Schoonmaak m1 i Schagen. Onder leiding van den heer P. Stapel Oz. vergaderde bovenstaande Vereenligilng, dit maal te Behagen» In izSjin' openingsrede me moreerde spreker de indiening dei drie wetsontwerpen, welke voor den landbouw van 'beteekenis zijn, mL: 'bet ontwerp pacht wet, bet ontwerp steun aan die suikerbieten- verbouwers, dat beden' in de Tweede Kamer wordt 'behandeld, en ten derde bet ontwerp uitvoer-oontrftie op land- en tuinbouwpro ducten. Spreker achtte vooral bet laatste ontwerp van groote beteekenis voor een land' als het onize» dat toch bij den export onzer landbouwproducten zoo'n groot be lang beeft. H)ü sprak de hoop uit, dat wij door een kwaliteiitssorteering onzen naam op de wereldmarkt (kunnen handhaven' en juichte eiken maatregel ten zeerst© toe, die daartoe lelden kam iDe beer Kakebeeike, Inspecteur van den Landbouw,, stuurde bericht van verhinde ring. 'De uitgebreide notulen werden onder dankbetuiging aan den secretaris, den beer G. Nobel te Lutjiewinkel, ongewijzigd goed gekeurd. Te Alkmaar zal de e.k. najaars vergadering worden1 gehouden, terwijl als bestuursleden worden verkozen de heeren Joch. Blaauboer Kzn, te Behagen» D. Nobel» te De Deemster enj O. Kramer Gilijlnis, te Stompetoren. Een voorstel van bet bestuur om den be- staansduur dar Vereeniiging te verlengen met 29 jaar en enkele wijzigingen in de statuten aan te brengen verwierf de goed keuring der vergadering. Vervolgens hield prof. M. F. Visser te Wlageningen een causerie over de nieuwe woelmiachlne. Aangezien hierover alreeds een uitgebreid verslag is gepubliceerd, mo gen we volstaan door hiernaar te verwijlzen. In verband met deze besprekingen waren door bet Rijks^a ndbouwoansulenl schap eeniige grondmonsters op diverse diepten genomen in de Schermer, Beemster, Wie- ringerwaard en in bet oude land' van West- Friesland'. Hieruit bleek, dat de bovengrond op onderscheidene plaatsen nog niet geheel ontkalkt is, doch dat vlak onder de bouw- voor en op diepere lagen komen nog, ge haltes aan koolzure kalk voor va® 8, 10,.15, ja zelfs van 20 procent. Vooreerst zal men zich dus op deze gronden door diepploegen van voldoeride kalk kunnen voorzien, als daaraan tenminste behoefte bestaat. Die behandeling van bet ontwerp-pachtwet wtas commissoriaal' gemaakt en bit monde van den beer Ir, C. Nobel werd een bespre king gehouden' van de gemaakte studie. De Commissie Wam tot de conclusie» dat een pachtwet als de nu voorgestelde* verbete ringen in de pachttoestanden zeer waar schijnlijk niet zal aanbrengen. Ook het Ned. Landbouwcomdté is 'tot deze conclusie ge komen. De Friesche Maatechappüjl van Landbouw' is niog verder gegaan en heeft positieve wenschen kenbaar gemaakt, die vrij' ingrijpend -zijn. Een en ander dringt de Veireenligiing haar standpunt nader te be palen! Dit zal geschieden in de najaarsver gadering. De Commissie zal dan voorstellen dienaangaande aan de vergadering voor leggen'. De kanalencommisstie, drong bijl autoritei ten nogmaals aan op een spoedig tot stand komen van bet kanaal' Koübornh-Schagen Stolpe als zijnde van veel belang voor de streek. Over de werkzaamheden tot bestrijding van de tuberculose onder bet rundvee 'bracht de heer O. Kramer Glijnis een rapport uiit. Hieruit bleek, dat alïerwege veel actie in deze wordt betoond en dat in Noord-Holland ruim 18000 koeien onder oontröle Zijn ge steld volgens de Rijksregeling. Verder zal een oomfiiissie blij' de Directie van bet Pro vinciaal Waterleidingbedrijf aandringen op méerdiere voorzitening van leidingwater voor het platteland. Geween werd op de zeer schriele inlander, waarop de Directie in deze het platteland behandelt. Dor- 'den Rijikszuiviedconsulent Dr. L. T. O Sc., j werd gewag gemaakt van de in bet afgeloopen jaar opgerichte melk cursus sen en van den cursus van voortmelkers» welke in 1929 zal worden gehouden. öBjji de rondVraag werd er de aandacht op gevestigd op de indringerige manier,, waar op de firma Van der Eist en iMatthes baar 'stikstofprodiucten aanbeveelt. Waar deze firma zich de weelde veroorlooft om aan landbouwers en veehouders adviezen te geven» die niet gegrond dijn op wetenschap en ervaring, meende spreker het bestuur te moeten aanbevelen de ontstemming, die hierover bij' den Rytoslandbouwrooriich- tingsdienst is ontstaan» aan de firma Van der Ellst en 'Matthes temioeteni kenbaar maken), opdat argelooze landbouwers en veehouders niet de dupe worden van der gelijke waardetooze en misleidende advie zen. Hieraan zal' gevolg gegeven worden. Visscherijberichten. GEMENGD NIEUWS. Binnenland. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Mr. Roobol, te Arnhem, die bet revisie- yerzoek ingediend heeft namens Theunis- sen en Klunder, heeft van den procureur- generaal bij den Hoogen Raad een spoed- brief ontvangen, waarbij hem in over weging wordt gegeven, zijn revisie- verzoek van 80 Maart uit te breiden met de gegevens, sedert dien datum bekend geworden. Bovendien geeft de procureur- generaal in overweging, aan het verzoek schrift toe te voegen het verzoek om on middellijke invrijheidstelling van de beide veroordeelden. De proc.-generaal zeigt toe, het nieuwe revisie-onderzoek zoo spoedig mogelijk in- behandeling te zullen nemen. Een brief van den procureur- generaal bfj den Hoogen Raad. Het echtpaar Kroon gehoord ln de meineedzaak. Mrs. Cronen- berg en Bentfort van Valkenburg als getuigen. Op uitnoodiging van mr. A. H. Roo bol, uit Arnhem, den advocaat, die op het oogenblik de raadsman is van J. O. Klunder en J. Teunissen hebben we Dins dag een bezoek aan Dordrecht gebracht, schrijft de Nw. Rott. Crt. En gebivak keerd' in een café tegenover het gerechts gebouw, waar we den heer Stuy, den zwager van Teunissen hebben ontmoet en het echtpaar Kroon, dat thans ver klaart bij de behandeling van de moord zaak voor de rechtbank een meineed te hebben afgelegd. Een van de eerste mededeelingen, die mr. Roobol ons deed, was die van de ont vangst van den brief van den procureur- generaal bij den Hoogen Raad, te zijnen huize in Arnhem. Mr. Tak schreef: 's-Gravenhage, den 15 April 1929. Naar aanleiding van d)e door UEd. Gestr. in de laatste dagen verzamelde nieuwe feiten in de zaak van J. O. Klun der en J. Teunissen, welke feiten twijfel zouden kunnen doen rijzen aan de juist heid der uitspraak, geef ik UEG. in over weging het reeds aanhangig verzoek om revisie in te trekken en terstond een nieuw verzoek in die zaak in te dienen, waarin alle feiten worden opgenomen, dus ook de jongste, waarop u vermeent, het verzoek te kunnen laten steunen. Ik vermeen, dat aldus de juiste nadruk wordt opgelegd, waar U dien gelegd wilt zien. Aan het verzoek kan natuurlijk- een verzoek tot invrijheidstelling dier veroor deelden worden toegevoegd. Op het ingediende verzoek zan dezer zijds met den meesten spoed van adlvies worden gediend. Aangenaam zal het mijl zijn van u te mogen vernemen, of door u in den aan gegeven zin zal worden gehandeld. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, TAK. In de heropende instructie in de mein eedzaak zijn de Kroons nu Dinsdag ge hoord. 's Morgens te ongeveer tien uur was het verhoor van vrouw Kroon, met mr. Cronenburg als getuige begonnen. Het duuurde tot half twee. Vrouw Kroon vertelde geheel te zijn gebleven bij wat zij in den laatsten tijd als de Volledige waarheid aan mr. Roobol en mr. D. den Hollander, die nu haar raadsman is, had verklaard, Mr. den Hollander, die ver leden week bij het eerste verhoor van de Kroons door den reohter commissaris, mr. van Aken, niet was toegelaten, mocht Dinsdag bij de verhooren wel tegenwoor dig zijn. Het stond hem als raadsman der verdachtten niet vrij over het verhoor mededeelingen te doen, maar wel kon hij bevestigen dat vrouw Kroon voet bij stuk had gehouden. Verschillende malen zeide de vrouw zich opgelucht en blij te gevoe len, dat nu eindelijk de waarheid geble ken was. Als ze bij' haar eerste verhoor zoo behandeld was als nu zou het nooit zoo ver gekomen zijn, was haar oordeel. 's Middags te half drie is het verhoor van het echtpaar Kroon door mr. Van Aken voortgezet. Ook nu weer in tegen woordigheid van mr. Den Hollander, die zich voldaan toonde over het verloop er van, al liet Kroon zich dan ook uit, dat hij tegenover mr. Bentfort van Valken burg, die 's middags als getuige was ge hoord mr. Bentfort is rechter-commis- saris in de moordzaak geweest zich niet kon uitspreken, als hij wel gewenscht had. Eén uitlating door de Kroons aan mr. Cronenberg toegeschreven, willen we ten slotte nog vermelden: Indien blijkt dat waar is, wat u zegt, dan heb Ik me leetijk in de luren laten leggen. Getuige Meintjes vertelt Naar aanleiding van de publicaties met betrekking tot de geruchtmakende moord zaak heeft een bijzondere correspondent van de Telegraaf een onderhoud gehad met den vroegeren agent van politie J. Meintjes, die thans in Gorinchem een café heeft. In den avond van 8 Augustus aldus verhaalde Meintjes, had ik laten dienst d.w.z. dienst tot 11 uur in de Kerkbuurt uitbreiding. Ik kwam omstreeks 11 uur van de uitbreiding, en terwijl ik nabij het Gem. Electr. Bedrijf stond kwamen twee personen, elk met een rijwiel aan de hand, vanuit de Wilhelminastraat. Deze perso nen sprakeni nogal vrij luid. Terwijl ik op den dijk stond in het licht van den lantaarn, passeerden mij Teunissen en Klundert met de fiets aan de hand; zij liepen in de richting van het Boveneinde der gemeente. Even daarna sloeg de klok elf. Ik ben toen naar het Bureau gegaan en daarna naar huls. Verder heb Ik deze personen niet gezien. Zoodra bekend was dat de bewuste hamer van O. Kroon af komstig zou zijn, heb ik tegen inspecteur Snijders gezegd, dat ik de beide mannen op dien bewusten avond had gezien. Ook heb ik dit direct medegedeeld aan den gep. opperwachtmeester der Kon. Mare chaussee, thans armmeester De Bruine. Dan de kwestie van den hamer. Ik heb persoonlijk een meisje van Groo- tenboer opgezocht, omdat Ik wist, dat dit meisje in de Voschstoep had gewoond, waar ook Kroon zijn verblijf had gehad. Ik heb aan dit meisje gevraagd of zij wel eens een ijzeren hamer bij Kroon had zien liggen of althans wist dat hij; in het bezit was van een ijzeren hamer. Zij verklaar de, dat hij inderdaad in het bezit was van een ijzeren hamer. Ik vroeg haar toen of zij, wanneer de hamer haar zou worden vertoond, deze zou herkennen. Daarna is zij verzocht even op het politiebureau te komen. Daar is haar door dé rechercheurs Btigner en Bastiaanse de hamer vertoond, waaop zij verklaarde, dat de hamer ge heel overeenkwam met dien van Kroon. Zelfs verklaarde zij, dat ze verschillende malen de kinderen van Kroon had zien spelen met den hamer, terwijl ze tegen haar moeder had gezegd: „hé wat een eigenaardige hamer is dat toch". Daarna, zoo vervolgde Meintjes, ben ik op den zelfden dag met Btigner naar Oornelia Bouwman, thans huisvrouw van Jan Weggers, gegaan. Samen hebben' wij haar den hamer laten zien, waarop ze zeide: zoo'n hamer heb Ik wel eens bij Kroon in het kolenhok zien liggen. Op een Zondagmorgen, zoo verhaalde Meintjes, dat was in 1927, verscheen ten mijnen huize Cees Kroon, die toen al reeds te Rotterdam woonde. Deze vroeg, mij in tegenwoordigheid van mijn eoht- genoote of ik zoo goed zou willen zijn om eens een zekere P. van Zuilen en een zekere Stuy, wonende ln de kleine Kerk- stoep, te willen gaan hooren omtrent den hamer. Volgens bewering van Kroon zou den deze hebben gezien, dat hijzelf de steel in zijn hamer had gemaakt. Terwijl Kroon daarmede bezig was zouden, vol gens zijn toen afgelegde verklaring, Stuy en Van Zuilen aan de ponsmachine heb ben gestaan. „Zelf de steel ingezet". Waarom wilde Kroon dat?, zoo vroe gen wij. Omdat, zooals hij zeide, men steeds beweerde dat de hamer niet van hem zou zijn geweest. Hij verklaarde toen per tinent, dat hij de steel van den hamer had ingezet. Van dit bezoek van Kroon heb ik den Rechter-Commissaris mededeeling ge daan. Deze verzocht mij P. van Zuilen en Stuy te gaan opdragen den volgenden dag biji hem te komen om over deze kwes tie te worden verhoord. Of deze over deze zaak nog zijn gehoord, is mij niet bekend. U blijft dus pertinent bij uw afge legde verklaringen? Zeer zeker, antwoordde Meintjes. Wat is uw meening omtrent de her roepen verklaring van het echtpaar Kroon wat betreft den hamer? Mijn vermoeden is zooals het spreek woord zegt: „Geld wat stom is, maakt recht wat krom is". Tijdens de openbare terechtzittingen kwamen de verklaringen van Meintjes en den vroegeren inspecteur van politie Snij ders niet met elkander overeen. Speciaal ging dat over de mededeeling van hef zien van beide mannen door Meintjes in den vooravond van den moord. Niet on aardig is daarom het volgende verhaal uit Meintjes mond op te teekenen: „Toen ik op mijn ziekbed lag in 1925 en de zaak opnieuw voor het Gerechtshof te Den Haag moest dienen, is Inspcteur Snijders bij mij geweest. Wanneer men mij vroeg, zoo zeide deze, of het in 1925 het de eerste maal was dat ik tegen Snij ders had gezegd dat ik beide mannen dien bewusten avond had gezien, dan moest ik maar ja zeggen. Ik zeide hem, dat zulks niet waar was, daar ik het reeds in 1923 tegen hem had gezegd. Ook hij dit gesprek was mijn vrouw tegenwoor dig, daar ze bezig was ia de kamer het zeil op te wrijven. Op denizelfden dag dat dé zaak voor het Hof moest dienen en ik als getuige in den Haag moest voorko men heeft een mijner collega's dit mede gedeeld aan de Marechaussée, die toen op Politiebureau te Sliedrecht waren. Deze hebben daarvan rapport uitgebracht aan hun Brigade-Commandant, die nog denzelfden avond ik was juist terug uit Den Haag en had mij reeds naar bed begeven aan mijn ledikant verscheen en mij vroeg of zulks inderdaad zo was, waarop ik hem bevestigend antwoordde. Daarna is tegen inspecteur Snijders op last van den Officier van Justitie proces verbaal opgemaakt." Tot zoover het relaas van getuige Meintjes. Een onderhoud met de vrouw van den vermoorden seinwachter. In de Alhmaarscbe Oourant vinden we een verslag van een onderhoud met de vroiuw van den vermoorden seinhuliswach- ter, dat weer in een geheel andere richting wijst. ÖDe vrouw van De Jong we mogen er hier wel eens op wijzen, d'at dit drama niet alleen tot onzekerheid over de juistheid van het gewezen vonnis, maar ook tot allerlei naamsverwarring aanleiding geeft: er is n.L spraké van De Jong,, het slachtoffer, en een' rijksrechercheur, die dien naam draagt, van Sluy, den zwager van Teunissen, en Stuy, een buurman van de Kroons, vam Myntjes en Mfijnster, om de weinige overeenkomst in naam tusschen Kroon en mr. Kronenberg maar niet aan te roeren dan, die uit Win kel iin Noord-Holland afkomstig is en daar weer woont, zegt: Nog maar vier weken waren wij: te Gies Op den bewusten avond ging ik om half elf naar bed. Mijn man had dienst en moest 's nachts de seinlichten nog uitdoen. Hij ging de baan op om' de lichten aan te doen en toen hy terugkwam, ongeveer kwart, voor elf, ging ito jiuist naar bed. Daarna had hy gewonen dienst in het seinhuis» Om half twaalf kwam er nog een trein' van Dordt, waarmede hy het geld xnee moest geven naar Gorinchem, hetgeen ook dis gebeurd» Ongeveer o(m één uur was afjm dienst ge ëindigd', doch! toen ik d es morgens om 5 uur opstond, ontdekt© ito, dat mjjin man niet aan wezig was. Biiji onderzoek bleek de deur van het seinhuis vast en de sleutel was afwezig. Ito ging de achterdeur uit om hulp te roe pen. Bet eerst liep Ito naar Kras, die vijf minut envan ons af woonde en die mij veer tien dagen onderricht 'had op het blokhuis. Op mijn gillen kwamen ook reeds andere buren op de fiets en Kras met de anderen gingen de lijn op om trityn man te zoeken. Kras vond hém met ingeslagen hersens en dén hamer tusschen de armen» Eerst werd als verdachte Boxmeer aan gehouden» Ik vond het bijzonder toevallig, dat hy hetzelfde mes had als mijn man en dat hij groene verf aan zy® overhemd had, die afkomstig moest zijn van de regenten, die mijn zoontje een dag of twee tevoren had geschilderd. Ik begrijp dam ook nog niet, dat ze daar niet mieer notitie van hebben genomen. Hij 'bewees wel rijn alifbl, doordat hy 's nachts in het slaaphuis was gekomen,, maar het is de vraag of hly daaruit niet ongemerkt weer vertrokken is en er ongemerkt weer is in gekomen!. Over bedoelden Boxmeer zegt de vrouw verder: (Mijn jongen is destijds geconfronteerd met Boxmber en herkende toeni d'adehjk het mes dat op B. werd bevonden als dat van rijn vader. Nu Is het mertowaardiigi, dat In den morgen vóór dén bewusten nacht mijn man zijn mes geslepen had met behulp van mijn zoontje, dien den steen had gedraaid. Wij vinden hét 'heiden dan ooto wonderlijk, dat men niet verder is doorgegaan met het onderzoek tegenover dien Boxmeer. Maar als ook hij onschuldig is, zou 'ik het even verschrikke lijk vinden, wanneer hy er straf voor kreeg. Eén moet het echter toch gedaan hebben. Wat de Krooris betreft, ito voor mij heb bet i'd'ée, dat, als die hamer niet van. mij geweest was, ik nooit gezegd zou hebben, dat dit wel het geval was, al hadden er vijf rechters toot mty gestaan» PALEIS VOOR VOLKSVLIJT DOOR BRAND VERWOEST. Het Paleis v. Volksviyt te Amsterdam is vannacht door brand totaal verwoest. De brandweer was machteloos door den geweldigen vonkenregen. Enkele gebou wen in de buurt werden daardoor nog aan getast, doch deze branden konden direct gebluscht worden. De vlammenzee bood een schitterenden aanblik, die door duizen den werd gadegeslagen. Nader seint men uit Amsterdam: Nimmer stond de Amsterdamsche brand weer zoo machteloos als hedennacht, toen rij op het Frederitosplem verscheen met veel materiaal ter blussehing van den brand in het Paleis voor Volksvlijt. Omstreeks kwart voor drie sloegen de vlammen met loeiend geweld uit den rech tervleugel De brand is ontstaan in de keu ken bij het restaurant, vlaik naast de zuilen gang. Tientallen malen werd de brandweer voor dezen brand gealarmeerd. iMet groote snelheid gingen de vlammen door het geheele gebouw, vanaf 'het restau rant naar de schouwburgzaal en de groote 'tentoonstellingszaal. Reeds te 3 uur laaide bet vuur door den giazen koepel Nagenoeg overal in de stad waren de vlammen1 zicht baar. De brandweer, die met geen mogelijk heid de vuurzee kou bedwingen» bepaalde er zich toe het huizencomplex in de Galerij, dat groot 'gevaar liep» te beschermen. In derdaad mocht zy erin slagen1 al de omlig gende huizen te behouden. Door den gewel digen vonkenregen ontstond op' de daken aer huizen van, het Frederiksplein hier en daar e enbegin van brand, doch de brand- wach'ts, die- hier post gevat hadden» wisten door spoedig ingrypen erger te voorkomen. Een brandstoffenbergplaats in- de Maarten Janzoon Gosterstraat werd ernstiger be dreigd; de brandstoffen vatten door neer vallende vonken vuur en de brandweer moest er eenige stralen op richten), waar door totale vernieling van het pakhuis ver meden kon worden. Initusschen knetterden de vlammen in het Paleis er lustig op los. B'y gedeelten stort ten de daken der verschillende zalen ondier groot geraas ineen» Toen de brand een uur geduurd had» moest de glazen koepel eraan gelooveni. Ontzettend was de slag, die door de instorting van dezen' koepel, precies te 4 uur hedenochtend, veroorzaakt werd'. Het langst heeft het tooueel van de schouwburg zaal het uitgehouden» hetwelk door een brandschierm was afgesloten, en zeer waar- schyiniyto heeft hiér het regenscherm ge- ruimen tijd nuttig werk verricht Hét too- néellgedéelite met de peristyle vormen de eenig overgebleven gedeelten van de stich ting va® Sarphatl Overigens is het geheele gebouw in puin. Wiy vernemen, dat de schade pi. m» 3 millioen zal bedragen. De bnandi bood een indrukwekkend schouwspel; door tienduizenden van heinde en1 ver werd de brand gadegeslagen» Ook tal van stedelijk© autoriteiten' waren aanwezig. Naar alle waarschijnlijkheid zal gedurende de ochtenduren elk verkeer over het Fre deriksplein, dus ook het vervoer per tram, worden afgesloten. Het Paleis voor Volksviyt, dat gelegen is aan het einde der Utrechtsche straat en waarop ©enerzijds de Sarphatistraat, ander zijds de Weteringschans uitmonden, is een stichting van den Amsteidamschen genees heer, dr. Saimuél Sarphatl en werd in 1858—1864 door Cornelis Outshoorn ge bouwd. De lengt© 'bedraagt 126, de breedte 80 en de hoogte den koepel meegerekend 50 M. In de groote zaal konden 10.000 menschen plaats vinden. Sedert 1888 is de tuin omgebouwd door een fraaie winkel galerij,, die mem, naar uit het bovonriaamde Wijkt, heeft weten te behouden» Het vormde door ligging en txjuw een der fraaiste ge bouwen van Amsterdam, en vooral de wyze waarop het dit stadsgedeelte bekroonde, was imponeerend. Zooals men zich herinneren zal, is eeniige weken 'geleden da president- commlssaris der maatschappij, de heer P. A. van' Hall, die in het gebouw woonde, overleden» Het Is te hopen, dat men een even monumentaal1, gebouw <xp dezelfde plaats w©dér kan oprichten. iRadactie Held. Crt. Buitenland. LIFTONGELUK TE LONDEN. Langzaam den dood tegemoet Maandag was in Bishopsgate (Londen) een arbeider bezig om, staande op een goederenlift, de lift te smeren toen deze begon te bewegen. Hij was niet in staat de lift tot stilstand te brengen, die hem langzaam drie verdiepingen hoog voerde ot hy tegen de zoldering verpletterd! werd. Andere arbeiders kwamen op zyn schreeuwen af, doch toen was het reeds te laat. 15.000 DOODEN IN DEN OONGO. Ais gevolg van den hongersnood. De „Times" meldt, dat tot begin Maart het aantal dooden in Belgisch Ruand'a officieel geraamd werd op ongeveer 15.000. De slachtoffers zyn byna alle Bahutu's. Ongeveer 76.000 vluchtelingen, voor het meerendee! ongehuwd, zyn ge vlucht naar Britsch Oeganda, terwjjl de meeste gehuwde vluchtelingen met hun gezinnen getrokken zyn naar Urundi. Door het uitbiyven der regens in Fe bruari is echter ook daar de oogst mis lukt, zoodat vele der vluchtelingen zich eveneens naar Britsch gebied hebben begeven. (De Telegr.) SCHIP VERMIST. De in Zuid-Georgië gestationeerde En- gelsche walvischvaarder Southern Sky wordt sinds drie dagen vermist. Men vreest, dat het schip, dat 12 Noren en een Engellschman aan boord had, vergaan is, daar er in deze streek een storm gewoed heeft en er wrakstukken zijn aange spoeld. Vergaan- Gisteren is te Londen bericht ontvan gen dat de sedert eenige dagen vermiste Engelsche walvischvaarder Southern Sky, die by South Georgia in de Zuidpoolzee vischte, met zyn bemanning van dertien koppen vergaan is. LANDINGSSTEIGER INGESTORT. By het inschepen van passagiers op de stoomboot Porimorja te Wladiwostok is een landingssteiger ingestort, Eenige tientallen menschen vielen in het water; verscheidene zijn verdronken. MISDAAD IN EEN TREIN? By aankomst van een trein aan het Potsdammer Bahnhof te Beriyn is Maan dagavond in een coupé tweede klasse een 22-jarig meisje dood op den vloer aange troffen. Volgens een geneesheer is het meisje door vergiftiging overleden. De ouders gelooven niet, dat er reden bestaat voor opzet en vermoeden, dat het meisje het slachtoffer van een misdaad is gewor den. GROOTE SMOKKELBENDE GEARRESTEERD. Volgens berichten van de grenspolitie zyn gedurende de laatste 3 dagen 20 smok kelaars aan de Duitsch-Poolsche grens in Opper-Silezië gevangen genomen. Twee smokkelaars werden by een poging tot ontvluchten door geweerschoten zwaar ge wond. Voor ongeveer 3000 zloty aan smok kelwaar kon in beslag worden genomen. Bovendien werden huiszoekingen gedaan in apotheken te Kattowitz, waar voor eenige duizenden zloty aan geneesmidde len, die in Polen verboden zijn, in beslag zyn genomen. DE MOORD TE LUBARS. De diader krijgt 12 jaar tuchthuis. Eenige maanden geleden werd ln een hooiberg by Ltibars, in de buurt van Beriyn, het vreeseiyk verminkte lijk van een rondtrekkend schildersgezel gevon den. Daar geen enkel papier op den vermoorde werd gevonden, heeft het ge- ruimen tijd geduurd, voor diens identiteit was vastgesteld. Toevallig zag de moeder van den jongen man een foto van het lijk in een geïllustreerd blad en zoo kwam de Beriynsche politie te weten dat het slachtoffer Paul Michalzik heette. Het was toen niet moeilijk meer den dader te pakken daar deze zich de papieren van Michalzik had toegeëigend en zich sedert dien voor zyn slachtoffer had uit gegeven. De dader bleek een 25-jarig koemelker A. Becker te zijn, die den moord had gepleegd omdat hij geen papieren had en er zonder geen werk kon vinden. De rechtbank te Beriyn heeft hem Dinsdag tot twaalf jaar tuchthuis ver oordeeld. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om tpoedig gaaf, zacht en blank door Purol Een zeer gezellig bal hield de talrijke aanwezigen nog eenige uurtjes bijeen. Rest ons nog te vermelden dat een strijkje de pauze op aangename wijze ver kortte. VOORJAARSVERGADERING VAN DE VER. TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. 16 April. Aangebracht door kordera 150 tongen P- f °-350.30 3o kleine tongen 57 kisten schol P- k. 6.504.90 13 kisten schar 2-001-25 Door haringvisschers: 1107 tal haring p. tal I.751-—mö 17 April. Aangebracht door haringvisschers: 776 tal haring p. tal 1.50—0.51 Door garnalenvisschers: 4<oo kg. gekookte garnalen p. kg. 0.07 sen-Nieuwkerk woonachtig, toen de mis daad gepleegd werd. Mijn man was lijnwer- ker» terwijl htlj müj tevens als blokhuiswacto- ter afloste. Het was een halte, zoodat ik daar ook kaartjes moest uitgeven. tB. zeide echter, dat het rijm mes was en dat hy het had geslepen op dé straatstee- neni. Het mes is toen nog ter onderzoek ge weest in handen van een scharensHjper, die verklaard heeft, dat het mes op een slijp steen geslepen moest zijn en daarna zelfs nog niet gebruikt. Met 13 opvarenden.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 11