De moord te Grootegast. Marineberichten. HR. MS. WILLEBRORD SNELLTÜ& Stoomvaartberichten. Burgerlijke stand van Den Helder van 20 t/m. 22 April. BEVALLEN: M.HoogschagenBaken, t.; L. KreriksGroeneveld, d. OVERLEDENA. M. Mufls, wed. van J. N. Maigret, 78 jaar. NIEUWE UITGAVEN. TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. Laatste berichten. Behandeling voor de rechtbank te Groningen. Bekentenis van den dader. Verdachte: Ja, ("Ongecorrigeerd.) Ingezonden. UIT DEN KOERS. Aan de Redactie van de »Held. Crt.«. Mijnheer de Redacteur, Sedert eenigen tijd is de leiding der Nutsspaarbank bezig een spaarfonds voor belastinggelden aan haar instelling te verbinden. Ten einde haar cliëntèle te vergrooten en de werking meer effectief te doen zijn heeft zij zich de medewerking verzekerd van den Directeur der Rijkswerf en de besturen der vakbonden van Over heidspersoneel. De bedoeling is, dat een zeker bedrag wekelijks op het loon wordt gekort en aan de Nutsspaarbank wordt uitgekeerd, die dan voor de betaling der belasting termijnen zorgt. De wijze, waarop de leiding van de Nutsspaarbank traeht de winsteapaciteit van haar instelling te vergrooten, ge tuigt van een commerciëele activiteit, die grooten lof verdient. Inzak» onze ectle voor een Hollandsch Zee manshui» te Londen, hebben wij in de tweede helft van Februari een dringende oproep ge richt tot het Nederlandsche Volk. Het effect tot op heden is geweest, dat onze penning meester ongeveer 2500,— ontvangen beeft. Wij zijn allen vriendelijken gevers zeer dank baar. Maar wij mogen niet voldaan zijn. Op 13 Maart j.1. hadden wij aan onze verplichtingen moeten voldoen, maar wij werden er niet toe in staat gesteld. Gelijk men weet, ls op een der geschiktste punten in Londen een hul» aangekocht (No. 6, The Circus, Minorie», E.C. 3) voor 3000. Voor ovcrdrachtkosten, verbouw en inrichting zijn benoodigd ongeveer 5000. Wij hebben op ons genomen, om voor de helft hierin te participeeren, en staan dua voor een bedrag van 50.000, te betalen op korten termijn. Het is géén bedrag om van te schrikken. Gezien het feit, dat het hier geldt een nationaal belang, ook, dat het Nederlandsch Volk ten opzichte van de zorg voor zijn zeevarenden in den vreemde bescha mend achterbleef bij de andere naties! Gaat het ons dan niet aan, dat onze mannen, ont rukt aan gezin en milieu, missend de vreugde en draagkracht daarvan, rondzwerven in vreemde havens, lerwijl hun ontbreekt, wat allen anderen zeelieden door hun land wordt aangeboden: een vriendelijk en gezellig Home? Blijkens bij bet departement van defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. opne mingsvaartuig Willebrord Snellius op 20 dezer te Aden aangekomen, op de uitreis naar Ned.-Indi9. De kap.-luit. ter zee D. Scalongne thans ter beschikking wordt den aaen April geplaatst te Willemsoord teneinde zich voor te bereiden voor de betrekking van Commandant van de Qnderze ed .kazerne. Hoofdoff. van den M.S.D. ze kl. A. C. van der Haagen wordt 39 dezer overgeplaatst van zijn toevoeging aan den commandant der ma rine te Willemsoord, naar het departement van defensie, om zich voor te bereiden voor de functie van inspecteur bij dien dienst. Bij beschikking van den minister van defen sie is de hoofdoff. van gez. der «ekl. J. K. Hulk den I3en Mei a.s. geplaatst bij het Ma rinehospitaal te Willemsoord. Bij beschikking Van den minister van defen sie is luit. ter zee der ze kl. marine-reserve L>. J Kommer den 34en April geplaatst aan boora van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; is met den zen Mei luit. ter zee der ie kl. H. Spits geplaatst aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik als eerste-officier en zijn luit. ter zee der ie kl. C. Meyer en off. van den M.S.D. der ze kl A. A. Looyen- geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord; den ten Mei zijn luit. ter zee der ze kl. M. Schoo en A- J E Bik geplaatst aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik en is luit. ter zee ze U. J. J. Hogendoorn geplaatst aan boord van Hr, MS. Wachtschip te Willemsoord; is met den Z9en April kap. ter zee J. Bosma eervol ontheven van het bevel over de Kazerne ▼oor den Onder2eedien»t te Willemsoord en dit bevel opgedragen aan kap,-luit. ter zee D. Scalongne. Lult. ter zee ze kl. J. Callenfels wordt dezer dagen van zijn plaataing bij den dienst in Oost- In die per particuliere gelegenheid hier te lande terugverwacht. De bij de zeemacht benoemde off. Van gez. ze kl. P. S. Walma van der Molen komt te Willemsoord In garnizoen. 30 April Offic. van adm. ze klasse J. Dekker ▼au Onderzeed.kazerne naar Dept. van Defen- sie en werkzaam gesteld bij de Ille Afd. A. a6 April ld. J. W. B. Buijkes van Wachtschip Willemsoord naar H. Hendrik. Op ld. ld. 3e klasse S. D. Duijvermaa tan H. Hendrik naar Mar.kaz., Amsterdam. Ondervolgende officieren en schepelingen worden den 7en Mei geplaatst aan boord Hr. Ms. Douwe Aukes, welke bodem op dien datum te Willemsoord in dienst wordt gesteld: Luit. ter zee ie kl. P. A. Gallas, ld. ze kl. A. N. Schrakamp, schipper L. L. Verhage, bootsman K. Oosthoek, kwartiermr. J. de Groot, serg.-konstaDel J. Gf. Schoorel, L.O. serg.-seiner F, H, Weber, L.O. korp.-seiner T. J. Schamp, korp.-schrijver J; C, Blok, L.O. korp.-bottelier B. A. de Rek, serg.-hofmeester T. J. A. Lubke, serg.-kok G. Donkervliet, korp.-kok T. H. J. C. V. Leek, matroos ie kl. G, Besemer, macht.-maj, J. Wallast, serg.- macht, J. P. v, d. Zee, korp.-macht. ze kl. J. Labes, id. W. Hausen, stoker-olieman J. J. Kort, id. J, Schilder, stoker ie kl. W, J. Plüij- mers, id. J. Yska, id. D. Kiekebos, serg. der mars. C. Wijnand», mar. IC kl. L. V, d. Kxaats, id. P. de Vrind. Ondervolgende schepelingen worde» den 7en Mei a.s, geplaatst aan boord van de Van Galen en zijn bestemd de proeftochten met dien bodem mede te maken: stoker-olieman J. Kruizinga, P. F, Jacobs, J H. Pfaltzgraff, L, P. A. Elshof en W, Mo lendijk; stokers der ie kl. J. D. Heijligers, K. van Wolferen, J. J. Groen, G. W. Kroonen, H. de Weert en E. W. H. Peters; stokers 2e kl. J. B. ten Oever, G. Middelkoop, J. H. But, J. Jongepier en J. J. Bot. 7 Mei Bootsman G. A. v. d. Braak Van Mar. kaz. Willemsoord naar Hijdra en de bevolen overplaatsing van bootsman J. J. de Vrijer naar dien bodem ingetrokken. Stoomvaart Mij. Nederland. Batoe, t-, ai April v. Sabang. Borneo, t., zi April Colombo. Christiaan Huygens, 23 April te Sabang. Engano, t., 22 April v. Port Said. Grotius, u., 19 April te Sabang. Johan de Witt, u., 21 April v. Genua. Kambangan, t., 18 April v. Sabang. Koningin der Nederlanden, t., 31 April V. Port Said. Manoeran, 21 April V. A'dam. Radja, zo April v. Batavia. Riouw, zz April te Antwerpen. Roepat, u., 22 April te Batavia. Rondo, t., 21 April te Londen. Simaloer, u., 22 April te Batavia. J P. Coen, t., 20 April te Belawan. Madoera, u., pass. 21 April Perim, Moena, u., pass. 31 April Perim. Poelau Laut, t., pass. 19 April Gibraltar. Mapia, t., pass. 18 April Gibraltar. P. C. Hooft, 30 April te A'dam. Rotti, 0., pass. 19 April Gibraltar. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, u., pass. 20 April St. Vincent. Drechterland, t., pass. 21 April Ouessant. Eemland, u., 20 April v. Montevideo. Gaasterland, u., pass. 30 April Las Palmat. Gelria, t., 19 April v. Santos. Montferlaad, 20 April v. B. Alrea. Orania, t., 21 April v. Coruna. Zaanland, 31 April te A'dam. Zeelandia, u., ai April v. Leixoes. Flandrla, u., 19 April v. Bahla. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Achilles, ai April te Torrevieja. Adonis, 31 April te A'dam. Ares, ai April te Smyrna. Ariadne, 20 April v. Lissabon. Barneveld, t., pass. 20 April Azorea. Clio, 30 April te Cadix. Commewyne, 21 April te Paramaribo. Deucalion, 20 April v. Monte Crlsti Erato, 22 April te Odense. Fauna, 22 April te A'dam. Ganymedes, 21 April te Constansa. Hermes, ai April te A'dam. Ilos, 30 April v. Musel. Irsne, 30 April v. Valsncia. Juao, «o April te Smyraa. Notos, 19 April v. Patra». Odysseus, 33 April te A'dant. Orion, 30 April te Piraeus. Perseus, 33 April v. Malaga. Tellus, pass. 22 April Brunsbuttel Theseus, pass. 21 April Gibraltar. Triton, t., pass. ai April Azorew. Waaldijk, 20 April te Curacao. Ajax, 22 April te Hamburg. Euterpe, pass. 22 April Holtenau. Hebe, 20 April v. A'dam. Merope, 20 April v. A'dam. Nereus, 20 April v. R'dam. Pollux, 2a April te Hamborg. Saturnus, 20 April te R'dam. Telamon, 20 April v. A'dam. Doros, 2a April te Malaga. Vesta, 20 April v. Calamata. Agamemnon, u., 19 April v. Kingston. Bennekom, 22 April v. R'dam. Adolf Leonhardt, 19 April te A'dam. Almelo, u., 18 April te Callao. Ariadne, 19 April te Lissabon. Baarn, u., 19 April v. Cristobal, Brielle, u., 19 April v. Valparaiso. Iris, pass. 20 April Holtenau. Venezuela, 19 April v. Curacao. Orion, 19 April v. Calamata. Kon. Paket vaartmaatschappij. Generaal v. d. Heyden, pass. 20 April Polnt de Galle. Rokan, pass. 22 April Perim. Manipi, 22 April v. Aden. N. Zeeland, 20 April v. Sydney. HollandAfrika Lijn. Billiton, t., pass. 21 April Ouessant. Heemskerk, 22 April te Hamburg. Isleworth, u., 20 April v. Cuxhaven. IJstroom, 19 April te Antwerpen. Nijkerk, t., 20 April te Delagoabaal. Springfontein, t., pass. 19 April Perim. Giekerk, 19 April v. Kaapstad. Jagersfontein, u., pass. 19 April Perim. HollandWest-Afrika Lijn. Eemstroom, u., 21 April r. Duala, Kilstroom, t., 20 April te Dakar. Vondel, u., 21 April v, Lagos. Amstelkerk, 22 April v. A'dam. Alkaid, t., 18 April v. Takoradi. Drechterland, 23 April te A'dam verwacht. Oberon, t., 18 April v. Takoradi. Reggestroom, 23 April te A'dam Verwacht. Scheldestroom, 19 April te Duala. Vulcanus, u., 20 April te Kotonow, Holland—Amerika Lijn. Bilderdijk, pass. ai April Lizard. Blommersdijk, 31 April te R'dam. Eemdijk, 19 April te San Francisco, Glamorganshire, pass. 19 April Azorea, Grootendijk, 22 April te R'dam, Kinderdijk, 31 April te Londen. Lochmonar, 28 April te Los Angelea. Moerdijk, 21 April te Cristobal. Nebraska, t., 18 April v. Seattle. Lochkatrine, 18 April v. Cristobal. Burgerdijk, 20 April v. Boston. Maasdam, 19 April v, Tampico. Statendam, 19 April te New-York. Veendam, 20 April v. New-York. HollandBritsch-Indië Lijn. Andijk, u., 21 April te Bombay. Kieldrecht, u., 21 April te Gemxa. Schiekerk, 21 April te R'dam, Stadsdijk, u., 21 April v. Colombo. Texel, u., 20 April te Port Said. Streefkerk, t., pass. 19 April Gibraltar. Veen-dijk, t., 19 April v. Colombo, Holland—O.-Azië Lijn. Gemma, u., 20 April te Kobe, Oostkerk, u., pass. 19 April Gibraltar. Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, u., 22 April te Adelaide. Alchiba, u., 20 April v. Genua. Arendskrk, t., pass. 22 April Perim. Almkerk, 20 April V. Brisbane JavaNew-York Lijn. Salawatl, 19 April v. Sabang. Sitoebondo, 22 April te Sabang. Djambi, 31 April te Port Said. Breedijk, 19 April v. Horta. Samarinda, 20 April r. Batavia. Palembang, 19 April V. New-York. I JavaChinaJapan Lijn, Tjisaroea, 19 April te Hongkong. Tjikarang, 19 April v. Shanghai. Tjitaroem, 18 April V. Chinwangtao. Java Pacific Lijn. Bintang, 17 April v. Tacoma. Rettardamache Lloyd. Buitenzorg, 21 April te Hamburg. Deli, u., pass. 19 April Gibraltar. Garoet, 21 April v. Bremerhaven. Indrapoera, pass. 22 April Finisterre. Kedoe, u., pass. 21 April Malta. Kota Radja, u., pass. 21 April Point de Galle. Medan,~u., 20 April r. Marseille. Patria, u., pass. 20 April Perim. Slamat, u., pass. 21 April Finisterre. Vlieland, t., pass. 21 April Kaap del Armi. Bandoeng, t., 2a April te Suez. Kota Gede, t., 23 April te Marseille. Schouwen, t., 20 April v. Padang. Soekaboemi, t., 22 April v. Singapore, Tabanan, t„ 22 April Suez gep. Tapanoeli, u., pass. 21 April P. de Galle, Kertosono, u., 19 April te Belawan. Menado, 20 April te Soerabaja. Slamat, u., 19 April v. Southamptoa, Tjerimai, 20 April te Batavia. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorab, u., pass. 19 April Madeira. Alpherat, 21 April te R'dam. Alhena, 22 April te Hamburg, Alcyone, t., 20 April v. Rio Janeiro. Alcor, u.» pass. 19 April Kaap Verd. Eil. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Achilles, 20 April te Hamburg. Demodocus, 19 April te Suez. Medan, 20 April te P. Said. Memnon, 19 April te Suez. Phemius, 21 April te Londen. Polyphemus, pass. 22 April Perim. Stentor, pass. 20 April Perim. Aldabi, t., 20 April te St. Vincent, Algorab, u., 20 April te Teneriffe. Antenor, 21 April te Singapore. Laertes, pass. 22 April Wight. Troilus, 20 April v. Penang. Meriones, 31 April te Manilla. Patroclus, pass. 22 April Prawlepoittt. Menelaus, 19 April te Tsingtao. Peleus, 19 April v. Singapore. Priam, pass. 19 April Gibraltar. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 20 April v. Barcelona. Jonge Jonhanna, pas9. 20 April Finisterre. Jonge Jacobus, 21 April v. Valencia. Jonge Maria, 21 April te Tunis. Jonge Elizabeth, 20 April te R'dam. Rijheriimeringjoa uit vele landen, door F. E. Blaauw. Van Holkema Warendorf's Uitg. Maatschappij. Ten vorigen jare hebben wij vaa dezen schrijver aangekondigd het prachtwerk „Op zoek naar dieren en planten in Britsch Oost- Afrika". Wij gaven toen als onze veronderstel ling te kennen, dat de heer Blaauw dit boek geheel voor zijn eigen genoegen had uitge geven. In die veronderstelling worden wij door de uitgave van dit nieuwe prachtwerk ver sterkt. De schrijver, blijkbaar een zeer ver mogend en bereisd man, heeft de heele wereld bereisd en op die vele reizen aan paardensport en jacht gedaan. Zijn herinneringen loopen over een vrij lang tijdvak en betreffen,, naast ons eigen land, Duitschland, Frankrijk, Enge land, Ierland, Zuid-Amerika!, Canada^ Zuid en Oost-Afrika. Een werk als dit, dat geen enkele pretentie heeft en slechts wil zijn een liefdevol en zorg vuldig bijgehouden dagboek van aardige her inneringen,, laat zich uit den aard der zaak niet recenceeren. De schrijver heeft geld en lust gehad deze zijne herinneringen, met tal van photo's geïllustreerd, te boekstaven en vond de uitgevers-firma Van Holkema Waren- dorf bereid en in staat het boek koninklijk te verzorgen, zoodat het een waar standaardwerk is geworden. Het is een in kwarto gedrukt boek van 195 pagina's geworden, met niet min der dan 98 illustraties naar photografieën, 'en het moet, dunkt ons, den paarden- en jachtlief hebber deugd doen, te meer, daar er allerlei aardige bizonderheden in staan op allerlei ge bied. Interessant zijn vooral de herinneringen udt Zuid-Amerika; uit den aard der zaak betreft het hier meer een rijden als middel om zich te ver plaatsen. De photo's van dit deel hebben dan ook geen betrekking op de jacht, maar zijn afbeeldingen van de prachtige natuur op Chili, enz. Zoo is schr. per muilezel de „Cumbre" overgetrokken, die op pl.m. 4000 M. 'hoogte Argentinië van Chili scheidt. Het i» geen pref- je daar te reizen; veel zuidelijker, in de buurt vani Angol, wilde de schr. de baraucariabos- schen zien, die alleen ln dit gedeelte van de wereld voorkomen. Dat Was een reis Van 12 uur te paard, temidden der absolute wildernis, met de kans, dat basterd-Indianen den voorbij ganger met hun lasso van het paard halen, vermoorden en uitplunderen. Niettemin waagt de heer Blaauw het er op, met slechts één man als gids bij zich. Op aanraden van- zijn hotelier had hij evenwel een reusachtig pistool goed zichtbaar over de borst hangen. Prachtige op namen van bergtoppen en het hotel Kosmos te Punta Arenas (hoeveel juttermenschen heb ben het wellicht in hun leven gezien of er mis schien gelogeerd?) zijn hier bijeengebracht. Maar schr. meeste herinneringen liggen toch wel in Duitschland, in de buurt van Hannover, waar in den goeden ouden tijd de Duitsche officieren hun jachtpartijen organiseerden. Kortom, het is, voor wie de paarden en de jacht interesseert, een aardig boek, en menigeen zal het willen bezitten. Prijs, on dank» de kostbare uitgave alechta 10 Ing., 12.50 gebonden. Actueel Wereldn'euw» en Sport ta Beeld (Indië), 16 Maart, Een artikel met photos betreffende Verdwijnend Oud Batavia, (de photos van de oude wallen enz. zijn zeer mooi), H. van Beem schrijft over de Fransche luchtvaart (eveneen» geïllustreerd), feuilleton; De vergefelijke misstap, Sam Lioni geeft bla den uit het Sportdagboek, Jan Houbolt ver telt uit Yankeeland over motorbooten en an dere dingen. Voors de gewone rubrieken en overzichten. Onder de illustraties een pracht- opname van een berglandschap nabij Davos, een New-Yorksch atadgezicht, mode en aller lei wetenswaardigheden. Het Tooneel, April-no. Halverwege ge strand door Frits Lapidoth, (de gemeentelijke overheden, die zijn uitgegaan van het juiste standpunt, dat zij in ons land tooneelgezel- schappen moeten steunen omdat zij een ge wichtig cultureel belang dienen, zijn halver- vege op den goeden weg blijven steken). In dit nummer voorts een bespreking over de tooneelbewerking van Querido's „De Jordaan", waarvan de opvoering weldra bij het gezel schap Bouber te wachten is. Parijsche tooneel- bespreldngen, en een nieuw Nederlandsch stuk van dr. H. Gerversman, getiteld „de Bouw meester" tot nog toe niet opgevoerd, slechts ln beperkte oplaag ln druk verschenen. „De Wandelaar", April. N. Tinbergen schrijft over watervogels. P. J. Schenk ver volgt zijn bespreking over Heksenbezems en G. J. Klokman J.Az. over den Gelderschen Achterhoek. C. A. van der Gen geeft een bij drage „In en om het veen", en W. A. van Os over de regeering van koning Winter en het bedelvolk (de hongerende vogels, voornamelijk meeuwen, die tot in de stad kwamen), Dr. Fe- lix Rutten vertelt over Vakwerkbouw ln Lim burg, D. H. Helleman over het eibernest, W. van Harencarspel over de elanden, A. Joman over boterbloemen, Kerst Zwart over een brui loft ln den nacht. De meeste dezer artikelen zijn buitengewoon mooi geïllustreerd met photographische opnamen en ook wel teeke- ningen; het tijdschrift, dat zich uitsluitend met de natuur en wat daar te zien is, bezighoudt, is voor wie gaarne in de natuur zwerft, zeer interessant. Wie onzer stadgenooten vertelt eens iets over onze duinen, de flora en fauna daarvan? Tal van mooie kieken zijn er toch ook van te geven. Verschenen Is het eerste nummer van „Ons Nederland", onder leiding van dr. W. P. Hu- bert van Blijenburg, G. de Lange en A. J. G. Strengholt, officieel orgaan der „Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer". Het inleidend artikel bevat o.a. een schrijven (in facsimile) van den Minister van Arbeid, dr. Slotemaker de Bruine, geschre ven aan boord van de „Statendam", het nieuwe pasagiersschip, over de beteekenis van het vreemdelingenverkeer. Andere vooraanstaande personen gaven een opwekkend woord. Arti kelen in dit numm*r zijn voorts gewijd aan Tilburg, den Achterhoek (geschreven door Henri v. Wermeskerkera) en 't is voorts gevuld met propagandistische en aanbevelende arti kelen betreffende de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Onder deze bijdragen is er een van Henri ter Hall. Verder vereenlgingis- en ander nieuws. Op kunstdrukpapier gedrukt en met tal van illustraties voorzien, ziet het nieuwe tijdschrift er aantrekkelijk uit. Abonne mentsprijs voor Nederland 7.50 per jaar, bui tenland 10.Uitgevers Strenghcdt en de Lange te Amsterdam. Wij ontvingen het April-nummer van „Too- neelgids", geïllustreerd maandschrift. Prijs per jaargang I.met zeer veelzijdigs» en inte ressante» la houd. Uitgever N.V. Vink1» Uit«.- Maatsek., Alkmaar. Verschenen hij C. J. va» Houten en Zoon te Weesp: het April-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift". De bijlage is een prachtige foto van een „nest torenvalken" door G. van Beusekom Jr. J. J. F. Schilt schrijft een artikel over „Tijd meters, voorheen en thans" in verbandmet de herdenking van Christiaan Huygens ge boortedag 14 April 1629. Ph. Exel schrijft over „Tavatinsluyr.. 1 oude rijk der Inca's" en' over de zoo belang wekkende, hoogstaande beschaving daarvan. G. Dekker vertelt aardige dingen van „De Meeuwen van Amsterdam". Dan vinden we een geestig verhaal, van Josef Simona: „De Vlaamsche Leeuw in het oerwoud". Bij reproducties van de zeer mooie fresco's in het Mexicaansche ministerie van Onderwijs schrijft M. M. de Grauw een artikel over volksfeesten in dat land in verband met oud- aztekische folklore. Noemen we verder o.a. een mooie novelle van Elisabeth Zernike; „Een Moeder", een verhaal van Fred. H. Harms, „Een Eieren tragedie", een paar liederen van Pol de Mont en een lente-gedichtje van Jan H. de Groot: „Zoo'n luie kerel" Hedenmorgen werd voor de rechtbank te Groningen de moordzaak behandeld' tegen IJe Wijkstra, welke 4 veldwachters te Grootegast heeft doodgeschoten. Er heerschte reeds vroeg een buiten gewoon groote drukte voor het gebouw der rechtbank. De straat was door de politie afgezet; een lange file menschen stond voor het gebouw om te trachten een plaatsje te bemachtigen op de tribune, waar nauwelijks plaats was voor 50 per sonen. Onder hen, die erin slaagden een plaatsje te krijgen, behoorde ook de be kende tooneelscfirjjver Jan Fabricius. Onder geleide van een Heilsoldaat werd vrouw Wobbes binnengebracht en ge- plaats op de achterste dicht bezette ge tuigenbank. Daarna werd! IJe Wijkstra door twee rijksveldwachters binnenge bracht. Op de hem gestelde vragen ant woordde hij' met een kort „ja". Bij de voorlezing van de dagvaarding was het in de diohtbezette rechtszaal doodstil. Als eerste getuige werd gehoord de op perwachtmeester der marecnaussee te Marum, A. Jutte, die met Bouma en Boe len naar het huis van Wijkstra ls gegaan en daar de lijken der vier vermoorde veld wachters heeft gevonden. De verdediger, mr. Levy, vraagt hem of hij precies het tijdstip weet, waarop hij op de plaats ls aangekomen. Getuige: Omstreeks half negen. Getuige Pauw heeft op den bewusten morgen de vier veldwachters bij het huis gezien. Hij heeft hooren schieten, en daar na ze niet teruggezien. Hij zag Wijkstra met een lang voorwerp, waaruit hij schoot. Ook had hij hooren kermen, doch later Wijkstra met vtouw Wobbes uit huis zien komen en vlammen uit huis zien opstijgen. Get. weet niet of Elsje dat is vrouw Wobbes vaak bij' Wijkstra kwam. Do president vraagt verdachte of hij tegen Elsje heeft gezegd, dat zij geen ge volg hoefde te geven aan den oproep van de rechtbank. Verdachte: Neen, maar ik heb wel ge zegd, dat zij eerst de dagvaarding kon af wachten. President: Was het eigenlijk wel zoo, dat zij niet mee wilde, toen de politie haar kwam halen? Verdachte: Ja, zij wou niet. President: U had wapens in huis. Waarom? Verdachte: Uit angst, dat ee>n volks gericht zou worden gehouden. President: Waarom bent u naar bui ten gegaan om op de politie te schieten? Verdachte: Ik dacht, dat de politie door de ruiten zou schieten, en ging naar buiten. President: Ja, maar met de bedoeling op: de politie te schieten? Verdachte: Ja. President: Hebt u de bedoeling ge had de politie te dooden? (Wordt vervolgd.) Uit de Leidse brochure van 1916: ,flaar mijn mening is het roken van tabak voor kinderen onvooTwaardelik at te keuren." H. W. Blote, Schoolarts. Maar dat de besturen der vakbonden daaraan hun medewerking hebben ver leend, geluigt van een onbegrijpelijke naïviteit. Immers beslaat er alreeds een ge meente/yke instelling, de ophaal- en stortingsdienst, die als annexbedrijf der Centrale kas haar onmisbaarheid heeft bewezen, doch door allerlei oorzaken, in hoofdzaak door gebrek aan medewi i kin_ en ook wel door tegenwerking van ver schillende zijden, een kwijnend bestaan leidt. Hierop uitvoeriger in te gaan is thans niet aan de orde, maar de vakbonden hadden in geen geval hun medewerking moeten verleenen otn een overheidsin stelling ten bate van een particulier be drijf het bestaan onmogelijk te maken. Zij zelf zijn in een heftigen strijd ge wikkeld tegen pogingen die worden aan gewend de werkzaamheden der Rijks werven in te krimpen en daardoor op den duur overbodig te maken. Tot de besturen der vakbonden zeg ik: »Grijpt het roer van het organisatie- scheepken en brengt het in den juisten koers terug, dat is de bevordering van de ontwikkeling van het overheidsbedrijf». Op een andere plaats heb ik mijn meening over deze kwestie reeds ken baar gemaakt, ik acht het echter nood zakelijk dit ook nieer in het openbaar te doen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Huisduinen No. 8. H. S. PETERS. DE NEDERLANDSCH» ZEEMANSCENTRALB. Wij gelooven, dat het verantwoordelijkheids besef in dezen' langzaam doordringen zal in ons volksbewustzijn. Wij zien, met bescha ming, hoe zelfs kleine landen, als Noorwegen en Finland, keurige tehuizen inrichten alom in de wijde wereld, ook in Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen. En wat doen wij? Zullen wij ons niet met die Hollandsche geestdrift, die eerst langzaam ontwaakt, maar eenmaal ac tief geworden, dóórzet, opmaken om te zorgen voor onze huizen in Rotterdam en Hamburg, maar ook voor nieuwe huizen in Londen, Buenos-Ayres en Antwerpen? Van andere zijde wordt hard gewerkt! Wij denken aan de communiltische consultatie- bureaux met hun „cellen"-stichting in onze zeeliedenkringen. Wij denken ook aan de actie uit de kringen van het Café- en Dancing- bedrijf. Wij ontvingen een brief, vier weken geleden, gezonden aan de officieren Van een Hollandsche vrachtboot, die binnenliep in een groote Duitsche haven. Het is een uitnoodl- ging van een groot danshuis, met speciale in vitaties voor de officieren. De heerlijkheden worden luidruchtig opgesomd. Eiken nacht tot 4 uur feest. Moderne Jaz2 band's. Rijk-geva rieerde genoegens! Talrijk damescorps ter be diening etc.! Wij vragen u, hebben wij het recht werke loos te blijven? Nu ligt het feit er toe, dat wij in Londen begonnen zijn. Moeten wij onze actie aldaar stopzetten of doorzetten? Het bleek ons dézer dagen weer, hoe men ze'^s in deskundige kringen zich niet reealiseert, hoe 1/5 van het aantal in de Londensche haven» binnenvallende schepen, Hollandsche schepen zijn. Weet gij, dat er eiken dag 700 Hollandsche zeelieden in Londen vertoeven? De geheele opzet van on» werk berust op geconstateerde feiten en cijfers en de namen speciaal van ons Londensch Comité, waarbor gen grondige voorbereiding en zakelijke door voering. Zal onze oproep beantwoord worden? Een schooljongen zond ons een gulden, met t bijschrift: „ik heb maar weinig zakgeld; maar er zijn zoovele menschen die heel veel meer kunnen geven; ik hoop dat het Huis er komt. Als het goed is, komt er een antwoord uit alle kringen van ons volk! Alle handel, <111 e zakenleven wordt tenslotte door den zee- man gediend. Of men woont in de zeeplaatsen of in centrum of „achterland", de zeeman dient ons allen, en wij dragen ln dezen zonder uitzondering verantwoordelijkheid. Wij wachten uw spoedig antwoord. Want de tijd ons gelaten, is kort. Wil uw gift zenden aan onzen penningmees ter, Jhr, Ir. Quarles van Ufford, 36 Oostduin- laan, Den Haag (Postgiro 144030). Het Londensch Comité: Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen, F. C. Stoop, Henri van den Bergh, C. Zuivere, W. van Oosterwyck Bruyn, J. J. Rinck, G. J. Kanaar, W. van Has selt, J. van Dorp. Het Bestuur der N.Z.C.: H. E. Gravemeyer, Jhr. Ir. J. A. Quarles van Ufford, B. A. Knop pers, A. Klinkenberg, Jonkvr. J. W. Ortt, H. J. Heyda, N. Koers, G. H. Wagenaar, H. Jans sen en L. D. Poot, (secr. 79 Koninginneweg, Haarlem). ,Jlet token (en pruimen) van tabak, sigaren en sigaretten oefent beslist eén nadelige Invloed uit op het organisme van het kind. Vandaar, dat niet genoeg tegen dH misbruik kan marden gewaarschuwd." Prof. Dr. J. dé Bruin.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6