GEMENGD NIEUWS schijnen voor de ansjovis de kenmerken te zijn die een oordeel doen vormen. Met zekere spanning wordt naar den eersten voorlooper der ansjovis uitge zien. Lappen nauwmazig want wordt reeds in den haringszegen gestoken. Ook Zuiderzee zit te popelen. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Want al nadert al meer het tijdstip dat de Zuiderzeekom wordt afgesloten, aan de verwachting en de hoop der vis- schere heeft men geen andere richting nog kunnen geven. Heel hun geest en hun wezenssfeer is nog bij de visscherij en bouwt nog aan het kasteeltje der hoop, zooals ze d&t jaar aan jaar gedaan heb ben. Tot de dam er ligt en het Zuiderzeebek ken een zoetwaterkom ia geworden. Berst dan valt het scherm en zal menig vissohersoog worden verdoft Koopen op afbetaling. XL (Slot) Het crediet van den credietgever is safe tg.v. het zakelijke onderpand. Het systeem kwam voor den oorlog ook veel voor, b.v. in den pianohandel, bleef echter „binnenkamersch", a. doordat de meeste menschen toch liever dadelijk be taalden, wanneer ze maar eenigszins kon den en zich gaarne opofferingen getroost ten, om de noodige middelen te besparen; men schaamde zich een weinig een afbeta lingszaak binnen te gaan; b. doordat het systeem technisch nog in zijn kinder schoenen stond; b.v. het bankkapitaal in teresseerde er zich niet bijzonder voor. De oorzaken van de geweldige ontwik keling van het huurkoopcontract zijn o.a. de volgende: 1. psychologische, als hoo- gere levenseischen, genot- en gemakzucht, afkeer van behoefteninperking, kortom dn /en gevolge van den oorlog geheel ver anderde mentaliteit der massa, 2. de crisis na 1920, die een wanverhouding bracht tusschen productie-capaciteit en ver bruik, zoodat de tot dien tijd gevolgde ver koopmethoden geen afzet genoeg meer brachten, 8. de moderne reclamemethoden, die den kooplust van het publiek op onge zonde wijze prikkelen, 4. als gevolg van bovengenoemde oorzaken, de verbeterde techniek der credietgeving, doordat het bankkapitaal er zich voor interesseerde. Voor Europa zou men er nog aan kun nen toevoegen: het voorbeeld van Ameri ka. j.et ooek van Seligman: „The economics of Instalment Selling" geeft treffende cijfers omtrent de uitbrei ding van het huurkoop-crediet in Amerika. „Automobiles, standing far above all the other commodities in importance, ac count for approximately 1.500.000.000, seventy per cent off all automobiles, con- sidered with respect to value, are sold on 2. Voortdurende stijging van het behoef- tenpeil; wat voor onze exportbedrijven in de tegenwoordige omstandigheden een nadeel is. 8. Het stelt de gelegenheid open tot het vorderen van woekerrente. De massa be grijpt van het renteprobleem niets. Als iemand een som leent van 120, af te beta len in 12 termijnen van 10, terwijl hij 6 rente betaalt van de geheele som, dus 7.20, welk rente betaalt hij dan? Het gemid delde kapitaal is (120 110 100 90 80 70 60 50 40 80 20 10): 12 65, de rente bedraagt dus 100 X 7.20 11 Men kan nu begrij- 65 pen, welk een er betaald wordt, als de contante prijs van een artikel met 10 wordt verhoogd, als dat artikel op huur koopcontract wordt verkocht. 4. Het is oorzaak, dat velen vallen in woekeraarshanden, wanneer zij aan hun betalingsplichten niet kunnen voldoen, (beddegoed, kleeding, meubels). 0.L is het woekerprobleem tegenwoor dig onafscheidelijk met .het huurkoop contract verbonden. 5. De basis der op het huurkoopcontract gebouwde industrieën is niet stevig. Ge steld, dat er in Amerika stagnatie komt in de afbetaling, b.v. door een mislukte oogst of in 't algemeen achteruitgang der welvaart, wat toch altijd mogelijk is. Zal dat dan niet uitloopen od een financieele débflcleg Nu weten wij wel, dat een soepele bankr .lek vele bedrijven in tijden van stagn- kan redden, vooral in Amerika, waar ae credietkracht enorm is. Zullen in ons land de banken aan zulk een schok weerstand kunnen bieden, en de bedrijven kunnen helpen? De Nederl. Bank staat scherp tegenover het consumptiecrediet, en o.i. terecht. In onze gemeente neemt de koop op af betaling, in den vorm van huurkoop- oontract steeds meer toe. Er wordt daar door lichtzinnig gekocht. Tengevolge daarvan is ook onze gemeente een jacht veld voor woekeraars. Daar de kern der gemeente bestaat uit marine- en gemeente- personeel, dus lieden met vaste inkomens komen looncessies veel voor De Gemeen te heeft dat op straffe van ontslag verbo den; de marine-autoriteiten trachten ook dit euvel tegen te gaan. Welke maat regelen kunnen worden genomen, om uit breiding van het huurkoopsysteem tegen te gaan? 1. Oprichting van een bank, die kleine sommen voorschiet aan lieden, die nood zakelijke voorwerpen moeten koopen (zie woekerrapport van het Dept. den Helder). 2. Voorlichting van het publiek, waartoe wij het Bestuur van zulk een bank geroe pen achten. Wijzen op de gevaren, aan de kaak stellen van het nemen van woe kerrente bij termijnbetalingen. 8. Verbod van looncessie aan alle amb tenaren, beambten en werklieden in over heidsdienst. x) De economie van het koopen' op afbe taling. 4. Opwekking der groote werkgevers, een dergelijk verbod uit te vaardigen voor hun personeel 5. Bewerken van bankinstellingen, een afwijzende houding aan te nemen tegen over promessen voor consumptiecrediet. 6. Opwekkiig van de Besturen der mid denstandsbonden om hun leden voort durend te wijzen op de sociale gevolgen van het huurkoopsysteem. 7. Opwekking idem om het systeem van contante betaling te bevorderen: le. 4oor het geven van een korting, 2e. door geor ganiseerd optreden. 8. Door het bevorderen van het sparen. Door doeltreffende propaganda der Nuts- spaarbank alhier zijn in de laatste 2 jaar de besparingen toegenomen van plm. 41/» ton tot pl.m. 12 ton. 9. Door het oprichten van door diverse winkeliers beheerde spaarkassen, die ze gels verkoopen, welke bij die winkeliers kunnen worden ingewisseld. 10. Door het nemen van wettelijke maat regelen, b.v. a. het stellen van grenzen voor het te rughalen der verkochte (gehuurde) voor werpen. Het moet b.v. niet mogelijk zijn dat iemand, die het grootste aantal termij nen reeds betaald heeft, alle rechten kwijt is, wanneer hij de laatste termijnen niet voldoen kan; b. verplichtend stellen van registratie van huurkoopcontracten, waardoor het mo gelijk is controle uit te oefenen op den in houd der overeenkomsten. these terms. Eighty-five or ninety per cent off all furniture is bought on instal- ments"; daarop volgen fotografietoestel len, kleeding enz. enz. De groote oorzaak is in Amerika wel a. het tijdens den oorlog ontzaglijk uitge breide productieapparaat, waarvoor na den oorlog afzetvergrooting noodig was, b. de tengevolge van den oorlog enorm uitge breide crediet-capaciteit der banken. Zooals bekend is, heeft Ford zijn geheele organisatie op dit systeem gebouwd; zoo dat het niet verwonderen kan, dat hij het verdedigt. Het gevaar is, dat Ford als een soort productieprofeet wordt beschouwd en Amerika als een soort van arbeiders paradijs. Wij moeten echter onze produc tie- en verkoopsmethqden aanpassen bij onze toestanden. Amerika is ontzaglijk rijk aan kapitaalgoederen, heeft reusach tige kapitaalreserves, die belegging zoe ken, heeft nog grond genoeg, is zeer groot, zoodat grootbedrijven een afzet kunnen vinden in eigen land. In ons land zijn de verhoudingen anders; onze landbouw en industrie werken hoofdzakelijk voor den export, en bij die bedrijven moeten de productiekosten, ten slotte ook de arbeids- loonen, zich bij de wereldmarktprijzen aanpassen, op straffe van ondergang. Het gemeenschapsgevoel onze oude we reld veel meeï om.w ,e«j, zoodat het ethische moment bij vele vraagstukken een veel grootere rol speelt. De bezwaren, die wij hebben tegen het ongebreidelde systeem van huurkoop, zijn de volgende: 1. het maakt het koopen te gemakkelijk, gevolg: lichtzinnige huwelijken, vastleg ging van een (soms) groot deel van het toekomstinkomen voor tegenwoordige en (zeer dikwijls) weeldebehoeften. Dit betee- kent verlies van geluk in 't algemeen, van den gézinsvrede in het bijzonder. 2) Autos, die in belangrijkheid alle an dere handelsartikelen ver overtreffen, worden tot een bedrag van ongeveer 1.500.000.000 omgezet. Zeventig percent hiervan, berekend naar de waarde, wor den op afbetaling gekocht. Het meubilair wordt voor vijfentachtig a negentig per cent op afbetalingsvoorwaarden gekocht TIJDSCHRIFTEN EN WEEKBLADEN. Binnenland. Een kind meegelokt? Uit Eindhoven meldt men: Uit het riviertje de Gender werd Zondag een kind gered. Met toepassing van de kunstmatige ademhaling slaagde men er in, het bewustzijn bij het meisje weer op te wekken. Het bleek bet vierjarige dochtertje te zijn van den heer E., wonende onder de gemeente Aalst. De recherche vond het geval vreemd, aangezien het kind op een afstand van meer dan twintig minuten van de plaats, waar het aanvan kelijk speelde, in het water werd ge vonden. Er werd aan een misdrijf gedacht, en na een uitvoerig onderzoek werd overgegaan tot de arrestatie van zekeren v.d. P., wonende te Eindhoven, die Zondag in de nabijheid is gezien van de plaats, waar het kind speelde, en vaststond ook, dat hij Zondagnamiddag aan eenige kin deren heeft gevraagd, met hem mee te rijden op zijn flets. Er zijn thans omstandigheden bekend, die er op wijzen, dat het kind met be doelingen is meegelokt. Het kind zelf verklaarde, dat het door een man in het water is geworpen. Er is ook nog gebleken, dat toen de ouders het kind vermisten, een Jongen, die op zoek ging, op het rijwielpad, loopende van Aalst naar de Genneper- brug, een anderen Jongen ontmoette, wien hij vroeg, of hij een klein meisje had gezien, waarop deze jongen zeide: »Ja, zoo juist is hier een man gepasseerd met een kind voor op de flets bij zioh«. De verdachte is Zondag per flets in de om geving geweest. Hij had epn rijwielmandje aan z0n flets. Het kind heeft geen nadeelige gevolgen van het geval ondervonden. VERDUISTERING VAN 85,985. De Rechtbank te ueeft gisteren den 35-jarigen *ruier, die op 30 Januari 1.1. met f 35.985, door hem voor de effectenhandelaars M. P. Out Zonen ontvangen, aan den boemel ging en, toen hij eénige dagen later gearres teerd werd, nog maar f 20 op zak had, schuldig verklaard aan verduistering, meermalen gepleegd, en hem veroordeeld tot 2J jaar gevangenisstraf, overeenkom stig den eisoh v$n het O. M. Van de straf werd veertien dagen preventieve heohtenis afgetrokken. EEN MENSCHELIJK WRAK. Zwerver in vreesemken toestand. Zaterdag werd, naar „De Tel." meedeelt, de Geneeskundige Dienst te Amsterdam door de politie opgebeld met het verzoek, zioh met 't transport te willen belasten van een zieken zwerver, die ergens in een on bewoond perceel in 'het centrum van de stad was aangetroffen. Er ging een auto- brancard heen en het personeel daarvan trof een schouwspel, dat in alle opzichten vreeselijk te noemen was. De man bleek iemand van middelbaren leeftijd te zijn; èn scheermes èn schaar waren hem blijk baar sinds een jaar onbekend geweest. Deze stumper lag ziek in een der vertrek ken van het onbewoond© huis, waar koude, regen en wind vrij speling hadden en waar langzamerhand een verzamelplaats ge kweekt was van allerlei ongerechtigheid en ongedierte. De verwarde haren en zelfs de bovenkleeding van den zwerver wemelden van ongedierte. Alvorens naar het gast huis te worden gebracht, heeft men het menschelijk wrak, dat blijkbaar in oneven- wichtigen geestestoestand verkeerde, naar de quarantaine-inrichting gebracht ter onjt- luizing. Doch bij 'het ontkleeden bleken nog ver schrikkelijker dingen. De teenen en voeten van den ongelukkige waren tijdens de hevige vorstperiode bevroren geweest: de skeletdeelen staken door het vleesch heen en zoo waren geïnfecteerde wonden ont staan. De man had sinds de winterkoude de schoenen en kleeding niet uit gehad. Na behoorlijk gereinigd te zijn werd de vagebond naar een der gasthuizen overge bracht ter verdere behandeling. Men hoopt zijn teenen en voeten te behouden. Geble ken is, dat de ongelukkige niet naar het Toevlucht voor Onbehuisden wilde. Met bedelen voorzag hij in zijn schamelen kost. Onbewoonbaar verklaarde woningen bie den dikwijls aan zwervers onderdak, doch zelden heeft men er zoo'n verwaarloosd mensch aangetroffen als thans. HET AUTO-ONGELUK OP DEN STRANDWEG TE SCHEVENINGEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren den 21-jarigen F. W. S., zonder beroep in Den Haag. aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat hij op een middag in October van het vorige jaar op den Strandweg te Scheveningen met een door hem bestuurde auto den daar fietsen den 12-jarigen J. Harteveld heeft aange reden, tengevolge waarvan deze zoodanig is gewond, dat hij kort daarop is over leden, terzake van het' veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot 1000, subs. 80 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid, motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van een jaar. FRAUDULEUZE INVOER VAN SPIRITUS. Wegens frauduleuzen Invoer van 1760 L. spiritus heeft de rtjksadvooaat voor de Teohtbank te Middelburg tegen den schip per P. J. F. 65.878.55 boete geëlsdht. De offioler van Justitie vroeg een gevange nisstraf van ten hoogste één jaar. DE VIERVOUDIGE MOORD IN GROOTEGAST. In hooger beroep. Yje. Wijkstra, door de rechtbank te Gro ningen veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, is van dit vonnis in hooger be roep gegaan. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Gietermiddag zijn op het spooiemplace- ment te Leeuwarden den remmer O. Koster bij het rangeeren door een locomotief beide beenen afgereden. In zorgwekkenden toe stand is de getroffene naar het Diacones- 8enhuis vervoerd. DE GROOTTE BRAND TE ROSSUM. De vrouw van Th. de Leeuw, die Maan dag bij den brand te Rossum ernstige brandwonden kreeg, is gisteren in het Protestantsche ziekenhuis in Den Bosch overleden. Buitenland. Groote brand te Hangtsjou. De Ohineesche stad Hangtsiou, de hoofdstad van de provincie Tsjeklang, bet centrum van de Ohineesche zijde- industrie, is door een brand, die gedurende een paar dagen woedde, voor het grootste deel verwoest. De geheele binnenstad, waarin net een nieuwe zakenwijk werd gebouwd, werd een prooi der vlammen. Volgens een voorlooplge sohattlng- zou de schade 80 millloen dollar groot zijn. De brand ontstond in de zakenwijk en breidde zioh zoo snel uit, dat elke poging om iets te redden te vergeefsch was. De meeste openbare gebouwen en de paleizen der zijde-magnaten werden vernield. Het is nog niet bekend, hoeveel mensohen- levens te betreuren zijn. Duizenden dak- loozen dwalen door de straten op zoek naar hun familieleden. GROOTE DORPSBRAND IN POLEN. 97 huizen verwoest Naai uit Wilna gemeld wordt, zijn in het dorp Nowosolki 97 gebouwen door een enormen brand in de asoh gelegd, waar door veel levende have en veel inboedels verloren gingen. NA DE MEI-ONLUSTEN. De roode bonden ook tn Saksen verboden. De Saksische minister van binnenland- sche zaken heeft de roode bonden in het gebied van den vrijstaat Saksen verboden. De groote bijeenkomst welke met Pink steren'door de betrokken organisaties te Leipzig zou worden gehouden, kan thans natuurlijk niet doorgaan. HARRY SINCLAIR. Bevel tot arrestatie. Het hoogste gerechtshof te Washington heeft een bevel tot arrestatie uitgevaar digd tegen den petroleumkoning Harry Sinclair, daar hij nog een gevangenisstraf van 90 dagen moet uitzitten wegens „oon- tempt of oourt". De petroleummagnaat begaf zioh giste renavond naar de gevangenis om zijn straf van drie maanden te gaan uitzitten. EEN BOOT OMGESLAGEN. 14 dooden. Naar Reuter uit Calcutta meldt, is een boot, die op de Hoogly 28 arbeiders uit de spinnerijen van hun werk naar huis brac- omgeslagen, waardoor 14 arbeiders verdri nken. De 9 anderen slaagden er in den ever te bereiken; ze waren volkomen uitgeput. DE POKKEN IN LONDEN. Het aantal poklijders dat in de barakken van de Londensche ziekenhuizen ver pleegd wordt, was gisteren tot 818 geste gen. Tot 1 Mei was het aantal geleidelijk tot 310 gevallen toegenomen, maar daarna weer tot 287 (op Zaterdag j.1.) gedaald. Pas Maandag viel een nieuwe sprong waar te nemen. BEROOVING VAN EEN KASLOOPER. In Berlijn. Gisterenmorgen om acht uur is in de Wullenweberstrasse te Berlijn een kas- looper overvallen en beroofd van een bedrag van 6425 mark. Toen de kaslooper vlak bij het bureau van het fonds, waarbij hij in dienst is, was, kwam langzaam een auto aanrijden, waaruit plotseling twee mannen sprongen, die zich met autokappen en -brillen onherkenbaar hadden gemaakt. Beiden wierpen zich op den kaslooper, één ontrukte den man zijn geldtasch, terwijl de ander hem met een revolver bedreigde. Voordat de kaslooper van den schrik bekomen was, sprongen de roovers weer in hun auto en gingen er van door. De politie, die onmiddellijk gealarmeerd werd, zocht te vergeefs naar een auto om de dieven te achtervolgen. Het inge stelde onderzoek wees uit, dat de overval langen tijd moet zijn voorbereid. LUCHTVAART. HET VLIEGTUIG-ONGELUK BU BOURGEB. Nader wordt omtrent het ongeluk ge meld: In de morgenuren rijn de belde niet ontplofte bommen van het neergestorte vliegtuig tot explosie gebracht. Eerst daarna was het mogelijk de lijken der 6 slachtoffers uit de puinhoopen te voor schijn te brengen. Ons vorig berldbt vermelde abusief Le Bcurget. Red. H. O. Ingezonden. ONS GRONDBEDRIJF ANDERMAAL. Geachte Redactie, Ik wil aannemen, dat het lezend publiek der Heldersche Courant verlangend zal uitzien naar het antwoord op de vraag, welke de heer De Zwart mij in uw blad van J.1. Dinsdag 80 April voorlegt Ik vrees met groote vreeze, althans voor een groot gedeelte van dat publiek, dat zij door deze disoussie's niet bevredigd zullen worden; te meer niet, omdat in de eerste plaats het grondbedrijf een zeer moeilijk probleem is om door een buitenstaander begrepen te kunnen worden, en ten tweede: dat de heer De Zwart straks zijn becijferingen geven zal uit een oogpunt van overheids bedrijf, terwijl ondergeteekende het wenscht te doen uit commercieel oogpunt. Maakt dat nog verschil, zal er gevraagd worden, de lasten en baten zullen toch in beide gevallen overeen moeten stemmen. Neen lezer, in het Grondbedrijf is camou flage, de kurk waarop het drijft en blijft drijven, zoo lang men dit bestendigt op de wijze van thans. Nu zegt de heer De Zwart, dat hij ongeveer 10 Jaren achter een naarstig de Gemeentebegroting1 heeft bestudeerd. Ik zal de laatste zijn om daar een oogenblik aan te twijfelen en ik wensoh er zelfs aan toe te voegen: mis schien beter dan ondergeteekende in plaats van het omgekeerde. Nu vraagt de heer De Zwart of ik zoo goed wil zijn te vermelden onder welke nummers der be grootingen van de laatste 8 4 10 jaren, telkens genoemde uitgaafposten voorko men. Wel een beetje naief, heer De Zwart, 't is vrijwel een advocatentruoje, en daar ik met laatstgenoemde ook al te veel ken nis heb gemaakt, hap ik niet! Trouwens ik heb niet te happen, want de heer De Zwart weet zeer goed, dat de Gemeente- begrooting zoo is ingericht, dat zulks niet in duidelijke getallen wordt uitgedrukt, dit is juist het camoufleeren. Maar ik wensch den heer De Zwart en zelfs den geheelen Raad van den Helder deze vraag voor te leggen: Wanneer één uwer straks een bedrijf zou gaan oprichten, wat is dan uw basis van dat bedrijf? In de eerste plaats na tuurlijk winst (hierbij schakel ik uit het maatschappelijk individueel inzicht). Wel nu, hoe bepaal ik die winst. Natuurlijk door lasten en baten te gaan vergelijken en zoo beschouw ik dan ook ons gemeen telijk grondbedrijf. Wat zien wij nu? Ik neem daarvoor alleen maar de Gemeente- begrooting 1929, dat de lasten (bladz. 88) voorkomende in de Recapitulatie onder volgnummers 1 tot en met 12 zijn, te za- men 112.869.48° en die der baten (bladz. 39) Recaputilatie onder de volknummers 18 tot en met 17 40.107.14. Het grond bedrijf dus, hetwelk een getaxeerde waar de (zonder het complex Donkere Duinen) vertegenwoordigt van 1.417.000, opslurpt een uitgave van 112.896.48° aan exploi- teeren, aan zakelijk drijven dus. (Ik spreek van opslurpen, omrede dat bedrag ook te hoog is, naar gelang de waarde. J. J. 8.) en ontvangt uit dat bedrijf f 40.107.14 aan erfpacht, verhuren enz. Wanneer men dus de zaak, zakelijk bekijkt, is het verlies nog aanmerkelijk grooter en zou dit worden: Lasten 112.896.48' Baten 40.107.14 Nadeelig saldo f 72.789.29° Hoe kom ik nu aan de bewering dat het tusschen de 80 40.000 kost, zal men mij vragen. Welnu, om het niet schrieler voor te stellen dan het reeds is, heb ik mij be paald tot de verschuldigde rente (zie toe lichting bladz 80), zijnde 76.285.40 on de baten zijnde: 40.107.14. Rest is 86.028.26 als verliespost Elke zakenman zal het daarmede eens zijn. Dat nu de verwachte becijfering straks van den heer De Zwart een andere zal blijken te 'zijn, is zeker. Waar zit dat in? Nergens anders dan in het dubieus be palen der waarde van de gronden, hetwelk zioh opstapelt van het een op het ander, en een slag in de ruimte is. Laat men mij aantoonen, dat de baten de lasten dekken of zooals het zou moeten zijn, zelfs over treffen, want het is immers in het belang der gemeenschap. Als ik u zeg lezer, dat alleen de „Donkere Duinen" jaarlijks kost 13.212.14, welk bedrag uit de gewone middelen wordt bekostigd, hetwelk heele- maal geen baten afwerpt, alleen na eenige generaties een verwacht „Dennenbosch" dan vraag ik mij af, durft men het grond bedrijf nog in bescherming te nemen. Laat de heer De Zwart eens waarmaken, dat die kosten der „Donkere Duinen" ver- disoonteerd kunnen worden, door de baten van het overig grondbedrijf. Bn als men daarbij nog in aanmerking neemt, dat er van de geheele oppervlakte, zijnde 96 H.A., 18 A. en 88 C.A., eerst 16 H.A., 24 A. en 83V, c.A. in exploitatie is, dus pijn. 1/6 gedeelte met het door mij reeds genoemd tekort, dan vraag ik mij af, wan neer de cultuur zioh in negatieve richting wendt, of het verantwoordelijk is, een der- gelijken zg. socialen maatregel langer te bestendigen. Er is nog één ster aan dezen donkeren hemel, dat men deze late flik keren, n.m. door de eventueel te maken reserve's uit de winstgevende bedrijven, mede te gebruiken voor het afschrijven van ons rampzalig grondbedrijf. Welnu, Robtiwan. Revue der Sporten, 6 Mei. S. Staal schrijft over de verscherping van het conflict in de turnbeweging; G. Groothoff en Adriand Engels over den wedstrijd Holland—België, Dico over het spel van eigen bodem; Groothoff over S'cheidsrechtersprestige. Voorts is er een be schouwing over de jaarvergadering van den Honkbalbomd. Ook hier pseudo-amateurisme? vraagt de schrijver (A. E.). Sport in Beeld (Haarlem) van 7 Mei. De beide hoofdartikelen zijn gewijdi aan den voet balwedstrijd BelgiëNederland en1 de Intern. Tennismatches in Amsterdam. Leo Lauer zet zijn hondenverhaal voort, terwijl het feujlle- ton „Bob" thans ten einde loopt.'Onder de illu straties noemen wij een aantal opnamen be treffende het io-jarig bestaan van de Kon. Ned. Jachtvereeniging, een opname van de renbaan te Longchamps. interessant is de photo van eer aantal Japansche officieren, welke terugk <i van een conferentie op het Ministerie vai. Oorlog. Het portret van de week betreft) ohn /Stol. Behalvfc allerlei actueele sportki-ken, vinden we wederom een uitgebreide filmsterren-rubriek, o.a. is Anita Page er afgebeeld met haar „post" en1 dat is meer dan de Heldersche Courant ontvangt, hoewel die toch heusch geen klagen heeft. Actueel Wereldnieuws en Sport in Beeld, 6 April. Dit nummer bevat een artikel over Batavia, en wel dat gedeelte waar de inlander» wonen. Er wordt, toegelicht met tal van pho- tos, een scherp beeld gegeven van de verwaar- loozing van dit stadsdeel, waar blijkbaar niets besteed wordt aan wegenaanleg e.d. Het weekverhaal is getiteld „Zijn laatste Tour". Er is voorts een correspondentie uit Holly wood, dat tegenwoordig in schier elk tijd schrift reclame maakt voor de film en een interview met George Gershwin, een jeugdig Amerikaansch componist. Bert Prinsen Geer- ligs schrijft over het luchtverkeer gedurende de ijsweken, dan van zooveel belang voor ons land is geweest. Uit het zeemansleven is er een verhaal van „mannen, die de Spartaansche wetten der zee hoog houden". Het is van Amerikaanschen huize, maar de verhalen van moed en opoffering zijn er niet minder om. Een ander Amerikaansch correspondent heeft Henry Ford geïnterviewd. Het merkwaardig ste uit dit interview is Ford's bewering, dat hij „niets om geld geeft, er nooit aan denkt," en dat werken, uitsluitend met het doel om geld bijeen te brengen, geen zin heeft Verder heeft hij in een speech gezegd, dat-le liever een bedelaar zou zijn om zijn geld als een koning te kunnen uitgeven dan een koning om zijn geld als een bedelaar te kunnen uit- Doorzitten £31 I EI f\ I bij Wielrijden jrUlfUL geven. Literair gesproken is deze zin prachtig, alleen zijn wij het niet met den heer Ford eens, dat je als bedelaar zijnde, nog in staat zoudt zijn geld uit te geven. ,Van de illustraties willen wij een paar fraaie ijskieken noemen en een gekleurde reproductie van een photo van de dramatische sopraan Rosita Silvertri, die in Indië zeer gewaardeerd wordt.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 7