DE ZOMERSCHE PINKSTERDAGEN. Reclame. Voorstel betreffende den bouw van 106 woningen door de Woningstichting. Voorstel tot wijziging der voorwaarden voor de levering van water, gas en electricitelt. Voorstel tot wijziging der Verordening op de heffing van Begrafenis rechten, enz. Blzondere school Koegras. B. en W. wenschen het gebouw c.a. niet over te nemen. Ontheffing van Wegenbelasting. Aanvaarding van een strook grond. Onderwfjsregeling met Callantsoog. Landbouwcnrsns te Jullanadorp. Opgemerkt wordt nog, dat ook de Pro vincie den cursus financieel steunt met een subsidie van 78.—. „HOLLAND IN VUUR EN VLAM*. NUT8SPAARBANK. RIJKSPOSTSPAARBANK. Heerlijk zonnig weer. Gfoote drukte ln duin en op strand. Veel menschen naar de bollenvelden. Een ernstige duinbrand. De drukte aan het station. Met de Esona naar Schoorl en Bergen. Texel Naar de bollenvelden. Zy, die geen ander vervoermiddel had den dan de beenenwagen, hadden zich neergevleid aan den wegkant van de Doggersvaart, waar naar het Noorden zich de bollenvelden ontrollen, die wel niet van zoo groote uitgestrektheid zyn, doch die dezelfde kleurenwereld tentoon spreiden als de velden te Breezand. Voorstel om bij H. M. de Koningin in beroep te gaan van de beslissing van Ge deputeerde Staten van 24 April 1929, no. 122, waarbij de aanslag wegens hoofdver blijf in de inkomstebbelasting 1927—'28 ten name van J. Wols werd vernietigd. B. en W. hebben aan den Kaad het vol- genu© voorstel geriout: Zooats u bekend zal zijn, bestaart in deze gemeente nog een vrij belangrijk, tekort aan woningen, weik tekort zioü voorname lijk doet gevoelen ten aanzien van de goed- koopere woningen. Op zijn desbetreffend verzoek deelden wij den Inspecteur van de Volksgezond heid, Jhr. G. de Graeif, mede, dat aan het einde van dat jaar in deze gemeente 27 woningen op een totaal van 7107 wonin gen leegstonden. De Inspecteur gaf ons aaarop bij zijn brief van 12 December lt»2ö te kennen, dat onze bovengenoemde mede- deeling wees op een aanmerkelijk woning- schaarsohte, die naar zijn meening zoo spoedig mogelijk moet worden wegge werkt. Hij baseerde zijn gevoelen in ueze op een door den Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid over die materie ge- fuaakte studie, waarin deze tot de conclusie komt, dat een overschot van 2 2l/a een bevredigenden stand van de woningmarkt zal aanwijzen. Deze conclusie leidt voor onze gemeente tot de wetenschap, dat hier bij den huidigen toestand een tekort is van 140 180 woningen. Meergenoemde Inspecteur is van mee ning, dat, waar, zooals wij boven reeds mededeelden, hei woningtekort zich vooral openbaart bij dr goedkoopere en goed- koo pa te woningen, de wensch van de W o- ningstichting om een 100-tal dezer wonin gen te bouwen op een terrein nabij het Tuindorp in vervulling moet gaan. In verband met het bovenstaande ver zochten wij de Woningstichting ons Col lege een gedetailleerd plan met toelichting voor den bouw van de door haar ge- wenschte woningen te doen toekomen, aan welk verzoek de stichting voldeed. De stichting diende daarbij twee plan nen, resp. gemerkt A en B, in, beide voor den bouw van 106 woningen op een per ceel grond, gelegen nabij het Tuindorp. De Woningstichting geeft zelf reeds in haar evengenoemden brief te kennen, dat plan A de voorkeur verdient boven plan B, omdat de bebouwing van eerstgenoemd plan veel ruimer zal zijn en zich dienten gevolge uitstekend zal aansluiten aan de bestaande bebouwing ter plaatse. Wij, en met ons de Commissie van Bij stand voor het Grondbedrijf, blijkens haar advies van 27 April j.1., de Gezondheids commissie in haar advies van 8 dezer, No. 18, en de Directeur van Gemeentewerken volgens diens schrijven 18 Maart j.1., zijn het ten deze volkomen met de zienswijze van de stichting eens. De meerdere bouw kosten van plan A worden naar aller mee ning alleszins gecompenseerd door de winst, die door verwezenlijking van dat plan aan uiterlijk schoon zal worden ver kregen boven plan B. De Gezondheisoommi9sie zal evenwel gaarne met betrekking tot een meer onder geschikt punt eenige wijzigingen in het plan zien aangebracht, terwijl in de Com missie van Bijstand voor het Grondbedrijf de meeningen verdeeld zijn over de tot standkoming van het plan in zijn geheel. De eene helft wil het geheele plan, de an dere helft het halve plan zien verwezen lijkt. Nochtans tasten, zooals wij boven reeds deden uitkomen, deze beide lichamen overigens de merites van het bouwplan in zjjn geheel» niet aan. Met den wensch van de Gezondheids- de Commissie van Bijstand voor de Pu- commissie zal, wanneer wij het oordeel van blieke Werken hebben ingewonnen, zoo mogelijk rekening worden gehouden. De meening van de leden der Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf, die het plan slechts voor de helft willen uitvoe ren, kunnen wij op grond van den inhoud van 'het schrijven van den Inspecteur niet deelen. Wij zijn van oordeel, dat, om al thans eenigszins meer ruimte te geven op de woningmarkt in deze gemeente, het plan A in zijn geheel moet worden tot stand gebracht en dit te meer, omdat vol gens onze stellige ©vedtuiging, gegrond op de ervaring in de laatste tijden, de par ticuliere bouwnijverheid niet binnen af- zienbaren tijd het gebrek aan goedkoope woningen voldoende zal aanvullen. Zij toch zal zich, evenals tot dusverre, hoofdzaKe- ljjk blijven toeleggen op den bouw van woningen voor beter gesitueerden. De bouwkosten der 106 woningen zullen, volgens de door de stichting gemaakte be rekeningen bedragen rond 220.000, ter wijl de stichting bereid is van de gemeente den benoodigden grond aan te koopen voor den prijs van 35.000. Hoewel deze prijs wellicht aan den lagen kant is, dient te worden bedacht, dat het terrein, waarop door de stichting zal worden gebouwd, voor de particuliere bouwnijverheid on gunstig is geleg.en, zoodat het niet is te verwachten, dat de gemeente te eenigertijd daarvoor den vollen prijs zou ontvangen. Volgens de door den Directeur van Ge meentewerken gemaakte berekening zal de stichting voor de uitvoering van het plan A 'benoodigd zijn een hoeveelheid bouw grond van 24069 Ma., terwijl van den ter plaatse aanwezigen bouwgrond alsdan nog een stuk ter oppervlakte van 2060 M'. on gebruikt zal blijven. De Directeur rekent volgens zijn even genoemd advies een uitgave voor bestra tings- en rioleeringswerken van 14.000. De gemiddelde bouwkosten per woning, met inbegrip van den grond, zullen bedra gen pi. m. 2400, terwijl de bij de stukken overgelegde exploitatie-begrooting is op gezet naar een huuropbrengst van 3.75 (exclusief waterleiding) per week. Voorts is de Woningstichting bij het ontwerpen van het plan er van uitgegaan, dat de ge- meent® een rente vergoed aal krijgen van 4'/i welke rente wij, ip verband met den huldigen stand der geldmarkt, wel accep tabel achten. Bij ons schrijven van 28 Maart j.1., No. 1887, verzochten wij den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid ons meds te deelen of Zijne Excellentie in beginsel bereid zal zijn een Rijksvoorsohot voor den onderwerpeÖjken woningbouw toe te ken nen, welke bereidverklaring wij van de zen bewindsman, mede namens zijn Ambt genoot van Financiën, mochten ontvangen. Ten slotte deelen wij u nog mede, dat her ons, zulks met het oog op het doel, waar mede de woningen zullen worden gebouwc, gewenscht voorkomt in de voorwaarti, waaronder het voorschot zal worden ver leend, een bepaling op te nemen, waarbij gezegd wordt, dat in de te bouwen wonin gen geen gezinnen hun intrek mogen nemen, die een inkomen hebben, dat in net algemeen genomen, in verhouding tot den te betalen huurprijs, te hoog is. Op grond van het bovenstaande stellen wij u voor aan de Woningstichting toe te kennen een rentedragend voorschot van 255.000 ten behoeve van den bouw van 106 arbeiderswoningen in het Tuindorp. Bij schrijven van 19 Maart 1929, afd. Waterleiding, deelt de Directeur der Water- en Lichtbedrijven mede, dat toe passing van het bepaalde in de vijfde alinea van artikel 11 der Voorwaarden van Waterlevering dezer gemeente be zwaren oplevert, omdat de redactie van die alinea voor tweeërlei uitlegging vat- is» Deze alinea luidt als volgt: „Het leg gen der aansluitingen door grachten en slooten, of het beveiligen tegen vorst, indien dit volgens het oordeel van den Directeur noodig is, zal in rekening wor den gebracht". De Directeur der Water- en Lichtbe drijven leest uit de redactie, en wij moeten erkennen, dat zijn opvatting vol gens de letter juist is dat de volle kosten van aansluiting moeten worden betaald, zoodra een waterleiding wordt gelegd door een gracht of sloot. Het Hoofd der Centrale Boekhouding is het met de zienswijze van den Directeur niet eens hij wil in voorkomende gevallen de be trokkenen enkel de meerdere kosten, veroorzaakt door de aanwezigheid van een gracht of sloot, laten bekostigen,' wanneer althans de lengte der aanslui ting niet meer bedraagt dan 20 M., naar de onderscheiding gemaakt in de derde alinea van art. 11. B. en W. zijn van oordeel en mei hen de Comnjissie van Bijstand voor de Water en Lichtbedrijven, dat de billijkheid medebrengt, dat de opvatting van het Hoofd der Centrale Boekhouding in de praktijk wordt gevolgd. Tot dusverre komt de onderwerpelijke bepaling alleen maar voor in de Voor waarden voor Waterlevering. B. en W. achten het alleszins billijk, dat de bepa ling, zooals zij thans door ons wordt voorgesteld, ook wordt opgenomen in de Voorwaarden voor de levering van gas en electriciteit, met welke meening zich de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven volkomen kan vereenigen. Het komt in den laatsten tijd veel voor, dat zonder dat daarvoor een bepaalde oorzaak is aan te wijzen begravingen op de Aigemeene Begraafplaats dezer gemeente worden gesteld op Zaterdag, op een uur in den namiddag. Dit heeft ten gevolge, dat aan den hulp-doodgraver nogal eens overuren moeten worden uit betaald. In verband hiermede lijkt het B. en .W. gewenscht om de begravenisrechten, ver schuldigd voor het begraven op Zaterdag middag, te verhoogen. Dit zal toch tenge volge hebben, dat, indien bet stellen op een middaguur niet strikt noodzakelijk is, het begraven zal worden bepaald op een der morgenuren, terwijl, ingeval tóch des namiddags begraven wordt, de meer dere kosten, welke daaraan voor de ge meente verbonden zijn, gecompenseerd zullen worden door het meer verschul digde begrafenisrecht. Een verhooging van de bedoelde rech ten met 100 komt B. en W. daartoe billijk voor. Het Bestuur der Prot. Schoolvereeni- ging te Koegras heeft aan den Raad voor gesteld het schoolgebouw met terrein van haar over te nemen tegen de waarden, waarop deze indertijd bij de inwerking treding der L. O.-wet 1920 zijn geschat, om deze daarna wederom ter beschikking te stellen van de Vereeniging voornoemd. De gemeente zal dan niet langer verschul digd zijn de jaarlijksche vergoeding vol gens art. 205. In een uitvoerig prae-advies, waarin B. en W. de voor- en nadoelen van deze transactie opsommen en hebben be rekend, komen zij tot de conclusie, dat het finantieel voordeel na 30 jaar nog vrijwel nihil is, en dat het niet verantwoord is de schuldenlast der gemeente met ruim 47.000 te vergrooten. Zij stellen dien tengevolge voor afwijzend op het verzoek te beslissen. Door de afdeelingen Den Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, de Vereeniging Volksonderwijs en de Vereeniging van Hoofden van Scholen is aan den Raad verzocht, om, aangezien de meeste ouders van de kinderen, wel ke te Koegras onderwijs ontvangen, voor standers rijn van openbaar onderwijs, na overname van het schoolgebouw dit om te zetten in een openbare school. B. en W. merken op, dat zij, zoolang de Vereeni ging bestaat en op grond van het aantal leerlingen aanspraak kan maken op een schoolgebouw, de bevoegdheid daartoe missen. Slechts indien de Vereeniging mocht worden ontbonden of blijvend heeft opgehouden het gebouw overeenkomstig zijn bestemming te gebruiken, kan de ge meente het initiatief nemen tot deze om zetting. Op deze gronden stellen B. en W. voor bedoeld adres voor kennisneming aan te nemen. Buitenlandache paspoorten. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 1 April 1929 aan burgemeesters der gemeenten van 20.000 zielen of meer, waar geen provinciale griffie is gevestigd, de bevoegdheid toe gekend tot het zelfstandig afgeven van buitenlandsche paspoorten. Daartoe be hoort ook de gemeente Den Helder. B. en W. stellen in verband hiermede aan den Raad voor de provinciale leges voortaan te doen vervangen door gemeentelijke en wel tot eenzelfde bedrag als tot dusverre door de provincip geheven werd, n.L 1. De kosten van een buitenlandsch paspoort blijven dus onveranderd. Voor verlenging van paspoorten, waarvoor het rijk tot nu toe 1 vroeg, zal voortaan 0.50 worden geheven. De bestaande leges-verordening zal in dezen geest worden aangevuld. Bewoners van de 8e Emmadwarsstraat verzoeken ontheffing van Wegenbelas ting, op grond van het feit, dat genoemde straat geheel aan de onderteekenaars toe behoort en de gemeente tot nu toe in het geheel geen onkosten heeft gehad voor onderhoud. Burgemeester en Wethouders adviseeren afwijzend omdat in de ver ordening op de Wegenbelasting is aange geven welke eigendommen daaronder val len, en ook omdat de straat toch een open bare straat is en de omstandigheid, dat de 3e Emmadwarsstraat particulier eigendom is, daaraan niets afdoet. Door de firma Gebr. Smit is ingediend een aanvrage om vergunning tot het bou wen van vijf woonhuizen aan de Wal- visohstraat. Het voornemen bestaat bij verzoekster om vóór de te bouwen per- ceelen een voetstraat te maken ter breedte van 1 Meter, welke breedte van den bouwgrond eigendom van ver zoekster zal worden afgenomen. Deze strook grond wordt door genoem de firma aan de gemeente gratis aange boden, onder beding, dat van gemeente wege voor bestrating daarvan wordt ge zorgd. Daar de Walvischstraat ter plaatse vri smal is zal, aldus 'zeggen B. en W., het maken van een voetstraat voor de nieuw te bouwen perceelen het verkeer aldaar zeer zeker ten goede komen. De gestelde voorwaarde levert voorts geen bezwaar op, daar nog voldoende Friesche straat klinkers in voorraad zijn, welke voor de bestrating gebruikt kunnen worden. B. en W. geven dan ook in overweging op het aanbod in te gaan. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten machtiging te verzoeken tot het aangaan eener gemeenschappelijke overeenkomst met de gemeente Callantsoog betreffende toelating van kinderen van openbare lagere scholen. Er bestaat eene regeling, school te Koegras kunnen worden toege laten; hiervoor wordt p. kind en p. jaar eei bedrag van 10 door Callantsoog ver goed. Dit bedrag is evenwel, nu de kos ten van het onderwijs gestegen zijn, on voldoende en moet worden herzien. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij adres dd. 22 December 1928 heeft het Bestuur der afdeeling Den Helder de - Hollandsche Maatschappij van Landbouw zich tot Uwe vergadering gewend met he, verzoek om een gemeentelijk subsidie, groot 200.—, voor den op te richten landbouwcursus te Julianadorp. Blijkens dit adres heeft zich voor ©en dergelijken cursus een voldoend aantal leerlingen aangemeld, terwijl bereids een Rijkssubsidie groot 416.is toegekend door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Met adressante is ons College overtuigd, dat er aan een dergelijken cursus in het plattelands gedeelte der gemeente behoefte bestaat. Het was dan ook vooral een gemis aan bevoegde en geschikte leer krachten, dat de reeds eerder gegeven lessen in landbouwkunde geen voortgang konden vinden. Nu het genoemde afdee- lingsbestuur de vereischte leerkrachten heeft kunnen vinden, meenen wij dan ook dat het gemeentebestuur de poging tot weder oprichten van een dergelijken cur sus behoort te steunen, te meer waar het Rijk reeds in dezen is voorgegaan. Wij hebben dan ook reeds gemeend, in af wachting van Uwe beslissing op het on derhavige verzoek, goed te moeten vinden, dat voor de lessen kosteloos gebruik wordt gemaakt van een der lokalen der O. L. ïchool te Koegras. Uit de bi,j de stukken gevoegde Begroo ting met Memorie van Toelichting moge U blijken, dat het bedrag van 200.zal moeten dienen voor de eerste inrichting van den cursus en wel voor de aanschaf fing van verschillende voor hef onderwijs poodzakelijke instrumenten, modellen en platen. Het gevraagde subsidie is dus niet bedoeld als een regelmatig terugkeerende bijdrage, zoodat de verwachting mag wor den uitgesproken, dat de cursus zich in volgende jaren, zooal niet geheel dan toch grootendeels zonder gemeentelijk subsidie zal kunnen handhaven. Onder mededeeling, dat de Oommissie van Bijstand voor het Onderwijs zich kan vereenigen met de toekenning van het gevraagde subsidie, stellen wij U voor het verzoek in te willigen en alzoo aan het bovengenoemde Bestuur voor het dienstr jaar 1928/1929 een subsidie toe te ken nen, groot 200.voor de opleiding van een landbouwcursus te Julianadorp. Ook stellen B. en W. voor een lokaal der o.l. school no. 1 voor den cursus beschik baar te willen stellen. Door de komst van den beroemden Fransohen clown Crook en zijn gezel schap in het Theater Carré te Amster dam, moesten de voorstellingen van de groot© Jrevue „Amsterdam in vuur en vlam" tijdelijk aldaar worden afgebroken en maakt dit gezelschap er nu een reis mede in de provincie Zondag en Maandag a.s. komt de revue hier in den Helder. We schreven reeds dat alle decors en costumes van Amsterdam worden mee gebracht, evenals 't eigen orkest. Prach tige tooneelen, een rijkdom van gewaden, geestige komieken, keurige revuegirls maken deze revue tot een buitengewoon amusement. De „Telegraaf" schrijft: Zelden zag ik een revue, die met zooveel entrain inzette, waarbij een .voortreffelijke be zetting van een Amsterdamsche Revue. De ontvangst was zoo enthousiast als men kon verwachten. Het „Handelsblad": De première van de revue „Amsterdam ia vuur en vlam" is Zaterdagavond bij het pu bliek in goede aarde gevallen, telkenmale ge lach en geklap overtuigden een ieder dat het een première was, die Amsterdam in vuur en vlam zette. „H.et Volk": Het geheel is een succesvolle vertooning, die door het talrijke publiek met warmte ont vangen is.... de snelheid waarmede de tafe- reelen wisselden, maakten de revue „Anuter- dam dn vuur en vlam" tot een goed amuaement. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand April 1929. Op spaarbank boekjes werd In den loop der maand ingelegd f 180.728,12 en terugbetaald f 108.917,26 Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f 26.810,86. Gedurende het tijdvak 1 Januari— 80 April 1929 werd in het geheel ingelegd 538.431,42 en terugbetaald f 884.546,96, zoodat in dit tijdvak meer werd inge legd dan terugbetaald f 136.884,47 Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand April 102. In het tijdvak 1 Januari—30 April 1929 werden totaal nieuw uitgegeven 487 spaar boekjes De lediging in den loop van Maart van spaarbusjes leverde een bedrag op van f 2.076,13 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Januari—30 April 1929 werd totaal in de busjes f6.988,99 bespaard. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn wijkkantoor over de maand April 1929. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 59.271.36 en terug betaald f 92.190.95, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f32.919.59, Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 60. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 6700."en afgeschreven f 850.—. Derhalve meer in- dan afge schreven f 4850.Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 6. „O land van mest en mist, Van vuilen, kouden regen, Doorsijperd stuks'ke grond Vol killen dauw en damp". Zoo zong De Génestet en gooide nog een paar turven op de kachel, sloeg nog een doek om en mopperde op het land, dat niet op zijn verzoek aan de zee ontwor steld was. Jammer, dat hij deze schitterende Pink sterdagen niet meer heeft beieeid, dan was het vast geworden: „O heerlijk Nederland, Gij met uw groene wekien, Door gouden zon bestraald, Waar 't oog zich kan vermeiden". Wei, het was schitterend weer. Den tweeden dag nog mooier dan den eersten, toen de wind nog wat al te fel woei Op den tweeden dag was deze veel minder en in het minst niet hinderlijk. Talloos velen hebben dan ook van het schitterende weer geprofiteerd. Bij drommen toog men naar strand en duin om daar eens lekker te luieren en de dagelijksche zorgen een oogenblikje te vergetpn. Gelukkig zij die in het bezit van een fototoestel waren. Wat leent zich beter om te kieken dan een genoegeiyk too- neeltje op strand of in duin? Wat al aar dige tafereeltjes kan men op de gevoelige plaat vastleggen. Kleine broer vol aan dacht voor een krab, die aanstalten maakt een aanval op zijn kleinen teen te doen. Zus, die vader's besten hoed heeft begra ven en met een beteuterd gezicht komt vertellen, dat zij hem niet meer vinden kan; moeder, die heerlijk in een luien stoel ligt te dutten en de opkomst van den vloed vergeten heeft. En de kosten? Och, dit is ook geen onoverkomelijk bezwaar en men moet heuseh niet tegen de eerste uitgaaf en de verdere kosten opzien. Het is een betere belegging dan welke spoorwegen, oliemaatschappijen of wat dan ook. Later heeft men nog altijd een immer wederkeerend genoegen aan de jaren ge leden genomen kiekjes te bekijken. Heerlijk was een wandeling door de dui nen, waar enkele bloemen reeds begonnen te bloeien. Een prachtig uitzicht heeft men op den top der duinen over de wijde zee, met aan den 'horizon een rookpluim van voorbijvarende schepen. Tot ver op het strand hadden de men schen zich begeven, enkele zwemmers plasten reeds in het water, jongens stook ten een vuurtje (waar vindt men jongens, die geen vuurtjes stoken?). Aan de landzijde had men ook een prachtig gezicht op de uitgestrekte wei den, met de gfazende koeien, de verspreide boerderijen en in de verte een enkel kerk torentje. De autobusondernemers en de exploi tanten van café's maakten goede zaken. Stampvolle autobussen reden naar Duin oord en Huisduinen. Te Huisduinen was het een echte gezellige drukte. Het bad paviljoen en Dennenheuvel waren flink bezet, de nieuwe lunchroom van den heer Sleper eveneens. Op het strand was het tamelijk druk. Men miste de baders evenwel nog. Dames met hun zomersche toiletjes (wat zagen ze er nieuw uit) leverden een vroolljken aan blik op by dit mooie weer. Zoo hebben wy dan eindeiyk het mooie weer gekregen en wü zullen maar hopen, dat het van heel langen duur mag zyn, want om te genieten behoeft men 'heuseh niet naar een binnen- of buitenlandsche mondaine badplaats te gaan. Hier heeft men een schitterend strand, in de duinen kan men vrij loopen, men heeft hier goede en goedkoope inrichtingen waar men iets kan gebruiken, zoodat alle factoren, die benoodigd zijn om om den zomer aange naam door te brengen, hier aanwezig zyn. De grootste drukte van vertrekkende reizigers concentreerde zich op den ochtend-sneltrein van Zaterdag. Toen ver trokken circa 800 reizigers, en met een voltrein 600, dus in totaal 1400 reizigers. De middagtrein vervoerde van den Helder uit circa 700 menschen. De aankomende treinen brachten mas sa's menschen van elders hier aan; dit vervoer concentreerde zich evenwel niet op één specialen trein: nagenoeg alle aankomende treinen waren flink bezet in deze dagen. De trek naar Alkmaar, Schoorl en Ber gen op de feestdagen biyft onverflauwd, en een boottochtjte naar deze uitgaans- oorden houdt zijn bekoring. Den eersten Pinksterdag reeds gingen velen met de Esona op stap, doch den tweeden dag was de fraaie salonboot stampvol en heersohte er aan boord een vroolyke stemming, zoodat de drie uur lange reis spoedig om was. Op het promenadedek waren alle stoeltjes bezet en het was daar een heer- Ujk zitje, in de warme koestering van de zon. Alkmaar en omgeving begint waar- 9chyniyk steeds meer aantrekkingskracht op onze plaatsgenooen uit te oefenen, want niet alleen was de Esona vol, doch ook de autobussen, die den dienst op Alk maar onderhouden, waren afgeladen en steeds weer vervoerden zij' tientallen men schen naar de bossohen en duinen. Een by'na evengroote trekpleister blijft voor ons en de „Marsdiep" zorgt er voor dat er verscheidene honderden naar den overkant kunnen. Onze Texelscthe corres pondent gewaagt elders in dit nummer van de enorme drukte op het eiland, dat een bezoek overwaard ia De fietsers, de autobezitters en anderen hadden zich verder gewaagd. En dat loonde de moeite ook. Want er was aller eerst de warme koestering van de zonne stralen, die als geen lentedag tevoren, weldadig waren. De tolgaarder aan de Vlotbrug had het druk en te verwonde ren was het dan ook niet dat zyn stem ming boven peil was. Hy had zyn hand maar op te houden om het koper te ont vangen. Er stonden nu vrij wat meer velden in bloei dan met Hemelvaartsdag. Het zonnige van de laatste dagen had heel wat bloemen doen ontluiken en zoo was er een wondere kleurenprachthet rood en oranje, het wit en rose en geel van de tulpen, het blauw van de hyacinthen, het wit van de narcissen en dan de zoete geur van. al die bloemen, Hoe kleurig en biy stonden daar die velden. Hoe schoon. Geen wonder, dat zoovelen hierheen ge gaan waren en dat de autobussen volgela den waren by iedere rit. Overmatig druk, zóó dat men z'n leven niet zeker is, was het niet langs den weg. En dat was ook gelukkig, want nu kon men genieten van alles om zich heen, zonder steeds in angst te moeten zitten van de betrekkelijk smalle wegen te worden gedrongen. In den tyd van een paar uur rijdt men

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 6