S. I. HEI S 21. DE HAND DER TRAGEDIE Eerste Blad. Nr. 6647 DINSDAG 7 MEI 1929 57ste JAARGANG Met het oog op den Hemelvaartsdag zal de Heldersche Crt. MORGEN verschijnen. Advertenties voor dit nummer kunnen tot mor genochtend 9 uur op ons Kantoor bezorgd worden. Het Adv.blad zal dus niet Uitkomen. Adm. Held. Crt. BUITENLAND. smaakt üJs rooit FE U I LLETON KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEEDING Aanslag op Woldemaras. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen N00RD-H0LL. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Helder, Kerkgracht 36. Spreekuur: Woensdags van 10-2 uur. BINNENLAND De meest hinderlijke kwaal f— HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op voor Auto's en Fietsen: Dinsdag 7 Mei 7.61 uur. Woensdag 8 7.62 VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Geen hoopgevende resultaten. De voorbereidende commissie voor de ontwapeningsconferentie heeft Zaterdag de derde week van haar zesde zitting ge ëindigd met het ongelukkige resultaat dat de zwartgallige beschouwingen, die aan het einde der eerste week over de zit ting geuit werden, helaas volkomen be vestigd zijn. In het begin van de tweede week had den wij hoop gekregen, dat onder den in vloed van de door Gibson uitgesproken opwekking van president Hoover om het ontwapeningsvraagstuk thans in het licht van het verdrag van Kellogg geheel nieuw te bezien, nuttig werk zou worden ver richt. Helaas kunnen wij alleen nog hopen, dat met 'betrekking tot de vloot- beperking de door Gibson's rede geopen de blijde vooruitzichten inderdaad zullen worden vervuld. Van een bezien van de bewapenings kwestie in het licht van het pact van Kel logg is met betrekking tot de strijdmacht te land heelemaal geen sprake geweest en Gibson zelf heeft niet de minste moeite gedaan om de oommissie op de nood zakelijkheid van dien nieuwen geest, ook ten aanzien van de legerbeperking, te wijzen. Gibson's teleurstellende houding. Integendeel, Gibson heeft slag op slag nieuwe concessies aan het militarisme van Frankrijk gebracht. Na het denkbeeld van de vermindering der geoefende reserve- troepen werd ook dat van de beperking en vermindering van het oorlogsmateriaal door Gibson geheel geofferd aan zijn ver langen om maar op de één of andere wijze, boe dan ook-, tot overeenstemming met de mogendheden met de sterkste legers te ko men, zelfs al zou daarvan het gevolg zijn, dat de conventie werkelijk niets meer Ingezonden Mededeeling. TOBRALCO is het meest geschikte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht. Verkrijgbaar in een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant verklaard; doch er de voorkeur aan gege ven te zeggen, dat het eerste gedeelte der zesde zitting thans geëindigd is, terwijl de commissie op een nader tijdstip voor het houden van het tweede gedeelte op nieuw zal bijeenkomen. Dit tweede ge deelte zal thans, zooals Politis in zijn slui tingsrede verklaarde, ook de laatste bijeen komst der ontwapeningscommissie voor de ontwapeningsconferentie zelf worden. IJtwinof pa&t uit Litwinof heeft een scherp requisitoir tegen de uitkomsten van deze eerste helft der zesde zitting geuit. Hij verklaarde, dat de somberste verwachtingen der Sowjet- delegatie nog overtroffen zijn. De Sowjet- delegatie had van tevoren gevreesd, dat de commissie in deze zitting niet van de plek zou kunnen komen. Het resultaat is echter nog ongunstiger geweest; de commissie heeft zelfs verschillende stappen achteruit gedaan. Onder deze omstandigheden vond Litwinof het overbodig nog een volgende zitting der ontwerp-conventie te houden. Hij meende, dat het het 'beste zou zijn zelfs zoo spoedig mogelijk de ontwape ningsconferentie bijeen te roepen. Evenals graaf Bernstorff legde ook Litwinof de verklaring af, dat de Sowjet-delegatie niet de minste verantwoordelijkheid voor den arbeid der voorbereidende commissie zal dragen. De Sowjet-delegatie bleef echter bereid aan de werkzaamheden deel te nemen, in de hoop, dat de druk der openbare mee ning nog zoo sterk zal worden, dat bij de ontwapeningsconferentiö zelf betere resul taten 'bereikbaar zullen zijn. De sluitingsrede. Politis heeft d'e sluitingsrede uitgespro ken, waarin hij buitengewoon overdreven sprak over het succes van deze zitting. FRANKRIJK. wordt dan, om een uitdrukking van Lit winof nogmaals aan te halen, „een enve loppe zonder inhoud." Bovendien is Gibson de voornaamste sta-in-den-weg geweest tegen het eenige positieve voorstel, dat Frankrijk en de kleine Entente met steun van Engeland, Italië en Japan deden, om de conventie met betrekking tot bewapening te land al thans eenigen inhoud te geven: het voor stel tot beperking en vermindering der militaire begrooting is door Gibson ten val gebracht. Frankrtjk's concessie. X Met vriendelijker dan over Gibson kan het oordeel over Massigly en zijn geest verwanten zjjn. Toen Gibson inderdaad de geoefende reservetroepen aan Frank rijk had toegegeven, verklaarde Massigly met diepe ontroering, naar hij zelf zeide, dat Frankrijk nu in alle andere kwesties de grootst mogelijke inschikkelijkheid zou toonen, nu het gezegevierd had op bet eene punt, waaromtrent het geen enkele concessie kan doen, n.1. de geoefende reservetroepen. Wij hebben nu in deze week gezien, waarin die concessies beston den; zij hadden alle een verzwakking van de conventie tengevolge. Frankrijk drong niet meer aan op inter nationale controle, Frankrijk handhaafde niet zijn voorstel tot budget-begrooting. Van eenige concessie aan Duitschland en de enkele andere delegaties die de conven tie werkelijk verbeteren wilden, is geen sprake geweest!! De bijeenkomst verdaagd. Genève, 6 Mei. De ontwapeningscon ferentie heeft vandaag 'haar beraadslagin gen voor ombepaalden tijd verdaagd, waar schijnlijk tot November. Men heeft de zesde zitting niet uitdrukkelijk gesloten 1) door E. PHELLLPS OPPENHETM. HOOFDSTUK L Het gele huls. GEEN WERKLOOSHEID. Volgens de officieele statistiek betref fende de werkloosheid in Frankrijk, is in dit land de werkloosheid geheel verdwe nen. De statistiek legt nadruk op het te kort aan arbeidskrachten. LITAUEN. De dictator ongedeerd; zijn ad judant gedood; nog 2 ernstig ge wonden. Het Berliner Tageblatt meldt uit Kow- no, dat op Woldemaras, den Litauschen minister-president, toen bij gisterenavond in gezelschap van zijn adjudant, een jonge dame en zijn pleegzoon uit zijn auto stap te om een concert bij te wonen in het Staats-theater, een moordaanslag ge pleegd ia De aanslag geschiedde in den voortuin van het theater en werd gepleegd door 3 individuen, die in totaal 7 schoten losten. De adjudant van den dictator was op slag dood. De jonge dame en de pleegzoon zijn door schoten in den buik ernstig gewond. Woldemaras zelf bleef ongedeerd. De daders konden nog niet gepakt wor den. Zij zullen waarschijnlijk ontkomen. De politieke en crimineele politie hebben dadelijk een onderzoek ingesteld. Letterlijk iedereen, met twee uitzonde ringen van weinig belang, was ons komen bezoeken. De gravin was in haar rijtuig gekomen van Sysington Hall, een afstand van twaalf mijlen; met twee bleekzuchtige dochters, die opgetogen waren geweest over onze late rozen en die ceders die onze grasperken overschaduwden. De Holgates van Holgate Brand en Lady Naselton van Naselton waren denzelfden namiddag verschenen. Vele anderen waren in hun gevolg ge komen, want wat zulke groote lui deden, moest iedereen in die 'buurt natuurlijk navolgen. lZ3j hadden een weinigje bedeesde nieuwsgierigheid getoond naar de spel- ling van onzen naam. Doch toen mijn va der melding haidl gemaakt van de dub bele f en een toespeling daarenboven op de Ffolliots van Warwickshire met wie wjj weliswaar geen omgang hadden, doch die niettemin stellig verwanten van ons waren toen werd een merkbare zucht van verlichting gevolgd dioor een vloed van lieve harteldjkheMl Er waren echte FfoHiots en valsche Ffolliots. Wij' behoorden tot de goede soort. Niemand had dus een 'bok gemaakt door bet achterlaten van zijn kaartje bij: een dorpspredikantj© en zijn dochters. De eerste bezoekers gingen heen en verspreidden die goede berichten. Zij, die geaarzeld hadden, aarzelden niet langer. Onze kleine oprijlaan, erg steil en lastig van draai, werd opgeploegd door de wie len van vele rijtuigen. De geheele buurt, tot op een betamelijken afstand, kwam met twee uitzonderingen. Die uitzonderingen waren die heer Bruce Deville van Deviile Court op de grens van wiens goederen onze kleine kerk en pastorie lag, en de dame die woonde in het „Gele Huis". Ik vroeg ook een 'goeden namiddag Laldty Naselton naar hen. Haar Ladyschap was een van onze eerste bezoeksters ge weest en had van het begin af een sterk verlangen aan den dag gelegd om' mijn inleidster te worden in de gezelschap van Northshire. Zij was van middelbaren leef tijd, vroolijk, en modern op en top een oosmopolite. Ik praatte gaarne met haar, en dit was reeds haar derde bezoek. Wij zaten op het gras onze afternoon- tëa te drinken en te genieten van den praohtigen Octobernamidd'ag. Het eigenaardig gebouwde huigje sche merde geel door de donkere pijnboomen, en dat bracht het mij in die gedachten. Alleen van één enkel punt in onzen tuin kon men iets van het gele huis zien. Toe valligerwijze zat ik juist op dat punt en AFGANISTAN. DE STRIJD OM KABOEL. De Correspondent van de Daily Mail te Lahore meldt d.d. dat de strijd om het bezit van Kaboel is begonnen. Zoowel van de zijde van Amanoella als van Habiboel- la worden successen gemeld. MEXICO. AANSLAG OP MEXICO'S OUD-PRESIDENT. Nogales, 6 Mei. Bij een receptie te Her- mosillo, ter eere van den Mexicaanschen opperbevelhebber en oud-president Calles, trad een jonge man, zoon van een gewezen gouverneur van den staat Sonora, naar voren als om Calles te omhelzen. Een offi cier zag echter, dat de jongeman een mes in de hand hield, en ontwapende hem. Daarna vond de receptie voortgang. BUITENLANDSCH NIEUWS. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. DE SCHADE VERGOEDEN GS- CONFERENTIE TE PARIJS. Het voorstel van Owen Young. Naar verluidt beoogt het voorstel van Owen Young, dat de eerste annuïteit 1675 millioen mark zal bedragen en dat dit be drag elk jaar met 26 millioen mark zal toenemen. Voor een tijdperk van 37 jaar komt men dan op een gemiddelde annuï teit van 1980 millioen mark en voor de eerste 10 jaar op een gemiddelde annuï teit van 1787 millioen mark. Wanneer men er den rente- en afios- singsdienst voor de Dawes-leeningen bij in betrekt dan zal de gemiddelde annuï teit voor een tijdperk van 37 jaar 2050 mil lioen mark bedragen. Bij de getallen van het voorstel van Owen Young zijn alle prestaties, die van Duitschland geëischt kunnen worden, inbegrepen. De Duiteche delegatie heeft deze ge tallen als basis van bespreking aangeno men, onder het voorbehoud, dat met ze kere door Duitschland geëischte voor waarden op oeconomisoh gebied rekening gehouden wordt. Het spreekt vanzelf dat bij een overeen komst bepaalde veiligheidsmaatregelen (transfer-beveiliging, enz.) getroffen zul len moeten worden, die niet alleen de be langen van den schuldenaar doch ook van de schuldeischers dienen. De oeoonomische eisohen van de Duit sehe delegatie zijn gisterenmorgen aan Owen Young, den voorzitter van de con ferentie, overhandigd. Owen Young zal op zijn beurt deze eischen weer aan de schuldeischers doen toekomen. Wat de houding van de afzonderlijke delegaties betreft kan medegedeeld wor den, dat hierover nog geen betrouwbare berichten bekend zijn. Framsche persstemmen. De Fransohe bladen laten zich over het algemeen nog weinig uit over de onver wachte wending, die de onderhandelingen over de schadevergoedingskwestie hebben genomen. De wensch van Owen Young om tot overeenstemming te komen en de goede wil van dr. Schacht worden erkend, doch dit neemt niet weg, dat ernstige kri tiek uitgeoefend wordt op de taktiek van den Amerikaanschen deskundige, omdat hij het oorspronkelijk voorstel van een annuïteit van 2105 millioen mark heeft verminderd en bovendien omdat hij de Amerikaansche vorderingen ten volle heeft gehandhaafd, terwijl hij van de ge- Consult kosteloos met voorkennis van don huisarts. allieerden offers verlangt De door Duitschland te betalen annuïteiten bedra gen 200 millioen mark minder dan de schuldeischende staten geëischt hebbt n, hetgeen in kapitaal uitgedrukt 8V2 mil- liard mark bedraagt Volgens de plannen van Owen Young zal het Fransohe aan deel in de schadevergoeding verminderd worden van 48 tot 36 milliard frank. Op dit punt verwacht men dan ook het groot ste verzet der Fransohe deskundigen, waarbij de Belgen zich zeker zullen aan sluiten. Een beschouwing van de Framkf. Ztg. De Frankf. Ztg. schrijft: Nu Duitschland het bemiddelingsvoor stel van Owen Young heeft aangenomen, verwacht men hier algemeen dat de Pa- rij sche conferentie zal slagen. KONINGIN WILHELMINA TE BERN. Koningin Wilhelmina, die, zooals ge meld werd, incognito in Zwitserland ver toeft, heeft te Bern, slechts vergezeld van een hofdame, in allen eenvoud gewinkeld. Haar verblijf aldaar baarde ook volstrekt geen opzien. Op eenigen afstand van de beide dames volgde een politie-agent in burger. In enkele winkels werd de vor stin herkend. Zij maakte later een auto tocht door de stad en bezocht o.a. den berenkuil. Zaterdag te 2 uur vertrok Hare Majesteit, uitgeleide gedaan door een groote menschenmenigte van het station. FRED. J. ROESKE. Fred. J. Roeske, de ook hier welbekende Amsterdamsche dirigent en componist, is Zaterdag hartelijk gehuldigd met zijn 40- jarig ambtsjubileum. Wethouder Ketelaar sprak hem toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud, Jac. Denijs kwam met een album alsmede een door B. van Vlijmen geteekend portret, Sem Dresden sprak en dr. Gunning, rector van het Ly ceum, waaraan Roeske leeraar is, bood een legpenning aan. Er was voorts nog een groot aantal sprekers, terwijl talrijke telegrammen waren ingekomen. DE KAMERVERKIEZINGEN. De Hervormde Geref. Staatspartij heeft thans voor de Tweede Kamer definitief candidaat gesteld de heeren ds. O. A. Lingbeek in Den Haag, G. Nieuwenhuizen Ingezonden Mededeeling. bij een pauze in het gesprek kwam er een vraag bij mij' op. „Wat ik zeggen wil," begon ik, „onze naaste buren zijn ons nog niet komen be zoeken?" „Uw naaste buren?" herhaalde Lady 'Naselton. „Wie bedoelt u? Er wonen zoo- velen van ons vlak bij elkander." „Ik meen de dame, die in dat kleine huis aan de andere zijde van het geboomte woont," antwoordde ik, met een hoofdbe weging in die richting. „Het is immers een dame, die daar woont? Ik geloof ten minste, dat de een of ander mij dlit verteld heeft, ofschoon ik nog niets van haar ge zien heb. Maar misschien vergis ik mij." Lady Naselton hief belde handen ten hemel. Toen zij sprak was het met merk baar genot. De symptomen waren niet te miskennen. Ik zag duidelijk, dat zij trachtte van mijn vraag zooveel mogelijk te maken. „Maar liefste Miss ffolïiot!" riep zij uit „Weet u dan werkelijk nog niets Van van haar. Heeft dan niemand nog iets van haar verteld?" Ik smoorde een gemaakte geeuw alis een klein protest tegen haar ongepaste vroolijfcheid. Ik heb niet veel zwakheden, maar ik heb een hekel aan schandaal en aan schandaaltjes vertellen. Intusschen was toch mijn belangstelling opgewekt ofschoon ik wel oppaste, Lady Naselton niet de voldoening te geven het haar te laten merken. „U moet bedenken dat ik nog slechts enkele weken hier ben," antwoordde ik. „En dat is zeker niet lang genoeg om mij van de annalen uit dien omtrek op de hoogte te stellen. Ik heb er nog niemand naar gevraagd. Niemand heeft haar naam genoemd. Is er werkelijk iets bijzonders met haar?" Lady Naselton keek naar omlaag en veegde eenige kruimpjes van haar schoot met een delicaat geschoeide hand'. Zij was blijkbaar een epicurist© in bet vertellin gen doen. Zij zou trachten er zooveel mo gelijk van te genieten. En zoo lang moge lijk. „Wel meisjelief, ik zou niet gaarne alles oververtellen wat de menschen zeggen," zoo begon zij langzaam. „Doch dit neemt niet weg, dat het niet meer dan mijn plicht is u, die als vreemdelinge van nie mand in de buurt iets afweet, te waar schuwen. Ik weet zelf geen bijzonderhe den, Ik heb er nooit naar gevraagd. Maar zij kan volstrekt niet als een fatsoenlijke vrouw beschouwd worden. Er is iets heel dubieus in haar geschiedenis." „Hoe verrukkelijk vaag!" merkte ik op met onwillekeurige ironie. „Weet u niet iets meer definitiefs?" „Ik schep geen vermaak in het naspo ren van zulke zaken," antwoordde Lady Naselton wat stijfjes. „De meening van lieden, die beter tot oordeelen in staat zijn, is mij voldoende." „Men moet onderzoeken, of men kan en mag niet oordeelen," sprak ik. „Waar schijnlijk is er iets, wat zij doet, of niet doet?" „Het is iets, d'at met haar verledeni in verband staat," zeide Lady Naselton. „Haar verleden? Het wordt tegenwoor dig immers als zeer interessant be schouwd, om een verleden te hebben?" voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's MaagpUleo geven baat vanaf de eerste dosis. Een Ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Roste r*3 Maagplllen Alom verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. Ik begon te betwijfelen, of ik wel bijzonder bij Lady Naselton in' de gunst zou komen. Z5j' zette haar theekopje neer en keek mij .aan met duidelijke af keuring op het gelaat. „Dat mag waar zijn voor zekere soort lieden," antwoordde zij; ernstig. „Maar niet" met nadruk „in onze North shire gezelschappen; ten minste niet in die waar ik bekend ben, kan ik zeggent U moet mij toestaan er bij te voegen, Miss Ffolïiot, dat ik eenigszins verwonderd ben, u, de dochter van een geestelijke, zoo iets te hooren zeggen." De dochter van een geestelijke! D'at vergat ik voortdurend'. En toch is het veel aangenamer, zichzelf in overeenstemming te houden met zijn omgeving. Ik richtte mij' op. „Ik deed slechts een vraag, Lady Na selton. Ik vind, dat vrouwen met een ver leden onuitstaanbaar zijn. Men wordt ze zoo ijselijk moe in romans, dat men ze waarlik niet verlangt te ontmoeten in het werkelijke leveni Laten wij er niet meer over praten. Ik stel er ook eigenlijk geen belang in. Vertel mij liever wat van den heer Deville." Dit was nu eigenlijk een beetje onaar dig van mij, want ik wist, dat Lady Na selton brandde van verlangen, om mij heel wat te vertellen van die onwensche- lijke buurvrouw van ons. Het geval wilde evenwel, dat mijn vraag haar een nieuwe aangelegenheid bood, di© zij dan ook aan greep. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1