UIT DE WIJDE WERELD TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. VAN DINSDAG 21 ME11929 BRUTALE INBRAAK. In de Nleuwstraat De marine-vliegbooten in Indië. Huldiging van de bemanning te Tandjong-Prlok. De tocht volbracht Een marine-vliegboot uitgebrand. Tengevolge van een ontploffing van den benzlne-voorraad. GEMEENTERAAD. vervolg-agenda Ingekomen stukken Grondverkoop. 59 UUR GEDANST! Daarna ln het zJekenhnia I BEZOEK PRINS HENDRIK. Naar wij vernemen, zal Prins Hendrik op Dinsdag 28 Mei a.s., een bezoek brengen aan onze gemeente, meer speciaal aan de Marine. Op het programma staat o.m. een vaartocht met den torpedojager »Kortenaer«,op Woensdag daaropvolgend naar Amsterdam. HANDELSSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS. Tienjarig bestaan. Het is in de maand Mei van dit jaar juist 10 jaar geleden, dat het bestuur der A.H.W.V. na langdurige onderhandelin gen met den Minister, het College van B. en W. der Gemeente Den Helder en het College van Ged. Staten der Provincie N. Holland definitief besloot, om over te gaan tot oprichting van een handelsdag school met 8-j. cursus. Er bestaan geen plannen, om het 10- jarig bestaan der school feestelijk te herdenken, (behalve dan misschien in de schoolhuishouding zelf), maar wel geeft dit feit aanleiding, eens op den afgeleg- den weg terug te zien. De oprichting werd in den beginne met een algemeen bedenkelijk hoofdschudden begroet. Een handelsschool in Den Helder, een plaats, waar van een eenigszins be langrijke industrie en van groothandel geen sprake is Kon de handelsavond school dan niet voldoende voorzien in de behoefte aan personeel voor den plaatse lijken handel Dit waren de vragen, die het publiek stelde. De uitkomsten hebben bewezen, dat het bestuur goed gezien heeft, en dat de hoofdschudders ongelijk hadden. Waar om? Het is niet de bedoeling van dit stukje, om nu eens voor de zooveelste maal aan te toonen, dat het handels- economisch onderwijs wortelt in de maat schappelijke noodzakelijkheid en dus een voedingsbodem heeft, die dit onderwijs een krachtige ontwikkeling mogelijk maakt. In 't kort kunnen we evenwel releveeren, dat de internationaliseering van den handel en de industrie steeds hooger eischen is gaan stellen aan de ontwikkeling en de menschenkennis van handelsman en industrieëel, dat de be lemmering van het verkeer in den wereld oorlog en de daaruit voortvloeiende ellende, duidelijk voor oogen stelde, welk een gewichtige maatschappelijke functie de koopman vervult, en dat de problemen der arbeidersbeweging, van protectie en vrijhandel, inflatie, deflatie en valorisatie, de trust- en kartelvorming, de verschrik kelijke malaise van 1920 enz., enz., de belangstelling voor handels-economische problemen ontzaglijkhebben doen groeien. De bedrijfsleider heeft met al deze dingen eiken dag te maken; dus stelt zijn positie hooge eischen aan zijn ontwikke ling hij moet een man zijn, die vlug kan besluiten, met menschen om kan gaan, als leider op kan tredenhij moet admi nistratief en economisch geschoold zijn, en uitstekend op de hoogte met vreemde talen hij moet nieuwe afzetgebieden zoeken, zijn arbeidsproces volmaken om den kostprijs te doen dalen, zich voort durend op de hoogte houden met alle factoren, die aanbod en vraag beïnvloeden. De taak van een bedrijfsleider is ont zaglijk zwaar, en geen wonder is het dus, dat hij de behoefte voelt aan ontwikkelde helpers. Terwijl vroeger een jongen op 12-, 13-jarigen leeftijd de practijk van den handel inging, wordt nu in 't algemeen een 6-jarige theoretische vooropleiding EEN RATTEN-VRIENDIN. Bewoners van Platts-lane, een deftige straat in Hampstead, hadden den laatsten tijd veel van ratten en muizen te lijden. Men begreep niet waar zij vandaan kwamen, tot men ontdekte dat de dieren in een huis in de buurt waar de tachtig jarige mevrouw Rachel Emily Willard woonde, als welkome gasten werden behandeld. Het bleek dat schoteltjes met eten en drinken voor ze in haar huis klaar zette. De andera bewoners klaag den nu bij den gezondheidsdienst, die er zijn ambtenaren op uit zond. Toen een inspecteur zich naar het huis van mevrouw Willard begaf, vond hij daar vele sporen van een ratten- en muizen plaag. De offlcieele rattenvangers werden door de dame echter niet in haar huis toegelaten. Zij hield 'voor hen de deur dicht en schoof er alleen een briefje onderdoor om te zeggen dat zij tegen over de „aardige veldmuisjes" in haar tuin slechts haar plicht vervulde en geen zin had om de „zondenbok van Platts-lane te zijn. Bij een behandeling van de zaak voor de rechtbank merkte de inspecteur van den gezondheidsdienst op, dat ratten wel zoo slim zijn, om het elkaar te laten weten, als zij ergens een goed tehuis hadden gevonden, en dat de gastvrijheid van de zonderlinge oude dame de ratten en muizen van heinde en ver naar Platts-lane moest trekken. Haar advokaat voerde aan dat zijn cliënte een vrij geboren burgeres was en de oude opvatting huldigde dat haar huis Ihaar kasteel was, waar niemand mocht binnendringen. gevorderd. Deze vraag naar ontwikkeld personeel werd sterk vergroot, door de Bteeds voortschrijdende ontwikkeling van Indië, waar de bevolking zelf nog lang geen voldoende organisatorische krachten leveren kan en dus de behoefte aan krachtige ontwikkelde, beschaafde jonge lui, die leiding geven kunnen, zeer groot is. De bevolking der Gemeente Den Helder nu zoekt voor de jongelui afzet, om het nu eens echt commercieel uit te drukken. Door het ontbreken van groothandel en industrie ter plaatse, moeten de jongelui voor een groot deel de Gemeente uit, en het is in dit verband een gelukkige om standigheid, dat de belangstelling voor Indië bier zoo groot is. Ook past hier een woord van hulde aan ons Gemeente bestuur. Met helderen blik heeft het Gemeente bestuur de onderwijsbehoeften op deze plaats doorzien, en met dankbare erken telijkheid kan nu de bevolking der ge meente wijzen op de voor een provincie plaats groote verscheidenheid van bloei- endeinrichtingen van voortgezet onderwijs die alle op 't initiatief of met hartelijke medewerking van ons Gemeentebestuur in 't leven geroepen zijn, zooals de R.H.B.S., de Zeevaartschool, de Ambachtschool, de Vakschool voor Meisjes, de U.L.O.scholen en de Handelsscholen- De boven gegeven uit den aard der zaak zeer kort en onvolledig uiteenge zette factoren hebben de oprichting der Handelsschool tot een succes gemaakt. Door den snellen groei en het bezuini- gingsstreven na 1919 heeft het Bestuur met ontzaglijke moeieljjkheden te kampen gehad. Toen de Directeur zijn functie aan vaardde, was er geen schoolgebouw, geen leeraren, en geen leerlingen. Na oproep meldden zich 16 leerlingen aan, aan leeraren hielpen ons de diverse andere onderwijsinrichtingen. Een gebouw was door den woningnood en de ontzaglijke hooge prijzen heelemaal niet te krijgen. En zoo moest de school beginnen in een bovenzaal van het Militaire Tehuis aan den Kanaalweg, met 16 leerlingen (ge zeten op stoelen aan 16 tafeltjes), een schoolbord en een paar landkaarten. Na pl. m. IJ jaar werd de oude soci- teit op hel Dijkje zoo goed en zoo kwaad als het ging tot school ingericht. Daar konden tenminste 3 klassen ondergebracht worden. Toen echter in 1922 de 3-jarige cursus als gevolg van de plaatselijke behoeften en op aanvraag van vele ouders uitgebreid werd tot een 5-jarige Hoogere Handelsschool, was uitbreiding weer noodzakelijkhet Bestuur der Ambacht school hielp ons toen aan één. later twee lokalen, waarvan echter op bepaalde uren geen gebruik kon worden gemaakt, zoo dat ook de O.L.S. in de Schoolstraat nog af en toe een klasse moest herbergen De Handelsschool was toen dus gevestigd in 3 gebouwen en men begrijpt, wat een opluchting het was, toen het weeshuis werd ontruimd en 't Gemeentebestuur dit gebouw voor tijdelijk gebruik afstond. Nu was tenminste het schoolgezin onder één dak. In 1925 moesten we dit gebouw ook verlaten, om te verhuizen naar de school aan de Hoofdgracht. Dit gebouw is door ons Gemeentebestuur veranderd, schit terend opgeknapt en geheel aangepast aan de behoeften van het M.O. Wij be schikken nu over gezellige klasselokalen, uitstekende teeken-, natuurkunde, schei kunde- en typelokalen enz. enz. Zooals bekend is, kwam in het vorige jaar ook een modern gymnastieklokaal tot stand, zoodat de toestand nu weinig meer te wenschen overlaat. Het beste wordt de bloei van een school gedemonstreerd door een overzicht van het getal leerlingen. De schoolbevolking bedroeg op: 31 Dec. 1919 16 leerlingen. 31 Dec. 1920 38 31 Dec. 1921 66 31 Dec. 1922 100 31 Dec. 1923 98 De rechter verdaagde de zaak voor een week, nadat hij den ambtenaar van den gezondheidsdienst had opgedragen opnieuw pogingen te doen om zich tot het rattenhuis toegang te verschaffen. DE BELASTING ACHTERHAALT EEN CENT. Het Bat. Nbl. boekstaaft: Een inwoonster van Batavia, die in Juni 1927 uit Malang vertrokken is, ont ving dezer dagen van de inspectie van financiën te Malang een officieel ge drukt stuk van den volgenden inhoud: „Vermits u tot dusverre in gebreke is ge bleven meer dan een verschenen termijn der door u verschuldigde inkomstenbelas ting te Malang over 1927 te voldoen, waar door 't ontbrekende bedrag van 0.01 (11) opvorderbaar is, verzoek ik u, dat bedrag plus de daarop gevallen boete ad 2.14 1) voor 15 April 1929 in zijn ge heel bij 's lands kas te Malang te vol doen, dan wel u voor evengenoemden da tum te mijnen kantore aan te melden tot het treffen van een regeling voor de aan zuivering dier belastingschuld. „Voor het geval u aan dit verzoek niet voldoet, zal tot ongelimiteerde korting op uwe landsinkomsten worden overgegaan." Was geteekend, de inspecteur van fi nanciën, hoofd van enz. De dame in kwes tie, die aan een Aprilmop dacht, heeft na het ontdekken van den hoogen ernst van dit geval eenige slapelooze nachten door gebracht. Gelijk een misdadigster achter volgd van Malang uit naar Batavia en gevonden (de dame woont op huisnummer 13) en verder door de wreede hand ge dwongen ineens den bronzen cent en de boete van 2.14 te betalen, het is te kras. De belastingdienst, welke toch al oorzaak is, dat vele zenuwinrichtingen floreeren, gaat te ver. 81 Dec. 1924 1Ó4 leerlingen 81 Dec. 1926 93 81 Dec. 1926 106 31 Dec. 1927 110 31 Dec. 1928 114 Het personeel bestaat nu uit 16 leeraren, 1 amanuensis en 1 conciërge. De eindexamens voor het diploma van den 3 j. voorbereidenden cursus begonnen in 1922, die voor het diploma Hoogere Handelsschool in 1924. In totaal zijn nu uitgereikt 98 dipl. 3 j. cursus en 60 dipl. 5 j. cursus. Aan het examen 1929 nemen deel: voor het dipl. 3 j. cursus 22 candidaten, voor het dipl. 5 j. cursus 18 candidaten. Het was een moeilijk werk bij de onder nemers te A'dam en andere plaatsen voor onze jongelui plaatsing te vinden. Ook dit is schitterend gelukt, door het onderwijs en de exameneischen op hoog peil te houden, en door het bezoeken van groote indus- trieele en handelsinstellingen. De leer lingen der Handelsschool hebben in het algemeen grif plaatsing gevonden. Voor zoover wij dit hebben kunnen nagaan, werken onze leerlingen bij de volgende groote instellingenHandels Mij., Han delsvereniging A'dam, Twentsche Bank, de Bataafsche, Milo'sl Goudhandel, Ko ninklijke Boot, Philips, Zwaardemakers fabrieken en diverse Indische Cultuur Mij. Anderen hebben hun studie voort gezet, b.v. aan de Handelshoogeschool, voor notaris, officier van administratie enz. Weer anderen hebben een betrekking gevonden bij den belastingdienst, de verificatie of ter secretarie. Ook voor meisjes is de Handelsschool zeer geschikt gebleken. Ook de vrouw heeft als gevolg van de vermaatschap pelijking harer positie, economisch in zicht noodigen de groote plaats, die de moderne talen op het leerplan innemen, maken dit onderwijs voor meisjes, die zich algemeen willen ontwikkelen, zeer aantrekkelijk. Ze kunnen zich met of zonder voortgezette studie een positie verwerven op rijks- en gemeenteadminis tratie, op post- en belastingkantoor, als assistent-apothekeres, verpleegster,biblio thecaresse, particulier secretaresse, lee- rares bij 't meisjes-vakonderwijs enz. Het Bestuur denkt met groote erkente lijkheid aan de medewerking van Mr. Fockens en Mr. Thiel, beiden ex-Inspec teur van het Handelsonderwijs, van het Bestuur der gemeente Den Helder en het College van Ged. Staten, en aan vroegere bestuursleden, die het handelsonderwijs hebben gesteund. En als we nu onze school zien, dan denken we met groote voldoening: Er is met de oprichting een goed werk gedaan. LANDDAG „VOLKSONDERWIJS". Gisterenmiddag hield de afdeeling Den Helder van «Volksonderwijs* de door haar aangekondigde Landdag. De voorzitter opende na een marsch van het «Stedelijke* en heette de aan wezigen welkom. Hij zeide, dat deze Landdag georganiseerd was om nog eens duidelijk aan het licht te stellen, dat het Openbaar Onderwijs aller sympathie ver dient en hoopte, dat deze Meeting aan haar doel mocht beantwoorden. Allereerst deed nu de onderafdeeling en het kinderkoor van de zangvereeni- ging «Morgenrood* zich hooren en gaven een ge aardige nummertjes ten beste, welke zeer in den smaak vielen. Daarna was het woord aan den spre ker, den heer Eering, die de noodzake lijkheid betoogde om onze kinderen naar de Openbare School te zenden. Zijn rede vond een warm applaus. Het volgende nummer bracht ons ge meenschappelijke zang van een tweetal propaganda-liederen voor de Openbare School, onder begeleiding van het «Ste delijk Muziekkorps*. Breeduit klonken deze over het sportterrein. Vervolgens gaf het «Stedelijk* nog een marsch, eveneens warm toegejuicht. Tenslotte zong de hoofdafdeeling van «Morgenrood* eenige mooie nummers Het publiek wist ook deze nummers dankbaar te waardeeren. En hoeveel ambtenaren zijn er weer niet voor .dien cent in touw geweest! TEGEN DE COCKTAILS. In de Academie der geneeskunde te Parijs is professor Guillain, een autori teit op neurologisch gebied, te velde ge trokken tegen de cocktail-gewoonte. Hij heeft geconstateerd, dat onder de arbei dersklasse het alcoholisme afneemt, maar dat er onder de gegoede klasse hoe lan ger hoe meer schadelijke invloeden van dén aloohpl vallen waar te nemen. Pro fessor Guillain schrijft dit verschijnsel aan het geregeld drinken van cocktails toe. Guillain acht dit mengsel van alcohol houdende dranken, dat nu zoozeer in de mode is, bij geregeld gebruik, dat even zeer modë is, uit den booze. Het veroor zaakt gastrische storingen, neerslachtig heid of leege opwinding, epileptische ver schijnselen en professor Guillain ziet in den cocktail de directe oorzaak van heel wat auto-ongelukken. Professor Sergent steunde Guillain in zijn aanval op den cocktail. Sergent wees op de vele door dit mengsel veroorzaakte ziekte-gevallen. Het schijnt, dat er tegen woordig vooral veel jonge vrouwen slacht offer van bet alcoholisme worden. De academie heeft de vraag overwogen of het reeds noodzakelijk was een verbod van schadelijke dranken uit te lokken. TEKORT AAN LANDLOOPERS. Onder de vele gevolgen van den oorlog moet ongetwijfeld ook het uitsterven van de landlooperij, in België, worden gesteld. Vóór den oorlog herbergde het rijk, in de landlooperskolonies te Hoogstraten, Wor Met een woord van dank aan «Mor genrood*, het «Stedelijk Muziekkorps*, den spreker en het bestuur van de voet balvereniging «Helder* voor de betoonde medewerking, sloot de voorzitter de Openlucht-bijeenkomst. Gisterenmiddag is op een zeer brutale wijze ingebroken bij de fam. Schot, Nieuw- straat 21.. Mej. S., wier man in Indië vertoeft, was des middags te ongeveer 2 uur met haar kinderen naar strand gegaan. Toen zij om pl.m. 6 uur thuis kwam, vond zij de voordeur, die zij bij het uitgaan gesloten had, los. In de huis kamer stond de linnenkast wijd open en uit een van de laden was een doosje, met ongeveer f 90.gestolen. Van de(n) dader(es) ontbreekt elk spoor. Waarschijnlijk met een looper is de in- breker(ster) de voordeur binnengekomen en had binnen vrij spel, daar mej. S. voor de zon en voor -het gevaar dat spelende kinderen voor ongedekte ramen opleveren, de luiken gesloten had. Over buren, die den ganschen middag thuis waren geweest, hadden niemand naar binnen zien gaan. Zooals wij Zaterdag nog in een ge deelte van onzen oplaag konden mee- deelen, zijn de vliegbooten dien dag te Batavia aangekomen. Aneta seinde Zaterdag uit Batavia: De bemanning van de vliegbooten van de Koninklijke marine werd bij haar aankomst verwelkomd door talrijke auto riteiten en het geheele consulaire corps. Eenige redevoeringen werden gehouden, o.a. door den commandant der zeemacht in Ned.-Indië, schout bij-nacht A. ten Broecke Hoekstra, die de bemanningen der vliegbooten hartelijk welkom toeriep en haar huldigde voor haar prestatie. Hij las vervolgens een telegram voor van den minister van defensie, vermeldende, dat de Nederlandsche regeering de hoog ste waardeering voor haar uitsprak, zoo veel temeer, nu het moreel der beman ningen ongeschokt bleek, niettegenstaan de het treurige ongeval, dat te Bagdad had plaats gevonden, waarbij de officier- vlieger 2e kl. Everts omgekomen is. Vervolgens sprak de consul-generaal van Groot-Brittannië en Ierland, sir Josiah Crosby, als doyen van hetconsu laire corps. Deze wees op de groote be- teekenis van dezen vliegtocht voor de aviatiak en sprak een woord van hulde voor hetgeen gepresteerd was. Hij memo reerde den dapperen makker, officier vlieger Everts, die in den strijd gevallen was. Nog vele anderen voerden het woord Ten slotte werden aan de bemanningen lauwerkransen en souvenirs aangeboden. 4 De Nw. Rott. Ct. schrijft: Zoo zijn de vliegbooten dan op de plaats van hun bestemming aangekomen Al valt over het succes van de reis de schaduw van het nootlottige ongeval te Bagdad, waarbij luitenant Everts het leven verloor en een der vliegbooten van het eskader beschadigd moest worden achtergelaten, zoo mogen de bemannin gen van de beide andere vliegbooten met voldoening op hun prestatie terugzien. Niet een snelle vlucht, nog minder een record-vlucht lag in de bedoelingzij was in groepsverband ook niet goed mo gelijk. Toen men met de eerste, per vrachtboot naar Indië vervoerde Dor- niers ervaring had opgedaan, is eerst tot dezen overtocht op eigen vleugelen, waarvoor reeds dadelijk op een duur van ongeveer vijf weken werd gerekend, be sloten. De route werd zoodanig gekozen, dat men nagenoeg over zee of langs ken heide werden tewerkgesteld, opge- veer 6000 personen. Thans telt men er nauwelijks nog een1 duizendtal, voor het meerendteel invaliden of personen die voor allen ernstigen arbeid totaal onge schikt 'zijn. In verband met dezen nieuwen toe stand' heeft de minister van justitie, on der wiens bevoegdheid deze gestichten staan, tot de opheffing der kolonies te Wortel en te Hoogstraten besloten. Al leen Merxplas blijft dus behoudten. VERMOORD DOOR EEN ROMAN. Te Ungvar in Roetheensöh Slowakije is dezer dagen de vrouw van een protestant- sche dominee begraven, die, zooals men te Ungvar zegt, vermoord is door een roman. Ruim een jaar geleden heeft de schrij ver Miiohael Tamas een roman uitgegeven, getiteld: „Het huis van de schoone An gela". De domineesvrouw en haar ken nissen herkenden in den hoofdpersoon van den roman, Angela, die om de een tonigheid van het dorpsleven te breken een reeks liefdesgeschiedenissen aan knoopt met toevallige bezoekers aan het dorp, dadelijk de domineesvrouw zelf. De vrouw diende een klacht tegen den schrij ver in wegens laster en verklaarde voor den rechter, dat de schrijver, omdat zij zijn toenadering van de hand! gewezen •had, een Cleopatra van haar gemaakt had. De vrouw kreeg 2400 Tsj. kronen schadevergoeding, doch tengevolge van het verwekte schandaal wilde de dominee niet langer met haar samenleven. Zij keerde terug naar haar ouders en poogde zich het leven te benemen. Zij verwondde zichzelf doodelijk, doch eerst na weken tel en Merxplas, in de Kempen, waar zij lijdens bracht de dood haar verlossing, vooral' bij de ontginning van groots atufe-Ddt slot van haas leven vormt een merk groote rivieren zou kunnen vliegen, zoo dat bij optredende defecten zou kunnen worden gedaald. Ook voor de halteplaat sen was uitgezien naar vliegkampen, waar de vliegtuigen te water konden worden gehouden. Te Hourtin bij Bor deaux en te Napels heeft men oponthoud gehad door noodzakelijk gebleken repa raties. Ook ter beantwoording van de vraag, wat of de voorkeur verdient voor een vlucht naar Indië, het watervliegtuig of het landvliegtuig, moet de tocht van het eskader zijn nut hebben gehad. Voorden marinevliegdienst in ons uitgestrekte Indische eilandenrijk zullen deze vlieg booten van Aviolanda een welkome ver sterking zijn. Naar aanleiding van bovenstaande over de noodzakelijk gebleken reparaties meldt de directie der Aviolanda, dat aan de vliegbooten zelf op den geheelen tocht van Den Helder tot Batavia geen enkele ook maar eenigszins belangrijke repara tie noodzakelijk is gebleken, dat niet één noodlanding heeft plaats gevonden, en commandant Tetenburg van ieder station, zonder uitzondering, seinde: «Vliegboo ten in goede conditie*. Het oponthoud te Bordeaux en Napels is uitsluitend te wijten geweest aan motordefect, en de Fransche motorfabrikante heeft vastge steld, dat de oorzaak daarvan was het ongelukkig juist in deze motoren terecht komen van een paar door een speciaal- fabriek aan haar geleverde minder deug delijke kogellagers. Aneta seint uit Tandjong-Prlok: Tengevolge van een ontploffing van den benzinevoorraad aan boord van een der Zaterdag j.L alhier uit Nederland aan gekomen vliegbooten der Koninklijke marine, de D. 23, is het toestel geheel "uit gebrand. De oorzaak moet waarschijn lijk gezocht worden in een contact van een electrische looplamp met dien voor raad, waarschijnlijk tijdens het bijvullen van benzine. Twee Inlanders liepen ernstige brand wonden op, en een Europeesch marine schepeling werd licht gewond. Verschenen is een voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Donderdag 28 Mei 1929. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot verhuur van een pakhuis aan K. Blom; Besluit van Gedeputeerde Staten tot verdaging van hun beslissing te nemen op het raadsbesluit van 16 April 1929 tot vaststelling van een Verordening op het beheer van het Grondbedrijf; (Voorgesteld wordt deze beide stukken voor kennisgeving aan te nemen). Adres van H. Heeman, autobushouder alhier, om hem een schadeloosstelling te willen verleenen in het tekort door hem geleden op de exploitatie van den autobus dienst Den HelderHuisduinen v.v., ge durende het badseizdoen 1928; (Voorgesteld wordt dit stuk in handen van Burgemeester en Wethouders te stel len om prae-advies). Verzoek om ontslag van A. Bouterse als onderwijzer aan school 3. (Voorgesteld wordt het gevraagde ont slag eervol te verleenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). Voorstel tot verkoop van grond aan de Gebr. Spruit. waardige overeenkomst met dén vrouw, waarin Angela nagenoeg denzelfden dood sterft. Ook de begrafenis te Ungvar kwam overeen met de beschrijving in het ver leden jaar verschenen boek. •De „N. Fr. Presse" geeft een relaas van een „duurdans" te Weenen, waarbij men zich afvraagt waarom de overheid der gelijke excessen niet verbiedt. Negen-en- vijftig uur heeft de „duurdanser" Zaozek het volgehuden, zij het dan ook nu en dan onderbroken door kleine pauzen, waarin de totaal uitgeputte man door wassohin- gen en injecties weer voor korten tijd op de been werd gehouden, zoodat hij zich weer eenige uren „door de zaal kon voortsleepen". Langere rusten dan een half uur (de aanwezige arts achtte twee uur noodzakelijk) konden de oontrolee- rende dansmeesters niet goedkeuren, want dan was het wereldrecord niet gel dig een wereldrecord, hetwelk de man trachtte te veroveren, zooals gebleken ia, teneinde met de ontvangsten zijn zwaar zieke moeder te kunnen ondersteunen. 's Morgens om half vijf eindelijk was Zaczek totaal op: als een krankzinnige rende hij plotseling de zaal uit en de straat op, roepende dat hij lucht moest hebben. De politie haalde hem terug, een arts onderzocht hem en gelastte onmid dellijke opneming in het ziekenhuis. Ongeveer 7000 shilling zijn bij die ver tooning ontvangen; voor dén impressario gingen er 5000 af, 1000 voor allerlei on kosten, zoodat Zlaczeok met z'n 69 uur dansen slechts een 1000 shilling verdiend heeft! v:

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5