S. A. KANNEWASSER ZN. De Indringer m Eerste Blad. Sprutol. Bij alle Drogisten. Nr. 6641 DINSDAG 23 APRIL 1929 67>te JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 BUITENLAND. VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De eerste week zonder resultaat De eerste week van de zitting der voor bereidingscommissie der ontwapenings conferentie te Genève is thans achter den rug, zonder dat eenig positief besluit is genomen. De commissie heeft het Sowjet- voorstel over het evenredig verminderen der bewapeningvan de hand gewezen, doch verder dan tot dit negatief resultaat is zij niet gekomen. Dit zou op zich zelf nog zoo erg niet zijn, want het is een zekere reden tot voldoening, dat de moei lijke behandeling van het Russische voor stel zonder al te veel incidenten is afge- loopen en dat de commissie thans werke lijk begonnen Is met wat iedereen hier als haar hoofdtaak beschouwt, n.1. de tweede lezing van het ontwerp-oonventie van 1927. Wat echter tot een nog sterker dan bij den aanvang bestaand pessimisme aan leiding geeft, is de geheele stemming der oommissie. Er bestaat nog geen enkele aanduiding, dat er een geest van weder- keerige tegemoetkomendheid bestaan zal om de moeilijke kwesties, zoo-als: de ge oefende reserve-troepen, de rechtstreek- sche beperking van het oorlogsmateriaal, de volledige uitwisseling van schepen en dekking der militaire begrooting thans wel tot een oplossing te kunnen brengen. Er is ook niemand, die een bezielende kracht zal kunnen worden om de oommis sie voorwaarts te stuwen, opdat althans buiten het gebied der vlootbeperking een onloochenbaar suoces op ander terrein wordt verkregen. Litwinof en Bernstorff zouden wel drijvende krachten willen en mischien ook kunnen worden, doch de andere delegaties hebben reeds duide lijk doen blijken, dat zij van die leiding niet gediend zijn, ook al wordt Bernstorff natuurlijk op heel wat hoffelijker en ern stiger wijze bejegend dan Litwinof. De goede wil van voorzitter Loudon al leen zal niet voldoende zijn om de com missie tot een goed einde te brengen of voor een nieuwe mislukking te behoeden. Een scherpe verklaring der Russische delegatie. De Sowjetdelegatie heeft zoo juist een nieuwe verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de behandeling van het Russische voorstel haar in een geheel nieuw© positie heeft gebracht. In drie zit tingen, waarhij slechts 7 sprekers het woord voerden, is het Russische voorstel afgemaakt en alle bijeenkomsten, aan welke de Russische delegatie deelgenomen heeft, zijn volkomen vruchteloos ver- loopen. Er is geen enkel besluit genomen dat bet ontwapeningsprobleem ook maar een schrede nader gebracht heeft. Dit on loochenbaar feit doet het pessimisme en het wantrouwen, waarmee de Sowj-etregee- ring d© uitnoodiging tot medewerking aangenomen heeft, volkomen gerechtvaar digd schijnen. De Sowj©tdelegatie blijft FEUILLETON Is het meest gesohlkte en solfede Katoenen weefsel voort KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING aan haar diepe overtuiging vasthouden dat de wegen en methoden die nu aange wend worden, nooit tot het gewenschte doel zullen leiden. Zij zou onder deze omstandigheden lie ver van de verdere medewerking afzien, maar zij doet dit nochtans niet uitsluitend om de openbare meening in de geheele wereld te overtuigen dat zij tot het laatste oogen-blik op de bres wil blijven staan, zoolang er nog de laatste kans bestaat om althans iets te bereiken. Gunstiger vooruitzichten. GENEVE, 22 April. De vooruitzichten voor deze zitting van de ontwapenings commissie die aan bet einde van de eerste week, verleden Zaterdag, nog zoo somber waren, zijn plotseling heel wat gunstiger geworden na de eerste bijen komst van de tweede week. Terwijl men Zaterdag nog vergeefs uitkeek wie de goede geest van deze zitting der com missie zou kunnen worden, schijnt thans het antwoord te zijn gekomen. De Ame- rikaansche gedelegeerde Gibson schijnt daartoe de aangewezen man te zijn. De rede die Gibson vanmorgen gehouden heeft was meer dan sensationeel en had een groote uitwerking op de stemming in de Volkenbondskringen. Gibson heeft de gedachte verbroken, dat deze zitting van do commissie, zooals Cushendun Vrijdag nog te verstaan gaf, zich met de hoofdkwestie, de vlootbeperking niet te bemoeien zou hebben. Gibson gaf vandaag te verstaan dat Amerika bereid is in deze zitting te spreken over de oplossing van het vraagstuk dat twee jaar geleden de commissie had dóen stranden, n.1. de methoden van vlootbe perking en dat Amerika thans genegen is die oplossing te zoeken langs de lijnen Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 97) Hier glimlacht© Maud even, maar haar wangen gloeiden un haar oogen tintelden van drift. „Eert paar maanden geleden heb ik je iets gezegd, dat ik nu herhalen ga.in het uitvluchten bedenken ben je niet han- dig en wat deze speciale uitvlucht aangaat weet je heel goed, dat Je hun onrecht aan doet", zeid© ze. „En ook weet je dit: zelfs els ze j© vijandig gezind waren, zou je hier kunnen blijven en hen dwingen, jou als hun gelijke te erkennen. Als ik 't goed heb, zijn dat een poos geleden j-? eigen woorden geweest. Wat is er van dat ge loof ln het recht van een ieder naar mate zijner persoonlijkheid geworden'*' Wltham maakte een gebaar, dat zijn minachting te kennen moest geven. „Wat zul je me uitgelachen hebbenl Zulke theo rieën! Zeker was ik toen nog niet iang in Silverdale geweest. Maar nu zou ik me heel anders voelen heel eenzaam waar schijnlijk. Eén man tegen reeksen van generaties! Zou 't geen onge'ijke strijd rijn?" Maud glimlachte nog steeds. „Ik h*-b Ja nooit uitgelachen en daarbij zijn we nier aiet in Engeland! Maar *elt» daar hebben vooroordeelta niet maar da macht van het Fransche voorstel van Paul Bon cour, dat toen op den Engelschen en Ame- rikaanschen tegenstand is afgestuit, n.1. de vaststelling van de tonnenmaat voor de verschillende klussen van schepen afzonderlijk, met het recht om binnen zekere grenzen bepaalde wijzigingen is het vlootprogramma tot stand te brengen, mits men een jaar tevoren van deze wijziging mededeeling aan het Volken bondssecretariaat zou doen. Cushendun verklaarde onmiddelijk zijn bereidwillig heid dit plan zoo welwillend mogelijk te overwegen en Massigli, die evenals Sato en generaal de Marinis, zijn voldoening over de verrassende rede van Gibson uitsprak, uitte het groote woord, dat aan Bernstorff zeker wel niet onwelgevallig was, dat hij niet inz. 'g, waarom men onder deze gewijzigde omstandigheden niet zou kunnen komen tot de beëindi ging van de geheele tv, eede lezing van het ontwerp-conventie, waardoor men de spoedige bijeenkomst van de ontwapen ingsconferentie zelf zooveel nader zou hebben gebracht. In d^a ontwapenings conferentie zelf moeten dan de cijfers ook voor de vloten worden vastgesteld. De discussies waren van dien aard dat zelfs Litwinoff, de eeuwige criticus, vanochtend niet kon nalaten te erkennen dat de discussies zeer nuttig geweest waren. Hij wees natuurlijk met vreugde er op dat Gibson feitelijk in zijn rede dezelfde beginselen bepleit had die de hoofdgedachte van de Russische voor stellen waren, n.1. aanzienlijke en even redige vermindering van bewapening. EEN PROTEST VAN DE SOWJET DELEGATIE TEGEN HET BELEID VAN JHR. LOUDON. Litwinof heeft een mededeeling gericht tot den heer Loudon, als voorzitter van de ontwapeningscommissie, waarbij hij namens de sovjetdelegatie protesteert tegen een drietal gevallen, waarin volgens de meening van de sowjetdelegatie de heer Loudon deze delegatie op andere wijze behandelde, dan andere delegaties met betrekking tot het recht var spreken. Litwinof verklaart in zijn brief, dat de sowjet-delegatie niet zal kunnen dulden, dat te haren nadeele zal worden afge weken van de beginselen van gelijk recht van alle gedelegeerden. De Sowjet-dele gatie verzoekt den heer Loudon tegelijker tijd om' de ontwapeningscommissie van dit protest tegen het beLeid van den voor zitter in kennis te stellen. RUSLAND. DE OPPOSITIE ON DE COMMUNIS- TISCHE PARTIJ. Uittreding van Rykof, Boecha-, rln en Tomski uit het Politieke bureau? De „Ost-iExpress" meldt uit Moskou, dat ce groep der rechtsohe oppositie in. het poli tieke bureau, dl w. z. in het dagehjiksch be- iStuiur van de communistische partij» dat als zoodanig eigenlijk het machtigste orgaan in de sowjetunie is, tezamen met haar aan hangers iü' het centrale oomité al e enige weken1 geleden bijjl de partijleiding een ver klaring heelt ingediend met haar politieke inzich ten enl eischem. De rechitsche oppoad- tionaelen in het politieke bureau, dat uit negen leden) bestaat, zijin Rykof, de voorzit ter van den raad' ven volkscommissarissen Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen van vroeger, terwijl hierhier wordt er algemeen beweerd, bestaan er geen grenzen voor den man, die genoeg durft en zelfvertrouwen heeft." Bij die laatste woorden was 't of Wit- ham een schok kreeg. Hij sprong van zijn stoel op, zijn gezicht werd strak, bijna hard van spanning: met zijn rechterhand, die zoo stijf gebald was, dat de knokkels wit toonden, op de tafel voor hem, keek hjj op haar neer. „Jij zou willen, dat ik bleef?" vroeg hij. Onbevreesd keek Maud Barrington hem aan in moed toonde ze zich op dat oogenblik zijns gelijke. „Ik zou willen, dat je jezelf was.dat je weer degeen was, die je een jaar ge leden tegen den uitgesproken wensch van Colonel Barrington in, toch durfde zaaien.... dat je weer degeen was, die onder 't verbaasde toekijken van zijn wankelmoedige vrienden, het land van Courthorne tot de laatste are toe bebouw de. Dan zou je blijven.... als je wilde, tenminste. Waar zijn je trots, je stout moedigheid gebleven?" Langzaam, alsof de beweging hem veel moeite kostte, ging Witham rechtop staan. Zijn voorhoofd was klam van 't zweet en zjjn handen trilden, want gedurende een oogenblik, een oogenblik van ontzenu wende verleiding, had hij begrepen, dat hij slechts een paar woorden behoefde te zeggen, om zijn iiefsten wensch in ver vulling te zien gaan. „Dat weet ik niet," zeid© hij moeilijk, „evenmin als ik weet, hoe ze toen zoo plotseling onstaan rijn. want vóór dien gedenkwaardigen avond van t bezoek van Courthorne wu d» gsdiehta aan san war- der sowjeftunie, Boechairtaj, de leader vaan de communistische internationale, en Tomski, de voorzitter van den raad van vaikvereenii- glinlg, die, naar thans stellig verzekerd wordt, legeuijlkertdjd ontslag uit hun functies ge vraagd hebbent Het schuint» d!at Stalin naar aanleiding daarvan begonnen) is met de reehtsche op positie over de vraagstukken van den dag, wat (regieerings- en1 partijpolitiek betreft» te onderhandelen), en dat deze onderhandelin gen eerst wel de mogelijkheid van welslagen lieten), zoodat er op gerekend' werd» dat de ontslagaanvrage der drie groote leiders in getrokken izou worden. Maar dezer dagen heef t het centrale comité van de Mosfcou- achle ipartijorganisatie een1 motie aangeno men» waarin die verwijdering van Rykof, BoeChaiin en Tomnski gevraagd wordt, zoo wel' uit het politieke bureau» als uit hun verdorie staats- en partijfusnofiiea NOORWEGEN. TROTSKL Na een lang debat heeft het parlement met 71 tegen 62 stemmen het voorstel der arbeiderspartij tot een hernieuwd onder zoek naar de mogelijkheid van een ver blijf van Trotski in Noorwegen afgewezen. De minister-president had verklaard, dat de afwijzing van het verzoek van Trotski onherroepelijk was. AFGANISTAN. GEEN INMENGING VAN PERZIE. Een waarschuwing der SowJet- regeering. De Internationale Nieuwsdienst meldt uit Riga dat de Sovjet-regeering haar di plomatieke vertegenwoordigers te Tehe ran heeft opgedragen de Perzische regee ring te waarschuwen zich niet te mengen in den toestand in Afghanistan, daar an ders de Russische regeering zich verplicht zal voelen tusschenbeiden te komen. MEXICO. DE OPSTAND IN MEXICO. Een treffen bi] Mesqnlta Te Tucson in Arizona is een aantal ge wonde opstandelingen aangekomen, die meedeelden, dat een hevig gevecht gele verd was bij Mesqulto, waarin de regee- ringstrouwe troepen de overwinning had den behaald. Er waren 200 dooden ge vallen. De beslissing ln den staat Sonora. Twee groote legers der regeering, onder bevel van Calles, staan op het punt van twee zijden de provincie Sonora in te trekken. Ongeveer 10.000 man zijn van San Bias in Noordelijk Sinaloa op weg gegaan naar Navojoa in Sonora, waar zich de hoofd macht der opstandelingen, die ook nog op 10.000 man geschat wordt, bevindt, terwijl het andere leger een aanval door den pas van Pulpito voorbereidt, om den rebellen den terugtocht af te snijden. De regeerlngstroepoa weer ln opmars ch. De regeeringstroepen, ten getale van 20.000 man, zijn nu in opmarsch tegen de laatste plaatsen, waar nog opstandelingen troepen zich handhaven, te weten Casas Grands in den staat Chihuahua en San Bias in den staat Sonora. kelijk groote onderneming zelfs niet hij me opgekomen. En nadat het doel bereikt was, heeft 't me blijkbaar weer verlaten. tenminste nu zijn er dingen, die ik niet zou durven dóen." „Dus je gaat weg en ons vergeet je?" Witham keek een oogenblik lang zwij gend op het meisje neer, dat rustig; voor hem stond, ook al bonsde haar hart van teleurstelling en ellende; zelfs in haar eigen verdriet viel het haar nog op, hoe moe en oud hij er uitzag. Maar al begreep ze hem, toch mocht en kon ze niet verder gaan. Na een paar oogenblikken van pijn lijk zwijgen, zeide hij heel langzaam: „Als ik nu hier bleef, zou ik nooit geheel vrij zijn, zou me een smet blijven aankleven, die niet door vriendschap en niet door goeden wil weg te krijgen zou zijn. Als ik nu wegga, misschien dat ik dan weer het recht verwerf om terug te komen." Maud zweeg; op dien laatsen zin, die eigenlijk, verkapt, een belofte inhield, was geen antwoord meer noodlg. Beiden voelden ze, dat dit onderwerp pas weer ter sprake gebracht kon worden, als de man na verloop van tijd in eigen oogen gerehabiliteerd, weer in Silverdale terug keerde; daarom voelde ze het als een verlichting toen na een minuut of tien, waarin ze een paar maal naar een neu traal onderwerp van gesprek hadden moe ien zoeken, de deur openging en Miss Barrington en Dane binnenkwamen. Dane was voor zijn doen druk aan het praten, maar bij het binnenkomen keek hij Wit ham even snel aan en toen hij het bleeke, strakke gezloht van den jongen man zag, Sproeten komen vroeg in het vooijaar, koop tijdig een pot BINNENLAND HET BELGISCHE LOODSWEZEN TE VLI&SINGEN. De Belgische regeering heeft besloten tot den aankoop van twee nieuwe motor booten, bestemd voor het Belgische loods wezen te V lossingen. KOSTBARE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. „Vrees dat zal uitloopen op een flnancieele débécle behoeft niet te bestaan." In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wtijiziging van de begroeting van het Zuider- zeefonds voor 1928» alsmede tot verhoogiing van de Waierstaatsbegrooting voor 1928, zegt die Minister van Waterstaat, 'dat ook hij betreurt» dat de aanvankelijke ramingen van toosten) van) de afsluiting van de Zuiderzee en 'Vatm de indijking van den Wieringermeer in belangrijke mate zijn overschreden. Dat deze overschrijding veroorzaakt zou zijn door (aanschaffing op te groote schaal van materiaal en van minder juist inzicht van de zijde der aannemers, moet echter worden ontkend» Het is niet dbenljk thans een' volledige raming van de kosten) van heit geheele droogteggingspian te geven, waaruit zou zijn op te maken, nvet welk bedrag de in 1924 gemaakte raming waarschijnlijk zal werdien overschreden. Rekent men) voor alte droogmakingen een dergelijke overschrij ding» flls waarvan sprake is bijl den Noord- westelijken) polder, dan komt men op een bedrag van 495 anUlioen' gulden als totale kosten van aJfe droogmakingen (hetwelk nog 15 miilioen gulden blijft beneden de geraamde waarde adi 510 mlilioen gulden van de drooggemaakte 'gronden). Intusschen sohlijnt de hier gemaakte onderstelling te ongunstig; om verschillende reden mag verondersteld' worden dat bij de overige •droogmakingen niet zulk een overschrijding zal! 'plaats hebben als ibij' de N.W. polkier het geval is geweest-. Al is dfus gebleken, dait de uitvoering van de iwerkeni kostbaarder zal zijn dan ver wacht werd, 000 meent de minister tooh, dat geenl vrees behoeft, te bestaan» dait de lndjji- king en droogmaking van de Zuiderzee in financleelen zin op een débflcle zal uit loopen» VEREENIGÏNG VAN SCHEEPS- WERKTUIGDESKUNDIGEN. De Vereeniging van Scheepswerktuig- kundigen hield Zaterdag j.1. haar zestiende Jaarvergadering in de bovenzalen van „Tivoli" te Rotterdam. De Voorzitter, de heer L. Veenstra, me- Prikkelbaarheid het zilveren haar, om te blijven eten Geen vijf minuten later namen de mannen afscheid en stond Maud op het -bordes voor de deur, met een dikke wollen shawl van ©en prachtige olijftint om haar schou ders de slede na te kijken, die door een nevel van fijne witte jachtsneeuw, die bijna horizontaal de prairie ower-ge- zweept werd, weggleed. Een paar minu ten, nadat het kleine sierlijke voertuigje niet een gedempt belgerinkel verdwenen was, keerde ze zich om en ging langzaam het behagelijk warme huis weer binnen. Nog nooit had de groote eetkamer haar zoo eenzaam toegeleken als dien avond, een uur later, toen zij met haar tante aan de gedekte tafel ging zitten, om het middagmaal te gebruiken. Van huiten kwamen nog dezelfde naargeestige ge luiden: de wind, die om het huis floot en loeiend beschutting in den grooten schoorsteen zocht en de jachtsneeuw, welke telkens kletterend tegen de ramen opsloeg; en daar ze geen van beiden lust tot praten gevoelden, was het een opluch ting, toen de maaltijd afgeloopen was. Maud zocht haar gewone plaatsje naast den haard op en1 strekte baar handen naar het groote vuur van knappende houtblok ken uit. Een poosje bleef ze zoo zitten, toen keek ze met een' eigenaardige uit drukking in haar oogen naar haar tante om, „Toinette heeft me nu al twee maal ge vraagd, om dezen winter in Montreal te komen, tante," zeide ze, „en ik geloof, dat ik maar geen derde uitnoodiging zal af wachten. 'a Wintera ia 't me hier op de bedankte hjj vriendelijk, maar bealiat, voor prairie een beetje te eenzaam." da uitnoodiging van da ouda vrouw mat Op hatzalida oogaablik, dat lij haai- besluit onder woorden bracht, reed1 de slede langzaam langs den beschutten kant van een wilgenboschje. De sneeuw lag er hoog, zoodat de paarden stapvoets moes ten gaan, maar tevens was er hier ge legenheid, om een paar woorden te wis selen, daar de kracht van den wind en de geeselende scherpte van de jachtsneeuw door het diohte geboomte aanmerkelijk verzwakt werden. „Zoo," zeide Dane, terwijl hij zijn met gezel aankeek, „we raken je dus kwijt, tenminste voor een poos. En denk je nog terug te komen, Witham?" Witham knikte. „Ja," zeide hij, „ala alles door den tijd in 't vergeetboek ge raakt isals Colonel Barrington het goed vindt en 't me vraagt en als ik dan geld heb, om een boerderij en1 genoeg grond te koopen, om me van meet-af aan een' behoorlijke positie in Silverdale te verzekeren." „Daar zul je heel wat dollars voor noo- dig hebben," gaf Dane ten antwoord', „en daar kom je nu mee voor den dag, nu je juist een kapitaal aan Silverdale cadeau gegeven hebtl Hoe denk je eraan te ko men?" „Dat weet ik nog niet," antwoordde Witham nuchter. „Maar ik kan je de ver zekering geven, dat het me lukken zal." Den volgenden dag kwam hij laat in den middag op het kantoor van Graham in Winnlpeg binnen wandelen. Graham keek verheugd en schudde hem hartelijk de hand, maar toen hij hem, dadelijk toen hij zat, zijn kistje sigaren toeschoof, schudde Witham lachend het hoofd. (Wordt vervolgd). HELDBRSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen i Dinsdag 28 April 7.87 uur. Woensdag 24 7.89 TOBRALCO Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werlc zijn wij nummer één. Tel. 351. komt vaak voort uit slechte spijsvertering. Alle spljsverterings- stoorntssen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel bl) uitnemendheid. Poster'a Maagpillen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1