Eerste Blad. S. A. KANNEWASSER ZN. De Indringer Algem. Coüperatie m Koningstraat 9. m «MnMi DINSDAG 16 APRIL 1929 67ste JAARGANG Verachynt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op •oor Auto's en Fietsen i Dimtóag 16 April 7.26 uur. Woensdag 17 7.27 BUITENLAND. VOLKENBOND. DE VOOR BERIJDENDE De opening door Har. Loudaa. Het Qrbeldsprogram. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen FEUILLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING LITAUEN. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOS3. 94) Met een laatste krachtinspanning zette Oourthorne zich recht in t zadiel, gooide zijn hoofd achterover en reed rechtop op Payne in. Hij was nu vlakbij, onder de grauwe vegen van stof en zweet was zijn gezicht lijkbleek, maar toch gingen zijn lippen van een in een verbitterden glim lach, toen de beide karabijnen gelijktijdig op hem gericht werden. Op 't allerlaatste oogenblik begreep Payne hem, begreep hij ook het achterwege blijven van kreet of gebaar. Gourthorne's aangeboren in stinct bleef hem tot 't laatst toe trouw. Een laatste schorre waarschuwing van den marechaussée, waarop geen antwoord kwam. lV>en het einde: een vuurstraal uit de eene karabijn. Oourthorne liet de teugels los, zakte opzij in bet zadel, keer de zich, met zijn eenen voet in den stijg beugel en zijn hoofd op den grond half om, en bleef liggen, terwijl het paard «onder ruiter en de marechaussée, die geen twee meter achteraan kwam, voort- stoven, rakelings langs de beide mannen heen, die in den Ijlen, langzaam wegtrek- kenden damp een i ge oogenblikken onbe weeglijk bleven zitten. Toen sprong Payne uit bat zadel en EEN POOLSCH-LITAUSCH GRENSINCIDENT. Een ernstig grensincident heeft zich Zondag voorgedaan in het Litausche dorpje Reketi nabij de Poolsche grens van Wilna. Onbekenden hebben twee bom men geworpen op het huis van den com mandant van het Litausche grenakorps. De woning werd geheel vernield. De com mandant werd zoo zwaar gewond, dat hij weldra overleed. Hoewel Litausche sol daten op de daders schoten, slaagden deze er in op Poolsch gebied te ontkomen. Te Kowno gelooft men dat Litausche emi granten uit de streek van Wilna bij dezen aanslag de hand in het spel hebben ge had. AFGANISTAN. DE TOESTAND. Te Pesjawar is uit G-ardez (Afganistan) vernomen, dat Nadir chan, die onlangs uit Frankrijk overgekomen is, om aan den burgeroorlog deel te nemen, zich zelf uit roepen heeft als verdediger en redder van Afganistan. Hij is doende troepen te ver zamelen en trekt op Kaboel aan. Amanoella bevindt zich te Qalati bij de Chilzai, waar het aantal van zijn volgelin gen dagelijks toeneemt. Uit Calcutta bereikt hetzelfde bericht ons in een eenigszins anderen vorm; Na dir chan zou van plan zijn een van zijn broers op den troon te zetten. Hij zou er ln geslaagd zijn den steun te verkrijgen van de stammen uit het land van Chost en van plan zijn spoedig een besliasenden stap te doen. BINNENLAND liep te zamen met den marechaussée, die zijn voorbeeld onmiddellijk gevolgd had, naar de onbeweeglijke figuur toe, die midden op het pad machteloos lag uitge strekt. Maar toen de jonge man zidh over hem heenboog, gingen die moe-gesloten oogleden traag open. „Je hebt goed geraakt voor mij Is t het einde," zeide hij moeilijk. Payne richtte zich op en keerde zich tot zijn metgezel. „Rijd door naar de ne derzetting," beval hij. „Daar hebben ze een dokter. Breng hem hier en ook Hartland, den vrederechter." De man gehoorzaamde zonder een oogenblik te verliezen; blijkbaar was hij blij, dat hy weer kon opstygen en weg- ryden. Toen hy vertrokken was, boog Payne zich weer over den gewonden man heen. ,,'t Spyt m6.dat ik dit heb moeten doen," zeide hy, „maar een andere ma nier, om u tegen te houden, was er niet Kan ik u misschien helpen?" Om Gourthorne's mond gleed een ver drletige trek. ,.Neenen spyt behoef je er niet van te hebben," ?eide hy lang zaam. ,,'k Had geen lust om op de jury te wachten en de verwonding.hier in m'n borst.met rust laten, dat la het beste." Verder zeide hij niets; Payne en de tweede mareohaussee, Hilton, die kort na 't vertrek van ziin kameraad terugge keerd was, bleven zwygend naast hem zitten, tot ze na verloop van tyd, welke hun een eeuwigheid toeleek, den wagen met de belde mannen erin en hun kame raad ernaast het steile pad zagen opko men. Toen het te «mal werd ging de mar CHINA. DE BURGEROORLOG. Onlusten te Kanton. Tijdens ©en demonstratie van commu nisten te Kanton kwam het tot ernstige botsingen met de politie, die van de wa penen gebruik moest maken, daar de po ging der politie om den stoet te ontbin den, zonder resultaat bleef. 14 personen werden gedood, 29 zwaar gewond. DE TROEBELEN IN CHINA. Gruwelen. Do troebelen, die ln Verscheiden oonjen van China steeds voortduren, gaven den laatsten tyd helaas weer aanleiding tot gruwelen. Zoo werd te Sjanghai een telegram ontvangen uit Tsjanto, in het Noord- Westen van de provincie Hoenan, mel dende, dat buitenlanders aldaar gedu rende zes dagen aan een beschieting hadden blootgestaan. Een inspecteur van de Engelsche Asiatic Petroleum Cy. werd door Chineesche soldaten gevangen genomen. Hy kreeg een lansstoot in de dy, werd naakt aan een paal gebonden en moest daar acht tien uur, zonder eten of drinken, zoo biyven staan. Ten slotte Blaagde hij er in te ontsnappen en een zendingspost te bereiken. Het kantoor van de petroleum- maatschappy werd geplunderd, hetgeen ook geschiedde met de katholieke missie. De laatste berichten behelzen, dat de soldaten zyn afgetrokken en dat de buitenlanders niet meer in gevaar zyn. Ook is er een telegram uit Itsjang, welke plaats aan de Jangtse is gelegen, 200 myi bovenstrooms van Hankou. Naar luid van dit telegram zijn drie man van de opvarenden eener Britsehe kanonneer boot gekwetst door schoten, die van den rivier-oever waren gelost. 00ST-IN0IË. DE DOODSTRAF VOLTROKKEN. Doelhladl ontkent tot het laatst In de gevangenis te Pandeglang in Bantam is de opstandeling Hadji Doel- hadi tot de doodstraf veroordeeld wegens den moord op den Wedana van Menes. Volgens getuigen van de executie beeft hy voor het vallen van het luik nog de volgende woorden uitgesproken »Ik ben onschuldig, ik heb den Wedana niet vermoord en ik heb ook niet meo gedaan aan het in stukken slaan van het meubilair. Ik weet dat door deze verkla ring geen verandering zal komen aan het eenmaal gevallen vonnis, maar nogmaals verklaar ik, dat ik onschuldig ben. Ik ga met een gerust hart den dood in«. ZIJt gij veelelschend ten opzichte van Uw Kleeding? Wij stellen (J volkomen tevreden. rechaussée achteraan ryden en een paar minuten later hield de wagen op korten afstand; van de plaats, waar zich, geen twee uur geleden, zooveel afgespeeld had, stlh De belde mannen stapten uit en de eene, een lange jonge man met een ern stig uiteriyk, bewoog zich over Oour thorne heen. Na een paar minuten keek hy op en toen hy d'en blik van Payne ont- DE KAMERVERKIEZINGEN. De Vrijzinnig Democraat meldt: De candidatenlijst voor Groep Hl (de kieskringen Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Utrecht) is vastgesteld als volgt: 1. mr. H. P. Marohant, Sohevenin- gen; 2. mr. P. J. Oud, 's-Gravenhage; 3. mevrouw mr. B. BakkerNort te Gro ningen; 4. Th. M. Ketelaar te Amsterdam; 6. F. E. H. Ebels te Nieuw-Beerta; 6. mr. A. M. Joekes te 's-Gravenhage; 7. me vrouw H. W. B. van ItallieVan Emb- den te Leiden; 8. Klaas de Vries te Am sterdam; 9. O. Wijdenes Spaans te Anna Paulowna; 10. dr. S. Elzinga te Haarlem; 11. W. K. D. Lustig te Utrecht; 12. dr. A. van Raalte te Amsterdam; 13. M. M. Cohen te Amsterdam; 14. P. van Meyer te Zaandam; 16. J. van den Brink te Baarn; 16. K. Steyn te Beverwyk; 17. mevrouw L. EL Droste—Wilmans te Soest; 18. G. W. Comello te Hilversum; 19. J. Best Nz. te Berkhout; 20. mr. Ada Goudsmit te Amsterdam. De vooriooplge groslijst van de Roomsch-Katholieke Volksparty. Vanwege het bureau der R. K. Volks partij wordt bericht, dat alle afdeelingen met algemeene stemmen hebben uitge sproken, dat het aftredende Kamerlid, mr. P. M. Arts by de Kamerverkiezingen in alle rijkskieskringen als no. 1 op de ïysten dient te worden geplaatst. By oongresbesluit van 11 November werd besloten, het land voor de candidaat- stelling voor de Tweede Kamer te ver doelen in drie groepen van rijkskieskrin- gen. Met inachtneming van de aan mr. Arts over het geheele land als no. 1 toe bedeelde plaats hebben de afdeelingen de volgende vooriooplge grosiysten ln alpha- betische volgorde vastgesteld: Eerste groep, de rykskieskringen Am sterdam, Rotterdam, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Haarlem en Den Helder: W. Th. Aalders (Doetlnchem), P. M. Beyerbergen van Henegouwen (Amster dam), G. J, Bouman (lid van den gemeen teraad van Ny-megen), Felix Donders (lid der Staten van Brabant en lid van den gemeenteraad van Tilburg), J. Eyking (lid van den gemeenteraad van Bever wyk), P. J. Goes (Den Haag), Jos. Hen- drickx (Swalmen), R. Hom (Hilversum), Van 't Hooft (Utrecht), J. Houtsma lid van den gemeenteraad Zwolle), M. J. G. Kuypers (Rotterdam-), mevr. E. M. H. Robert de Wolff (Amsterdam), J. P. Schaar (Zaandam), W. O. Setteur (lid van den gemeenteraad van Utrecht), Th. Thoolen (Hilversum), J. A. L van Winsen (Haarlem), en J. Zwaga (Amsterdam). Uiteriyk 29 April zal in de afdeelingen de stemming plaats hebben tot vaststelling van de volgorde, welke de candidaten op de definitieve Ujst zullen innemen. DR. WILLEM MENGELBERG VRAAGT ONTSLAG. Het Nederlandsche muziekleven ernstig bedreigd. HQ wenscht om redenen van fiscalen aard ktpi domicilie te verplaatsen. Het Algemeen Handelsblad meldt: Uit de Residentie vernemen wy van, ln regeeringskringen goed georiënteerde zyde, het volgende ontstellende bericht: In de, dezer dagen te Amsterdam ge houden bestuursvergadering van het Con certgebouw kwam een schrijven ter tafel, waarin de dirigent dr. Willem'Mengelberg tegen 1 September a.s. zyn ontslag neemt als leider van het Concertgebouw-orkest. De reden van dit ingrypende besluit moet enkel en alleen gezocht worden in moette, knikte (hy even. „Een uur of twaalf hoogstens; mis schien ook eerder," zeide ,hy. „Op het oogenblik laten wij hem zoo misschien dat ik hem tot bewustzyn brengen kan, als we eenmaal bti Adamson zyn.... meer dan een myi ls de boerdery hier niet van daan." Met hun drieën tilden ze Oourthorne, die biykbaar bewusteloos was, voorzichtig op en droegen hem in den wagen; toen alles zoo goed mogelijk geregeld was, gaf Payne marechaussée Hilton een wenk. „Neem myn paard en ryd naar de Grangevraag daar naar Colonel Bar rington. Zeg hem vooral dat het een kwestie van hoogstens een paar uur ia En daarna ga je Stimson halen." Gelaten steeg de jonge man, die, naar zyn uiteriyk te oordeelen, doodmoe was, weer op; maar, al kreunde hy even, toen hy wegreed, toch deed hy zyn beide bood schappen in ongelooflijk korten tyd. Den zelfden avond, laat, hield de wagen van de Grange, met Barrington en Dane, voor de afgelegen boerdery stil. Een man, dien zy geen van beiden kendlen, ging hen voor naar de kamer, waar op een veldbed in den hoek een onbewegetijke figuur lag. „Den geheelen dag heeft hy stil ge legen, net «lsof hij sliep,1v telde de m«n~. het feit, dat dr. Mengelberg sinds jaren zyns inziens buitengewoon onbiliyk door den fiscus wordt behandeld, die hem dwingt tot het betalen van dubbele be lasting. Immérs, hoewel dr. Mengelberg tijdens zyn jaarljjksch verbtijf in Amerika een zeker percentage van daar te lande getoucheerde gage in de Amerikaansehe schatkist moet storten, wordt de Ameri kaansehe gage hier te lande ten tweeden male verdisconteerd, in dien zin, dat ook de Nederlandsche fisous daarvan belas ting heft. Hoewel reeds eenige keeren verhaal wordt gezocht tot in de hoogste instantie, werd nog nimmer eenige resti tutie verleend. Thans den gang van zaken moede zynde, heeft de dirigent besloten, Nederland metterwoon te verlaten en geen vaste verbintenissen als dirigent hier te lande meer aan te gaan. HET OVERLIJDEN VAN EEN GEDETINEERD DIENSTWEIGERAAR Vragen van den heer K. ter Laan. Het Tweede Kamerlid, de beer K. ter Laan, heeft aan de ministers van justitie en van defensie gevraagd: le Is het juist, dat de dienstweige raar Johan Jurriaans, die in het begin van December 1928 ingesloten werd in de byzondere strafgevangenis teScheve- ningen, herhaaldelijk heeft gevraagd om een geneeskundig onderzoek en dat dit eerst na ongeveer vier en een halve maand plaats gevonden heeft? Is het juist dat, toen elndeUjk Jurri aans werd opgenomen in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, de dokter, die hem aldaar behandelde, de verklaring heeft afgelegd, dat de opneming veel te laat was geschied? 2e Zyn in geval van bevestigende be antwoording van één of van belde boven staande vragen de heeren ministers be reid, hun verontschuldiging aan te bieden aan de nabestaanden van Jurriaans en zyn zy verder bereid, hun alle kosten te vergoeden die door het overiyden van Jurriaans zyn veroorzaakt, het overbren gen van het tijk naar Amsterdam inbe grepen. DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF AAN DE ZAAN. Zaterdagmorgen heeft da Nederland sche Federatie van transportarbeiders aan btina 200 leden, by de staking in het hout- bedryf aan de Zaan betrokken, een uit- keering verstrekt, bedragende voor de ge huwden 12, plus 1 voor elk kind bene den de 14 jaar. De afdeelLng Zaandam van de Tran sportfederatie telt 250 leden, die zoo goed als allen in den regel in het houtbedrijf werkzaam zijn, doch van wie er een aan tal op het moment dat de staking uitbrak, elders werkzaam waren. Geen der stakende arbeiders meldde zich gisteren aan. Gisterenochtend half-zeven was er hij Ingezonden Mededeeting. „maar zoo juist heeft de doker hem iets gegeven en nu ls hy wakker.' Barrington beantwoordde den groet van Payne, die by het binnenkomen van den Silverdaleschen leider opgestaan was en hem nu een stoel aanbood. Met Dane vlak achter zich ging de oude man naast het bed zitten. Even bleef het stil, toen bewoog de gewonde man het hoofd een paar maal onrustig. De dokter boog zich naar den vrederechter toe en sprak fluis terend met hem. „Hij kan nu wel spreken.maar als u hem wat vragen wilt, moet 't gauw ge beuren," was hetgeen, dat hy zeide. Maar ondanks de voorzorg van fluis terend spreken, had Oourthorne hem tooh gehoord; hy glimlachte even en keerde zich tot Barrington. „Ik ben bang, dat 't u verdriet zal doen.wat u te hoor en zult krijgen. Maar ik ben t verplicht. niets aan te doen," zeide hy moeilijk. „En nu luister goed, ik kan 't niet twee maal zeggen en schryf alles opals 't kan nog wat brandewijn, dokter.*® Barrington boog zich voorover, om iets te zeggen, maar terwyi die dokter een glas met brandewyn tegen de bloedlooze lippen van den gewonden man hield en hem zoo liet drinken, gaf de vrederech ter, die met een vel papier voor zich zat te wachten, hem een teeken. „We zullen het geheel volgens de wet doen. Geef den bijbel.dat boek daar, dokter," zeide hy. „Als u even herhalen wilt, wat ik u voorzeg daarna kunt u dan uwe verklaring geven." Na een paar minuten was het gebeurd; met een schittering van ironie in de oogan, achter de halfgesloten oogleden, Schele hoofdpijn Fostar's keek Oourthorne den kring van mannen rond. „Voelt u zich nu heusoh zekerder van me na dat?" vroeg hy met een stem, die llchteiyk heesoh en heel zwak klonk. „Wat zou ik er nu nog aan hebben, om de waarheid te verdraaien? Maar, laat ik beginnen: Ik heb marechaussée Shannon doodgeschoten. Datum kunt u in 't bevel tot inhechtenisneming vinden. Buitenge woon gek, maar ik ben 't vergeten. By die gelegenheid heb ik kleeren en paard van Wltham geleend, zonder zyn mede weten wel heb ik hem betaald, een kleinigheid om zich voor mjj uit te geven de politie moest hem achterna gaan, dan hadden de smokkelaars vrij spel. Alleen in zooverreis Wltham medeplichtig geweest. Mareohaussées dacht en dat ik 't was, hebben me nage zeten tot t paard door t ys zakte. Zelf heb ik eruit kunnen komen maar Wltham was in Montana, wist niet dat ik 't er levend afgebracht had pas een poosje geleden wel. Maak er behooriyke zinnen van en lees t me voor." Een paar minuten lang werd er in het stille vertrek niets dan het haastige kras sen van de pen van den vrederechter ge hoord; nog voordat hy klaar was, ging <Üe deur open en kwam brigadier Stimson, warm en stoffig van den langen rit, de kamer binnen. Hy bleef by de deur staan, toen de vrederechter zyn hand waarschu wend ophief en de verklaring op den ge wonen dreuntoon begon voor te lezen. Toen hy zweeg, knipte. Oourthorne een paar maal goedkeurend met zijn oogen. „In orde," zeide hij. „Nu teekenen.* (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De zesde zitting van de voorbereidings- oomaniaaie voor de ontwapenlinlgSiooinfeirenitie is gisterenmorgen onder groote belangstel ling in, de glazen) zaal van 'bet V©likenib onida- secretariaat te Genève geopenld. !De beer Loudon heeft daainhy de openingsrede uit gesproken; die duidelijk deed; Wijlken, dat bet zijn bedoeling is, dat in deze zitting in derdaad nuttlige abbeidi zal •worden verricht en dat bet niet zal stijtn een uitsluitende debatteerkititing zooals de twee vorige. De beer Loudcn verkLaardei, dat b4J imet de foy>- eeniroeplng van deze zesde zitting zeker niet bad wllien te kennen geven,, dat bet oogen- blik eindelijk gekomen is om in tweede le zing de gebeeèe ontwerp-conventde .voor de internationale bepeiking en vermindering van de wapening te redigeeren en aldius aan die werkzaamheden van1 deze voorbereidjende commissie een einde te maken. Op bet oogenlblïik ia dit doel nog 'niet te verwezen- lijken. De beer Louidon verklaarde dit on omwonden te iwfflenl zeggen, opdat de open bare meerling izüdh. in dit opzicht geenerlei iliiuaies zou maken. De beer LoudOn eindigde met d<e verkLa- ring, dat naar Zijn meening in deeei zitting ondernomen zal moeten worden een' studie van een aantal punten van bet ontwerp-con- ventie van *27 en dat bovendien in deze zitting gesproken kan worden over bet. nieiuwe voorstel van de Sowijet-dielegatie in zake giedelelitelijjike ontwapening en biet Duit- scbe voorstel betreffende de uitwisseling van inüiohltingeni overeenkomstig het voor schrift van artiikel 8 vam bet Volkenlbonds- verdrag. (Hierna gaf de beer Louidon een uitvoerige uiteenzetting van zijn arbeidsprogramma. Hij stelde voor morgen te beginnen met een prïntipileele bespreking van bet voorstel- IitwinoS, waarbliji men zal hebben te onder zoeken in boeverre het Russische voorstel Sit in het kader van de conventie van "27. aima zoudlen achtereenvolgens kunnen behandeld worden het Duitscbe voorstel om trent de wederkeerige verstrekking van in lichtingen omtrent de bestaande bewapening en verschillende artikelen van de onitwerp- conventie van *27 omtrent den chemisdhen oorlog!, omtrent het materieel van de lucht vloten, bet personeel van die landtmacht en vloot en luchtvloot, omtrent het toezicht op die naleving van de conventie), eventueel op het materieel van de vloot, landmacht en luchtvloot. Dit is een zeer groot arbeidsprogram. Men gelooft niet, dat in den tijd van drie of ten hloogiste vier weken, die deze com missie ditmaal tot haar beschikking heeft, het geheeld werkprogram zal kunnen wor den ten einde gebracht, doch menj hoopt al thans enkele punten van dit groote program te bespreken en op te lossen. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 351. TOBRALCO Is het meest gesohlkte en sollede Katoenen weefsel voor i Qegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant n vaak te wijten aan dechte «pijlvertering. Foxter'» Maagplllea verdrijven spoedig uw kwaal, werken ulterit zacht en verichaffen a een gezonden eetluxfc nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagplllmn I 0.65 per flacon. Alom verkrijgbaar

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1