S. A. KANNEWASSER ZN. De Indringer 1 Zeebad Huisduinen Bezoekt ons Badpaviljoen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. HEERENBAAI BUITENLAND. Nr. 6646 ZATERDAG 4 MEI 19Z9 67ste JAARGANG Met het oog op den Hemel va artsdag zal het Adv.bl. van Woensdag niet verschijnen. De HELDERSCHE COURANT zal dien dag uitkomen. ADM. HELD. CRT. WEEKOVERZICHT. De vlucht naar Indië. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKL^EDING Groote branden. FEUILLETON 102) UITSTEKENDE BEDIENING.— PRIMA CONSUMPTIE. Buitenland. s De nieuwe Deensche regeertng. Over de ontwapeningsconferentie, Berichten nlt Afganistan In Mexico MEXICO. DE OPSTAND IN MEXICO. De defintleve ineenstorting der beweging. Ingezonden mededeellng. Voor vrouwen. EINDE. CHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbetaling: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand en Wieringen f 1.65; binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.10, id. p. mail en overige landen f3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorékenimr No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbel tarief. Kleine adivert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct 1 Op- en ondergang van Zon en IVIaan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Mei opond. op: ond: vumTnmn: Z 5 3.09 13.12 4.24 19.27 5.42 6.10 M 6 3.22 14.31 4.22 19.29 6.35 6.58 D 7 3.36 15.51 4.20 19.31 7.19 7.38 W 8 3.49 17.16 4.19 19.32 7.56 8.15 D 9 4.04 18.45 4.17 19.34 8.34 8.54 V 10 4.23 20.16 4.16 19.35 9.12 9.32 z 11 4.47 21.48 4.14 19.37 9.54 10.16 Licht op voor Auto's en Fietsen: Zaterdag 4 Mei 7.56 uur. Zondag 5 7.57 Maandag 6 7.59 Binnenland. Een zeer droevig ongeval, heeft een donkere schaduw geworpen, op de vlucht van de Dornier-Wall-vliegbóoten naar In dië. Een onzer bekwame vliegers heeft het leven gelaten bij een ongeval, waarvan ons op het oogenblik (Donderdagmiddag) de oorzaak nog niet bekend is. Off.-vlieger Evers was een der beste vliegeniers van de Marine, die bovendien om zijn opgewekt en prettig humeur, onder zijn colle ga's zeer bemind, en bij zijn ondergeschik ten zeer gezien, was. Met groot verlangen had hij naar dezen tocht uitgezien, hij was een vliegenier van de beste soort, die het een buitengewone eer vond, dat ook hij tot de „uitverkorenen" behoorde, die deze, voor de Marine en ons land zoo be langrijke vlucht, mocht medemaken. Vol jeugdige overmoed was hij in zijn „kist", de D. 22 gestapt en had niet getwijfeld aan het succes van den tocht, aan de eer, die Nederland, en in het bizonder de Marine, ten deel zou vallen, na deze vliegprestatie. En ziedaar, het droevig einde. De dood, die wreed en onbarmhartig alle hoop en alle verwachting in puin deed storten. Wij voelen diep de tragiek van dit vreeselijk gebeuren en wij begrijpen iets van het leed van de achterblijvenden, die met zoo groote spanning het verloop van den tocht hadden gevolgd, van de d roefheid, die de TOBRALCO is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant collega's bezield, die met hem dezen tocht mede maakten, van den slag, die de Ma rine treft, met het verlies van dezen vlie genier. „Memento mori," het geldt voor ieder sterveling, maar wel in het bizonder voor hen, die een zoo gevaarlijk beroep uit oefenen als dat van vliegenier. Want al is het waar, dat de techniek veel vooruit is gegaan, dat de betrouwbaarheid van de motoren veel grooter geworden is, het vliegen blijft nog altijd een risquant werk, dat heeft ook weer doen zien het doodelijk ongeluk, dat deze week op „de Kooy" plaats had, waar ook een jongeman van 28 jaar het leven verloor. Wel is de Ma rine de laatste dagen zwaar getroffen. De Koninklijke Familie naar Zwitserland. Donderdag zijn de Koningin en Prins, Hendrik voor eenigen tijd naar Zwitser land vertrokken en naar aanleiding van dit bezoek, aan het land der toeristen, had de „Neue Berner Zeitung" een artikel over den vorm ervan, ook in verband met een bezoek van koning Foead van Egypte, dat de volgende ir.aand plaats heeft. Op verzoek van onze koningin zou er van officieele drukte geen sprake zijn, in tegenstelling met het bezoek van koning Foead, die met het noodige ceremonieel en militair eerbetoon wenscht ontvangen te worden. De Zwitsersche regeering waardeert de zen eenvoud van de Koningin ten zeerste en genoemd blad vertolkte het gevoelen van haar, in een zeer waardeerend ar tikeltje, dat wij in ons nummer van Don derdag plaatsten. De staking te Zaandam wordt bjj langeren duur een onverkwik kelijke geschiedenis. Het niets doen heeft op ieder mensch een demoraliseerenden invloed, en waar in het begin de stakers verstandig en rustig afwachtten, tot hun eischen ingewilligd zouden werden, begin nen zij zich nu meer en meer te roeren, zijn er reeds verscheidenen overgegaan tot het plegen van baldadigheden. De toe stand is overigens nog onveranderd, de patroons, zoowel als de stakers, blijven onverbiddelijk in hun eischen en van eenige tegemoetkoming is nog geen sprake geweest. Het einde van dit conflict is dan ook nog niet in zicht. Deze week zijn een aantal Spaken- burger-visschers op een der houtwerven aan het werk gezet en dit heeft natuurlijk kwaad bloed gezet bij de stakers, die van deze „onderkruiperij" niet erg gediend zijn. Het is dan ook te voorzien, dat de toe stand in Zaandam, onrustiger zal worden, vandaar ook dat de commissaris van poli tie reeds versterking van het korps noo- dig heeft geacht en een 25 Rijksveldwach ters tijdelijk gerequireerd zijn. Voor de gemoedsrust van veel Zaan dammers, ook voor de portemonnaie van de huismoeders en voor de winkellade van do winkeliers, alsmede voor de kassen der vakbonden, is het wenschelijk, dat er spoedig een einde aan dit conflict komt. Wel zelden zal een roo groot aantal „groote branden", in zqdfrorten tijd, heb ben plaats gehad, als de laatste weken. Dat is eigenlijk al begonnen met den brand, die het prachtige stadhuis van Lei den vernielde, een verlies, dat door gansch Nederland betreurd werd, omdat hiermee een stuk historie, als we het zoo mogen zeggen, in de vlammen opging. Van architectonische schoonheid was dit ge bouw. De brand van het Palels voor Volksvlijt, heeft ook een gebouw vernie tigd, dat bij velen „geliefd" was. De bouw kundige waarde hiervan is nogal bestre den en wij zullen ons niet op dit terrein wagen. Wel is het een feit, dat het Paleis voor Volksvlijt, een bepaald aspect gaf Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. „En als ik die weiger?" „Dat zou ik heel erg vinden", gaf Wit- ham ten antwoord. „Maar verbazen zou het me niet, van uw standpunt zou ik 'het kunnen begrijpen". „Maar verschil zou 't niet voor je maken?" „Ja", antwoordde Witham rustig, „ver schil zou 't wel maken, maar tegenhouden zou het me niet. Dat laat ik me door niets.als Miss Maud 't verleden niet telt". De kleine vrouw keek hem lachend aan. „Ik zal je niet langer plagen. Als je 't werkelijk van zooveel belang acht mijn toestemming heb je. Ik weet niet, wat het antwoord van Maud zijn zal, maar dit kan ik je zeggen, als een man een vrouw wil winnen is dit de juiste manier Bij de laatste woorden was ze opge staan; even legde ze nog bemoedigend haar hand öp de zijne, toen ging ze terug naar de andere gasten. Maar ofschoon ze verder schijnbaar geen notitie meer van hem nam, had hij het toch aan haar te danken, dat hij Maud Barrington een half uur later in de schemerlg-verlichte hall op weg naar de zitkamer tegenkwam. Eerst leek het of h« alleen met 't openen van de deur, een gewone beleefdheids daad, wilde volstaan; maar hij vermande zich; met den deurknop in zijn hand keer de hjj zich naar haar toa. aan het Amsterdamsche stadsbeeld en dat dit aanzien niet gaarne werd gemist, ook door hen, die overigens veel aanmerkin gen op het Paleis hadden. Dan zijn er de branden te Rotterdam (15 perceelen in de asch gelegd), te Apel doorn, te Maassluis en in België de be roemde abdij van Tongerloo. Wij vragen ons niet zonder eenigen angst af „wat is er nu aan de beurt?" Zooals voorspeld is, is geschied. De so cialisten hebben een coalitie gevormd met de radicalen en dus zullen zij in het nieu we Folketing over een voldoende meer derheid beschikken, daar de nieuwe Ka mer 61 socialistische en 16 radicale leden telt, terwijl het totaal aantal zetels 149 be draagt. „Men is het eens geworden" schrijft het Hbl. „over een program, dat niet alleen een oplossing zal moeten brengen van het zoo belangrijke en tot zooveel ver deeldheid aanleiding gevende militaire vraagstuk, maar ook op economisch- en sociaal gebied zeer belangrijke hervormin gen en maatregelen beoogt." Wij mogen dus verwachten, dat deze nieuwe regeering een niet zoo kort leven zal zijn beschoren en dat zü veel nuttig werk zal mogen verrichten. 0.m. heeft zij op haar program, opheffing van het Landsting (Eerste Kamer) en ontwape ning. die al sinds eenige weken in Genève ge houden wordt en waarover we het al meer dere malen op deze plaats hebben gehad, kunnen we deze week zeer kort zijn. De conferentie loopt vandaag of morgen ten einde en het resultaat van de besprekin gen en van de genomen besluiten zal dan eerst bekend kunnen worden gemaakt. Maar nu reeds is te voorzien dat dit resul taat zeer gering zal zijn. Op het oogenblik worden zelfs alle zeilen bijgezet, om toch nog iets te bereiken, opdat de conferentie niet een totaal fiasco zal worden. Doch een volgende week kunnen we hierover waar schijnlijk meer scrhjjven. die schaars en'onvolledig de grens over komen, maken melding van successen van Amannoelah, en naar men meent te mo gen gelooven, zal de tijd spoedig aange broken zijn, dat Amannoelah weer den troon zal bestijgen en Batsja Saquao tot den proletarischen stand zal terugkeeren, of in de gevangenis geworpen zal worden, of, wat ook niet onwaarschijnlijk is, ge- fusileerd zal worden. Het heeft wel lang geduurd voordat Amannoelah zoover was, dat men aan mocht nemen, dat hij spoedig weer het gezag in handen zou hebben. Wel een harde les voor dezen modernen vorst. zijn de opstandelingen ook onderworpen. De laatste stad, die nog in handen van de opstandelingen was, zou Woensdag door de regeeringstroepen zijn genomen. Hier is dus de rust, na een strijd van maanden, ook weer teruggekeerd. ECHTE FRIESCHE Qnplaab van gewone (a6aA.f Reuter bevestigt uit Douglas, in Ari- zona, dat zich het opstandelingen-garni zoen van Aqua Prieta, welke stad die laatste versterkte plaats aan de Mexioaan- sche noordgrens was, die nog in de macht was van de opstandelingen, ten getale van 1600 man heeft overgegeven. Uit een verder bericht uit Douglas blijkt nog dat aan generaal Caraveo, den laatsten opstandelingen-leider, die nog in het veld is en die zich met een groot com mando bij de Pulpito-pas bevindt, am nestie is aangeboden. Vrouwen vooral, hebben nu en dan be hoefte aan de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Vanaf de vorming tot voorbij den middelbaren leeftijd treden in het vrouwelijk organisme voortdurend veranderingen op, die veel inspanning van de nieren vorderen. Eveneens in het kritieke tijdperk en in de maanden voor en na de geboorte van kinderen, krijgen de nieren veel extra werk te doen. Het is daarom geen wonder, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, afmattende pij nen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, zenuwachtigheid en urine- stoornissen. Vrouwen behooren te weten, dat de nie ren de gewichtige levenstaak hebben om de onzuivere stoffen uit het bloed te fil- treeren. Ais de nieren verzwakt of over spannen zijn, wordt de bloedsomloop ge ïnfecteerd en het geheels gestel aange daan, waardoor spit, blaasontsteking, rheumatiek, lendezwakte enz. kunnen ontstaan. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen voor vrouwen in tijd van nood een zegen blijken. Zij worden aanbevolen door vele dankbare, verstandige vrouwen, die haar herstel en welzijn aan het tijdig gebrui ken van dit versterkend niermiddel te danken hebben. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. „Wil je me even aanhooren? - Als je daarna dan nog hier binnen wilt gaan, zal ik je niet langer tegenhouden..... 't Gaat om datgene, dat in hoofdzaak de reden voor mijn terugkomst hier geweest is. Weet je, wat ik bedoel?" Maud bleef voor hem staan en sloeg haar oogen naar hem op, maar zelfs in 't schemerige licht zag Witham den blos, die haar naar 't gelaat geslagen was. „Ja," gaf ze eenvoudig ten antwoord. „Als je 't dus al weet," gaf Witham glimlachend ten antwoord, ofschoon de vingers, die den deurknop omgrepen, van opwinding trilden, „zul je moeten toe geven, dat ik mijn stoutmoedigheid, waar over je het lang geleden gehad hebt, teruggekregen heb, want ik sta op 't punt iets hèèl gewichtigs te ondernemen." Even sloeg Maud haa oogen neer. „De stoutmoedigste ondernemingen hebben gewoonlijk de meeste kans van slagen," zeide hij zachtjes. Witham legde zijn hand op haar schou der en dwong haar zoo naar hem op te kijken. „Om jou ben ik hier teruggekomen," zeide hij heftig. „Maar je weet, wat ik gedaan heb, je weet, hoe weinig ik je aan bieden kanik kan en mag niet op snel besluiten aandringen. Jij zoudt de gene zijn, die het meeste gaf, jij zoudt je .■afkomst moeten vergeten, jij zoudt te vreden moeten zijn met datgene, wat ik je als man uit het volk, zou kunnen geven." Het meisje keek hem aan. „Maar één ding is er noodig.en dat heb je nog niet genoemd," zeide ze zachtjes. „Dat is al sedert dien nacht in de sneeuw je eigendom geweest," antwoord de Witham. Ze voelde hoe zijn vingers zich vaster cm, haar schouders klemden. Een oogen blik deed zijn greep haar bijna pijn, maar toen ze naar hem opkeek, waren haar oogen zacht en glanzend van geluk. „Dan is alles, wat ik te geven heb van jou.zeide ze. Witham trok haar naar zich toe en sloeg zijn armen om haar heen. Doodstil was het in de hall, door de massieve ka merdeuren drong het praten en lachen in de eetkamer slechts gedempt tot waar zij stonden door. Maar na een paar minuten maakte het meisje zich zachtjes los en keek half-verlegen naar hem op. „Waarom heb je zoo lang gewacht?"* „Dat weet je wel," antwoordde Witham. „En ik heb gelijk gekregen, 't is beter zoo geweest." „Ja antwoordde Maud zacht. „En nu kan ik je ook vertellen, dat ik naderhand blij was, dat je volgehouden had en weg was gegaan maar als je me 't toen' ge- vraagd hadt, dan had ik je niet gewei gerd." Een minuut of tien later kwam miss Barrington de hal in. Na een snellen blik op Witham boog ze zich naar haar nichtje toe en kuste haar hartelijk. Toen keerde ze zich tot den jongen man. „Mijn broer heeft naar je gevraagd," zeide ze. „Wil je nu even meegaan?" Witham liep achter haar aan de trap op en de gang door. Na even kloppen deed ze de deur open van een groote ka mer, waar Golonel Barrington, tot Wit- ham's verwondering, op een ruststoel lag. Maar Witham schrok, toen hij de veran dering in bet uiterlijk van den Silverda- leschen leider zag; zijn gezicht was mager en bleek, zijn lichaam tengerder, zijn horst smaller dan vroeger, de hand, die hij Witham toestak, trilde hevig. „Prettig, dat je weer thuis bent, Lan- oe," zeide hjj. „Ze hebben me verteld, dat wonderen verricht hebt jij bent wer kelijk de eerste zakenman in onze fa milie. Zooals je ziet, voel ik me den laat sten tijd nog niet goed, ik ben moe en zwak." „Ik had gedacht u in1 bed te vinden prettig dat u al weer op kunt staan, sir," antwoordde Witham rustig. „Maar ik moet u aan iets herinneren, dat ik u, den avond van mijn weggaan, verteld heb; Barrington keek hem vragend aan, toen maakte hij een ongeduldige bewe ging met zijn handen. ,yJa, 't was iets on- pleizierigs, dat herinner ik me wel.m'n geheugen is niet meer wat 't geweest is. maar mijn zuster heeft je vergeven. En dat is me genoeg. Hier in Silverdale heb je veel, heel veel voor ons gedaan, en in Winnipegg heb je eveneens getoond, wat je kon. Dat is iets, wat me eiken dag weer genoegen doet. Wat ik zeggen wilde 't wordt tijd, dat je de leiding hier van mij overneemt!" Witham keek Miss Barrington aan; als eenig antwoord! glimlachte ze verdrietig. „Prettig voor me, dat u 't zelf ter sprake brengt, sir," zeide hij. „Ja mijn plan is om hier in Silverdale té blijven en dat brengt mij op hetgeen ik u te vragen heb." Bij 't hooren van die woorden leek het, of Barrington wat helderder van begrip werd. Op zijn oude, scherpe manier stelde hjj den jongen man eenige vragen, en pas, nadat deze bevredigend beantwoord waren, knikte hij toestemmend. „Zoo," zeide hij toen. „Ja.ze is een flink meisje, flink en lief, net wat jij heb ben moet.in alle opzichten zou 't een uitstekende oplossing zijn. Zou je haar even willen laten halen?" Een paar minuten later ging de deur open en kwam Maud met glanzende oogen kamer binnen; Barrington keek haar glimlachend aan. „Ik wensch je van harte geluk, kind lief ik kan je niet zeggen, hoeveel ge noegen me dit doet," zeide hij. „Een paar jaar geleden zou ik je niet aan Lanoe toe vertrouwd hebben, maar hii heeft zich nu schitterend gerehabiliteerd. Ik heb onge lijk gehad en ik hoop, dat hij me m'n wantrouwen vergeven zal. Jullie samen zult Silverdale beroemd maken en dan nu ik weet, dat ik er gauw niet meer zal zijn, om voor je te zorgen, is 't bepaald een troost, dat je een man van je eigen stand gekozen hebt. Al hebben we fouten, en al begaan we misslagen, 't bloed ver loochent zich nooit." Witham keek Miss Barrington aan. Haar oogen schoten vol tranen en hij voelde, dat hij zelf een kleur kreeg. Maar tege lijk voelde hij dé hand van Maud op zijn arm; de zaohte druk van haar vingers dwong hean, mede te gaan, toen ze hem, op een wenk van haar tante, mee de ka mer uitnam. Bulten op de gang nam ze zjjn gezicht tuschen haar belde handen en trok 't zachtjes naar het hare toe. „Vergeet het, liefste, want hij heeft on gelijk. Als jij Lance Gourthorne geweest was, zou dit nooit gebeurd zijn." „Neen, misschien niet," antwoordde de jonge man ernstig. Maar toch heeft hij in sommige opzichten gelijk.... denk je heusch tevreden te kunnen zijn met Wit ham, den prairieboer?" Met een gelukkige uitdrukking in haar oogen legde Maud haar wang tegen de zijne. „Ja," zeide ze eenvoudig, „wat is een Gourthorne, wat is naam en stand, vergeleken bjj zjjn persoonlijkheid, bij ja met die meelfabrieken bij Winnipeg en een warman bloa op haar wangen da

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1