De Indringer S. L WISSER I ZN. Nederlandsche Middenstandsbank Eerste Blad. BUITENLAND. BINNENLAND Verschijnt Dingdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Donderdag 18 April Vrijdag 19 7.28 uur. 7.80 VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGOONFERENHE. Crltlek van Litwinof. In de Dinsdag gehouden bijeenkomst onderwierp Litwinof (Rusland) de voor gestelde werkmethoden en het tot nu toe verrichte werk van de voorbereidende ontwapenings-oommissie aan scherpe cri- tiek en verdedigde het tweede Russische ontwapeningsvoorstel, door aanvaarding waarvan men de huidige moeilijkheden en verschilpunten te boven kan komen. Spr. zei voorts, dat de conferentie een anderen weg moet inslaan, wanneer zij werkelijk een soort ontwapening wil be reiken. De moeilijkheden der practische ontwapening zijn grooter geworden, want sedert Engeland en Frankrijk het in deze kwestie eens zijn geworden, zijn de tegenstellingen tusschen hen en de Vereenigde Staten, alsmede Italië toe genomen. Litwinof eischte dan dat de practische ontwapening niet alleen formeel op de agenda geplaatst maar ook terdege be handeld zou worden en hij lichtte dezen eisch toe met te wijzen op het weer toe nemend oorlogsgevaar, dat alleen door een versneld tempo der ontwapening te bezweren valt. ENGELAND. DE POKKEN TE LONDEN. 197 pokkenlijders ln behandeling. De Engelsohe ochtendbladen van gis teren melden dat sedert Maandagochtend bij de centrale geneeskundige overheid (de Metropolitan Asylums Board) 36 nieu we pokkengevallen zijn aangegeven. Het aantal pokkenlijders dat thans te Londen in behandeling is, bedraagt 197. Onder de opvarenden van het besmette stoomschip Tuscania die onder toezicht blijven, zijn sedert 12 dezer geen nieuwe gevallen voorgekomen. MIDDEN- EN ZUID-AMERIKA DE OPSTAND IN MEXICO. San Bias door de opstandelin gen ontruimd. Volgens bericht der bladen hebben de opstandelingen Maandag de stad San Bias, in den staat Sinalo, verlaten. In dezen staat zijn thans geen opstan delingen meer, Generaal Calles heeft daarop generaal Almazan, zijn onder bevelhebber, last gegeven thans tegen de opstandelingen in den staat Sonora op te trekken. Escobar geeft het nog niet op. Een leger van 8000 rebellen, die door bun leiders verlaten zijn, houdt nog krachig stand in het noorden van den FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 85) De dokter schoof zijn arm onder het kussen en lichtte hem voorzichtig iets op, terwijlde vrederechter naar den anderen kant van 't bed omliep om hem een pen houder tusschen de vingers schoof. Lang zaam, moeizaam krassend, zette Cour thorne zijn naam. Toen liet hij het kleine voorwerp uit zijn krachtelooze vingers vallen. De vrederechter nam papier en en pen,, liep naar de kleine tafel onder de lamp en onderteekende hot document zelf, daarna nam hij het op en wilde het aan Colonel Barrington overhandigen. Werk tuigelijk stak deze zijn hand uit, maar Dane was hem voor. Met een beslist ge baar nam hij het papier aan. „Neen," zeide hij. „Als u een tweede getuige noodig heeft, laat mij die dan liever zijn." Met een kleine handbeweging bedankte Barrington hem; terwijl Dane toekende, heek Courthorne rond plotseling zag hy Stimson. «Mijn oompliment voor je geduld, bri gadier," zeide hij zwakjes„Alleen verduiveld zuur voor je, dat de eenige man, die je met recht gevangen had kun nen nemen, op deze manier onder je vin gers wegglipt Uit mijn verklaring heb Je gehoord, dat Witham vast en zeker dacht, net als jullie allemaal, dat lk dood was." KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING staat Sonora en weigerde te onderhan delen met de aanvoerders van de federale troepen, die van twee kanten tegen hen oprukken. Naar verluidt is generaal Es cobar, de opperbevelhebber der opstande lingen, naar het westen gegaan om de aldaar in het nauw gebrachte troepen te helpen. De rebellen hebben twee Amerikaan- sche burgers, die Zondag te Nogales in Sonora gevangen genomen waren, naar Nogales in Arizona teruggezonden. CHINA. KANTSJOU IN KIANGSI BEDREIGD. De buitenlanders ln gevaar. Amerikanen in de stad Kantsjou in de provincie Kiang-si hebben aanzegging ontvangen van de Amerikaanscbe auto riteiten in China, om die plaats te ver laten, omdat er een opstandelingen-leger naar de stad oprukt. Blijkens inlichtingen, die te Hankou zijn ontvangen, bevindt het roode leger zich reeds in de buurt van Kantsjou. Regee- ringstroepen, die het garnizoen van de plaats zouden kunnen komen versterken, zijn nog op ettelijke dagen afstands. ONVEILIGHEID OP DE JANGTSE. Op de Jangtse is bovenstrooms van Itsjang, nu ook een Amerikaansch schip beschoten, n.L de Oahu. Ook het s.a. Iping Stimson wendde zich tot den vrede rechter. „Ja, ik heb gehoerd, wat u voor las. Die verklaring is volkomen overeen komstig de feiten, die me van verschil lende ooggetuigen ter oore zijn gekomen." Terwijl hij sprak keerde Oourthorne langzaam zijn hoofd om en keek Barring ton aan. „Ik begrijp, wat 't voor u ls, sir", zeide hij. „O? zijn zachtst gesproken ver nederend; maar ziet u, de quaestie is deze: een paar maanden geleden heeft Witham me bij do brug gered.Mijn paard was onwillig en achter me lagen d'e planken loshy heeft 't dier ge grepen. had hy niets gedaan, dan was hy van me af geweest. Laat my voor eens in myn leven ook eens edelmoedig zyn. veel gelegenheid om die eigenschap te ontwikkelen, zal ik wel niet hebben." Barrington's mond trok nerveus; de Ironische klank in dë zwakke stem was byna meer dan hy verdragen kon. Maar toen stond hy op en ging naar het bed toe. ,Lance," zeide hy met een stem, schor van emotie, „d a t maakt 't niet vernede rend voor me integendeel, ik ben büj, dat je alles gezegd hebt. Zoo'n verden king mocht niet op een onschuldig iemand biyven rusten. Maar ik had verplichtin gen aan je vader, jongen.... misschien als ik me, by jouw komst hier, beter rekenschap van mijn plicht gegeven had.wie weet, of alles dan niet anders geloopen zou zyn!" Courthorne glimlachte even, maar nu zonder een spoor van verbittering. „Niets zou verschil gemaakt hebben, sir," zeide j hy, „en ten slotte heb ik me nu kunnen uitleven. Over een jaartje zult u dank baar zyn, dat alles zoo geloopen is. Door Ideze quaestie heeft u den man gekregen, idlen u ln Silverdale noodig had." „Toen keerde hij zloh nog eau tot werd onder vuur genomen. Aan boord van het as. Iping werd een passagier ge dood' en één gewond. Beiden waren Chi- DNMD. Ook een Fransche kanonneerboot beschoten. Na de EngeLsche en Amerikaansche kanonneer booten is nu gisteren ook de Fransche kanonneerboot Balay van den noordelijken over van d!e Jangtse rivier af beschoten, terwyi zij op weg wag naar Itsjang. Een adelborst en 2 matrozen wer den licht gewond. De Fransche boot be antwoordde het vuur en zette toen hBar weg voort. GENERAAL FENG GEROYEERD. UIT DE KWOMINTANG. Uit Nanking wordt gemeld, dat het politiek bureau der Kwomintang heeft besloten, generaal Feng wegens het han delen in strijd met de party-besluiten uit de Kwomintang te royeeren. Door zijn optreden heeft generaal Feng de taak der regeering te Nanking het tot stand bren gen van de eenheid in China, aanzienlyk bemoeiiykt. Op bevel van Tsrjang Jvai- sjek worden vier divisies gereed gemaakt om naar de provincie Sjantoen te ver trekken, welke provincie binnenkort door de Japansche troepen wordt ontruimd. De regeering te Nanking heeft voorts een mededeeüng gezonden aan Feng, waarin zy hem verzoekt, geen maatregelen te treffen voor een stryd tegen de provincie Sjantoeng, teneinde nieuwe gevechten te voorkomen. Feng zou echter voorberei dingen treffen om Sjantoeng te bezetten. HOFPREDIKER. De opvolger van ds. Weiter. De Koningin heeft met ingang van 16 September op diens verzoek op de meest eervolle wyze onlslag verleend aan den hofprediker ds. W. L. Weiter en met g,e- ïyken datum tot hofprediker benoemd prof. dr. H. Th. OLbink, hoogleeraar aan de Ryksuniverslteit te Utrecht. DE RIJKSMIDDELEN OVER MAART. De gewone middelen Lebben ditmaal 38.352.742 opgebracht, of 676.288 min der dan verleden jaar, terwyi de opbrengst ruim 9 ton beneden het één twaalfde deel der raming bUjft. Bekykt met het totaalcyfer voor het verstreken eerste kwartaal van het loopende jaar, dan biykt dat uit hoofde van de gewone bronnen van inkomsten is ontvangen 121.141.818 of 1.683.830 meer dan in het zelfde tyd- vak van 1928, terwyi de raming zelfs met 3.355.563 wordt overtroffen. Dit surplus komt uitsluitend voor rekening van de op brengst over Januari 1929, in welke maand het wel zeer hooge bedrag van 451/» mil- lioen werd geïnd. De bate voor het wegenfonds bedroeg de algeloopen maand in totaal 881.002, tegen 810.832 over Februari. ENGELAND BETAALT EEN MILLIOEN GULDEN AAN ONZE VI8SCHERS. Oude schuldzaak geregeld. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: By de Britsche Regeering was nog Stimson. „Denk erom, brigadier Wit ham dacht.dat ik dood was," zeide hy met een stem, byna onhoorbaar door zwakte. Een paar maal bewoog hy onrustig zyn hoofd, toen bleef hy stil liggen. De dok ter boog zich over hem heen, terwyi hy de aanwezigen door een handgfebaar be duidde weg te gaan. Allen gingen ze de kamer uit, alleen Barrington bleef. Een paar uur later het was diep ln den nacht en buiten was bet ongeloofiyk koud en donker, kwam Barrington zacht de kleine zijkamer binnen, waar Dane in een gemakkeiyken stoel lag te slapen. Maar hoe weinig gedruisch hy ook maakte, by het opengaan van de deur zat de groote Silverdaler overeind. Toen de oude man aan de tafel ging zitten, keek Dane hem vragend aan; Barrington knikte ernstig. „Ja," antwoordde hy op de onuitge sproken vraag „het is voorby hy is buiten bereik van de aardisohe recht spraak en onze verwyten.laten we hopen, dat zyn laatste daad veel zal goed maken!" HOOFDSTUK XXV. Wltham's vertrek uit Silverdale. Op een avond, toen de eerste sneeuw door een scherpen kouden wind byna horizontaal over de prairie voortgezweept werd, stond Maud Barrington voor een van de ramen van de kleine zitkamer op de eerste verdieping van de Grange, naar buiten te kyken By eiken nieuwen wind stoot stonden de dubbele ramen in hun sponningen te schudden en bewogen de gordynen naast baar in den yzigen tocht, welke ondanks alle voorzorgen toch naar steeds een aantal uit den wereldoorlog dateerende gevallen van aanhoudingen, vasthoudingen en verbeurdverklaringen aanhangig, waarin de Nederlandsche re geering voor de Nederlandsche belang hebbenden voor schadevergoeding was opgekomen, waaronder in de eerste plaats een aanzienlyk aantal by de Britsche re geering ingediende vorderingen wegens schade toegebracht aan schip, want en lading van Nederlandsche haringschip pers en IJsland-Bohippers, die in den zomer van 1916 naar Britsche havens waren opgebracht. Terwyl het niet mogeiyk gebleken is voor alle gevallen bevrediging te ver- krygen, is echter de Britsche regeering bereid gevonden, ten behoeve van de be doelde visscbersscbade de som van een millioen gulden ter beschikking van de Nederlandsche regeering te stellen. De Nederlandsche regeering heeft dit aan bod aanvaard. "Voorzoover dat de Neder landsche en Britsche regeeringen betreft zyn hiermede de nog hangende, uit den oorlog dateerende reolametjes afgedaan. BELASTINGVERLAGING TE ALKMAAR? B. en W. van Alkmaar doen het voor stel om het vermenigvuldigingsoyfer voor de berekening der aanslagen in de plaat- selyke inkomstenbelasting voor bet be lastingjaar 1929/1930 te bepalen op 0.75 en de opbrengst te ramen op 793.000. Uit de bedrijven electriciteit, gas en slacht huis wordt een winst geraamd van 110.000, 36.000 en 2.000. Het vorige jaar was het vermenigvul- digingscyfer 0.80; zoodat de belastingver laging 6 zal bedragen en dat ondanks een hoogere kinderaftrek is ingevoerd en belangrijke uitgaven in de jongste vorst periode moesten worden gedaan. (De Telegr.) ONBILLIJKE BELASTINGDRUK IN ZUIDERZEEGEMEENTEN? Vragen van het Tweede-Kamerlid Duymaer van Twist Het Tweede-Kamerlid Duymaer van Twist richtte de volgende schriftelijke vragen tot de ministers van Financiën en Waterstaat: Is het den ministère bekend, dat, ten gevolge van de aanschrijving van den minister van Financiën van 4 October 1927, waarby aan de Zulderzeevisschers faciliteiten worden verleend inzake hun aanslag in de rijksinkomsten-belasting, door hen te vergunnen, de inventaris- waarde van hun booten en netten in drie a vyf jaar af te schrijven in verschillende Zuiderzee-gemeenten het belastbaar In komen belangryk is teruggeloopen? Ligt het in het voornemen van de re geering, om het te kort aan inkomsten, dat van deze omstandigheid het gevolg is, uit 's rijks kas aan de gemeenten, die schade ïyden, te vergoeden? Zoo deze vraag ontkennend mocht wor den beantwoord, kunnen de ministers dan ook mededeelen op welken grond niet tot de Zuiderzeevisschens behoorende be lastingplichtigen in de Zuiderzeegemeen- ten, uitsluitend ten gevolge van de af sluiting van de Zuiderzee, aan een hoo- geren belastingaanslag moeten worden onderworpen? KONINGSTRAAT 108a Handelscredleten Rekening-Courant WARD HERMANS BIJ DEN RECHTER VAN INSTRUCTIE. Ward Hermans legt wel verkla ringen af aan de journalisten, maar niet aan den rechter. Hy wordt met Frank geconfronteerd en daarna op vrfje voeten gesteld. In gezelschap van zyn verdedigers, de Vlaamsche advocaten Borginon en Hoor- naert begaf Ward Hermans zich Dins dagmiddag om drie uur naar het palels van justitie te Brussel, ten einde zich by den rechter van instructie aan te melden. Enkel eenige journalisten en een paar persfotografen bleken van de komst van Ward Hermans op de hoogte. Er waren geen andere belangstellenden. Daar het nog geruimen tijd duurde, alvorens hy by den rechter van instructie binnen gelaten werd, maakte Ward Hermans een praatje met de aanwezige journalisten. Zoo verzekerde hy nogmaals de vaste overtuiging te hebben, dat het 16 pagina's groot procesverbaal van de 82ste verga dering van de militaire commissie, dat nog niet gepubliceerd is, wel degeMjk echt is. Dit document bevindt zich in Neder land, maar is niet in het bezit van den heer van Beuningen. Het wordt bewaard door een Vlaming. Slechts drie personen ln heel Nederland kennen het en weten waar het zich bevindt. Dit document, dat een handteekening draagt, waarvan tot dusver nog niet gesproken ls en welke niet is van generaal Galet of kolonel Miohem, zal slechts by een eventueele versdhyning van Ward Hermans voor het Bof van Assisen openbaar worden ge maakt. Volgens de stelling van Ward Hermans moest het valsche stuk, dat met juiste gegevens door Albert Frank ls ge maakt en in het Utrechtsoh Dagbl'ad is verschenen, enkel dienen om de verdwy- ning van een echt stuk te dekken. Ward Hermans, die vooruit verzekerd had aan den rechter van instructie niets te zullen verklaren, daar hy alleen voor het Hof van Assisen zou spreken, bleef toch anderhalf uur in het kabinet van den heer Laethem. Op alle hem gestelde vra gen biykt hy evenwel niets anders te heb ben geantwoord dan: „Voorlooplg heb ik niets te "zeggen". Om half zeven ver scheen Albert Frank, vergezeld van een rechercheur en had er ln het kabinet van den rechter van instructie een confron tatie plaats van Frank en Ward Hermans, Deze confrontatie bepaalde zich byna ge heel tot een dialoog van ongeveer een uur tusschen den rechter van Instructie en Frank, daar Ward' Hermans by zyn verklaring bleef alleen in het openbaar te zullen spreken. Een half uur later, om streeks acht uur, deelde de rechter van Instructie aan Ward Hermans mede, dat tegen hem thans geen bevel van aanhou ding zou worden uitgegeven en hy zich enkel ter beschikking van het gerecht moest houden. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD binnen drong. Na een minuut of tien kreeg het jonge meisje genoeg van de wilde vlokkenjacht, die de duisternis met een wit scherm buitensloot; ze trok de zware overgordynen didht en ging terug naar haar plaatsje by den haard. Maar ln 't voorby gaan bleef ze voor den grooten spiegel, die aan den wand boven een sieriyk Fransch kabinet hing, staan en bekeek zich met een lichten blos en een zachte uitdrukking in haar oogen, die haar iets te ernstig gezicht ongeloofiyk veel mooier maakten. Maar byna onmid- deliyk trok de ongewone uitdrukking weer weg; keurend streek ze het glanzen de, bruine haar Iets verder van haar voor hoofd weg, maakte den knoop van het lange snoer kleine witte kralen los en duwdle hem hooger op, vervolgens orden de ze de plooien van de eenvoudige zwart- zyden japon onder de lage ceintuur. Maud Barrington was niet ydel, gewoonlijk be steedde ze niet meer aandacht aan haar toilet dan ieder gewoon, knap jong meisje, maar dezen keer duurde het lang, voordat ze tevreden was, een feit dat een toe schouwer allicht op het denkbeeld ge bracht zou hebben, dat er haar dien avond veel aan baar uiterlijk gelegen was. Zooals ze daar stond, kon ze met het resultaat tevreden zyn. Juist, omdat ze wist, dat kleinigheden op zekere oogen- blikken van groote beteekenis kunnen zyn, had ze zich met geen enkel sieraad, dat van rijkdom bly"k geven kon, getooid, maar juist door den eenvoud was het ef fect des te grooter, want het sombere zwart deed niet alleen de blanke tint van hals en gelaat des te sterker uitkomen, maar accentueerde de fyne lynen van het kleine hoofd en den moolen slanken hals, een bezit, dat ze aan een lange reeks van aristocratische voorouders te danken had, maar waarop ze juist dien avond maar matig trotsch was. Langzaam liep ze door naar haar ge wone zitplaats, de pouf by den haard, maar plotseling veranderde ze van voornemen. Met een warmen blos ging ze op een van de lage stoelen by het kleine tafeltje zit ten en nam een brief uit het koperen rek je, dat gewoonlijk alleen zakelijke mede- deelingen bevatte. Het schrijven zelf was niets dan een kort verzoek om toestem ming voor een visite op de Grange, maar Maud Barrington had de gave, om tus schen de regels te kunnen lezen t was of ze de moeite voelde, welke die paar korte •beheerschte zinnen den schrijver gekost padden. Zorgvuldig stak ze het dubbel gevouwen vel papier weer in de enveloppe en keek op haar horloge: met een ongeduldig fronsen van haar wenk brauwen bracht ze het kleine uurwerk aan haar oor, om zich ervan te overtuigen, dat het niet stil was biyven staan, daarna bleef ze onbewegeiyk met haar handen ineengevouwen z'tten wachten. Het was doodstil in de kamer; een plotseling scherp knetteren ln de groote vulkachel en het naargeestige huilen van dén wind waren de eenige geluiden die er gehoord werden en t was of zy beide de stilte nog volkomener maakten. Maar plotseling werd de deur opengedaan en kwam Miss Barrington de kamer binnen. En ofschoon Maud in den riammenden haard bleef staren, voelde ze, dat de oude vrouw haar scherp aankeek, en dat geen enkel detail van de ongewone kleeding aan den op- merkzamen blik van de zachte, blauwe oogen ontsnapt was. Maar ze zeide niets, en na een paar oogenblikken van beklem mend zwygen, was Maud t, die de stilte verbrak. (Wordt vervolgd.) heudersche courant Licht op voor Auto's en Fietsen: TOBRALCO Is het meest gesohikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant KANTOOR DEN HELDKR

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1