiseerd, 4e. dat de hamer, waarmede de moord j Is gepleegd, hun eigendom niet was en dat I Het woord,, diatl ik hierboven) zet, iai, ge- de beide veroordeelden dit voorwerp dusloof wel van toepassing op de ervarin- niet kunnen hebben geleend, 6e. dat zij, nadat zij eerst tien dagen en daarna nog gedurende veertien dagen met nog een zekeren Vermeer, die zeven tig dagen werd opgesloten, in hechtenis waren gehouden, bezweken zijn voor den aandrang, die op hen door den rijks rechercheur De Jong, den gevangenisdi recteur te Dordrecht, den substituut-offi cier mr. Kronenberg en den rechter commissaris mr. Bentford van, Valken- Politieverordening. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening in verband met het los- loopen van honden in het plattelandsge deelte der gemeente. Begrooting. Voorstel tot vaststelling der derde wij zigingsbegrooting, dienst 1928. Rondvraag. Mededeeling van Burgemeester en Wet houders over het stellen der rondvraag aan het einde der raadsvergaderingen, zulks naar aanleiding van een door den heer Biersteker gestelde vraag. Wegenbelasting. Voorstel tot het verleenen van een aan tal ambtshalve-ontheffingen voor aansla gen in de Wegenbelasting en tot behan deling van een aantal reclames tegen aan slagen in die belasting. Ter visie is gelegd een overzicht van de steunver- leening aan uitgetrokken en reglementair nog niet rechthebbende leden der werk lozenkassen over het 4e kwartaal 1928. WACHTGELD-VERORDENING AMBTENAREN. Begrooting. Voorstel om niet in beroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij de goedkeuring is onthou B. en W. schrijven aan den Raad: Nu binnenkort de bouw van het stort- huis der Gemeente-Reiniging voltooid zal zijn, zullen binnen afzienbaren tijd enkele werklieden der Gemeente-Reiniging, we gens opheffing der betrekking, schade loos dienen te worden gesteld. Volgens artikel 37 W. R. wordt, ingeval van op heffing der betrekking, omtrent den werkman door Uwen Raad beslist op welke wijze en in welke mate hij ter zake van zijn ontslag financieel schadeloos zal worden gesteld. Bij het nemen van een dergelijke beslissing moet speciaal reke ning worden gehouden met de belangen van den betrokkene, 'zooals die volgens de vroeger geldende bepalingen waren geregeld. De bepaling omtrent het toekennen van een schadeloosstelling in plaats van een wachtgeld, zooals oorspronkelijk in het A. R. en W. R. was geregeld, is in 1924 opgenomen om de gemeente, in verband met de bepalingen der Pensioenwet 1922, geen financieel nadeel te berokkenen. In- tusschen is de Pensioenwet 1922 zoodanig den aan het Raadsbesluit tot wijziging van gewijzigd, dat thans aan ambtenaren en de beerooting dienst 1927 en om, in ver-1 werklieden, die wegens opheffing hunner band daarmede de ontwerp-besluiten, op- betrekking of wegens verandering in de burg werd uitgeoefend, en dé bezwarende getuigenissen welke hun door genoemde heeren waren voorgeschreven, hebben af gelegd, op welke verklaringen Teunissen en Klunder zijn veroordeeld. De veroordeelden hebben thans van hun vonnis van vijftien jaar reeds vier jaar in de gevangenis te Leeuwarden doorgebracht. ,jHet VolfkT bevat een door vrouw K. geschreven) relaas van de gebeurtenissen, welke er haar en haar man toe gebracht hebben valsche verklaringen af te leggen, bezwarend voor de beide Klunder en Thieunissen. De moord. Vooraf ibnenigt hét iblad 'nog in' herinne ring, dat 'in den ochtend van 4 Augustus 1923 het lijk van den spoorwegwachtier Ja- cob de Jong te GiessenNieuwkerk 400 meter van ziijn woning nabij' een seinpaal werd -gevonden. In rijn arm lag een ijzeren hamer mtet ijzeren steel, waarmede klaarblijkelijk de gruweldaad was verricht. Het hoofd van het slachtoffer was hevig met een hamier be werkt; de schedel en het jukbeen, ingesla gen). De dood moet hijina onmiddellijk 'na het verrichten van dé daad rijm ingetreden. Het lijk werd gevonden door een inwoner van Giessen-Nieuwtoarki, een zekere Kras, die op het hulpgeroep van de echtgenoote van den vermoorden sipoorwegwachter» die haar man irniste,' was komien toesnellen, en mlet 'nog eenige andere buurtgenooten den spoordijk had afgezocht. Op den dag van het gebeurde was het parket van Dordrecht afwezig en werd het onderzoek aangevangen door den ambtenaar van hlet 'kantongerecht aldaar, mr. Van Stockuim. Dit onderzoek leidde allereerst naar een zekeren Boxmeer, diie volgens verklaring van eenige inwoners van Giesseru-Nieuw- kerk aldaar 's ochtends gezien was. Dait deze de dader zou rijm werd aannemelijk gemaakt door getuige Mdjinster te Sliedrecht, die ver klaarde, dat hij B. in den omtrek had ge zien. Gelukkig kon B. zijn alibi bewijzen. Deze zelfde Müjmster legde, daarop echter zeer bezwarende verklaringen af ten op zichte .van de veroordeelden Klunder en Teunissen), die in den) avond en den nacht van het gebeurde zouden hebben vertoefd ten huize van zekeren K. te Sliedrecht Mijn ster getuigdé namelijk, dat de ijzeren hamei;, welke bij: hiet lijk gevonden wasi, het eigendom zou rijm van de familie K. Met deze verklaring naim het drama een aanvang. Hoewel reeds uit de hierboven genoemde feiten kon worden aangenomen, dat Mijn- ster 'in rijm mededeelingen onvoorzichtig en onbetrouwbaar was, bouwde de politie hier op voort en vond. wéldra uit» dat niemand anders de daders konden zijn dan genqemde Teunissen en Klunder. Dezen, die werk zaamheden verrichtten langs de spoorlijn DordrechtHardinxveld» 'haddén namelijk met nog een arbeider, Vermeer, den avond bij de K.'s te Sliedrecht déorgebracht en hadden' omstreeks elf uur het huis geduren de een kwartier verlateni. Aanvankelijk ontkenden zoowel Teunis sen, Klunder en Vermeer als het echtpaar K. 'iets met de zaak uitstaande te hebben De K.'s zeideni den hamer nooit gezien te hébben, terwijl bovendien uit hun verkla ringen kwam' vast te staan, dlat Teunissen en! Vermeer slechts gedurende een 'kwartier hun woning hadden verlaten en dus in dé- reau bekend doorgaat. te maken nf Ha7a uoeine rrenomen in het voorstel van 27 December inrichting van het dienstvak, waarbij zijzen korten titfid onmogelijk den afstand Slie OI aeze poging genomen lil nero vuu 3 1-n-orlrTAATr zitn An TrAnivIrwr hiinnA wArlr. /W»h4 gep, die ik, Marrigje Koppelaar, en man hebben opgedaan, want dk zal hier een beschrijving geven van hetgeen ik en rnijin mtan hébben meegemaakt. fWlijl hadden dan in Augustus 34 1923 een! wat men noemt gezellig avondje miel Téuniissenl, Klunder en Vermeer; wue had kunnen denken, dat die avond zoo noodlottig voor ons allen zou worden, want laat het voor de menschen dam niet netjes rijm en ik zeg ook niet, dat wij ons toen ook zoo netjes gedragen hebben,, maar iets gedaan dat strafbaar was voor de wet deden wdj toch niet Ik zal mij' geenszins vrijpleiten, want ik heb vele fouten), diie sterk af te keuren zijn, 'maar ik heb nog nooit 'iemand1 opzettelijk bedrogen' of belogen en had ook noodt tonnen) denken, dat er zulke men schen waren. Mar mu wéét ik wel beter, dat, hoe gemeen ik ook mag rijn» er vele zooge naamd nette fatsoenlijke menschen veel en veel slechter rijm. Hetgeen wij ondervonden hebben is nooit voor een rnensoh te gelooven en te begrij- veroondeeld"en Pen> die niet zoo iets heeft meegemaakt en j ik weet zeker, als deze regelen ooit door een ander gelezen zullen worden, ze zeggen) zul len: dat kam ik niet gelooven. En toch is hejt de 'zuivere waarheid, wamt ik 'ben geenszins van plan omi in dit boek, waarin ik mijn hart 'eens wil) uitstorten» te 1'iegeni En nu zal ik eens beginnen met neer te schrijven wat er gebeurd ila Dien bewusten avond dan waren wjji ge zellig hij. elkaar. Nu, dat ging voorbij' en een dag nad ien las iéder in de krant), dlat er een moord gebeurd1 was te Giessen-Nieuwkerk. En hoe gaat het in zoo'n geval? Ieder sprak er over, ook wifj natuurlijk: en die men schen. die bij' ons werkten toevaüg aan de spoorlijn. Wie schetst min verbazing, toen eeni paar dagen nadien een potitie-agenlt kwam vra gen, wat of ik van. dé mannen wist, die des avonds bij ons geweest waren. Nu, ik ver telde natuurlijk» dat ze .bijl ons geweest wa ren, maar dlaar had dik ai gauw geen erg meer in, wiant ik was mlij niét bewust, dat wtjj kwaad gedaan hadden. Maar toen kiwam op "n gegeven keer een heel regiment heeren van hlet gerecht om huiszoeking te doem Ze gooiden heel het huis overhoop» en na men al de hamersj, die wij hadden), mee. Wij begrepen er nu heelemaa! niets meer van en toen moesten we nog mee naar het bureau wat we daar te hooren) kregen, dat ging ons verstand! te boven. Daar stond' MSjnstér Ijskoud te verklaren, dat een Ijzeren hamer van ons was, dien, wij nog nooit gezien hadden en hllj werd direct maar geloofd en) wjji voor leugenaars gezet. Wjj waren matluurlijBc heelemaal van streek;, maar trokken er ons toch met veel van aan, want wij' konden boen nog niet be grijpen, dat Mijjuster zoo'n laag sujet zou wezen, om mét opzet ons An de gevangenis te helpen. Hoewel wjj er niet over uitgepraat kon den komen hoe Iemand toch kon zeggen, dat hlij den hamer bjj ons gezien had, daar hij nooit bij ons bestaan had en pertinent volhouden, dat het die hamer was, afijn, wij moesten at een paar keer voor het stil ver hoor komen en werd ons natuurlijk uit drukkelijk gezegd!, dat wjj dé waarheid moesten» zeggen. Heel vriéndelijk werden wij niet behan deld), want wij werden direct toot misdadi gers aangezien en Mijnster, de groote leu genaar» kreeg een pluimpje, omdat hij dé justitie zoo netjes op een vallsclh spoor bracht. Wij konden niet anders verklaren, als dat die man uit broodnijd' handelde, maar de justitie getoefde het) niet, want MBjinster was dé nette, betrouwbare map, en ik was slecht en onbetrouwbaar, maar geen) leuge naar. Toen op 31 Augustus was ik ln Dordt» ik, zal hier maar niet alle® in schrij ven, wat ik dlaar deed» dat heeft mét de zaak niets te maken al dachten ze van w-ï, werd ik opgesloten in de gevangenis. Wat ik toen meegemaakt heb, kan ik niet op papier 1928, alsnog vast te stellen. werkzaam zijn en waardoor hunne werk-1 dreoht—GAessen-Nieuwkerk vioe-versa, zijn- zetten, want het met geen pen te Deiohrij-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5