TWEEDE EN LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS VAN DONDERDAG 23 ME11929 Bij het te 's Gravenhage gehouden Esperanto examen, slaagde voor het diploma A, onze plaatsgenoot de heer D. M. Hansen, leerling van den heer C. Govers. DE MAIL. De Nederland-expres met mail en pas sagiers van het s.s. „Prins der Neder landen" komt Zaterdag a.s. te 10.41 te Amsterdam C.S. aan. VERTREK HR. MS. „HEEMSKERCK". Dinsdagmiddag is Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, onder commando van kap.- luit. ter zee Mi H. van Duim, uit de ha ven vertrokken voor een oefeningsreis naar den Atlantischen Oceaan, op welke reis alleen Bordeaux zal worden aange daan. Het vertrek, dat bepaald was op 1 uur, had eerst kwart over twee plaats, doordat de sleepboot Drente, de Heemskerck niet van zijn ligplaats kon krijgen, door den sterken stroom. Te ongeveer 1 uur begaf zich de com mandant der Marine, vice-admiraal Quant, in gezelschap van den chef der Marine, kol. J. de Graaff en zijn adjudant, luit. ter zee der le kl. D. O. M. Hetterschy, aan boord van het pantserschip om de man schappen te inspecteeren. Een drietal vliegtuigen van „De Mok" hield onder de weinige belangstellenden er de spanning in, door nu eens in de haven te landen, dan weer in fraaie vlucht langs de Heemskerck te vliegen of prachtige staaltjes van vliegkunst te laten zien. Bij het vertrek uit de haven speelde het stafmuziekkorps het „Wien Nêerlandsch bloed". NIEUW PAND VAN DE FIRMA SPRUIT. Onder de voorstellen, die op de raads- agenda van a.s. Donderdag voorkomen, vinden we er een vermeld, waarin B. en W. voorstellen aan de firma Spruit on derhands te verkoopen een gedeelte grond aan die Bierstraat. Uit de hierom trent verschenen bijlage blijkt, dat de firma het tegenover haar liggende pand, hoek Westgracht, gelegen perceel, waar op de brugwachterswoning staat, wil aan-Ensehede koopen. Zij wil het bestaande pand slóo- -^nscneoe. pen en op de plaats een nieuw winkelhuis zetten, dat een waardige tegenhanger zal vormen van het bestaande en dientenge volge het «esthetisch aanzicht ter plaatse aanmerkelijk zal verbeteren. Voorts zal zij in het nieuwe pand een lokaal gratis ter beschikking stellen van den brug wachter-schoenmaker, totdat deze voor zijn onderkomen een andere gelegenheid heeft gevonden, en heeft toegezegd, den brugwachter tijdens de slooperjji en den opbouw een goed onderdak te zullen verschaffen. De firma wil den grond koopen voor 25.per M.a, zijnde in totaal 2075.—. Van de zijde van den Raad zal wel geen verzet te wachten zijn jegens dit sympathieke plan, dat dit stadsgedeelte uit aesthetisch oogpunt aanmerkelijk ten goede zal komen. hiervan bij den kapelmeester Julius Su- TT,n' Revue had deze week ook te utrecht en Haarlem een ongekend succes. Eerste rangs artisten werken er in mede. Het geheel is grootsch opgezet „De Tijd" schrijft er van: I>e proloog en enkele scènes zijn inderdaad geheel nieuw, het grootste deel is een bijge- J°Ple ,van,de revUï „Van Mond tot Mond die weken lang in ..Flora" is gegaan. Deze vernieuwing is een verbetering. De lavue is aangevuld met actueele liedjes er. aardige zinspelingen op de schouwburgbranden, de Giessen-Nieuwkerkzaak enz. en het geheel is opgefrischt .door vlotte dansen en alleraardig ste finales. VERKIEZING TWEEDE KAMFiR By de Dinsdag gehouden candidaatstel- hng voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, welke op 3 Juli a.s. zal plaats vinden, zyn door de navolgende partijen de daaronder vermelde candi- datenlysten in den kieskring Den Helder ingediend: R.-K. Staatsparty. 1. Ch. L. van de Bilt, Haarlem; 2 Dr. L. t *°™>nhorst, 's-Gravenhage; 3. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam; 4. Mr. A J M Leesberg, Alkmaar; 5. J. F. M. J. kamp-' huy^Zaandam; 6. A. A. M. Hutten, S. D. A. P. Q J' E' W' Duys; 2- Ch. G. Cramer; 8. C. Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. F. v. d. Walle; 6. W v. d. Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. van Meurs. Anti-Revolutionaire Party. D TvraiLden Heuvel; 2. H. Amelink; k ,r' Bijleveld; 4- Mr- H- A- Ham brink; 5. L. F. Duymaer v. Twist; 6. Prof. Dr. H. Visscher; 7. G. Hofstede; 8. H. A. Leenstra; 9. Mr. A. Bruch; 10. F. V Val- star; 11. A. Gravestein; 12. Mr. J. Terp stra; 13. Dr. W. J. Kolkert Jr.; 14. G. Baas Kz.; 15. F. P. Vermeulen; 16. P. G. Die- persloot; 17 L. Slingenberg; 18. L. Atte- ma; 19. Mr. D. Sluis. Chrlsteiyk-Historische Unie. 1. Mr. Dr. J. Schokking, Katwijk a. Zee; 2. Jhr. Mr. D. J. de Geer, den Haag; 3. J. Bakker, Menaldum; 4. J. R. Snoeck Hen- kemans, den Haag; 5. J. Weitkamp, Har- denberg; 6. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den Haag; 7. J. M. Krijger Jr., den Haag; 8. Dr. H. J. Lovink, Alphen a. Rijn; 9. H. W. Tilanus, den Haag; 10. Mej. Mr. C. F. Katz, den Haag; 11. Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbel dam, de Bilt; 12. Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, den Haag; 13. Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, Baarn; 14. J. Langman, Voorburg; 15. Mr. J. A. de Vis ser, Rotterdam; 16. P. J. Nahuisen, Utrecht; 17. Mr. N. G. Veldhoen, Voor burg; 18. Tj. Krol, Uithuizermeeden; 19. Mr. Dr. J. van Bruggen, Dordrecht; 20. A. Verder moesten worden opgegeven de namen der voorzitters van de vereeni- gingen van beambten en werklieden te Hellevoetsluis, om zitting te nemen in een commissie tot afvloeiing van het per soneel. Binnenland. NUTSSPAARBANK. Gedurende het tijdvak 1 Januari30 April 1929 werd bij de Nutsspaarbank te Den Helder, Polderweg 1, in 't geheel in gelegd 538.431,42 en terugbetaald 384.546.95, zoodat in dit tijdvak meer werd ingelegd dan terugbetaald niet 135.884,47, zooals abusief in onze Cou rant van Dinsdag werd vermeld, doch 153.884.47. Vryheidsbond. 1. Dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 2. C. J. van Kempen, den Haag; 3. Johanna Wes terman, den Haag; 4. Prof. Dr. B. D. Eerd- mans, Leiden; 5. E. M. Teenstra, den Haag; 6. C. G. Roos, Lekkerkerk; 7. Mr. J. Rutgers, Amsterdam; 8. E. G. Schür- mann, Rotterdam; 9. A. F. Stroink, Stad Vollenhove; 10. M. B. Boissevain, geb. Pijnappel, Blaricum; 11. P. Stapel, Hoog- kar'spel; 12. L. C. A. van Eeghen, Doorn. EEN KRANIGE REDDING. de ge- Zondag is van den steiger, voor Schippersteeg, een kind te water vallen. Van een drietal heeren, die op de Molengracht liepen te wandelen, sprong er een oogenblikkelyk te water en zwom naar den overkant van het kanaal, waar hij het genoegen mocht smaken, het reeds zinkende kind te redden. De heer De Man van de Achtergracht W.Z., die de redding gadesloeg, met vele buurtgenooten, verzoekt ons, namens dezen een woord van hartelijken dank aan den kranigen redder te brengen, voor zijn dappere daad. Wij voldoen hierbij gaarne aan dit verzoek. BEGIN VAN BRAND. Dinsdag ontstond een begin van brand in de bijkeuken van perceel Loodsgracht 58. Vermoedelijk waren vonken uit een potkacheltje, dat daar stond, gesprongen op een hondenmatras. Achterwonende buren bemerkten de rookwolken en be gaven zich in het perceel, daar de bewo ners niet thuiswaren. Het brandje werd spoedig door hen gebluscht. REVUE-VOORSTELLINGEN IN CASINO. Vryz. Dem. Bond. 1. Mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. Mevr. Mr. B. BakkerNort; 4. Th. M, Ketelaar; 5. F. E. H. Ebels; 6. Mr. A. M. Joekes; 7. Mevr. H. W. B. van Itallie van Embden; 8. Klaas de Vries; 9. C. Wij- denes Spaans; 10. Dr. S. Elzinga; 11. W. K. D. Lustig; 12. Dr. A. van Raalte; 13. M. M. Cohen; 14. P. van Mever; 15. J. v. d. Brink; 16. K. Steyn; 17. Mevr. L. H. DrosteWilmans; 18. G. W. Comello; 19. J. Best Nz., 20. Mej. Mr. Ada Goudsmit. Staatkundig Geref. Party. 1. Ds. G. H. Kersten, Rotterdam; 2. Ds. P. Zandt, Delft; 3. Ir. C. N. van Dis, Rot terdam; 4. E. Kuyk, Amsterdam; 5. A. J. Kersten, Rotterdam; 6. J. W. van Houdt, Herkingen; 7. D. Kodde, Zoutelande; 8. Ds. A. van der Kooij, Kampen; 9. D. van Leeuwen, Alpen a. Rijn; 10. O. B. van Woerden, Akkrum; 11. A. Hoogendijk, Zeist; 12. B. J. van Putten, Kampen; 18. W. van de Vate, Rhenen. Herv. Geref. Staatsparty. 1. Ds. C. A. Lingbeek, den Haag; 2. G. Nieuwenhuijsen, den Haag; 3. Drs. Jac. J. Woldendorp, Groningen; 4. Ds. A. C. G. den Hertog, Rotterdam; 5. K. Eelde- rink, den Burg op Texel; 6. B. G. Peere-' boom, Den Haag; 7. G. J. Prins Jz. Olde- broek; 8. J. van der Pol, Veen, N.-B., 9. J. W. Audier Jz., den Haag. R.-K. Volksparty. 1. Mr. P. M. Arts; 2. Felix A. C. Don ders; 3. P. M. Beyerbergen van Hene gouwen; 4. W. C. Setteur; 5. Mevr. E. M. H. Robert—de Wolff; 6. J. Houtsma; 7. J. Eyking; 8. G. J. Bouman; P. J. Goes; 10. J. P. Schaar. Plattelandersbond iysten Braat. 1. A. Braat, Hekelingen; 2. P. A. Tim- mers, Hekelingen; 3. D. Soheringa Pz., Beemster; 4. C. Vervoorn, Herwijnen; 5. Joh. W. Bos, Lonneker; 6. P. J. Breeman, Niezyl. P. Bergsma, Amsterdam; 10. L. van La- kerveld, Amsterdam; 11. G. J. van Mun ster, Amsterdam; 12 J. R. Schaap, Rotter dam; 13. J. P. Baars, Amsterdam; 14. L. de Vries geb. de Hondt, Amsterdam; 15. P. Kuiper, Wormerveer; 16. L. Peper, Haarlem; 17. F. Bosman, Zaandam; 18. G. J. M. van 't Reve, Amsterdam; 19 H. Koch, 'Amsterdam; 20 O. J. P. Schalker, Delft Communistische Party Holland, C.P.H Centraal Comité. 1. D. Wijnkoop, Amsterdam; 2. G. van Burink, Rotterdam; 3. J. Brommert, Am sterdam; 4. G. Sterringa, Groningen; 5, A. J. Frederiks, Almelo; 6. G. Roorda, Tjjnje; 7. J. C. Ceton, Amsterdam; 8. R. Stel-Vos, Groningen; 9. L. van der Veen, Beerta; 10. T. de Blauw, Drachten; 11. A. de Rooy, Heerlen; 12. H. Woelders, Am sterdam. Rev. Soc. Party. 1. H. J. F. M. Sneevliet, Amsterdam; 2. E. Bouwman, Rotterdam; 3. C. Kitsz, Am. sterdam; K. Smelik Jr., Hoorn; 5. D. Schilp, Amsterdam; 6. W. Collé, Schie dam; 7. P. A. Jacobs, Amsterdam; 8. G. Reiniers, Amsterdam; 9. W. F. Blaauw, Amsterdam; 10. W. F. Dolleman, den Haag; 11. M. Roodveldt, Amsterdam; 12. A. Langkemper, Amsterdam; 13. Jac. Rijpkema, den Haag; 14. A. F. J. Jagers, Arnhem; 15 K. A. de Klerk, Amsterdam; 16. O. Posthuma, Amsterdam. Democratische Party. 1. K. Breebaart Dz., Kolhorn; 2. Mevr. A. C. LuytenBlock, Rotterdam; 8. W. L. van Warmelo, Blaricum; 4. Gerh. van Dijk, Amsterdam; 5. K. Dilling, Rotter dam; 6. mej. W. A. H. A. v. de Pauvert, Utrecht; 7. Mr. W. H. A. Elink Schuur man, Den Haag; 8. J. A. van Sijn, Rotter dam; Mevr, A. Schwler—Rutters, Am sterdam; 10. G. A. Weiman, Diemen; 11. Chr. F. Hössen, Middelharnis; 12 F. W. H. Busch, Soest. Christeiyk-Democratische Unie. 1. P. L. Gerritse, Amsterdam; 2. R. v. d. Brug, Gouda; 3. A. P. Jungcurt, den Haag; 4. H. Steketee, Gouda; 5. L. P. du Bois, Amsterdam; 6. M. de Visser, Am sterdam; 7. J. Beunk, Almelo; 8. J. C. van Goudoever, de Bildt; 9. B. van Noorden nen, Schiedam; 10. D. Kalina, Huizum. Federatief Verband. 1. H. J. ter Hall, Rijswijk, Z.-EL; 2. I. A. Alkema, Den Haag; 3. O. Booij, den Haag; 4. Antoinette van Dijk, Voorburg; 5. F. W. Langhorst, Hoek van Holland; 6. Chr. W. F. de Vos, Amsterdam; 7. W. Wessel, Amsterdam; 8. B. Niewold, Amsterdam; 9. J. den Hollander, den Haag; 10 K. A. Pronk, Ulrum; 11. P. Brasser, Vlissingen; 12. E. Bekkering, Haren, Gr.; 13. H. van Woudenberg Gz., Utrecht; 14. C. F. Nas- sette, Santpoort. Middenparty voor stad en land. I. Floris Vos, Naarden;,2. Mr. J. H. Schultz van Haegen, Bloemendaal; 3. Jac. Mole naar Dz., Haarlemmermeer; 4. J. H. Rippe, Delft; 5. J. M. Cohen, Almelo; 6. E. L. Duinker, Amsterdam. Verbond van Nationalisten. 1. Dr. C. H. A. van der Myle, Amster dam; 2. C. J. van Eysden, Amsterdam; 3. D. Houtzagers, Loenen a. d. Vecht; 4. J. L. Oh. van Beetem, den Haag; 5. B. van kon, na den igeheelen Zondagnacht zoo EEN BEROOVING. De daders gevat Gisterennacht is J. v. E. uit Delwijnen op dqn rijksstraatweg onder Zaltbommel aangevallen door vier personen. De aan gevallene werd beroofd van z^n porte feuille, inhoudende 890. Nadat de aan vallers zich hadden verwijderd, heeft v. E. aangifte van het gebeurde bij de Zaltbommelsche politie gedaan. Deze trok er direct in een auto op uit en het mocht haar gelukken, te Geldermalsen de dieven te achterhalen. Zij werden in het bezit van het geld gevonden. Ook was een van hen in het bezit van een fiets, die vermoedelijk ook van diefstal afkom stig was. De aangehoudenen zijn naar Zaltbommel vervoerd en gisteren voor den officier van justitie te Tiel geleid. Twee van hen, zekere K. en zekere R., zijn uit het r.-k. gesticht te Lasella te Boxtel ontvlucht HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG BIJ RILLAND-BATH. Do lijken der vier slachtoffers van het ongeluk op dien onbewaakten overweg 20A nabij Rilland-Bath zijn Dinsdagoch tend per lijkauto naar Antwerpen ver voerd. De machinist van den trein heeft ver klaard, dat hy den auto heeft zien aan komen en achter het seinhuisje heeft zien verdwynen; hy verkeerde in de meening, dat de bestuurder van den auto den trein had zien aankomen en de auto tot stil stand was gebracht. Een jongetje, dat zich op den weg bevond, verklaarde, dat by even te voren aan den bestuurder van den auto een teeken bad gegeven, dat er een trein in aantocht was, en daar de auto zijn vaart verminderde, meende hy, dat dit teeken was begrepen. EEN ONTROUWE AGENT. Verleden jaar is de houtkoopersagent H. v. D. voor de Firma v. d. L. te Rotter dam naar Luxemburg gereisd om hout te koopen. By heeft een bedrag van 1500 meegekregen. Met dit geld is hy verdwe nen. Dezer dagen is hy by familie in Zwyndrecht opgesperd en aangehouden. Hy is naar Rotterdam op transport ge steld. Het geld heeft hy in een speelzaal te Brussel verloren. Hy is opgesloten. DE VEENBRAND IN DRENTE TOT STAAN GEBRACHT. De veenbrand te Emmer-Erfsaheiden- veen, waarvan in het nummer van Dins dag melding werd gemaakt, is gisteren tot staan gebracht. De brandweer profiteer de van de vermindering van den wind en Spanje, Apeldoorn, 6. O. J. Minck, Haren, Gr.; 7. P. T'h. van Munnekrede, Haarlem, 8. H. A. van Dalsum, Hulst; 9. H. C. M. Kerkhoff, den Haag. Algemeene Welvaart-Party. 1. D. van der Wey, Enkhuizen; 2. G. de Wit, Amsterdam; 3. E. Dekker, Ede; 4. M. J. Tqssen, Oosterbeek; 5. F. C. den Hartigh, Harderwyk. Antl-stemdwangparty. A. C. Seymour, Koog a. d. Zaan. Party voor Kleinhandel en Industr. middenstand. 1. M. Bouterse, Rotterdam; 2. L. Lan- kester, den Haag; 3. M. J. van der Horst, Rotterdam; 4. J. Knyn, Amsterdam; 5. J. Wessels, Utrecht; 6. P. A. L. Zopfi, Til burg; 7. P. J. van der Mars, Ny'megen; 8. E. Koops, Arnhem; 9. J. D. Mol, Dor drecht; 10 J. van den Berg, Moordrecht. Tulnbouwparty. 1. M. Speelman, Hoogvliet; 2. A. v. d. Haven, Alblasserdam; 3. J. D. van Beek, Zuidland; 4. J. E. Lindenbergh, den Hoorn, Gron. In totaal 22 ïy'sten. Communistische Party Holland (Sectie van de Oomm. Internationale). De directie van de Revue „Holland in] l. Louis L. H. de Visser, den Haag; 2. vuur en vlam", welke revue a.s. Zondag en Darsono, Amsterdam; 3. L. Seegers, Am- Maandag in Casino wordt opgevoerd, ver- sterdam; 4. Moeso, Moskou; 5. H. van der zoekt ons te melden dat behalve alle j Glas, Hilversum; 6. Alimin, Moskou; 7. J. diéoors en oostumes ook het eigen orkest van Wyngaarden, Amsterdam; 8. H. van EEN KOOPER VOOR DE WERF TE HELLEVOETSLUIS. In een schryven van den minister van Defensie, aan den directeur der Marine werf te Hellevoetsluis, deelt deze mede, dat zich tot hem heeft gewend de heer Otto van Leersum, een makelaar en taxa teur in fabrieken en machinerieën, na mens een combinatie van werkgevers, teneinde de mogelykheid na te gaan of hy voor genoemde combinatie de werf eventueel zou kunnen overnemen. De minister verzoekt den directeur den makelaar de gelegenheid te geven op de werf een onderzoek in te stellen, en hem de noodige inlichtingen te geven. Voorts is op 21 Mei aan het bestuur van de werklieden-organisatie, door den directeur van de werf te Hellevoetsluis meegedeeld, dat Zaterdag 18 Mei bericht is ingekomen van den minister, dat een krachtig mogelyk voortgewerkt te heb ben, Maandagmorgen den brand blus- schen. Verbrandl zyn ongeveer 350 stobben baggerturf en ongeveer 1000 kub. meter fabrieksturf, toebehoorende aan verschil lende kleine verveners. De oorzaak van den brand Is niet be kend. Het heeft de aandacht getrokken, dat het vu ui' op vier plaatsen tegelyk uit brak. De verbrande turf was vehzekerdL DRUKTE OP HET VEER TE NIJMEGEN. Op de beide Pinksterdagen zijn over het veer te Nijmegen in het geheel ver voerd 33,738 personen, 8090 fietsen, 2902 auto's en 546 motorfietsen. BRAND TE UTRECHT. Met noodlottig gvolg. Dinsdagochtend vroeg heeft in het per ceel Bootzstraat 11 te Utrecht, bewoond door de familie De Kruif met vier kost gangers, een dier kostgangers by ongeluk een olielamp omgestooten, tengevolge waarvan brand ontstond. Het vuur greep snel om zich heen. IJlings werden alle be woners gewaarschuwd, die zidh uit het brandende perceel hebben kunnen red den. De oude mej. De Kruif wilde daarop nog wat van dien inboedel redden. Zy het huis weer binnen en heeft toen ver- moedeiyk geen kans gezien, langs den gewonen weg het huis weer te verlaten. Zy kloin in de dakgoot en is toen van een hoogte van 10 meter naar beneden op een binnenplaats gesprongen. Zy kreeg een schedelbreuk en is spoedig daarna in de rykskliniek overleden. De heer De Kruif heeft ernstige brand wonden gekregen en was geheel over stuur. Hy' is opgenomen in die neurologi sche en psychiatrische kliniek. De brandweer blUsohte met vier stralen op de Waterleiding den brand. Boven brandde het perceel geheel uit. De bene denverdieping, welke ook gebezigd wordt als werkplaats kreeg veel waterschade. EEN VALSCHE PRINS VAN BOURBON. ZIEKTEN EN BESCHADIGINGEN VAN ROZEN. We hebben reeds eenige malen ge tracht nuttige wenken te geven aan den practischen tuinbouwer, maar het kan ook nuttig zyn eens wat te geven, dat hier in deze streken nu juist niet voor de groote praktyk van belang is. Natuurlijk zyn er hier in de buurt wel eenige men- schen, die bun bezigheden zoeken in het aanleggen en onderhouden van tuinen voor particulieren en die kunnen wellicht ook nog iets goeds hierby vinden, maar we wilden nu hoofdzakelijk eens schrij ven voor de bezitters van kleinere of grootere tuinen; die moeten we toch ook te vriend houden. Er is een oud spreekwoord dat zegt: „het zyn niet de slechtste vruchten, waar aan de wespen knagen" en dat gaat voor de rozen beslist op, want, als we een lijstje opmaken van de min of meer scba- delyke dieren en zwammen, waardoor de rozen kunnen bezocht worden, komen we over de drie dozyn. Alle ziekten en be schadigingen bespreken Is in dit korte bestek natuurlyk niet mogelijk, maar de belangrykste willen we even de revue laten passeeren. In de eerste plaats vraagt dan het z.g. wit in de rozen onze aandacht. Dit wordt veroorzaakt door een zwam, waardoor de bladeren en knoppen overtrokken wor den door een ragfijn witachtig draden- net dat by de meeste lezers wel bekend zal zyn. Door de woekering van de zwam komeni de bloemen niet tot hun reoht en ook de bladeren worden leelyk; is het heel erg, dan vallen de bladeren vroeg- tydig af. Het beste is wel die soorten tegen de muren te zetten, die niet veel last van de zwam hebben, en die soorten zijin er wel. Op het vrije veld heeft men er niet zoo veel last van. Bestryden kan men het als liefhebber het beate met 1/10 procent salicylzuur in water. Omdat het echter in water niet oplost, lost men het eerst op in een weinig brandspiritus. Hiermede wordt gespoten, liefst eenlgie malen. De andere middelen zijn voor den liefhebber niet zoo gemakkeiyk, maar, kan men het krygen, dan is 6/10 procent zwavellever aan te bevelen. Ook het stui ven van bloem van zwavel is goed, mits er zonnesohyn is. Tegen de bekende luizen, waarvan een beschryving gevoeglyk achterwege blij ven kan, gebruike men een oplossing vap 1 procent zeep (groene) en 1 procent brandspiritus in water. Voegt men hier by het bovengenoemde salicylzuur dan kan men twee beschadigingen, in een keer tegen gaan. Ook een geregelde be sproeiing met schoon water helpt veel: de luizen houden namelijk niet van water. Van de beschadigingen, waar men nu het meeste last van hebben kan noemen we de larven van verschillende soorten bladwespen en galwespen en scheutboor- ders. De verschillende soorten bespreken is niet noodlg, we willen er alleen de aandacht op vestigen, want, voor den liefhebber, die er niet te veel in zijn tuin heeft, is afzoeken tusschen de knoppen en bladeren van deze boosdoeners wel 't meest aan te raden. Dagelyks de rozen inspecteeren enl de larven dooddrukken is wel het beste en ook afdoende. Krygt men er toch te veel last van, dan is bet bespuiten met een maaggift b.v. 1/10 pro cent Parysoh groen en 1 procent kalk in water te probeeren. Men bedenke echter, dat dit een zeer zwaar gif is ook voor menschen en dieren. De zgn. schuimbeestjes, die men ook op andere planten wel vinden kan, men noemt ze ook wel spoegluizen of koekoeks- spog, kan men ook het beste met de hand wegvangen en ook de bovengenoemde zeep-spiritus-oplossing, mits met kraoht op de struiken gespoten, kan baat geven. Ten slbtte willen we dit ïystje "sliSten met de rood'e plantenspin, die vooral op beschutte plaatsen te vinden is, dus vooral by' muren. 25e zyn zoo klein, diat men ze met een goede loupe en met een zeer scherp oog zien kan aan den onder kant van het blad. Een kenner kan het aan den bovenkant wel zien aan het ver kleuren van het blad. Er zyn vele midde len en dat is meestal een slecht teeken, want voor den liefhebber is wellicht veel vuldig besproeien met schoon water het meeste aan te bevelen. Vragen op plantenziektenkundig gebied aan de redactie. Sint-Pancras. Van Herwenen. wordlt medegebracht De leiding berust1 Zelm, geb. van den Berg, Amsterdam; 9.Willemsoord. mi Maandag heeft zich in het Groote Bad- staat moet worden opgegeven van werk- hotel te Katwyk aan Zee een man voor tuigen, welke zich in goeden staat bevin- logies aangemeld, die opgaf, de prins i Delft en van een hoogte van ongeveer den, geschikt om over te brengen naar van Bourbon te zijn en beweerde verwant twaalf meter op den grond terecht geko- wou een bezoek brengen aan Prinses Juliana. De politie en recherche te Kat wijk stelden een onderzoek in, waaruit bleek, dat het een zekere J. J. S. uit Waalwijk (Noord-Brabant) was, een on- derwyzer, die vroeger verbonden is ge weest aan de Astra Romana in Roemenie. Hy lydta an hoogmoedswaanzin en is op transport naar Waalwyk gesteld. EEN MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag om kwart voor vyven is in de Rapenburgerstraat te Amsterdam ee.n 16"iari8 meisje met haar rywiel ge slipt. Zy kwam onder een haar achterop rijdende vrachtauto terecht. De wielen gingen over haar heen en toen men de ongelukkige opnam, bleken de levens geesten reeds geweken. VAN EEN DAK GEVALLEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is te Delft de 63-jarige loodgietersknecht Arie van der Schot, wonende Pieterstraat aldaar, van het dak gevallen van het Ge- meenlandshuis van Delfland aan het Oude te wezen met het koninklijk huis. Hij i men. De man was bijna onmiddellijk dood.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 9