feest TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 23 APRIL 1929 Kon. besluit van 19 April is aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer W. N. Francken, met ingang van 1 Januari 1930, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijkshoogereburgerscholen te Alk maar, Den Helder en Hoorn. Voor het te 's-Gravenhage gehouden vak-examen in den postdienst zijn ge slaagd de heeren O. Bakker en J. Boon, beiden kantoorbediende ten post- en t legraafkantore alhier. Bevorderd tot adjunct-commies P.T.T. dienst de heeren W. F. Beek, J. W. Doorn, A. G. v. d. Linde, J. Zandée, allen voor dien kantoorbediende ten post- er. tele- graafkantore alhier, en bevorderd tot kantoorbediende le kl. mej. M. R. Folmer, thans kantoorbediende 2e kl., eveneens ten kantore alhier. UITSLAG VERLOTING TENTOON STELLING HANDENARBEID. Prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 82, 84, 47, 67, 78, 79, 82, 88, 84, 90, 92, 106, 120, 121, 127, 181, 182, 188, 186, 148, 162, 167, 176, 177, 182. Gelegenheid de prijzen af te halen a.& Woensdagmiddag van 2—6 u. boven in de Gr. v. Prinstererschool, Koningstraat. AANBESTEDING ZEEVAARTSCHOOL. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de bouw der nieuwe zeevaart school, nadat de plannen hieromtrent zijn goedgekeurd, plaats hebben Vrijdag 10 Mei a.s. MONUMENT VOOR HET NEDERLANDSCHE REDDINGWEZEN. Een bijeenkomst op het depar tement van onderwijs. Gistermiddag is op het departement van onderwijs, onder leiding van den voorzit ter van het uitvoerend comité tot oprich ting van een monument, den heer W. F. G. L. Driessen, burgemeester van den Helder, een vergadering gehouden met de besturen van de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij te Amsterdam en de Maatschappij tot redding van schip breukelingen te Rotterdam, teneinde over eenstemming te bereiken inzake den vorm van het monument, hetwelk in den Helder zal verrijzen. Grondslag van de bespreking was een ontwerp van den architect Piet Kramer te Amsterdam, hetwelk in enkele onder- deelen nader onder oogen zal worden ge zien. Ten bate van het monument voor de helden der zee, zak door de Tooneelver. „Excelsior", Op Zondag 5 Mei in Casino worden opgevoerd: „Jacob de Loods of het Lied van Moeder", spel van de zee, in 3 bedrijven en een voorspel. De entréeprijzen voor dit oude maar zeer mooie tooneelspel worden zeer laag gesteld. Men zie hiervoor de advertenties in de volgende nummers. TOONEELVER. „T.A.V.E.N.U. Wij herinneren aan de uitvoering welke hedenavond door onze plaatselijke tooneel- vereeniging Tavenu, gegeven wordt in Casino. De zaal is niet eerder dan kwart vóór 8 voor het publiek open. ORANJE HARMONIEKAPEL. Bovenstaande vereeniging zal heden avond een serenade brengen aan het echt paar Goudswaard, Steengracht, ter eere van hunne 55-jarige echtvereeniging. Vertrek pl.m. 8.80 uur vanaf de Werf- poort. Route: Spoorstraat, Keizerstraat, Steengracht SPAARBANK „H. ANTONIUS VAN PADUA". Afd. Den Helder. Opgericht 1899. Te goed op ultimo Jan. f 117.822.43 Ingebracht in Febr. en Mrt. j,20.391.31 f 198.213.74 Terugbetaald in 10.352.54 Te goed op ultimo Maart f 187.86i.20 Aantdl boekjes in omloop 630. Hoogste rente uitkeering 4 °/0. dank rij een goed verzorgde tafel, gedekt met het voor elk gerecht pas sende tafelzilver. De moderne mensch behoeft zich niet meer te behelpen, zooals vroeger met massief zilver zooveel voorkwam. Een complete col lectie GERO-ZILVER geeft in het gebruik meer voldoening en is bij aanschaffing belangrijk goedkoopec. EMMABLOEM-COLLECTE. Zaterdag a.s. 27 April zal de Emma- bloemcollecte in onze gemeente plaats vin den. De opbrengst daarvan dient om de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose financieel te steunen in den strijd tegen de gevaarlijke volksziekte. De subsidies van Rijk, Pro vincie en Gemeente zijn niet voldoende om in de behoefte aan geld te voorzien, daar om drage iedereen het zijne bij om in dien strijd steun te verleenen. Onze geliefde vorstin, de thans 70-jarige Koningin- Moeder, gaf het schitterende voorbeeld. Om het Nederlandsche volk in de gelegen heid te stellen dit voorbeeld te volgen, werd de Emmabloem ingesteld, die u Za terdag door onze verkoopsters zal worden aangeboden. Offert daarom uw kleine gave en tooit u mat de Emmabloem. CAFE CENTRAL. De heer Just d» Boer, dis vele jaren lang de bezoekers van het badpaviljoen Huisduinen heeft bediend, en de laatste jaren als gérant aldaar fungeerde, heeft thans, zooals men weet, de exploitatie van het café Central aan den Kanaalweg over genomen. Café Central is een der mooiste en gezelligste café's in onze stad, maar de exploitatie ervan werd de laatste jaren schromelijk verwaarloosd. De bovenzaal, die zich voor besloten clubs en partijen zeer goed leent, omdat er, behalve een ge zellig zitje, ook een to-oneeltje is, werd nog wel eens enkele malen voor vergaderin gen en bijeenkomsten gebruikt, maar niet in overeenstemming met het feit, dat aan dergelijke ruimten hier ter stede een werkelijke behoefte bestaat. Datzelfde gold ook voor de beneden-achterzaal, een werkelijke aardige vergaderzaal, met een aardig zitje. Op de bovenzaal is nu een tochtdeur aangebracht. De nieuwe exploitant heeft hot geheele huis, van onder tot boven, grondig na laten zien en laten schoonmaken (en dat was dringend noodig!) Bovendien ig aan het houtwerk een verfje of een Jakje ge geven. In het café zijn behoorlijke en fraaie lampen aangebracht tot nu toe waren er maar draden over 4e zoldering gespannen waaraan een lampje was vast gemaakt! er zijn gezellige zitjes met bloemen enz. ontstaan, zoodat, wie het in terieur in zijn verwaarloosden toestand heeft gekend, het nu schier niet terug kent. Er zal van tijd tot tijd een strijkje aanwezig zijn. Hopen wij, dat de heer de Boer de on derneming weder tot bloei moge brengen! Aan een gezellig zitje in den zomer, zoo als we dat hier aantreffen, is werkelijk in onze stad behoefte. En, men weet het van het badhuis: de consumptie is er prima! Ook bestaat gelegenheid iets te eten. AMSTELBROUWERIJ-FILM. Na de Maggiblokjes en de Sluis' bis cuits thans het Amstelbier. Wel ja, waar om niet? Valt er niet, met al die sociale bevliegingen, waaraan het tegenwoordige menschdom lijdt, een teruggang te boeken in het gebruik van Cambrinus' edel gerstenat Zijn het niet de vele, al te vele, luxe-uitgaven, die een huishou den zich tegenwoordig permitteert, die het huishoudelijk budget hebben be zwaard, zoodat er onmogelijk meer geld voor bier af kan De radio met haar uitgaven, de mooie en grootere wonin gen, de door vele uitgeversfirma's aan gekweekte lees- en boekenliefhebberij, de verfijnde zorg voor onze kleeding: ach, werken zij niet alle het afi emend bierverbruik in de hand Dandie ge heel-onthouders, met d'r stage, onafge broken, hardnekkige campagnehet is een droeve tijd voor de brouwerijen 1 En dus: reclame! Het publiek laten zien hoe bier gemaakt wordt, hoe zinde lijk en hygiënisch het gaat, aan welk een massa menschen het werk geeft, en verteld hoe verfrisschend het is. Daaren boven een gratis glas bier toe! Met de van het Hollandsche klaploopende publiek bekende bescheidenheid werd van deze vrijgevigheid een zóódanig gepast ge bruik gemaakt, dat klokslag 8 uur de gratis bons al voor de helft ingewisseld waren en deze glazen bier al voor een deel in de magen der verbruikers hun werking deden, en rondklokten. Zoodat de explicateur der fabriek, toen hij de film zou inleiden, zijn aanvankelijk aan bod namens de fabriek in zóóver moest wijzigen, dat iedereen in de pauze een potje bier kon krijgen.... voor zoover hij de bon nog bezat. En er waren juf frouwen, die, met gewetensbezwaren ten opzichte van het bier behept, daarvoor ranja namen en nu met dat kille goedje op dezen kouden avond zaten tege nieten, zullen we maar zeggen, van de vrijgevigheid der Amstelbrouwerij-direc- tie, al werd die dan verkeerd opgevat. Want op een bierfuif kun je toch geen ranja drinken I Intusschen hield de heer Hoppenbrou wers er den moed in. Toen tegen half 9 de fllmvertooning aanving, kregen we •erst een overzicht van het mout- en brouwproces, en in het tweede deel van de expeditie, verpakking, bottelarij, enz. De Amstelbrouwerij is de grootste in ons land, en het brouwprocesdat toont de film overduidelijk geschiedt onder de meest hygiënische voorwaarden. Dat er nog enorme massa's over de heele we reld verbruikt worden, laat de film eveneens zien. In de pauze deed zich de uitwerking van de bij voorbaat opgenomen biertjes bij eenige jongelui merken, maar over't algemeen was het publiek rustig. Een humoristische film besloot den avond OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Uit het Jaarverslag. Pensioen- en bouwfonds. Wij' vervolgen hierbij het overzicht uit de verslagen. De algemeene ledenvergade ring wordt hedenavond gehouden in het gebouw der Leeszaal. Ten vorigen jare is een aanvang ge maakt met de vorming van een pensioen fonds, alsmede een bouwfonds. Eerstge- noemd heeft ten doel aan de ambtenaren op 65-jarigen leeftijd een toeslag te geven op het hun vanwege de Centrale Ver eeniging uitgekeerde pensioen (dat op zichzelf onvoldoende is), terwijl laatstge noemd fonds de bedoeling heeft te dienen voor meubileering, stoffeering enz. van een eventueel nieuw gebouw. In verband hiermede zal een schrijven gericht worden aan het gemeentebestuur over de moge lijkheid eener vervroegde aflossing van de tegenwoordige leening, Indien op de zelfde wijze als thans wordt afgelost, zal men nog 16 jaar moeten aflossen alvorens het tegenwoordige gebouw vrij is. Het Be stuur hoopt nu, door vervroegde aflossin gen, dezen termijn te kunnen bekorten, om dan opnieuw een leening te sluiten bij het gemeentebestuur voor een grooter ge bouw. Want het tegenwoordige is ten eenenmale onvoldoende en wordt boven dien zeer bouwvallig. Ten vorige jare is als eerste storting een bedrag van 100.gereserveerd; op deze begrooting komt wederom 100. voor dit bouwfonds voor. Eenzelfde bedrag werd verleden jaar In het pensioenfonds gestort; thans wordt op de begrooting 500.aan dit fonds toegevoegd. Voorloopig zullen de gelden worden belegd bij de Nutsspaarbank. Wat de ontvangsten betreft, is rekening gehouden met een verhoogd subsidie van de gemeente,nl. van 2650 (v. j. f 2500). Provincie- en rijkssubsidie zijn dezelfde gebleven 1460 en 2450). Hierbij moet worden opgemerkt, dat het provinciaal subsidie voor 1928 reeds verhoogd is van 1250 tot 1462. Door een en ander wordt het eindcijfer der begrooting voor 1929 gebracht op 10.770 (v. j. 10.396.86Vj). In het financieel verslag zelf ontbreken toelichtingen dezer cijfers; wij meenen daarom goed te doen het bovenstaande resumé uit de besprekingen van het al gemeen bestuur, dat dezer dagen verga derde, ter toelichting van de cijfers, te vermelden. Verslag van de directrice. Hieraan wordt het volgende ontleend: Gebouw. Aan het gebouw moesten verschillende reparaties verricht worden, (in het verslag nader omschreven). In Mei werd overgegaan tot aanleg van electrisch licht, een groote verbetering voor de leeszaal. Tevens kon nu een ven tilator worden aangebracht, waardoor ge regelde luchtverversching mogelijk is. Bezoek. Het bezoek aan de leeszaal bleef vrijwel gelijk aan het vorige jaar. Aan 18 pers. van 1618 jaar werd een bewijs van toegang tot de leeszaal ver strekt. Leden: Het aantal jaarleden liep te rug van 765 tot 685. 1298 maandkaarten werden afgegeven tegen 1295 in het vorige jaar. Was vooral In de eerste helft van het jaar de achteruitgang groot, de laatste maanden werd de aohterstand voor een groot deel weer ingehaald. In December b.v. werden 179 maandkaarten afge geven tegen 144 in December 1927. 17 vereenigingen steunden de leeszaal met geldelijke bijdragen. Uit 1 e e n 1 n g. Als gevolg van het ge ringer aantal ledam wsrdsa ruim (669 boeken minder uitgeleend dan het vorige jaar. De romankatalogus was precies 81 De cember uitverkocht, zoodat het eerste werk in 't nieuwe jaar zal zijn het drukken van een nieuwen romankatalogus. Voor verschillende leden werden boe ken aangevraagd uit de Koninklijke bi bliotheek en de Universiteitsbibliotheken, die ons steeds met de meeste bereidwillig heid werden gezonden. In het geheel werden 70 banden uit an dere bibliotheken ter leen ontvangen. Kinderbibliotheek. Het aantal uitgeleende kinderboeken vertoont een kleine achteruitgang vergeleken bij het vorige jaar, waarschijnlijk doordat de boe ken langer gehouden worden, daar het aantal lezertjes eerder vóór- dan achter uit is gegaan. Jongens en meisjes, die behalve jeugd boeken ook populair-wetenschappelijke lectuur wilden lezen, mochten, indien mo gelijk, gebruik maken van de bibliotheek voor volwassenen. Geschenken. Van een groot aan tal personen en instellingen werden ge schenken ontvangen. Aantal boeken en tityteehrlfton. In 1928 werden voor de O. L. 208 ban den aangekocht, 173 ten geschenke ont vangen en 58 afgekeurd. Het totaal aantal banden (tijdschriften meegerekend) bedroeg op 31 December 1928 9128. Voor de kinderbibliotheek werden 181 banden aangekocht, 22 ten geschenke ont vangen en 77 afgekeurd. Het aantal kin derboeken bedroeg op 81 December 1928 1880. Op 81 December 1927 omvatte de O. L. 8805 banden en de kinderbibliotheek 1764 banden. HAZARDSPEL. Sedert «enigen tijd zijn hier door een firma van buiten de stad z.g. vruchten- automaten, in verschillende café's ge plaats, waarmee een soort hazardspel be oefend kon worden. Zooals men weet is dit spel door de drank- en strafwet ver boden en op grond daarvan heeft de po litie Zaterdag bij de herbergiers, die een dergelijken automaat in hun zaak hadden, aangezegd, dat deze moest verdwijnen, waaraan allen gevolg gaven. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DEPARTEMENT DEN HELDER EN OMSTREKEN. Jaarverslag, Aan het jaa®versüag van bovengen. Maat schappij1 is het volgende ontleend: Het Departement Den Helder en Om streken) werd, zooals de Helderschle Courant meldde: „opgericht op initiatief van d)en heer M. A. Grunwaifi, daarin bijgestaan dioor de heeren) H. C. M. Nijipels en H. van Willigen", op 20 Maart 1928. Tevoren wa ren door deze drie heeren enkele bijeen komsten belegd, waai/bij op de laatste ver gadering, de heer Mr. J. Bierens de Haan een) causerie Meld over doel -en streven van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel Wlij meenten te mogen) oonstateeren, dat nu reeds gebieken isj, dat door de oprichting van ons Departement in een behoefte is voorzien. Ons Departement vormt eien band tusschen de grootste gemeenten 'in. den kop van Noord-Holland, een band, die nog, ver sterkt wordt, doordat de Burgemeesters van TexeL, Anna Paultowna eü Wieringen deel uitmaken, van ons 'bestuur. Mede, doordat de economische 'belangen van onze gemeen ten) vrijlwel' parallel! loopen, kan, het jongste Departement van de Maatschappij hier goed, en vruchtbaar werk verrichten. Speciale aandacht schonk ona Departe ment aan de visscherijfcwestiie, ontstaan door de a.s. drooglegging van de Zuiderzee en aan een riebtige oplossing van deze materie in het belang van Den Helder,, Wieringen en Texel. Met waardeering mag, hlier ver meld worden, dat ons bestuur in deze krach tige medewerking ondervond van de Vis- scberjj-Courant, welk bij uitstek deskundig orgaan van meening is, dat een goede op lossing gevonden kan worden) door Den Helder ais centrum aan te wijzen door de gunstige ligging van onze zeehaven, waarbij echter de Regeering steun dient te verlee nen in d;en geest van de Zui donzee -si eunwe t Aan hJet einde van dit verslagjaar werd ons bestuur nog ter conferentie genoodigd met de Zulderzeecomimlssle ui't de K. v. K. en de. Economische Oommlsssie van Den Hel der, door den Burgemeester van déze Ge meente, ten einde gezamenlijk maatregelen te beramen om Den, Helder te doem worden het centrum van de vroegere Zuiderzee- vfsschers. Ook de bloeiende bloembollencultuur In Breezand, welke zich ook reeds gaat ont wikkelen op Texel had' de volle aandacht van ons Departement. Aangename samen werking werd .reeds verkregen met de be sturen van de Vereeniging voor d'e Bloem- bollieneul'tuun, afd. Anna Paukvwna en van de Coöp. Bloemlbolleruveffing te Breezand:, welke, naar wij hopen, reedis het vol'gend verslagjaar daadwerkelijke .resultaten zal afwerpen!. Een punt. dat eveneens regelmatig onze aandacht heeft is de propaganda voor het natuurschoon in ons district, het eiland Texel met de badpTtaats De Koog en de ont wikkeling van Zeebad Huisduinen. iMet voldoening nralg ons bestuur consta- teeren* dat onze 5 Departemientsvergaderfn- igen goed bezocht werden, terwijl! ons be stuur 7 malen bijkans geheel voltallig ver gaderde. Een der bestuursvergaderingen vond: plaats in het Raadhuis te Anna Pau- lowna. De vragen van het Hoofdbestuur aan de Departementen, werdeni ingeleid door de heeren' H. C. M. Nijipels, S. Jaring en A. Zuidervliet. Georganiseerd werd1 een lezing met licht beelden' over Tr.'dllë door Prof. Mohr, waarbij gezorgd' werd door eieri extra lagen, entrée- Prijs dat val» leerlingen der ieogere klas sen van de middelbare scholei. deze konden bijwonen. Deze eerste lezing mag zeer goed geslaagd beetea Verschillende andere onderwerpen), welke van groot belang geacht kunnen worden voor den economischen Moei van het dis trict van ons Departement rij11 behande ling, zoodat, wanneer ook het Hoofdbestuur ons krachtig zal willen steunen» wanneer wij op zijn medewerking een beroep zullen doem, nog etem vruchtbaar terrein braak ligt voor het jongste Departement van onze al oude Maatschappij. De samenstelling van ons bestuur was als volgt: J. W. J. Schrelicten, notaris, voorzit ter; H. O. iM. Nijipels, Md der fimna Herman Nijipels, vtice-voorzitter; M. A. GrunwaM, lid der firma M. A. Grunwald) Zoon, le secretaris; P. C. de Boer,, dir. der N. V. Drukkerij O. de Boer Jr., 2e secretaris; S. Jaring» correspondent le kl. der Ned. Bank, penningmeester; J. O. Lovlrik, Burgemees ter van Anna Paulewn®; L. C. Koltff, Bur gemeester van Wieringen en W. B. Oort, Buirgemelester van Texel Het aantal ledfen van ons Departement bedroeg 80. IJSCLUB „HET NOORDEN*. Wij ontvingen ter opname een staat van ontvangsten en uitgaven in het sei zoen 1928/29: ontvangen aan contributies 707.75, aan dag- en avondkaarten 1786.70, soirée 53.20, sohaatsentuig (leerwerk) 14.35. Uitgaven: aan ge meentebelasting werd in totaal betaald 312.83, aan arbeidsloonen 974.46, on kosten voor wedstrijden f 285.85, aan schaffing materiaal, waaronder aandeel clubgebouw 884.58, drukwerk en porto's 98.57, pachtsom Fortgracht 50.10, keet- benoodigdheden 40.02, gebruik van licht en aanleg hiervoor 128.69, kosten wed strijd armste gezinnen 102.60, vergade- ringkosten 51.90, kosten soirée 45.05, diverse kleins uitgaven 61.471/,, con tributie K. N. S. B. en assurantie 28.82, transportkosten materialen en clubge bouw 100.—. Bezien wij deze cijfers nader, dan blijkt, dat een aanzienlijk bedrag is besteed aan a -beidsloonen, waardoor de IJsclub in d9n afgeloopen winter aan velen werk heeft versohaft. De soirée heeft blijkbaar niet aan haar doel beantwoord, daar tegenover een ontvangst van 63.20 een uitgave staat van 45.05. Zooals men heeft kunnen zien, staat de gemeente afwijzend tegenover het verzoek van de IJsclub om restitutie der belasting, het geen een vrij aanzienlijk bedrag is. Ondanks de aanzienlijke ontvangsten, is op de rekening nog een tekort van 146J20Vj. Evenwel is de vereeniging thans in het bezit van een aandeel in het gezamenlijke clubgebouw, dat in don af geloopen winter zulke goede diensten heeft bewezen, zoodat alles tezamen de finantieele toestand der vereeniging niet ongunstig ia. Wieringen. Den Oevetr. KIEVITSEIEREN ZOEKEN. Telken jare weer als de lente haar irtrée doet breekt voor de liefhebbers de periode van het kievitseieren zoeken aan. Ook Wieringen telt zeer vele van die liefhebbers onder wie zelfs één die een groote vermaardheid op dit gebied heeft gekregen en die er zich op beroemen kan dikwijls de vinder van het eerste kievitsei te zijn geweest. Met dezen »virtuoos« op het gebied van kievitseieren zoeken dan hadden wij het één dezer dagen een gesprek over dit bij uitstek zoo eigenaardig werkje en werd ons door hem (de heer N. Heyblok) de wetenschap bijgebracht dat het dit jaar allertreurigst met het vinden van kievits eieren gesteld is. Als merkwaardig voor beeld diene het volgende: Werden in eenzelfde periode andere jaren door hem 300 400 eieren gevonden, dit jaar bedroeg zijn geheele vondst 4 zegge vier stuks. Temeer daar het aantal kieviten dit jaar ook bijzonder gering is, is het ver moeden gestegen dat er met de strenge koude vele vogels doodgevroren zijn. Wij willen er tevens gebruik van maken om belanghebbenden erop te wijzen dat met ingang van 28 April a.s. het zoeken naar kievitseieren weder verboden is. ONVEILIGHEID LANGS DE WEGEN. Het kwam ons ter oore, dat in de nabij heid van Den Oever zich eveneens ge vallen van aanranding hadden voorge daan en zijn wij derhalve op onderzoek uitgetogen. Hoewel het ons daarbij is gebleken, dat de gevallen niet direct heel ernstig waren, meenen wij er goed aan te doen, er publiciteit aan te geven, opdat men deze verregaande brutaliteit in eersten aanleg den kop in kan drukken. Er waren zelfs menschen, die spraken van „ongure individuen", welke minder goede bedoe lingen hadden. Hoe het ook zij, men is nu gewaar schuwd en er kunnen maatregelen getrof fen worden. Vooral voor de vele jongedames van Den Oever, welke repetities op Ooster- land bezoeken, is het raadzaam zich niet te veel afzonderlijk, of zonder geleide, langs den weg te begeven. Voorts hopen en verwachten we niets anders, of de politie zal ook in deze het hare er toe bijdragen, om de omgeving zoo spoedig mogelijk van deze onge- wenschte gasten te zuiveren. Alles lacht, om de dracht, Van ons voorgeslaoht, Doch dit wordt niet bedacht, Door 't geslaoht Dat thans lacht. GËRO ZILVER

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5