KOÖPMANS'ALBUMJEDIERGAARDE" r\ Radiografisch Weerbericht - Radio-Programma-|)y Raadsoverzicht. Julianadorp. Marineberichten Stoom vaartberichten. hem gestelde vertrouwen. Hij heeft deze opdracht zeer geapprecieerd, en hoopt dat het niet bij een cursus mag blijven Ook dankt hij de cursisten die zoo bereid willig waren hun werk aan de Vereeniging af te staan voor deze tentoonstelling, en hij wil eindigen met den uitroep: maakt propaganda voor ons mooie werki Hiermede was het offlcieele gedeelte geëindigd en de dames van de Huis vrouwen-vereeniging zouden geen goede huisvrouwen zijn geweest als zs niet voor een overheerlijk kop thee gezorgd hadden dat aan de aanwezigen rondgedeeld werd Na de offlcieele opening was de tentoon stelling, die wij in ons vorig nummer al uitvoerig besproken hebben, voor het publiek geopend. Zij is nog open heden middag van 85 en hedenavond van 78 uur. In de raadsvergadering van Dinsdag werden een tweetal voor onze gemeente zeer belangrijke kwesties behandeld. In de eerste plaats was daar het rapport van de schattingscommissie betreffende het Grondbedrijf, waardoor dit als het ware geheel nieuw is opgezet. Dan de kwestie van de flnantieele verhouding, waarin door het gemeentebestuur groote activiteit is ontwikkeld. Wij zullen trachten beide punten zakelijk en duidelijk voor onze lezers uiteen te zetten. Allereerst het schattingsrapport. Zoo als men weet, moeten de gronden, welke zijn opgenomen in het gemeentelijk Grondbedrijf, om de vijf jaar opnieuw worden geschat. Eventueele verminde ringen in de waarde worden dan uit de gemeentekas bijgepast, terwijl de winsten natuurlijk aan het bedrijf ten goede komen. Het Grondbedrijf is opgericht in 1917, zoodat de eerste schatting der gronden plaats had in 1922. 1 Januari 1927 was de tweede termijn van vijf jaarverstreken; door allerlei oorzaken evenwel werd de nieuwe schatting verdaagd. In den loop van dit jaar werd de schattingscommissie benoemd, zoodat deze in September 1927 haar werkjkon aanvangen. Een jaar later, September 1928, kwam haar rapport in den Raad. Het resultaat daarvan was, dat de commissie kwam tot een geschatte waarde (zonder het complex Donkere Duinen) van. f 1.417.000, terwijl de boekwaarde der gronden bedroeg f 1.620.000 (beide getal len afgerond). Er was dus op de geschatte en de te boek staande waarde een verlies van niet minder dan f 203.000, hetwelk dus, ingevolge de bepalingen, uit de ge meentekas zou moeten worden bijgepast. Met andere woorden deze 2 ton zouden op een of andere manier door belas- tingverhoogingl uit de begrooting moeten komen. B. en W. zonden dit rapport, zooals steeds, om advies naar Gemeentewerken. Aldaar heeft men een grondige studie er van gemaakt, en kwam daarbij tot ver rassende conclusies. Deze conclusies wer den neergelegd in een uitvoerig rapport met tal van berekeningen, waarin o. a. gezegd wordt: Om tot een goede beoordeeling van de getaxeerde waarde te kunnen komen zouden de verschillende factoren, welke bij elk perceel de prijsbepaling beïn vloeden, dienen te worden besproken, waarna, samenvattende, de eindcon clusie kan worden getrokken. Het ligt voor de hand, dat deze conclusie niet steeds het bedrag zou opleveren, dat door de Commissie als juist is aange nomen Zonder toepassing van een bepaald systeem, is het ten opzichte van vele perceelen grond moeilijk het bewijs van de juiste waardeschatting te leveren en wordt het maar een kwestie van aanvoelen en eigen inzicht. Hieruit blijkt dus, dat men aan Ge meentewerken een geheel ander systeem dan het tot nu toe gevolgde, ging toe passen. Welk systeem was dat Tot nu toe werden de gronden in hun geheel bezien door de schatters en, naar beste weten en inzicht, gewaardeerd. Het rap port van den directeur van Gemeente werken zegt evenwel: Aangezien de gronden gekocht zijn en het Grondbedrijf gesticht is met de bedoeling een behoorlijken en goed geleiden uitbouw onzer stad te ver zekeren, kan, neen moet, bij de taxatie rekening worden gehouden met de waarschijnlijkheid van te verwachten spoedige of latere uitgifte en bebouwing van den grond. Op dit principe is een overzicht gege ven van de verschillende gronden, waar bij nagegaan is bij welke klasse de grond behoort te worden ingedeeld en in welk tijdstip de bebouwing is te verwachten. Daarbij is, in tegenstelling tot de werkwijze der schattingscommissie, alleen als productieve grond genomen de grond, welke werkelijk voor bebou wing in aanmerking komt. De commis sie heeft daarentegen bij perceelen, waarvan de straten nog niet aangelegd zijn, ook den voor straten benoodigden grond als productief aangemerkt. Tot nu toe betaalde de gemeente de halve kosten van stratenaanleg, doch het ver lies aan productieven grond bleef voor rekening van het Grondbedrijf. Deze regeling is niet juist. Het is alleszins redelijk, dat de Gemeente, bij het ver krijgen van het bezit der straten, ook haar deel bijdraagt in de kosten van aankoop van den grond. Dit geldt eveneens voor de te maken plantsoenen. Dit is in diverse berekeningen en bij lagen nader gedemonstreerd aan de hand van cijfers. Hoewel de resultaten dezer schatting, aldus de directeur, tot belangrijk hoo gere bedragen leiden dan de Commis sie met haar taxatie mocht verkrijgen, kan m.i. toch niet met eenigen grond worden beweerd, dat een meer of min der geflatteerde veoretelliBg vaa de werkelijke waarde is gegeven. Boven dien zijn in de berekeningen nog re serves opgenomen, die de eindbedra gen tamelijk neerdrukken. Wordt dit systeem van berekenen als basis ge nomen voor de toekomstige berekenin gen der waardebepaling, dan zal steeds op betrekkelijk eenvoudige wijze de vóór- of achteruitgang der ontwikke ling te constateeren zijn. Bij eventuee- len teruggang, waarbij verliezen moe ten worden bijgepast, zal toepassing van het systeem een nivelleerende wer king uitoefenen. De stortingen zullen dan regelmatig over de verschillende tijdperken kunnen verdeeld worden. Bij de methode, door de Commissie toegepast, kan die werking met groote rijzingen en dalingen gepaard gaan. Dat zal vooral het geval zijn als tijden van bloei en terugslag elkander afwis selen. Tot zoover de toelichting van den Di recteur van Gemeentewerken. In het kort samengevat dus dit principehet schat tingsrapport heeft alle gronden als pro ductief aangemerkt, het rapport van den directeur van Gem.werken hield rekening met onproductieve gronden, als pleinen, e.d., die niet bebouwd worden. Dat de Raad in zijn schik was met een dergelijke oplossing van het grondvraag stuk, waardoor een aanzienlijk hoogere, doch geenszins geflatteerde, grondtaxatie werd verkregen en vooralsnog niet be hoeft te worden bijgepast, ligt voor de band. Weliswaar uitte de heer Van Os als lid van de schattingscommissie eenige spijtigheid over het vele vergeefsche werk, door deze commissie verricht, en hij ging zelfs zoover, dat hij bij de be spreking der nieuwe verordening voor stelde deze schattingscommissie geheel af te schaffen. Maar er werd opgemerkt, dat toch ook de commissie reden van bestaan heeft, voor vergelijking der cij fers en dus beter bestudeering daarvan, maar ook, en vooral, voor de openbare behandeling in den Raad, die het gevolg is van een rapport der schattingscom missie. En zoo werd, tot aller genoegen, deze zaak aldus op verrassende en voor de gemeentekas voordeelige wijze gere geld. Slechts de heer Schoeffelenberger, die blijkbaar de portée der zaak niet snapte, bleef bij zijn wensch om het be drijf te liquideeren. bij de wet gewaarborgde bevoegdheden won ook thans het pleit. Men heeft niet toegegeven en de zaak zal thans door de kroon moeten worden beslist' wachten wM dtis af. AUTO-ONGELUK. Green persoonlijke ongelukken. Een onzer plaatsgenooten, die gister avond voor zaken naar Den Helder was geweest, ontdekte bij zijn terugkeer naar hier langs het Noordhollandsch Kanaa.1 ter hoogte van de boerderij, bewoond door den heer J. J. Kistemaker, een omgekan telde auto, die op het kantje van het ka naal lag. Bij nader onderzoek door onzen zegsman bleek het de auto te zijn van den heer Dito uit Den Helder, vertegenwoor diger van de fa. Dros te Texel. Iemand die in de nabijheid woont, had gezien dat met groote snelheid werd gereden en dat de auto eenige malen omgekanteld is. Per-; soonlijke ongelukken hebben zioh wonder boven wonder niet voorgedaan, maar de inhoud van de auto was dermate door el kander gesmakt, dat daar zeer zeker eenige schade aan berokkend is. Gisteren Vrijdagmorgen) is de auto naar het auto ziekenhuis aan de Blauwe Keet gesleept, ter reparatie. A'dam Over de flnamleele verhouding tusschen rijk en gemeenten was te elfder ure een concept-adres aan de Tweede Kamer ter vaststellling aan den Raad aangeboden, waarin eenige minder juiste becijferingen afkomstig van de Ver. v. Ned. Gemeen ten werden weerlegd. Het adres, met spoed en met opoffering van nachtrust door den gemeente-secretaris samenge steld (voor welken ijver hem «en applausje uit den Raad gewerd) is met spoed doorgezonden naar den Haag. Wethouder de Zwart meende, ondanks deze minder uiste voorlichting door de Ver. van Ned. Gemeenten, een woord van lof aan dit lichaam niet te mogen onthouden over den ijver, dien het in deze materie getoond heeft. De onjuiste cijfers zijn inmiddels ook reeds door de regeering zelve ge logenstraft. Er waren raadsleden, die vreesden, dat desondanks dit adres nog van invloed op, de stemming in de Kamer zou kunnen zijn, maar de heer de Zwart meende uit de ingediende amendementen te kunnen opmaken, dat de Kamerleden niet wenschen te gaan in de richting, door de Ver v. Ned. Ge meenten aangewezen. Dat de cijfers van de Ver. v. Ned. gemeenten onjuist waren, is het gevolg van het feit, dat dit lichaam niet beschikte over de nieuwste gegevens. In het adres van den Raad is dit hersteld. Inmiddels is de behandeling in de Kamer aangevangen, en vele gemeenten zitten met spanning op den uitslag te wachten. Wordt het wetsontwerp aange nomen, zooals dat thans door de regeering ia ingediend, dan krijgen tal van ge meenten, en den Helder is daar ook onder, wat meer ruimte en armslag in zake hun flnantiën. Wij hopen t.z,t. nog wel een en ander omtrent deze kwestie te kunnen mededeelen. Tenslotte was er nog het ruzietje tusschen den Raad en het College van Ged. Staten. De Raad heeft bij de be grooting een bedrag van f9500,— uit de bedrijfswinsten bestemd voor reserve; voor de bedrijven een luttel bedrag slechts, maar het-was een eerste begin. Maar Ged. St. zeggen: gij moet de helft daar van afnemen en reserveeren om de in 1926 te veel ontvangen belasting in te halen. Men weet het: we hebben toen, doordat de inning overging aan het Rijk en de rijkskohieren loopen van Mei tot Mei, vier maanden belasting vooruit betaald. Strikt genomen had de gemeente dit niet mogen doen, maar het geld was noodig en dus waagde men het maar. Nu zeggen Ged. Staten en van hun standpunt hebben zij zeer zeker gelijk gij zijt vier maanden vooruit met uw inning en moet die op een of andere manier inhalen. Begin nu met de helft van dit bedrag daarvoor te reserveeren. Ten vorigen male heeft de Raad dit geweigerd, op grond van het principe, dat hij de|voor de bedrijven gereserveerde sommen wenscht intact te laten. Ged.St. hebben danrop geweigerd de betrekke lijke wijzigingsbegrooting goed te keuren, en nu kwam de zaak weder in den Raad. Er waren raadsleden, die zeidengeef in vredesnaam maar toe, anders dwingen Ged. Staten ons straks het geheele te veel ontvangen bedrag te restitueeren, er waren er ook, die ironisch spraken over deze wel gemakkelijke wijze van »afbetalen« in zulke kleine jaarlijksche termijnen kan de zaak in 50, 60 jaar in gehaald zijn maar wethouder De Zwart, die ook den vorigen keer betoogd had volhouden, geef je zelfstandigheid als raadslid nlat prijs, houd vaat aan ds u De kap.-luit. ter zee T. Akkerman is bestemd den 29en Mei a.s. per s.s. Insulinde naar O.-I. te worden uitgezonden. De kap.-luit. ter zee M. H. van Duim wordt den 22en April eervol van het bevel van Hr. Ms. v. Speijk ontheven en de waarneming van dat bevel tijdelijk opgedragen aan den luit. ter zee ie kl. W. F. J. Fels; met 6 Mei wordt de luit. ter zee ie kl. W. F. J. Fels eervol van voornoemde waarneming ontheven en met het bevel over Hr. Ms. van Speijk belast de kap ter zee H. A. Romswinckel. De off. van adm. 2e kl. A. A. Wijt, dienen de aan boord van Speijk, wordt den 25 en April geplaatst te Willemsoord ter voorbereiding' van de indienststeliing van Hr. Ms. Heems kerek. Hij wordt vervangen door zijn rangge- noot J. Bouma, dienende bij de Mar.kaz, te Amsterdam, die den 23en April aan boord van Speijk wordt geplaatst. Off. van adm, 2e kl. der zeemacht J. H Siegers, werkzaam-gesteld bij de Ille afdee- ling A, van het departement van defensie, is bestemd voor den dienst in Oost-Indië en zal 1 Mei met het s.s. Tambora uit Rotterdam daarheen vertrekken. De luit. ter zee 2e kl. Jhr. H. A. van Fo- reest wordt den 27en April gedetach. aan boord Hr. Ms. H. Hendrik en de luit ter zee ie kl. J. J. C. C. Bennik wordt den 3en Mei gedetacheerd aan boord Heemskerck. Bij beschikking van den min. van Def. is de off. van adm. 2e kl. J. Bouma 23 April a.s. ge plaatst aan boord Hr. Ms. Van Speijk. Luit. ter zee 3e kl. F. R. L. Gongrijp ls aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 29 Mei met het s.s. Insulinde zijn nieuwe bestemming volgen. Ondervolgende officieren en schepelingen worden den 7en Mei a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. Hydra, welke bodem op dien datum te Willemsoord in dienst wordt gesteld. Luit. ter zee ie kl. A. C. Wïkerlin, id. 2e kl. H. J. F. K. van den Arend, off. M.S.D. 2e kl. J. Verduijn, schipper G. C. Zewald, bootsman J. J. de Vrijer, kwartiermr. A. TroSst, serg.-konst. P. Schreurs, seiner-maj. A. Reppel, matr. 2e kl. L. v. Maanen, L.O. korp.-schrijver J. W. Arentsen, korp.-bottelier P. Boot, korp.-hofm. P. J. v. d. Kuijl, korp.- kok G. Alphenaar, id. W. v. d. Struijs, matr. ie kl. B. H. ter Horst, id. J. J. Boele, serg.- macht. J. A. Dijksma, korp.-macht. 2e kl. S. Wijdenes, id. J. C. Glimmerveen, stoker-olie man A. Tevel, id. J. Ludema, stoker ie kl. F. P. Arents, id. L. v. d. Plaat, id. J. van Dam, serg. der mars. A. J. Vlaswinkel, mar. ie kl. H. J. Jansen. Ondervolgende schepelingen worden den ten Mei a.s. geplaatst bij de opleiding kwartiermr. aan boord Wachtschip Willemsoord: Matroos ie kl. S. Brockbernd, id. M. B. Van Ingen, id. A. Knijff, id. C. Dingemanse, id. J. A. Breevoort, id. B. J. C. Wagemans, id. C. J. Weijmarshausen, id. C. G. Struijke, id. W. J. P. v. Unen, id. W. Stavast, id. C. de Groot, id. D. Brusselman, id. H. J. Kool, id. A. Smit, id. B. Grootjans, id. J. G. Rozendal, id. W. v. Gent, id. J. Borg, id. W. Schink, id. H. Ver kijk, id. G. L. Kroese, id. K. Ham, id. Z.M. (V.N.) F. Meijer, 'd. J. I. Mamers, id. J, G. Blankenstein, id. A. Mul. Met ontslag uit den zeedienst} 5 Mei: schrijver-majoor J. Brouwer. 1 Mei: bootsman J. C. Wolf van H. Hendrik naar Wachtschip Vlissingen. 25 April: serg.-bott. G. J. Struijck van Mar.kaz. Willemsoord naar de Kooij. De bevolen overplaatsing van den serg.- bott. J. C. Timmermans van van Meerlant naarde Kooij is ingetrokken en deze wordt den 25en April geplaatst aan*boord Wacht schip Vlissingen. De serg.-seiner P. Saarloos is geslaagd voor het telegrafisten-examen. De serg.-maj. der mars. D. Obbes wordt den 22en April geplaatst bij de Aid. mars. te Rotterdam onder intrekking plaatsing bij de G.S.S. 1 Mei: serg.-maj. der mars. A. Jansen van Mar.kaz. Willemsoord naar Mont.school Am sterdam. Aan deni serg.-torpedomaker J. van de Weerd, dienende in O.-I. is met 25 April ont slag uit den zeedienst verleend. De mar. 3e kl. F. van der Maas is met in gang van den 3ien Maart bevorderd tot mari nier 2e kl. naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 Aprü. Medegedeeld door het Kon- Ned'erlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 772.8, te Vestmanör. Laagste stand 785.7, te Helsinfore. Verwachting: Zwakke tot matige N.W. tot N. of N.O. wind, meest zwaar bewolkt, waarschijn lijk eenige regenbuien, vrij koud, des n&ohta weinig verandering in temperatuur Stoomvaart Mij. Nederland. Simaloer, u., 17 April v. Sabang. Johan de Witt, u., 18 April te Genua. Poelau Laut, t., 17 April v. Marseille. Engagno, t., 18 April v. Port Soedan. 1'. C. Hooft, t., hedenmorgen 10 u. te verwacht. Batoe, t., 18 April te Belawan. Kambangan, u., 18 April v. Sabang. Kangean, t., 18 April te Sabang. Salawati, t., '18 April te Sabang. Christiaan Huygens, 19 April v. Colombo. Saparoea, 19 April te A'dam. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Alkmaar, 19 April te A'dam. Clemenceauj, 18 April te Alexandrië Iris, 18 April v. A'dam. Achilles, 17 April v. Napels. Ajax, 18 April te A'dam. Ariadne, 17 April v. Algeciras. Clio, 17 April v. Lissabon. Doros, 17 April v. Licata. Fauna, 19 April te Hamburg. Juno, 18 April v. Limni. Nero, 19 April te Danzlg, Notos, 17 April v. Catania. Orion, 17 April v. Calamata. Peursum, 17 April v Trinidad. Reinbek, 18 April te Stettin. Simon Bolivar, 17 April te Hamburg. Stella, 17 April v. S. Marta. Strabo, 19 April te A'dam. Tellus, 18 April te Stettin. Zeus, 16 April te A'dam. Bodegraven, u., pass. 18 April Fayal. Boskoop, t., 17 April v. Tocopilla. Brielle, u., 18 April te Valparaiso. Hercules, 18 April Ie Genua. Ilos, 19 April te Musel. Van Rensselaer, u., pass. 18 April Aaorea. Sluyvesant, 17 April v. Curagao. Baarn, u., 17 April te Colon. Adonis, pass. 19 April Ouessant. Adolph Leonhardt, 18 April v. Bremon. Almelo, u., 18 April te Callao. Ganymedes, 19 Apnl te Varna. Beninekom, 19 April te R'dam. Erato, 19 April v. A'dam. Nereus, 19 April v. A'dam. Pluto, 19 April v. A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Delfland, u., pass. 19 April Vlissingen. Flandria, u., 18 April v. Pernambuco. Montferland, u., 19 April v. Rlo Janeiro. Rijnland, u., 17 Apnl v. Rlo Janeiro. Waterland, 19 April te A'dam. Zeelandia, u., pass. 19 April Ouessant. Orania, u., 18 April v. Las Palmas. Salland, 18 April v. B. Ayres. Kon. Paket vaartmaatschappij. Reynst, pass, 18 April Perim. Generaal v. d. Heijden, pass. 17 April Minlcoy. Manipi, pass. 19 April Perim. N.-Holland, 18 April v. Singapore. HollandAfrika Lijn Meliskexk, u., pass. 17 April Ouessant. Grijpskerk, 18 April te Hamburg. Heemskerk, 18 April te R'dam. Isleworth, 18 April te Ham±>urg. Nieuwkerk, u., 17 April v. Kilindini. Giekerk, u., 17 April te Kaapstad. Rietfontein, t., pass. 17 April Las Palmas. Billiton, t., pass. 17 April Gibraltar. IJstroom, 19 April te Antwerpen. HollandWest-Afrika Lijn. Ceres, 18 April v. A'dam. Drechtdijk, 18 April v. A'dam. Eemstroom, u., 17 April v. Lagos. Kilstroom, t., 17 April v. Conakry. Mars, t., 18 April te Sapele. Scheldestroom, u.,* 16 April v. Lagos. IJstroom, 18 April v. Hamburg. HollandAmerika Lijn. Gaasterdijk, 17 April v. Cristobal. Lochgoil, 16 April v, Swansea. Statendam, pass. 17 April Cape Race. Binnendijk, 18 April v. New-Port New». Dinteldijk, pass. 18 April Azoren. Drechtdijk, 19 April te R'dam. Lochkatrine, 18 April te Panama. Maasdam, 18 April te Tampico. Rijndam, pass. 18 April Lizard. Bilderdijk, 19 April v. R'dam. Blommersdijk, pass. 19 April Bishop'sRock. Grootendijk, 19 April v. Hamburg. HollandAustralië Lijn. Alchiba, u., 18 April te Genua. HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, u., pass. 18 April Perim. Hoogkerk, t., pass. 18 April Perim. Kieldrecht, u., pass. 17 April Gibraltar. Koudekerk, 19 April te Antwerpen. Stadsdijk, t., 18 April'v. Madras. Ridderkerk, 19 April te R'dam. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, t., 19 April v. Shanghai. JavaBengalen Lijn. Eondowoso, 18 April te Batavia. Eali, 18 April v. Rangoon. JavaNew-York Lijn. Dolius, 17 April v. Port Sald. Samarinda, 16 April v. Manilla. Breedijk, pass. 18 April Azoren. Sembilan, 19 April v Suez. Sitoebondo, pass. 18 April Point do Galle. Polydorus, 17 April v. JacsonviUe. Salawati, 18 April te Sabang. Java Pacific Lijn. Bintang, 15 April te Seattle. Java—China—Japan Lijn. Tjitaroem, 17 April te Chinwangtao. Tjiliwong, 17 April v. Batavia. Tjisalak, 13 April v. Manilla. Rotterdamsche Lloyd. Slamat, u., 18 April te Southampton. Insulinde, t., 18 April v. Colombo. Garoet, 17 April v. Hamburg. Indrapoera, t., 18 April te Marseille. Kedoe, u., pass. 17 April Gibraltar. Kota Gede, t., 17 April v. Port Said. Medan, u., 17 April te Marseille. Garoet, 18 April v. Bremen. Indrapoera, t., 18 April v. Marseille. Insulinde, t, 18 April v. Colombo. Tabanan, t., pass. 18 April Perim. RotterdamZuid-Amerika Ljjn. Alphard, 14 April te Dlamante. Alwaki, u., 17 April te B. Ayres. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Laertes, pass. 17 April Gibraltar. Phemius, 18 April te A'dam. Achilles, 18 April te R'dam. Antenor, 16 April v. Hongkong. Menelaus, 17 April te Tientsin. Rhesus, 18 April te Hamburg. Meriones, 17 April v. Shanghai. Patroclus, 16 April te Marseille. Peleus, 14 April v. Penang. Adrastus, 19 April v. A'dam. Phrontis, 17 April v. Port Sald. Trollus, 18 April v. Belawan. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 17 April v. Tabarka Jonge Elisabeth, pass. 18 April Oueaaant. Jonge Jacobus, 17 April v. Castellon. Jonge Maria, 18 April te Livorno. Jonge Johsua, paaa. 18 April Ouaaaant. geschreven door Dr. K. Kuiper, Directeur van de Diergaarde te Rotterdam, bevat een prachtige, levendige beschrijving van de dierenwereld. Het boek. dat bovendien eenige bijzonder mooie planten op groot form at bevat is bii de lever .meiers van Koopmans' irtike'én ver rijgbaar voor slechts fo.60. Desgewenscht zender wij het franco per post na inzending van f 0.75 Verzamel hierin de plaatjes, welke worden bijgesloten in alle pakken: KOOPMAnS' ZELFRIJZEND AKMEEL KOOPMANS' TARWEILOEV KRL I AL. KOOPMANS' BOEKWEITEMEEL. KOOPMANS' BOEKWEITEGOR T. De duplicaten kunnen worden ingeruild. In korten tijd bezit U een boek dat de moei e van het verzamelen ten volle waard is en met groot genoegen zal worden gelezen en herlezen. Leeuwarden. N. V. KOOPMANS' MEELFABRIEKEN. ZATERDAG »o APRIL. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het AVRO-Trio. 2.004.00 Aansl. van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. 4.004.30 Italiaansche les. 4.305.00 Italiaansche les. 5.005.30 Fransche les. 5,306.00 Fransche les. 6.016.45 Concert door het AVRO-Trio. 6.457.15 Duitsche les. 7.157.45 Duitsche les. 8.00 VARA. Tooneelavond: „Met Vacantie". Optreden van solisten. Toespraak. 10.30 Peraber. 10.3011.00 Soliaten-concert. 11.00 Gramofoonmuzlek. Hulzen, 336,3 M. Na 6 uur ififi» M. Uitsl. KRO-uitz. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.15I.I5 Concert door het KRO-Trta. I,15—2.00 Gramofoonmuzlek. 3.00—4.00 Kinderuurtje. 4.006.50 Concert in Golrle. Orkeat en solisten. 6.50—7.30 Gramofoonmuzlek. 7,308.00 Causerie door Pastoor A. Suys. 8.00—11.00 „Het groote schouwtooneel der wereld", van Don Pedro Calderon de la Barca. II.0011.30 Gramofoonmuzlek. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05—11.20 Hulshoud- praatje. 1.202.20 Carlton Hotel Octet. 3-50 Solistenconcert. Parkington-Kwintet. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek. 7.05 Werken van Handel voor clave- cimbel. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Boeken praatje. 7.50 Licht orkestconcert. Orkest. G. Lewis, sopraan. G. Eastman, bas. 9.20 Nieuws ber. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 „The nine o'Clock revue", voor den om roep, met medew. van solisten, koor en orkest. 10.5512.20 Dansmuziek. ZONDAG ai APRIL. Hilversum, 1071 M. VARA.-uitrendingen. 9.009.20 Gramofoonmuzlek. 9.209.40 Causerie: Doe het veilig. 10.1010.30 Voordracht. VPRO.-uitzending. 10.30 Dienst in de Remonstrantsche Kerk to Utrecht. Spr.: Dr. L. J. v. Holk. 12.0012.30 AVRO.-Bridgeles. 12.302.00 Concert door het AVRO.-Trio. 2.002.30 Tooneel-halfuurtje. 2.303.00 De Piano-sonaten van Beethoven. Analyse door Louis Schmidt. Voordracht door Egbert Veen (piano). 3.004.00 Orgelconcert door Ferd. Kloe£ Boris Lensky (viool). 4.004.40 Declamatie door Giovanni Rlzzinl, 4.405.00 Wedstrijd-uitslagen van Vaz Dlaa. In de rus'poozen: Gramofoonmuzlek. 5.006.00 VARA. Kinderuurtje. 6.007.30 Orkestconcert. 7.308.00 Gramofoonmuzlek. 8.00 Pers- en sportberichten. 8.15 Operette-uitvoering „De Vice-Admiraal", Muziek van Cari Millöcker. In de pauze: Muzikale anecdoten door Loul» Schmidt. Na afloop: Gramofoonmuziek. Huizen, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. 8.309.30 KRO. Morgenwijding. Voordracht. 10.20 NCRV. Dienst in de Erang. Luthersche Kerk (Spui), Amsterdam. 12.30 Tijdsein KRO-Klok. 12.301.30 KRO. Concert door het KRO.-Trio. I.302.00 KRO. Causerie over zulgellngenbe- scherming. 2.002.30 KRO. Causerie over het Vlaamsche Tooneel. 2.304.30 KRO. Concert. Zangkoren, harmo nie en kapel. Ultz. uit Valkenburg. 5.50 NCRV. Dienst in de Gereform. Kerk Baarn, 8.00 Tijdsein. 8.01 Concert. KRO. Orkest en vocale solisten. 9-30 Persber. 10.45 KRO. Epiloog. Koorzang. Daventry, 1562 M. 3-50 Concert. Militaire kapel en H. Blake, sopraan. 4.50 Pianoconcert door Borovsky. 5.20 Vertellingen uit het Oude Testament. 5-35 Kin deruurtje. 6.056.35 Bach's kerkcantate no. 98. Thee Nothern Wireless-Orchestre en solisten. 6.50 Kerkdienst. 8.20 Studio-Kerkdienst. 9.03 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Symphonieorlcest en H. Samuel, piano, io.jo Epiloog. MAANDAG sa APRIL. Hilversum, 1071 M. 10.0010.13 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het 2.00—2.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 Aansluiting van het Theater te Amsterdam. 3 00—6.00 Kinderuurtje. 6.017,14 Concert door het AVRO-Trlo. ?.I5'7-45 Engelsche les. 8.019.30 Vocaal en Instrumentaal concert, m.m.v. de Chr. Harmonievereen. „Sursum Corda" en de Gemengde Zangvereen. „A Ca- pella Koor". 9.3CZ—10.00 AVRO-Radlo Tooneel. Studio opvoering door de Holl. Tooneelvereen.: „Na het Diner". Klucht in 1 bedrijf n. h. En- gelsch van Herbert Gardner. 10.00 Persberichten. to.io—n.00 Concert door het Ouaroaporkeat. II.00 Gramofoonmuziek.. AVRO-Trio. Rembrandt-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14