De viervoudige moord te Grootegast GEMENGD NIEUWS. De bestuurder van het paard en den wa gen, de voerman Br., stond daarvoor in deze zitting voor de balie. Hij beweerde, door de gladheid van den weg, genood zaakt te zijn geweest zijn bocht kort te ne men, wat door anderen in twijfel werd ge trokken. Daar de schade, door de aanrijding ver oorzaakt, door zijn patroon reeds was ver goed, werd de man veroordeeld, tot een boete van slechts 5 gulden, subs. 2 dagen. Weer een Texelsche schapen kwestie. Vervolgens moest terecht staan M. K, sohapenhouder te T. (niet aanwezig), die zijn beesten op land van W. Maas had la ten kuieren. De afrastering van zijn land bleek niet afdoende te zijn, tengevolge waarvan de dieren dit uitstapje hadden kunnen maken. Hij werd veroordeeld tot een boete van 15 gulden. De veldwachter zal zeker wel zoo vriendelijk zijn hem met deze mede- deeling te verblijden. Eenige gevallen van links rijden werden aangehouden tot een volgende zitting. Julianadorp. HET AUTO-ONGELUK TB JULIANADORP. In ons no. van Zaterdag j.L vermeldden wij een auto-ongeluk aan het N.-H. Ka naal, en deelden daarin mede, dat een bewoner in de nabijheid gezien had, dat te hard was gereden. De betrokkene maakt er ons attent op, dat dit onjuist is; er was er plaatse een pas gerepareerde kuil, waar de auto inreed, maar van hard rijden was geen sprake. Ook waren, er geen ooggetuigen; de beide inzittenden hebben wel een kwartier op de deur van de dichtstbijzijnde boerderij moeten bon zen, alvorens zij gehoor kregen. Ook dat er geen persoonlijke ongelukken plaats hadden, is onjuist; een der beide inzit tenden is, schoon niet ernstig, gebles seerd aan voet en gelaat. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur 1 Het is een bekend feit, dat de meeste plaatselijke vereenigingen lijdende zijn aan bloedarmoede, of, duidelijker gezegd, tobben en martelen met de financiën. Dikwijls vereenigingen, die een ideëel doel beoogen, waarvoor de leden zich offers getroosten, en die dan met in spanning van alle krachten „elk in eigen genre" eenige avonden per jaar organi- seeren, die het beginsel of doel der ver- eeniging naar buiten uit moet propa- geeren. Een zeer matige entrée moet worden geheven tot dekking der kosten, waarbij van te voren meestal is te voor zien, dat er geld bij zal moeten, wat ook alweer ter wille van het beginsel of doel der vereeniging wordt aanvaard., Niet alzoo echter waar het betreft de belasting op openbare vermakelijkheden. Dat geld wordt door de resp. penningmeesters met bloedend hart voldaan. Hebben de H.H. Raadsleden bij de vaststelling der ver ordening er wel aan gedacht, dat zij het toch al moeilijke bestaan van vereeni gingen door deze verordening nóg moei lijker maken? En is er nu nog geen weg te vinden, om hierin verandering te brengen? Een andere kwelling waaraan de plaatselijke overheid geen schuld heeft is het betalen van auteursrechten. Het is misschien bekend, dat de meeste auteurs, componisten, enz., aangesloten zijn bij z.g.n. auteursbureaux, die de be langen harer leden behartigen. Maar de manier, waarop dit gebeurt, is dikwijls op 't kantje af. Een concert of vergade ring, welke opgeluisterd wordt door een nummer zang of muziek, en het auteurs bureau is er bij. Vergeet men per abuis van te voren opgave aan een der bureaux te doen, dan ontvangt men spoedig een voorstel tot minnelijke schikking, maar men betaalt het dubbele tarief. Of eigen lijk kan van geen tarief gesproken worden, omdat schijnbaar de grootste willekeur heerscht. Een geval ter illustratieEen veree niging heeft een vergadering, welke zal opgeluisterd worden door eenige num mers muziek. De programma's worden aan het auteursbureau toegezonden, waar na de heeren heel grootmoedig toestem ming tot de uitvoering verleenen, tegen betaling van f4.80, omdat... één marschje tot hun repertoire behoort. Natuurlijk liet de vereeniging dat marschje ver vallen en konden de heeren fluiten naar de f 4.80. Maar dat neemt niet weg, dat het meer dan tijd wordt, dat van over heidswege een einde gemaakt wordt aan de willekeur, waarmede de auteurs bureaux het leven der vereenigingen bemoeilijken. Mijnheer de Redacteur, ik hoop, dat dit schrijven hiertoe iets moge bijge dragen hebben. Met beleefden dank, Vereenigingsman. Stoomvaartberichten. Legerberichten. Marineberichten I«v Etat-major van Hr. Ms. „Heemskerck". Etat-major van Hr, Ma Heemskerck, welke bodem den 2en Mei a.a te Willems oord in dienst wordt gesteld: Kap.-luit. ter zee M. H. van Duim, com mandant; id. J. T. Furstaer, eerste offi cier; luit. ter zee le kl.A. G. Vromans, id. J. Tissot van Patot, id. K. W. Born- kamp, id. J. A. Rauws, id. E. O. Wessels, id. P. A. Mulock van der Vlies Bik, off. van den M.S.D. le kl. J. Walrave, id. 2e kl. W. J. Dalinghaus, id. Ir. H. Buter, id. P. J. Drijver, id. J. Hajenius, off. van gez. le kl. J. C. van Heusden, off. van adm. 2e kl. A. A. Wijt. Levenslang tegen den dader geëischl Binnenland. DE BRAND VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. iZooels men: weet, ig het vooral „JHet Nieuwe Nederlaiidsch Tooneel", het gieized- schla;p van dienl heer Saalborn, dlait bij den brand van het Paleis voor Volksvlijt alles verloor. Décors,, nequi&Leten, manuscripten!, biblotiheelk, persoonlijk bezit,, alles ging ver loren. Er heeft zich thans te Amsterdam een comité gevormd, dlat een oproep tot steun voor dit zwaar-getroffen) gezelschap heeft gedaan. Terecht wordt hierin gezegd, dat het oclr voor het cultuurleven- van ons geheel© land een zware slag zou beteefcemem, indien het gezelschap deze ruïne niet -te boveni kwaim- De oproep is onderteekend door den burgemeester van Amsterdam, wethouder Ketelaar, Mevr. Van Ammers KUller en .tal van vooraanstaande mannen en vrouwen. In NjjmegenJ en Den Bosch zijn reeds tijdens voorstellingen van dit ge zelschap belangrijke bedragen opgehaald. Louis Bouwmeester, die ook alles verloor wat op zijn© revue .„Wonder boven wonder" betrekking hadi, hervat 7 Mei reedis weder zjjti voorstellingen. Een leger van naaisters en anderen is aan het werk om alles tijdig gereed te iktrtjjgem. In ons vorig nummer hebben we reeds in 't kort de behandeling dezer moordzaak voor de rechtbank te Groningen van Dinsdag j.1. vermeld. Aangezien dit even wel slechts in een deel onzer oplaag kon worden opgenomen, zullen wij' hier alsnog een volledig relaas geven dezer strafzaak. Men zal zich herinneren, dat op Vrijdag 18 Januari in het dorp Lucaswolde (ge meente Grootegast), in de provincie Gro ningen, een afschuwelijke moord op vier veldwachters werd gepleegd. Samenvatting «Ier feiten. De 33-jarige IJ. Wijkstra, te Lucaswol de, onderhield den laatsten tijd amoureuze betrekkingen met Aaltje van der Tuin, vrouw van H. Wobbes te Opende, die we gens diefstal van kippen in de Rijkswerk inrichting te Veenhuizen vertoefde. De vrouw, die in het levensonderhoud van haar zes kinderen in den leeftijd van 1 tot 14 jaar moest voorzien, verkeerde in be hoeftige omstandigheden. Onder het mo tief, dat de ondersteuning van de ge meente Grootegast niet voldoende was, heeft zij haar kinderen verlaten en is hij W. gaan inwonen. Bij de komst van vrouw Wobbes heeft W.'s 71-jarige moeder, die bij hem woonde, het huis moeten verlaten; zij heeft bij een anderen zoon onderdak gevonden. Een der gemeente-veldwachters van Grootegast had W. enkele dagen tevoren gewaarschuwd, dat vrouw Wobbes naar haar kinderen moest terugkeeren. Als zij dat niet uit eigen beweging deed, zou de politie haar halen. Waarop W. geant woord heeft, dat er dooden zouden vallen, Indien dit gebeurde. Op last van den officier van justitie te Groningen moest vrouw Wobbes op dien bewusten Vrijdag gearresteerd worden om te Groningen te worden verhoord. Daar bekend was, dat W. een gevaarlijk Individu ls, overlegden de veldwachters Van der Molen, Meijer, Werkman en Ho ving, om gezamenlijk vrouw Wobbes te halen. De officier van justitie had Van der Molen geraden, ook nog den opper wachtmeester der marechaussee'® te Ma rum mee te nemen. Toen de veldwachter met hun vieren bij de woning van Wijkstra kwamen, zeide Van der Molen, dat ze vrouw Wobbes kwamen halen, waarop W. antwoordde, dat vrouw Wobbes zich gereed zou ma>- ken. De veldwachters bleven in de buurt wachten, doch toen hun dit na ongeveer een half uur begon te vervelen, begaven zij zich voor d© tweede maal naar W.'s woning. Bij een poging om de deur te openen, bleek deze gegrendeld te zijn. De politie trachtte daarop de deur te forcee- ren, waardoor de deur was in het mid den gegrendeld boven een spleet ont stond. Van der Molen gluurde door de spleet naar binnen en werd' op hetzelfde ©ogenblik door W., die achter de deur stond, met een browning in het hoofd ge schoten. W. heeft daarop langs de achter zijde het huis verlaten en heeft de veld wachters Werkman en Hoving in den rug aangevallen en met een Duitsch repe teergeweer gedood. Veldwachter Meyer had zich intusschen achter een paar klei ne boompjes verdekt opgesteld en wist W. van daar een paar schotwonden in een pols en onderheen toe te brengen. Om Meyer beter onder schot te kunnen krij gen, is W. het veld ingeloopen. Meyer is daarop in ©en sloot gekropen. Nu begon W. op hem te schieten. Toen omwonenden te hulp wilden komen, wenkte W. met zijn geweer om hun te kennen te geven, dat het voor hen raadzaam was, achteruit te gaan. Hij heeft daarop ook Meyer gedood. Na het volbrengen van dezen viervou- digen moord heeft W. de slachtoffers de keel afgesneden, waarna hij zijn 'woning in brand heeft gestoken. Daarop reed' hij met zekeren Hut per fiets naar Tolbert om zioh daar door dr. Huizinga te laten ver binden. Daar deze niet thuis was, werd W. den raad gegeven, naar Groningen te gaan. De heer Willems, autoverhuurder, bracht het tweetal per auto naar de r. k. ziekenverpleging te Groningen. Onder weg moet W. tegen Willems hebben ge zegd: „Je behoeft niet bang te zijn. Wan neer je een marechaussee of een veldwach ter ziet aankomen, buk je dan. Ik schiet dan over je hoofd". De marechaussee De Vries, van Zuld- horn, zag den auto tusschen Tolbert en Oostwold en liet hem stil houden, wetende wat er te Grootegast gebeurd was. Hij liet den auto weer doorgaan en waarschuwde de politie te Groningen. Bij de r.k. zieken verpleging gekomen, zette Willems zijn passagier af en spurtte naar een koffie huis aan den Heereweg, waar hij vertelde, wat hem overkomen was. De caféhouder heef toen onmiddellijk de politie opgebeld, waarop de rechercheurs Stiekema en Van der Woude, na eerst hij houders van bo dekarren naar het signalement van W. te hebben geïnformeerd, per tram naar de r. k. ziekenverpleging zijn gegaan. In dit ziekenhuis heeft men W. niet dadelijk kunnen helpen en hem geraden, naar het academisch ziekenhuis te gaan. Dat deden hij en zijn metgezel te voet, en de politie was daarvan verwittigd. De rechercheurs, op het voorbalcon der tram staande zagen op den Heereweg twee verdacht uitziende mannen gaan. Een- hunner had de rech terhand in draaghouding in de jas gesto ken en hij beantwoordde aan het signale ment van W. De rechercheurs zijn daarop van de tram gesprongen en hebben W van achteren vastgegrepen. Zij vonden bij browning en eenige tientallen DuitsChe geweerpatronen. Na verhoord te zijn en bekend te heb ben, ls W. den volgenden morgen naar het bracht311 ing te Gr°ningen overge- Voor des* feite* staat Wijkstra tsrseht. Als getuigen zijn gedagvaard 17 per sonen. Buitengewone drukte voor het gerechtsgebouw. De drukte veer het gerechtsgebouw i« buitengewoon groot. De straat is door de politie afgezet. Een lange file van men- sohen, die tot het Academieplein reikt, staat te wachten om een plaatsje te be machtigen in de rechtszaal, waar nauwe lijks plaats is voor 50 personen. Onder de belangstellenden, die een plaats hebben weten machtig te worden, is de tooneelsohrijver Jan Fabricius. Vrouw Wobbes komt onder de geleide van een Heilsoldate binnen en neemt plaats in de achterste rij der getuigenban ken. Verdachte wordt binnengebracht door twee rijksveldwachters, die met hem plaats nemen op de beklaagdenbank. Op de vragen van den president naar naam, datum en plaats van geboorte, ant woordt verdachte met een kort ja. De officier van justitie leest de dagvaar ding; het is doodstil in de diohtbezette rechtszaal tijdens deze voorlezing. Het getuigenverhoor. Het eerst wordt als getuige gehoord de opperwachtmeester der marechaussee te Marum, A. Jutte, die met Bouma en Boe lens naar het brandende huls ls gegaan en daar eerst het lijk van Meyer heeft ge vonden. Bij de voordeur zat v. d. Molen, 24 meter achter het huis lag het lijk van Werkman, en rechts, van de woning tegen den muur werd het lijk van Hoving gevon den. Op de deur heeft getuige teekenen van geweld gevonden en een gaatje. Voorts vondi hij patronen en hulzen; later heeft hij nog een zakmes gevonden, waar mee vermoedelijk de vermoorden zijn ge stoken en gesneden. Deze mededeellngen gaven den verdedi ger, mr. Levle, aanleiding te vragen naar het juiste tijdstip, waarop get. op de plaats is gekomen. Get.: Ongeveer half negen. Get. Paauw heeft op den bewusten dag ongeveer half zeven 's morgens vier veld wachters bij het huis van W. gezien, nu eens voor, dan achter het huis. Later wan delden zij wat op en neer. Eenigen tijd later heeft hij schieten gehoord, doch de veldwachters niet meer gezien. Wel zag hjji W. met een lang voorwerp in de hand. Of het een geweer was, kon hij niet zien. Later zag hij W. en vrouw Wobbes uit het huis komen, en vervolgens vlammen uit het huis opstijgen. Of Aaltje vaak bij W. kwam, weet get. niet precies; hij kent de vrouw niet zoo goed. De president tot beklaagde: Hebt gij ook wat te zeggen? Mr. Levie tot get. Paauw: Kent gij W. al lang? Get. Paauw: Ja. Mr. Levie: Is het u ook opgevallen, dat W. in den laatsten tijd veranderd was? Get. Paauw: Neen. Ik ken hem wel, maar meer weet ik niet van hem. De president vraagt verd. of hij tegen Aaltje gezegd heeft, dat zij geen gevolg behoefde te geven aan den oproep van de rechtbank. Verd.: Neen, maar ik heb wel gezegd, dat zij eerst een dagvaarding kon afwach ten. De president: Toen de politie kwam om Aaltje te halen hebt gij haar uitgelachen door het raam. Gij hebt A. toegeroepen, dat zij op moest staan. De politie waar schuwde, dat de deur geopend moest wor den, daar er anders geweld zou worden gebruikt. Gij zjjt toen naar Aaltje gegaan, en wat heeft zij toen gezegd? Verd.: Zij was geheel en al overstuur, en heeft mjj gezegd, dat, als zij meeging, zij nooit meer zou terugkomen. De president: Was het eigenlijk wel zoo? Verd.: Ja, zij wilde niet. De president: Hebt gij de deur «fgeslo ten? Verd.: Ja. President: Gij hadt wapens in hui® en zijt een geoefend schutter. Verd.: Het scheelt niet zoo veel. President: Gij zoudt een spijker uit een plank kunnen schieten? Verd.: Dat is overdreven, dat is nooit gebeurd! Wel ben ik een goed schutter. President: Waarom hadt gij wapens in huis? Verd.: Uit angst, dat een volksgericht bij mij zou worden gehouden. President: Gij hadt vroeger ook al wa pens in huis? Verd.: Ja, dat is zoo. President: Gij hebt de browning geladen en door de kier van de deur ep van der Molen en Hoving gemikt. Hebt gij ook een gil gehoord? Verd.: Neen. President: Hebt gij alleen met een ge weer geschoten? Verd.: Ik geloof het niet. President: Heeft Aaltje dan geschoten? Gij moet hier de volle waarheid spreken. Er is een gaatje gewonden van een ge weerschot in de deur. Verd.: Ik kan mij niet herinneren, dat ik het geweer op dat oogenblik heb ge bruikt. Verdachte bekent het opzet om te dooden. President: Waarom zijt gij naar buiten gegaan met het geweer om op de politie te schieten? Verd.: Ik dacht, dat de politie door de ruiten zou schieten en ging daarom naar buiten. President: Met de bedoeling om te schieten1 op de politie? Verdachte: Ja. President: Gij hebt de bedoeling gehad Rectificatie. Stoomvaart Mij. Nederland. Prinses Jullana, u., 24 April te Southampton. Rondo, 23 April te A'dam. Kambangan, u., 22 April te Penang. Rotti, u., pass. 19 April Gibraltar. Grotlua, u., 23 April v. Belawan. Mapia, 24 April te A'dam. Christltaan Huygrens, u., 23 April v. Belawan. Krakatau, 24 April v. A'dam. Poelau Laut, t., 24 April v. Londen. Radja, t., 24 April v. Padang. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Almelo, u., 20 April v. Callao. Amazone, 2» April te New-York. Am at eikark, «3 April te Hamburg. Ares, 22 April v. Smyrna. Bacchus, 20 April v. New-York. Clio, 23 April v. Ceuta. Ilos, 22 April te Oporto. Iris, 23 April v. Danzlg. Tellus, 23 April te A'dam. Vesta, 22 April v. Catania. Aurora, 23 April te Gibraltar. Crijnssen, t., 24 April v. Havre. Euterpe, 23 April te Kopenhagen. Hebe, 23 April te Kopenhagen. Irene, 23 April v. Gibraltar. Neptunus, 24 April te R'dam. Venus, 23 April v. Lissabon. Fauna, 23 April v. A'dam. Achilles, 23 April v. Torrevieja. Bennekom, 24 April te Hamburg. Cottica, 23 April te N. York. Doros, pass. 24 April Gibraltar. Erato, 23 April v. Odense. Juno, 23 April v. Smyrna. Notos, 23 April te Venetië. Oranje Nassau, t., 23 Maart v. Madeira. Perseus, 23 April v. Carthagena. Pluto, 23 April te Bordeaux. Theseus, 23 April te Barcelona. Vesta, 23 April v. Messina. Nereus, 23 April te Pasages. Nero, 23 April v. Danzig. Hennes, 24 April v. A'dam. Neptunus, 24 April te R'dam. Kon. Holl. Lloyd. Drec'hterland, t., 23 April Dungeness. gep. Eemland, u., 21 April te Buenos Ayre9. Flandria, u., 23 April v. Santos. Gelria, t., 24 April v. Pernambuco. Montferland, u., 23 April te B. Ayrei. Salland, t., 23 April te Montevideo. Zeelandia, u., 22 April v. Lissabon. Orania, 24 April te A'dam Delfland, u., pass. 24 April Vlissingen. Kon. Paketvaartmaatschappij. Nw. Holland, 20 April te Batavia. N. Zeeland, 22 April v. Brisbane. Rokan, 24 April v. Aden. Halcyon Lijn, Stad Arnhem, 23 April te Antwerpen. HollandAfrika Lijn. Giekerk, u., 24 April r. East Londen. Jagersfontein, u., pass. 19 April Perim. Nijkerk, t., 22 April te Delagoabaai. Meliskerk, ut, pass. 21 April Gibraltar. Nijkerk, t., 23 April v. Lorenzo Marqués. Rietfontein, t., pass. 23 April Ouessant. Springfontein, t., 22 April v. P. Soedan. Sumatra, t., 23 April v. Mozambique. Klipfontein, u., 23 April v. Las Palmaa. Nieuwkerk, t., pass. 22 April Perim. IJstroom, 24 April te A'dam. Holland—West-Afrika Lijn. Alkaid, 22 April V. Freetown; Kennemerland, 23 April v. Hamburg. Kilstroom, t., 23 April v. Dakar, Mars, 23 April v. Lagos. Oberon, t., 22 April v. Freetown. Vondel, 23 April v. Port Harcourt. Vulcanus, 23 April v. Whydah. Drechtstroom, u., 23 April te A'dam. Reggestroom, 24 April te A'dam. HollandAmerika Lijn. Edam, pass. 22 April Azoren. Eemdijk, 22 April te Los Angeles. Meissonier, 19 April te Los Angeles. Nebraska, 20 April te Portland (O.). NieuwrAmsterdam, 23 April v. Boulogne. Maasdam, 23 April te N. Orleans. Spaarndam, 24 April te Antwerpen. Lochmonar, 20 April v. Los Angeles. Moerdijk, 22 April v. Cristobal. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, 24 April te Huil. Aagtekerk, u., 24 April te Melbourne. JavaBengalen Lijn. Bali, 21 April te Belawan. HollandBritsch-Indië Lijn. Alchiba, u., 22 April y. Messina. Meerkerk, t., 23 April v. Calcutta. Streefkerk, t., pass. 24 April Dungeness. Hoogkerk, t., 24 April v. Port Said. Kieldrecht, u., 23 April v. Genua, Texel, u., 23 April v. Suez. Koudekerk, u., pass. 24 April VKssingeiï, Schiekerk, 24 April v. R'dam. IJselkerk, u., 23 April te Colombo. HollandO.-Azië Lijn, Oostkerk, u., 23 April te Genua. Alderamin, t., pass. 23 April Perim, Oldekerk, t., 22 April v. Hongkong. JavaNew-York Lijn. Boschdijk, 20 April te Boston. Samarinda, 23 April v. Singapore. Sitoebondo, 23 April te Belawan. Sembilan, pass. 23 April Perim. JavaChinaJapan Lijn. Tjikembang, 21 April te Batavia. Tjisaroea, 20 April v. Hongkong. Tjikarang, 22 April te Hongkong. Tjibodas, 22 April te Manilla. Java Pacific Lijn. Benskalis, 24 April te Hongkong, Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera, t., 25 April te R'dam verwacht. Kota Gede, t., 22 April v. Marseille. Medan, u., pass. 22 April Kaap del Armi. Bandoeng, t., 23 April v. Port Said. Deli, u., 23 April te Genua. Garoet, u., pass. 22 April Dover. Slamat, u., 23 April v. Tanger. Tabanan, t., 23 April v. Port Said. Buitenzorg, 23 April v. Hamburg. Kota Radja, u., 24 April te Sabang. Sibajak, 24 April v. Batavia. Kertosono, u., 21 April v. Port Swettenham. Vlieland, t., 24 April te Marseille. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, t., 22 April v. Victoria. Alwaki, u., 22 April te Montevideo. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Calchas, pass. 22 April Perim. Patroclus, 23 April te Londen. Adrastus, 22 April te Liverpool. Demodocus, 20 April v. Pt. Said. Jason, 21 April te Pt. Said. Laertes, 23 April te Londen. Melampus, 20 April v. Batavia. Memnon, 20 April v. Pt. Said. Menelaus, 21 April te Shanghai. Phrontis, pass. 24 April Gibraltar. Antenor, 23 April v. Singapore. Merionea, 23 April v. Manilla. Pyrrhus, 20 April v. Yokohama. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 21 April te Castellon. Jonge Johanna, pass. 22 April Gibraltar. Jonge Maria, 23 April v. Tunis. Jonge Jacobus, pass. 22 April Gibraltar. De dienstplichtige J. v- d. Velden van het reg. kust-art. is met ingang van 30 dezer aan gesteld tot dienstpl. korp. Aan den adj.-onderoff.-admln. M. Snaauw van1 het reg. kust-art. ia met Ingang van 26 dezer de zilveren medaille voor trouwen dlenat toegekend. De dienstplichtigen van de lichting 1923 van het reg. kust-art. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden op %j deeer in het geeot van groot verlof geeteld. De bij het departement van defensie van de Onderzeedienstkazerné te Willemsoord over geplaatste off. van adm. 2e kl. J. Dekker wordt werkzaam gesteld op het bureau organisatie, algemeene zaken en onderwijs der derde afdee- ling A. De off. van adm. 2e kl. N. B. Spoor, dienende aan boord Wachtschip Vlissingen, wordt den ren Mei geplaatst bij de gereedmaking van Hr. Ms. van Galen te Rotterdam. 2 Mei: off. M.S.D. 2e kl. A. A. Looijen van R.D. A'dam naar Wachtschip Willemsoord. 2 Mei: luit. ter zee ie kl. H. Spits van Mar.- kaz. Willemsoord naar H. Hendrik als eerste officier; id. C. Meijer van H. Hendrik naar Wachtschip Willemsoord. De luit. ter zee 2e kl. M. Schoo, J. A. Rauws en B. G. van der Werff zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van het zeeofficiersexamen. I Mei: luit. ter zee 2e kl. M. Schoo van Mar.- kaz. Willemsoord naar K. Hendrik; id. A. J. E. Bik van Wachtschip Willemsoord naar H. Hendrik; id. J. J, Hoogendoorn van Mar.kaz. Willemsoord naar Wachtschip Willemsoord. De bevolen overplaatsing van den serg.- konst. P. Schreurs van Wachtschip Willems oord naar Hydra is Ingetrokken. 1 Mei: bootsman T, C. A de Vries van Wachtschip Willemsoord naar H. Hendrik. De zeemiliciens der 2e ploeg 1928 vertrekken den xen Mei a.s. met groot verlof. Bevordering. 30 April: tamb, 3e kl. A. van der Schot tot tamb. 2e kl.; id. W. v. d. Kleij tot ld.; pijper 3e kl. L. M. A. Muller tot pijper 2e kl.. De seinersmaat G. Meng is met Ingang van den 3ien Maart bevorderd tot korp.-seiner, Aan den mont.-majoor F. J. J. Groenewegen, dienende in O.-I., is een jaar verlof buiten be zwaar van den lande verleend. BEHOUDENS ONVOORZIENE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgende per sonen vergunning verleend naar Nederland terug te keeren: Per s.s. J. P. Coen, 17 April van Priok: Korp.-monteur J. J. Vissers, korp.-bott. J, J. Herman, korp.-zvpl. I, Verweij, mar. 2 kl, H. I. de Veij en luit. ter zee ie kl, Jhr. T, M.ivan Suchtelen van der Haare. Per s.s. Sibajak, 24 April van Priok: Korp.-schrijver F. den Heldt. Per s.s. Prins der Nederlanden, 1 Mei Tan Priok: Serg.-monteur G. Terpstra. Per s.s. Johan de Witt, 29 Mei van Priok: Korp.-monteur H. M. Hijmans, serg.-mon teur L. J. Lievense, korp. der mars. A. J. C. Willems. Per s.s. Indrapoera, 27 Maart van Priok: Korp. der mars, J, Breel en korp,-macht. C. Looijen. Ondervolgende schepelingen zijn den 2oen April j.1. per s.s. P. C, Hooft uit O.-I, in Ne derland teruggekeerd: Bootsman K. Pelt, ld. H. Riksman, kon stabel-majoor A. M. van der Hoek, borp.- konstabel O. C. Wagenaar, korp.-monteur T. G. Wichers, korp.-bottelier I. A. Visser, korp.- ziekenverpl. G. Jansen, P. W. van der Mark en P. Wakker, matr.-ziekenverpl. P. W. Doove, korp.-schrijver H. A. A. Schenkel en J. P. Philipse, serg.-hofmeester C. J. A. Fraanje, kleermaker P. J. Kok, korp.-vliegtuigmaker H. H. Jamoel, J. Kruidenier en J. van Steaten, serg.-torpedomaker H. van der Linden, korp.- torpedomaker P. J. W. Neugebouwer, mari niers J._ de Goede, T. de Puit, W. C. van der niers J? de Joode, T. de Puit, W. C. van der Gerritsen, M. A. Melchior en W. H. Romans. De aanneming van jongelieden voor licht matroos bij de zeemacht wordt S Mei gesloten en 15 Juni d.a.v. weer opengesteld. Met ontslag uit den zeedienst: 30 April: korp.-seiner J. Cramer, matroos 2e kl. M. W. Schippers. 25 April: serg.-vliegtuigmaker C. Blaak. Verd.: Neen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6