S. A. KANNEWASSER ZN. NedsrlandscliB Middenstandtbank DE HAND DER TRAGEDIE Hoord-Hallaiidsche van S. Krom. «sa Eerste Blad. Nr. 6651 DONDERDAG 16 MEI 1928 67ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DB BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 411 Donderdag 16 Mei 9.1fi uur. Vrijdag 17 9.17 BUITENLAND. VEREENIGDE STATEN. EEN MOBILISATIE WET. Voor alle mannen tuaschen de 18 en 45 Jaar. Dinsdag is by het congres een wets ontwerp ingediend, dat de instemming heelt van den minister van oorlog en dat den president de blijvende bevoegdheid verleent om in tijden van oorlog alle man nen van 18 tot 45 jaar onder de wapens te roepen. De kritiekste periode, zegt de minister van oorlog, is die, welke volgt op de oorlogsverklaring en het winnen van enkele dagen of zelfs maar één dag in die periode kan de beslissing geven tuaschen een snelle overwinning en een iangdurlgen oorlog. UITSLUITING IN HET AMERIKAANSCHE BOUWBEDRIJF. 75.000 uitgestotenen. Het bestuur van de- organisatie van on dernemers in het bouwbedrijf te New- York heeft besloten tot uitsluiting van 75.000 arbeiders. De uitsluiting is een ge volg van het feit, dat de vakvereenigingen besloten hadden tot een sympathiestaking met de electrische monteurs, die gewei gerd hadden te werken met ongeorgani seerde arbeiders. MEXIOO. DE OPSTAND IN MEXIOO. Van regeeringszijde meldt men twee acherpe schermutselingen in den staat Jalisco aan het eind van de vorige week, waarin de opstandelingen verslagen wer den en 55 man verloren aan gesneuvel den. Het ministerie van oorlog heeft een lijst openbaar gemaakt van bij de vijftig gene raals, die uit het leger ontslagen zijn we gens rechtslreeksche of middellijke deel neming aan den opstand. BUITENLANDSGH NIEUWS. KINDERJURKEN KRUIPPAKJES PYAMA's OVERHEMDEN JONGEMEISJESKLEED1NG laatste zitting der crediteurstaten het voorstel van Owen Young ontoereikend hebben verklaard, geen der geallieerde afgevaardigden Owen Young tot dusverre verzocht heeft, aan dr. Schacht het ver zoek te richten de bedragen te verhoogen. Overigens heeft Owen Young te verstaan gegeven, dat zijn voorstel als het maxi mum is te beschouwen, dat Duitschland kan betalen (al gaat dit voorstel nog bo ven het aanbod der Duitsohers). Owen Young zal derhalve beslist weigeren bij dr. Schacht met nieuwe eischen aan te komen. 00ST-INDIË. DE SCHADEVERGOEDINGS CONFERENTIE. De Belgische gedelegeerden souden weigeren hun goedkeu ring aan het rapport te hechten Naar de Temps uit Brussel verneemt, zullen de Belgische deskundigen weige ren hun goedkeuring aan het rapport van de commissie te hechten, wanneer de cij fers, die Owen Young voorgesteld heeft, niet worden verhoogd. Van goed ingeliohte Amerikaansche zijde wordt vernomen, dat, hoewel de Fransche en Belgische deskundigen in de MOORD. Een Alfoer van West-Ceram heeft den inheemschen leider van zijn groep ge dood De moordenaar leed aan heimwee en meende dat de leider verantwoordelijk was voor zijn gaan naar Batavia. BINNENLAND derzeesteunwet, welke vrij algemeen als noodzakelijk wordt beschouwd, voors hands niets zal komen. Het is in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de voorstellers iets tastbaars zullen bereiken. Een regeeringsontwerp zal ook b]j nlet-totstandkoming van de thans voorgestelde regeling wel worden Inge diend. Doch dan zal eerst veel tijd zfln verloren gegaan. Verscheidene ledgn achten deze materie bij uitstek ongeschikt voor een initiatief voorstel. Geklaagd werd o.m. over de onvoldoende wjjze, waarop het voorstel is toegelicht. DE REORGANISATIE VAN HET BELGISCHE LOODSWEZEN. De correspondent van de N. R. Ct te Brussel schrijft: In regeeringskringen alhier wordt be vestigd, dat in den loop van den zomer, nogmaals een deel van het personeel van het Belgische loodswezen van Vlissingen naar Oostende zal worden overgeplaatst. Tegen den winter zal dan slechts nog een derde van dit personeel te Vlissingen ver blijf houden. Beweerd wordt dat, daar het salaris der loodsen te Oostende in francs in plaats van guldens wordt uitbetaald, de Belgische schatkist aldus jaarlijks een besparing van frs. 1.2D0.000 zal doen, wat het departement van zeewezen in de mo gelijkheid stelt, het materieel te moderni- seeren en vier nieuwe zeekotters aan te schaffen. Verder heeft dit departement nog drie nieuwe motorbooten voor den dienst op de reede van Vlissingen en twee snelvarende booten, bestemd om de lood sen van de schepen naar den vasten wal te brengen, besteld. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Zooierzitting. De Provinciale Staten van Noord-Hol land komen in die eerste gewone zitting bijeen op Dinsdag 28 Mei te half 12. De openbare behandeling van de stuk ken en van de daarover uit te brengen rapporten zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juni, des voormiddags te half elf. Zoo noodig zal de vergadering den volgenden dag eveneens te half elf, worden voort gezet DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. Uit Zaandam wordt aan Het Volk ge meld: De beurtschipper Jongewaard had van de firma Pont opdracht gekregen een la ding hout te vervoeren naar Haarlem. Zijn twee knechts, die met de motorboot voor dit karweitjewerden aangewezen, bedankten ervoor en werden daarop door hun baas ontslagen. Geen bemlddelingsraadL Dinsdagochtend heeft de bond van werkgevers in het houtbedrijf vergaderd over het voorstel van den Rijksbemidde laar om een bemiddelingsraad te benoe men, aan wiens beoordeeling de geschil len kunnen worden onderworpen. Namens den bond heeft de secretaris, mr. De Graaf, den volgenden brief aan den Rijksbemiddelaar gezonden: Ingevolge uw verzoek is aan het oor- FEUILLETON dooi HOOFDSTU HL De heer Bruce Devllle. Met zijn eerste preek had mijn vader veel succes. Hij preekte zonder manus cript, bijna zonder aanteekeningen, en hij droeg zorg, zich binnen den begripskring te houden van zijn kleine gemeente. Lady Naselton, die mij in den zijvleugel op wachtte, drukte fluisterend haar warme goedkeuring uit. „Wat heeft toch uw vader bewogen om naar zulk een afgelegen plaatsje als dit te komen?" riep "zij uit, toen wij de kerk deur door naar buiten traden. „Wel, hij is 'n redenaarl Hij1 moest in een kathedraal preeken! Ik heb nooit iemand gehoord, wiens stijl mij zoo beviel. Maar het is toch Jammer, te moeten denken, dat zulk een preek ten gehoore gebracht is voor zulk een geimeente. Vind je dat zelf ook niet?" Ik stemde van harte met haar in. „Ik begrijp niet, dat jelui meisjes hem hierheen hebt laten komen om zich te be graven met zijn talenten", ging zij voort ,Jk héb er niet veel in te zeggen ge had, bracht ik haar in herinnering". „U vergeet dat ik mijn heele leven bijna in hst buitenland heb doorgebracht Ik beo WIJZIGING ZUIDERZEESTEUNWET. Het amendement-Duys. Blijkens het Voorloopig Verslag over het voorstel van wet der heeren Duys c.s. tot wijziging der Zuiderzeesteunwet ver klaarden verscheidene leden, de indie ning er van te 'betreuren, wijl daardoor voorshands van een aanvulling der Zui- pas sinds een maand of acht thuis". „Wel', dan zou ik toch denken dat uw zuster moor ambitieus voor hem geweest moest zijn", hield zij. voL „Intussohen, dat zijn niet mijn zaken natuurlijk. Nu jelui eenmaal hier bent, zal ik zorgen lederen Zondag te komen. Mijn man zegt, dat het zulk een trek is voor de paarden. Mannen hebben zulke bespottelijke ideeën, waar het de paarden .betreft Ik houd het er voor, dat zij er veel meer om geven, dan om' hun vrouwen. Kom morgen bij mij thee drinken, wil je?" ,^Als ik kan," beloofde ik. „Het hangt er geheel van af, wat de Voorzienigheid voor mjj1 in voorraad) heeft in den vorm van bezoekers." >yEr is niemand meer ota u te komen bezoeken," verklaarde Lady Naselton, met haar voet op het opstapje van haar rijtuig. „Ik heb uw kaartjes-coupe door gezien, den laatsten keer, terwijl ik op. je wachtte." „U vergeet onzen buurman," merkte ik lachend op. „Die is er nog niet geweest". Lady Naselton glimlachte medelijdend! tegen mij. „Je behoeft op hem in geen geval te wachten," zeide zij. „Als je voor hem thuis wilde blijven, dan zou je ziek worden uit gebrek aan frissche lucht. Het rijtuig reed heen en ik liep het kerkhof langs, om mij naar de pastorie te begeven. Aan de overzijde van het park zag ik een langen man met kniebroek over een hek leunen, met een pijp in den mond Hij stond met den rug naar mij toe. Ik werd nog eens aan hem herinnerd, terwijl ik het pad op wandelde naar hui*. deel van de heden gehouden ledenver gadering van onzen bond de vraag onder worpen, ol ter vereffening van het con flict onze medewerking aan bet benoemen van een bemiddelingsraad zal moeten worden verleend. Onze ledenvergadering heeft zich bij de bespreking van deze vraag laten leiden door de gedachte, dat eenerzijds de loonen en verdere arbeids voorwaarden den toets van vergelijking volkomen kunDen doorstaan, anderzijds, dat in de tegenwoordige omstandigheden de werkgevers zich niet verantwoord achten, indien de productiefactor arbeids loon een verzwaring zou ondergaan, en daar de practijk uitwijst, dat bemiddeling in welken vorm ook steeds een oplossing zoekt tusschen het standpunt van beide partijen in, heeft onze vergadering met algemeens stemmen besloten, geen ver zoek tot u te richten als bedoeld in art. 10 van de arbeidsgeschillenwet Ten overvloede mogen wij uw aandacht er op vestigen, dat onze bond steeds bereid blijft de leiders der organisatie te ont vangen, indien zij een bespreking met ons zouden wenschen. Honderd n"»i ntiWnpm. Aan een groot gedeelte van het perso neel ongeveer 100 man dér N. V. Hollandsche Deurenfabriefc O. Bruynzeel Zn. is gisterenavond ontslag aangezegd. Dit ontslag 'berust, naar de N. R. Crt. verneemt, op het feit, dat hoewel er geen sprake is van een tekort aan grondstof fen, de arbeiders zullen weigeren, het door werkwilligen uit het stoomschip Gustav Berg geloste hout te bewerken. DE SCHEVENINGSCHE VISSCHERS- STAKING. Er werken op het oogenblik op de ver schillende erven van de reeders een 85 schippers, die bezig waren aan werk, oliën van netten enz., dat het naar zijn aard onwenschelijk maakt, het plotseling stop te zetten. Deze schippers waren overigens niet aangesloten bij een organisatie. Zij hebben echter nu een schippersafdeeling van den Bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders gevormd. Ook be hooren feitelijk niet tot de stakers een aantal visschers, die aan het werk zijn, gedurende den tijd, dat er niet gevischt wordt, in andere bedrijven, b.v. in het tuinbouwbedrijf, vooral in het Westland. Naar ons van werknemerszijde werd mee gedeeld, zijn de loonen voor ongeschool den daar hooger dan die van geschoolden op de erven en is deze verhouding van 25 a 26 gulden, tot 18 gulden. Er is met betrekking tot het werk op de erven dan ook verhooging gevraagd van het loon tot 20 gulden. De schippers blijven deze week nog werken, in afwachting van het resultaat der conferentie met den rijksbemiddelaar op Woensdag. Levert eventueele bemid deling van den heer Van IJsselsteyn geen resultaat op, dan zullen de schippers zich bij de stakenden aansluiten. De Centrale Bond sluit zich aan b{| de stakers. Men zendt aan de pers de volgende motie: De vergadering van zeevisschers, aan gesloten bij den Oentralen Bond van transportarbeiders, overwegende, dat de gedurende een reeks van jaren bij de reederijen kenbaar gemaakte verlangens der zeevisschers naar lotsverbetering tel kenmale door de reeders zijn afgewezen; dat de thans op het laatste moment ge- KONINGSTRAAT 108a Effecten Coupons. dane toezegging der reeders tot verhoo ging van bet gezamenlijk aandeel in de besomming van V» procent door de vis schers onvoldoende wordt bevonden; dat in besprekingen tusschen de besturen van den Christelijkeq en Oentralen Bond van transportarbeiders overeenstemming is bereikt betreffende te volgen taktiek in het inmiddels uitgebroken conflict, be sluit, de staking der zeevisschers met alle daartoe geëigende middelen te zullen steunen en wekt alle zeevisschers op, eensgezind de leiding der betrokken or ganisaties te volgen. De conferentie met den rijks- bemiddelaar geen resultaat. De conferentie, die de Rijksbeznlddelaar de heer van IJsselsteyn gisteren gehad heeft met partijen, betrokken bij het con flict in het Scheveningsche visscherflbe- drijf, heeft geen resultaat opgeleverd. De onderhandelingen zullen echter worden voortgezet TWEEDE KAMER Stuurt dan Uw wasch naar de Minister Blotemaker de Bruine beeft zijn ontwerp tot wijziging der ouderdoms wet Dinsdagmiddag afgehandeld! gezien. Met enkele amendementen. Zijn voorstel om het maximum der rente van 20 gld. tot 10 gld. per week te rug te brengen, vond in het oog der Ka mer geen genade en zelfs het tusschen- voorstel van de heeren Kuiper c.s. om dit bedrag op 15 gld. te bepalen verviel, toen op voorstel van mr. Sannes de oude limiet gehandhaafd werd. Meer succes had de heer Kuiper met zijn amendement op art 5, dat bedoelde een weduwenrente van 10 gld. per week mogelijk te maken, terwijl de minister had voorgesteld, de limiet op 6 gld. te stellen. In tweeërlei opzicht verdient de discus sie van Dinsdag nog vermelding. In de eerste plaats omdat zij ons feite lijk niet veel verder gebracht heeft, ten aanzien van de vraag, of wij nu op weg zijn naar een levensverzekeringsbodryf of niet Neen, zegt de minister, ja, zegt de heer Van Gijn. En de argumenten door dezen laatste aangevoerd) voor zijn stel-, ling, wegen bij dén minister volstrekt niet zwaar, de uitbreidingen van 1922 en 1928 en die van nu brengen zelde hij niets in de wet dat baar karakter wijzigt, de bedoeling ls alleen, de wet beter te doen werken." De minister voerde argumenten aan voor zijn stelling, o.a. door erop te wij zen, dat het gemiddelde per pensioen verzekeringen van het particulier vólks- verzekeringsbedrijf, 80 tot 85 hooger ls dan dat van de V. O. V. Een tweede ontwerp je, dat met bet zoo even besprokene samenhing gaf tot dis cussie weinig aanleiding. Het geldt hier de splitsing van het ouderdomsfonds ln twee fondsen, waarvan het Hweede uit sluitend zal dienen, voor de verzekerin gen, die de kosten daarvan geheel dek ken. Vrijdag a.s. wordt over beide ontwer pen gestemd. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD Op eenigen afstand van het venster van onze eetkamer lag een hond op den rand van een bloembed. Toen ik naderdie, kwam hij hinkend overeind, jankte en keek mij aan met treurige bruine oogen. Ik herkende terstond het soort. Het wag een beagle een van Mr. Deville's honden ongetwijfeld. Hij lag aan mijn voeten met uitgestrekte voorpoot, en toen ik mij bukte om hem te streeten, kwispel de hij zacht met den staart, maar deed geen moeite meer om op te staan. Blijk baar was zijn poot gebroken. Ik haalde wat verbandlinnen thuis en begon de poot zoo zorgvuldig mogelijk te zwachtelen. De hond lag heel stil, jankend en mij de hand likkend Juist toen ik het verband klaar had, 'bemerkte ik, dat er iemand in den tuin naderde een vaste, zware stap liet zich hooren in de laan. Een oogenblik later klonk een grove stem bijna bij mijn elle boog: „Neem mij niet kwalijk, maar ik ge loof, dat een van mijn honden hier is." De woorden waren beleefd genoe maar de toon was bruusk en afstootem Ik keek om, zonder het verband los te laten. De aanblik van onzen buurman was zeer zeker niet aanmoedigend Zijn groote gestalte was achteloos gestoken in een heel oud jaohtcostuum, dat eenmaal mis schien van degelijken snit geweest was. Hij droeg een grijsflanellen hemd met platten kraag van dezelfde stof. Zijn gelaat werd op het oogenblik ont sierd door een trek van knorrige stuurs heid H]j had de hand half onwillig aap zijn pet gebracht en een paar doordrin gend;» grijze oogen bhkt«& fonkelend op mjj neer van onder zijn zware wenkbrau wen. Zooals h]j daar hoog en toornig stond, was hij een beeld van kracht en on genaakbaarheid Ik hervatte mijn werk. „Het zal zeker uw hond wel' zijn," sprak ik kalm. „Maar u moet even wachten, tot ik het verband klaar heb. U moet beter zorg dragen voor uw dieren. U weet mis schien niet, dat zijn poot gebroken is." Hij liet zioh terstond op de knieën val len, zonder verder naar mij om te zien. Hij scheen mijn bijzijn te vergeten. „Ondeugd," riep hij op zachten toon, „mijn beestje, mijn beestje, wat heb je uit gevoerd! O, jou ondeugend dier." Het dieT wrong zich, met de ondank baarheid, zijn ras eigen, met alle kracht uit mijn handen en liefkoosde zijn meester met alle teekenen van vreugde. Ik was zoo geheel en al vergeten, dat ik hem op mijn gemak kon gadeslaan. Zijn gelaat en zjjn stem! waren als bij tooverslag veranderd. Ik zag nu dat zijn trekken wel onregelmatig, maar krachtig en niet onaangenaam' waren, dat zijn lee- lijk flanellen hemd in elk geval schoon was. Hij sloeg niet den minsten acht meer op mijn tegenwoordigheid, en bekeek voorzichtig den gekneusden poot „Arm beestje" .mompelde hij. „Dat heb je zeker weer in een van die verwenschte vallen van Harrison gekregen. Ik zal den kerel vermoorden I" voegde hij er woedend bij. Ik stond op en schudde mijn rokken uit Er zijn grenzen aan iemands geduld „Ga gerust uw gang," merkte ik be daard op Er was geen twijfel aan of hij had ge heel en al mijn tegenwoordigheid ver geten. Lady Naselton had gelijk, hfl was een heel onaangenaam mensoh. „Neem mij niet kwaldjk," zelde hij. Jk had geheel vergeten, dat u hier was. Ik dacht eigenlijk, dat u al weg was. Dank u voor uw moeite met den hondi Dat zal heel goed blijven zitten, tot wij thuis zijn," voegde hij er bij, op bet verband wijzend. „Tot u thuis is!" herhaalde ik. „Dank u! U meent dus, dat u een beter verband kan leggen dan dat?" Ik keek met eenlge minachting naar zijn groote onhandige vingers. Maar wa ren die eigenlijk wel zoo onhandig? Zij waren groot en bruin, maar zij waren zeer goed gevormd. ZiJ zagen er krachtig uit ook. Hij droeg mijn blik met volmaakte on verschilligheid en de beide einden van den zwachtel nemend, 'begon hij die aan te trekken. „Wel, ziet u. Ik zal het been moeten zetten, als ik thuis kom. Dit is vrijwel gedaan, voor een amateur. Dank u en goede morgen." Hij wildé bruusk heengaan met den hond onder den arm, nTwar ik hield ham tegen. „Wie is Harrison?" vroeg ik „en waarom zet hij vallen?" „Harrison is een kleine pachter die niet wil, dat ik over zijn land ga," zei hij met gefronst voorhoofd. Blijkbaar ergerde het hem, dat hij moest blijven staan, om vragen te beantwoorden. (Waadt vamtaSgdL) sss HELDERSCHE COURANT Lloht op voor Auto's en Fietsen TOBRALCO BQ de 60 generaals ontslagen. is het meest gesohlkte en sollede Katoenen weefsel voor Gegarandeerd Wasch-, Zon- en lichtecht Verkrijgbaar In een groote keuze dessins en effen kleuren. Beantwoordend aan eiken smaak. Let op den naam TOBRALCO op den zelfkant E. PHILLIPS OPPENHETM. 6) Wanscht gij Uw goederen niet meer te nummeren KANTOOR DER NELDER

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1