HELDERSCHE COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DONDERDAG 18 APRIL 1929 JUBILEUM A. DOKTER. HOOFDSTEMBUREAU. EINDEXAMEN R. H. B. S. DE TEWATERLATING VAN DEN MIJNENVEGER. JUBILEUM K. NIEUWSTAD. 25 jaar aan de gasfabriek. Voor wtgros bij: fa. Ja«. Verlaille, Den Helder van al die hulde, scheidde er maar mee uit, en de aanwezigen riepen allemaal zoo hard ze konden „Hoerah, hoerahl" En de heer Kemp greep naar het kistje sigaren dat klaar stond, een ander kwam met een verfrissching aandrageneen phototoe- stel stond al klaar met de lens op de fees- stelijke groepkortom, 't was verder reuze en het was alleen maar jammer, dat het Dinsdag niet meer in de krant kon. Maar dat ging niet meer. Misschien over 26 jaar, bij het gouden feest! TOONKUNST-UITVOERING. Die Sehftpfung. TENTOONSTELLING HANDEN ARBEID. In de gezellige benedenzaal, van het ge bouw UJ3.0. Kanaalweg, wordt een ten toonstelling gehouden van handenarbeid (Slöjd), georganiseerd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen en den heer Joh. W. Stevenson, leider van den Slöjdoursus. Ook in vorige jaren organiseerde de heer Stevenson dergelijke tentoonstellingen, in ene lokaal van de Groen van Prinsterer- school in de Koningstraat, doch omdat er nu veel meer werk was, moest worden uit gezien naar een ruimere lokaliteit, en die werd gevonden in de benedenzaal van het U.S.O.-gebouw, die zich zoo bij uitstek leent voor dergelijke tentoonstellingen. Geëxposeerd wordt werk, gemaakt door de leden van de Ned. Ver. v. Huisvrou wen en werk van de leden van den oplei dingscursus. Beide cursussen werden dezen winter door den heer Stevenson ge houden, gedurende de maanden October tot Maart. Dat er met veel animo door de cursisten is gewerkt, bemerkt de bezoe ker direct bij het intreden van tentoon stellingszaal, aan de vele en velerlei voor werpen, die op de tafels zijn uitgestald. Door de leden van de Ver. van Huls vrouwen werd carton-, raffia- en pitriet- werk gemaakt. Onder -het oartonwerk von den we met smaak gefabriceerde prulle- manden, doozen, borstelhangers, porte feuilles, vloeimappen enz. Onder het pitriet werk cachepots, presenteerblaad jes, werkmandjes, messen en vorkenbak jes, theewanners en andere voorwerpen van huishoudeljjken aard. Onder het raf- fiawerk waren handtaschjes, presenteer bladen, doozen enz. Bij het werk van den opleidinscursus vonden we ook cartonarbeid, doch hier was het werk van moeilijker structuur en waren de voorwerpen met eigen motleven versierd. Verder was er eenig boetseer werk van klei, terwijl we onder het dames houtwerk zeer aardige voorwerpen zagen, o.a. een klokje, een schemerlamp, een kop en schotelrek, ©en haardbank, krui denrekjes, enz. Onder het heeren-hout- werk waren boekenplanken, mouwen strijkplank j es, voetenbankjes van eiken hout, een kinderstoeltje met tafeltje, een mes en vorkenbak, tabakskistjes met imi tatie-inlegwerk enz. enz. Wij gaven hier slechts een opsomming van eenige der voorwerpen, die uitgestald zijn. De lezer<es) bezoeke zelf deze tentoonstelling, die de moeite van een bezoek in alle op zichten waard is. Er zijn zoo tal van aar dige en practische voorwerpen, dat men bij het zien ervan, zeker ook lust in dit werk krijgt, dat een zeer nuttige en aan gename ontspanning voor de lange winter avonden is. De leider van deze cursussen, de heer Stevenson, heeft in alle opzichten succes van zijn werk. De entreeprijs bedraagt 0.10 voor vol wassenen en 0.05 voor kinderen en kan dus zeker voor niemand een bezwaar zijn om de expositie te bezoeken. De officieele opening van de tentoon stelling heeft hedenavond om 8 uur plaats en zal waarschijnlijk een klein uurtje in beslag nemen, daarna is zjj voor het pu bliek toegankelijk, tot 10 uur. Morgen (Vrijdag) is zij geopend van 85 uur en Zaterdag van 35 en van 79 uur. AANKOMST INDISCHE MAIL. Het motorschip Indrapoera, van den Rotterdamschen Loyd, werd hedenoch tend 9 uur te Marseille verwacht. De Rot terdam Lloyd Rapide vertrekt heden morgen 11.30 van Marseille. Aankomst morgenochtend te Rosendaal 7.16, te Rot terdam D. P. 8.51 en in den Haag H. 8. 9.19. EERSTE GEMEENTE-CONCERT. te geven door de „Oranje Harmoniekapel", directeur de heer A. Haanstra, op Vrijdag 19 April 1929 des n.m. 8.80 uur in de muziektent, Julianaplantsoen, ter gelegen heid van den verjaardag van Z. K." H. Prins Hendrik. Programma: OHR. ORANJEVEREENIGING. De Ohr. Oranj evereeniging is voorne mens den verjaardag van H.O. Prinses Jullana op 80 April a.a wederom feeste lijk te herdenken. Het plan bestaat, evenals het vorige jaar, met de kinderen van de leden der vereeniging in „Dennenheuvel" feest te vieren. Verleden jaar hebben de kinde ren zich daar heerlijk vermaakt, hetgeen het bestuur aanleiding gaf, om ook dit jaar met de kinderen op dezelfde wijze feest te vieren. Des middags om 2 uur zal, onder be geleiding van de Oranje-Harmoniekapel, van het Stationsplein worden afgemar cheerd. De deelname is voor de kind-eren kos teloos. Voor nadere bijzonderheden zie men de in dit no. voorkomende advertentie. De verjaardag zal1 D.V. verder des avonds worden gevierd in „Casino", al waar Arie Post, de bekende declamator, dien avond zal optreden met een -uitge lezen speciaal Oranje-programma. De Oranje-Harmoniekapel heeft ook voor dien avond haar welwillende medewer king toegezegd, terwijl de jongedames Aafj-e Kamp en Dieuw van Dalten, be reidwillig als altijd, hunne muzikale me dewerking voor plano en viool zullen verleenen. Alles bijeengenomen belooft het weer een echt gezellige Oranje-avond te zullen worden. De toegangsprijs is voor niet-leden op slechts 0.25 gesteld. Nadere bijzonderheden zullen in een der volgende nummers van dit blad per advertentie worden -bekend gemaakt OPRICHTING VAN EEN CRISTELLTK MANNENKOOR. In een gisterenavond, in het Chr. Mili tair Tehuis gehouden vergadering is be sloten tot oprichting van een Chr. Mannen koor. Een dertigtal aanwezige heeren ga ven zioh als lid 'op, zoodat de repetitie avonden al direct vastgesteld konden wor den lot directeur werd benoemd de heer T. Kamp, terwijl het bestuur als volgt werd samengesteld: S. de Böck, voorzitter; W. de Boer, seoretaris; J. Rougoor, penning meester; J. Post, muziekoommissaris, en K. Goudswaard, alg. adj. De repetities zullen worden gehouden op Woensdagavond half negen in het Ohr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg. JONGEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is de 15-jarige T. J. Woort, wonende in de Vijzelstraat, in de Buitenhaven gevallen. De jongen, die aan toevallen leed, was op een vlot aan het vlsschen. Vermoedelijk kreeg hij een toe val en viel daardoor te water, waarbij hij met zijn voet .bekneld raakte tusschen het vlot. De luit. t. zee Bax, die het ongeluk zag gebeuren, sprong in zee, doch het mocht hem niet gelukken de jongen te redden. Later werd deze met een dreg op den wal getrokken. Oogenblikkelijk werd kunst matige ademhaling toegepast. Dit mocht echter niet meer baten, daar de levens geesten reeds geweken waren. Het vorige jaar was de Jongen ook al eens te water gevallen, hij kon toen nog bijtijds worden gered. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Ledental achteruitgaande. Toch wat betere vooruitzichten. Zooals wif hebben meegedeeld, zal de algemeene ledenvergadering van de Ver- eeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek" binnenkort plaats hebben. Hoewel er nooit groote belangstelling voor deze vergadering is, meenen wij toch, evenals dat tot nu toe geschiedde, uit de jaarver slagen dezer instelling, welke op bedoelde vergadering zullen worden behandeld, wederom een en ander te moeten mede deel en. Te meer is daarvoor reden, nu, door de geleidelijke verhooging der sub sidies, van provincie en gemeente de in stelling weder eenigszins ruimer in haar middelen komt te zitten. Het is daarom te betreuren, dat het ledental, blijkens het verslag, is achteruitgeloopen. In het ver slag wordt hiervoor als reden aangegeven de toenemende radio-liefhebberij, en ze ker heeft deze ook wel invloed op eene instelling als de leeszaal. Maar een andere reden is de invoering van maandkaarten, waardoor het mogelijk is geworden per maand te betalen in plaats van per jaar, en velen, die anders in het laatste ge deelte van het jaar nog lid worden, nu in plaats van het volle jaarbedrag slechts zooveel maanden contributie betalen. De maatregel is destijds ingevoerd juist ten gerieve van velen, voor wie het betalen eener jaarcontributie bezwarend was. Eensdeels is het natuurlijk te betreuren, dat de contributie-opbrengst en het ge tal jaarleden er door teruggeloopen is, maar daar staat tegenover, dat het aantal maandleden niet achteruit gegaan is, doch integendeel, een kleine stijging vertoont, zoodat de instelling toch in ieder geval beantwoordt aan haar doel: om meerderen de gelegenheid te geven ervan gebruik te maken. Nog niet allen, helaas! Voor de eerste maal eenige kleine schenkingen. Tegenover dezen achteruitgang uit de cijfers blijkt, dat de gewone oontributie ruim 100.beneden de raming bleef staat evenwel een ander verschijnsel, dat Lewijst, dat men de Leeszaal, die al zoovele jaren hier bestaat, toch niet vergeet en niet ontrouw is geworden. Wij bedoelen den inkomstenpost „giften voor exploita tie". Zooals men weet, heeft de Leeszaal voor enkele jaren terug een rentelooze leening gesloten bij haar leden Voor de aanschaffing van een schrijfmachine en een multiplloator; verschillende geld schieters hebben hun aandeel aan de in stelling cadeau gegeven. Bovendien wer den voor de electrificatie ,yan het gebouw kleine bedragen ontvangen. Alles te zamen is het weliswaar geen groot be drag, slechts 72.75, maar het is ver blijdend en kan wellicht als stimulans die nen voor anderen, om ook eens de instel ling te bedenken. Uit het financieel verslag en die rekeningen. Het aantal jaarleden bedroeg op 81 De cember 1928 685 (vorig jaar 765), terwijl er 1298 maandkaarten werden afgegeven (v. j. 1295). De rekening 1928 sluit met een batig saldo van 580.821/2, in ontvangsten en uitgaven op 'n bedrag van 10396.361/,. De begrooting voor 1929 kon, zooals ge zegd, wat ruimer worden opgezet; de uit gaven voor het gebouw werden booger geraamd (van 1105.69 in 1928 op 1550 voor 1929), in verband met verhoogde pos- ton voor onderhoud, rente en aflossing en verzekering. De post „exploitatie ge bouw" (verwarming, verlichting, water leiding, meubilair), hoewel in 1928 bene den de raming blijvend, werd voor 1929 v ederom op 600.uitgetrokken. Het salaris der directrice werd met 100.verhoogd, en op 2020.ge bracht; de uitgaven in 1928 op dezen post (Personeel) bleven eenigszins beneden de raming, doch voor 1929 werd hiervoor wederom het bedrag van 5000.vast gesteld. De post boekwerken en tijdschriften kon mede eenigszins worden verhoogd. Voor 1929 is uitgetrokken 1100.voor boekaanschaffing (v. j. werd uitgegeven 968.26V2), voor tijdschriften 500. (v. j. 881.88), dag- en weekbladen 300 (v. j. 281.82). Verder worde hier nog gememoreerd een verhooging van den post „onvoorzien" tot 170.(v. j. 24.85). (Wordt vervolgd). GEMEENTERAAD Vergadering van Dinsdagavond 10 April Aanwezig alle leden. De notulen der vergaderingen van 26 Februari en 7 Maart worden, na eene aan vulling door den heer de Boer, goedge keurd en vastgesteld. De Ingekomen stukken (bericht van aanneming regent Alg. Weeshuis P. J. Miohels, dankbetuiging van de Vereen. „Jachin" voor subsidie, alsmede een aan tal goedkeuringen op raadsbesluiten en een op de suppl. agenda, vermeld onder de letters a Lm. k), worden voor kennis geving aangenomen. Aan den -heer Biere wordt eervol ontslag verleend, evenals aan den heer Reitsma. Daarna is aan de orde: Begrooting. Voorstel om niet in heroep te gaan bij de Kroon van het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij de goedkeuring is onthou den aan het Raadsbesluit tot wijziging van de begrooting dienst 1927 en om, in ver band daarmede de ontwerp-besluiten, op genomen ln het voorstel van 27 December 1928, alsnog vast te stellen. (Held. Crt 11 April.) De heer v. d. Vaart legt de verkla ring af, dat de s.d. fractie haar aanvan kelijk ingenomen standpunt handhaaft, en de beslissing te dezer zake aan de kroon overlaat. De heer Biersteker, ofschoon de vorige maal het standpunt van den Raad Onze stadgenoot, de heer J. Kwin- kelenberg, slaagde gisteren te Amsterdam voor het examen „Kantoorstenograaf", van de Federatie v. Stenografie „Groote". In ons verslag betreffende de huldiging van den heer Dokter hebben wij den heer Verheul abusief eenlge malen Ver- heus genoemd. De welwillende lezer zal natuurlijk begrepen hebben, dat dit een schrijffout was. Bij Kon. besluit van 12 April is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. G. A. Verstegen als plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in den kieskring X, met dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten, en is bij voor meld Hoofdstembureau benoemd tot plaatsvervangend lid D. O. A. de Ziwart, wethouder der gemeente Den Helder. Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zijn de volgende deskundigen (gecommitteerden) aangewe zen, met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen op 24 en 26 Juni a.8. Dr. J. G. Rutgers, hoogleeraar aan de Technische Hoogesohool te Delft, wonen de te Gravenhage; dr. H. Walch. hoofd assistent aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, wonende te Hilversum; G. Bolkestein, inspecteur van bet middel baar onderwijs te Amsterdam; J. Gres- hoff, letterkundige, Arnhem (voor Ne- derlandsoh en Fransch); mej. dr. M. E. de Meester, docente aan de R.-K. leergan gen te Tilburg (voor Duitsoh en Engelsoh). Wij herinneren onze lezers nog even aan de tewaterlating van den eersten mijnenveger, morgenmiddag om half drie op 's Rijkswerf. Zooals wij reeds in het nummer van Zaterdag meedeelden, is de werf, bij deze tewaterlating, voor het pu bliek toegankelijk. Men denke er evenwel om op tijd te zijn, daar de plechtigheid om precies half drie plaats heeft Het was Dinsdagmiddag feest op de gas fabriek. Volgens den directeur was de toe stand zóó, dat, als de arbeiders hun zin gekregen hadden ze de heele fabriek, van boven tot onder, in het groen en de bloe men gezet hadden. Maar zoover is het niet gekomen; op een dergelijk enthou siasme past een Westinghouserem, en nu hadden ze zich vergenoegd met de garage van de fabriek in een groenen tempel om te zetten. Bovendien woei van de fabriek zelf de vaderlandsche driekleur. En de kantoren der fabriek waren ge sloten, de werkplaatsen een oogenblik verlaten. Wees gerust,- huismoeder, uw etenkokerij is doorgegaan; zoo raar kan het niet loopen of de fabriek draait. Maar wat even weg kon, was weggeloopen en alle jongens" het woord is van baas Nieuwstad waren hier bijeen. Want de baas immers vierde heden zijn zilveren jubileum aan de fabriek en ofschoon het er wel eens donderen en razen kan, of schoon de arbeiders wel eens te keer gaan als de ijzeren hand der discipline op hen komt te rusten: spontaan waren ze toen ze dat hoorden van baas Nieuwstad, te hoop geloopen om hem te huldigen. De baas moest er niets van hebben aanvan kelijk: hij wilde hem smeren, anders ge zegd, de stad uitgaan. Ja, dat gaat niet bij zoo'n jubilé, ze hebben er allemaal op ge rekend en je kunt er niet aan ontkomen. Tenslotte heeft baas Nieuwstad gezegd: vogue la galère, of, op z'n Nieuwediepech: vooruit met de geitl laat het dan maar komen zooals het valt. En of het goed viell Daar was de fees telijke loods, heelemaal rondom in het groen, daar waren de stoelen er waren enkele heeren, die vonden ze wat stoffig, maar stel u een gasfabriek voor zonder stof! en de eerezetel voor den jubilaris en de familie. Maar daar was nog meer: daar stonden geheimzinnig-overdekte din gen, en je hebt er als profaan zoo gauw niet eens erg in als je eigen vettige pet er op komt te liggen, op het omhulsel wel te verstaan, en 't tafeltje voor den ver slaggever. En tenslotte zaten er al de man nen van de fabriek, zoo even uit d'r werk •weggeloopen. Toen het zoowat elf uur was, werd de jubilaris afgehaald, zooals dat gaat. De familie vormde een heele kolonie, en ze waren er nog niet eens allemaal, er waren er nog in Indië. En er waren wat een aar dige meisjes bij, al heeft dat met dit ver slag niet te maken. Maar het oog wil ook wat, nietwaar? Het was wethouder De Zwart, die als eerste het woord voerde. Hij' herinnerde eraan, hoe Nieuwstad voor 25 jaar terug als stokersbaas aan de fabriek kwam, en voordien al 10 jaar aan de gasfabriek in Wormerveer gewerkt had. Hij heeft dus nu een staat van dienst van 35 jaren, waar van 25 in dienst van de gemeente Den Helder. Het is voor spr. een aangename taak namens het gemeentebestuur hier de gelukwenschen te mogen overbrengen, te aangenamer als we nagaan hoe in vele andere, particuliere bedrijven vaak zoo'n zilveren jubilaris, na zijn tijd te hebben gediend, zonder meer aan den dijk wordt gezet. Het gemeentebestuur neemt dit standpunt niet in en dat is in het algemeen belang der gemeente zelve en wordt ook door het personeel gewaardeerd. Wij heb ben gemeend niet te moeten volstaan met een simpelen gelukwensch, doch ook een stoffelijk blijk van hulde te moeten aan bieden. Namens het gemeentebestuur over handigt spr. den heer Nieuwstad een fraai rookstel. Tweede spreker was 's heeren Nieuw- stads chef, de directeur der gasfabriek, die op een dag als deze in gedachten 25 jaar teruggaat. Toen verkeerde het gas bedrijf in een periode van bloei; er werd hard gewerkt en de arbeidstijd was lang. Vooral de leidende personen hadden geen oogenblik vrije tijd; vele Zondagen moes ten zij ook offeren. De laatste jaren is dat wel beter geworden, maar wij staan nu voor andere moeilijkheden. Immers, het gasdebiet is sterk verminderd en voor de verlichting zullen wij het op den duur wel geheel kwijtraken. We zitten hier met een dure fabriek, en daarenboven kwam het personeelsvraagstuk naar voren. Ondanks dit alles eischte men toch goedkoop gas, en orn dat te kunnen produceeren vr.r- eischte heel wat hoofdbrekens en zorg. Welnu, aldus de heer Teune, steeds heb ik in dit opzicht de volle medewerking en steun gehad van Nieuwstad. Hij zag den ernst der zaak in, en begreep, dat vooral de reorganisatie van het bedrijf veel opof fering vergde van de leiders. En als ik, aldus spr., des Zondags eens op de fabriek ging kijken, deed het mij. goed daar altijd Nieuwstad te vinden. Je kreeg daardoor het gevoel, dat hij zijn verantwoordelijk heid voelde van leider. Toen ik hier aan de fabriek kwam, stonden wij beiden vreemd tegenover elkaar. Levendig her inner ik me nog een geval, dat eenige kis ten ijzeroxyde in brand waren geraakt en hoe wij gezwoegd hebben den heelen nacht door om die ramp te bedwingen. In de af- geloopen vorstperiode hebben we ook weer elkander leeren waardeeren. Ik per soonlijk heb meegeleefd als in ijskoude nachten de gashouder ten koste van alles ontdooid moest blijven. De positie van een baas is niet de aan genaamste, en dat hij wel eens conflicten heeft met de arbeiders ligt voor de hand. Daarom heeft het spr. zoo getroffen, dat het heele personeel zoo spontaan in deze huldiging meeleefde en, als ik ze niet ge remd had, de heele fabriek wel hadden willen versieren. Namens het personeel biedt spr. een fraaie wandklok aan, die den jubilaris eiken dag aan dezen dag zal herinneren, en wij wenschen u, aldus de heer Teune, nog vele jaren toe. De heer Trap is-woordvoerder van de werklieden en sluit zich aan bij de reeds door de heeren De Zwart en Teune ge sproken woorden. Niet altijd is het, zoo als reeds is opgemerkt, inderdaad tus- schen ons koek en ei geweest, maar steeds wisten wij geschillen en conflicten tot een goed einde te brengen. Het typeert wei, dat in deze 25 jaren nog immer een arbei der door toedoen van baas Nieuwstad de poort is uitgestuurd. Spr. biedt aan de eohtgenoote van den jubilaris een bloemenhulde aan. De heer Kemp brengt namens de afdee- ling Den Helder van het Nat. Verbond ge lukwenschen over. In de dagen, dat onze rechtspositie werd samengesteld, hebben wij het gewaardeerd, dat rekening is ge houden met de afgeloopen periode. Ook deze spr. biedt bloemenhulde aan. Laatste spreker is de heer Minnes, voor zitter van den Bond van Personeel in over heidsdienst Deze heeft het ook over de betrekking van Nieuwstad, die eigenlijk behoort tot de onaangenaamste die er zijn. Meermalen heeft spr. over het overheids personeel gesproken; nu is het gas een maal het hoofdproduct der fabriek, en Nieuwstad is de baas van de gasstokers, die inderdaad het minst aangename baan tje hebben. En vanzelf, dat dan de baas altijd de wrijfpaal wordt. Maar spr. heeft de overtuiging gekregen, dat zijn op treden, gaf het al eens aanleiding tot oon- flicten met de arbeiders, steeds in het be lang was van fabriek of personeel zelve. En nu de gasfabricatie minder is gewor den, is de positie vanzelf moeilijker. Het personeel lijdt eronder, want het is nu eenmaal een continu-bedrijf. Hopen wij, dat in de toekomst de regelingen worden ontworpen met medezeggenschap van het personeel. Dat alleen kweekt tevreden personeel en slechts met een tevreden per soneel is het goed werken. De jubilaris krijgt nu het woord om met een kort woord ieder te danken voor de hem gebrachte hulde. Tegen het perso neel zegt hij: Jongens, ik kan me niet be grijpen, dat jelui mij al die hulde hebben gebracht. Ik wilde er tusschen uit, met verlof, maar dat ging niet en toen heb ik het tenslotte maar op zijn beloop gelaten. Ik dank je hartelijk voor alles. In die 25 jaar zijn er tal van^onge krachten bijge komen, maar gelukkig zie ik ook nog veel oudjes. Baas Nieuwstad, die een beetje vol werd Na de reorganisatie ia de Heldersohe Toonikiunst-afdeieliing springlevend-igier dan ooit. Het Ledental is toegenomen en er is in 't algemeen ndeuwe energie en nieuwe Levenslust gekomen. Het gevolg is geweest, cait men een oratorium als „Die Schöpfumg" -thans heeft aangedurfd, geheel imet eigen krachtenl Oolki vroeger jaren zijn meerdere groote werken opgevoerd, maar men moest dan -veelal door geieenlde krachten aanvullen wat te kort kwam. Dit gold ook en vooral voor -het orkest. Thans -waren, zooals we zeiden, uitsliu-i- t-enld eigen krachten aain het werk. Nu is dit -eigenlijk het ei van Goliumlbus: je zegt een voudig, als je mee -wil doen doen moet je lid worden, en het -is voor elkaar. Maar ook Ooi'umbus had zijn (kunststukje niet kunnen- verkoop en ais zijn kip niet eerst het ei ge legd had. Rekening -houdende inet dit eiigen ei, moet van deze -uitvoering geconstateerd worden» dat zij- zeer goed geslaagd is. Wij voor ons hadden wed graag voor een orato rium a-ls dit het orkest wat sterker gezien, mlet een fluit en) wat koper er biji, mar den zou men vermoedelijk) weer leentjebuur •hebben moeten spelen -en dus aanvaarden we het zooals het was: -een strijkje, dat over- rig-ens uitstekend voldeed. De drie solisten, welke hier de solopar tijen zongen, waren) -van elders, dat kan nu eenmaal niet anders. Het waren) Mevrouw Vetter—Hendriks» sopraan, van Amster dam), ©n de heeren Theo de Vries, Den- Haag (tenor) en Hendrik Koning, bas-toari- ton, Amsterdam. De sopraan was verreweg de beste; haar getuid was steik, sympathiek, haar zang en uitspraak (beschaafd. De tenor was erg licht van timbre, de bariton daaren tegen nogal- donker en in de hooge registers hoe wonderlijk -het ook blinkt het best. De samenzang in de terzetten en duetten was dientengevolge wat hetarogeeni, terwijl de vrouwenstem domineerde» Maar in de recitatieven en- aria's toonde Raphael (de heer Koning) veel gevoel en voordracht, en ook de Uriel -werd go-ed ge-zongen. Wat het koor betreft: -zeer mooi- was al dadelijk de inzet, met den beroemd-en satz: „und es word Licht", een- satz, die men- niet zonder ontroering hoort. Trouwens, het be-ele werk.-, dat parelt en schittert van muzi kaliteit en waar ais gouden draad innige vroomheid en Godsvrucht doorheen is ge weven, -boeit tot het einde toe. Helder -en kla-ar stelt de componist zijn bedoeling voor, en de door de verschalende d-eelen ioopenide climax culmineert in de slotkoren in gtroot- sche manifestaties aam den Sch.eppeiE. De heer Leewens leidde uitstekend en kent blijkbaar het werk door en door; niets ontging hem, en doordat allen zich met liefde aan hun- taak gaven, ontstond iets zeer mloois, waaraan maar wéinig te la-ken valt De pianobegeleiding was in de bekwame handen van Regina Beaming; zeer mooi was ook d-e harmoinilump-artij, vertolkt door den heer G. Veenstra. Het orgel was welwillend afgestaan- door de firma Tielrooiji, West- straat. Alles bijleen d-us -een go-ede avond! 1. a. Volkslied. b. Koraal. 2. Sursum Corda. Concert-marsch E. Ruh 3. Le diamant noir. (Ouverture dramatique) Fr. Popy 4. Bobbed or Shingled (Waltz) E. Rugers 5. Fantasie over Ned. Volksliederen M. J. H. Kessels 6. a. Naher mein Gott zu Dir E. Ruh b. Gloria (Ere sei Gott) Schubert 7. La Poupée de Nürnberg (Ouverture) A Adam 9. Toujours Gai. Marsch H. Helm 9. Wilhelmu».

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9