DERDE EN LAATSTE BLAD Gemeenteraad van Texel VAN DINSDAG 23 APRIL 1929. HELDERSCHE COURANT gehouden op Zaterdag 20 April, n.m. 3 u. Voorzitter, de heer W. B. Oort, Burge meester; Secretaris, de heer C. Jonker. Aanwezig alle 13 leden. De notulen van de laatste twee verga deringen worden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Mededeeling door Ged. Staten van de goedkeuring der Gemeentebegrooting voor 1929; b. Verslag van het onderwijs aan de Zee vaartschool over 1928; c. Mededeeling van den Min. van Fin., dat de aanvrage om een voorschot, inge volge de Landarbeiderswet ten behoeve van P. van der Vliet, niet voor inwilli ging vatbaar is; d. Beschikking van den Minister van Financiën betreffende voorschot (max. 2650.—) aan W. de Smit, voor den bouw eener woning op een hem reeds toebehoo- rend perceel grond. e. Proces-verbaal van kasverifivatie gem.-ontvanger. Gemelde stukken worden voor kennis geving aangenomen. f. Een adres van de Gymnastiekvereeni- ging „Texel", om haar over 1928 geen ver goeding in rekening te brengen voor bet gebruik maken van een schoollokaal, om dat zij ten gevolge van eene verbouwing van hét lokaal niet in staat is geweest zich voor te bereiden voor een uitvoering, waardoor inkomsten gederfd zijn. De Voorzitter stelt voor Burge meester en Wethouders te machtigen naar bevind van zaken op het verzoek te be slissen. Zonder hoofdelijke stemming wordt con form het voorstel van den Voorzitter be sloten. Vaststelling kohieren honden belasting. Vastgesteld worden het suppl. kohier hondenbelasting 1928 42.75 en het ko- hier 1929 1050.50. Wijziging hegrootibg Alg. Weeshuis 1928. Z. h. s. goedgekeurd. Begrooting Alg. Weeshuis 1929. In handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Boon (voorz.), Dros en S. Keijzer. Benoeming leden stembureaux. Benoemd worden tot lid van het stem bureau te Den Hoorn (vacature H. W. Keesom) de heer W. H. Lap; tot lid van het stembureau te de Waal (vacature L. Jz. Roeper) de heer H. Leber; tot plaats vervangend lid van het stembureau te Oudeschild (vacature H. Hin) de heer J. Henkes. De heer Epe brengt in herinnering in dertijd gezegd te hebben voornemens te zijn 'bij de eerstvolgende samenstelling der stembureaux te zullen aandringen op instelling van meerdere bureaux. De Voorzitter zou zulks onder de oogen willen zien bij de algemeene aftre ding der leden in 1930. In gebruikgeving schoollokalen. B. en W. stellen aan den Raad voor hen te machtigen buiten de schooltijden de schoolgebouwen der gemeente kosteloos in gebruik te geven voor doeleinden, waarbij het dienen van eenig algemeen belang op den voorgrond staat en met dien verstande, dat alle voor de gemeente uit de ingebruikgeving voortvloeiende kos ten worden vergoed, uitgezonderd kosten van vuur en licht, wanneer het betreft onderwijs aan een tijdelijken cursus, be houdens een leeftijdsgrens voor ieder in woner der gemeente toegankelijk. Alleen gevallen, waarin verdere mede werking van de gemeente wordt verlangd, of waarin men zich met de door ons ge stelde voorwaarden niet mocht vereeni gen, zullen alsdan ter beslissing staan van den Raad. De voordracht, aangevuld en gewijzigd conform besprekingen, wordt aangeno men, Texelsche AFg. Wijkverpleging. Naar aanleiding van een ingekomen adres dezer instelling stellen B. en W. voor, onder intrekking van de desbetref fende subsidie-regeling vastgesteld bij raadsbesluit van 11 April 1928, aan de Texelsche Algemeene Wijkverpleging tot wederopzegging een subsidie te verleenen van 1500— per jaar onder bepaalde voorwaarden, o.a. moet de Vereeniging in haar dienst hebben ten minste drie wijk zusters. Zonder hoofdelijke stemming besloten. Rekening 1928 en begrooting 1929 wor den goedgekeurd. Bijdrage openmaking Groot- Noordhollandsch Kanaal. B. en W. stellen voor in de kosten van openmaken van de vaart in het N.-H. Ka naar voor 50.bij te dragen. Zonder discussie goedgekeurd. N.V. Tex. Electr. Maatschappij. De heer P. A. de Rode, directeur van gemelde vennootschap heeft aan de aan deelhoudersvergadering medegedeeld, te ruggekomen te zijn op zijn voornemen Texel metterwoon te verlaten en dienten gevolge het besluit, om eervol ontslag als directeur in te trekken. Namens B. en W. stelt de Voorzit- t e r voor te besluiten, dat door de gemeen te dienovereenkomstig op de vergadering van aandeelhouders gestemd zal worden. Z. h. s. besloten. Tot afgevaardigde naar bedoelde verga dering wordt benoemd de heer J. G. P. Pisart. De door den Raad van Comrnissaxdssen aan de vergadering van aandeelhouders ingezonden balans en verslagen worden in handen gesteld van eene commissie, be staande uit de heeren De Graaf (voorz.), Pisart en Henkes. De Raad van Commissarissen stelt voor het bruto saldo ad 27.463.38 te bestem men als volgt: a. 16862.09 als afschrijving op de be zittingen en oprichtingskosten; b. 8226,29 als storting in het reserve fonds voor latere afschrijving op de ma chines, in verband met spoediger uitbrei ding dan bij den opzet is verwacht; c. 2375.als dividend aan de aan deelhouders, zijnde 43/4 van het volge storte aandeelen-kapitaal ad 50.000. SCHOOLGEBOUW OUDESCHILD. B. en W. stellen voor over te gaan tot de stichting van een nieuw schoolgebouw te Oudeschild, bestemd voor openbaar ge woon lager onderwijs, en het bestaande gemeente-schoolgebouw aldaar te verbou wen en in te richten tot gymnastieklokaal; als plaats, waar het schoolgebouw zal worden gesticht, aan te wijzen het aan de gemeente in eigendom toebehoorende per ceel grond, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D. no. 2988, en aan B. en W. hiervoor een crediet te verleenen van 27.000.—. Door den inspecteur l.o. is herhaalde malen op dezen bouw aangedrongen we gens den zeer onvoldoenden toestand' van het bestaande schoolgebouw. De school wordt momenteel bezocht door een 88-tal leerlingen, zoodat een gebouw met drie leslokalen voldoende is. De kosten zullen, met inbegrip van de verbouwing van het bestaande school gebouw tot gymnastieklokaal en gedeelte lijke vernieuwing van de schoolmeubelen, volgens globale begrooting van den gem.- opziohter een uitgaaf van de gemeente vorderen van rond 26800.gespecifi ceerd als volgt: Bouwkosten nieuwe school 19.000. Verandering bestaand gebouw tot gymnastiekgebouw 4.500. Aanschaffing meubilair 2.100. Voorbereiding en toezicht 1.200. Een dergelijk bedrag kan uit de ge wone inkomsten niet bestreden worden, waarom tot dekking daarvan een geld- leening zal dienen te worden aangegaan De heer Boon kan met de voordracht volkomen medegaan en wenscht de bewo ners van Oudeschild geluk, dat het zoo ver gekomen is. Spreker hoopt, dat alleen reeds de omstandigheid, dat in het be staande schoolgebouw nimmer een zonne straaltje binnentreedt voor den Raad een voldoende motief zal zijn het voorstel aan te nemen. De heer De Graaf merkt op, dat het gebouw op de door B. en W. gedachte plaats aan den Achterweg weinig zal bij dragen tot de verfraaiing van het dorp. De heer Epe acht meer ruimte voor speelplaats gewenscht en zou, wanneer dit niet te bereiken is, liever op een andere plaats bouwen, bij welke woorden de heer Lap zich aansluit. Laatstgenoemde vindt de argumentatie van B. en W. voor de ge kozen plaats niet klemmend en vraagt zich af of het niet beter zou zijn de school te stichten op het pleintje bij den heer Slaman. In beginsel is de heer Vlaming (wet houder) het eens met den heer Epe, doch B. en W. hebben ten slotte na rijpe over weging gemeend de voorgestelde plaats te moeten prefereeren. De heer Kikkert acht een speel plaats bij de school in een gemeente als Texel niet van zoo'n overwegend belang. Een goed gebouw is hoofdzaak. De heer Lap beveelt aan de leening, ter bestrijding van de bouwkosten, op kor ten termijn af te lossen. Van het voorge slacht hebben wij onbezwaarde scholen ge- erfd, waarom wij voor dit doel geen schul den mogen achterlaten. Naar de Voorzitter opmerkt ware zulks te behandelen bij het naderhand aan de orde komende leeningsplan. De voordracht wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uitbreiding personeel openbare school voor u.l.o B. en W. stellen voor uiterlijk ingaande 1 September 1929 aan de o.l.s. te den Burg drie leerkrachten te verbinden. B. en W. meenen, dat, in verband met het aan den heer H. Groenewold verleende eervol ontslag als hoofd der school voor u.l.o. te den Burg, reorganisatie van het onderwijs aan de school gewenscht moet worden geacht. De school heeft meerdere malen met succes leerlingen opgeleid voor de 3e kl. eener H.B.S. en voor het M.U.L.O. diploma A. Dat dit resultaat bereikt werd, moet voor een groot gedeelte worden toege schreven aan de bereidwilligheid van het Hoofd der school tot het geven van onder wijs buiten de gewone schooltijden aan de leerlingen, die zich voor het examen be kwaamden. Hoe lofwaardig dit ook genoemd moet worden, zulks neemt niet weg, dat het ge meentebestuur daarop niet mag voortbou wen. Naar de meening van B. en W. be hoort de regeling zoodanig te zijn, dat deze genoemde resultaten binnen het be reikbare liggen bü het gewoon volgen van het leerplan. Bovendien mag, waar de be hoefte aan ander dan gewoon lager onder wijs ook op Texel allengs sterker gevoeld wordt, het scheppen van de gelegenheid om zich op ons eiland te bekwamen voor het zwaardere m.u.l.o. diploma B, een eisch des tijds worden genoemd. Door de ligging van de gemeente toch is het voor de meeste ouders te bezwaarlijk hun kinderen elders onderwijsinrichtingen te doen be zoeken. Zoowel de Inspecteur van het Lager Onderwijs als de heer Groenewold zijn van meening, dat, om het beoogde doel te kunnen bereiken, aan de school in ieder geval ten minste drie leerkrachten verbon den moeten zijn. Voor 1929 zou een derde leerkracht voor rekening der gemeente komen. Ook voor 1930, tenzij in den loop van het jaar nog enkele kinderen tot de school zouden wor den toegelaten. De kosten zullen omstreeks 3000.per jaar bedragen. In aanmerking nemende, dat het uitgebreid lager onderwijs overi gens zoo goed als geen offers aan de ge meentekas stelt, kan deze verhooging van het gemeente-budget B. en W. van het voorstel een 3e leerkracht aan te stellen niet terughouden. Deze voordracht doet den heer Pisart veel genoegen. Dat indertijd aan de derde leerkracht ontslag is verleend, had spr. sympathie niet. De Voorzitter wijst er op, dat toen tertijd de school een 30-tal leerlingen telde tegen 44 thans. De heer Lap vraagt schorsing der ver gadering, waarna de Voorzitter de deuren doet sluiten. Na heropening der vergadering ver klaart de heer Lap de voordracht ten zeerste tos te juichen. Er is op Texel tot nog toe weinig uitgegeven voor uitge breid lager onderwijs, waardoor we van behoorlijk voortgezet onderwijs waren verstoken. In dit opzicht valt er nog veel in te halen. De Gemeente zal daarvoor financieele offers over moeten hebben. De heer Epe geeft in ernstige over weging de aanstelling van de 3e leerkracht niet uit te stellen tot 1 September a.s., wat den Voorzitter er op doet wijzen, dat B. en W. spreken van „uiterlijk 1 September", doch dat het allicht tegen September zal loopen, alvorens de te be noemen titularis in functie zal kunnen treden. De heer De Graaf beveelt aan de gelegenheid tot toelating van leerlingen tweemaal per jaar open te stellen, waar tegen, naar de Voorzitter verwacht, wel ernstige bezwaren zullen bestaan. De voordracht wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Afkondiging tot strafverorde ningen. Volgens de op 28 December 1852 vast gestelde verordeningen moeten de straf verordeningen, nadat de klok van het raadhuis ten minste 5 minuten zal hebben geluid, in haar geheel van de stoep van het gemeentehuis worden voorgelezen en vervolgens op alle gemeentelijke aanplak borden worden aangeplakt. Deze regeling mag omslachtig en ver ouderd worden genoemd. Toch zouden B. en W. met het oude gebruik, bestaande in het luiden der bel en de aflezing voor de pui van het raadhuis, dat ook op sommige plaatsen elders nog in zwang schijnt te zijn, niet geheel willen breken. Dit heeft hen er toe geleid voor te stellen de offici- eele afkondiging van strafverordeningen, Avaarvoor de Gemeentewet in artikel 172 een regeling eisoht, te doen plaats heb ben op de wijze, als is aangegeven in arti kel 1 van de bijgaande ontwerp-verorde- ning. Bedoeld artikel luidt: De afkondiging der plaatselijke veror deningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, geschiedt door aanplakking van die verordeningen op het gemeentelijk aanplakbord bij het gemeentehuis. Spoedvereisohende gevallen uitgezon derd, geschiedt die afkondiging des mid dags te twaalf uur. Dadelijk na de afkondiging wordt de klok van het gemeentehuis gedurende minstens twee minuten geluid. Onmiddel lijk na afloop daarvan wordt door den ge meentebode of door een gemeenteamb tenaar, die hem vervangt, van de stoep van het gemeentehuis een van Burgemees ter en Wethouders uitgaande kennis geving afgelezen, vermeldende den titel der vastgestelde verordening en den dag der afkondiging. Z.h.s. aangenomen. Voortzetting herziening Alge meene Politieverordening. De Voorzitter stelt aan de orde de be handeling van de Hoofdstukken VIII tot en met XI van de ontwerp-algemeene po litieverordening. De heer Pisart, die de vorige ver gadering niet heeft kunnen bijwonen, zou onder Hoofdstuk IV in art. 55 nog gaarne verboden zien de uitoefening van het voetbalspel op den openbaren weg. De Voorzitter ontraadt het aan brengen van wijzigingen in eenmaal vast gestelde artikelen, nu B. en W. zich daar over niet meer kunnen beraden. Het door den heer Pisart beoogde zal veelal bereikt kunnen Avorden door toepassing van het verbod in hetzelfde artikel anderen over last of hinder te veroorzaken. De Pisart trekt later zijn voorstel in. Het artikel Avordt ongeAvijzigd aange nomen. De heer Lap beveelt aan voor de na leving van de verplichting in artikel 173 tot het vegen der schoorsteenen in de maanden April of Mei, steekproeven te laten nemen door de politie. De Voorzitter zegt, dat zulks plaats vindt. De heer Leber beveelt aan de ver plichting in art. 176 tot kennisgeving van voorgenomen verbranding van voorwer pen in het open veld te beperken tot ge vallen bij hevigen wind en tusschen zons ondergang en zonsopkomst. Het artikel wordt ongewijzigd aange nomen. De heer Lap dringt aan op strenge naleving van de bepalingen in artikel 177 omtrent het hebben van klampen hooi enz. in de nabijheid der kom. Met enkele wijzigingen aangenomen. De tot dusverre ontbrekende verbodsbe palingen, opgenomen in artikel 180, betref fende het in werking hebben van broed machines en kunstmoeders voor de ont wikkeling van kuikens binnen de kom, worden na toelichting door den Voorzitter ongeAvijzigd aangenomen. Nadat de hoogte voor het hebben van stopcontacten, afsluiters of schakelaars in autogarages binnen de kom is bepaald op 1.50 M. boven den vloer, worden de in artikel 100 voorgedragen nieuwe bepalin gen, waaraan deze garages hebben te vol doen, ongewijzigd aangenomen. Bij artikel 195 informeert de heer D e Graaf wie bij brand te bevelen heeft de Burgemeester of de Brandmeester, waar op de Voorzitter antwoordt, dat de Burge meester bij brand het opperbevel heeft, doch uitteraard overleg zal plegen met den brandmeester. De heer De Graaf zou in artikel 199 de mogelijkheid van ontheffing van het verbod tot verstrekking van sterken drank aan brandweerplichtigen niet wil len bestendigen. De Voorzitter ontraadt zulks. De Omstandigheden kunnen er soms naar zijn. Het artikel wordt ongewijzigd aange nomen. Met betrekking tot de regeling van het vorderen van persoonlijke diensten in ar tikel 200, Avil de heer De Graaf uit spreken daartegen niet sympathiek te staan, in ieder geval zal voor de bewoners van den polder Eierland een uitzondering gemaakt moeten worden. De Voorzitter wijst er op, dat een en ander nader geregeld zal worden in de verordening op de inrichting der brandweer. De heer Boon verstaat de thans aan de orde zijnde bepalingen zoodanig, dat enkel de bevoegdheid tot vordering van persoonlijke diensten vastgelegd wordt, en zulks zal niet gemist kunnen worden. De heer Lap onderschrijft het ge sprokene door den heer Boon en brengt in herinnering het door hem indertijd als brandmeester ingediende schema voor het verrichten van diensten bij de motor brandspuit, neerkomende op het toeken nen eener kleine vaste jaarlijksche premie aan een vaste kern van bedienende man schappen, te verhoogen met een zeker uur loon in geval van uitrukken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. hieraan aandacht zullen schenken bij de herziening der brandweerverorde ning, aan de orde te stellen na de inwer kingtreding der nieuwe politieverorde ning. De heer Henkes zou het vorderen van persoonlijke diensten bepaald Avillen zien als maatregel van uiterste nood zaak. Op een vraag van den heer Kikkert of het vorderen van persoonlijke diensten bij overstrooming ook tot conflict kan lei den met de dijkgraven van polderbestu ren, antwoordt de Voorzitter dat in dergelijke gevallen samenwerking en overleg een eerste vereischte is. De heer De Graaf acht afkoop van persoonlijke diensten uit den tijd, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de Ge meentewet de openstelling der gelegen heid daartoe eenmaal voorschrijft; een enkele maal is er gebruik van gemaakt. De heer Lap vertrouwt dat B. en W. zich bü het verleenen van vrijstelling in- gevolge art. 202 van het verrichten van persoonlijke diensten, zullen laten leiden door het advies van een geneeskundige en zal zich daarom bij de redactie neerleg gen. De overige artikelen der Hoofdstukken VIII tot en met XI worden zonder discus sie ongewijzigd aangenomen. Hierop komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van en kele Avijzigingen in reeds eerder vastge stelde artikelen, Avelke Avorden aange bracht. Tevens wordt goedgevonden de schrap ping van het verbod in artikel 105 tot het laten losloopen van rammen, ten einde zulks te regelen in een binnenkort aan de orde te stellen veeverordening. De heer De Graaf maakt bezwaar tegen de voorgestelde redactie van artikel 105, krachtens welke het geoorloofd zal zijn stieren beneden 2 jaar in de weide te laten losloopen. Met algemeene stemmen wordt zulks gewijzigd in l1/2 jaar. Naar aanleiding van de mededeeling van B. en W„ dat zij ook bij nadere over weging geen termen aanwezig achten mildere bepalingen voor te stellen met be trekking tot het houden van honden, ver klaart de heer Epe zich niet te kunnen vereenigen met artikel 98, waarin bepaald is, dat het verboden is honden te laten losloopen buiten de kom of zonder be hoorlijk toezicht in de kom tusschen 1 November en 1 Mei. De heer Epe vraagt stemming over zijn voorstel tot het laten vervallen van dit artikel, doch trekt dit voorstel later in. Op voorstel van B. en W. wordt artikel 67 alsnog aangevuld met het verbod tot het spelen op den openbaren weg of op voor het publiek toegankelijke plaatsen met of om geld of geldswaarde. De algemeene politieverordening hier op in haar geheel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen vastge steld. Financieele regelingen. Een door B. en W. opgemaakt ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegroo- ting voor het jaar 1929 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, met een verhooging der inkomsten van 1055, en av at de uitgaven betreft aan verhoogingen een totaal van 6601,21 tegen 5646,21 aan verlagingen. Rondvraag. Bij de hierop volgende rondvraag brengt de heer Boon een woord van dank aan den Raad en aan B. en W. voor het heden genomen besluit tot het bouwen eener nieuwe o.l. school te Oudeschild. De heer Kikkert wijst op een voor voer tuigen hinderlijke goot aan 't Klif te den Hoorn. De heer De Graaf dringt aan op spoedige rioleering te de Cocksdorp. De heer Leber verzoekt reiniging van de waterkolk in den Ruigendijk. De heer Lap vraagt wijziging van een goot bij de Hooge Averf te den Hoorn, hin derlijk voor automobielen. De Voorzitter zal aan een en an der aandacht schenken. De heer Pisart acht bestrating van den westelijken wegberm aan het Schilder einde te den Burg gewenscht, waarop de heer R. P. K e ij s e r mededeelt, dat het in de bedoeling ligt hierin te voorzien met goede vrijkomende gebruikte steenen. Sluiting.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9