TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 23 MEI 1929 Bij het te 's Gravenhage gehouden Esperanto examen, slaagde voor het diploma A, onze plaatsgenoot de heer D. M. Hansen, leerling van den heer O. Govers. DE MAIL. De Nederland-expres met mail en pas sagiers van het s.s. „Prins der Neder landen" komt Zaterdag a.s. te 10.41 te Amsterdam C.S. aan. VERTREK HR. MS. „HEEMSKERCK" Dinsdagmiddag is Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, onder commando van kap.- luit. ter zee M. H. van Duim, uit de ha ven vertrokken voor een oefeningsreis naar den Atlantischen Oceaan, op welke reis alleen Bordeaux zal worden aange daan. Het vertrek, dat bepaald was op 1 uur, had eerst kwart over twee plaats, doordat de sleepboot Drente, de Heemskerck niet van zijn ligplaats kon krijgen, door den sterken stroom. Te ongeveer 1 uur begaf zich de oom- mandant der Marine, vice-admiraal Quant, in gezelschap van den chef der Marine, kol. J. de Graaff en zijn adjudant, luit. ter zee der le kl. D. O. M. Hetterschy, aan boord van het pantserschip om de man schappen te inspecteeren. Een drietal vliegtuigen van „De Mok" hield onder de weinige belangstellenden er de spanning in, door nu eens in de haven te landen, dan weer in fraaie vlucht langs de Heemskerck te vliegen of prachtige staaltjes van vliegkunst te laten zien. Bjj het vertrek uit de haven speelde het stafmuziekkorps het „Wien Nêerlandsch bloed". NIEUW PAND VAN DE FIRMA SPRUIT. Onder de voorstellen, die op de raads- agenda van ajs. Donderdag "voorkomen, vinden we er een vermeld, waarin B. en W. voorstellen aan de firma Spruit on derhands te verkoopen een gedeelte grond aan die Bierstraat. Uit de hierom trent verschenen bijlage blijkt, dat de firma het tegenover haar liggende pand', hoek Westgracht, gelegen perceel, waar op de brugwachterswoning staat, wil aan- koopen. Zij wil het bestaande pand slöo- pen en op de plaats een nieuw winkelhuis zetten, dat een waardige tegenhanger zal vormen van het bestaande en dientenge volge het aesthetisch aanzicht ter plaatse aanmerkelijk zal verbeteren. Voorts zal zij in het nieuwe pand een lokaal gratis ter beschikking stellen van den brug wachter-schoenmaker, totdat deze voor zijn onderkomen een andere gelegenheid heeft gevonden, en heeft toegezegd, den biprgwaohter tijdens de slooperjji en1 den opbouw een goed onderdak te zullen verschaffen. De firma wil den grond koopen voor 25.per M.3, zijnde in totaal 2075.—. Van de zijde van den Raad zal wel geen verzet te wachten zijn jegens dit sympathieke plan, dat dit stadsgedeelte uit aesthetisch oogpunt aanmerkelijk ten goede zal komen. NUTSSPAARBANK. Gedurende het tijdvak 1 Januari30 April 1929 werd bij de Nutsspaarbank te Den Helder, Polderweg 1, in 't geheel in gelegd 538.431,42 en terugbetaald 384.546.95, zoodat in dit tijdvak m e e r werd ingelegd dan terugbetaald niet 135.884,47, zooals abusief in onze Cou rant van Dinsdag werd vermeld, doch 153.884.47. EEN KRANIGE REDDING. Zondag is van den steiger, voor de Schippersteeg, een kind te water ge vallen. Van een drietal heeren, die op de Molengracht liepen te wandelen, sprong er een oogenblikkelijk te water en zwom naar den overkant van het kanaal, waar hij het genoegen mocht smaken, het reeds zinkende kind te redden. De heer De Man van de Achtergracht W.Z., die de redding gadesloeg, met vele buurtgenooten, verzoekt ons, namens dezen een woord van hartelijken dank aan den kranigen redder te brengen, voor zijn dappere daad. Wij voldoen hierbij gaarne aan dit verzoek. BEGIN VAN BRAND. Dinsdag ontstond een begin van brand in de bijkeuken van perceel Loodsgracht 58. Vermoedelijk waren vonken uit een potkacheltje, dat daar stond, gesprongen op een hondenmatras. Achterwonende buren bemerkten de rookwolken en be gaven zich in het perceel, daar de bewo ners niet thuiswaren. Het brandje werd spoedig door hen gebluscht. REVUE-VOORSTELLINGEN IN CASINO. hiervan bij den kapelmeester Julius Su- TT+n' ?evue deze week ook te Utrecht en Haarlem een ongekend succes. Eeiste, rangs artisten werken er in mede. Het geheel is grootsch opgezet. „De Tijd" schrijft er vanr De proloog en enkele scènes zijn inderdaad geheel nieuw, hel grootste deel is een bijge- MoS» ,.VaiYdfc revU2 »Van Mond Tot Mond die weken lang in „Flora" is gegaan. Deze vernieuwing is een verbetering. De iavue is aangevuld met actueele liedjes en aardige zinspelingen op de schouwburgbranden, de Giessen-Nieuwkerkzaak enz. en het geheel is st? finales! Vl°Ue dan8en en alleraardig- VERKIEZING TWEEDE KA mep Bij de Dinsdag gehouden candidaatstel- hng voor de verkiezing van leden der IVeede Kamer, welke op 3 Juli a.s. zal plaats vinden, zijn door de navolgende partijen de daaronder vermelde candi- datenlijsten in den kieskring Den Helder ingediend: R.-K. Staatspartij. 1. Ch. L. van de Bilt, Haarlem; 2 Dr. L. t A °,r»enilorst' 's-Gravenhage; 3. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam; 4. Mr. A J M Leesberg, Alkmaar; 5. J. F. M. J. Kamp-' Utrecht aandaD1: 6' A' A' M' Hutten> S. D. A. P. o r- ^uys; 2. Ch. G. Cramer; 3. C Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. F. v. d. Walle; 6. W. v. d. Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. van Meurs. Anti-Revolutionaire Party. 1. O. van den Heuvel; 2. H. Amelink; 3. Mr. H. Bijleveld; 4. Mr. H. A. Dam- brink; 6. L. F. Duymaer v. Twist; 6. Prof. Dr. H. Vissoher; 7. G. Hofstede; 8. H. A. Leenstra; 9. Mr. A. Bruch; 10. F. V. Val star; 11. A. Gravestein; 12. Mr. J. Terp stra; 18. Dr. W. J. Kolkert Jr.; 14. G. Baas Kz.; 15. F. P. Vermeulen; 16. P. G. Die- persloot; 17 L. Slingenberg; 18. L. Atte- ma; 19. Mr. D. Sluis. Chrlsteiyk-Hlstorlsche Unie. 1. Mr. Dr. J. Schokking, Katwijk a. Zee; 2. Jhr. Mr. D. J. de Geer, den Haag; 3. J. Bakker, Menaldum; 4. J. R. Snoeck Hen- kemans, den Haag; 5.%J. Weitkamp, Har- denberg; 6. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, den Haag; 7. J. M. Krijger Jr„ den Haag; 8. Dr. H. J. Lovink, Alphen a. Rijn; 9. H. W. Tilanus, den Haag; 10. Mej. Mr. C. F. Katz, den Haag; 11. Dr. O. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbel dam, de Bilt; 12. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, den Haag; 13. Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Baarn; 14. J. Langman, Voorburg; 15. Mr. J. A. de Vis ser, Rotterdam; 16. P. J. Nahuisen, Utrecht; 17. Mr. N. G. Veldhoen, Voor burg; 18. Tj. Krol, Uithuizermeeden; 19. Mr. Dr. J. van Bruggen, Dordrecht; 20. A. Broen,. Enschede. .1 Vryheidsbond. 1. Dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 2. O. J. van Kempen, den Haag; 3. Johanna Wes terman, den Haag; 4. Prof. Dr. B. D. Eerd- mans, Leiden; 5. E. M. Teenstra, den Haag; 6. G, G. Roos, Lekker kerk; 7. Mr. J. Rutgers, Amsterdam; 8. E. G. Schür- mann, Rotterdam; 9. A. F. Stroink, Stad Vollenhove; 10. M. B. Boissevain, geb. Pijnappel, Blaricum; 11. P. Stapel, Hoog- karspel; 12. L. C. A. van Eegben, Doorn. Vryz. Dein. Bond. 1. Mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. Mevr. Mr. B. BakkerNort; 4. Th. M. Ketelaar; 5. F. E. H. Ebels; 6. Mr. A. M. Joekes; 7. Mevr. H. W. B. van Itallie van Embden; 8. Klaas de Vries; 9. O. Wij- denes Spaans; 10. Dr. S. Elzinga; 11. W. K. D. Lustig; 12. Dr. A. van Raalte; 13. M. M. Cohen; 14. P. van Mever; 15. J. v. d. Brink; 16. K. Steyn; 17. Mevr. L. H. DrosteWilmans; 18. G. W. Comello; 19. J. Best Nz„ 20. Mej. Mr. Ada Goudsmit. Staatkundig Geref. Party. 1. Ds. G. H. Kersten, Rotterdam; 2. Ds. P. Zandt, Delft; 3. Ir. C. N. van Dis, Rot terdam; 4. E. Kuyk, Amsterdam; 5. A. J. Kersten, Rotterdam; 6. J. W. van Houdt, Herkingen; 7. D. Kodde, Zoutelande; 8. Ds. A. van der Kooij, Kampen; 9. D. van Leeuwen, Alpen a. Rijn; 10. O. B. van Woerden, Akkrum; 11. A. Hoogendijk, Zeist; 12. B. J. van Putten, Kampen; 18. W. van de Vate, Rhenen. Verder moesten worden opgegeven de namen der voorzitters van de vereenl- gingen van beambten en werklieden te Hellevoetsluis, om zitting te nemen in een commissie tot afvloeiing van het per soneel. Binnenland. P. Bergsma, Amsterdam; 10. L. van La- kerveld, Amsterdam; 11. G. J. van Mun ster, Amsterdam; 12 J. R. Schaap, Rotter dam; 13. J. P. Baars, Amsterdam; 14. L. de Vries geb. de Hondt, Amsterdam; 15. P. Kuiper, Wormerveer; 16. L. Peper, Haarlem; 17. F. Bosman, Zaandam; 18. G. J. M. van 't Reve, Amsterdam; 19 H. Koch, Amsterdam; 20 O. J. P. Schalker, Delft. Communistische Party Holland, C.P.H, Centraal Comité. 1. D. Wijnkoop, Amsterdam; 2. G. van Burink, Rotterdam; 3. J. Brommert, Am sterdam; 4. G. Sterringa, Groningen; 5. A. J. Frederiks, Almelo; 6. G. Roorda, Tijnje; 7. J. C. Ceton, Amsterdam; 8. R. Stel-Vos, Groningen; 9. L. van der Veen, Beerta; 10. T. de Blauw, Drachten; 11. A. de Rooy, Heerlen; 12. H. Woelders, Am sterdam. Rev. Soc. Party. 1. H. J. F. M. Sneevliet, Amsterdam; 2. E. Bouwman, Rotterdam; 3. C. Kitsz, Am sterdam; K. Smelik Jr., Hoorn; 5. D Schilp, Amsterdam; 6. W. Collé, Schie dam; 7. P. A. Jacobs, Amsterdam; 8. G. Reiniers, Amsterdam; 9. W. F. Blaauw, Amsterdam; 10. W. F. Dolleman, den Haag; 11. M. Roodveldt, Amsterdam; 12. A. Langkemper, Amsterdam; 13. Jac. Rijpkema, den Haag; 14. A. F. J. Jagers, Arnhem; 15 K. A. de Klerk, Amsterdam; 16. C. Posthuma, Amsterdam. Democratische Party. 1. K. Breebaart Dz., Kolhorn; 2. Mevr. A. C. LuytenBlock, Rotterdam; 8. W. L. van Warmelo, Blaricum; 4. Gerh. van Dijk, Amsterdam; 5. K. Dilling, Rotter dam; 6. mej. W. A. H. A. v. de Pauvert, Utrecht; 7. Mr. W. H. A. Elink Schuur man, Den Haag; 8. J. A. van Sljn, Rotter dam; Mevr. A. Schwior—Rutters, Am sterdam; 10. G. A. Weiman, Diemen; 11. Chr. F. Hössen, Middelharnis; 12 F. W. H. Busch, Soest. Christeiyk-Democratische Unie. 1. P. L. Gerritse, Amsterdam; 2. R. v. d. Brug, Gouda; 3. A. P. Jungcurt, den Haag; 4. H. Steketee, Gouda; 5. L. P. du Bols, Amsterdam; 6. M. de Visser, Am sterdam; 7. J. Beunk, Almelo; 8. J. C. van Goudoever, de Bildt; 9. B. van Noorden nen, Schiedam; 10. D. Kalma, Huizum. Federatief Verband. 1. H. J. ter Hall, Rijswijk, Z.-H.; 2. I. A. Alkema, Den Haag; 3. C. Booij, den Haag; 4. Antoinette van Dijk, Voorburg; 5. F. W. Langhorst, Hoek van Holland; 6. Chr. W. F. de Vos, Amsterdam; 7. W. Wessel, Amsterdam; 8. B. Niewold, Amsterdam; 9. J. den Hollander, den Haag; 10 K. A. Pronk, Ulrum; 11. P. Brasser, Vlissingen; 12. E. Bekkering, Haren, Gr.; 13. H. van Woudenberg Gz., Utrecht; 14. C. F. Nas- sette, Santpoort. Middenparty voor staïl en land. I. Floris Vos, Naarden; 2. Mr. J. H. Schultz van Haegen, Bloemendaal; 3. Jac. Mole naar Dz., Haarlemmermeer; 4. J. H. Rippe, Delft; 5. J. M. Cohen, Almelo; 6. F. L. Duinker, Amsterdam. Verbond van, Nationalisten. 1. Dr. C. H. A. van der Myle, Amster dam; 2. C. J. van Eysden, Amsterdam; 3. D. Houtzagers, Loenen a. d. Vecht; 4. J. de van de vermindering van den wind en L. Ch. van Beetem, den Haag; 5. B. van kon, na den igeheelen Zondagnacht zoo Spanje, Apeldoorn, 6. C. J. Minck, Haren, krachtig mogelijk voortgewerkt te heb- EEN BEROOVING. De daders gevat. Gisterennacht is J. v. E. uit Delwijnen op den rijksstraatweg onder Zaltboramol aangevallen door vier personen. De aan gevallene werd beroofd van zjn porte feuille, inhoudende 890. Nadat de aan vallers zich hadden verwijderd, heeft v. E. aangifte van het gebeurde bü de Zaltbommelsche politie gedaan. Deze trok er direct in een auto op uit en het mocht haar gelukken, te Geldermalsen de dieven te achterhalen. Zij werden in het bezit van het geld gevonden. Ook was een van hen in het bezit van een fiets, die vermoedelijk ook van diefstal afkom stig was. De aangehoudènen zijn naar Zaltbommel vervoerd en gisteren voor den officier van justitie te Tiel geleid. Twee vap hen, zekere K. en zekere R., zijn uit het r.-k. gesticht te Lasella te Boxtel ontvlucht HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ RILLAND-BATH. De lijken der vier slachtoffers van het ongeluk op den onbewaakten overweg 20A nabij Rilland-Bath zijn Dinsdagoch tend per lijkauto naar Antwerpen ver voerd. De machinist van den trein heeft ver klaard, dat hij den auto heeft zien aan. komen en achter het seinhuisje heeft zien verdwijnen; hij verkeerde in de meening, dat de bestuurder van den auto den trein had zien aankomen en de auto tot stil stand was gebracht. Een jongetje, dat zich op den weg bevond, verklaarde, dat hij even te voren aan den bestuurder van den auto een teeken had gegeven, dat er een trein in aantocht was, en daar de auto zijn vaart verminderde, meende hij, dat dit teeken was begrepen. EEN ONTROUWE AGENT. Verleden jaar is de houtkooperaagent H. v. D. voor de Firma v. d. L. te Rotter dam naar Luxemburg gereisd om hout te koopen. Hij heeft een bedrag van 1500 meegekregen. Met dit geld is hij verdwe nen. Dezer dagen is hij bij; 'familie in Zwij'ndrecht opgesperd en aangehouden. Hij ia naar Rotterdam op transport ge steld. Het geld heeft hij in een speelzaal te Brussel verloren. Hij is opgesloten. DE VEENBRAND IN DRENTE TOT STAAN GEBRACHT. De veenbrand te Emmer-Erfscheiden- veen, waarvan in het nummer van Dins dag melding werd gemaakt, is gisteren tot staan gebracht. De brandweer profiteer Herv. Geref. Staatsparty. 1. Ds. O. A. Lingbeek, den Haag; 2. G. Nieuwenhuijsen, den Haag; 3. Drs. Jac. J. Woldendorp, Groningen; 4. Ds. A. C. G. den Hertog, Rotterdam; 5. K. Eelde- rink, den Burg op Texel; 6. B. G. Peere boom, Den Haag; 7. G. J. Prins Jz. Olde- broek; 8. J. van der Pol, Veen, N.-B., 9. J. W. Audier Jz., den Haag. R.-K. Volksparty. 1. Mr. P. M. Arts; 2. Felix A. C. Don ders; 3. P. M. Beyerbergen van Hene gouwen; 4. W. C. Setteur; 5. Mevr. E. M. H. Robert—de Wolff; 6. J. Houtsma; 7. J. Eyking; 8. G. J. Bouman; P. J. Goes; 10. J. P. Schaar. Plattelandershond iysten Braat. 1. A. Braat, Hekelingen; 2. P. A. Tim- mers, Hekelingen; 3. D. Scheringa Pz., Beemster; 4. C. Vervoorn, Herwijnen; 5. Joh. W. Bos, Lonneker; 6. P. J. Breeman, Niezijl. Gr.; 7. P. Th. van Munnekrede, Haarlem, 8. H. A. van Dalsum, Hulst; 9. H. O. M. Kerbhoff, den Haag. Algemeene Welvaart-Party. 1. D. van der Wey, Enkhuizen; 2. G. de Wit, Amsterdam; 3. E. Dekker, Ede; 4. M. J. Tijssen, Oosterbeek; 5. F. C. den Hartigh, Harderwijk. Antl-stemdwangpartJj. A. C. Seymour, Koog a. d. Zaan. Party voor Kleinhandel en Industr. middenstand. 1. M. Bouterse, Rotterdam; 2. L. Lan- kester, den Haag; 3. M. J. van der Horst, Rotterdam; 4. J. Knyn, Amsterdam; 5. J. Wessels, Utrecht; 6. P. A. L. Zopfi, Til burg; 7. P. J. van der Mars, Nijmegen; 8. E. Koops, Arnhem; 9. J. D. Mol, Dor drecht; 10 J. van den Berg, Moordrecht. Tulnbouwparty. 1. M. Speelman, Hoogvliet; 2. A. v. d. Haven, Alblasserdam; 3. J. D. van Beek, Zuidland; 4. J. E. Lindenbergh, den Hoorn, Gron. In totaal 22 lijsten. Communistische Party Holland (Sectie van de Cemm. Internationale). De directie van de Revue „Holland in i i. Louis L. H. de Visser, den Haag; 2. vuur en vlam", welke revue a.s. Zondag en Parsono, Amsterdam; 3. L. Seegers, Am- Maandag in Casino wordt opgevoerd, ver- sterdam; 4. Moeso, Moskou; 6. H. van der zoekt ons te melden dat behalve alle j Glas, Hilversum; 6. Alimin, Moskou; 7. J. décors en oostumes ook het eigen orkest van Wijngaarden, Amsterdam; 8. H. van wordt medegebracht De leiding berust Zelm, geb. van den Berg, Amsterdam; 9. EEN KOOPER VOOR DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. In een schrijven van den minister van Defensie, aan den directeur der Marine werf te Hellevoetsluis, deelt deze mede, dat zich tot hem heeft gewend de heer Otto van Leersum, een makelaar en taxa teur in fabrieken en machinerieën, na mens een combinatie van werkgevers, teneinde de mogelijkheid na te gaan of hij voor genoemde combinatie de werf eventueel zou kunnen overnemen. De minister verzoekt den directeur den makelaar de gelegenheid te geven op de werf een onderzoek in te stellen, en hem de noodige inlichtingen te geven. Voorts is op 21 Mei aan het bestuur van de werklieden-organisatie, door den directeur van de werf te Hellevoetsluis meegedeeld, dat Zaterdag 18 Mei bericht is ingekomen van den minister, dat een ben, Maandagmorgen den brand blus- schen. Verbrand! zijn ongeveer 350 stobben baggerturf en ongeveer 1000 kub. meter fabrieksturf, toebehoorende aan verschil lende kleine verveners. De oorzaak van den brand Is niet be kend. Het heeft de aandacht getrokken, dat het vuur op vier plaatsen tegelijk uit brak. De verbrande turf was verzekerd. DRUKTE OP HET VEER TE NIJMEGEN. Op de beide Pinksterdagen zijn over het veer te Nijmegen in het geheel ver voerd 33,738 personen, 8090 fietsen, 2902 auto's en 546 motorfietsen. BRAND TE UTRECHT. Met noodlottig gvolg. Dinsdagochtend vroeg heeft in het per ceel Bootzstraat 11 te Utrecht, bewoond door de familie De Kruif met vier kost gangers, een dier kostgangers bij ongeluk een olielamp omgestooten, tengevolge waarvan brand ontstond. Het vuur greep snel om zich heen. Ijlings werden alle be woners gewaarschuwd, die zich uit het brandende perceel hebben kunnen red den. De oude mej. De Kruif wilde daarop nog wat van den inboedel redden. Zij het huis weer binnen en heeft toen ver moedelijk geen kans gezien, langs den gewonen weg het huis weer te verlaten. Zij klom in de dakgoot en is toen van een hoogte van 10 meter naar beneden op een binnenplaats gesprongen. Zij kreeg een schedelbreuk en is spoedig daarna in de rijkskliniek overleden. De heer De Kruif heeft ernstige brand wonden gekregen en was geheel over stuur. Hij is opgenomen in de neurologi sche en psychiatrische kliniek. De brandweer bluschte met vier stralen op de waterleiding den brand. Boven brandde het perceel geheel uit. De bene denverdieping, welke ook gebezigd wordt als werkplaats kreeg veel waterschade. EEN VALSCHE PRINS VAN BOURBON. ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN VAN ROZEN. We hebben reeds eenige malen ge tracht nuttige wenken te geven aan den practisohen tuinbouwer, maar het kan ook nuttig zijn eens wat te geven, dat hier in deze breken nu juist niet voor de groote .praktijk van belang is. Natuurlijk zijn er bier in de buurt wel eenige men- scben, die hun bezigheden zoeken in het aanleggen en onderhouden van tuinen voor particulieren en die kunnen wellicht ook nog iets goeds hierbij vinden, maar we wilden nu hoofdzakelijk eens schrij ven voor de bezitters van kleinere of grootere tuinen, die moeten we toch ook te vriend houden. Er is een oud spreekwoord dat zegt: „het zijn niet de slechtste vruchten, waar aan de wespen knagen" en dat gaat voor de rozen beslist op, want, als we een Lijstje opmaken van de min of meer scha delijke dieren en zwammen, waardoor de rozen kunnen bezocht worden, komen we over de drie dozijn. Alle ziekten en be schadigingen bespreken is in dit korte bestek natuurlijk niet mogelijk, maar de belangrijkste willen we even de revue laten passeeren. In de eerste plaats vraagt dan het z.g. wit in de rozen onze aandacht Dit wordt veroorzaakt door een zwam, waardoor de bladeren en knoppen overtrokken wor den door een ragfijn witachtig draden- net dat bij de meeste lezers wel bekend zal zijn. Door de woekering van de zwam komen de bloemen niet tot hun recht en ook de bladeren worden leelijk; is het heel erg, dan vallen de bladeren vroeg tijdig af. Het 'beste is wel die soorten tegen de muren te zetten, die niet veel last van de zwam hebben, en die soorten zijin er wel. Op het vrije veld heeft men er niet zoo veel last van. Bestrijden kan men het als liefhebber het beste met 1/10 procent salicylzuur in water. Omdat het echter in water niet oplost, lost men het eerst op in een weinig brandlspiritua Hiermede wordt gespoten, liefst eenige malen. De andere middelen zijn voor den liefhebber niet zoo gemakkelijk, maar, kan men bet krijgen, dan is 6/10 procent zwavellever aan te bevelen. Ook het stui ven van bloem van zwavel is goed, mits er zonneschijn ia Tegen de bekende luizen', waarvan een beschrijving gevoeglijk achterwege blij ven kan, gebruike men een oplossing van 1 procent zeep (groene) en 1 procent 'brandspiritus in water. Voegt men hier bij het bovengenoemde salicylzuur dan kan men twee beschadigingen, in een keer tegen gaan. Ook een geregelde be sproeiing met schoon water helpt veel: de luizen houden namelijk niet van water. Van de beschadigingen, waar men nu het meeste last van hebben kan noemen we de larven van versohillende soorten bladwespen en galwespen en scheutboor- ders. De verschillende soorten bespreken is niet noodig, we willen er alleen de aandacht op veétigen, want, voor den liefhebber, die er niet te veel in zijn tuin heeft, is afzoeken tusschen de knoppen en bladeren van deze boosdoeners wel 't meest aan te raden. Dagelijks de rozen inspecteeren enl de larven dooddrukken is wel het beste en ook afdoende. Krijgt men er toch te veel last van, dan is het bespuiten met een maaggift b.v. 1/10 pro cent Parijsch groen en 1 procent kalk in water te probeeren. Men bedenke echter, dat dit een zeer zwaar gif is ook voor menschen en dieren. De zgn. schuimbeestjes, die men ook op andere planten wel vindfen kan, men noemt ze ook wel spoegluizen of koekoeks- spog, kan men ook het beste met de hand wegvangen en ook de bovengenoemde zeep-spiritus-oplossing, mits met kracht op de struiken gespoten, kan baat geven. Ten slotte willen we dit lijstje "sluiten met de roode plantenspin, die vooral op beschutte plaatsen te vinden is, dus vooral bij muren. Ze zijn zoo klein, dlat men ze met een goede loupe en met een zeer scherp oog zien kan aan den onder kant van het blad. Een kenner kan het aan den bovenkant wel zien aan het ver kleuren van het blad. Er zijn vele midde len en dat is meestal een slecht teeken, want voor den liefhebber is wellicht veel vuldig besproeien met schoon water het meeste aan te bevelen. Vragen op plantenziektenkundig gebied aan de redactie. Sint-P ancras. Van Herwijnen. Maandag heeft zich in het Groote Bad- staat moet worden opgegeven van werk- hotel te Katwijk aan Zee een man voor tuigen, welke zich in goeden staat bevin- logies aangemeld, die opgaf, de prins - p den, geschikt om over te brengen naar van Bourbon te zijn en beweerde verwant twaalf meter op den grond terecht^geko» Willemsoord. te wezen met het koninklijk huis. Hijmen. De man waa bijna onmiddellijk dood. wou een bezoek brengen aan Prinses Juliana. De politie en recherche te Kat wijk stelden een onderzoek in, waaruit bleek, dat het een zekere J. J. S. uit Waalwijk (Noord-Brabant) was, een on derwijzer, die vroeger verbonden is ge weest aan de Astra Romana in Roemenië. Hij lijdta an hoogmoedswaanzin en is op transport naar Waalwijk gesteld. EEN MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag om kwart voor vijven is in de Rapenburgerstraat te Amsterdam ee.n l^-Tirig meisje met haar rijwiel ge slipt. Zij kwam onder een haar aohterop rijdende vrachtauto terecht. De wielen gingen over haar heen en toen men de ongelukkige opnam, bleken de levens geesten reeds geweken. VAN EEN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is te Delft de 63-jarige loodgietersknecht Arie van der Schot, wonende Pieterstraat aldaar, van het dak gevallen van het Ge- meenlandshuis van Delfland aan het Oude Delft en van een hoogte van ongeveer

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5