NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA S. A. KANNEWASSER ZN. De Indringer Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6040 ZATERDAG 20 APRIL 1929 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Wintertijd. Maan Zon Hoogwater April Z 21 M 22 D 28 W 24 D 26 V 28 Z 27 op: 16.00 14.17 17.33 18.48 20.03 21.18 22.80 ond.: 4.13 4.26 4.39 4.51 5.04 5.19 5.88 op: 4.52 4.50 4.47 4.45 4.42 4.40 4.38 ond: 19.04 19.06 19.07 19.09 19.11 19.12 19.14 v.m.: 7.16 7.67 8.32 9.04 9.35 n.m.: 7.38 8.15 8.48 9.19 9.50 10.06 10.22 10.39 10.55 Zondag 21 7.34 Maandag 22 7.86 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De onbewaakte overwegen, zullen voorloopig nog niet bewaakt wor den. Men heeft dit „treurige nieuws" kun nen lezen in het Eerste Kamer-verslag. Wel is er heftige critiek geleverd op den minister van Waterstaat, den heer v. d. Vegte, die dezen toestand maar besten digd liet blijven, en vooral het Eerste Kamer-lid, Jhr. de Muralt, heeft bittere waarheden tot den Minister gezegd, doch zonder resultaat. Dus zullen de onbe waakte overwegen nog vele argelooze slachtoffers, terwille van de bezuiniging, vragen. Het conflict ln die Zaansche hout-industrie. De strijd in de Zaansche hout-industrie is nog niet geëindigd. Bijeenkomsten zijn er trouwens deze week niet gehouden tus- schen de arbeiders- en patroonsorganisa ties, zoodat men nog geen enkele stap tot toenadering heeft gedaan, die eenige hoop, op een spoedige bijlegging van het conflict, geeft. Onverzettelijk zijn zoowel de arbeiders als de werkgevers in hun eischen. Een en ander heeft natuurlijk niet tot gevolg, dat de verhouding er be ter op wordt. De vorige week hebben de patroons ge probeerd met een dreigement, namelijk het aanzeggen van ontslag op Maandag j.1., de arbeiders te dwingen, het werk te hervatten. Dit dreigement heeft echter in het geheel geen uitwerking gehad, want niet één van de stakers meldde zich Maandagmorgen aan, zoodat de werk gevers in principe vrij1 zijn, aan te nemen en te bedanken, wie zij willen. De stakers zullen zich echter vermoedelijk als een man verzetten, wanneer strafmaatregelen zullen worden toegepast, of er slacht offers zullen vallen, als het conflict straks is bijgelegd. Ondertusschen is het geschil in Leer dam opgelost en hebben de arbeiders daar het werk hervat.'Voor .de Zaansche stakers is dit natuurlijk een aanmoedi ging, om den strijd voort te zetten. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMÈISJESKLEEDING FEUILLETON Uit bet Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 96) „Ze zullen vanavond wel niet komen, tante", zeide ze. Miss Barrington, die tusschen de pa pieren; van 't koperen rekje naar den een of anderen brief aan 't zoeken was, hief luisterend het hoofd op. De wind floot en gierde in het huis; bij elke nieuwe vlaag sloeg de sneeuw kletterend tegen de rui ten en loeide het onheilspellend in den grooten schoorsteen boven den open haard. Maar ondanks dat schudde Miss Barrington ongloovig het hoofd. „Ik geloof niet, dat je gelijk krijgen zult, en daarom spijt het me werkelijk, dat je oom niet thuis is," zeide ze. „Na tuurlijk konden we op den brief van mr. Witham geen weigerend antwoord stu ren, maar dat neemt niet weg, dat het onderhoud verre van gemakkelijk zal zijn. Alles, wat wij door onze houding of door onze woorden beloven, zullen de menschen hier moeten nakomen en om voor Silverdale te moeten beslissen. heusch, die verantwoordelijkheid voel ik als te •groot." Ze nam haar brief, dien ze in dien tusschentijd gevonden had op, en ging de kamer uit Maud bleef met een ernstige uitdrukking op haar gezicht voor itch uit De Philips-fabrieken te Eindhoven. Deze week is de 20.000ste arbeider in dienst getreden bij de Philips-fabrieken te Eindhoven. Wij hebben er een goed jaar geleden melding van gemaakt, toen de 10.000ste arbeider, feestelijk de poor ten van de Philips-fabrieken werd bin nengehaald, wij kunnen dus ook deze ge beurtenis niet stilzwijgend voorbijgaan. En het feit is het vermelden dan ook wel waard. Nederland kan trots zjjn op deze machtige onderneming, die tot ver over de grenzen bekendheid heeft en die zich nog steeds uitbreidt. Het getuigt van' durf en onderneming. Machtig rijzen de Philips gebouwen op, in het eertijds zoo kleine stedeke Eindhoven, dat door Phi lips een stad van beteekenis is geworden. Philips, de koning onder de industriee- len, is niet een vorst, die in de eerste plaats streeft naar verbreiding van eigen eer en roem, maar die ook een open oog heeft voor zijn ondergeschikten en die tal van nuttige instellingen heeft gesticht, in en om Eindhoven, waarvan zijn perso neel profiteert. De Philips-industrie is in vele opzich ten geschoeid op Amerikaansche leest, ook in zijn geweldige vlucht is zij Ame- rikaansch. Moge zij blijven groeien, daar zitten kijken. Ze kende haar tante en daardoor wist ze, dat de woorden van zooeven een waarschuwing voor haar geweest waren. De welvaart van Silver dale had haar altijd na aan 't hart ge legen en nu werd ze opeens voor een keuze gezet: óf ze moest datgene, wat haar nog oneindig veel meer waard was, opgeven, óf ze moest haar trots verzaken en zelf de eerste poging tot toenadering doen. Onbeweeglijk bleef ze zitten, tot ze na een poós, die haar een eeuwigheid toe- ieek, den klopper van de buitendeur hoorde. Met een gevoel, of al t bloed uit baar gezicht wegvloeide, stond ze op, toen ze lichte voetstappen de trap hoorde opkomen. Onderwijl stonden de belde mannen, die door het dienstmeisje binnengelaten wa ren, bij de fel-brandende kachel, beneden in de hall te wachten, tot ze weer beneden kwam. Na een paar minuten zagen ze haar de trap afkomen. „Colonel Barrington is op reis, maar miss Barrington en Miss Maud zijn thuis," kondigde ze aan. „Miss Maud laat vragen of u boven wilt komen, ze is in de kleine zitkamer." „Wist je, dat Barrington er niet was?" vroeg Witham zacht aan Dane, toen ze bezig waren om hun bont-jas en bonten beenstukken over den grooten kleeren- standaard in den hoek van de hall op te hangen. Dane keek hem onzeker aan. „Ja.... feitelijk wel", antwoordde hij. „Dan begrijp ik niet," zeide Witham koel, „dat je me van te voren niet be hoorlijk gewaarschuwd hebt." Dane kleurde, maar hij bleef Witham dit ook voor ons volk van groote betee kenis is. De Schuttevaer Jn Amerika, De onzinkbare reddingboot „Schutte vaer", waarover we op deze plaats al eer der hebben geschreven en waarvan de ka pitein, zooals men weet, het grootsche plan fiad, den Oceaan over te steken, heeft de plaats van bestemming bereikt. Deze week is het scheepje gemeerd, 'aan een van de vele steigers, van de New Yorksche haven. De overtocht is echter wel eenigszins anders volbracht, dan men oorspronkelijk van plan was. Schuttevaer is in den Oceaan, door een Spaansche boot opge pikt, en boot en bemanning zijn aan boord daarvan geheschen en zoo naar de nieu we wereld gebracht. Voor de New York sche haven zijn ze weer buiten boord ge zet en hebben hun „glorieuze intocht" ge daan, onder de belangstelling van niet een enkele Amerikaan. Om het korter te zeggen.de tocht is een groote mislukking geworden en zal kapitein Schuttevaer een massa geld kos ten en weinig eer bezorgen, en wanneer onze vroegere landgenoot, de heer Fokker, zich niet over de bemanning en hun scheepje zou hebben ontfermd, zou er in het geheel geen notitie van hen zijn ge nomen. Nu zijn er waarschijnlijk nog wel enkele kranten, die althans vermelden het „grootsche plan", al is dit dan ook op niets uitgeloopen. Buitenland. Over ontwapening. De zesde zitting, van de voorbereidings commissie voor de ontwapeningsconferen tie, is deze week te Genève geopend en dus zijn de besprekingen en bespiegelin gen, over het zoo belangrijke vraagstuk van „de ontwapening", weer begonnen en zullen een drie- viertal weken, de ge delegeerden van verschillende mogend heden, in beslag nemen. Over eenig prac- tisch resultaat behoeft men zich ook nu geen illusies te makeii, "daarvoor wan trouwen de diplomaten elkaar te veel. Jhr. Loudon, onze Parijsche gezant, die de commissie presideert, heeft ook al bij voorbaat gezegd, dat men geen al te hooge verwachtingen van deze bijeen komst moet hebben, daar alleen zaken van ondergeschikt belang zullen worden be handeld. Men kon tusschen de regels door lezen, dat men eigenlijk net zoo goed thuis had kunnen blijven, maar bijeenge komen was, omdat dat in de vergadering van 1928 besloten was. En zoo blijft men maar een beetje theo- retiseeren, over dit vraagstuk, dat zoo dringende oplossing vraagt en dat „de massa" steeds meer bezig houdt, zoodat reeds verschillende klanken uit het volk worden gehoord, om nu eindelijk eens te komen tot practisch resultaat. Echter zal ook deze bijeenkomst wel weer uitdraaien op niets, evenals de besprekingen in de commissie van deskundigen voor het schadeverfcoedingsvraagtuk. Deze commissie, die al sinds eenigen tijd in Parijs bij elkaar is, doch waarin men het maar niet eens kon worden, omdat Duitschland, dat zoo zwaar gebukt gaat onder de naweeën van den oorlog, geen grootere bedragen kon betalen, dan het in zjjn voorstel (elders in dit blad afgedrukt) heeft gedaan. Het slot van deze historie is, dat men nu maar uit elkaar gaat, zonder dat de besprekingen eenig resultaat hebben op geleverd. En zoo leven we maar voort en moeten optimistisch gestemd blijven ten opzichte van de vredesbedoeling van de groote mogendheden. ENGELAND. DE POKKEN IN ENGELAND. Te Londen werden Woensdag 202 pok- kenlijders verpleegd, d.i. vijf meer dan Dinsdagochtend. Elf personen bleven onder toezicht (van wie vier uit West Ham). Te Bristol is een vrouw, die aan boord van de besmette Tuscania was geweest, met pokken in een ziekenhuis opgenomen. Zij moet op haar reis daarheen met vele menschen in aanraking geweest zijn, die nu opgespoord worden. Ook een zeven jarig meisje van de Tuscania, dat te Farn- borough, in Hampöhire, vertoefde, heeft pokken gekregen. Dadelijk daarop is ieder die met haar in aanraking is ge weest ingeënt, DUITSCHLAND: DE NIEUWE KRUISER KONINGSBERGEN. Te Wilhelmshaf en is Woensdag de nieuwe Duitsohe kruiser Koningsbergen in dienst gesteld. De belangstelling was groot. De Koningsbergen, een zusterschip van de Emden, bezit 9 stukken geschut van 15 c.M. en heeft een snelheid van 80 mijlen. DE SCHRAPPING VAN DE DUTTSCHE LUCHTVAART-SUBSIDIES. Het Berliner Tageblatt meldt dat de di rectie van de Lufthansa, na de ontvangst van een brief van het rijksverkeersmini- sterie, waarin het subsidie voor alle lijnen op ten hoogste 10 miljoen mark terug gebracht wordt, den minister geantwoord heeft, dat zij in dit geval 40 procent van haar personeel op korten termijn zal moe ten ontslaan en haar luchtlijnen van ruim 10 tot ten hoogste 6 miljoen K.M. per jaar moet verminderen. De directie hoopt dat de minister met deze feiten toot oogen de zaak nog eens zal willen overwegen. NOORWEGEN. NOORWEGEN WEL TROTSKI NIET ONTVANGEN. De regeering van Noorwegen heeft be sloten Trotski geen toestemming te geven zich in Noorwegen op te houden. Dit be sluit is genomen met het oog op de groote moeilijkheden, waarmede de bescherming van Trotski's veiligheid gepaard gaat. RUSLAND. DE OPSTAND BIJ BATOEM BREIDT ZICH UIT. Volgens te Athene uit Konstantinopel ontvangen berichten breidt de opstandige beweging in de streken van Batoem langs de Turksche grens zich steeds meer uit. Alle Mohamedaansche muftl'a en volkslei ders zijn in de moskeeën opgesloten, ter wijl het houden van kerkelijke plechtig heden verboden is. De boeren zijn in op stand gekomen tegen de hooge belastin gen. Langs de grens zijn loopgraven aan gelegd, terwijl aan de Turksche zijde groe pen zijn samengetrokken. De Georgische troepen van het roode leger, die den op stand moeten onderdrukken, zouden ge weigerd hebben op de opstandelingen te schieten. Daarom zjjn afdeelingen der Gepeoe naar Batoem ontboden. Ook de president der Kaukasische sowjet-regee- ring, Eljava, is daar aangekomen. aankijken. „Hoor eens," zeide hij, terwijl hij hem met een overredend gebaar de hand op den schouder legde, ,,'t is waar, dat ik dit opzettelijk verzwegen heb, maar voor die handelwijze had ik mijn reden. Luister nu eens voor het laatst naar me, Witham. Ik ben niet blind en wat de andere menschen betreft.... zooals ik je al gezegd heb, willen die je hier per sé terug hebben. Kun je dien vervloekten trots van je nu niet eens een avondje vrijaf geven en aannemen, wat je geboden wordt?" Met een ongeduldig schouderophalen keerde Witham zich van hem af, maar toen hij even daarna opkeek, stond zijn gezicht vermoeid en neerslachtig. Daten we niet weer opnieuw beginnen. Je weet toch immers, dat mijn besluit onherroepe lijk vaststaat". „Goed dan," antwoordde Dane nu ook op zijn beurt neerslachtig. „Ik heb ge daan wat Ik kon. Ga jij nu naar boven om het Miss Barrington te vertellen, on dertusschen verdwijn ik naar den stal om die zwakke plek in de eene streng te re- pareeren". „Dat tuig kan best wachten", viel Wit ham uit. „Jij gaat netjes met me mee". Maar Dane was al bij de zijgang, welke naar den stal voerde. „Waarachtig niet. Ga jij maar alleen; na jouw weigering van zooeven help ik je met geen hand meer". iNog even knikte hij Witham zegevierend toe, toen was hij verdwenen. Ingezonden Mededeeling. Het water waarschuwt u. Als gij last hdbt van een. brandende, smartelijke pijn -bij die toezing, of die urine dik is en troebel, met een scherpen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek nienmiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer 'groote of zeer kleine hoeveelheden toost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij ze ker op nierzwakte. En dat is ernstig ge noeg: er hestaat gevaar voor bloedver giftiging en de schadelijke gevolgen op iedere zenuw, spier of wee£sel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zioh brengen. Fos ter's Pillen worden in Holland sinds veis jaren gebruikt en zijn alom 'bekend om hun goede resultaten. Men kent geen be ter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, water zuchtige zwellingen, rheumatiek en an dere gevolgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in hei bloed achterblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket Iet hier vooral op) by apo theken en drogisten 1.75 per flacon. Een paar minuten later deed Witham de deur van de kleine zitkamer open. Bij zijn binnenkomen stond Maud uit haar stoel op en noodigde hem met een gebaar uit om te gaan zitten. Oogenschijnlijk heel kalm voldeed Witham aan haar on uitgesproken verzoek, maar inwendig vroeg hij zich af, of ze aan zijn gezicht zou kunnen zien, hoe fel zijn hart bonsde. „Ik vind 't heel prettig, dat u me heeft willen ontvangen", begon hij. ,,'t Zou jam mer geweest zijn, als ik weg had moeten gaan zonder u en uw tante voor al uw vriendelijkheid dank te zeggen. En nu kreeg ik zooeven van uw dienstmeisje te hooren, dat Colonel Barrington op reis was ik wist 't niet.werkelijk niet. Ondanks de spanning, waarin zij ver keerde, mest 't meisje even lachen. „An ders was je allicht niet gekomen? En dan zouden wij niet in de gelegenheid geweest zijn om je met je vrijspraak geluk te wen- schen. Zooals je ziet, breng ik 't ter sprake. ,,'t Is voor mij prettiger, zooals het nu gegaan is", gaf Witham rustig ten ant woord, „maar feitelijk had 't recht z'n loop moeten hebben. Dat mijn vrijspraak zoo spoedig gevolgd is, heb ik hoofdzakelijk aan die laatste verklaring van Oourthor- ne te danken èn aan het feit, dat de poli tie er blijkbaar niet veel voor voelde, om dé quaestie nog eens op te halen. Natuur lijk had ik 't zelf kunnen doen, maar na hetgeen, dat u nu van me weet, zult u dat wel niet verwacht hebben". Maud begreep, dat nu het oogenblik om haar eerste poging te wagen gekomen was; voor het uiterlijk heel kalm keek ze hem aan, maar haar handen, die in haar schoot lagen, hield ze nerveus ineenge klemd. „Neen", zeide ze, „dat zou ik zeker van niemand, wie dan ook, verwacht heb ben. Maar blijkbaar sohep jij er een zeker genoegen in, om verder te gaan dan strikt noodig is. Waarom wil je hier weg?" „Omdat ik heel arm ben", antwoordde Witham. „Om hier in Silverdale te wonen moet je over voldoende geldmiddelen be schikken". „Maar die toestand is feitelijk Je eigen schuld", zeide het meisje met een glim lach, die heel wat van haar zelfbeheer- sching eischte. ,,'t Schijnt dat j(1 armoede boven iets anders verkiest.maat i'it zeg ik je, één kans in Silverdale zul je heb ben. Vóór dat zonderlinge legaat was 't land en de boerderij van Oourthorne m|jn eigendom; nu, na zijn dood, vervalt het weer aan mij. Hem ben ik niets sohuldlg, want 't is niet als geschenk van hem, dat ik 't aanvaard. Wil je hier blijven als mijn achter, op condities, die door Dane en [acdonald vastgesteld1 zullen worden? Mijn oom heeft 't te druk om dit ook nog op zich te kunnen nemen". „Neen", antwoordde Witham met een stem, die ondanks zijn groote zelfbeheer- sching even trilde. „Geloof me, 't zou moeilijkheden met uw vrienden hier geven". „Wat?" zeide Maud verbaasd. „En die hebben je zelf gevraagd om hier te blij ven?" (Word* vervolgd.) HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65- binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70 f j Modeblad resp. fo.95, f 1-25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p'. p. 6 ct'. Post-Girortikening No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). ADVERTENT1EN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingez. xneded. (kolombreedte ale redaction tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijgno. 4 ct TQBRALCO Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 20 April 7.82 uur. Is het meest geschikte en «oliede Katoenen weefsel voor: Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam T0BRALC0 op den zelfkant Alleenverkoopen Gros Den Helder en Omstreken JAC. VERFAILLE, Den Helder Groothandel in Tabaksfabrikaten. „Een edelmoedige opwelling, anders niet. Over een poosje zouden ze er spijt van hebben. Ik ben niet eén van hen en nu ze 't weten, zooals ik van het eerste oogenblik af 't geweten heb, zou 't ver schil maken. Ze zouden ongetwijfeld be leefd zijn en blijven maar als ik moest merken, dat ik hier geduld werd.ife zou 't niet kunnen ■verdragen".

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1