HUISDUINEN VOORUIT! Iking pepermunt (Erfelijk beiast) Snelle vooruitgang van onze badplaats. De a.s. opening va.n het nieuwe Hötel-Pension. jiende lente. Nieuw Wegenaanleg, ent Voorultgang in Hul sduinen. aanleg. Het parkeerterrein nabij het kerk- Nieuwe landhuisjes. café Kook aangekocht en richt dit in ala leidende naar het Galgeveld. Verdere wenschen met betrek king tot Hulsduinen. Weeslnrlchtlng Huisduinen. Het nieuwe hotel-pension. Prachtig gelegen. De entrée. De eetzaal De logeerkamers. Andere bizon derheden. ADRES VAN DEN BOND TEGEN DEN ZWAREN BELASTINGDRUK Een wanklank. Redactie. DE STOOT. Grootte en eenvormigheid der soort -sm nieten van de kleurenpracht van de bloembollenveldcn, doch we kunnen op de fiets of per autobus eeri uitstapje ma ken naar Breezand. En daarvoor is het nu de geschikte tijd. Alle narcissen staan reeds in bloei en ook de "vroege tulpen hebben zich ontplooid en vertoonen hun kleurenweelde. Wanneer het morgen (Hemelvaartsdag) mooi weer Is, loont een tochtje naar Bree zand zeker de moeite. Wel zullen er over eenige diagen, wanneer de zon de aarde nog wat meer doorwarmd heeft, veel meer tulpen bloeien, doch nu reeds is het een lust voor de oogen de schoonheid te zien, van de onafzienbare bloeiende bol lenvelden. Wanneer men b.v. op de fiets de vlot brug, bij „de Kooy", oversteekt en dan zijn weg neemt naar den Verl, Stoomweg en vandaar naar den Zandvaartschen weg (Wester- en Ooster-zandvaart), rijdt men dwars door de bollenvelden. Hier staan de narcissen in schoone kleuren, hier steken de witte-duc, de scharlaken Duo en de Duc de Berlin, hun teere kopjes boven het donker-grauwe land. Het is al schoonheid. Witte en roode en bruine tinten. Ook aan den Meerweg zijn uitgestrekte velden en vandaar rijdt men dan weer naar den Stoomweg. Een schitterend tochtje, dat misschien met elkaar een paar uur in beslag neeimt en dat men bij mooi weer zeker niet mag verzuimen. Met de bus van Naastepad en Priii9 kan men ook in „het beloofde land" komen en dan per voet de bollenvelden door kruisen om daarna weer met de bus naar huis te gaan. Voor de autobezitters is een dergelijk tochtje natuurlijk een peulensohilletje en zij zullen goed doen op de feestdagen Breezand op hun rit niet vergeten. „ARTISTENLEVEN". Men schrijft ons: Na het groote succes dat het gezelschap van de Gebr. Chanson hier onlangs had met de opvoering van de Jordaansohets „Mooi Karei", zal dit ensemble a.s. Zater dag en Zondag in Casino twee voorstel lingen geven van de niet minder boeiende schets „Artistenleven", (Erfelijk belast). Dit stuk van „een lach en een traan", met zang en dans, had te Amsterdam in het Apollo-theater zeer veel succes. Het is een greep uit het leven der artasten, een uitbeelding van het lief en leed van dit wisselvallige beroep en geeft een kijkje op wat er dikwijls „achter de coulissen" van het tooneel wordt afgespeeld. De populaire Jordaanvertolkers Mie en Ko vervullen er weer op onbetaalbare wijze de hoofdrollen in. Het valt thans nffit meer te ontkennen: de lente is in aantocht. Het is de groote zekerheid, waarmede\we eiken nieuwen winter weer verlangend! uitzien naar het lengen der dagen, naarl de koesterende zonnewarmte, en het mag( lang duren of kort, de zekerheid, dat de\nleuwe lente er komt, hebben we. Maar dithqaal duurde het wel heel erg lang. De vele w\ftken van een vorstperiode, zoo streng als bij: men- schenheugenis niet is voorgekomen, pad den de natuur verstard, en oogenschijin- lijk leek alles afgestorven, dood. Maar zooals de mensch zich wapefct tegen de groote kóu, zich hult in eströ» warme kleeding, zich extra voedt en zich aanpast aan de veranderde omstandig heden, zoo gaat het in de natuur ook met het dieren- en plantenleven. Het sneeuw klokje bijvoorbeeld, dat de eerste is, die het waagde het kopje uit den nog kouden grond in de koude buitenlucht te steken, een moderne lunchroom. Zeer zeker was aan een dergelijke lunchroom, waar vele dagjesmenschen, voor wie het aan het badhuis wat te kostbaar is met eenige kinderen, een aangenaam zitje hebben, midden in het dorp, behoefte en naar wij vernamen wordt dit iets heel aardigs, zoo dat het dorp er ongetwijfeld door ver fraaid zal worden. Want de heer Sleper is van plan er een modernen gevel van te maken met een serre-uitbouw, en zoo zal men hier dezen zomer een glas melk, fos- co, koffie of thee kunnen drinken en tevens zijn door de zeelucht hongerig ge worden maag tevreden kunnen stellen. Wat nu betreft de in aanbouw zijnde particuliere zomerwoningen, kunnen wij het volgende berichten: tegenover de vil la van den heer Niessink zal de heer Dijk stra, leeraar der zeevaartschool, een ivoning zetten. Misschien evenwel nog n iet dit jaar. Tusschen Panorama en Drie huizen komen twee landhuisjes; achter Driehuizen is het landhuisje van den heer De kker bereids verrezen, hiernaast komt teert op een groote massa reservevoedsel, nofg een villa, op het hoogste duin in de die het in het milde jaargetij heeft uit gespaard. En zooals het sneeuwklokje doet, doen vele andere planten en dieren. Wie thans den grond bewerkt, zal de kronkelende dauwwurm ontmoeten, die al weer vol levenslust zijn kostje in de zwar te aarde opscharrelt. En nu dan eindelijk de harde grond ont dooid is, dringt zich aan alle kant het nieuwe leven op. Het gist en woelt in d'.é aarde; tal van loten komen reeds bove n de aarde, het gras, dat er nog slechts we. i- nig weken geleden, totaal dor en doof 3 uitzag, kleurt zich weer, de vogels zijjn druk aan het lawaaien, kortom, de ke h- teekenen van de lente zijn onmiskenbaar. En het blijkt nu wel, dat er per saldo m.m- der omgekomen is door de kou dan wij aanvankelijk vermoedden. De nieuwe lente wekt nieuwe gevoelens in den mensch. Een zoeler lucht waair, de longen vullen zich daarmede, de wa*rme winterkleeding wordt weldra te benauwd, de kachelwarmte te bedompt. De rt imen gaan open en de zoele voorjaarswind» om speelt onze hoofden. En nieuwe leïvens- lust komt in ons. om geving en die aldus den geheeien om- tref k beheerscht. .Dennenheuvel" van den heer Rreuger wefrdt uitgebreid tot pension-restaurant; voy»rloopig met 4 a 5 kamers voor 2 per soden elk. De tennisbaan wordt ver nieuwd; de dancing en speeltuin blijven. „Panorama" van den heer Griek heeft een tennisbaan gekregen. Er bestaan, zooals we zeiden, nog wel meerdere plannen; het gemeentebestuur, dat ze uit der zaak zooveel mogelijk aan moedigt, heeft ook wel plannen ontvangen betreffende bebouwing, maar deze waren somtijds van te fantastischen aard om te kunnen worden uitgevoerd. Dat men zich bij de bebouwing houdt aan het bestaande uitbreidingsplan-van Booven, spreekt wel vanzelf. Het zal moeten blijken of de gemeente op den duur aan alle aanvragen zal kun* nen voldoen. Indien dit niet het geval is, zou Huisduinen worden overgeleverd aan bouwspeculanten, hetgeen te betreu ren zou zijn. - Thans een enkel woord over den wegen- Ook onze stad verjongt zich; nu zijn de boomen langs de grachten nop? kaal, maar ook daar kondigt zich reeds/; de knop aan en als het zonnetje nu mavir komen wil, zullen weldra onze grachterh prijken in het teere frissche groen der ruieuwe bladeren. Wlji willen het in <Hit artikel niet hebben over het aspect ra de stad. Op een andere plaats vinden wi^j wel eens gelegen heid te vertellen vamr de uitbreiding, den huizenaanbouw, de nieuwe straten, die ontstaan zijn of nonfe zullen komen, en van tal van andere pip (nnen. Maar nu wij binnenkort staan voor een zeer belangrijk feit in de ontwikkelings- geschiedptffiis onzer badplaats, namelijk de feesteUfljke opening van het nieuwe hotel restaurant, die 15 Mei a.s. plaats heeft, meenden wij goed te doen een speciaal artikel aan onze badplaats te wijden die snel vooruitgaande is en wellicht al zeer spoedig medetelt in de rij der Noord- zeebadplaatsen. Want Huisduinen gaat vooruit, zelfs hard vooruit. Frappant is het verschil met eenige jaren terug. De aardige landhuisjes, die gezet zijn in vorige jaren, hebben onze badplaats aan trekkelijk gemaakt. Komende van den zeedijk, krijgt men nabij het paviljoen thans al eenlg denkbeeld van den zeebou levard, die hier in wording is; het nieuwe, hotel heeft die nog bestaande gaping tus schen de villa's en het badpaviljoen op voortreiffelijke wijze aangevuld. In het dorp zelf vallen dan de door den heer Van der Leek in aanbouw zijnde woningen aan den weg naar het fort Kijk duin allereerst op; zij vormen een sieraad van het dorp en zeer zeker zullen zij door meerdere gevolgd worden. Want er is voldoende animo tot bouwen. De bekende zaak van den heer Sleper wordt uit gebreid; deze heer heeft het aan den over kant gelegen perceel van het vroegere gel je zal verdwijnen. De bewoners van Huis duinen hebben dit aan het gemeentebe stuur verzocht, omdat nu de bezoekers bij de kerk uitstappen en zonder het dorp te passeeren direct aan zee zijn. Nu er langzamerhand ook wat middenstand in het dorp komt, vond men het gewenscht de aankomende gasten in het dorp te laten uitstappen. De gemeente vond dien wensch alleszins billijk. Men is met den heer Kreuger nu tot een overeenkomst ge komen, waarbij deze een gedeelte terrein voor „Dennenheuvel" voor dit doel af staat. In ruil daarvoor zal de heer Kreu ger dan een stuk terugontvangen aan den achterkant van zijn perceel, dat hem in staat zal stellen het als kampeerterrein aan den Nederlandschen Kampeerbond te verhuren. Ook ten vorigen jare ge schiedde dat, maar het beschikbare terrein was toen wat klein. Het gedeelte straatweg tegenover „Den nenheuvel", dat dan bestemd wordt voor parkeerterrein der stationneerende auto's, zal 20 M. worden verbreed. Voorts zal de weg langs „Panorama" worden doorgetrokken achter „Dennen heuvel" langs, waar hij dan weder op den straatweg uitkomt. In overeenstemming met het plan-Van Booven, die, zooals we zeiden, het bestaande, destijds door den Raad aanvaardde uitbreidingsplan ont wierp, ls dit eenlgszlns gewijzigd. Hier door Is het mogelijk geworden den weg achter de kerk in verbinding te brengen met het duinpad, dat naar de Donkere Duinen leidt, en zoo tevens toegang gevend tot den weg naar fort Kijkduin. De afrit zal tot 20 M. verbreed worden. Het is noodig daartoe het onooglijke ge bouwtje, dat thans tegenover den winkel van den heer Sleper staat, af te breken, iets waarover wel niemand rouwig zal zijn, daar het met de zich meer en meer modernlseerende omgeving vloekt Tenslotte zal zeer waarschijnlijk een wandelweg worden aangelegd achter Drie huizen en de villa's Dekker en Doorman, Dit is in 't kort wat nog dezen zomer hoogstwaarschijnlijk staat te gebeuren. Blijven nog over de plannen tot ver breeding van den Huisduinerweg. Ze liggen gereed, maar de Raad is tot nu toe huiverig geweest er gelden voor beschikbaar te stellen. Op den duur evenwel zal het, bij de tegenwoordige uitbreiding, niet mogelijk zijn bieraan te ontkomen. Bij deze verbreeding be hoort tevens het plan eener rioleerirrg, want die bezit Huisduinen ook nog niet, en deze is thans dringend noodig. Zeer wordt geklaagd, over de afwezigheid van toiletgelegenhed'en in het dorp, een kwestie, die mede in verband staat met rioleering. De gemeente, die het Zeehad zoo schitte rend aan geld helpt, zal ook in andere opzichten in den zak moeten tasten. De Weesinrichting Huisduinen zal bin nenkort een of meer huizen voor haar verpleegden bouwen op het terrein van het vroegere „Tillenhof", later „de Tuin tjes" genaamd, thans „Husiduna" gehee- ten. De bij deze instelling in gebruik zijnde huizen in het dorp komen dan leeg en kunnen dan eveneens voor pensions worden aangekocht. Want nog steeds be staat aan pensions groote behoefte. Naar ons ter oore kwam, worden op het oogen- blik al flinke prijzen geboden voor per- ceelen, geschikt voor pension, lunch room, winkel, enz. Het vroegere café Klok, zou voor 6500 door den heer Sleper zijn aangekocht, en zelfs kwam ons ter oore, dat het café „De Eerste Aanleg" niet minder dan 9000 zou hebben opge bracht. Voor perceeltjes bouwterrein, vroeger gekocht en verkocht voor 40 i 50 gulden, wordt thans 1500 geboden, doch de eigenaren wachten nog hoogere biedingen. Het hotel-pension, waarvan wij boven spraken, is thans gereed en wordt 15 Mei feestelijk geopend. Evenals de zomerwo ningen, welke bereids verrezen zijn en de beneden in het Galgeveld gelegen villa's, is ook deze uitbreiding met behulp van gemeentelijk kapitaal tot stand geko men. Dat wil zeggen de gemeente finan ciert de exploitatie, welke anders niet zou kunnen plaats hebben. Dat dit goed ge zien is, en dat inderdaad hiermede de bloei onzer badplaats gediend werd en nog wordt, zal wel ieder duidelijk zijn. Dat er behoefte aan dergelijke pensions en hotels bestaat, bewijst wel het feit, dat nu reeds, vóór de officieele opening, zeer veel kamers zijn besproken. Wij hebben, vóór de officieele opening, reeds een kijkje In het nieuwe hotel geno men. Hoewel nog de werklieden in hoofdzaak de schilders in grooten ge tale bezig waren en men dus van het hotel, zooals het straks, bij de opening, zich aan de genoodigden en gasten zal vertoonen, nog geen goeden indruk krijgt, kunnen wij toch in- hoofdzaak reeds het voornaam ste vermelden, dat van belang is voor den lezer. De ligging is, men weet het, schitterend. Tusschen het complex van de villa's Mars diep, Kijkduin en Texelstroom eenerzijds en het badpaviljoen anderzijds, met het front naar zee gekeerd, profiteert het van het prachtige zee-gezicht, dat onze kust hier zoo bizonder aantrekkelijk maakt: De situatie van de duinen, waarop het is ge bouwd, laat niet toe, dat men langs den hoofdingang anders dan te vóet kan bin nengaan; autos en fietsen moeten door den zij-ingang. Het lijkt ons in het minst geen bezwaar; er zijn meerdere hotels waar dat het geval is. Daarentegen heeft men twee breede trappen naar omlaag ge maakt, zoodat de logé's, zonder elkander te hinderen, op- en af kunnen gaan en rechtstreeks van hun kamer naar het strand of omgekeerd. Rondom het gebouw is een betegelde straat aangelegd, welke aan vóór- en achterzijde verbreedt tot een terras. Dit terras is weer door muren be schermd tegen de winden, zoodat men, van welke richting de wind ook komt, steeds een beschut zitje in de buitenlucht heeft. Een praktische oplossing werd ge vonden voor den toegang naar het bad paviljoen. Men weet, het terrein, waarop dit oomplex ligt, is heuvelachtig en zeer ongelijk, hotel en woningen liggen op ver schillend peil, en dat is weer lager dan dat van het badpaviljoen. Men heeft nu het terrein met een laag muurtje afge paald, en een oprit gemaakt naar het paviljoen. Dat men op het terras aan de voorzijde een verrukkelijk uitzioht heeft over de zee en het strand, behoeft geen betoog. Maar ook aan de achterzijde van het ge bouw biedt het terras een gezellig zitje, men heeft daar natuurlijk het uitzicht op het dorp en de duinen, en, In de verte de stad. De terrassen zullen worden voorzien van aardige ameublementen en zonne schermen aan elk tafeltje. Ondanks allen eenvoud van het gebouw is gestreefd het geheel het cachet te ge ven van een werkelijk hotel. De monumen tale ingang geeft al dadelijk dit beeld; als men de toohtdeuren gepasseerd is, komt men in een, weliswaar niet zeer groote, maar toch gezellige hal met ter rechter zijde een in den muur aangebrachte spie gel. Daarachter ligt aan de linkerhand de gang met de hotelkamers. Wel het allerfraaiste is de buitengewoon- gezellig aandoende eet- en conversatiezaal. De architect, de heer Krijnen, heeft te recht gemeend, dat dit vertrek voor een hotel het allerbelangrijkste is. Deze eet zaal beslaat den geheelan rechtervleugel; niet minder dan vijf ramen, waarvan vier zeer hooge en groote, brengen een zee van licht in dit vertrek bijeen. Het voor ste gedeelte is afgescheiden van de eigen lijke eetzaal en ingericht als restauratie zaal. Hier heeft men hetzelfde mooie uit zicht op zee, terwijl de beide zijramen op het dorp en de duinen uitzien. Het is van groot belang, dat in een hotel geen etensluchtjes blijven hangen. Ook al weer op practische wijze is dit probleem opgelost. De spijzen worden namelijk door een loket aangereikt aan de kellners. Maar het achter dit loket liggende vertrek is geenszins, zooals men denken zou, de keuken. Integendeel, deze bevindt zich nog verder naar achteren. De spijzen, die in de keuken worden gereedgemaakt, worden vandaar ook door een opening geschoven in de dienzaal, die onmiddellijk achter de eetzaal gelegen is. Zij passeeren dus een gesloten ruimte, en op deze manier is het practisch onmogelijk, dat er minder ge- wenschte geuren blijven hangen. De logeerkamers gelijkvloers zijn, zoo als we zagen, gelegen langs de gang. Men vindt aan de voorzijde drie kamers, elk met een gesloten serre, die nu hetzelfde uitzicht hebben als de eetzaal. Aan de achterzijde van de gang vindt men een 4-tal kleine kamertjes, als slaap-zitkamer ingericht. De bedoeling hiervan is, dat families met eenige kinderen een of meer dezer vertrekjes voor kinderen kunnen afhuren. De bovenverdieping is uit den aard der zaak geheel voor logé's ingericht; hier vindt men weder hetzelfde soort kamers, groote en kleine. Bovendien biedt de ruime zolder ook nog gelegenheid, zoo noodig, om gasten onder te brengen. Onder deze kamers zijn er zes, welke twee aan twee ineenloopend zijn gebouwd, en onderling dus toegang tot elkaar geven. Hoewel deze kamers bij ons bezoek npg niet waren gemeubileerd en zelfs nog niet waren afgewerkt, hebben wij toch een in druk ervan kunnen krijgen. Ze zijn uiterst eenvoudig; alle luxe is vermeden, maar daarentegen is voor het noodige comfort gezorgd. Ze hebben alle vaste kasten, een sierlijken schoorsteen van gekleurde te gels,1 die een alleraardigst effect maken; de slaapkamers bezitten vaste waschstel- len. Op de gangen bevinden zich de noo dige W.C.'s en toiletten, en, een badgele genheid. Ze zijn in rustige kleuren ge schilderd; ook het ameublement is in stijl met het schilderwerk gehouden. Terzijde van het gebouw ls een brand ladder aangebracht, die bij brand onmid dellijke verbinding geeft met de buiten lucht. Voorts is op het terrein een aparte bergplaats voor fietsen, koffers, e.d. ge bouwd. Rondom het gebouw zullen mar kiezen worden aangebracht ter wering van de felle zon. Op alle kamers is stroomend water en electrische verlichting. Met de beschikbare middelen spreekt het wel vanzelf, dat slechts een hotel van bescheiden afmetingen kon worden ge bouwd. Naar onze meening is het goed gezien om de zaak niet al te grootscheeps aan te pakken: hoe geleidelijker een zaak wordt opgebouwd, des te steviger wordt zij gefundeerd en tenslotte zal nog moeten blijken of en in hoeverre een hotel als dit rendabel kan worden gemaakt. Maar met dit nieuwe hotel is, dat staat wel vast, een begin gemaakt met de ontwikkeling van Huisduinen als badplaats. Want dit hotel ontbrak tot nu toe en met dit hotel treedt Huisduinen in de rij der Noordzee-bad- plaatsen, waar zij, hopen wij, een eervolle plaats zal innemen. De volgende week, met de officieele opening, hopen wij' nog nader op verschil lende dingen te kunnen ingaan. Want eerst als de geheele installatie gereed is, als de bloemen, zonder welke gezelligheid nu eenmaal onvermijdelijk is, hun plaats op de verschillende tafeltjes ^hebben inge nomen, en bovenal: als het nu nog rom melige en voltooide gebouw gevuld zal zijn met feestelijk gestemde gasten, eerst dan is het mogelijk een oordeel te vellen over dit nieuwe badhuis ,dat, hopen wij, Huisduinen tot bloei zal brengen. In ons nummer van Zaterdag zullen wij het programma afdrukken van de feeste lijkheden bij de opening, die beloven grootsch te zullen worden en waarbij vele genoodigden van buiten zullen tegenwoor dig zijn. Door bovengen, bond is het onder staande adres aan heit College van B. en W. gezonden: Het bestuur van den Bond tegen den zwaren belastingdruk, vertegenwoordigen de meer dan 550 belastingbetalende bur gers dezer gemeente, heeft de eer uw ge acht College te verzoeken aan het navol gende hare aandacht te willen schenken: Naar voormeld bestuur heeft vernomen zal op 15 Mei a.s. het Zeebad Huisduinen geopend worden, en zullen aan deze ope ning van gemeentewege feestelijkheden verbonden worden als een autotocht door de omstreken, een lunch, en een diner aan te bieden aan een groot aantal personen. Deze feestelijke opening zal dus weer veel geld kosten, hetgeen uit de gemeente kas moet komen en dus door de belasting betalende burgerij moet worden opge bracht. Gezien nu de benarde financieele toe stand onzer gemeente en de exorbitant hooge belastingen, welke in deze gemeente worden geheven, meent meergenoemd be stuur, in het belang der belastingbetalende burgers, te moeten protesteeren tegen een dergelijk grootsch opgezette feestelijke opening van de N.V. Zeebad Huisduinen, en verzoekt dit bestuur uw geacht College het 'alsnog daarheen te lelden, dat deze opening op veel eenvoudiger wijze plaats heeft en de gelden niet ten laste van het gemeentebudget komen. is de echte pepermunt, vandaar de krachtige i lekkere smaak. Worth a crown Voor engros bijFa. Jac. Verfaille, Den Helder. Vertrouwende, dat dit verzoek gedaan in het algemeen belang, uwe medewerking zal hebben. Het is jammer, dat het bestuur van bo- vengenoemden Bond, met en benevens de 560 belastingbetalende leden, zich blijkens het bovenstaande niet kunnen opwerken tot een zoodanig breod standpunt, dat zij, ter wille van den bloei van Huisduinen (waarmede natuurlijk die van Den Helder gepaard gaat, hetgeen vanzelf weer op de hooge belastingen 'een gunstigen invloed heeft), over een toch maar zeer geringe uitgave, welke op die gemeentebegrooting niet van invloed is,, en die bovendien nog gedragen wordt door „Helder's Belang", het Zeebad zelf en die Gemeente tezamen, kunnen heenstappen en dat zij onze bad- nbats, om die kleine uitgave te besparen, maar liever aan de vergetelheid van het onbekende prijsgeven dan haar met alle middelen in binnen- en buitenland bekend te maken. Maar het zal wel niet veel geven dezen Bond op zijn benepen standpunt te wijzen. Het „zachte, zoele zuidenwindje" scheen doorgebroken te zijn, toen ik Maandag ochtend bijtijds mijn buitenkantje pakte. 's Morgens op bed reeds was het merk baar, dat er een mildere geest door de buitentemperatuur was gevaren. Daarom bestond ik het dan ook de overjas ditmaal eens aan den kapstok te laten hangen en „in het dunne jasje" naar buiten te gaan. Met graagte snoof je de weelderige bui tenlucht op. Dat was wat anders dan de scherpe, sohriele lucht, die de noorden wind aanbracht! Wel was het niet allemaal rozegeur en maneschijn, want er woei een kraohtige bries en er kletterde nu en dan een ferme regenbui, maar er was iets smeuïgs in de natuur, iets, dat weldadig aandeed en dat de hoop op betere dagen en op betere dingen wakker maakte. De menschen hadden allemaal opge wekte snuiten en ze riepen het elkander, in blijde stemming, toe, dat het zulk zacht en ma lach weertje was. Br was een buitengewone overeenstem ming in het prijzen van moeder, natuur, die zoo vaak de wrijfpaal is van de wran ge gemoederen der menschen, dewelke nu eenmaal de eerenaam hebben van te zijn de hoogste in rangorde onder de scheppingsgewroohten. Maar nu was er niets dan prijzen en loven en één zoo'n streek van zachtheid en malschheid in de natuur is van een niet te omschrijven invloed op het gemoeds leven van duizenden en duizenden men- schenkinderen. Maar niet alleen de menschen onder gaan daarvan den zichtbaren en onzicht- baren invloed. Alles wat groeienskracht en levenspeil in zich draagt, ondervindt daarvan de in werking. De ontbolstering, over de geheele linie, had haar beslag gekregen en, als met een tooverstaf aangeraakt, tooiden alle boo men en planten zich in de teere kleuren van een ontluikende natuurpraoht. Het was het wachten geweest op den stoot. En eindelijk is die gekomen en zóó geweldig is de uitwerking van den stopt, dat daar, waar een dag tevoren, nog allés kaal en dor zag, thans de fijne weving van allerlei kleur de dorheid heeft verdreven en het oog bekoord rust op de planten en boomen, die bezig zijn aan de voorberei ding van den feesttooi. Een als daar straks zullen zijn de weme lende kleuren van de veldbloemen tusschen de fijngroene grassprieten en de teer groene bladertooi aan de boomen langs onze grachten en de witte en rosé bouquet- ten aan de vruohtboomen, dan hebben we al lang vergeten de strengheid van den winter en de schrielheid van het voor jaar. Zoo zorgt natuur, dat we 'in het even wicht blijven en kan ze schaterlachen misschien over de zuurheid van onze ge moedsgesteldheid. Wel is alles later dit jaar. Daarvan draagt heel de natuur de kenmerken. En om bij ons eigen ongevinkje te blijven: dat was zoo met de komst van de haring? het was zoo met de komst van de geep en het blijkt zoo te zijn met de komst van de ansjovis. Die zijn al bijzonder laat dit jaar en pessimisten spreken reeds de verwachting uit, dat de ansjovis heelemaal niet zal komen. Een paar exemplaren zijn er „gezien" te Bergen-op-Zoom en van oudsher is het traditie, dat ze daar een paar weken eer der hun opwachting maken dan aan de boorden van het Marsdiep. Laat ons hopen, dat toch de invasie nog zal komen. Worden er enkele exemplaren gevangen dan toont men die aan den af slag en daaruit wordt door de handelaren een conclusie getrokken omtrent vangst mogelijkheden en of de soort de goede eigenschappen bezit voor flinke markt waarde. Het schijnt daarmee te zijn als met zooveel andere dingen. Men heeft daar kijk op of men heeft die niet. Aan enkele kleine kenmerken kan door ter zake kundigen een tamelijk steekhou dende conclusie worden getrokken-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6