GEMENGD NIEUWS. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Nachtelijk vuurwerk. De apotheose der Palels-revoluties. Wat au? Ment Jberg's ontslag-aanvrage. De brand van het „Paleisdat is, op 't bogenblik dat ik dit schrijf nog steeds het lenigste „onderwerp" in de hoofdstad. Vit groote evenement verdringt de belang- lelling voor al het andereInderdaad: %n groot evenement, want met het vrdwijnen van ons Paleis voor Volks- ^ut °P initiatief van dr. Sarphati en n*t steun van den regeerenden vorst in '62 verrezen, zijn we een van onze tJIisch Amsterdamsche pièces de milieu, onze hoofdstedelijke „middenstuk- ka" eens en voor altijd kwijt! Dam, Kchingsplein, Leidsohe plein, Rembrandt- pltti en Prederiksplein met de d,t.p. meest oplen voorgrond komende gebouwen, datfeijn toch zoo de vaste centra waar heel hetleven en verkeer aan Amstel en IJ om „lejndraait", waarheen het zich richt ei jaarop 't zich oriënteert. En nu een vmhie centra, waaraan men zoo stevige „toivast" had voorgoed geheel van aspect vcatderd is, geeft dat een gevoel of eriefe van de oude vertrouwdheid-met-de- stld is verloren gegaan. En 't zal nog lan- gei tjd den Amsterdammer vreemd val lei te moeten beseffen dat hij „zijn Paleis" (wiarmede hij dan steevast dat op het Fre- deiiksplein en niet dat op den Dam be- dodde) kwijt is, onherroepelijk. „Ach- ter't Paleis", „naast 't Paleis", „daar dei kant van 't Paleis", het zijn uit- diukingen die nog langen tijd zullen .bljjten voortleven in den volksmond. Een biaid, een reëele verwoesting veran dert nu eenmaal sneller het stadsbeeld zojals het in werkelijkheid is, dan het „stadsbeeld" dat de massa van haar wanplaats in het hoofd draagt. ten leelijke tegenvaller overigens deze brffcid voor de reisbureaus die zich dezen zoner tot taak hadden gesteld vele rels- luslgen naar de oud-Romeinsche ruïnes i'Met land van Mussolini te vervoeren! We behoeven er de komende maanden tdijk niet meer op uit om historische blijfselen van geweldige catastrophen- st-verleden te gaan aanschouwen! hebben thans een „echte" ouderwet ruïne in optima forma vlak bij huis! Rejds Donderdagochtend, nog maar en&le uren nadat god Vulcanus met zijn verroestend vurig spel- het nachtelijk duider met angstaanjagend rosse gloeden geïllustreerd had, zagen we een sight- saeijg-car langs deze, onze nieuwste „be zienswaardigheid" rijden.De politie (die de wagen door-liet) zoowel als de gids, die de car, benevens haar inhoud „lood ste", bleken een haast Amerikaanschen „kijk" te hebben op wat moderne sight- seetrs als spannende attractie zooal ge boden kan worden. Zoo is dan ons beroemde en, in sommi ge opzichten ook beruchte „Paleis" een ding'van het verleden geworden! Nauwe lijks is „de" man van het Paleis, mr. F. A. van Hall, van het aardsche tooneel ver dwenen of, men is geneigd het op deze min of meer occultistische wijze voor te stellen! de broeiende en gloeiende hartstochten die in de aandeelhoudersver gaderingen steeds dreigend hun aanwezig heid getuigden, maar die mr. van Hall ook steeds weer met vaste hand wist te onderdrukken, hebben zich als 't ware „verstoffelijkt" in een vlammenzee! Een apotheose als 't ware op stoffelijk ge- biei van de „revoluties" die steeds in de Paltis-lucht onzichtbaar rondzweefden en son® ook wel tot uitbarsting kwamen in proiessen, enz. Overigens heeft 't ook wel deneohijn of een kwaadaardige demon het den laatsten tijd speciaal gemunt heeft op onze vermaaks-etablissementen.Eerst, nog maar enkele weken geleden: Flora, nu: het Paleis! De „Revue's" worden door hem als 't ware met het vuur verwoest. Eerst de Revue in de Amstelstraat, thans die op het Frederiksplein waar Buziau en Nieuwenhuys, onze twee popu laire „komieken" avond aan avond volle zalen trokken en groote successen vierden in „"Wonder boven Wonder". De demon schrapte dezen titel en schreef er, sarcas- tisch-spottend den titel van zijn „revue" voor in de plaats: „Brand boven Brand!" Intuaschen kan men er toch ook weer wd een actie van een of andere geheim- zijnige macht inzien tegen de z.g. „amu sementskunst" als zoodanig; een actie die dan meteen bedoeld zou zijn om de meer se-ieuse „groote" tooneelkunst ten goede te kor- ^n. Want ook die tooneelkunst k©eg :or dit gebeuren, dat duizenden en ddzenden ook nog terwijl wij dit schrij ve), naar het Frederiksplein lokt, een ge voelige klap in den vorm van een volko me onwrichting van het „Nieuwe Neder- laidsche Tooneel", Louis Saalborn's ge- zelchap, dat er zijn zetel had en waarvan thhs het „arsenaal" de requisieten, dé- co^, manuscripten, costuums, alles en al lestotaal verloren ging. fen belangrijk stuk hoofdstedelijke ge- schedenis is met dit verdwijnen van „liet Palis" voorgoed afgesloten. Een stuk hislrie, waarin naast „tooneel" (Royaards bevfcht er zijn eerste, groote doorslaande suc^ssen als regisseur en leider van een „eign" gezelschap), „revues", operettes, ook liverse „beurzen", „monster-vergade- ringtn", soirées, nachtfeesten, concerten en rdsohaatsenbaan, ja zelfs circussen en Indipien-dorpen hun rol speelden. Wt nu? is natuurlijk de vraag die thansop veler lippen komt. In ie eerste plaats is het duidelijk, dat het s<houwburg-vraagstuk hiermede nog meer buut geworden is dan 't reeds was. Maar Jet is zeer wel mogelijk, dat het te vens ep. stap nader tot zijn oplossing ge bracht s. De hier Koopman, de oud-directeur van de Ned, Opera, die, naar men weet, met plannenvfror den bouw van een nieuwen, grooten, modernen schouwburg rondloopt (we deeldei daarover in een vorigen brief een en atiiier mede) en juist dezer dagen een tweede „adres" terzake aan den Raad 20nd, „boffom 't populair te zeggen, wel. Eerst: verwerping van den „Museum schouwburg; thans het uitschakelen van de Paleis-zaal, waardoor de behoefte aan zulk een nieuwen schouwburg inderdaad aanzienlijk grooter wordt. Wij mochten enkele uren na den brand uit den mond van den heer Koopman vernemen dat hij reeds geruimen tijd in onderhandeling is met de nabestaanden van den onlangs overleden mr. van Hall, omtrent den aan koop van het Paleis, om daar een schouw burg, volgens zijn idealen, te doen ver rijzen. Gezien het feit, dat de te ne men beslissingen in dezen aan de zijde van de eigenaars van het Paleis ook in Indië overwogen moeten worden, hebben de onderhandelingen tot op dit moment nog niet hun beslag kunnen krijgen. Waar op dit oogenblik de omstandigheden zoodanig veranderd zijn, dat de verkoop van wat eens het Paleis was nu wellicht spoediger te verwachten zal zijn, meende de heer Koopman, dat zijn plannen bin nenkort vasteren vorm zullen krijgen. De huurovereenkomst van het Paleis, die des tijds in 1919, dus precies 10 jaar geleden, gesloten werd, zou, volgens den heer Koopman, dezer dagen teneinde loopen. Zooals onze zegsman ook in zijn adressen aan den Raad opmerkte, houdt hij niet, door alles heen, vast aan het aanvankelijk door hem genoemde terrein aan het 2e Weteringplantsoen. De plaats op het Fre deriksplein oordeelt hij ook ten zeerste ge schikt. Hij sprak zelfs van „het mooiste operagebouw ter wereld, met tuinen, res taurants, passages en een zeer monumen taal front", dat hij daar zou kunnen bou wen. Ook de nu achteraf-liggende galerij zaken voorspelde hij een gouden toekomst als op de plaats waar de drassige, vieze Paleis-tuin zich bevond, groote terrassen zouden komen waar Amsterdam de „five o'clock tea" kan gebruiken, en op zomer avonden, onder 't genot van de door „loud- speakers" versterkte muziek in de con cert-zaal gegeven, „uitpuft". Maar de heer Koopman zal natuurlijk niet de eenige gegadigde blijken. De kans is niet gering dat ook de Wagner-vereeni- ging thans wederom met haar „opera plan" voor den dag komt; dat zij „haar" gebouw, nu zij het niet op het IJsclub- terrein kan plaatsen, mogelijk wel daar op het Frederiksplein zou willen doen ver wijzen. Reeds voor dezen brand toch bestond er, in den boezem van het bestuur dezer Ver., naar uit sommige uitlatingen wel kon worden afgeleid, een strooming die, toen al, „den tuin van het Paleis" geschik ter achtte voor den bouw van een „opera" dan het Museum-terrein. En dan zijn er natuurlijk nog, in ver band met de toekomst van het nu „vrij gekomen" terrein, de „mogelijkheden" voor een „nieuw stadhuis", een nieuw Koninklijk Paleis, en ook de mogelijk heid van eenvoudig maar het terrein open te houden en er een rijweg van te maken! Mogelijkheden en plannen dus genoeg! En in alle geval de zekerheid van veel „actie" en veel interessanten „strijd om den voorrang". De schaduw van de Paleis-ruïnes ligt op 't oogenblik dan wel over al het overige hoofdstedelijke „nieuws", maar toch niet zoo of dat andere „groote feit van de week" blijft ook nog de aandacht vragen en de belangstelling trekken. De ontslag aanvrage van dr. Willem Mengelberg! Deze laatste „zet" van onzen, hier zoowel als aan de „overzijde van den grooten haringvijver" beroemden dirigent, wekt, naast die belangstelling, wil men in dezen „volledig" blijven, ook, bij velen, de verontwaardiging. Het is zeker niet „prettig" voor dezen kun stenaar (die naast „de kunst" ook terdege de „zaken" blijft dienen!) dat hij „dub bele" belasting moet betalen: hier te lande en in Amerika. Maar 't is toch wel wat heel veel van hen gevergd dat: le. het Concertgebouw- bestuur hem zou moeten „smeeken" als-'t- je-blieft te blijven; en 2e. onze Regeering, uit angst voor zijn „heengaan" een wets verandering zou moeten tot stand bren gen! Merkwaardig is zeker wel, dat „men", tot nu toe, deze ietwat pijnlijke zaak in 't publiek, in de pers ook! vrijwel doodzwijgt. Men weet blijkbaar niet goed „hoe men er mee aan moet". Royaalweg te zeggen dat Mengelberg „ge lijk heeft" en zijn wensohen krachtig te steunen, wil „men" niet; evenmin ech ter durft „men" ronduit te zeggen dat hij hiermede een (vooral voor een artist!) onsympathieke zet deed op het schaakbord van.... het gouden kalf! Waar „men" daartoe blijkbaar den moed niet heeft, zij het dan hier, zonder verdere omwegen, gezegd! „Het Volk" had van de week reeds een dergelijke opmerking als onze correspon dent. Red. H. Crt. Visscherijberichten. Een gek maakt velen, een wijze dikwijls allen act. EEN AMERIKAANSCHE MISSIONARIS VERMOORD. Het Amerikaansche gezantschap te Pe king deelt mede, dat in de provincie Hoe- pei een Amerikaansche missionaris is ver moord. De moordenaars zijn gevlucht. De Amerikaansche legatie heeft een oproep gericht tot alle Amerikaansche onderda nen in de provincie Hoepei om zich zoo spoedig mogelijk naar Peking te begeven, aangezien een langer verblijf in de provin cie Hoepei te onveilig is en de regooring te Nanking niet in staat is, maatregelen tot bescherming der Amerikaansche on derdanen te nemen. Ook de Amerikaan- sohe onderdanen in de provincie Kansoe worden aangespoord om naar Amerika te rug te keeren, aangezien in deze provinoie een Mohammedaansche opstand tegen alle Christenen heerscht. Het meest heb ben de missionarissen, die in de provin cie Kansoe hun propagandistischen arbeid hebben verricht te lijden. pestgevaar. Te Hamburg zijn in een lading, mais uit Brazilië ratten aangetroffen, die verdacht worden met pest besmet te zijn. Een deel der lading, dat reeds met een Elbe-aak naar Schönebeck bij Maagdenburg was verzonden, is aldaar met het sohip door de politie in beslag genomen en verder zijn alle maatregelen getroffen om uitbrei ding der eventueele besmetting te voor komen. DRIE KINDEREN OMGEKOMEN. Door een granaat-oratplofflng. Drie kinderen uit een zelfde gezin te Paturages (Henegouwen), die een oor logsgranaat hadden gevonden, waren be zig deze op te poetsen met de bedoeling het gevaarlijke tuig veryolgens te ver- koopen. Het projectiel ontplofte. Twee van de kinderen, 18 en 8 jaar oud, werden letterlijk in stukken gereten. Het derde kind van 11 jaar werden beide voeten en een hand afgerukt. het pokkengevaar. Zestien passagiers te Havre Ingeënt De burgemeester van Havre heeft Za terdagmorgen bij aankomst van de mail boot uit Southampton zijn aangekondigden maatregel waar gemaakt en de 16 passa giers laten inenten, voor ze aan land mochten. De bemanning moest aan1 boord blijven. Twee passagiers, die een bewijs bij zich hadden dat ze in het laatste half jaar ingeënt waren, mochten zonder ver dere plichtplegingen landen. WEER èen schip met pokken besmet. Het Engeisdhe passagiersschip Mashoba is Zondag uit Britsch-Indië te Plymouth aangekomen. Aaln boord waren/ onder de be manning pokken uitgebroken en bij; dmie patiënten, die onderweg te Marseillie aan land werdeni gebracht, hadden de Eranache autoriteiten de ziekte geconstateerd, •Onder de passagiers, die te Plymouth aankwamen, bevond zich lord! Burnhatn, Lid van de commissie van Simon. Veertien rei zigers kregeni, nadat afijl hun naam en adres hadden opgegeven!, zoodat zij- zoo noodig onder geneeskundig toezicht'konden blijven, verlof zich naar hun bestemming te bege ven. De anderen zouden Maandag te Tilbury aan wal gaan. Het schijnt dat alle passagiers vóór hun vertrek uit Indië of aan boord reeds ingeiënt zijn. DE GROOTE SPAARBANKKRACH in zweden. Eternburg, de door de krach der Zweed- sche spaarbanken gecompromitteerde di recteur van de spaarbank Falun, heeft zelfmoord gepleegd. Een andere directeur van een spaarbank is in een krankzinni gengesticht opgesloten, terwijl een dórde levensgevaarlijk ziek is. EEN AFSCHUWELIJK ONGELUK. Een stelling neergestort van de elfde verdieping. De dichte menigte, die zich Zaterdag ochtend door Broadway begaf, was ge tuige van een afschuwelijk ongeluk. Een aantal zware ijzeren dwarsbalken ter hoogte van de elfde verdieping van het nieuwe gebouw van de Western Union schoten los en vielen naar omlaag, een deel van het plankier meesleurende, waarop eenige werklieden bezig waren. Vier mannen waren op slag dood en naar men zegt, moeten er nog verscheidene onder de ijzeren1 balken hegraven zijn. DE HONGERSNOOD IN ROEANDA— OEROENDL De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt dat, volgens berichten aldaar uit de Kongo-kolonie ontvangen, de toestand van het door hongersnood ge teisterde deel van het mandaatgebied RoeandaOeroendi, geleidelijk verbetert. De telegrammen in de Engelsche pers verschenen betreffende een epidemie van pokziekte in bet beproefde gebied zijn onjuist. Ook blijkt het dezer dagen, in 'de Times verschenen stuk, waarin gesproken werd van 15,000 slachtoffers, eenigszins overdreven te mogen heeten, daar ver moedelijk talrijke inboorlingen, die als omgekomen worden beschouwd, naar an dere streken zijn uitgeweken. Toch moet het aantal van honger omgekomen negers nog zeer groot zijn. MIJNOPZICHTER DOOR R 00VERS GEDOOD. Vrijdagmiddag werd in het Bildstocker Wald bij Neunkirchen in het Saargebied de opzichter Alfred Bleymehl van de mijn Harnisch, die met een vriend op weg was naar de Redener-mijn, door drie gemas kerde mannen aangehouden. De roovers verkeerden blijkbaar in den waan dat Bleymehl de loongelden, welke Vrijdag aan de mijnwerkers moesten worden uit betaald, bij zich had. Zij kwamen plotse ling uit het bosch op de beide mannen af en riepen hun toe: „Handen omhoogl" Bleymehl's vriend gaf aan dit bevel ge volg. Bleymehl echter deed een stap achterwaarts; een der roovers vuurde zijn geweer op hem af en hij viel dood neer. Enkele minuten later passeerde de auto met anderhalf millioen francs aan loon gelden de plaats. Acht mijnwerkers, die op het afgaan van het schot kwamen toege sneld, waren zoo in verwarring gebracht, dat zij er niet aan dachten, de daders te achtervolgen. De politie uit Saarbrücken heeft onmiddellijk een onderzoek inge steld. EEN SLEEPBOOT OP DEN RIJN GEZONKEN. Na aanvaring. Eén man vermist Bij Orsoy aan den Rijn is Vrijdagavond de vrachtboot Rotterdam met de sleepboot Meuse in aanvaring gekomen. De sleep boot werd zoo zwaar beschadigd, dat zij in enkele minuten zonk. Van de zes op varenden zijn vijf gered. Een stoker wordt vermist. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Bij Tarbes zijn drie electro-monteurs bij het leggen van een kabel van 160.000 volt spanning door den stroom gedood. DE MARINIER EN DE GLIMLACH UIT DE TAXL Eenigen tijd geleden rapporteerden inlandsche rechercheurs, dat zij 's nachts een Europeaan op zijn sokken ln de schoenen in de hand in de Soerabajasche wijk Goebeng het eene huis in, het an dere uit, hadden zien wandelen. Zij hadden hem niet durven arrestee ren zoo beweerde zij omdat hij een revolver bij zich had. Men ging de gangen van den man na, en eiken avond, prompt klokke elf, begon hij zijn zwerftocht over Goebeng's dreven. Nu eens zag men hem in de Soembawa- straat, dan weer in de Balistraat of op den Goebengboulevard. Waar hij een raam open zag staan, drong hij het erf op en trachtte door het geopende venster naar binnen te kijken. Daar men zijn gedragingen vreemd vond, verzocht men hem eens vriendelijk om op het bureau der eerste afdeeling van bet een en ander tekst en uitleg ts geven. Eerst trachtte de geheimzinnige er zich van af te maken door te beweren, dat hij zich vergist had in de woning, maar die vergissing scheen hij bijna iederen avond en dan nog wel ettelijke keeren achtereen te begaan. Geen sterveling op het politie bureau die dat geloofde. Toen men den man nader ondervroeg, kwam er eindelijk het volgende verhaal uit. Of het waar is, zal de mysterieuze Soerabaiaan, die bij de marine werkzaam bleek te zijn, wel het best kunnen weten. Op een avond een dag of tien te voren liep hij over Goebeng, toen een taxi hem voorbijsnorde, waarin een lieve dame zat. De dame boog zich uit de car en lachte haar lief sten glimlach tegen den marinier, die zich in den zevenden hemel voelde. Maar de krachtwagen snorde ver der met zijn lieven last. De snel-opgedane, aangename indruk bleef en maakte den ongelukkige van streek. Hij tobde over den glimlach, dien hij nu ontberen moest en ging op zoek naar de dame, aan wie hij behoorde. Op Goe beng, waar de Piet Paaltjesachtige ont moeting plaats had, moest zij wonen en daarom zwierf de marineklant avond aan avond langs de leege straten en keek hij door elk openstaand verlicht venster, in de hoop nog eenmaal dien blik uit de lachende oogen van zijn dulcinea te mogen ontvangen. Voortaan zal hij zijn nieuwsgierigheid moeten intoomen, want de politie meende zijn vreemde neiging aan zijn superieuren te moeten bekend maken. DE BEREISDE DAJAK. In Nanga Kauch ontmoette ik een be reisden Dajakschen Roelant, vertelt in de Koerier pater Edm^Gjjsbers, missionaris Recht, kersversch uit Serawak. Hij had gewerkt bij; de Etngelsche Petroleum- maatschappij. Hij had met eigen oogen gezien: auto's, spoortreinen, tot zelfs vliegmachines toe. Ja, die vliegmachines waren een groot wonder voor hem, gaven daarom volop stof tot vertellen. Hij had er wel drie gezien, waarvan er één gewoonlijk vloog boven zon en ster ren! Van al de blanken aldaar waren er maar twee die het waagden dat ding te bestijgen! En wat „zijn Maatschappij" betrof, o wonderbaar die petroleumboringen. Men boorde er duizenden meters diep, tot men de tegenvoeters bezeerde, dan hoorde men het geschrei der vrouwen en kinderen, die door de hoor geraakt werden. Door een buis lieten zij dan brieven en geschenken met het verzoek om daar boven met boren op te houden. En dan kwam er een bevel van de Maatschappij, „mannen houdt op!" Wat een Dajak al niet mee kan maken!!! VERGADERINGEN. VERMAKELIJKHEDEN KN2L Dinsdag 23 April - Tooneeluitvoering „Tavenu", Casino, 8 u. Woensdag 24 April Propaganda-avond „Alooholbestartfdimg", r. K. Volksbond, 8 uur. Krassinfilm Mij. Nut v. h. Algemeen, TV voli, 7 uur. Donderdag 23 April Krassinfilm Mij. Nut v. h. Algemeen, TV voll, 7 uur. Vrijdag 20 April Cursus bal Leerlingen, Dansinstituut „Polak", Musis, 8 uut. Uitvoering Gymmver. „Drlehoeksmelaje*", Casino, 8 uur. Zaterdag 27 April Uitvoering Tooneelver. „Excelsior", Muftia 8 uur. Concert Accordeonvereeniging, Casino, 8 uur. Maandag 29 April Uitvoering Muziekschool „De Hoogt", Casino, 8 uur. Dinsdag 30 April Uitvoering Chr. Oranjevereeniging, Casi no, 8 uur. Woensdag 1 Mei 1 Meifeest 9.D.A.P., Casino, 8 uur. Verzendlngs- weg Datum der terpostbezor ging Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant. Per zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. via Marseille Per Eng. mail via Marseille 6 en 20 Mei 80 April 1 en 15 Mei 25 April Eiken Donderdag 6.80 's av. 6.80 's av. 6.80 's av. 6.80 's m. 6.80 's m. Naar Suriname Per zeepost via A'dam Per mail via St. Nazaire 25 April 7 Mei Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via A'dam (Golonlljn) 2Mei 6.80 'sav. Per mail over Engeland 29April 6.80 'sav. Naar Aruba, Bonaire en Ouragao Per mail via Amsterdam (Oolonlijn) Per mail over Engeland Idem over Frankrijk Per mail via Bordeauq 2 Mei 22 April 26 April 28 April 6.80 'sav. 6.80 'sav. 8.00 'sav. 6.80 's av. Per zeepost te verzenden stukken behooren te zijn voorzien van de aan wijzing „zeepost". Marktberichten. Haven van Nieuwediep Dc optimist ziet de dingen ZÓÓdls hjj ze l Aaagekoaea wi Leiden ea vertrekkes i*" hoopt, de pessimist sooals hjj se vreest H«rlia»e« Eig. s.s. „Heros". Buitenland. '20 April. Aangebracht door korders: 140 tongen. p. st. 0.250.20 60 kleine tongen „0.070.03 46 kisten zetschol p. k. „6.50—3.10 8 kisten schar 1.300.70 Door haringvisscher»; 1100 tal haring p. tal 1.90—0.40 21 April. Aangebracht door haringvtsschers: 75 tal haring p. tal 1.700.85 1 zalm 28.00 22 April. Aangebracht door haringvisschers: 1321 tal haring p. tal 1.550.40 Tijdstippen van verzanding der brievenmalen. Naar Ned. 0ost-lnd!8. Naar Ned. West-lndië. 6.80 's av. 6.80 'sav. ALKMAAR, 33 April 1929. Veemarkt. Aangevoerd: 53 vette koeler 220400; 3 vette kalveren 80- ito; vette kalveren per ned. pond 1.301.50: 17a nuch tere kalveren (slacht) 8—aa; 667 vette var kens (zware) per ned. pond 0.82—085; zou ters per ned. pond 0.81—0.85, haudel stug. AMSTERDAM, aa April. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveran derd. Aanvoer 1 lading, 940 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, sa AWlL Peen 1.80; roode kool ie e. 10.30—14.80; gele kool ie s. 6.6010.80; Deensche witte kool 8.9012.90; spinazie 26.40; uien 4.70 5.20; grove uien 4.20; drielingen 3.90, alles per 100 kg. Aanvoer: 5000 kg. peen, 10.000 kg. roode kool, 33,000 kg. gek kool, 9700 kg. Deensche witte kool, 126 H.L. spinazie, 3700 kg. uien. NOORDSCHARWOUDE, aa April. Uien 4.205, grove uien 3.70—3.90; peen 3.605.30, kleine peen 1.30; roode kool 9.40—20.20; gele kool 8.50—ii4»o; Deenache witte 9-60—14.50; kroten 1.90, alk» per 100 kg. Aanvoer: 3100 kg. uien, 1800 kg. peett, 59,200 kg. roode kool, 15,200 kg. gek kool 53,400 kg. Deentche witte en 350 kg. kroten. WARMENHUIZEN, aa April. Gewone uien 4.80, grove dito 4.30, peen 4-io, kleine peen 1.20, roode kool 8.90— 13.10, roode uitschot 6.50—7.10, alle» per 100 kg. 22 April 1929. Aangekomen het opleidingsschip voor leer lingen der Amsterdamsche Zeevaartschool, tevens kerkschip, „de Hoop".

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7