De zaak-Llebermann. Julianadorp. Breezand Anna Paulowna. Wieringen. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. De Hooge Raad heelt gisteren verwor pen het cassasieberoep van A. C., cfie met betrekking tot de Culemborgsohe moord zaak is veroordeeld door het hol te Arn hem tot 5 maanden gevangenisstral we- wegens meineed. EEN RIJKSVELDWACHTER ERNSTIG VERWOND. Maandagavond ongeveer 11 uur is die 57-jarige rijksveldwachter Leiten, gesta tioneerd! te Zeggen (N.Br.), die op sur veillance was, op den rijksstraatweg door twee onbekende personen van achteren aangevallen en door een van hen met een mes ernstig verwond. Onmiddellijk daarna sloegen de beide mannen op de vlucht, nog even nagezet door den gewonden rijksveldwachter. Na voorloopig te zijn verbonden, is Leiten naar he' Charitas- gasthuis te Roosendaal vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. ZEILBOOT OMGESLAGEN OP DE ZUIDERZEE. Inzittenden wisten zwemmende den wal te bereiken. Maandagmiddag ging mr. J. B. Boon, rechter in de Arrondissements Recht bank te Amsterdam, met zijn dochter van uit Muiderberg op de Zuiderzee zeilen. Op een gegeven oogenblik is door een eenigszins hooge golf water in de boot gekomen, waardoor deze kantelde en bei den in het water terecht kwamen. Zonder dat zij van elkaar iets alwisten bleven vader en dochtër ruim een uur rond zwemmen, alvorens zij de kust wisten te bereiken. Mr. Boon stapte aan land bij den veldwachter te Muiderberg, terwijl zijn dochter te Valkeveen landde. Men begrijpt het gelukkige weerzien van bei den, toen zij elkaar later vonden. (De Telegraaf). De dagvaarding. De officier van justitie, mr. D.Reyling Bzn., heeft de dagvaarding uitgebracht tegen Liebermann, geboren te Riga (Let land) op 14 Februari 1886, verblijvende in het Huis van Bewaring te Amsterdam. De dagvaarding beslaat ruim veertien foliopagina's (getypt). Wij laten hieronder een résumé volgen. Twee feitencomplexen dienen onder scheiden te wordenin de eerste plaats is er de overdracht van activa, toebehoo- rende aan de Veendammer Hypotheek bank, aan de familie Woltman. Deze overdracht wordt gequalificeerd achtereenvolgens als bedriegelijke bank breuk en als verduistering. Aan verdachte Liebermann wordt ten laste gelegd het medeplegen van het delict, subs. mede plichtigheid, subs. lokken, subs. doen plegen. Het tweede onderdeel van het feiten complex zijn de overdrachten van waar den, toebehoorende aan de Veendammer Hypotheekbank, tijdens het directenr- schap van A. C. Möhring, aan de N.V. Discontobank voor Credietinstellingen. Dit delict wordt als bedriegelijke bank breuk, subs. verduistering, subs. heling geconstrueerd, terwijl aan verdachte Lie bermann in dit geval het medeplegen, subs. medeplichtigheid, subs. uitlokking tot, subs. doen plegen van het delict wordt ten laste gelegd. Ten slotte, indien voor alle bovenge noemde feiten geen veroordeeling kan plaats vinden, wordt aan Liebermann het medeplegen, subs. medeplichtigheid, subs. uitlokking, subs. het doen plegen van een delict ten laste gelegd in zake het feit, dat Möhring als directeur van de Veen dammer Hypotheekbank ermee accoord is gegaan, dat de volwaardige vordering op de n.v. Discontobank voor Credietinstel lingen als betaalmiddel voor de aandeelen der Veendammer Hypotheekbank werd vervangen door de niet volwaardige vor dering op Paardekooper. Opmerkelijk is, dat in deze laatste ten lastelegging de vordering op de n.v. Dis contobank voor Credietinstellingen wèl als volwaardig wordt beschouwd, terwijl hiervan in de vorengenoemde ten laste- leggingen geen sprake is. Opgemerkt dient voorts te worden, dat deze volwaar digheid dan ook alleen geldt, als voor alle overige ten laste gelegde delicten geen veroordeeling heeft kunnen plaats vinden. Gelijk bekend, zal de behandeling der zaak een aanvang nemen op 5 Juni a.s. »Nw. Rott. Crt.' VER. TOT BEVORDERING VAN GETROUW SCHOOLBEZOEK. Woensdagavond vergaderde de Vereeni- ging tot bevordering van getrouw school bezoek met slechts 18 leden in het café „Prins Hendrik" van den heer H. J. Beu neman. De voorzitter, de heer S. Eriks, heet allen welkom en vindt het jammer, dat de belangstelling zoo klein is. De notu len worden door den secretaris, den heer L. Tigchelaar, gelezen en onder dank on veranderd vastgesteld. Volgt rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer L. A. Sme- link. Deze besoheiden waren van te voren nagezien door de heeren C. Tromp en r. Speur en werd door dezen medegedeeld, dat alles in orde was bevonden. De ont vangsten (hadden bedragen 479.88, de uit gaven 470.78, saldo 8.60, hetwelk met het saldo van het Spaarbankboekje een bezit maakt van 238.58. Niemand verlangde nadere inlichtingen en werd vervolgens een en ander goedge keurd met dank aan den penningm. en de commissie. Volgde bestuursverkiezing. Aftredend en niet herkiesbaar de heer S. Eriks. Ge kozen werd de heer C. Tromp, die de be noeming aannapi. Volgde bespreking van het schoolfeest. Hierover werd door eenigen van gedachten gewisseld, maar toch besloten om met de hoogste klassen op reis te gaan naar het Gooi, de omstreken van Hilversum, met een bezoek aan den fraaien speeltuin ..Kievitsdal" aan den Soestdjjkerstraatweg. Indien mogelijk zal de reis gemaakt wor den met particuliere auto's. Van te voren zullen echter een paar heeren er eens ter oriënteering op uittrekken, vooral wat de te volgen route betreft. Als datum voor deze reis werd bepaald Maandag 17 Juni a.s. Voor de jrngste leerjaren werd die bepaald op Vrijdag 14 Juni en daar het vorige .jaar het morgenbezoek aan Huis duinen goed was bevallen, zal dit ook nu weer plaats hebben en zullen des middags op het dorp de diverse spelletjes plaats vinden. De nadere regeling van een en ander wordt aan het bestuur overgelaten De rondvraag leverde niets op. De heer De Vries richtte zich namens de aanwezi gen met eenige welgekozen woorden tot den voorzitter, omdat die nu voor het laatst hier aanwezig is, en zegt hem dank voor alles wat hij heeft gedaan in het belang van de Ver. tot Bev. van Getrouw School bezoek en hij hoopt, dat een volgend jaar bij de bestuursverkiezing de heer Eriks daar weer zal kunnen zitting nemen. Daarna zegt de voorzitter dank voor de besprekingen en sluit de vergadering. ALGEMEENE VERGADERING „HET ONDERLINGE VEEFONDS" Zaterdagavond hield het Onderlinge Veefonds te Anna Paulowna een alge meene vergadering in de zaal van den heer Borst. De opkomst was niet groot, wat, zoo daags voor Pinksteren, wel te verwachten was. Na opening met een woord van welkom door den voorzitter, den heer A. Schil derman, las de secretaris, de heer P. J. List, d;e notulen, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierna doet de penningmeester, insge lijks de heer P. J. List, rekening en ver antwoording, waaruit blijkt, dat ontvan gen is: Aan contributie 8.880.10, aan gestor ven vee 1.208,04, tezamen 5.088.14. Het nadeehg saldo 1927 bedroeg 242.15'/», aan administratie, brandassu- rantie, zegels enz. is uitgegeven 574.65, aan gestorven vee 4.479.53, tezamen 6.088.14, zoodat 1928 een nadeelig saldo heeft te boeken van 208.197a. Door het fonds zijn als afgekeurd vee overgenomen 21 koeien, 1 pink en 3 kal veren, tezamen dus niet minder dan 25 stuks. De Commissie, die zich heeft belast met het nazien der rekening verklaart, bij monde van den heer Van Genderen, alles in orde te hebben bevonden, waarop de voorzitter de Oommissie dankt voor haar moeite en den penningmeester voor zijn goed beheer. Uit het overzicht, dat de penningmees ter geeft van den toestand over het tijd vak van 1 Dec. 1928 tot 18 Mei 1929 blijkt, dat aan contributie is ontvangen 1.815.95, aan gestorven vee 498.50, teszamen 2.314,45. Het nadeelig saldo 1928 be droeg, als gezegd, 208.197», aan gestor ven vee is uitbetaald 1.318.687», aan ad ministratie, zegels, brandassurantie en Kamer van Koophandel 323.20, dus het totaal der uitgaven bedraagt 1.850.08 Er is dus momenteel een saldo van 464.37. Aan het fonds zijn overgegaan 7 koeien. 'Door het Bestuur wordt voorgesteld, om de premie voor het eerstvolgende halfjaar vast te stellen op 1 pet., welk voorstel wordt aangenomen. Twee ^eden verklaren als lid te bedan ken, wijl het lidmaatschap hen te duur wordt. Het Bestuur antwoordt, dat zij daarin volkomen vrij zijn, maar zij mogen niet zeggen, dat het fonds te duur is. Geen veefonds toch, zegt het Bestuur, waarvan de exploitatiekosten zéé gering zijn als bjj ons, zoodat wij met elkanders fonds kunnen concurreeren. Vergeefs zullen de heeren dan ook zoeken, om aldus goed- kooper terecht te kunnen. Maar ja, willen zij bedanken, dat is -hun recht, doch laten zjj niet beweren, dat het fonds te duur is. Verschillende voorbeelden worden nog aangehaald, om het tegendeel te bewijzen. Daarop stelt het Bestuur voor, op het voorbeeld van andere gemeenten, om bij aankoop van vee keuring op tuberculose verplichtend te stellen. Dat wil zeggen, als een lid vee mocht aankoopen, dan is hij verplicht om dit op eigen kosten door een veearts te laten onderzoeken en slechts op een schriftelijke verklaring van dien vee arts, dat het aangekochte vee vrij is van tuberculose, wordt dit in het fonds opge nomen. Sómmige leden zouden liever zien dat het fonds die keuringskosten betaalde. Lang en breed wordt het Bestuursvoor stel besproken en ten slotte aangenomen met meerderheid van stemmen. Het Be stuur zal zich met een veearts in verbin ding stellen. Bjj de rondvraag komt nog een en ander naar voren. Hierna volgt sluiting. ALGEM. VERGADERING COOP. BOERENLEENBANK. Zaterdag 18 MeL De voorzitter, de heer G. J. Lovink, gelooft, hooren, heet de aanwezigen welkom en als deze straks de cijfers zullen dat zij over de resultaten van het afgeïoo- pen jaar stellig tevreden zullen zijn. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd, met dank voor de aocurate weergave. Medegedeeld wordt, dat met 1 Januari a.s. de rente voor de voorschotnemers van van 5 op 47, wordt gebracht. De Bank toch is geen instelling die beoogt zooveel mogelijk winst te maken. Als de gemaakte winst van het afgeloopen jaar bij het reservefonds wordt gevoegd, be draagt dit reeds bijna 25000. Voorts wordt medegedeeld, dat het sa laris van den kassier, volgens de regeling der Centrale met 200 is verhoogd, en dus nu 1400 bedraagt. Thans volgt verkiezing van 1 bestuurs lid, wegens periodieke aftreding van den heer G. C. van Balen Blanken, 1 lid van den Raad van Toezicht wegen-s periodieke aftreding van den heer J. O. Geerligs en 2 plaatsvervangende bestuursleden, we gens -periodieke aftreding van de heeren J. C. Geerligs en D. Stammea Allen wor den met groote meerderheid herkozen en nemen hun herbenoeming aan. Tot Commissie voor het nazien der re kening over 1929 worden aangewezen de heeren C. Wuijs, V. Kaan en J. Smit Az. en tot plaatsvervangers de heeren A. de Graaf, P. J. v. d. Meer en J. Hooimejjer. De Commissie, die met het nazien der rekening over 1928 belast is geweest, ver klaart bij monde van den heer K. Brug man, dat alles uitstekend in orde werd bevonden en brengt hulde aan den kas sier. Zij adviseert tot goedkeuring, waar toe door de vergadering wordt besloten. Voorzitter dankt de Commissie voor haar moeite en feliciteert den Kassier voor dit gunstig rapport. Hierop brengt de heer D. J. Kaan het Jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: De controle der Bank had geregeld plaats. Elke maand geschiedde dit door het bestuur, om de 3 maanden door den Raad van Toezicht. De boekhouding van het gebeele jaar en alle bescheiden over 1928 werden dnor een Inspecteur van de Centrale aan een I nauwkeurig onderzoek onderworpen. Bo vendien had op 28 Juni 1928 nog een on verwachte kascontrole plaats door een in specteur der Centrale Bank. Steeds bleek alles in orde te zijn. Het aantal spaarboekjes bedroeg op het eind van het jaar 512, het aantal voor- sehotboekjes 169 en het aantal boekjes in Loopende Rekening 50. Op 1 Januari 1928 telde de Bank 307 leden, 1 lid is overleden, 1 vertrokken en 15 nieuwe leden traden toe, zoodat hec aantal vermeerderde met 13 en dus steeg tot 320. De rekening sluit met een einddjfe' van 1.588.689,63°. Het eindcijfer der ba- lans is 824.825,88. Het vorig jaar waren deze cijfers res pectievelijk 1.323.763,21 en 560.891,35'. De spaarbank vermeldt de volgend? cijfers: Op i Jan. 1928 was gedeponeerd /498.689,9c4 In 1928 werd ingebracht „619.732,10 Terwijl teruggenomen werd „417.914,14' Op 31 Dec. 1928 was gedeponeerd 700.507,86 De inleggers kregen aan rente waarvan is uitbetaald in de spaarbank bijgeschreven wegens periodiek aftreden van de heeren Kuan en Witvliet, die zich beiden herkies baar stelden. Uitgebracht werden 7 stem men: Witvliet 6, Kaan 6 en Smit 2. De beide aftredenden zijn dus wederom met op één na algemeene stemmen herkozen, welke benoeming ook door genoemde hee ren wordt aanvaard. Aisnu volgt bespreking Schoolfeest. De voorz. deelt mede, dat door het bestaan van drie klassen, welke nu aan het schoolfeest uednemen, het voor zal komen, dat er kinderen zijn, die voor de tweede maal het zelfde reisje mee zullen maken, wat niet bevorderlijk kan zijn voor de ontwikkeling 11 het kind. Daarom wilde deze voorstel den een reisje te maken naar IJmulden of Katwijk aan Zee. I)e heer Smit merkte op dat ce kinderen steeds met zeer veel ge noegen naar Bergen en Schoorl gaan. De heer Windsma zag ook liever, dat dit jaar, vanwege de financiën, een goedkoopere reis werd gemaakt om dan eventueel een volgend jaar een tweedaagsche reis te kun nen maken. Na nog eenige besprekingen hierover gevoerd te hebben stelt de voor zitter voor een reisje te maken naar Ber gen, Schoorl en Bergen aan Zee, per auto bus. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Dit reisje zal plaats hebben op 25 Juni a.s. Van te voren zal nog eene algemeene vergadering plaats vinden, waarop de gecirculeerde lijsten moeten aanwezig zijn. Voor de circulatie der lijsten hebben zich wederom eenige dames en heeren bereid verklaard. Na de rondvraag, welke in 't geheel niets ople verde, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aange name besprekingen. 18.832,70 433,28 18.399,42 Voorschotten. Aan voorschotten wa9 op I Jan. '28 uitgegeven ƒ270.190,03 Aan 24 personen werd gezamenlijk verstrekt 57300,00 Afgelost werd 73.525,00 Op 't eind van 't jaar was dus uitgeleend) „253.965,00 Aan rente werd ontvangen 13.499,38 Loopende Rekening. Op 1 Jan. 1928 had de Bank in L. R. te goed 245.467,36 In minderen ontvangsten schuld 60.029,98° Blijft te goed 185.437,37° Uitgegeven werd- in L. R. 1.061.538,13 en ontvangen 823.265,21° zoodat de Bank op 31 Dec. '28 te goed was 423.710.29 Aan rente werd in L.R. ontvangen 13.248,1 en uitgegeven 1.694,4: Na aftrek van alle onkosten bleef aai zuivere winst over 3306,39. Deze wirut moet aan de reserve worden toegevoegd, waardoor het reservefonds stijgt tct 24.871,00. Dit jaar werden geboekt 2039 poste 1 met een ontvangst van 2.104.362,09' tegen 1749 posten met een ontvangst vai 1.766.727,06° in 1927. Het Bestuur en de Raad van Toezicht schonken steeds hun volle aar dacht aan de uitgeleende bedragen en ontvangen borgstellingen, opdat de veiligheid der belegde gelden zoo goed mogelijk verze kerd bleef. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht worden benoemd de beeren J. O. Geerligs en O. D. Rezel- man en tot plaatsvervanger de heer G. J. Hovink. Hierna rondvraag en sluiting, met dank voor de trouweopkomst en qö prettige samenwerking. Hippolytushoef. VER. TOT BEVORDERING VAN GETROUW SCHOOLBEZOEK. HOOFDINGELANDEN HEEMRAADSCHAP „WIERINGEN". De uitslag der gisteren in Hotel Lont te Hippolytushoef gehouden stemming voor Hoofdingelanden van het Heem raadschap Wieringen is als volgt: a. Aftredend waren de heeren P. F. Kuut, Alb. Klein Sz. en C. Jb. Kool. Uitgebracht werden 32 geldige stem men, verdeeld als volgt: P. F. Kuut, 28 stemmen; Alb. Klein Sz., 30 stemmen; C. Jb. Kool, 29 stemmen, zoodat dezen werden herkozen. Verder W. J. Snooy 2, Jb. Kool, O. Koofl en K. Kool 1, van onwaarde 4 stemmen. b. Vacature S. Russelman, welke was benoemd tot Heemraad. Uitgebracht 32 geldige stemmen, ver deeld als volgt: Jb. Dekker Pz. 17, Jb. Lont 7, W. Mos- tert 4, N. Rotgans 1, P. S. Veerdig 2, C Wiegman 1, zoodat ls gekozen de heer Jb. Dekker Pz. Algemeene vergadering van de Vereeni- ging tot bevordering van getrouw school bezoek, gehouden op Dinsdag 21 Mei J.I., in het lokaal van den heer D. Lont. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de leer N. Kaan, de vergadering met een woord van welkom en spreekt tevens zijne teleurstelling uit over de geringe opkomst. Hierna verzoekt voorzitter den secretarie de notulen der vorige vergadering te wil- en voorlezen. Deze worden onder dank goedgekeurd. De heeren J. Smit en R. Windsma worden door voorzitter verzocht de rekening en verantwoording van den penningmeester te willen nazien. Deze worden in orde bevonden. De inkomsten overtroffen de uitgaven, zoodat de reke ning sloot met een batig saldo. De voorz. brengt dank aan den penningmeester, den heer Witvliet, voor zijn accuraat beheer. Hierna volgt punt 8 bestuursverkiezing HET SLACHTFONDSEN-CONFLICT. De boerenfondsen brengen 150.000 bijeen om op de voor naamste markten vetvee alt te koopen en te exporteeren. Op de verschillende veemarkten duurt het conflict tusschen boeren en slagers grossiers nog voort over de „fondsen- quaestie". Op de Amsterdamsche markt is door de boeren een nieuw wapen in den strijd gebracht, n.1. het uit de markt koo pen van vet vee, om dit naar het buiten land, speciaal België, uit te voeren. Het idee hiervan is uitgegaan van den heer Wouter Kroes te Overschie. De plannen, die thans dan uitgevoerd worden, waren voorloopig besproken in een vergadering, welke Vrijdagmiddag te Amsterdam in Krasnapolsky werd gehou den en waaraan de 'besturen der samen werkende boerenfondsen deelnamen. Be sloten werd toen op tweeden Pinksterdag nogmaals bijeen te komen, ten einde de finitieve toezeggingen te incasseeren voor het gezamenlijk koopen van vet vee op de markten te Purmerend, Rotterdam en Amsterdam, welke heden gehouden wer den. Het gevolg was overbluffend: voor een bedrag van bijna 150.000 werd ingetee- kend, waarvoor het beste vee op de voorj naamste markten zou worden wegge kocht en geëxporteerd. Te Amsterdam 100 stuks. Zoo werden dan Dinsdag op de Amster damsche markt reeds vroeg niet minder dan honderd beesten, een waarde dus vertegenwoordigende van globaal 80 a 35.000, door de samenwerkende boeren fondsen uit de markt gekocht. Ook dieren van fondsleden, die door de weigering der slagers, om onderling gefondste bees ten te koopen, niet van de hand gingen, werden opgekocht. Dat de markt hierdoor ontwricht werd en de prijzen van vetvee stegen tot brandduur, laat zich denken. De fondsen stellen de slagers in de ge legenheid de beesten van hen te koopen op de bekende voorwaarden (onderling- gefondst en dus geen vergoeding voor de z.g. kleine afkeuringen), anders gaan zij naar België. Te Parmerend 80. Te Purmerend werden dertig stuks door de fondsen uitgekocht. Te Rotterdam werden Dinsdag 45 run deren door de samenwerkende boeren fondsen uit de markt gekocht. FISCUS EN LANDBOUW BOEKHOUDING. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Van Rappard Is het den minister bekend, nu blijk baar de strekking van de door ondsrge- teekende den llden Februari j.1. aan den minister gestelde vragen, blijkens het daarop gegeven antwoord door den mi nister niet geheel juist is opgevat dat In het te zijner kennin OOK...L [men met de reeds groeiende plantemdeelen, Van zal de InstiS! u.»te «geVual iomdat dc"> ™oral ali zii ™*tig zijn, d'aar- rilMina evenmin hH .H be' door *eh«» ^eeltelijk kunnen doodgaan. g' evenn"n bij zijn vertoogschrift, Met regenachtig weer heeft men daarvan geen doch eerst ter zitting van den Raad van Beroep, de boekhouding van appellant qua systeem, wegens gemis van privé- kascontröle heeft gedesavoueerd Is de minister niet van oordeel, dat het ongepast is, dat een inspeoteur eerst adviseert, een met name genoemden cur sus Rijkslandbouwwinterschool te volgen, en later het op dien cursus ge volgde systeem desavoueert, waardoor de belastingplichtige de dupe is van het eigen advies van den inspecteur? Is de minister niet van meening, ual, indien «enerzijds VHnwege het rijk een systeem wordt gedoceerd (Rijkslandbouw wlnterschool) en anderzijds vanwege het rijk (inspecteur) dit systeem wordt afge keurd, het elkaar tegenwerken van ge noemde twee rijksorganen ten zeerste is af te keuren Is de minister, te meer wuar hem blij kens zijn antwoord bekend is, dat zeer vele landbouwers boekhouden naar het systeem-Heidema, Stoop, Van der Meulen, niet van oordeel, dat de inspecteurs der directe belastingen zich behooren te refe- reeren aan dit systeem als zoodanig, al spreekt het vanzelf, dat in ieder bijzonder geval de belastingadministratie volkomen vrij blijft de boekhouding te verwerpen wegens gebleken onbetrouwbaarheid of onvolledigheid der in de boekhouding verwerkte gegevens? Heeft de minister van financiën ge antwoord I. Den ondergeteekem e is gebleken, dat de inspecteur eerst ter zitting van den Raad van Beroep er op heeft ge wezen, dat de boekhouding geen kascon- tröle mogelijk maakte, zulks echter in verband met de omstandigheid, dat uit de overgelegde balansen bleek van een vermeerdering van effectenbezit, waar omtrent belanghebbende geen inlichting bad weten te geven. II. De inspecteur ontkent, dat hij zou hebben geadviseerd, een cursus in het boekhouden te volgen. III. belastingwetgeving laat, om goede redenen, den inspec.eur vrijheid van keuze ten aanzien van de methode van inkomenbepaling en van verdediging van zijn uitspraken voor den Raad van Beroep. Indien de inspecteur, van deze vrijheid gebruik makende, zijn keuze el ders do t vallen dan op de door den be lastingschuldige gevoerde boekhouding, kan de ondergeteekende, ook al is de boekhouding ingericht volgens het op een Rijkslandbouwwinterschool onder wezen systeem en al zou de inspecteur tot het volgen van de lessen aan zoodanige school ebben geadviseerd, daarin noch een tegenwerking van de Rijkslandbouw- winterscholen, noch iets uit anderen hoofde afkeurenswaardigs zien. Wie meent dat een boekhouding, gevoerd naar het eenvoudig systeem, hetwelk op deRijks- landbouwwint^-rscholen wordt onderwe zen, a priori ieder ander bewijsmiddel in bewijskracht overtreft, overschat zoowel het doel waarmede dat systeem is samen gesteld, als het nut van de volgens dat systeem gevoerde boekhouding. IV. Met de in het antwoord op (le vorige vraag bedoelde wettelijke vrijheid van keuze is niet vereenigbaar de op vatting, dat de inspecteur, alvorens van die vrijheid gebruik te mogen mak^-n, eerst de onbetrouwbaarheid of onvolledig heid van een boekhouding zou hebben aan te toouen. In het onderwerpelijk ge val was trouwens ten genoegen van den Raad van Beroep aangetoond, dat de aangifte van den reclamant, gebaseerd op diens boekhouding, belangrijk te laag was. BEMESTING VAN DEN TUIN. Met den tuin bedoelen wij zoowel den bloe mentuin als den moestuin en den boomgaard. Het is een- vrij algemeen voorkomend ver schijnsel, dat van deze drie meestal de moes tuin van mes.t wordt voorzien', terwijl de twee andere óf in het geheel niet wordlen bemest óf stiefmoederlijk worden behandeld. Dit is ech ter verkeerd. Evenals de verschillende groen ten behoefte hebben aan plantenvoedsel, is dit ooik en in' niet mindere mate het ge val met bloemen en de vruchtboomen. Ook de gazons moeten bemest worden, indieni men althans prijs stelt op een mooi gazon. Nu hooren wij al sommige bezitters van een tuin zeggen: „alles goed en wel, maar hoe moet ik aan mest komen?" Men denkt dan aan stalmest. Wij moeten toegeven, dat vooral voor bezitters van stadstuinen het verkrijgen van goeden stalmest dikwijls zeer lastig is. Maar er is ook een andere weg te bewande len, door gebruik te maken van kunstmest. Stalmest kunnen wij in het algemeen niet aanbevelen voor groenten, omdat de smaak daarvan er onder kan lijden. Daar komt nog bij, dat nu en dan stalmest onkruid- zaden bevat, wat later last oplevert. Zelfs kunnen dbor stalmest kiemen van som mige plantenziekten worden overgebracht, wanneer deze mest strooisel bevat, waarin deze kiemen voorkomen. Het gebruik van kunstmest is veel eenvou diger en goedkooper. Om het den menschen gemakkelijk te maken zijn zoogenaamde mest- mengsels in den handel gebracht, ja men is nog ^een stap verder gegaan en verkoopt ,gras"-rrest, „aardappelen"-mest en nog vele andere mengsels. Wij kunnen echter het ge bruik van zulke meststoffen niet aanbevelen, ie. omdat zij veel te duur zijn- en 2e. omdat men geen deugdelijke controle heeft over deze samenstellingen. Doelmatiger en minder kost baar is het koiopen van enkelvoudge mest stoffen, als men er maar aan denkt steeds te zorgen voor stikstof-, foafbrzuur- en kali- mest en soms ook voor kalk. Vooral deze laatste stof is bij steenvruchten vaak nood zakelijk. Nu is het niet onverschillig, welke mest stoffen in den tuin gegeven worden. Wij heb ben toch meestal te doen met meer fijnere planten, waarbij wij niet elke meststof kun nen gebruiken. In het algemeien geven wij de voorkeur voor kali aan Patentkall (gazons kunnen ook met kalizout worden bemest) voor stikstof aan Chilisalpeter en voor fosfdr- zuur aan superfosfaat, tenzij de grond zuur is, dan is Slakkenmeel beter op zijn plaats. Bij het uitstrooien drage men zorg, dat de stoffen zoo weinig mogelijk in aanraking ko men met de reeds groeiende plantendeelen,

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10